kopeceli kopeceli komentáře u knih

Viktorie Viktorie Knut Hamsun (p)

Taková young adult pohádka našich babiček.

22.03.2022 3 z 5

Ztrácení Ztrácení Marilynne Robinson

Souhlasím s názorem, že kniha je až impresionisticky poetická, i když nevypráví o ničem příliš pěkném. Začátek mne vyloženě nadchnul, od poloviny bylo čtení složitější. Pomalé tempo a obraz bahna se mi lepily na duši. Chodily se mnou, až jsem se musela ohlížet přes rameno, jak silný to byl pocit. Sugestivní čtení.

Přesto však malá trhlinka v tom je. Autorka je jednou z mnoha, které v poslední době čtu a které se zabývají výukou tvůrčího psaní. Právě na ty jednotné postupy, i když dobře maskované, jsem narazila a téměř celou knihu jsem je vnímala.

20.03.2022 4 z 5

Dějiny české literatury I. - Starší česká literatura Dějiny české literatury I. - Starší česká literatura Jan Mukařovský

Kniha je trochu poplatná době, takže obsáhlou část tvoří ideová příprava na husitské hnutí, podrobný rozbor a ideové vysvětlení díla Jana Husa a jeho pokračovatelů. Ale informace jsou kompletní, z díla nezmizely spisky ryze duchovní. Tento díl doporučuji nejen odborníkům, ale i čtenářům, které naše literatura a její historie zajímá. Nicméně s ohledem na dobu doporučuji srovnávat s publikací současnou.

17.03.2022 5 z 5

Zapomenutá zahrada Zapomenutá zahrada Kate Morton

Neskutečná krása! V knize se prolínají tři motivy, které jsou tak dokonale propracované, že by vydaly na knihy tři. Těšila jsem se z každého dne, kdy jsem ještě nebyla na konci a mohla číst, prožívat ty příběhy, vracet se k pohádkám. Pro mne čtenářský zázrak.

Správná věc Správná věc Marek Hnila

Správná věc... Děláme správné věci, tedy máme to přesvědčení. I v této době tomu tak je. Dav je přesvědčen o tom, co je správné.

Samozřejmě že vidím šmouhy na knize. Vidím nedostatky konce knihy. To je část literární.
Čtu ale konečně knihu, která není plytký bestseller, ten, který nám pomáhá zapomínat, mlčet, dělat to, co ostatní.
Chápu tuto knihu jako varování, co pod rouškou dobra se schovává. Jak se vlk maskuje v kůži beránka. Jak se nám vrátí to, co se děje pod rouškou dobra nyní?

Kolik let dostanu za to, že umím rusky, byť jsem se ten jazyk před lety učila proto, aby se někdo na oddělení dokázal domluvit s pacienty ze zemí, které opustily SSSR a v naší zemi našli práci, mnohdy u svých spolubratří, kteří je na rozdíl od nás využívali k otrocké práci a prostituci?

Kolik let dostanu za to, že čtu ruskou klasiku a miluju ruský balet, ruskou operu? Copak tím skutečně podporuju válku a ubližuju národu svému nebo jinému? Čtu si doma potichoučku pod peřinou, za zataženými záclonami jako za komunistů - Solženicyna! A Hnilu. Poslouchám tajně Kryla.
Přemýšlím.

Rituál Rituál Sergej Djačenko

Kniha je naštěstí o dost jiná, než film, jinak bych ji nečetla. Děj zpočátku plyne, uprostřed pádí, ke konci zpomaluje. Závěr jsem nečekala v té podobě a v podstatě mne nadchnul, protože mi konečně autor nevnutil svoji představu, ale donutil mne snít, vymýšlet své závěry. Týden jsem nezačala novou knihu a přemýšlela o této. Je to jasná oddychovka, ale nezapomenutelná.

Pařížská švadlena Pařížská švadlena Natasha Lester

Krásná kniha! Ke konci několik nelogičností, kterých si v tempu čtení všimne málokdo. Vzhledem k tomu, že je to prvotina, určitě se autorka do budoucna poučila a další knihy budou ještě lepší. Mám nový objev a tohle čtení doporučuji.

12.03.2022 5 z 5

Děvče do nepohody Děvče do nepohody Pelham Grenville Wodehouse

Ale jo, dalo se to, i jsem se bavila, obzvláště ke konci. Jinak je to značně odlehčené čtení, nic pro filozofy. Ovšem v časném předjaří proč ne?

28.02.2022 5 z 5

Volání odnikud Volání odnikud Jaroslav Velinský

To byla zápletka! Originální, vtipné, laškovné čtení, které si ohromně užívám. S panem Velinským dostal můj kulturní život nový rozměr.

19.02.2022 5 z 5

Země Thugů Země Thugů Jaroslav Velinský

Po sérii knih na doporučení, ze kterých jsem byla otrávená, najednou vybuchla bomba! Tohle je super počtení, to jsem si opravdu užila. Protože jsem zřejmě začala na konci, je mi jasné, že to bude do budoucna ještě mnohem lepší zábava. A tak po zpěvákovi Kapitánu Kidovi hodlám důkladně prozkoumat spisovatele Jaroslava Velinského.

12.02.2022 5 z 5

Strom života Strom života Susan Wiggs

Copak příběh byl zajímavý a čtivý, to ano. Místy nudný, to také ano, tak se holt ta místa vezmou trochu šupem. Ale střídání vhledů do minulosti s přítomností mne místy mátlo. Navíc se mi zdá, že pár let zpátky je to taková móda, že si holka musí i rozbít hlavu, jen aby mohla vzpomínat. Zranění, diagnózy a délka kómatu nemohly nechat mozek bez poškození. Zázraky se sice dějí, ale zabývá se jimi literatura duchovní. Zdravotník skřípe zuby. A pak překlad! Obraty typu: “Oříškově zelené oči” - tak to ty oříšky ještě nedozrály. Oříšků jsem louskala při četbě víc a snižovaly mi podstatně radost ze čtení.

07.02.2022 3 z 5

Souhlasím se ZÓNA prakticky ve všem. Díky nemocí jsem knihu zvládla poměrně rychle, ale některé pasáže jsem v klidu přeletěla a nemám pocit, že by mi chyběly. Nicméně kniha je to úžasná a doporučuji každému, ať ji zkusí, i když působí tak objemně. Pro mne literární zážitek.

04.02.2022 4 z 5

Manželky prezidentů: deset žen z Hradu Manželky prezidentů: deset žen z Hradu Pavel Kosatík

Podrobně vylíčené poměry, ze kterých jednotlivé ženy vyšly. S tím souvisí i původ jejich mužů. Překvapilo mne, do jaké hloubky autor knihy zacházel při popisu jejich manželského souznění, jejich osobností, oddanosti, tlaků, které byly na ně kladeny. Jak dokázal věcně vyjádřit rozporuplnost úlohy manželky prezidenta. Většina z těchto žen po roli paní prezidentové netoužila. Přesto pojetí role první dámy prvních dvou prezidentů, jejich vybavenost v oblasti vzdělání a chování mohlo být vzorem pro dámy následující, i při zachování vlastní identity. Velmi poučná kniha. Jsem si jistá, že bych nechtěla být nikdy v jejich kůži.

03.02.2022 5 z 5

Prokurátor Prokurátor Paulina Świst

Že by polská Sandra Brown? Reálie jsou tak evropské (východoevropské), že to čtivost a zajímavost jen zvyšuje. Jasně, není to literatura zrovna do seznamu k maturitě, ale přesto pěkná pohádka pro volné chvíle. Jsem mile překvapená.

30.01.2022 5 z 5

Rusko mimo Rusko II. díl Rusko mimo Rusko II. díl Martin C. Putna

Ke knize se stále vracím. Dočítám díla autorů, které jsme se neučili, i když patří ke špičkám v oboru. Poslouchám vážnou hudbu a občas zajdu na balet, který mám moc ráda. Kniha mi tuto tvorbu dělá srozumitelnější a vnitřnější. Základní kámen mé knihovny.

29.01.2022 5 z 5

Jezero Jezero Bianca Bellová

Líbil se mi trochu zvláštní, hutný styl psaní. Líbil se mi ten originální trochu živočišný, trochu duchařský příběh. Takhle bych chtěla umět psát. Cenu dostala autorka zaslouženě.

29.01.2022 5 z 5

Rusko mimo Rusko I. díl Rusko mimo Rusko I. díl Martin C. Putna

Učebnice kultury ruské emigrace. Úžasná kniha, úžasný autor, který dokázal shromáždit tolik informací o tolika umělcích. Objevuji jména, která jsme za socializmu nesměli znát, objevuji jejich životopisy a dílo. Mám po studiu této knihy obrovský seznam děl, která nutně potřebuji přečíst. To mě baví.

27.01.2022 5 z 5

Komisař Komisař Paulina Świst

S překvapením sděluji, že kniha vůbec není špatná. Alespoň já jsem se u ní dobře zabavila, ačkoliv jsem nic nečekala, jen jsem si chtěla doplnit starší čtenářskou výzvu. Hleďme, co teď frčí v Polsce!

25.01.2022 5 z 5

Jakub Schikaneder Jakub Schikaneder Tomáš Vlček

Můj oblíbený malíř. Štěstí, že jsem získala tuto knihu. Konečně mám příležitost vědět víc o člověku Schikanederovi po letech, kdy jsem znala jen jeho dílo. Nehodnotím kvalitu reprodukcí, hodnotím text a jsem spokojená.

21.01.2022 5 z 5

Levandulový pokoj Levandulový pokoj Nina George

Ach, já jsem jen ignorant, který nepochopil sílu slov, uzavřených do nudných, nezajímavých vět a souvětí, kapitol, odstavců... Stránka za stránkou stejné utrpení, nuda, touha knihu odložit. Souboj vůle a touhy. Vůle dočíst a touha odložit. Ano, nějaká moudra do citátů se našla, ale nestačilo mi to. Tahle kniha prostě není pro mne.

21.01.2022 2 z 5