ladyfromskye ladyfromskye komentáře u knih

Kate: Budoucí královna Kate: Budoucí královna Katie Nicholl

Na tuto knížku jsem čekala hodně dlouho a v knihkupectví jsem se prodejců hodně naotravovala. A přestože jsem čekala hodně, dala mi knížka mnohem, mnohem víc. Je jako Kate a William a jejich krásné dětičky George a Charlotte. Je vřelá, plná nadšení, tradiční, ale také - a možná hlavně - moderní. Asi to do komentáře ke knize nepatří, ale nemůžu jinak: přeji jim jen to nejlepší: zaslouží si to jako málokdo!

07.05.2015 5 z 5

Rudolf Těsnohlídek Rudolf Těsnohlídek Josef Hrabák

Další z řady výborných monografií, opravdu nemám, co bych vytkla.

28.04.2015 5 z 5

Vzdálené tóny naděje Vzdálené tóny naděje Seamus Heaney

Nádhera! Více k této antologii netřeba říkat...

21.04.2015 5 z 5

Čtení o Mahenovi a Těsnohlídkovi Čtení o Mahenovi a Těsnohlídkovi Josef Dvořák

Je to knížka, která něco dá spíše těm čtenářům, kteří se o postavy Jiřího Mahena a Rudolfa Těsnohlídka zajímají více do hlobky. Přesto přečtění nelituji.

21.04.2015 2 z 5

Hudba před milováním Hudba před milováním Ľubomír Feldek

Pro mě se tyto verše a tento autor stali dalším krásným literárním překvapením. K Ľubomíru Feldekovi se určitě v budoucnosti vrátím, a to nejen k jeho básním, ale i k jeho prozaické a dramatické tvorbě.

18.04.2015 5 z 5

Čeština pro učitele Čeština pro učitele Jaroslav Hubáček

Skvělá a hlavně srozumitelná učebnice! Jsem ráda, že existuje, neboť prokousávat se před zkouškami mnohem náročnější Příruční mluvnicí češtiny, ne-li dokonce třísvazkovou akademickou Mluvnicí češtiny, to by asi byla moje smrt :-D

07.04.2015 5 z 5

Průvodce českou interpunkcí Průvodce českou interpunkcí Jana Svobodová

Suverénně nejlepší odborná kniha v mé knihovně. Vůbec nevím, co bych si bez ní počala a nechápu, jak jsem se bez ní mohla celých dvacet let obejít.

07.04.2015 5 z 5

Někde tady: Český básník Karel Šiktanc Někde tady: Český básník Karel Šiktanc Petr Hruška

Přesně takhle by měla monografie vypadat. Přesně takových knih je zoufale málo!

06.04.2015 5 z 5

Český orloj Český orloj Karel Šiktanc

Opravdu těžko přístupná kniha. Nebýt monografie o Karlu Šiktanci od Petra Hrušky (Někde tady, Brno: Host, 2010), nepochopila bych. Nebo alespoň ne v takové šíři. Přesto není jednoduché rozhodnout se, jestli je lepší dříve sáhnout po samotném díle, nebo po monografii. Čtete-li nejprve cyklus, může vás svou složitostí téměř okamžitě odradit. Čtete-li nejprve osmou kapitolu Někde tady, ve které je Český orloj interpretován, nemusíte už nalézt důvod ho číst.
Už tohle je svým způsobem důvod, proč hodnocení knihy snížit. Pro mě byl ale tím skutečným a rozhodujícím názor, že pokud spisovatel své knihy vydává, a dává je tak k dispozici všem čtenářům, měly by být jeho texty všem čtenářům také přístupné. V případě Českého orloje takový pocit prostě nemám.

26.03.2015 4 z 5

Hrdina západu Hrdina západu John Millington Synge

Co k této hře říci? "Irofilům" asi moc pod nos nepůjde, ale jak řekl jeden z hrdinů, Shawn Keogh: "Možná jsme sebranka, však jinde nejsou lidi lepší! A my jsme možná lepší dneska, než byli jsme kdy předtím!" Navíc překlad od Martina Hilského je opět prostě dokonalý.

25.03.2015 4 z 5

Zbabělci Zbabělci Josef Škvorecký

Tahle knížka mě hodně překvapila. Nejprve jsem si zazoufala, pak jsem se začetla a najednou byl konec. Jestli se k Zbabělcům ještě někdy vrátím, to je otázka, na kterou se mi zatím odpovídat nechce. Co se však týče dalších knih o Dannym, odpověď je jasná: postupem času si je přečtu všechny.

23.03.2015 4 z 5

Kuře na rožni Kuře na rožni Jiří Šotola

Velice zajímavý alegorický historický román, který je založen na dialogu. Bohužel, dialog mezi mnou a knihou nějak nevyšel. Pochopila jsem, co se autor snažil obecně říci. Ale co chtěl říci mně, co mi chtěl, a asi i měl, dát, to jsem bohužel nezachytila.

13.03.2015 3 z 5

Kráska a Netvor Kráska a Netvor Pavel Hájek

Velice zvláštní kniha, o které jsem usoudila, že do ní lze hluboce proniknout teprve po vícero přečtení. Knížku jsem přečetla za jediný pošmourný večer, úspěšně jsem s ní držela krok až do 53. kapitoly, pak jsem ale začala zaostávat, až mi příběh (pokud se to tak dá nazvat) docela utekl. Druhý den ráno jsem si našla recenzi v domnění, že doženu tu malou tečku, ve kterou se mi proměnil při svém doslova zběsilém úprku přede mnou, ale moc mi to nepomohlo. Zatím ho nechám utíkat, ale jednou bych ho přeci jen ráda doběhla a plně docenila.

13.03.2015 4 z 5

Jsem mrtvý, neplačte Jsem mrtvý, neplačte Helena Rytířová

Kniha se pyšní nosným titulem, který podepírá skvěle vytvořená obálka, která jako by leccos chtěla o příběhu napovědět. Bohužel, je to klam.
Román má hlavu a patu, podivuhodností tam je snesitelně. Nějaké větší poselství nečekejte. Za pár let o knížce bude vědět jen velmi malý okruh čtenářů, docela se ztratí mezi těmi lepšími, které byly většinou napsané už těsně po válce.
Přesto jsem i za tuto čtenářskou zkušenost ráda. Přeci jenom je velmi zajímavé porovnat si knihy, které reagovaly na válku těsně po ní, často z vlastních zkušeností, s knihou, která už musí nutně vidět tuto světovou událost z odstupu.

11.03.2015 3 z 5

Poezie jako mýtus, svědectví a hra Poezie jako mýtus, svědectví a hra Oskar Mainx

Nedá mi to a musím reagovat na NEGRa, který tvrdí, že kniha je "přespříliš akademická". Jak by taky nebyla, když vychází z disertační práce a když je to jeden z prvních ODBORNÝCH textů o díle Egona Bondyho. Za mě opravdu špičková studie, pouze bych vytkla, že nebyly přeloženy německy psané texty. Znalost němčiny už není taková, jako ještě v minulé generaci, takže si myslím, že by si překlad texty zasloužily, i kdyby měl být amatérký a umístěný v poznámce pod čarou nebo v samostatné příloze.

08.03.2015 5 z 5

Tovaryšstvo Ježíšovo Tovaryšstvo Ježíšovo Jiří Šotola

Překrásná a přesmutná alegorie, kladoucí si za cíl varovat před jakoukoliv šílenou ideologií. (Mimochodem, v tomto případě před ideologií komunismu, či, chcete-li, socialismu.) Bohužel, zdá se mi čím dál tím víc, že neposloucháme. Škoda.

05.03.2015 5 z 5

Underground Underground Martin Pilař

Za mě naprostá spokojenost. Jasné, srozumitelné, čtivé. Na rozdíl od rostwina mi studie o Vladimíru Boudníkovi, Janě Krejcarové i studie o díle Ivo Vodseďálka vůbec nevadí, ba naopak jsem za ně ráda a soudím, že do knihy patří. Už jen proto, že tohle byla jedna z prvních knih, která se problematice věnovala a jejíž ambicí - jednou z mnoha - bylo upozornit na autory, u kterých byl předpoklad, že by mohli zapadnout (což se nakonec bohužel ve větší či menší míře děje).

01.03.2015 5 z 5

Záhady literárního světa Záhady literárního světa Radko Pytlík

Pro mě, jako studentku české literatury, možná příliš populárně-naučné, přesto jsem s knížkou velmi spokojená a rozhodně ji doporučím dál, každému, koho takové téma (záhady literárního světa) zajímá.

27.02.2015 4 z 5

Básně z koncentračního tábora Básně z koncentračního tábora Josef Čapek

Další neprávem opomíjená knížka s neopakovatelným kouzlem.

23.02.2015 5 z 5

Domov Domov Toni Morrison

Přestože mě tato kniha nedostala tolik jako Milosrdenství, pořád je to vynikající práce. Nesouhlasím s názorem Disease. Naopak si troufám říct, že Morrisonová správně v atmosféře lidstva vycítila hrozící velký válečný konflikt a na půdě svého věrného tématu - problematice černošské populace - se před ním rozhodla varovat. Důraz přitom kladla na něco, co se stále ocitá spíše v pozadí zájmů, totiž na život člověka - NE vojáka - ve válce a hlavně po ní, tedy na něco, co se týká všech bojujících bez ohledu na barvu pleti.

21.02.2015 5 z 5