JointlieKat94 JointlieKat94 komentáře u knih

Děti z Bullerbynu Děti z Bullerbynu Astrid Lindgren

Tuhle knihu miluju, a občas se k ní ráda vrátím. :)

Za prvé, byla to má první přečtená. Četli jsme jí na základce a nebudu lhát, už tehdy jsem si jí fakt zamilovala.
A za druhé, díky ní jsem asi objevila svou představivost, fantazii. Moc ráda jsem si doma pak kreslila téma z této knihy, ty tři domky, jak byli u sebe, děti na ostrůvku obklopeném vodou, tu jejich tajemnou jeskyni.. strašně moc jsem si přála zažít všechna ta dobrodružství, a vlastně jsem je díky dětem z Bullerbynu i zažívala.

Teď jsem se ke knize zase vrátila, asi jsem potřebovala přesně tenhle únik z reality. A bylo to úžasný.

Je to moc krásná a milá kniha.

01.12.2019 5 z 5

Soběstačný Soběstačný Zuzana Dostálová

"Bůh mi dal ramena, dává mi i břemena".

Neskutečně silná kniha. Neskutečnej osud kluka, který byl až moc brzy vhozen do dospělosti. Naprosto nechápu, jak tohle mohla napsat žena. Fakt neskutečně reálný příběh a tak lehce uvěřitelný. Štěpána jsem měla chuť na každé stránce obejmout.

Skvělé čtení. Výborný příběh. Fantasticky napsáno.

Doporučuji. Kniha obsahuje i pár krásných myšlenek, nad kterými by bylo dobré, se trošku víc zamyslet. Lidi jsou zlí.

08.08.2022 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Tak tohle bylo.. strašný. Vážně moc smutné a depresivní čtení.

Nechtělo se mi do knihy dlouho, kvůli tomu týrání (ačkoliv děti nemám, tohle moc nezvládám). Labilní matka jí týrá psychicky, otec fyzicky. A Bára si vždy vybírala mezi tim "lepším" zlem. Její sestra byla taky pěkná potvora, no a když se tohle všechno skloubí.. vyjde z toho horor pro dospívající dítě.

Strašný. Strašný. Strašný.
Tak nadané dítě, které si chtělo jen užít dětství, malovat a dělat si svoje věci.. a takhle utrápené.

Přečetla jsem během chvilky, nedalo se odtrhnout.. snad každý rodič by si toto měl přečíst, a zamyslet se nad tím, co je pro jeho dítě nejlepší.

20.11.2021 5 z 5

Malevil Malevil Robert Merle

Pro Malevil jsem se přímo nadchla.
Tedy ale až při čtení. :)

Půvidně mi knihu doporučil kolega v práci, no uháněl mě s ní tak dlouho, až jsem knihu objednala a vážně se do ní pustila.

Původ ě to bylo takový nic. Říkala jsem si, jak je možný, že mi doporučil něco takovýho.. ale! Čím víc stran jsem měla přečtených, tím víc jsem děkovala a doslova jsem hltala stránku za stránkou.

Jsou tu naprosto úžasně popsané lidi i jejich chování. Začátek je takový nijaký, ale prostě to k tomu patří. Bez toho by to nebylo ono.

A pak přišel ten "BOOM". Skoro jako zkáza lidstva. Najednou konec všeho. Ani jsem nepřemýšlela nad tím, jestli to tak být mohlo, či nikoliv. Prostě jsem četla a užívala si to.

Moc se mi líbil Emanuel a jeho přemýšlení nad věcma, nad lidma a nad tím vším. Moc se mi zde líbily Tomášovo poznámky, které toho vysvětlily o něco více. Moc se mi líbilo, jak bylo všechno promyšlený.

Možná se mi trošku nelíbilo jednání s ženami. A to, jak byly holky "rozdavačný", to mne trochu znechutilo, budiž. A musím dodat, že nejhůř se mi četla pasáž o těch chudácích, co přežily a byli tak hladový, že jim šli vyžrat pole.. no popravdě, absolutně jsem chápala obě strany. A bylo mi z toho trochu ouzko.. nemám asi nic, co bych k tomu mohla ještě dodat.

P.S. Miluju tu knihu, i když tento druh a žánr úplně nevyhledávám, ale určitě ji taky doporučím.

P.P.S. A prostě jo, žrala jsem mu to i s navijákem. Všechno.

18.07.2019 5 z 5

To bylo fakt hezké nahlédnutí do hereckého zákoutí. Já myslím, že to je přesně to, co chce číst každý fanoušek této nejvíc nejlepší fantasy kouzelnické série (omlouvám se, ale já na tom vyrostla a miluju to!).
Tom fakt hezky píše o své rodině, o svých bratrech a mamince. Píše o tom, jaký byl v dětství, o svých hereckých počátcích a taky o tom, jak se dostal k natáčení Harryho Pottera, ono mu to bylo tak nějak jedno. :)

Popisuje nám dny, kdy se natáčelo, kouzla před kamerou a vtipné historky z natáčení. Hezky psal i o hercích, kteří již mezi námi nejsou a jak moc mu všichni ti výborní, skromní lidi pomohli k tomu, čím je dnes. A taky k tomu, jaký je herec.

Kniha se mi neskutečně líbila a fakt moc mě potěšila. A to i ten fakt, že se Tom dostal do léčebny a ze všeho se dostal. Je z něj skvělý člověk.

Co se týká filmů, Tom (tedy Draco) nebyl nikdy mým oblíbencem, avšak po dočtení se na filmy dívám zase o trochu jinak. O hercích vím zase o něco víc, a Tom byl vážně výborný! (Taky si musím více zjistit o Jasonu Isaacsovi, tedy Luciusi, protože jeho herecký um mě taky hodně překvapil!)

Dokonalé čtení pro věrné fanoušky.

14.01.2024 5 z 5

Povídání o pejskovi a kočičce Povídání o pejskovi a kočičce Josef Čapek

Po spoustě letech jsem teda strašně překvapená. Ilustrace pana Čapka, to je něco, co jsem ani po nějakých pětadvaceti letech nezapomněla, ale příběhy.. to je vskutku jiná věc.

Knihu jsem teď předčítala po večerech a přítel mi při čtení pokaždý usnul. :D na uspání to tedy funguje a mě došlo, že tak asi fungovala kniha i v mém dětství. Až na pečení dortu jsem si nepamatovala vůbec nic. Jen ty obrázky.

A taky jsem zjistila, že to je jedině dobře, protože by děti jinak musely mít spoustu otázek, jelikož je to přeci jen trošku nesmyslné.. :D třeba když dům zapadl sněhem tak moc, že ho nemohli ani najít.. nebo co ten zlý pes, který jim ležel u baráku nacpanej dortem čtrnáct dní?! :D

Ale hezké, jistě, však je to klasika. :)

07.04.2023 4 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Já zapomněla napsat komentář! :D

Už pár dní mám knihu dočtenou a sakra, vůbec mi z toho nebylo dobře! Nezažila jsem tu dobu, díky za to!, a rozhodně bych se k ní nechtěla vracet.. samozřejmě z knih a vyprávění vím, co se tak nějak dělo.. ale teď už i vím, jak by to bylo dál. Jasně, že by to bylo ještě horší.

No, z knihy se mi úzkostně svíraly vnitřnosti. Prožívala jsem to hodně, a díky autorce za to poznání, teď už asi víme, jak to víceménně probíhá v Rusku, že?

Strašný, ale zároveň strašně dobře napsaný.

18.12.2022 4 z 5

Proměna Proměna Franz Kafka

(SPOILER) Aniž bych to čekala, tak se mi kniha moc líbila. Je to takové nakouknutí do nitra člověka, kterému se něco stane. A tady se nám Řehoř po noci promění v brouka.. odporného brouka, kterého každý člověk ze svého bytu vyhodí, popř. zabije.. Řehoř je živitel rodiny, rodiče má (jak jsem pochopila) moc staré, sestru zase moc mladou na práci.. a tak si vzal těžkost celé rodiny na svá bedra a pracuje pro všechny, živí rodinu. A to i přes to, že ho práce strašně nebaví. A pak se stane takové "neštěstí", a kdo to za něj vezme? Celá rodina, a Řehoř je najednou všem na obtíž..

Čtení to bylo skvělé. Člověk tak nějak chápe obě strany.. i když, Řehoř přeci za nic nemohl, nic neudělal schválně, tak proč jim šlo jen o to, jak se ho zbavit? Co s nim dál?

Velmi zajímavé počtení.

05.12.2022 4 z 5

Můj nejvíc nejmilejší díl, co se týká filmového zpracování. Film je pro mě srdcovka. Jako malá jsem určitě, ale určitě četla první knihu a zamilovala jsem se do Siriuse. Pak až přišel film. No, teď po 19.letech mohu říct, že miluju Siriuse jak knižního, tak filmového. :D

Báječné, napínavé, čtivé, včasevracející, vše vysvětlující (jasně že jsem tady pochopila víc, než z filmu!) a vlastně, když nad tím filmem tak přemýšlím, samozřejmě se nedalo nevšimnout, kolik důležitých věcí (ve filmu jinak zakompovaných) nám unikalo. Nebo to bylo ve filmu na přeskáčku (Harry a koště). Ale jasně, dá se to pochopit tak i tak.. :)

Miluju tenhle díl.

01.02.2022 5 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Kniha je dobrá! Ze začátku to bylo takové roztahané, to ano. Ale zase jste se stihli úplně "seznámit" s hlavní hrdinkou, alkoholičkou. Ta byla sepsaná bravurně. Ze začátku mi nebyla sympatická, jelikož prostě pila jen aby byla.. to je jedno. Nakonec ně kniha skvěle překvapila, překvapila mne i myšlenka, na co vše si člověk dokáže vzpomenout! Jelikož vlastně se mi stalo něco dost podobného, jako ji, ale nikdy jsem si detaily nevybavila, a to mám vyzkoušenou i tu hypnózu, o které se zmínila. Je to několik let a nic. Ale to jsem zase mimo knihu :)..

byla povedená a moc se mi líbila. Stále jsem nevěděla, kdo za tím stojí. Konec je překvapivý a moc dobrý.!

13.06.2019 4 z 5

Dášeňka čili Život štěněte Dášeňka čili Život štěněte Karel Čapek

Tak jsem zase předčítala před spaním.. :)

Moc hezké, to je prostě taková laskavá klasika. Kniha má krásné mini kresby, fotky a spoustu hezkých příběhů.

Líbilo se nám. :)

27.04.2023 4 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Před 19. lety se mi do rukou dostal Harry Potter poprvé, má kamarádka mi nadšeně půjčila své knihy, ať to zkusím, že to miluje a já si je zamilovala taky. Dostala jsem i svůj knižní box od rodičů. Četla jsem to pořád a dokola. A teď nastal čas si dát opáčko. :)

Kdo by neznal příběh Harryho, (alespoň z filmů) je fakt mudla. Mojí mamku jsem k tomu letos donutila poprvé- jsem na ní hrdá! Na filmy koukám každoročně, a vždycky se cítím, jako bych je viděla poprvé. Vlastně mě ani nepřekvapuje, jak jsou filmy osekané, prostě to tak bývá, ale kniha dá člověku opravdu spoustu odpovědí. I přes to, že moje kniha má 284 stran, je tam toho opravdu víc, než v tříhodinovém filmu (i s reklamama).

Stránky mi pod rukama utíkaly neuvěřitelnou rychlostí a já jsem zas pocítila ten pocit, který měla ta holčička ve 3.B, když to četla poprvé. Nadšení, překvapení, radost, husinu, i nervy (z toho proklatého Malfoye!)- je to naprosto fantastické.

I nadále to budu milovat a svůj box poctivě oprašovat.

07.01.2022 5 z 5

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Měla jsem teď trošku čtecí krizi, spousta plánů, stěhování a dovča.. tuhle knihu s sebou táhnu dobrý tři týdny a pořád nebyla chuť. Teď jsem jí přečetla asi za 4 dny, čtení po nocích.

Jak moc mě potěšila. Byla na jednu stranu hrozně smutná, pravdivá, ale na druhou vlastně šťastná, ulhana ale se spoustou krásných myšlenek.

"Pravda je, že kdyby lidé byli opravdu tak šťastní, jak to vypadá na internetu, netrávili by na něm sakra tolik času, protože ten, kdo prožívá krásný den, ho z poloviny nevyplácá na focení sebe sama."

Kniha se mi moc líbila a "zabila" mou čtecí krizi.
Doporučuji.

20.08.2021 5 z 5

Neviditelné kořeny Neviditelné kořeny Hynek Čapka

Původně jsem si říkala, proč má kniha tak vysoké hodnocení?
Začátek byl trošku nezáživný, všimla jsem si, jak nemám potřebu se ke knize vracet.. ale s ubývajícími stránkami mě to trošku víc chytlo.

Příběh se tak jako hezky propojil a spojil a bylo to. Najednou konec. Avšak nejvíc se mi zalíbilo propojení s Baťou, to mě tak nahlodalo, že si musim zajet do Zlína a Luhačovic a tak.

Hezké. (Avšak né vždy příjemné čtení).

05.05.2024 4 z 5

Harry Potter a Tajemná komnata Harry Potter a Tajemná komnata J. K. Rowling (p)

Další Potter pecka! :)

Líbí se mi, o kolik je kniha jiná, než film. Kolik věcí je tam vynecháno a přitom je to kniha, která má nějakých 280 stran, a film zase 3 hodiny (jasně že i s reklamama).

Opět se tu setkáme s Harrym, Ronem i Hermionou- partou, která bez sebe neudělá ani krok, a řeší se záhada Tajemné komnaty, i s podivnými případy "zkamenělých" žáků. Nebudu to napínat, všichni to známe minimálně nazpaměť (alespoň filmově tedy..), za mě kniha výborná. Čte se rychle, je to fantastické a záhadné a tak.

Jediný, co mě mrzí (čtu vážně po 19.letech) je má oblíbená filmová scéna, kdy jsou s Ronem v Zapovězeném lese a sledují pavouky. Ve filmu je to fakt vtipný (pro mě i nejlepší vtipná scénka z tohoto dílu), ale v knize to je.. no prostě jiné. :)

Každopádně na mém hodnocení to nic nemění. :)

15.01.2022 5 z 5

Kroniky prachu Kroniky prachu Lin Rina

Naprosto nádherná kniha. Nemyslím jen obalově, ale i vnitřně. :)

Dočetla jsem ji včera, ve 2.30 a.. nemohla usnout. Strašně jsem si to zamilovala a pořád nad tou krásou přemýšlela. :) ale je mi trochu zajímavostí, že po celou dobu jsem si nemohla představovat tváře, jediné, co jsem dokázala bylo, vytvořit si v hlavě takovou tu animovanou postavičku s Disneyovek.. přesněji tedy Krásku a Zvíře. Naprosto nechápu proč!
Ale zamilovala jsem si jak Animant, tak pana Reeda a tu jeho mrzutost. :D

Byl to prostě takový krásný, romantický kousek. Moc se mi líbila doba, do které byl děj zasazen. Ta mužská galantnost, to, jak se mluvilo, co se nosilo, jak se chovalo.. prostě krása. Strašně ráda jsem v té době alespoň na chvíli byla.

Moc krásné a já to můžu rozhodně doporučit.

P.S. už jsem rozečetla bonusovou knihu. :)

20.01.2021 5 z 5

Mlýn Mlýn Michal Vaněček

Tak tohle je moje TOPka (myslím si) letošního roku a úplně mě mrzí, že jsem ji nečetla dřív! Četla jsem moc chvály a rozhodně né bezdůvodně.. :) Jelikož mám letos v plánu navštívit Šumavu a sháněla jsem nějakou tématickou knihu, tak tohle byla trefa do "černobyle" :). Tam musím!

Bratři Hadrbolcovi dali otci slib. Slíbili, že se postarají o mlýn a jejich pozemky. Otec měl před smrtí jisté tušení, že se blíží zlé časy, a nemýlil se. Přišla druhá světová a následoval komunismus. A bratři se snažili dodržet slib. Nikdo to nechápal. Nechtěli to pochopit. Bratry měli za blázny a oni trpěli.. a ne jen oni. Celej náš stát trpěl. Z některých kapitol mi bylo tak ouzko.. tak zle.. jak to mohlo fungovat, a jak to ti lidé mohli vydržet? Tolik let! Strašný.. zatajování, lhaní, zabíjení, týrání.. bonzáctví, zabírání majetku.. Teď už vím, že se tohle skutečně dělo. Bratrů mi bylo neskutečně líto. Dělali, co mohli. Na posledních stránkách mi vůbec nepřišli jako ty dědulové, o kterých se psalo. Stále jsem si představovala ty mladý, silný, práceschopný, sjednocený a vtipný mlynáře, co se snaží dodržet jeden slib, který dali otci..

A lidi řeknu Vám, mladý člověk jako já, nemá ani páru o tom, jak to v té době fungovalo.. co nás na škole učili? Myslím, že tahle doba se ve školách neprobírá! A to je veliká škoda.. tolik věcí, o kterých jsem se dozvěděla jen díky této knize.. rozhodně na to nezapomenu. A jsem moc ráda za dobu, ve které žiju.

Díky.
Doporučuji všem.

24.07.2020 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Já nevím, co napsat.

Mám úplně rozporuplné pocity... byl to mazec.
Na jednu stranu je to dílo perfektní. Fakt, promyšlený parádně..
Na druhou stranu jsem při čtení každý stránky cítila úzkost, ten pocit bezmoci, ta bolest, že víš, jaká je pravda, ale nemůžeš s tím nic udělat..

Je to ohromný dílo, i tím, v jakém roce je napsáno. Ale myslím, že pro jednou mi to stačilo. Nočních můr jsem z toho měla taky pár.. :)

27.11.2019 4 z 5

Říkali mi Leni Říkali mi Leni Zdeňka Bezděková

Tak já jsem se po prvé dostala k příběhu Leni a vlastně toho ani nelituji. Lituji pouze toho, že se takové věci děly..

Úplně a naprosto jsem se s ní ztotožňovala ve chvílích, kdy se dospělí bavili a přitom jí nic nechtěli říct, vysvětlit. Prostě jsi malá a ničemu nerozumíš.. ach, pamatuju, jak jsem slýchávala to samé a jak teď nenávidím konverzace, protože si stále myslím, že ničemu nerozumím..

No, za Leni jsem ale moc ráda, že měla kolem sebe pár lidí, kterým se nebála říct o pomoc a ono to vyšlo. Tak moc jsem jí fandila při hledání pravdy.

Hezké čtení a přitom tak docela i smutné..

07.02.2024 4 z 5

Pes baskervillský Pes baskervillský Arthur Conan Doyle

Tak to byla další z klasik, která mě překvapila. Já ale vlastně vůbec nevěděla, do čeho jdu! No vážně, netušila jsem ani to, že to je jeden z případů Sherlocka Holmese. A velmi povedený!

Líbila se mi atmosféra, bažiny a tajemství, ale i od poloviny předvídatelnej děj (jasně že jsem nejdřív podezřívala všechny!). A ke všemu se mi to dobře četlo.
Jsem spokojená!

16.11.2023 4 z 5