kopeceli Online kopeceli komentáře u knih

Vysněný valčík Vysněný valčík Catherine Anderson

Začátek knihy je uvěřitelný a vtipný. Velmi dobře se čte celá kniha, i když to není žádná těžká filozofie. Doporučuji k odpočinku v době vánoční.

09.12.2022 4 z 5

Pohádky Pohádky Oscar Wilde

Kniha mého srdce. Daroval mi ji táta, než zemřel. Mám pocit, že ji znám celou zpaměti. Nemohu asi objektivně hodnotit, nicméně moudro schované v těchto pohádkách je mi víc než blízké a vracím se k ní i pro její vlastní poselství.

03.12.2022 5 z 5

Můra noční, předvánoční Můra noční, předvánoční Tim Burton

Dokonalé. Výborný překlad obsahující perly typu : hrom na obloze hudroval.
Musím doporučit!

28.11.2022 5 z 5

Japonská kuchyně Japonská kuchyně Tim Anderson

Kuchařka splňuje přesně to, co jsem od ní očekávala. Jednoduché suroviny a přesné postupy mne na vyzkoušení naladily, ingredience nakoupeny a experiment může začít!

13.11.2022 5 z 5

Petr a Petra Petr a Petra Astrid Lindgren

Tahle pohádka učí děti nejen číst. Pokud funguje rodina a vzájemné povídání (“černá hodinka”), dá se z ní vytěžit veliké bohatství pro děti i dospělé.

Sedm pohádek pro malé myšky Sedm pohádek pro malé myšky Arnold Lobel

Ale to se mi to líbilo! Takové pěkné pohádky pro malé školáčky a mě, staré matce, unavené po celém dni, se u ní krásně usínalo.

Co bude dnes k večeři Co bude dnes k večeři Alena Doležalová

Líbí se mi, že mnohé recepty jsou jednoduché a rychlé. Našla jsem jídla, která jsme jedli doma nebo u babičky. Kniha je skvělou inspirací, když fakt nevím, co uvařit.

Popol všetkých zarovná Popol všetkých zarovná Dominik Dán

Po dlouhé době jsem se pustila do knihy ve slovenštině.
Dominik Dán psát umí. Poutavě popisuje jakoby fiktivní příběh, jehož značná část pro pamětníky devadesátých let zavání realitou.
Čtení mi kazilo několikeré zbytečné vracení k babce na pitevním stole, vždy jsem si nejprve myslela, že jde o nový případ. Také přeskakování ze současnosti do minulosti nebylo přehledné a mátlo.
Škoda, jinak bych si čtení mnohem víc užila.

06.11.2022 3 z 5

Japonská kuchyně Japonská kuchyně Beate Mari Jahnke

Poměrně útlá kuchařka pro začátečníky v japonské kuchyni. Na obálce jsou přehledně vyobrazené ingredience, což usnadní orientaci v sortimentu a pojmech. Recepty jsou celkem snadné.

06.11.2022 5 z 5

O zahradě O zahradě Pavel Čech

Kniha o tom, co je v dětství důležité, co dospělému mnohdy uniká, ale ve stáří se i nevědomky může předat nebo umožnit.
Pavel Čech - jeho ilustrace a myšlenky jsou v mém srdci.

06.11.2022 5 z 5

Povídky Povídky Miloslav Šimek

Nesmrtelné hlášky, nesmrtelní pánové Š+G. Chci umět takhle se bavit, to by bylo žůžo!

23.10.2022 5 z 5

Pokojská Pokojská Nita Prose

Ó, tak tato kniha je po Bílé vodě druhá, která mne letos dostala do kolen! Psychologie Molly, to je mistrovské dílo! Zneužitelnost lidí, kteří úplně dobře nepobírají realitu, ačkoliv jsou schopni se o sebe postarat a vypadají “ normálně”, ta sprostota “ chytrých”, kteří z nich těží… Uvědomila jsem si, že ten neschopný člověk v naší rodině je Molly, ve svém nitru. No teda, to budu zpracovávat nějaký čas.
Kniha je výborná! Ale není určená pro hltače bezduchých románů, myslím, že v ní je víc.

23.10.2022 5 z 5

Pas de trois Pas de trois Zdena Salivarová

Velmi dobře napsané, práci s češtinou Salivarová uměla. Já jsem si čtení užila, i když už se podobným příběhům nesměju.

16.10.2022 5 z 5

Piková dáma Piková dáma Alexandr Sergejevič Puškin

Díky synově povinné četbě jsem znova povídku přečetla a líbila se mi stejně, jako před lety. Mám ráda ruskou klasiku, i když už nemám tolik času, jako v mládí.

16.10.2022 5 z 5

Nové povídání o pejskovi a kočičce Nové povídání o pejskovi a kočičce Vlastimil Peška

Nebylo to úplně ono, ale to je věc vkusu a očekávání.
Napsané je to dobře, dětem se líbí a já se taky nenudila.

15.10.2022 4 z 5

Nepřítel Nepřítel Erich Maria Remarque (p)

Mrazivě aktuální.
Výborně napsané, jak už to tak Remarque uměl. Překlad povídky nezničil, podařilo se mu úroveň zachovat. Nezbývá než doporučit.

15.10.2022 5 z 5

Elegie Elegie Jiří Orten (p)

Sedmou samozřejmě umím zpaměti, ohromila mne na střední škole. To byl komunismus. Orten zemřel za protektorátu, to byl nacismus. Co to máme teď, demokracii? No nevím, ale je to ideologie nejhorší, protože nemá společného nepřítele, nečte, nerecituje, nezná Ortena. I moje děti přes poctivou výchovu sedí na počítači a sprostě hovoříc do sluchátek živoří svým životem. Oni nechtějí vybočovat. To je mi líto...

14.10.2022 5 z 5

Nebudu hrát divadlo před Boží tváří Nebudu hrát divadlo před Boží tváří Jaroslav Maxmilián Kašparů

Knihu jsem četla delší dobu, dávkovala si ji po trochách, aby mi vydržela. Mnohé myšlenky vyžadovaly čas na přemýšlení a to mne bavilo.

Čajkovskij Čajkovskij Nina Nikolajevna Berberova

Knihu jsem zhltla. Mám ráda Čajkovského hudbu, je plná emocí, stejně jako kniha Berberové. Zatím jsem o něm nečetla nic lepšího.

14.10.2022 5 z 5

O zemi beze studu O zemi beze studu Max Kašparů (p)

"Proč by se měli politici ve službách mafií stydět lhát, krást a podvádět?"
Vím, že pan Kašparů není dokonalý. Ale já znám hodně lidí, kterým pomohl přežít svá traumata. Ano, dnes je to starý, unavený, vyhořelý muž. A přesto si ho vážím. Kéž by každý vyhořelý člověk nadělal v životě tolik dobra, jako pan Kašparů.
Knihu jsem četla v průběhu let dvakrát. Pokaždé z trochu jiného úhlu a přece se stejným závěrem: vyslovované pravdy nejsou vždy příjemné, nicméně jejich upřímnost, naléhavost, aktuálnost a přesah stojí za zamyšlení.