jprst jprst komentáře u knih

Opředeni mocným kouzlem Opředeni mocným kouzlem Jan Beneš

Tuto knihu nenapsal zde uvedený Jan Beneš (1936 - 2007), nýbrž Jan Beneš (1935 - 1998) spisovatel, antropolog. Udivuje mě, že toho, kdo sem tuto knihu vložil, nenapadlo, že autorovi, který v roce 1969 emigroval, by nikdo v roce 1984 pod jeho jménem žádnou knihu oficiálně nevydal. A navíc téma této knihy je zcela mimo okruh spisovatelských témat Jana Beneše (1936 - 2007).

18.12.2011 4 z 5

Člověk v zrcadle svého vývoje Člověk v zrcadle svého vývoje Jan Beneš

Pro základní orientaci a přehled o této oblasti vědy dostačující a srozumitelné.

18.12.2011 3 z 5

Na místě Na místě Jan Beneš

Jedna z autorových knih, které byly v roce 1969 připraveny k vydání (nakladatelství Mladá fronta) a následně zakázány.

17.12.2011 3 z 5

Indolence Indolence Jan Beneš

Spousta zajímavých věcí o oné době, o StB a o prominentech tehdejších i převratových let, z nichž některé jsou nové i po takové době.

Druhý dech Druhý dech Jan Beneš

Poprvé tato kniha vyšla v roce 1969 v nakladatelství Melantrich, ale její distribuce byla zakázána. Pak byla vydána česky v Curychu v roce 1974 a přeložena do několika cizích jazyků. Spisovatel Graham Greene ji dokonce označil za lepší příběh z komunistických pracovních táborů než Solženicinův Jeden den Ivana Denisoviče.

Balada o Ludimíru Balada o Ludimíru Jan Beneš

Moc podobnosti s příběhem bratří Mašínů jsem v této knize nenašel, alespoň hlavní hrdina mi je rozhodně nepřipomínal.

17.12.2011 4 z 5

Až se se mnou vyspíš, budeš plakat Až se se mnou vyspíš, budeš plakat Jan Beneš

Původní kniha povídek byla vydána v Mladé frontě v roce 1969 a její distribuce byla zakázána. Ale ani v současné době neztrácí především ve vykreslení charakterů hrdinů jednotlivých povídek svou aktuálnost.

Americká causerie Americká causerie Jan Beneš

Autorova konfrontace nedopadá pro Čechy dobře a nejhorší je skutečnost, že ani v době současné. Nejlépe to vystihuje úryvek z doslovu autorovy dlouholeté přítelkyně Julie Salcherové: "Jakpak si chcete nárokovat kompetentní ministry, poslance a policii, jakož i jiné takové různé, když nemáte ani kompetentní servírky a prodavačky."

Karanténa Karanténa Fred Breinersdorfer

Knih s podobným tématem jsem přečetl několik, ale tahle patří k těm méně vydařeným.

17.12.2011 2 z 5

Pavouk, který kulhal Pavouk, který kulhal Iva Hercíková

Žádné velké nadšení, ani jedna z povídek mě nezaujala, prostě na horrory jsou jiní autoři.

16.12.2011 1 z 5

Hester aneb O čem ženy sní Hester aneb O čem ženy sní Iva Hercíková

Podle mne dost nepřesvědčivé.

15.12.2011 2 z 5

Povídky nejen o psech Povídky nejen o psech Jan Werich

Některé z povídek o psech již publikovány byly, zde jsou otištěny v původní verzi.

Lincoln 1933 Lincoln 1933 Jan Werich

Poprvé byla vytištěna v roce 1970, ale už se nedostala na pult. Ani si nedovedu představit, co všechno tehdejší mocipány děsilo.

Když už člověk jednou je.... Když už člověk jednou je.... Jan Werich

Po přečtení jsem měl pocit, že i když by se objevil nějaký další dosud neznámý Werichův text, tak opět to bude ten jeho " člověčí " pohled

Italské prázdniny Italské prázdniny Jan Werich

Do Itálie jsem se dostal dlouho po přečtení Werichovy knihy a byl jsem docela zklamaný. Podle jeho vyprávění mi připadala Itálie daleko zajímavější.

15.12.2011 4 z 5

Hefty, fóry, moudrosti Hefty, fóry, moudrosti Jan Werich

To moudro tam je, neztrácí na aktuálnosti, a to ani do budoucna.

Deoduši Deoduši Jan Werich

Protijed na každodenní otravu okolním světem.

Fimfárum Fimfárum Jan Werich

Mí potomci umějí vyprávět spoustu pohádek, ale z Fimfára umějí celé pasáže téměř do slova citovat. Čím to asi je?

15.12.2011 5 z 5

Lidé z maringotek Lidé z maringotek Eduard Bass (p)

Autor toto dílo mínil jako poděkování čtenářům za pozornost, kterou věnovali knize Cirkus Humberto. Řekl bych však, že v především v popisu charakterů postav jednotlivých povídek Cirkus Humberto ještě předčí.

14.12.2011 5 z 5

Klapzubova jedenáctka Klapzubova jedenáctka Eduard Bass (p)

Je až neuvěřitelné, že příběh, který autor napsal v roce 1922 !, čtou i děti v současné době. A dokonce i holky. A dokonce mi ho někdo lupnul z mé knihovny.

14.12.2011 5 z 5