kopeceli kopeceli komentáře u knih

Dobrodružství pavouka Čendy Dobrodružství pavouka Čendy Pavel Čech

Příběh o přátelství, překrásný literárně i ilustračně. Vynikající nápad i zpracování, já jsem nadšená a pořizuji postupně všechna další Čechova díla.

O čertovi O čertovi Pavel Čech

Překrásné kresby, překrásný příběh. Moudrá kniha o čertovi, který je v každém z nás a každý z nás má šanci…
Jsem moc ráda, že jsem díky Databázi objevila knížky Pavla Čecha.

28.08.2022 5 z 5

Rychlé šípy (souborná série) #01 Rychlé šípy (souborná série) #01 Jaroslav Foglar

Toto čtení je snad úplně pro každého a dá se k němu vracet stále dokola.

Nakládáme zeleninu Nakládáme zeleninu Claudia Lorenz-Ladener

Super kniha pro milovníky kvašené zeleniny. Nebo pro ty, kdo chtějí začít. Je velmi prakticky vyřešená, dozvíte se teorii a historii kvašení, které národy čím přispěly a pak následují recepty, druhy zeleniny ke kvašení, na co dát pozor, jak kvašené potraviny uchovat, aby si zachovaly hodnotu.
Já jsem kromě jiného pochopila, kde dělám chybu při kvašení okurek, že nechutnají jako od maminky. Moje děti obdivují Japonsko, chtějí ochutnat kimči, i to jsem tu nalezla.
S touto knihou jsem neprohloupila.

26.08.2022 5 z 5

Tyrolské elegie Tyrolské elegie Karel Havlíček Borovský

Znám je zpaměti. Jsou trefné, vtipné, nadčasové. Ach, jak mne mrzí, že mé děti hloupnou u mobilů a neznají Tyrolské elegie, protože jim nerozumí, neumí vidět podstatu veršů a číst mezi řádky. Ale ono na ně asi dojde…

23.08.2022

Král Lávra Král Lávra Karel Havlíček Borovský

A já ji mám fakt ráda! A v každém režimu vidím, jak král Lávra “má oslí uši”.

23.08.2022 5 z 5

Pravidla moštárny Pravidla moštárny John Irving

Příběh sám o sobě je velmi dobrý. Irving má dar vyprávět. Ovšem po dvoustech stranách potratů jsem byla úplně hotová. Nemohla a nechtěla jsem tohle číst dál. Chápu, že Irving chtěl vysvětlit a přesvědčit o nutnosti potraty legalizovat. Ale k tomu by mi stačilo méně stránek. Jinak je kniha jedinečná, čtenářský zážitek.

21.08.2022 4 z 5

Před lety po prvním vydání jsem ji nadšeně přečetla, měla jsem problém jít do práce a od knihy se odtrhnout. Nyní jsem ji poslechla jako audioknihu, před rokem shlédla i film. Audiokniha z toho vyšla jako ta horší možnost, zpracování se mi moc nelíbilo. Nicméně kniha je pořád stejně geniální, příběh jsem si užila.

19.08.2022 5 z 5

Mara Mara Robinson Jeffers

Neuvěřitelně krásné, poetické vyprávění o těžkostech rozhodování, o realitě vztahů.
Mám ráda Jeffersovy verše, jeho styl popisování pozorovaného, jeho způsob přemýšlení. Čtu si některé části nahlas, čím déle žiji ve vztahu, tím procítěněji.

15.08.2022 5 z 5

Dva kostely Dva kostely Sebastiano Vassalli

No nevím, na tohle jsem stará. Nebavilo mne to, místy mi to přišlo nesmyslně praštěné, zbytek se nudně vlekl. Tohle není můj šálek kávy.

15.08.2022 2 z 5

Rychlá kuchařka Rychlá kuchařka kolektiv autorů

Suroviny obsažené v této knize jsou někdy špatně dostupné, ale většinou se dají dobře nahradit. Vaří se v převážné míře ze zeleniny a mořských plodů, což obojí miluji, takže bych některé fotografie nejraději snědla.
Jídla chutnají i našim dětem.
Kdo moc neumí připravovat dary moře, tato kniha je pro něj skutečně inspirující.

13.08.2022 5 z 5

Letenka z džungle Letenka z džungle Sandra Brown

Slabé po všech stránkách. Nesmyslný děj, citová manipulace, zneužití dětského motivu. Celé čtení jsem byla naštvaná, přeskakovala stránky, trápila se. Nedoporučuju.

11.08.2022 2 z 5

Jasná luna v prázdných horách  - Korejské básnictví 14.-19. století Jasná luna v prázdných horách - Korejské básnictví 14.-19. století Vladimír Pucek

Krásné verše. Vrátila jsem se k nim po letech, protože mé děti se zamilovaly do japonské a korejské kultury a já jim vyhrabala z přeplněné knihovny tu trochu knih, které se k těmto destinacím vztahují. I nyní jsou ty verše uklidňující a hloubavé jako v dobách mého mládí.

11.08.2022 4 z 5

Na plechárně Na plechárně John Steinbeck

Úžasné vypravěčské umění páně Steinbeckova. Popsat tak poutavě všední dny na jedné ulici, najít zajímavé postavy a dát jim život, to je umění! Já jsem z knihy nadšená.

07.08.2022 5 z 5

Milostný deník Milostný deník Anna Achmatova (p)

Verše zachovaly většinou ruský rytmus. Ale ta krása Achmatovové z originálu zde není, slova se do rytmu nehodí. Naštěstí mám možnost ji číst v ruštině, takže tento český překlad odkládám po přečtení do knihobudky.

07.08.2022 3 z 5

Kvašená zelenina pro zdraví a vitalitu Kvašená zelenina pro zdraví a vitalitu Karel Machala

Souhlasím s předchozími komentáři, že kniha je plná teorie a obsahuje recepty pouze okrajově. Je dobrá na přečtení, seznámení s kvašením, to mne bavilo. Potom se dá poslat dál a pořídit si knihu receptů. Alespoň já to tak udělám.

04.08.2022 4 z 5

Česká kuchařka bezmasá aneb vaříme levně a zdravě Česká kuchařka bezmasá aneb vaříme levně a zdravě Alexander Brehmen

Moje nejpoužívanější kniha. Samozřejmě v ní mám vložené ještě získané recepty, protože ji mám neustále po ruce. Výborně se podle ní také konzervuje ovoce a zelenina, což je pro mne relax s dětmi. Naštěstí celá rodina má konzervované ovoce i zeleninu v oblibě, takže v zimě máme hody. Nespoléhám na mrazák, moc mi tento způsob uchovávání potravin nechutná.

03.08.2022 5 z 5

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

Tak tohle jsem měla číst v mládí. Teď už jsem stará a sladkobolné vzdychání je mi vzdálené.

03.08.2022 3 z 5

Mitsuko Mitsuko Vlasta Čiháková-Noshiro

Poměrně čtivý životopis velmi zajímavé osobnosti. Měla odvahu, věřila svému manželovi, byla neustále těhotná. Většinu života prožila v cizí zemi, v cizí kultuře.
Neměnila bych s ní.
Vyhovuje mi fotografická příloha, zajímalo mne, jak všichni vypadali, strojili se.

31.07.2022 4 z 5

Pohádky Pohádky Václav Řezáč (p)

Asi jsem tyhle pohádky kdysi jako malá četla , vybavuji si obrázky. Je mi v tuto chvíli lhostejná politická minulost autora, kdoví, z jakých poměrů vycházel a možná pro něj byl komunismus východisko z nouze. Ale ty pohádky jsou opravdu moc hezké, moudré, to jsem ráda, že jsem se k nim na stará kolena díky Městské knihovně Praha dostala!

30.07.2022 5 z 5