kopeceli kopeceli komentáře u knih

Zajímavá kniha, poutavé ilustrace. Nejsem čtenářka komiksů, toto je výjimka, která potvrzuje pravidlo, takže se sice nechystám načítat kdejaký kreslený příběh, přesto mne Hilda velmi bavila a jsem moc ráda, že jsem se k ní dostala.

09.02.2023 5 z 5

Na konci této knihy budete umět plést Na konci této knihy budete umět plést Rosie Fletcher

Praktická, názorná kniha, podle které se skutečně naučíte základy pletení a ještě něco navíc. Mám ji doma, obracím se na ni vždy, když nevím. Z toho, co je na trhu, se mi zdá snad nejlepší.

Zázrak v Neratově Zázrak v Neratově Tomáš Kutil

Dlouhodobě sleduji a podporuji úžasné neratovské dílo. Tuto knihu jsem dostala jako dárek a přečetla ji jedním dechem. Kéž by bylo mezi námi více lidí jako pater Suchár a všichni jeho spolupracovníci.

09.02.2023 5 z 5

Srdečné pozdravy z Betléma Srdečné pozdravy z Betléma Eduard Martin (p)

Povídky jsou kraťoučké, určené k zamyšlení. Při jejich aplikaci do života se může zlepšit klima v rodinách, ve společnosti. Takže je to vlastně taková laskavě motivační kniha, která nikomu neublíží.

09.02.2023 3 z 5

Na ulici Na ulici * antologie

Povídky mne překvapily svou aktuálností, srozumitelností (což pokládám za vynikající práci překladatelů), rozmanitými a zároveň zajímavými tématy. Čtení jsem si skutečně užila v tom nejlepším slova smyslu.

08.02.2023 5 z 5

Lovec přízraků - Vraždy, které šokovaly republiku Lovec přízraků - Vraždy, které šokovaly republiku Viktorín Šulc

Morbidní. Obrazová příloha též. Slabším náturám nedoporučuji. Vyprávění o případech jsou skutečně velmi autentická. Dobře popsané osobnosti deviantů, jejich myšlenkové pochody, IQ.
Než se oklepu, budu se bát chodit domů z práce pěšky...

05.02.2023 5 z 5

Za soumraku Za soumraku Michael Cunningham

Kniha myšlenkových pochodů stárnoucího muže. Minimálně polovinu jich prožije každý člověk v určitém věku, postavení, vztahu. Někdo se podívá po chlapci, jiný po dívce, ale podstata je stejná - stárnutí... Cunningham kouzlí se slovy, větami, aby vyjádřil nevyslovitelné. Velmi dobrá kniha.

04.02.2023 5 z 5

Slezské písně Slezské písně Petr Bezruč (p)

Mám ráda Bezručovy verše. O čem měl psát, když se díval ve své době po svém kraji? Dnes je ten kraj jiný, máme se velmi dobře. Už mu ani mnozí Slezané nerozumí...
A přesto jsou ty verše stále aktuální.
"Ven z domu s matkou!"
Do domova důchodců...
"Tich po mezích chodí kantor,
bez úsměvu, bez myšlenky,
v krčmě v noci sám za stolem
hledí k zemi, hledí sklenky."
Však. Nechtěla bych být dnes učitelka. Do výuky mluví každý, děti zpovykané, nevychované, učitel jim musí ustupovat. Nedivila bych se, kdyby jako Halfar visel na jabloni.

Co by dnes Bezruč kolem sebe viděl, o čem by psal?

31.01.2023 5 z 5

Pražská legenda Pražská legenda Václav Renč

Velmi silná skladba. Je z ní cítit nejen upřímná láska k Panně Marii, ale i k člověku se všemi jeho chybami. Laskavost, která umí odpouštět. Malé velké dílo.

29.01.2023 5 z 5

Povídky malostranské Povídky malostranské Jan Neruda

Po dlouhých letech jsem znovu vzala Povídky do ruky. Každá má své poučení do života. Některé se čtou samy, jak to tak bývá, jiné dají trochu práce. Obdivuji Nerudovo umění popsat postavy detailně a přitom poutavě, vidím je zcela jasně před očima. Jejich příběhy také mnohdy pozoruji kolem sebe, i když mohou mít třeba jiné povolání. Podstata se nemění.

29.01.2023 4 z 5

Poklad Poklad Pavel Čech

Úžasné dobrodružství! Moc se mi líbilo. A závěr! Nezapomenutelné.

29.01.2023 5 z 5

Sněhová královna Sněhová královna Michael Cunningham

Jsem z knihy nadšená. Snažím se vnímat každé slovo, aby mi neuteklo něco důležitého. V práci nad čteným přemýšlím. Dny zážitku z knihy, to jsem si už dlouho takhle neužila. Literární impresionismus? Ano! Ta kniha je plná obrazů, dojmů…
Osobně velmi cením práci paní překladatelky. Tak krásná čeština se vším všudy, to se zažívá málokdy.
Lituji, že je již konec. Dlouho budu vzpomínat.

28.01.2023 5 z 5

Hra o dědictví Hra o dědictví Jennifer Lynn Barnes

Ke čtení mne přiměla dcera, když měla knihu přelousknutou podruhé.
Ano, tento výtvor se čte sám, ani snad nemusíte umět všechna písmena. Co nestihnete v tom tempu číst, to si domyslíte.
Velmi sympatické postavy, napínavá záhada, jiskření a sympatie...
Přesně vyvážený koktejl toho, co je dobré.
Popravdě jdu dceři uzmout druhý díl. Má ho totiž pod polštářem a usnula, nebude knihu bránit...
Neřekla jsem, že doporučuji? Tak to říkám nyní.
A prosím vás, neřešte věk. Kniha je od dvanácti pro každý věk a možná i pohlaví.

19.01.2023 5 z 5

A znovu láska A znovu láska Jan Skácel

Pro mne i tato sbírka je důležitá. Nezabývám se tím, jestli je učesaná. Čtu.
Takové verše! Kdo to dokáže?

"Ty o tom víš a s tebou čmeláček"
Nebo:
"A ty jsi čekala jak ptáci na dešti"

Asi je to poezie spíš pro ženské oko a srdce, ale žen je na světě také dost na to, aby byla napsaná...

17.01.2023 5 z 5

Verše II. Verše II. Oldřich Mikulášek

Oldřich Mikulášek - muž moudrého a krásného slova. Muž příběhů vyjádřených poeticky, i když bez rýmu. Melodie táhnoucí básní jako divoké husy a křičící svá svědectví stejně vysoko.
Tyto básně nejde jen přečíst a odložit zpět do hloubky polic veřejné knihovny. Je nutné je vlastnit, nahlas se k nim vracet, milovat je, prožívat a snít.

"Šel jsem vstříc dívce.
Bylo jaro a ona usmívala se
jak slída na omítce."

15.01.2023 5 z 5

Maryčka Magdonova Maryčka Magdonova Vladimír Vašek

Petr Bezruč, básník, kterého mám ráda včetně komunisty zneužívané Ostravy... Lubomír Lichý, umělec, kterého jsem vůbec neznala. Maryčka Magdonova - kniha, kterou jsem k narozeninám dostala.
Dohromady ďábelská kombinace poezie a obrazů...
Štěstí založené na vraždě, strach, cizojazyční páni, mrtví v uhelných dolech, zneužitá dívka i vyhnaná slezská matička...
Lze číst a prohlížet stále dokola, dokud celé v paměti neutkví. A to i těm, kdo znají. I těm, kdo znát by měli a neznají.
Krásná, povedená kniha.

05.01.2023 5 z 5

Romance pro křídlovku Romance pro křídlovku František Hrubín

Taková krása! Slova skládaná do veršů jako perly do náhrdelníku.
Verše vytvářejí křehký příběh lásky a smrti, které tak často jdou ruku v ruce, protože jen obě dohromady vypovídají o životě.
Hrubín se tímto dílem dotkl hvězd a stal se nesmrtelným…

01.01.2023

Hodina mezi psem a vlkem Hodina mezi psem a vlkem Jan Skácel

Moje nejoblíbenější báseň - Kam odcházejí maminky… A pak hned všechny ostatní bez výjimky. Snové, melodické, beroucí za srdce.

27.12.2022 5 z 5

Příhody líbezných žen Příhody líbezných žen František Xaver Svoboda

Olda a Fína - příběh lásky a vypočítavosti, rozmarného nakládání s osudem a důsledků, které se samy přihlásí. Velmi poetické, čtivé a krásné, i když to neznamená v závěru štěstí. Ovšem ono poslední zmiňované naplňuje druhou polovinu díla, a to měrou vrchovatou. Kniha opravdu stojí za zastavení se ve všedním dni.

12.12.2022 5 z 5

Prázdné hory jsou plné větru a deště Prázdné hory jsou plné větru a deště * antologie

Básně, které čtu stále dokola a nikdy se neomrzí. Moudré, krásné. Sepětí přírody s člověkem -zenovým mistrem. Poselství pro zbytek lidstva..

12.12.2022 5 z 5