kopeceli kopeceli komentáře u knih

Šest vran Šest vran Leigh Bardugo

Dočetla jsem jedním dechem. A přemýšlím nad komentářem ke knize, kterou už komentovalo 655 čtenářů přede mnou. Všechno dobré i špatné bylo řečeno...

Inej, ta se mi líbila nejvíc. Chtěla bych být jako ona.
Kaz - ano, sympaťák v knize, v reálu bych se s ním nikdy potkat nechtěla.
Matthias - tak to byl šlechtic své víry a všechna čest, že nakonec vybral správně.
Nina - její příběh nekončí a pobyt v mezičase do dalšího dílu jí nepřeji.
Wylan - nic neztratil, mnoho získal, šťastlivec.
Jesper - měla bych pro něj slabost. Velkou. Ale měl koníček, se kterým se nedá nic.

Bylo jich šest. Doporučuji.

07.03.2023 5 z 5

Paní z námoří Paní z námoří Henrik Ibsen

Čtivá divadelní hra, kterou bych jednou opravdu ráda viděla i v divadle. Vypadá to, že vztahy v rodinách jsou nezávisle na století vlastně stejné. Jen dříve výměna manželky následovala po úmrtí předchozí, dnes stačí rozvod. Nová, nejlépe o dost mladší manželka a prakticky dospělé nevlastní dcery, do toho objevení se záhadného námořníka a je hned drama na světě.
Mě se hra líbila čtená i v podobě rozhlasové s Janou Hlaváčovou v hlavní roli.

07.03.2023 5 z 5

A A Pavel Čech

Příběh prastarý, mnohý autor se s ním už zkoušel popasovat. Zvlášť mladí umělci, kteří totalitu nezažili, o ní rádi tvoří svá první díla.
Ne tak Pavel Čech. Ten pouze ilustracemi, zcela beze slov vyjádřil podstatu toho, co zažil sám, co zažili jeho rodiče v době války. Podstatu nesvobody.
Obdivuji!

05.03.2023 5 z 5

Ruddy Ruddy Pavel Čech

Kdo má rád komiksy Pavla Čecha, neměl by vynechat Ruddyho. Nejen z důvodu, že Ruddy a jeho koloběžka nebo zmínka o nich se vyskytují v dalším jeho díle. Je zajímavé vidět Čechův růst jako ilustrátora a autora příběhu. A ten je sám o sobě povedený!
Bonusy na konci knihy nesmírně potěší.

05.03.2023 5 z 5

Luisa a Lotka Luisa a Lotka Erich Kästner

Kniha je jednoduchá, protože je určená menším dětem. Má také větší písmena, aby se jim dobře četla. Ilustrace přes celou stránku děti potěší nejen pro výtvarnou hodnotu, ale také proto, že se kniha rychleji blíží ke konci.
Příběh se mi opět líbil, i když jinak, než před lety. Neuškodilo podívat se zase jednou na svět dětskýma očima...

04.03.2023

Cesta mistra meče Cesta mistra meče Charlie Greenberg

Mnoho spisovatelů píše také kratší povídky kromě velkých knih. Nejprve proto, aby se vypsali, později, aby zúročili menší nápady a čtenářská obec lačnící po dalším díle byla uspokojena, třebaže nápad na novou knihu nepřichází.
Toto dílko bych zařadila k těm prvním, tedy, aby autor získal cvik k větší tvorbě. A v tom případě hodnotím poměrně vysoko, protože povídka má myšlenku, je srozumitelná, zajímavá.
Já jsem zklamaná nebyla.

04.03.2023 4 z 5

Odkaz Hawthornů Odkaz Hawthornů Jennifer Lynn Barnes

Tuto knihu jsem si opravdu užila. Po přečtení předchozí výborné Hry o dědictví jsem se na ni moc těšila a nezklamala mé očekávání, což je malý svátek.

Odkaz Hawthornů je zajímavý, dobrodružný, místy dost napínavý i mladě zamilovaný. Líbí se mi svižné tempo a přesné vyvážení literárních ingrediencí tak, aby vzniklo dobré dílo bez rušivých elementů. Zaujaly mne všechny hlavní postavy, všem jsem držela palce, ale favoritkou se stala nakonec Max se svými vynalézavými náhražkami sprostých slov ve větách. Řekla co chtěla a přitom byla relativně slušná a mnohdy velmi vtipná. Je to osvěžující v době, kdy komunikaci vládne hrubost a sprostota...

04.03.2023 5 z 5

Robin Robin Zdena Frýbová

Začátek knihy jsem si užila a dobře se bavila. Postupně jak šel děj, zdálo se mi, že se motám v kruhu -kolem toho psa. Přívaly textu na každé téma - například o tom, co Robinek žere a nežere, vždy obsáhly větší množství kapitol. Když jsem pochopila princip knihy, četla jsem už jen první kapitolu nového tématu a ty další, kde se už informace opakovaly a rozebíraly donekonečna, jsem přeskočila.
O psovi samém se raději vyjadřovat nebudu. Můj obdiv nezískal...

01.03.2023 3 z 5

Čtvrteční klub amatérských detektivů Čtvrteční klub amatérských detektivů Richard Osman

Trochu jiná detektivka. Ale můj život se točí kolem starých lidí a tak po nedůvěřivém začátku mne kniha chytila. Obdivovala jsem jejich chuť do života, bavila se jejich vtipnými glosami na neduhy stáří. Autor skvěle popsal vztahy dětí se starými rodiči, ale také byznys, který s nimi souvisí.
Detektivní linka je samozřejmě, nereálná, ale copak běžné detektivky (až na výjimky) reálné jsou? Mě to jejich pátrání bavilo.
Až přijde čas, ráda si přečtu i další knihu autora.

01.03.2023 5 z 5

Vita nostra Vita nostra Sergej Djačenko

Totální fantasmagorie. Sice se přečte rychle, ale... Pořád jsem na něco čekala, proto jsem stále četla, i když už mě to moc nebavilo. A najednou, v jednom odstavci, přišel konec a nestalo se nic.
Celou četbu jsem přemýšlela nikoliv nad dějem, ale nad tím, jestli autoři u psaní hulili trávu nebo zapíjeli léky vodkou...
Za mě prostě kniha sice vymakaná, ale úplně o ničem.

27.02.2023 2 z 5

Rusovláska u cesty Rusovláska u cesty Anne Tyler

Kniha se čte velmi dobře. Přesto nemám na konci až tak dobrý pocit. Vůbec jsem nepochopila konec, čím Micah ženu přesvědčil. Možná jsem se jen špatně soustředila?

25.02.2023 3 z 5

Nejsem velkou příznivkyní rozhovorů. Ale viděla jsem Devadesátky a líbily se mi. Nuže, proč to výjimečně nezkusit?
A teda stálo to zato! Já knihu zhltla za dva dny. Připadala jsem si, jako když sedím u čaje s panem Marešem a poslouchám. Vypravovat tedy umí, to zase ano. Nikde žádný zádrhel, šroubované věty, žádné nedokonalosti.
Kniha mě přesvědčila natolik, že si nyní, v době nemoci, doplním vzdělání a podívám se na Případy 1. oddělení.

19.02.2023 5 z 5

Kapitán a jeho sestra Kapitán a jeho sestra Alice Belis

Klasická historická romanťárna, pohádka pro dospělé, tedy Harlequin. Do dvou třetin zajímavé, dobře vyprávěné. A pak střih a přeslazený konec. Tak ten mne zklamal a za něj hvězdy dolů.

17.02.2023 3 z 5

Tajemná zahrada Tajemná zahrada Frances Hodgson Burnett

Trošku naivní, ale přesto (anebo právě proto) kouzelný příběh dětí a zahradníka ve spolupráci s malou červenkou. Poučné vyprávění se čte lehce mladým starým, moudro skane do duše a zanechá stopu. Každé dítě by tuto knihu mohlo přečíst i každá maminka, nikomu z nich neuškodí. Možná by více dětí trávilo čas hraním venku místo vysedávání u počítače...
Doporučuji.

15.02.2023 5 z 5

Strašidelný krámek a příšerný lechtiprášek Strašidelný krámek a příšerný lechtiprášek Magdalena Hai

Povedené ilustrace, jednoduchý, ale vtipný text. Kniha je velmi vhodná pro děti začínající se čtením.

Habsburské císařovny Habsburské císařovny Sigrid-Maria Größing

Nezáviděníhodné životy. Lépe je být obyčejná a žít v jednadvacátém století.
Kniha se mi četla dobře, byla zajímavá, kapitoly se mi nezdály zbytečně rozvleklé, o manželkách císařů jsem se dozvěděla tak akorát, abych to unesla v hlavě. Kapka hořkosti v textu plně odpovídá době a osudům dotčených žen.

13.02.2023 4 z 5

Velká knižní záhada Velká knižní záhada Pavel Čech

Komiks nejen pro dospělé, kteří samozřejmě, poznávají své oblíbené ilustrátory, ale i pro děti, které se číst text a ilustrace teprve učí. Stále stejně dobré, autora má ráda celá rodina.

Velký závod Velký závod Pavel Čech

Skvělý Pavel Čech! Komiks na téma táta a syn, Indián a auta... I to lze při troše fantazie skloubit a namalovat. Doporučuji!

To nejlepší v nás To nejlepší v nás Colleen Hoover

Tolik chvály jsem na autorku přečetla, až jsem uvěřila, že by mohlo být dobré něco od ní přečíst. Zvolila jsem špatně. Tato kniha pro mne není. Pochybuji, že by tato kniha byla oblíbená, kdyby neobsahovala velice konkrétní popisy milování.
Nicméně poskládat příběh umí, takže dvě hvězdy.

12.02.2023 2 z 5

Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Štěpán Javůrek

Velmi těžké téma vyprávěné autorem s nevšedním nadáním nejen literárním, ale i smyslem pro realitu.
Myslím, že dobře ukazuje, co přinese fanatismus, za jaká pravdivá slova se schovává lež a jak se umí zlo tvářit laskavě.

10.02.2023 5 z 5