lalela lalela komentáře u knih

Léto na vodě Léto na vodě Petra Martišková

Skvělá oddechová kniha na léto. Autorka mi stylem psaní hodně připomíná Lenku Lanzovou, za což jsem ráda. Knížka se moc hezky četla, objevila se v ní láska, vtip i dobrý konec.

03.07.2023 5 z 5

Vzdělaná Vzdělaná Tara Westover

Skvělá knížka, skvělý příběh. Člověk si říká, tohle může být možné jedině v Americe. Domácí vzdělávání, které vlastně ani normálním vzděláváním není, násilí v rodině, spoustu dětí, spousta práce. Jako holka se dokázala vymanit a dokázat něco, co bylo takřka nemožné. Možná i díky té zvrácené výchově z ní vyrostla silná a cílevědomá žena. Obdivuhodné. Hrozné. Fascinuje mě, když se zamyslím, kolik lidí v Americe žije jako Tara a nevymaní se z rodiny a žíjí tím fádním strašným neznalým životem až do smrti. Ale oni věří, že je to tak dobře a jsou šťastní. Tara má můj obdiv.

21.06.2023 5 z 5

K moři K moři Petra Soukupová

Sice moc nemusím tento styl psaní, ale knížka se mi docela líbila. Autorka krásně vystihla a popsala charaktery všech postav, jejich trápení, radosti i to, co by bylo do budoucna, nebo v případě jiného rozhodnutí. Jednoznačně doporučuji.

07.05.2023 4 z 5

Tajemný závoj Tajemný závoj Dominik Dán

Tak já nevím, DD super top, všude to slyším, ale já jsem zklamaná. Nebo jsem narazila na slabší knížku? První případ nevyřešený, sakra a to mě zrovna zajímalo, druhý sice vyřešený, a docela zajímavé rozluštění, ale jakési utahané. Ale co mě strašně vadilo, a to jako že moc, byl překlad. Slova eště, dycky, já sem, to je oči trhající. A navíc jsem nepochopila ten incident ze zoologické zahrady, to jakože chybělo pár stránek, tak tam vrazíme nějaký krátký případ pro zasmání? Za mě ne e.

30.04.2023 3 z 5

Božidara Božidara Veronika Hájek Hurdová

Božidara pro mě byla po pár stránkách utrpení. Nicméně jsem byla rozhodnutá jí dát šanci a dočíst ji. Netušila jsem, že utrpení bude celá kniha. Spoustu nepodstatných věcí, které se mihly knihou a směrovaly od ničeho nikam, nezapadaly do textu ani do příběhu, viz vražený hřebík do tlapky psa, proč? prodloužit o pár stránek knihu? Nesmyslná cesta Božidary do ciziny, popis všech událostí. Ne a prostě ne. Celý příběh na mě působil tak, že kdyby se napsal trochu jinak, mohla by z toho být dost dobrá kniha, ale toto je kniha, od které jsem měla velká očekávání a pak přišlo velké zklamání.

23.03.2023 1 z 5

Vánoční případ Vánoční případ Jitka Ludvíková

Opět jsem se vrhla na knížku od paní spisovatelky Ludvíkové, a věděla jsem už na začátku, že nebudu zklamaná. Nádherně promyšlená detektivka, opět skvěle popsané postavy, nic v knížce nechybí. Prostě knížky Jitky Ludvíkové se čtou jedna báseň. Do poslední chvíle jsem hádala, kdo je vrah, ale že to bude až tak zamotané, to jsem nečekala.

21.02.2023 5 z 5

Týden blázna Týden blázna Jaroslava Černá

Opět nádherná kniha od skvělé paní spisovatelky. Knížka mě doslova dostala. Zápletka skvělá, dočtete knihu a nemáte žádné otázky, vše je shrnuto do příběhu. Neumím si představit tu mašinerii, která by se strhal v běžném životě po takovém příběhu. Knížka je psaná lehce, čtivě a zajímavě. Nemohla jsem se od ní odtrhnout.

03.02.2023 5 z 5

Neplakej, vrátím se pro tebe Neplakej, vrátím se pro tebe Jaroslava Černá

Po dlouhé době jsem četla knihu, která pro mě byla oddychem, skvělým čtením, těšila jsem se na ni. Je úžasné, jak autorka dokáže shrnout celičký život do jedné knížky a ještě tak, že víte vlastně úplně vše a nemáte ani žádné otázky navíc. Fascinovala mě postava Václava, který byl nerozhodný, ušlápnutý mužíček, který se dokázal obrátit jako na obrtlíku a přijít o všechno, co si budoval celý život, naopak jsem obdivovala Danu. Krásná oddychová knížka.

30.01.2023 5 z 5

Alej smrti Alej smrti Jiří Hanibal

Pan Hanibal má neobyčejnou schopnost rozebrat příběh do nejmenších detailů, což se mi moc líbí. Člověk pochopí co, kdo, proč. V této knize se vlastně píše o tom, jak korupce bujela i na těch místech nejvyšších, téměř každý byl podplatitelný a ten kdo se choval čestně, musel z kola ven. V knize jde vlastně o příběh toho, jak lze přijít k penězům, bez vyššího vzdělání...jak smutné a jak pravdivě.

18.12.2022 5 z 5

Abych přežila Abych přežila Yeonmi Park

Další z mnoha knih o Severní Koreji. Je poutavě napsaná a navíc vysvětluje spoustu věcí, jak došlo k rozdělení země, jaké to mělo dopady na lidi. Co jedli, jak prožívali běžné dny. Nejvíc mě dostalo, jak byly matka s dcerou zcela ohromené, když se dostaly ven ze země, ohromené vším, co je všude jinde ve světě běžně k mání, předměty denní potřeby. Pak si člověk uvědomuje, jak málo stačí jedinci k životu. S jakým málem se dá přežít a z čeho všeho může být člověk šťastný a veselý. Ale je tam i opačná strana žití. Hlad, zima, bití za všechno, krádeže, kastování. Ale i to, jak rodina dokáže držet pohromadě za všech okolností.

03.10.2022 5 z 5

Polednice Polednice Jiří Březina

Moje první knížka od tohoto autora a rozhodně jsem nadšená. Pasáže o vyšetřování sériových vražd byly skvělé, nicméně vykreslení a zpověď Marty bylo úžasné. Autor nám dal nahlédnout do života mentálně zaostalé ženy, která porodí dítě. Žije osamoceně v malém bytě a její jediný svět je televize a dítě. Z televize se dozvídá, co se děje na jejich sídlišti, a čtenáři spolu s ní sledují vyšetřování vražd dívek s dlouhými vlasy. Jedním slovem super.

29.07.2022 5 z 5

Podíl viny Podíl viny Veronika Martinková

Skvělá česká detektivka, kdy celou dobu víte co se stalo, kdo je vrah, ale absolutně netušíte, proč vrah střílel a zabil. Od první stránky jsem spekulovala o tom, co se mohlo stát, proč se rodina oběti odstěhovala z Prahy, a co stálo za vraždou. V knížce se odvíjí více příběhů, ale jsou tam spíše na doplnění vyšetřování, takže tam perfektně pasují. Až na konci se dozvíte, proč se všechno stalo a já jsem vůbec netušila, jak strašný motiv to byl. Rozhodně stojí za přečtení.

29.07.2022 5 z 5

Tolik očekávaná kniha a tolik zklamání. Příběh sám o sobě je úžasný a věřím, že kdyby ho paní Lednická napsala jako román, tak to bude bomba. Ale toto, co je v knize.....Románové pasáže úžasné, ale pak ten psaný dokument, trochu mi to připomíná knihu Žitkovské bohyně, ze které jsem též nebyla nadšená ohledně toho, jak byla napsána. To co bylo dovysvětlováno pod každou románovou pasáží bych si možná mohla dohledat na internetu. Rozhodně lepší zpracování o Životicích bylo v knize od Danuty Chlupové Jizva. Škoda.

15.05.2022 1 z 5

Milé dítě Milé dítě Romy Hausmann

A opět moje oblíbená nálepka bestseller. Na knížku jsem se těšila, a říkala si, třeba se dočkám toho, že nálepka bude zasloužená. Z příběhu jsem byla zmatená, nejdříve to vypadalo slibně, ale postupně jsem knihu dočítala jen abych ji měla dočtenou. Nadšená jsem nebyla, mnoho věcí v knize bylo opět nevyřčených a čtenář si je musel domýšlet. Postava Jonathana se vůbec nevyvíjela. Celý příběh byl takový povrchní. Takže můj šuplíček neurazí nenadchne je obohacený o další knihu. Velké zklamání

07.05.2022 2 z 5

Jedna z pěti Jedna z pěti Dagmar Digma Čechová

Jak já jsem byla napjatá, která že to je. Ta jedna z pěti. Přátelství, které bylo přátelstvím jen proto, že k sobě tak nějak patřily. Ony si myslí, kdovíjak se neznají, ale to jejich přátelství je vlastně jen strašně povrchní, v knížce postupně vyplouvají na povrch bolístky a tajemství každé z pěti přítelkyň. Mnohdy si lidé z chování druhých udělají o člověku úplně jiný obrázek a toho člověka zaškatulkují do nějaké přihrádky. Pak, když se odkryje tajemství, zjišťují, že toho člověka vlastně neznají a ta přihrádka, do které ho uložili je vlastně úplně špatná. Naštěstí jsou to mámy kvočny a dokážou si pomoci i poradit. Knížka byla báječná a ten konec mě dostal, i když jsem to od poloviny tak trochu tušila, jak to asi bude. Ať žije Edvina!

24.04.2022 5 z 5

Utopená Utopená Lenka Chalupová

Přečetla jsem a nejvíc jsem milovala Leoninu matku. Ta ve mě vyvolávala úsměvy vším, co o ní autorka napsala. Jinak detektivka dobrá, ale taková lehce průhledná, jinak se četla knížka hezky, byla svižná a měla spád.

20.04.2022 5 z 5

Italské jednohubky Italské jednohubky Marta Kučíková

Skvělá oddechová knížka ze života Itálie. Mě, jako milovnici všeho itaského moc potěšila, je psaná tak lehce a prokládaná italskými slovíčky, italskými recepty, tradicemi, postřehy. Prostě Italský odpočinek jak má být. Ještě sleničku Proseca a šum moře do uší

20.04.2022 5 z 5

Tady je ráj: svědectví o životě v Severní Koreji Tady je ráj: svědectví o životě v Severní Koreji Hjok Kang

Strašlivé vyprávění, které si nikdo, kdo to nezažil, nedokáže představit. Pro hlavního hrdinu je to úplně normální všední život, který zažíval a žil. Nic z toho pro něho nebylo nenormální. Hlavně žil v domnění, že takhle je to všechno správně a za hranicemi je to horší. Po pravdě, neumím si představit horší život, než vymývání mozků v Severní Korei. Z každého dalšího dokumentu, a každé další knížky o totalitním režimu v Korei se dozvídám další horší a horší věci, které mě překvapují. Trochu mám obavy, co dalšího se dozvím, až narazím na další takovou knížku. Toto je jen střípek toho, co víme, co jsme se mohli dozvědět. A bylo by jen dobře, kdyby ten střípek byl poslední a další by nebyly, ale v tom se určitě pletu.

03.03.2022 4 z 5

Mengeleho děvče Mengeleho děvče Viola Stern Fischerová

Trochu jsem od knihy očekávala něco jiného. Už z názvu jsem předpokládala, že kniha bude především popisovat koncentrační tábor a praktiky Mengeleho. Čekala jsem i hodně silný příběh, vždyť tyto knihy z období války a koncentračních táborů silné příběhy mívají. Některé tak silné, že mi kniha na dlouho sedí v hlavě. Ale tuhle knihu jsem přečetla a docela rychle se mi z hlavy vytratila. Ne, nebyla špatná, ale jsou lepší knihy na toto téma

30.11.2021 2 z 5

Honzlová Honzlová Zdena Salivarová

knížka, kterou mám doma a jedna z mála ke které se po čase moc ráda vracím a znova čtu

19.05.2014 5 z 5