kapr kapr komentáře u knih

Vražda na Den díkůvzdání Vražda na Den díkůvzdání Lee Harris (p)

Oblíbená autorka, dosud nikdy nezklamala.

18.10.2017 5 z 5

Bez rizika Bez rizika Patricia Cornwell

Vynikající detektivka oblíbené autorky. Vyšetřování historické vraždy po desítkách let odhaluje nové skutečnosti.

02.10.2017 5 z 5

Téměř bez šance Téměř bez šance J. D. Robb (p)

Román o vyšetřování rozsáhlé korupční aféry v policejních kruzích. Nepovažuji jej za detektivku. Jen stopově poznamenán scifi. Myslím si, že jde spíše o kritiku současných poměrů /mafie - drogy - policie/ namontovanou na policejní román. Pro mne to bylo čtivé. S odstupem od dočtení poněkud ochládám a asi nakonec dám * méně.

02.10.2017 3 z 5

Dáma v modrém Dáma v modrém Naďa Horáková

Knihu jsem četl téměř bezprostředně po autorčiných "Brněnských nevěstkách", které byly vysloveně výborné. Tam, pokud se pamatuji, se moje hodnocení pohybovalo kolem 4,5 - a nakonec jsem si tu 5 schoval napříště tak, abych, až budu mít autorku přečtenou) mohl tu 5 dát té nejlepší z jejích knih. Jinak jsem měl tehdy tendence si ji zařadit jako "Vondrušku v sukních", myšleno pouze v dobrém.
Nevěstky byla detektivka historická, navíc na domácí téma. Naopak toto je kniha věnovaná období po roce 90. Upřímně, já si na (české) detektivky situované mezi léta 1938 a současností příliš nepotrpím, všechny ty okupace, "socializmy" bez špetky skutečné humanity mi názor na příslušné složky výrazně zošklivily, byť se to snad, ani mne ani mé rodiny příliš nedotklo. Proto mne kniha zase tak příliš nadchnout nemohla. Přečetl jsem ji za několik málo dnů, a docela jsem se u ní i bavil. A můj závěr - knížka je čtivá, potěší i pobaví a i jako detektivka se mi celkem líbila. Ale pokud jsem nevěstkám dal 4* ... .

04.09.2017 1 z 5

Nenechte sebou manipulovat Nenechte sebou manipulovat Isabelle Nazare-Aga

Zdá se mi, že je to dobrá kniha, chci se k ní vrátit, a možná i vracet. Zatím jí dávám průměrné hodnocení, které chci do budoucna ještě upravit. Četlo se mi to dost obtížně.
Stručně, nepomohlo mi to.
(s odstupem - 2018 10 11)

04.09.2017 2 z 5

Dokonalá prázdnota / Golem XIV Dokonalá prázdnota / Golem XIV Stanisław Lem

Včera jsem s touto knihou mého oblíbeného autora velmi těžce bojoval. Některé pasáže jsem četl dokonce opakovaně. Pak jsem začal přeskakovat. A zase, a zase jsem se o kus vrátil. Nevím, bylo to těžké. Zvláště se chci vrátit ke Golemovi. Tam jsem cítil, že bych se přece jenom mohl chytit. V prvé části, v prázdnotě jsem se naprosto ztrácel. Nechci tomu dávat méně než ***. Přečtu ještě jednou a přehodnotím. Slibuji. Závazek.
Prostě s touto knihou jsem si vůbec, ale vůbec nerozuměl.
[OA]

28.08.2017 1 z 5

Gang neviditelných Gang neviditelných Rafał Kosik

Od knihy jsem zpočátku nic neočekával. Původně jsem si ji půjčil jako cvičení, neboť mám půjčený paralelně i polský originál. Ten zkusím začít číst teď.
Kniha mi velice překvapila svou nápaditostí. Jsou v ní velice hezky zastoupeni tři kamarádi, každý přitom pochází z jiných majetkových poměrů, z odlišného rodinného zázemí.
Celý příběh mne velice zaujal. Zajímavých nápadů je v knize spousta. Možná by bylo knize prospělo poněkud střízlivější zpracování, a příklon k jedné z uvedených literárních kategorií. První kniha v sérii je vlastně detektivkou postavenou na základu SF. Skutečně hororových prvků v ní příliš mnoho není, nesporně se ale v příběhu takové okamžiky objevují. V každém případě si čtenář všechny tři protagonisty oblíbí, a stránku od stránky jim víc a víc drží palce. Na další autorovy knihy se už teď těším. Knize poněkud škodí jakási nezačleněnost, koketování s mnoha žánry v jedné knize současně. To podle mého názoru dětskému čtenáři vadit rozhodně moc nebude. Starší čtenář by ale určité žánrové zakotvení, vyčištění příběhu od méně podstatných epizod a propracování děje do větší hloubky rozhodně uvítal.
V sérii doposud vyšlo 9 knih, z toho do češtiny byla zatím přeložena pouze první.
Série má i vlastní webovou stránku:
z níž uvádím jejich seznam (v originále), i s uvedením ve kterém roce v originále poprvé vyšly:
Dotychczas w serii ukazały się:
1. Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi (2004)
2. Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa (2005)
3. Felix, Net i Nika oraz Pałac Snów (2006)
4. Felix, Net i Nika oraz Pułapka Nieśmiertelności (2007)
5. Felix, Net i Nika oraz Orbitalny Spisek (2008)
6. Felix, Net i Nika oraz Orbitalny Spisek 2. Mała armia (2009)
7. Felix, Net i Nika oraz Trzecia Kuzynka (2009)
8. Felix, Net i Nika oraz Bunt Maszyn (2011)
9. Felix, Net i Nika oraz Świat Zero (2011)

25.07.2017 4 z 5

Němý řečník Němý řečník Rex Stout

K autorově knize "Dědictví Kláry Foxové" jsem před třemi dny napsal vynikající knížka oblíbeného autora. To samé už ale neplatí tak úplně o této knize. Zvláště zpočátku je děj zahuštěn mnoha postavami, které si zpravidla nejsem schopen zapamatovat, a sledovat jejich další vývoj. Často je pak nedokážu od sebe ani odlišit. V průběhu příběhu počet vystupujících postav klesá, a příběh se tak stává srozumitelnější. Nečetl jsem knížku opakovaně, ale něco jsem si domyslel již několik stránek před rozuzlením. Je zde děj, napětí i trocha humoru. Pokud by toto byla autorova první knížka, která by se mi dostala do ruky, asi bych se k jeho knihám neměl tendenci vracet tak, jako je tomu doposud. Možná jsem celý natěšený udělal i já sám tu chybu, že jsem četl dvě knížky téhož autora těsně po sobě. Díval jsem se na hodnocení ostatních čtenářů a skutečně to vychází o celých 15% horší než "DKF", na které se hned v první větě odvolávám. Knížku jsem četl po kouskách asi tři dny, a výsledkem je prostě zklamání. Ani můj oblíbený Archie, ani Wolfe, ani jejich proslulá kuchyně (kterou bych mimochodem jindy velice rád ochutnal) tady nehrají onu proslulou první ligu tak jak to v jiných knihách téhož autora bývá obvyklé, a ani ženské hrdinky, včetně svých osudů čtenáře příliš nepotěší.
Na závěr jsem si ještě přečetl všechny komentáře. Zaujal mne woodwardův: "Úmyslné odkládání konečného řešení je jasně a uspokojivě vysvětleno, takže nemá smysl mluvit o tom, že si autor ve druhé polovině knihy nevěděl s příběhem rady." Ano v tom s ním musím plně souhlasit, ale podle mne to v tomto případě bohužel odnesl čtenář, což pravděpodobně nebylo tak úplně autorovým cílem.
Bylo to bohužel doposud asi to vůbec nejhorší, co jsem od mého oblíbeného Rexe Stouta četl.

19.06.2017 1 z 5

Tři mušketýři (převyprávění) Tři mušketýři (převyprávění) Ana Castro Doblado

Zkráceno. Asi jako v trenýrkách na ples neb na audienci u královny. Docela by mne zajímalo co z původního děje tam zbylo. Tohle si prostě MUSÍM přečíst!!!!!

18.06.2017

Telepatie mezi blízkými - výzkum začíná u dvojčat Telepatie mezi blízkými - výzkum začíná u dvojčat Guy Lyon Playfair

Zajímavá knížka shrnuje záznamy o projevech tohoto fenoménu od 18. století do současnosti. Mapuje příhody, události i experimenty na tomto poli. Některá dvojčata ve vypjatých okamžicích sdílejí (v rozdílné míře) nepříjemné pocity (úraz, násilná smrt) pociťované druhým dvojčetem. Berou to jako samozřejmost a popírají, že by to mohlo mít něco společného s telepatií. Dosavadní výzkum, pokud vůbec probíhal, se vyznačoval chybami zkreslujícími výsledky, malými a nevhodně vybranými vzorky zkoumaných subjektů.
Autor navrhuje zaměření dalšího výzkumu tak, aby bylo možné úspěšně ověřit existenci zbytků tohoto fenoménu tam, kde by jejich projevy nejpravděpodobněji mohly přetrvávat do dnešních dnů .

14.06.2017 5 z 5

Krajem lesů a rybníků Krajem lesů a rybníků Pavel Koblasa

Vynikající kniha přinášející komplexní informaci o sídlech v cílové oblasti se zaměřením na jejich historii. Chybí mapky, návrhy výletů, prostě všechno co potřebuje cestovatel, turista, výletník (k tomu, aby využil předávané informace a spojil je s vlastními zážitky). Knize by neškodilo samostatně vydávané dvojče do kapsy, zaměřené právě na to všechno co jsem zde postrádal.

26.05.2017 2 z 5

Nádraží a železniční tratě: Zaniklé, proměněné a ohrožené stavby Nádraží a železniční tratě: Zaniklé, proměněné a ohrožené stavby Kateřina Bečková

Mé oblíbené téma, ale právě proto jsem čekal daleko víc. Přesto díky. /Moje rodina na jednom z těch nádraží totiž kdysi bydlela. Měli opravdu velice velký byt. Když se došlo na jeho úplný konec, tak poslední pokoj byl průchozí, ve zdi tam byly ještě velké, pravděpodobně dvoukřídlé dveře. Když nějaká blízká návštěva přišla těsně po tom co se tam nastěhovali, tak občas některou bytem provázeli. Když došli k těmto dveřím, tak jen skromně odtušili, "no a tady už máme jen hostinské pokoje"./

23.05.2017 3 z 5

Z Prahy všemi směry Z Prahy všemi směry Ivana Mudrová

Tak jako většinou podobných knih, jsem i touto celkem nadšen. Poskytuje ale spíše náměty cest, do auta snad, do kapsy cestovatele se vůbec nehodí. Chybí mapy a podrobnosti bez kterých se cestovatel - výletník zpravidla neobejde. Rozsah je opět roztříštěn do rozsáhlého území. Na druhé straně jde o publikaci kterých není nikdy dost. Spíše by z nakladatelské pozice měla zaznít myšlenka po podobně, ale podrobněji zpracovaných publikacích, ve kterých by měla být akcentována jejich vhodnost jak při plánování cest, která je zde zhruba splněna, tak na cestě samotné. Zpravidla chybí způsob jak se na tato místa dopravit, jak je nalézt, jaká je jejich přístupnost, a nejdůležitější služby v okolí, které je možné v případě potřeby využít.

18.05.2017 3 z 5

Vždycky v menšině Vždycky v menšině Martin C. Putna

Po přečtení mám velmi rozporuplné pocity. Kniha je důkladnou analýzou všeho možného kolem osoby jako takové. Rozhodně doporučuji si ji přečíst, a já sám se k ní chci možná ještě vrátit. Na druhé straně se nám z toho vytrácí hlavní osoba, ten o kterém je vlastně napsána. Knížka by mohla být daleko zajímavější, čtivější a snad dokonce i zábavnější, prostě čtenářsky přitažlivější. Na jedné straně mnoho zajímavých informací, na druhé promeškaná příležitost přiblížit nám jeho skutečnou osobnost vhodnější formou.

18.05.2017 1 z 5

Záhady a tajemství staré Prahy Záhady a tajemství staré Prahy Aleš Česal

Aleš Česal

Celkem obvyklá záhadologická publikace. Hlavní pro mne bylo, že je věnovaná městu, které je mi blízké. Na knize mne zaujaly především odkazy v textu vedoucí ke knihám Francise Bacona, a Alfréda Technika. V průběhu četby jsem váhal zhruba mezi 2 a 3. Praha je velké téma, a určitě si rád přečtu i jeho další knihy.

04.05.2017 2 z 5

Deník sráče Deník sráče neznámý - neuveden

neznámý

Názvu knihy prostě nešlo odolat. Obsah zatím zklamal. Jsem ve třech čtvrtinách a netuším, zda se mi to podaří dočíst. Přesto, že to čtu jenom v tramvaji váhám, není-li to ztráta času. Forma naprosto vyhovuje, ale ne, opravdu to nemusím. No uvidím jestli se překonám - na ten konec je tady dobrá kritika. Zatím dávám tak jednu hvězdičku, nebo spíše jenom půlku. Zaujalo, ale působilo dost odporně. Nevím, nevím!
No nakonec jsem se (spíš ze zvědavosti) překonal, ale názor jsem nezměnil. Četba pro masochisty.

18.04.2017 odpad!

Mluvím česky dobže, ale mám pžízvuk. Z žabožroutova deníku Mluvím česky dobže, ale mám pžízvuk. Z žabožroutova deníku Stéphane Poignant

Stéphane Poignant

Původně jsem dal 3. Porovnávám s ostatními svými hodnoceními a upřesňuji.

Působivý pohled jednoho z těch, kteří žijí mezi námi posledních cca 27 let.
Někteří z nich přijedou jen na skok, pár dní, týden, pak je z toho měsíc, nebo třeba i pár let. Pár už jich zůstane natrvalo. Rozhodně poučné.
Současně zajímavý pohled na tápání mezi dvacítkou a třicítkou.
Tak trochu o hledání místa na slunci, který se ale samozřejmě dá prožít v každém věku.

Celkem sympatická knížka. Spíše přečíst. Za mne tak 2,5. Možná příští přinese více.

31.03.2017 2 z 5

Kočka ve skleněném domě Kočka ve skleněném domě Lydia Adamson

Lydia Adamson

Chabé. Číst pouze v případě, že nemáte jinou knihu k dispozici.

13.03.2017 1 z 5

Evropa a SSSR Evropa a SSSR Ivan Bičík

Knihu jsem získal v posledních dnech, a měl jsem z ní docela velkou radost. Tak nejdříve negativa - papír. Spousty krásných fotografií na použitém médiu do značné míry zanikají. Nyní klady - pevná vazba s plastovým povlakem. Zhruba polovina knihy je věnována Evropě, druhá polovina pak SSSR. Oba tyto regiony jsou po mnoha stránkách velice rozličné, takže informace jsou pouze stručné, jak já říkám pouze telegrafické.
Kniha je spíše encyklopedickou příručkou. Seznamovat se s jejími jednotlivými kapitolami podrobně budu jenom postupně, stejně jako hodnotit.
U této knihy dochází k velikému dějinému paradoxu. Zatímco nesčíslné řady knih vydaných za socíku byly svým vydáním tvrdě poškozeny, ve své době měly sice určitou informační hodnotu, dnes jsou však z podstatné části bezcenné, podobně jako tomu bylo u titulů vydaných v Německu za doby jistého malíře pokojů.
Na druhé straně tato kniha informuje, co do zeměpisných informací poměrně přehledně o tom jak vypadal SSSR v době prakticky bezprostředně před jeho rozpadem. Zvláště cenná pro současného čtenáře je pak nechtěně podávaná názorná informace o tom, jak veškeré informace o tomto žaláři národů byly v této době podávány. To je v současné době pravděpodobně paradoxně největší hodnotou tohoto titulu.
Pro mne osobně je pak vzácný onen souborný přehled o této zemi jako takové. Nikdy jsem zemi v jejích současných hranicích nenavštívil, při tom bych se byl samozřejmě velice rád podíval do Karélie, na dálný sever i dálný východ. Cesta transsibiřskou magistrálou zcela samozřejmě patřila mezi několik málo mých cestovatelských snů.
Lidé kam se podíváte, jsou v zásadě dobří, cestujícího nebo cestovatele zpravidla dobře přijímají, přinejmenším jejich nadpoloviční většina.
Naproti tomu u států jako takových už situace zdaleka tak jednoznačná nebývá. Jsou státy dobré, přátelské, a pak ty druhé, řekněme zlé. Samozřejmě skutečnost bývá v konkrétních případech rozličná, pohybuje se celkově v celém spektru mezi oběma krajními polohami. Navíc pokud bychom každý stát jednotlivě zkoumali, zjistili bychom, že podle toho, na kterou část spektra se zaměříme, opět zpravidla nedostaneme u všech jeho částí stejný výsledek.
Tak jak se budu postupně s jednotlivými částmi knihy postupně podrobněji seznamovat, budu tyto části hodnotit a komentovat. Prozatím, při prvním přehledném seznámení, v okamžiku, kdy titul měl pouhé jediné hodnocení - odpad, jsem si dovolil knize přisoudit jednu hvězdičku. Mimo jiné i proto, že i ta nejzápornější a nejodpornější kniha si vždy zachovává důležitou informační hodnotu o osobě a názorech jejich autora, přinejmenším o názorech které hlásal, k jejichž hlásání se propůjčil. Skutečným odpadem jsou pak spíše nesmyslné slátaniny, postrádající i tu nejmenší informační hodnotu.

13.12.2020 1 z 5

Čeští spisovatelé 20. století (slovníková příručka) Čeští spisovatelé 20. století (slovníková příručka) Milan Blahynka

Základní informace o autorech doby "socializmu" a jejich dílech.
(Původní, podstatně delší komentář se neuložil.)

09.12.2020 3 z 5