kopeceli kopeceli komentáře u knih

Muži, kteří nemají ženy Muži, kteří nemají ženy Haruki Murakami

Líbilo se mi tohle přemýšlivé čtení. Líbilo se mi, že je tak současné.
Každý muž v knize je jiný, každý je naprosto jedinečný a zvláštní. A přesto, že je vyprávěná očima muže, měly by ji číst i ženy.
Užila jsem si to.

19.05.2022 4 z 5

Plážová chatka Plážová chatka Christina Olséni

Lehké, humorné čtení pro krásné teplé jarní večery. Knihu jsem si užila. Překlad je velmi dobrý.

15.05.2022 4 z 5

Edudant a Francimor Edudant a Francimor Karel Poláček

Vtipná parodie, která se mi nikdy neomrzí.

07.05.2022 5 z 5

Bez těla Bez těla Martin Goffa

Čtivá, poutavá detektivka se zdravou porcí napětí. A mimoto humor! Tak ten mě po celou knihu dostával, protože jsem četla kudy jsem chodila, smála jsem se i v autobusu, asi jsem přišla o dobrou pověst.

05.05.2022 5 z 5

První První Kiera Cass

Tento díl mě bavil více, nebyl plný nelogičností mladé lásky. Bavili mě rebelové, i to, že konec nebyl úplně přeslazený. Pohádka, ale dá se to.

02.05.2022 4 z 5

Elita Elita Kiera Cass

Na začátku nadšení hlavní hrdinky, které se hned zhoupne do ublížeností, nejistot a hloupostí. Rozhodně těžko uvěřit, že tohle by mohla být jakákoliv královna. To ostatní je v pořádku a počínání rebelů mě zajímá.

01.05.2022 3 z 5

Selekce Selekce Kiera Cass

Pohádka pro mladistvé, která neurazí ani starší dámu. Čte se dobře.
Ovšem - hlavní hrdinka je stále drzejší a dovoluje si být nereálně zpupná vůči princi. Ten je sice přehnaně inteligentní, ale vůči ní si nechá cokoliv líbit, svěřuje se jí se státními problémy a i jinak se chová jako blbec.
Dalo by se to napsat i lépe.
Přesto mi kniha nepřipadla jako slátanina, dočetla jsem a zkusím ještě Elitu.

29.04.2022 4 z 5

Život Musorgského Život Musorgského Michel Rostislav Hofmann

(SPOILER) Vyprávění je podáno zajímavou formou, nejsou to jen strohé údaje. Zabývá se velmi podrobně i způsobem života v komunitě "nových lidí", jak popsal Černyševskij v knize Co dělat? Ukázalo se, že to bylo nejšťastnější a nejplodnější období Musorgského. Potom už vítězil alkoholismus a kniha i život brzy končí. Líbil se mi způsob, jakým je kniha napsaná, množství faktů a přitom čtivost. Osobnost skladatele není podaná černobíle, autor má pro něj pochopení.

24.04.2022 5 z 5

Modrý kámen Modrý kámen Barbara Wood

Autorka se snaží za každou cenu přesvědčit čtenáře, že hloupí muži jsou dobří jen na plození dětí, kdežto ženy - vždy chytřejší, silnější, statečnější a samozřejmě vábné pro muže - vítězí. Modrý kámen je jen záminkou, jak to dokázat v průběhu celých lidských dějin. Dle mého - kdyby tato kniha nebyla napsaná, o nic bych nepřišla.

23.04.2022 3 z 5

Muž s unavenýma očima Muž s unavenýma očima Martin Goffa

Já jsem velmi spokojená. Kniha neobsahuje řadu nesmyslů a neuvěřitelných náhod, je v českém prostředí naprosto realistická. Zároveň čtivá, zajímavá, zlehka přibývá napětí, ale nepřetáhne strunu. Jsem ráda, že vypravěč není superhrdina, těch mám plné zuby, je to normální člověk i s tím chlastem, jakože policajti z kriminálky, kteří dělají svou práci dobře, většinou bez chlastu nemůžou. Za mě dobře napsaná detektivka.

21.04.2022 5 z 5

Frajer Frajer Marek Toman

Kniha je sice napsaná čtivě, je zajímavá, autentická, ale poslední kapitola, která tak nějak vysvětluje všechno to předtím, mi dala zabrat. Už jsem se špatně soustředila. Možná to bylo tím, že jsem dočítala v noci. V každém případě autor talent má a času u knihy nelituju, byl to sám život.

18.04.2022 4 z 5

Cena Cena Marek Hnila

Nic podobného jsem ještě nečetla! Vyhovovalo mi, že jsem se nemusela prokousávat spoustou zbytečných souvětí navěšených na kostru příběhu. Zůstalo jen to hutné jádro. Poslední dobou čtu mnoho ukecaných knih, tlusté svazky, které jsou obsahem prázdné. Cena není ten případ, což potěšilo.

17.04.2022 5 z 5

Sedmilhářky Sedmilhářky Liane Moriarty

(SPOILER) Tohle se může stát každému…
Ženě, muži, dítěti.

Po pomalejším rozjezdu, kdy autorka čtenáře potřebovala dobře seznámit s postavami, s prostředím, se tempo trochu zrychlí a vztahy postupně rozplétají. Přestože jsou téměř všechny postavy hodně vyhraněné, nepůsobí přehnaně, až mě překvapilo, jak působí reálně. Příběh sám mě potěšil tím, jak dopadl.
V životě nejčastěji vyhraje násilník, proto mi tahle kniha udělala moc dobře.

V úvodu jsem se dobře bavila charakteristikou ženských postav očima muže, protože to bylo velmi přesné.

17.04.2022 5 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Kdo má rád knihy o čertech, bazilišcích, strigách, kikimorách a jejich zabíjení, ten je na správné adrese. Kniha je čtivě napsaná, audiokniha výborně načtená až na velmi nepříjemně pronikavou flétnu. Můj žánr toto není.

16.04.2022 3 z 5

Bratříček Bratříček Marek Hnila

Hodnotím knihu podle poselství, které přináší. Není hloupá. Konec je sice příliš sentimentální, ale nakonec - proč by to jednou v životě nemohlo dopadnout taky dobře? Proč by se jednou nemohl nechat jelen žít? Má to něco do sebe.

11.04.2022 5 z 5

Oběti jezera Michigan Oběti jezera Michigan Jaroslav Velinský

Pohodová cliftonka, přesně jak jsem čekala.

10.04.2022 5 z 5

Vlaštovka, kočka, růže, smrt Vlaštovka, kočka, růže, smrt Håkan Nesser

Moje první setkání s autorem. Velmi čtivé, navíc mne potěšilo, že to není severské psycho, které nečtu a kterého jsem se bála. Pustila bych se díky velmi příznivému dojmu i do jiných knih autora, ale nevím, nevím. Neumím totiž anglicky. Takže netuším jaké verše postavy citovaly, na mnohých místech dokonce nevím, co si říkali policisté. Tohle mne hrubě nebavilo. Za první republiky překladatel pro blbce originál textu psaný kurzívou přeložil pod čáru dolů na stránku. Díky tomu jsem si nejen užila knihu, ale ještě se naučila mnohé fráze a slovíčka ze západních jazyků. V této knize toto chybí, je to překlad určený pouze pro anglicky hovořící čtenáře. A to je tak závažná vada na kráse, že nějaké “Ty vole” v textu mě nijak neznepokojilo, naopak jsem tuto frázi používala zhusta také. Nepřeložený a pro mne zcela nesrozumitelný text je pomalu na každé straně knihy. Takže s Nesserem nejspíš končím. Vždyť dobrých překladů jiných autorů je na trhu dost.

09.04.2022 3 z 5

Obléhání Macindawu Obléhání Macindawu John Flanagan

Příběh plynule pokračuje, spousta úvah, triků, použití síly až téměř v závěru. Zamilovanost postav mě pobavila, každý se stává citovou třtinou ve větru, která se chvěje a ohýbá. No to jsem zvědavá, jak to v příštím dílu ustojí.

03.04.2022 5 z 5

Národní třída Národní třída Jaroslav Rudiš

No, tak to bylo zajímavý. Musím si to nechat uležet, než budu moci definovat ty pocity při a po čtení. Rozhodně tohle není tuctová kniha, ani tzv. bestseller.

03.04.2022 5 z 5

Pozorovatel ptáků Pozorovatel ptáků Christina Olséni

Bezvadná kniha, ohromně jsem se bavila. Pěstování rostlin, zvlášť když jsou ozdobou policejní stanice a střílení na hliněné holuby jsou top! Knihu vřele doporučuji.

02.04.2022 5 z 5