Jrsnbl komentáře u knih
Naprosto úžasné dílo k nutnému přečtení pro všechny, které fascinuje jugoslávský socialistický stát a jeho fungování! Doufám, že nás je dost.
Pocta pro pana Pelikána, českého velikána v oboru.
Tohle je tak krásně napsaná kniha, bože. Krásně napsaná kniha o tématu rozpadu rodiny (a Jugoslávie) vlivem osudu, který je nám mnohým nepředstavitelný. Hlavní postava Vladan se vydává hledat svého otce, který, jak si ptáčci šebetají, by měl být válečným zločincem. Jak tohle může jenom dopadnout?
Upřímně. Kniha není ani tak o politice jako spíše o osudech, rodinných vazbách a snahou najít odpověď na otázku: "proč?". Snaha propojit se se svým otcem a zjistit, co ho k tomu vedlo, je snad úplnou podstatou tohoto příběhu. A je to cesta, kterou vám doporučuji s Vladanem projít. Krásný a smutný příběh.
Pokud vás zajímá Balkán a nacionalismus, tak jste tu, jak již název titulu napovídá, správně. Není to žádný ucelený text, spíše soubor různých statí zabývající se různými tématy jako třeba makedonskou identitou, kočovným národem Karakačanů, ale i nacionalismem jako faktor rozpadu Jugoslávie.
Text o Karakačanech mě ovšem zaujal asi nejvíce, neboť jsem o tomto tématu, to se přiznám, slyšel vůbec poprvé.
Miluju tu knihu. Krásný příběh, který si budu pamatovat hodně dlouho.
Rozpad Jugoslávie, pád Vukovaru, zmizelý otec a nová životní situace. Autorka toto všechno sama zažila na vlastní kůži. V knize se tak vypisovala z příběhu, kterým si sama prošla. To činí dílo neskutečně silné.
Život mladé válečné uprchlice v Záhřebu. Jak na ni nahlíží noví spolužáci? Co první láska a dospívání? A kdy se konečně vrátí její otec? To jsou otázky, na které vám v knize bude zodpovězeno. Mnohdy to ovšem nebude odpověď, kterou byste si přáli vidět.
Doporučuji.
První titul, který jsem od autorky přečetl. Musím říci, že mě dosti překvapil. Zbožňuji totiž Balkán, a Iva Tajovská jej do tohoto titulu dokázala zakomponovat naprosto skvěle. Dílo sice primárně o bývalých státech Jugoslávie není, ale... Název "Než se rozdělíme" je natolik přesný, že se s ním člověk setkává skrz celou knihu. A to nejen politicky, i lidsky.
Rozhodně doporučuji. A určitě zkusím i jiné tituly od autorky. :)
Prvních šest měsíců letošního roku jsem strávil studiem na univerzitě ve Skopji. Přes léto jsem se myšlenkami sem tam v hlavním makedonském městě ocital. Nestačilo to. Potřeboval jsem Skopji cítit více. A když jsem v naší městské knihovně v Žatci objevil tuto knihu, doslova jsem žasnul. Ani jsem nečetl, co je obsahem, viděl jsem, že děj je zasazen do Skopje na úskalí velkých změn po celém regionu. Musel jsem po tom sáhnout a příběh doslova zhltal.
Asi nejdojemnější kniha tohoto roku. Opravdu ojedinělý příběh plný tragédií, ale sem tam i radostí. Doporučuji všemi deseti. Mimo příběh a vyobrazení postav mě velice bavilo pozorovat, jak hlavní hrdinové chápají politické změny, které se postav nepřímo dotýkají - rozpad Jugoslávie, vyhlášení nezávislosti Makedonské republiky, konflikt o jméno s Řeckem, makedonská "občanská válka" či "symbolický útok" na dvojčata. :) Boží!
Knihu rozhodně doporučuji k přečtení.
Civilisté trpí na obou stranách tábora. A ve spojení s druhou světovou válkou a Němci si často poklepáváme ramena s tím, že si to přeci zasloužili všichni Němci do jednoho. Toto zjednodušování a kladení kolektivní viny však tvoří další zlo. A to zlo je velice pěkně popsané v této knížce, kterou přečtete klidně i na jedno posezení. Zlo, které najednou netvořili Němci, ale Poláci, Češi, Rusové, a někdy i Američané.
Stejně skvělé jako předešlé díly. Nemohu se dočkat, až si vypůjčím z knihovny další díl. Mám fakt radost, že se mi podařilo tuhle sérii objevit. Úžasný.
I druhý díl je naprostá pecka.
Tak tohle byla jízda. Knížku jsem dal na jedno posezení, a hned se pouštím do druhé. Rozhodně všem doporučuji k přečtení! Stojí to za to.
Ačkoliv je kniha napsána roku 2018 a popisuje události předešlé, nelze nevidět jistou paralelu s dnešní dobou. Protože Rusko roku 2018 i Rusko roku 2024 jsou Ruskem Vladimira Putina. A je docela jedno, zdali se zrovna řeší sestřelený malajský Boeing, olympiáda v Soči, invaze v Krymu, anebo full-on ruská invaze na Ukrajinu, Prigožinův pokus o puč a nebo bůhví co dalšího nás v Rusku ještě v následujících letech čeká.
Medvěděvova sonda do ruské společnosti a novodobé ruské historie nám dává příležitost pochopit, proč jsou tyto události možné, a do jisté míry i očekávatelné. Doporučuji k přečtení. Stále, alespoň dle mého názoru, aktuální.
No tak tohle bylo parádní! Knihu jsem do rukou vzal ani ne tak z důvodu faktu, že se o vraždu zajímal populární švédský autor Stieg Larsson, ale spíše kvůli osobě samotného Olofa Palmeho, který si vlivem své bezpodmínečné podpoře zemím třetího světa zadělal spoustu nepřátel. A o tom vlastně je ta kniha. Kdo měl na jeho odstranění největší zálusk? Kniha nabízí mnoho teorií a pohledů, analyzuje policejní postup a spoustu protichůdných verzí. I přesto je pouze jedna z autorova pohledu nejpravděpodobnější. Rozhodně doporučuji všema deseti! Skvělý počtení.
Jakožto student politické a kulturní geografie jsem velmi rád, že se ke mně ideologické knížečka Muamara Kaddáfího dostala.
Lze konstatovat, že s jistými pasážemi bez výhrad souhlasím, s jinými spíše ne, s dalšími vůbec. Každopádně přečtení určitě doporučuji. K zamyšlení nad stavem světa je však určitě postačující.
Tak tohle byla strhující jízda. Děsivý, krutý, ale zároveň strašně krásně napsaný.
Velice zajímavá knížka, která nám díky fyzické blízkosti autora k osobě Fidela Castra pomáhá nastínit nové prvky režimu i osobního života kubánského diktátora.
Stojí za přečtení.
Jakmile se někdo snaží hledat jakousi "absolutní pravdu" mimo exaktní vědy, nejspíše se mu ji nikdy nepodaří najít. Podtitul "pravda o ukrajinském konfliktu" je tudíž nadnesený, jelikož nic jako jediná reálná pravda existovat nemůže, jen narativ a styl analýzy jednotlivých událostí a osob.
I přesto musím zmínit, že jsem poměrně rád za přečtení tohoto titulu. Konflikt na Ukrajině rozhodně není černobílý. A proto je fajn občas nahlédnout do hlav těm, kteří se hlásí k té druhé, pro nás ne-mainstreamové straně. Člověku se totiž může stát, že jej pohlcení sociální bublinou občas dostane k přesvědčení, že tak jak myslím já a mé okolí, musí přemýšlet každý. A přitom tomu tak ve většině případů rozhodně není.
Rozhodně tedy dle mého názoru tato krátká knížka stojí za přečtení. Stále aktuální.
Velkým minusem za mě ovšem je nespisovná čeština a vysoký počet gramatických chyb skoro na každé stránce.
Upřímně jsem na tento titul narazil velkou náhodou, neboť jsem si po studijním pobytu ve Skopje chtěl počíst něco nového o Titově Jugoslávii, a když jsem slovo "Jugoslávie" zadal do knižní databáze městské knihovny, vyjel mi tento titul. A říkám si, tak dáme tomu šanci.
Musím přiznat, že ačkoliv jsem neměl žádná očekávání, tato kniha mě neskutečně oslovila. Vlastně ani nedokážu popsat čím. Symbolikou? Jistým nádechem té kosovské Jugoslávie z roku 1980 a tradiční albánské rodiny? Nebo to byla ta magičnost a tajemnost, která celé dílo tak docela doprovázela? Určitě.
Vzhledem k tomu, že miluji magický realismus a tvorbu Harukiho Murakamiho, toto mi jej do jisté míry připomínalo. Každopádně se jedná o unikátní titul, u kterého jsem velmi rád, že jsem jej úplnou náhodou objevil.