LEGACY LEGACY komentáře u knih

Anglické listy Anglické listy Karel Čapek

Samotný fakt, že měl Čapek tak vřelý vztah k Ostrovům mi dlouho unikal. S jakou vervou a pokorou přistupuje ke všemu novému, co na cestě vidí mně porozkrývá jaký byl Čapek charakter. Když si čtu jak se rozplývá nad Minsterem v Yorku, (kde jsem sám byl), hned mi to přijde jako velká čest a místo samo o sobě je pro mě teď o to zajímavější. Audiokniha super.

24.03.2021 4 z 5

Démon Démon Michail Jurjevič Lermontov

Я тот, чей взор надежду губит;
Я тот, кого никто не любит;
Я бич рабов моих земных,
Я царь познанья и свободы,
Я враг небес, я зло природы,
И, видишь, — я у ног твоих!

.... je to slast a nářek nemohoucnosti v šílené tišině Kavkazu. Musím si to přečíst ještě jednou ...

07.03.2021 4 z 5

Watchmen: Strážci Watchmen: Strážci Alan Moore

Je jedno jak jste inteligentní a při četbě pozorní, protože s každým novým přečtením vidíte nový rozměr jenž vás zážitek jen a jen umocní. Pokud má někdo v hlavě předsudek, že jsou komiksy dětinský a jednoduchý čmáranice na odpočinkový čtení na dovolenou k pláži tak by si měl vyzkoušet divokost a preciznost tohoto díla. Vzdávám čest všem zúčastněným, a děkuji. Psychologie a prapracovanost postav a děje je na několikastránkový traktát.

19.04.2020 5 z 5

Nesnesitelná lehkost bytí Nesnesitelná lehkost bytí Milan Kundera

Věc nesnesitelně silného charakteru, kde je až zarážející, že se mezi našemi českými čeledíny vyskytl jedinec, který dokáže filozofovat o životě v tak obrovském rozpětí.

27.03.2017 4 z 5

Papírová města Papírová města John Green

Co kDyž sE Ti všechNy pRoVázkY přetrHnOu?

27.11.2015 4 z 5

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

Tuto knížečku jsem slupl během obědové přestávky na brigádě, kterou jsem si teda přiznám prodloužil o půl hodiny a teda musím říct, že přes můj počáteční skepticismus jsem si ty dvě bytůstky zamiloval celým svým srdcem a přál jim jen to nejlepší až do konce :(

26.06.2015 4 z 5

Staré řecké báje a pověsti Staré řecké báje a pověsti Eduard Petiška

''Bohové vládnou nad osudy lidí'' ZEUS

Sedmá přečtená kniha z povinné četby.I přesto, že je celá tato kniha možná založena na mýtu, Petiška jednotlivé báje zhotovil v tak důvěryhodném podání, že bych mu to zbaštil ještě tisíckrát. Už od mala jsem měl rád tyto příběhy, většinu jsem neznal, ale ty známější jako Trójská válka, Oddyseovy cesty či Jásona a Médeu jsem si jen osvěžil. Pravdou je, že po přečtení se kniha stala tak trochu mou ''mytologickou biblí''. Jsem rád i za to, že je tato kniha přiřazena do povinné četby, protože toto by studenty mohlo i chytnout jako mě. Po Erbenovi další z českých spisovatelů, co se mi v povinné četbě líbil. Moc pěkné pane Petiška.

16.03.2013 5 z 5

Srdcovka Srdcovka Štěpánka Jislová

Často se stane, že nám moje sestra domu dotáhne knihu, o kterou bych běžně ani nezavadil a k mému štěstí se většinou jedná o téma otvírající zážitek. Navíc jsem poslední dobou měl chuť na komiks, což Srdcovka je se vším všudy. Graficky a esteticky je všechno do puntíku parádní a fakt, že se autorka před svými traumaty uzavirala do světa kreslení z ní nakonec udělalo umelkyni uvědomující si i svoji cenu. Jinými slovy všechno zlé je k něčemu dobré. Vnitřní boj s dětstvím, odmítnutím partnerů, vlastním vzhledem nejsou v dnešní době ojedinělé, každý si musí věci přebrat a ideálně mít někoho empatického vedle sebe s kým se dá vést rozhovor. Jinak ale nejsem holka, nejsem cilovka a Štěpánka mně místy přišla prostě trochu nevyzrálá, nesympatická postava, která vlastně padá z bláta do louže a často vstoupí s nějakou naivitou do té stejné řeky dvakrát. Každopádně v dospívajícím věku celkem hezky shrnuje určité prvky, se kterými se potýkají mladí dnes a to krásné na lidech je, že se nepřestávají vzdalovat od svých snů, jsou vytrvalí a nakonec se třeba dočkají i té magické věty "Miluju tě". Takže v kostce musím autorce vzdát poklonu tím, že šla se svou kůží na trh, vylila do komiksu své tělo i duši a myslim, že si svůj život dost dobře uspořádala, našla se a přijmula věci, se kterými nic neudělá. Věřím, že právě Srdcovka byla tím prvotním impulsem a díky za ni. Citová vazba. Jo a Veselé Vánoce lidi:)

23.12.2023 4 z 5

Po nás ať přijde potopa Po nás ať přijde potopa František Gellner

Kratičké a vkusné.

Má nečinnost se mně již k smrti hnusí
a k práci své jsem vždy byl bez lásky.
Ó moci rázem roztrhati v kusy
své cíle, poměry a závazky!
Však nově začít –je to bezvýsledné,
když zklamání mé všecko proklíná,
a ruka moje, sotva že se zvedne,
již znavená mi padá do klína.
A to vím jistě: Kdybych dnes byl ženou
tak slinám světa nastavil bych líc
a s drzým smíchem, sukní vyzdviženou
své tělo šel bych prodat do ulic.

Jméno Gellner píšu si.

01.10.2022

Bajky barda Beedleho Bajky barda Beedleho J. K. Rowling (p)

Tak jsem se zcela neplánovaně znovu zastavil v kouzelnickém světě čar a kouzel. Tentokrát jsem se nemohl nabažit skvělých příběhů, kde nechyběla autorčina moudrost, přehled anglických dějin, folkloru, povídaček, starých rytířů a ponaučeních, jenž nám vyobrazují lidské plémě se všemi ctnostmi i neduhy. Tohle je nejlepší literární promudlovskej plátek, který by neměl chybět v kotlíku nikoho z nás. Určitě čtěte i dětem. Za mě nejlepší první příběh o skákajícím hrnci a pak také chlupaté srdce.
PONÁMKA I: Myslím si, že Albusi Percivalu Wulfricu Brianu Brumbálovi by recenzování zde na databázi šlo stejně dobře, jako v této útlé knížce.
POZNÁMKA II. Určitě se nejedná o zbytečné okořenění této ságy.

"To hurt is for human as to breathe"

08.06.2022 4 z 5

Dvanáct Dvanáct Alexandr Alexandrovič Blok

Злоба, грустная злоба
Кипит в груди...
Черная злоба, святая злоба...
Товарищ! Гляди
В оба!

Blok je bezesporu zářná hvězda ruských stichů, která do dnešních dnů má neochvějnou pozici. Každý řádek je opředen něčím skrytým, nebo mnohoznačným, no a taková ambivalence není na škodu. Vypořádání se s následky říjnové revoluce v básni mohlo skončit fiaskem, každopádně procítěnost básní mě tentokrát porazila a já musím pokorně smeknout klobouk a doporučit dál ... Черное, черное небо.

06.03.2022 4 z 5

Aluminiová královna Aluminiová královna Petra Procházková

Petra Procházková je objev a její poselství je do očí bijící. Byť vám tato knížka zabere jen den dva na přečtení, garantuji vám, že její znění se vám z hlavy nevykouří ani kdyby na nás dopadla válka podobného kalibru jako na Kavkaze. Prostřednictvím krátkých rozhovorů začnete více pronikat do propletenosti čečno-ruských vztahů, pochopíte jak moc zásadoví a hrdý národ Čečenci jsou, jaké tradice jimi hýbají, co představuje v jejich kultuře pojem žena a muž a jak se jejich role a důležitost v době války prohodili, no a pozorovat strastiplnou cestu běženců do naší vlasti , to by si už měl přečíst každý volič SPD a dalších xenofóbních stran. Otevřelo mně to v lecčem oči, od Dudajeva až po momentální rádoby obnovu maniaka Kadyrova, z Čečny se stalo bizární polituhodné místo, málokdo si toho tolik vytrpěl, každopádně je zde cítit i menší dávka retardace, která je k místu svazuje. Člověku je do breku, už jen proto, že je to skutečnost. Mě trochu konejší skutečnost, že od doby válek a pobytu Petry v Grozném uplynulo pár let a situace je trochu jiná, každopádně zahojit šrámy na rukách a na srdci už nedokáže nikdo - no a ti, co přežili první válku a náhodou jim nesrazila hřebínek ta druhá, žijí v neustálém strachu, že pro ně ďábel ještě něco přichystal. Jak těžké je číst rozhovor, kde už není naděje a korespondenti bez poslední špetky city vyřknou, že "pro mě už život skončil"

03.09.2021 5 z 5

Podle mě se jedná o neprávem přehlížený díl potterovské série. Byť jsem fanoušek zejména prvních tří dílů, tak musím říct, že to jak postupně dočítám poslední knížky brutálním způsobem ovlivňuje moje chápání příběhu, který jsem léta znal z filmu. Zde se na nás toho vyrojilo tak moc, že myslím každému spadne čelist. Riddle a jeho počátky spojené s jeho rodiči nám okamžitě ospravedlní vývoj nejtemnější postavy této knihy, mnohem více se zde čakruje s milostnými vztahy, ze Severuse se zde stává figura zavrženihodného mučedníka, no a nesmíme opomenout zmínit jakése neviditelné přesto nesmírně svazující laso, kterým pán temna sužuje čaroděje a kouzelníky, jenž jsou na rozcestí (Malfoy). Tohle zkrátka baví, je to právem opěvované a i když už se moje dětinské zájmy soustřeďují více na politiku, jazyky, nebo dokumenty, tak na HP si čas od času čas udělám - aniž bych tento čas považoval za promarněný.

30.06.2021 5 z 5

Učebnice současné ruštiny / Učebnik sovremennogo russkogo jazyka. 1. díl Učebnice současné ruštiny / Učebnik sovremennogo russkogo jazyka. 1. díl Adam Janek

Můžu s čistým svědomím říci, že se jedná o zatím nejlepší učebnici ruštiny, co se mi dostala do rukou a podle níž se mimo jiné učíme. Pravdou je, že je od počátku docela náročná, ale je zde obsáhle vše vysvětleno, skvělé otázky na dálku, zakomponování reálií a celkově to člověku hrozitánsky pomůže. Skvělý zdroj, který doufám k ruštině přivede nové generace studentů.

30.01.2021 5 z 5

Dějiny Ruska Dějiny Ruska Václav Veber

Brilantní a podrobná publikace, která si zároveň uchovává velmi záživnou formu. Člověka by nikdy nenapadlo, že ruské dějiny mohou obsahovat takové kvantum informací. Člověk, co zná dějiny Ruska si myslím je schopen udělat velmi dobrý obrázek o tom, proč je soudobé Rusko státem jakým je - stejně tak vládou.

10.12.2020 5 z 5

Hyde Park Civilizace Hyde Park Civilizace Gabriela Cihlářová

Dana neskutečně obdivuji a Hyde Park je naprostý strop a povinnost pro každého zvídavce nebo intelektuála, nebo prostě jen člověka, který chce vidět profesionály v akci, na obouch stránách, jak na pozici moderátor a vedení tak, co týče výběru hostů, inspirace a poučení u každého dílu.

05.01.2020 4 z 5

Dvakrát sedm pohádek Dvakrát sedm pohádek František Hrubín

Z těch dětských časů, kdy mi tyhle pohádky čítávala maťinka před spaním už jsem mnohé zapomněl, ovšem stále vím, že mně svými slovy přemístila do jiného světa, kde se mohla tvořit dětská představivost, která nezná hranic. Ještě před tím než jsem rozeznal T od D jsem tuhle knížku mohl zarecitoval nazpaměť ... a když se zamyslím, dokáží to stále.

21.08.2019 5 z 5

Dotknout se nebe Dotknout se nebe Marek Holeček

Toho blázna musíte prostě milovat, to co prožil ne jen za tento poslední rok je prostě inspirací pro všechny pohodlné lidí, co si hoví v komfort zóně a bezmyšlenkovitě prožívají a znají život jen z televize a vyprávěních. Tohle jsou tvrdě dobité zkušenosti, které si člověk nese do konce svých dnů a pokud chcete mou radu na závěr tady je - je jen jedna věc, která je ještě lepší než kniha Máry Holečka a to je přednáška Máry Holečka - je to fakt psycho.

08.02.2019 4 z 5

Divočina Divočina Cheryl Strayed

Jako začínajícímu cestovateli, který na vlastní pěst procestoval pár zemí se mi přirozeně tohle putování a jakási vnitřní očista a sebepoznání velmi zamlouvali, můj zájem byl o to větší, že jsem se dozvěděl o PCT a hlavně o bájném západu USA, který toužím vidět jako nic na světě (Oregon obvzláště). Každopádně byť knih čtenáře malinko sbližuje s tím jak to na takové pouti funguje, na co si dát pozor, na co se připravit a co čekat, panují u mě mírně rozporuplné pocity, Cheryl si cením, už jen za tu odvahu jít se všemi svými životními kiksy na trh, ale já v knize našel moc a moc pasáží, kdy jsem se nudil. To je ovšem individuální a nehodlám nikoh od knihy odrazovat, zvlášť pro ženy tohle může být více než příkládná příručka jak "nakoupnout motory" a podmanit si svět.

18.05.2018 3 z 5

Mléko a med Mléko a med Rupi Kaur

Malinko sebestředný, hromadu básní je dost těžké pochopit, protože jsou to "srdcovky" autorky, které tam chtěla mít, některé jsou zbytečné (opakující), některé zcestné jiné zase krásné. Lidi, co denně navštěvují tumblr už tyto sensitivní a poetický věci dávno znají, každopádně ilustrace jsou dechberoucí. Trochu pro mě smůla, že je kniha podle mě určena převážně ženskému publiku, ale i tak knihu vůbec nezatracuji a přiznávám se, že jsem byl zvědavý, co je za další stránkou, neboť každá stránka zde stojí nezávisle sama za sebe a díky tomu, že je kniha geniálně rozdělena na 4 části mohu po ni sáhnout v budoucnu ať už budu mít jakoukoliv náladu.

27.12.2017 4 z 5