kalinkacz kalinkacz komentáře u knih

Prázdne miesto Prázdne miesto J. K. Rowling (p)

Nepochopím záporné komentáře týkající se této knihy... Než si člověk tuto knihu koupí je třeba si přečíst její recenze... A pokud se člověk dočte, že děj je komplikovaný a vystupuje v něm mnoho postav (jako je tomu v této knize), a dotyčnému to vadí, tak by do ní neměl investovat čas ani peníze... Zvláště pokud je to čtenář, který je zvyklý na "plytké" děje a nenáročné charaktery postav.. Pokud má ale člověk rád propletené vztahy a neurčité zápletky (jako jsem já), tak nemá důvod si ji neužít a nepřečíst ji během jednoho dne!!
P.S. TIP - Kdo ji chce zkusit i tak, udělejte si rodokmeny postav a budete se v ději skvěle orientovat !

14.01.2016 5 z 5

Lepší než ve filmu Lepší než ve filmu Lynn Painter

Knihy Lynn Painter vídám v zahraničí čím dál tím častěji... Když nyní v českém překladu vyšla její novinka Lepší než ve filmu, tak jsem to brala jako příležitost zjistit, v čem tkví autorčina popularita.
Jedná se o young adult romantickou komedii, ve které se hlavní hrdinka snaží zalíbit své dávné dětské lásce... Pomoct by ji s tím mohl kluk, kterého zná od dětství a který je děěěsně otravný...
Ano, je to taková ta "prvoplánovka", kde od dvacáté strany víte, jak to dopadne.... Ano, je to plné momentů, kdy se hlavní hrdinka snaží zalíbit za žádnou cenu a nakupuje nové oblečení apod...
Ale mě bavil ten humor, čtivost a byť mi občas hlavní hrdinka lezla na nervy, tak to vlastně byla ve výsledku fajn oddechovka. Už chápu, proč v rámci žánru autorku tolik čtenářů doporučuje.
Takže jo, tohle bylo milé, vtipné čtení na oddech.
P. S. Moc mě bavily narážky na filmy a oblíbené písničky.

04.07.2024 4 z 5

Vždycky není navěky Vždycky není navěky J.C. Cervantes (p)

"Věříte na pravou a osudovou lásku?"
Pak si připravte kapesníčky a pusťte se do čtení novinky Vždycky není navěky.
Už když jsem knihu uviděla poprvé v edičním plánu, v hlavě jsem měla jediné - Ta obálka vypadá úplně jako kniha "Ahoj, tady Sam". No a jelikož Ahoj, tady Sam je moje velká srdcovka, tak jsem mrkla na anotaci a Vždycky není navěky dokonce i dějově znělo jako tahle kniha. Takže bylo jasné, že si ji musím přečíst!
Novinka Vždycky není navěky je young adult heavy contemporary se vším všudy!
Hlavní hrdinka nečekaně přijde o svého přítele, který dostává možnost vrátit se do našeho světa tím, že se dostane do těla někoho jiného... Otázkou ale zůstává, jestli i přesto dokáže získat srdce své milované dívky...
Vždycky není navěky byla krásná kniha, oceňuji popisy emocí a styl psaní. I přesto, že už nejsem cílová skupina young adult knih, jsem ji dokázala prožít a byla jsem dost dojatá, obzvlášť v závěru...
Má jediná malá výtka putuje zkrátka k tomu námětu, prostě mi to až moc připomínalo jinou knihu a myslela jsem na ni při čtení, což rozhodně nemusí být překážka pro každého. A z toho důvodu mohu tento dojemný příběh o lásce, ztrátě, novém začátku a vnitřní intuici určitě doporučit.

23.06.2024 4 z 5

Lásky čas Lásky čas Adéla Rosípalová

Když mám náladu na čtivou young adult oddechovku s LGBTQ+ prvky, tak si vždycky vzpomenu na Alču Štraubovou a její Lásku mezi řádky. To byla přesně ta kniha, která vám vykouzlí úsměv na tváři.
Když jsem zjistila, že Alča spojila své síly s Adél Rosípalovou, která napsala Zlomky nekonečna (dojemná young adult heavy contemporary s LGBTQ+ prvky, která mi zlomila srdce), tak jsem byla zvědavá, jak tahle spolupráce bude fungovat!
Holky, jste skvělé! Tohle byla paráda!
Dostala jsem ideální kombinaci milé a usměvavé oddechovky, ve které ale byla zastoupena i vážnější témata a nelehké situace, kterým museli hlavní hrdinové čelit.
Bavilo mě, jak se hlavní hrdinové pošťuchovali a ze začátku nemuseli... No a kocour Tuňák? Nejlepší vedlejší postava! A když k tomu dostanete prostředí Moravy, jsem prostě spokojená!
Doufám, že tohle není poslední kniha, kterou spolu holky napsaly, budu doufat a těšit se na cokoli dalšího!
A vy si tuhle oddechovku určitě sbalte třeba na dovču!

13.06.2024 4 z 5

Eva Eva Verena Kessler

Eva je velmi povedeným společenským románem, který nahlíží na mateřství hned z několika úhlů pohledů.
V příběhu se seznámíte s rozdílnými ženami... Každá z nich je v jiné fázi života a ohledně mateřství si klade jiné otázky... "Měla bych být matkou? Co dělat, když se jí stát nemohu, ale toužím po tom? Není lepší děti nemít a nezatěžovat planetu?"
To a mnohem více se odehrává v mysli hlavních hrdinek románu Eva. Je více než jasné, že nebudete se vším souhlasit (to ani nejde), ale příběh si vás získá, donutí vás zastavit se a zamyslet... A to si myslím, že bylo i cílem!
Já jsem tuto kratší novinku četla s velkým nadšením a užila jsem si každou stranu.
Rozhodně doporučuju!

27.05.2024 4 z 5

Život na míru Život na míru Nikki Erlick

Život na míru jsem zaregistrovala v zahraničí... Nebudu lhát, okouzlila mě obálka!
Co je ale nejvíc originální, je samotný námět!
V jeden moment dorazí každému na světě tajemná krabička, ve které se ukrývá jeden provázek. Tento provázek svou délkou značí délku vašeho života. Je jen na vás, zda se rozhodnete krabičku otevřít... Nebo ji nechat navždy zavřenou.
Jak se společnost, vztahy a politika promění poté, co se postupně začne odhalovat pravda o provázcích?
Prostřednictvím několika hlavních postav jste pak svědky proměny celého světa...
Některé recenze zmiňovaly absenci dostatečného vysvětlení původu provázků. Já osobně od knihy očekávala zajímavou a originální sondu do společnosti a jejího fungování... A to jsem dostala!
Ocenila jsem krátké kapitoly, čtivost a svižnost děje i rozmanitost charakterů postav.
Ani mi nevadilo více vypravěčů, protože jinak bych vlastně nepoznala a nepochopila vše...
Život na míru jsem si opravdu užila a můžu ho rozhodně doporučit!

21.05.2024 4 z 5

Uzdrav sám sebe Uzdrav sám sebe Nicole LePera

Uzdrav sám sebe, jedna z knih z mé letošní seberozvojové výzvy, u které jsem si byla jistá, že mi asi moc nesedne. Opak byl ale pravdou, jsem si totiž celkem jistá, že se s touto knihou potkám v seznamu těch nejlepších knih, které letos přečtu.
Kniha se věnuje holistické psychologii, o které jsem toho před čtením věděla dost málo. Když jsem viděla kapitoly "Poznej své vnitřní dítě" atp., tak jsem si opravdu byla jistá, že tohle nebude nic pro mě. Autorka mi ale vše dokázala vysvětlit (jako jediná) srozumitelně tak, že mi došlo, jak moc důležité je, se ohlédnout do svého dětství, zamyslet se na tím, kdo nás v něm ovlivnil... a vůbec co jsme si z jakého období života odnesli a jak se to na nás projevilo.
V knize najdete na konci každé kapitoly cvičení k vyplnění. Já na podobné aktivity v knihách moc nejsem, ale tady jsem opravdu vše poctivě vyplňovala... Bylo to pro mě dost náročné, intenzivní, ale taky hodně důležité.
Uzdrav sám sebe vděčím opravdu, ale opravdu za hodně. Tolik mi tahle kniha dala, mám v ní tolik vyznačených pasáží a informací, ke kterým se budu stoprocentně vracet.
Pokud chcete lépe poznat sami sebe a jste připravení se do podobné knihy pustit a nechat ji, aby vám pomohla... Pak říkám jen jedno velké ANO, pusťte se do čtení (a taky do velké emocionální jízdy).

10.04.2024 5 z 5

Píseň L. Píseň L. Veronika Opatřilová

Veronika Opatřilová je mým objevem roku 2024!
V lednu jsem si přečetla její román Počkej na moře, který mě natolik okouzlil, že jsem doslova s otevřenou náručí vyhlížela její novinku Píseň L.
Ta je v mnohém podobná, ale v mnohém naprosto odlišná.
Píseň L. je knihou, ve které najdete dva příběhy, které dělí mnoho staletí, ale oba vám ukazují sílu lásky a její možné podoby.
Opět zde máme LGBT prvek, opět zde máme kouzelně (až poeticky) vykreslenou přírodu, v tomto případě les.
Už jen ze stylu autorčina psaní jsem byla opět naprosto paf, ale pak ty příběhy... Jeden ze středověku o dvou mužích, jeden o spisovatelce a o mnoho let mladším novináři.
Všechny postavy mi přirostly k srdci a byť kniha není útlá (ani tolik akční), tak jsem hltla slovo za slovem.
Autorka si mě umí omotat kolem prstu a nepustit.
Její příběhy jsou něžné, emotivní, kouzelné...
Prostě si tuto knihu přečtěte, stejně tak Počkej na moře - stojí to prostě za to!

28.03.2024 4 z 5

Troufalá vášeň Troufalá vášeň Penelope Douglas

Erotické romány jsem nikdy moc nečetla... Letos v lednu jsem ale propadla Twisted sérii od Any Huang a rozhodla se, že tomuto žánru přeci jen dám větší šanci. Oddechového čtení po práci totiž není nikdy dost!
No a čím jiným začít, než horkou novinkou celosvětově oblíbeného autorky Penelope Douglas.
Troufalá vášeň sbírala nadšená hodnocení a já si říkala, co na ní všichni vidí... Teď už to vím, mně se totiž taky líbila!
Jasně, je to nenáročná odpočinkovka, ale mě to tak chytlo! Moc mě bavily obě hlavní postavy i vývoj vztahu mezi nimi. Od první stránky sice víte, jak to dopadne, ale to nic nemění na tom, že jsem se pokaždé těšila na volnou chvíli, kdy budu pokračovat ve čtení.
Jsem moc ráda, že jsem se do čtení pustila a určitě vyzkouším i Lásku na hraně.
P. S. Od autorky jsem před asi 5 lety četla její knihy Nádech a Jiskření, ale z těch už si pamatuju opravdu pramálo...

28.03.2024 4 z 5

Čtyři ženy a jeden pohřeb Čtyři ženy a jeden pohřeb Narine Abgarjan

Čtyři ženy a jeden pohřeb je novinka autorky oblíbeného románu Čtyři jablka spadlá z nebe, kterou si po přečtení této novinky... rozhodně nenechám ujít!
Tento útlý, ale velmi originální román vypráví příběhy obyčejných žen, které se staly milenkami stejného muže... Dozvíte se, jaký byl jejich život než poznaly hlavního hrdinu románu, jaká byla jejich rozhodnutí, ale i důsledky, které jejich rozhodnutí přinesly...
Popravdě mě bavily všechny čtyři příběhy, všechny byly reálné, se všemi jsem se dokázala ztotožnit. Příjemné bylo i prostředí, kde se děj odehrával a líbilo se mi i tempo, kterým celá kniha plynula.
Styl psaní je velmi přístupný a celkově mi příběh utekl jako nic.
Za sebe mohu Čtyři ženy a jeden pohřeb určitě doporučit.

20.12.2023 4 z 5

Poslední oběť Poslední oběť Riley Sager (p)

Jako... Co jsem to četla?
No nic, hezky postupně...
Riley Sager patří mezi mé vůbec nejoblíbenější autory thrillerů! Jeho Poslední, kdo zůstal a Zamkni poslední dveře neměly chybu! Topka!
Loňská novinka Poslední noc už sice nebyla bůh ví jak originální, ale čtivostí mě pořád dost bavila, proto jsem taky jeho letošní novinku Poslední oběť považovala za jednu z mých nejočekávanějších knih.
O to brutálnější moje zklamání bylo potom, co jsem knihu dočetla...
Já ze zahraničí věděla, že tento thriller buď čtenáři doporučují nebo naprosto nenávidí, ale říkala jsem si, že to ani není možný, že Riley Sager vždycky ví, co dělá, má vše promyšlené a dokáže šokovat tím nejlepším způsobem.
Poslední oběť je za mě ale nejhorší autorova kniha a zároveň jeden z "nejhloupějších" thrillerů, co jsem kdy četla...
První polovina knihy je vykradačka na Dívku ve vlaku a Ženu v okně, to bez debat. Hlavní hrdinka alkoholička taky není něco, na co by pravidelní čtenáři thrillerů byli po všech těch podobných thrillerech zvědaví.
Já ale četla dál a věděla, že autor tohle klišé rozbije a přijde s něčím wow.
A toho momentu jsem se dočkala! Jen nebyl úplně wow... Za polovinou přišel totiž zvrat, který když jsem přečetla, tak jsem si ho přečetla ještě jednou, jestli jsem ho pochopila správně, jestli mi něco neuteklo, jestli je to vážně TOHLE?! A bylo!
Nic moc víc říct nemůžu, spoilerovala bych, ale tohle za mě bylo tak trapný, nelogický vysvětlení toho všeho, že jsem se ke konci těm nesmyslům už musela smát...
Teď se mi až klepou prsty z toho, že jsem musela Poslední oběť takto zhodnotit, ale nedá se jinak...
Jediným pozitivem knihy je (samozřejmě) její čtivost.
Pokud se další autorova kniha ponese ve stejném duchu, tak se budeme muset (já a Riley Sager) rozloučit... A to bych fakt nerada!
Pokud autora chcete zkusit, prosím přečtěte si ty dvě jeho nej knihy, nebudete litovat!

02.12.2023 2 z 5

Pozoruhodně bystrá stvoření Pozoruhodně bystrá stvoření Shelby Van Pelt

Pozoruhodně bystrá stvoření jsem si zatoužila přečíst už od všech těch nadšených recenzí, které jsem zaznamenala na zahraničním youtubu a sociálních sítích (+ nominace na Goodreads Choice Awards).
Jedná se o feel good záležitost, tedy odpočinkový román, který vás potěší, možná trošku dojme a vykouzlí úsměv na tváři.
Může existovat přátelství mezi ženou a chobotnicí?
Jak netradičně a nereálně může námět této novinky znít, tak věřte, že tak kouzelný příběh o rodině, přátelství, ztrátě a samotě jste už dlouhou dobu nečetli...
Kniha je přirovnávána ke knize Muž jménem Ove a já si skutečně myslím, že čtenářům, kteří mají rádi tvorbu Fredrika Backmana, sednou i Pozoruhodně bystrá stvoření.
Nevím, jak to autorka dokázala, ale napsala silný příběh ze života, který je vyprávěný s neskutečnou lehkostí a byť v knize jsou i vážnější témata, tak se po dočtení budete usmívat.
A takový příběh potřebuje jednou za čas každý z nás.

19.11.2023 4 z 5

Co tě nezabije Co tě nezabije Aňa Geislerová (p)

Aňa Geislerová patří mezi nejznámější české herečky. Co se její spisovatelské tvorby týče, tak jsem od ní před 8 lety četla knihu P. S. - ta byla krásně ilustrovaná a i jednotlivé texty mě bavily.
Co tě nezabije je ale knihou trošku jinou, jedná se o sbírku povídek, které spojuje myšlenka "Co tě nezabije..."
Povídky v první polovině mě, přiznám se, bavily mnohem více, než ty v polovině druhé. Jde vidět, že autorka psát umí a dokáže napsat příběhy, které jsou reálně a ze života. Ale například poslední 3 povídky... Ty ke mně nepromluvily skoro vůbec.
Pokud jste fanoušci herečky, tak je pro vás kniha skoro povinnost a pokud jste zvědaví, jak se slavné herečce podařilo napsat povídkovou sbírku, tak Co tě nezabije zkuste.

16.11.2023 3 z 5

Neodpovídej Neodpovídej Lucie Bechynková

Neodpovídej bylo mé první a velmi neplánované setkání s tvorbou Lucky Bechynkové. Vím, že je to velmi plodná spisovatelka a autorka populárního podcastu Opravdové zločiny, jenže true crime nikdy nebylo něco, co bych vyhledávala a co by mě zajímalo.
Kdyby se mi do rukou náhodou nedostala reading copy první beletrie z pera Lucky Bechynkové, tak bych nejspíš její tvorbu ani nikdy nezkusila. Neopovídej má ale jen necelých 300 stran a tak jsem si řekla, že kdo nic nezkusí, ten nic neví a dala se do čtení...
Na knize mě nejvíc zaujalo téma, vraždy v Praze a prostředí seznamek, to znělo prostě dobře! Jenže... Sice jsem knihu přečetla velmi rychle a byť detektivky nečtu, tak se musím přiznat, že jsem byla i začtená, ale já tak bojovala s orientací... Kapitoly nebyly nijak oddělené a já vždy musela dávat pozor, jestli je to z pohledu vyšetřovatele, hlavní hrdinky nebo je to pohled do minulosti. Navíc, když se zmiňovala minulost, tak všechny ty příběhy z ní byly stejné... Vše se točilo v kruhu... Plus teda před polovinou začíná jedna kapitola a ta končí až na samotném konci knihy a při ní se střídají dějové linky i vypravěči a to mi prostě nesedlo a trošku jsem bojovala...
Ve výsledku to nebylo špatné a jsem ráda, že jsem autorku zkusila, ale po dalších jejích knihách nejspíš nesáhnu.

22.10.2023 3 z 5

Pořád jsme to my Pořád jsme to my Becky Albertalli

Po 4 letech jsme se dočkali pokračování skvělé oddechovky Co když jsme to my!
Pořád jsme to my navazuje přesně tam, kde předchozí kniha skončila. Nejedná se sice o žádnou nezapomenutelnou záležitost, ale ta čtivost a hlavně skvělé charaktery postav mě ke knize vždy připoutají. Musela jsem vědět, jak to s Arthurem a Benem dopadne!
Myslím si, že jsem ve výsledku dostala to, co jsem očekávala, ale zároveň mohla být kniha prostě kratší, místy jsem měla pocit, že je děj zbytečně natahovaný...
Pokud ale hledáte neskutečně milou, čtivou youngadultovku se super postavami, pak bude tahle série to pravé pro vás!

16.10.2023 3 z 5

Láska po španělsku Láska po španělsku Elena Armas

Láska po španělsku (The Spanish Love Deception) je hned po Hypotéze lásky asi nejpopulárnější romantickou komedií (vyhrála i Goodreads Choice Awards v roce 2021 za nej romantiku).
V dobré romantické komedii musí fungovat chemie mezi postavami, nesmí v ní chybět hodně vtipných momentů a samozřejmě nechcete přestat číst, i když u těchto příběhů vždycky víte, jak skončí.
V případě Lásky po španělsku to všechno platilo, ale má jediná výtka, díky které mám raději Hypotézu lásky, je délka knihy - kdyby měla místo 500 stran 350, bylo by to prostě lepší.
Ale jinak super oddechovka a už se těším na další autorčinu knihu (ta v češtině vyjde na jaře 2024).

25.06.2023 4 z 5

Legendy & latéčka Legendy & latéčka Travis Baldree

Legendy a latéčka jsou v zahraničí neskutečnou senzací! Tuhle feel good fantasy doporučoval snad každý booktuber, kterého sleduju a ani jeden z nich knihu nehodnotil méně než 5*.
Nejprve jsem si chtěla knihu koupit v angličtině, ale vzhledem k popularitě byla měsíce vyprodaná ve všech vydáních.
Proto jsem se rozhodla čekat na to české.
A čekání se vyplatilo!
Tohle je příběh, který vás pohladí po duši a potěší všechny fanoušky knih TJ Klunea
Děj je prostý hlavní hrdinka (orkyně) Viv se rozhodne přestat bojovat a otevřít si kavárnu v malém městečku. Tam ale nikdo netuší, co to káva vlastně je.
Ano, opravdu o tom kniha je. Není to akční, ale je to milé, čtivé a budete se culit od první do poslední stránky. Taky nezaručuju, že při čtení nebudete potřebovat kotel kávy a spoustu skořicových šneků.
Legendy a latéčka jsou jednou z nejlepší odpočinkových knih, kterou jsem za poslední měsíce četla, takže rozhodně doporučuju!

24.06.2023 4 z 5

Národní opruzení Národní opruzení Karolína Zoe Meixnerová

Káju Zoe Meixnerovou sleduju na instagramu už nějakou tu dobu a neskutečně mě její tvorba baví! Určitě to bude i tím, že miluju Boženu Němcovou a ta spadá do období Národního obrození, kterému se Kája věnuje.
Loni jsem od ní četla její literární debut Průvodce literární hysterií 19. století, což je nonfiction, která mě bavila od první do poslední strany a která bude bavit i nečtenáře.
Její letošní novinka Národní opruzení je ale románem, beletrií, která je takovou krátkou a vtipnou záležitostí, ve které se objevuje třeba Jan Neruda jako malý kluk, dále v příběhu sledujete romantickou linku Boženy Němcové i nějakou tu detektivnější zápletku.
Je to nenáročná jednohubka, u které se zasmějete a navíc budete celou dobu obdivovat tu krásnou obálku!

07.06.2023 3 z 5

Drahý Aarone Drahý Aarone Mariana Zapata

Po 2 letech jsem si řekla, že znovu zkusím něco od Mariany Zapaty.
V tuto chvíli mám přečteno vše, co u ní od nás vyšlo a musím říct, že novinka Drahý Aarone mě ze všech bavila nejvíc!
Možná to bylo tím, že je z poloviny psaná formou emailů, což mě bavilo nebo to bylo hlavní hrdinkou, která mi strašně moc sedla a nebo tak tím, jak moc jsem si oblíbila samotný námět.
Najednou mi vůbec nevadilo, že je kniha pomalejší a má mnoho stran (na rozdíl od jiných autorčiných knih), takže jsem sama ze sebe překvapená a určitě Aarona doporučuju.
Prostě super oddechovka, kterou jsem nechtěla odložit!

19.05.2023 4 z 5

Vnučka Vnučka Bernhard Schlink

Berhard Schlink si mě v minulosti získal jak svým celosvětově známým románem Předčítač, tak jeho Olgou.
Na Vnučku jsem se hodně těšila a díky bohu jsem nebyla zklamaná! Příběh se čte úplně sám (na to, že je to Odeonka). Líbilo se mi, kolik témat do knihy autor zakomponoval - manželství, rodinu, tajemství, odpuštění i naději.
Po celou dobu čtení jsem si kladla otázku, jak se asi musí hlavní hrdina cítit, když zjistil, že jeho žena mu celý život tajila dceru...
Vnučka je krásně napsaný, citlivý román o lidských osudech, který vám mohu rozhodně doporučit.

17.05.2023 4 z 5