lencin lencin komentáře u knih

Paní Ti na stopě zločinu Paní Ti na stopě zločinu Frédéric Lenormand

Navazuje na van Gulika,ale jeho kvalit nedosahuje.

03.09.2020 3 z 5

Hvězdný prach Hvězdný prach Neil Gaiman

Vesnice Zeď ve viktoriánské éře, ná jméno podle hradby, která ji odděluje od přilehlé louky. U mezery ve zdi stojí stráže, které zabraňují zvědavcům projít ven.
Fantasy. Pěkné čtení.

Zvuk slunečních hodin Zvuk slunečních hodin Hana Andronikova

Náhodné setkání dvou českých emigrantů v Kanadě. Příběh Tomáše Kepplera a židovské dívky Ráchel (Baťův Zlín a Indie 30.let) viděný očima syna Daniela a ženy Anny, která byla s Ráchel za 2.sv. války v koncentračním táboře.
Debut, Magnesia Litera 2002.

Román pro muže Román pro muže Michal Viewegh

Tři sourozenci středního věku se společně s mladou striptérkou ocitnou na společném lyžařském výletě, který jen náhodoz neskončí vraždou.
Kniha o ženském zklamání ze světa řízeného přestárlými kluky. Bilancující a sebeironické.

03.09.2020 3 z 5

Šitíčko Šitíčko Marjane Satrapi

Důvěrné rozhovory íránských žen.
Komiksový záznam důvěrných rozhovorů íránských žen, které upřímně i vtipně probírají intimní, rodinné i širší záležitosti.
Šitíčko=ženy si nechávají chirurgicky sešít porušenou panenskou blánu.

Muž a žena Muž a žena Rabíndranáth Thákur

Soubor povídek. Zajímavé a občas velmi nečekané zvraty. Zvláštní přístupy v/k partnerství.

03.09.2020 4 z 5

Tobiáš Lolness Tobiáš Lolness Timothée de Fombelle

Dvojdílná sága o chlapci Tibiášovi (1,5mm) žijícímu ve větvích stromu.

Osm minut Osm minut Péter Farkas

Novela,která líčí scény ze života starého manželského páru. Velmi naturalistické a současně hodně dojemné zcela jiným přístupem těchto dvou starých lidí k životu.

03.09.2020

Stopy paměti Stopy paměti Richard Powers

Úžasná kniha. Za dlouhou dobu jedna z nejlepších. Příběh o vědomí a paměti.
Mark (27) má autohehodu. Jeho jediná žijící příbuzná-sestra Karin (31) se za ním hned vypraví do nemocnice.Mark má poškozený mozek a projeví se u něj vzácný syndrom-Capgrasova choroba. Nepoznává svoji sestru,považuje ji za nastrčenou figuru.
Reflexe změn v USA po 11.9.2001.
Vystupuje zde i neurovědec Gerald Weber, pomocná ošetřovatelka Barbara a Karinin milenec David.
Dechberoucí a nutící k zamyšlení. Co je to vědomí? Kdo opravdu jsme? Jsme tím, kým se být cítíme, a nebo tím, za koho nás ostatní považují?

02.09.2020 5 z 5

Zabil jsem Adolfa Hitlera Zabil jsem Adolfa Hitlera Jason (p)

Komiks. Časová smyčka-stroj času funguje dobře,ale každý let vyčerpá jeho zdroje a stroj se musí 50 let dobíjet. Co když se plánovaný atentát nepovede?
Velmi úsporný,ale působivý malířský i vypravěčský styl.

Flafík Flafík Simone Lia

Originální vypravěčka - spojuje skutečný život a emoce.
Příběh nezodpověditelných otázek, ládky,zoufalství, dobrodružství a štěstí.
Flafík je králíček, o kterého se stará úzkostný mladý muž Michael. Michael se snaží Flafíkovi vysvětlit, že není jeho tatínek, čemuž Flafík odmítá uvěřit....
Velmi dojemný komiks.
"Tatí, já nechci vyrůst! A pročpak to? No,dospělí jsou většinou smutní a rozlobení. A musí dělat práci, kterou nemají rádi. "

(říjen 2008)

Čína můj osud Čína můj osud Nicole Mones

Hlavní hrdinka, Aneričanka Alice se velmi urputně snaží stát Číňankou Mo Aj-li. Snaží se zapomenout na svou osobní historii v USA (otec politik ji použil pro svou kampaň v rasistickém předvolebním projevu, po kterém následoval masakr v černošské čtvrti) a utéci před ní a žít jiný život. Ale minulost ji dožene. Je donucena se pistavit ba vlastní nohy. Otec onemocní a milenec Lin je komplikovaná osobnost. Alice musí dozrát.

02.09.2020

Strom janičárů Strom janičárů Jason Goodwin

Detektivní příběh z Istabulu 30.let, 20.století. Hlavní hrdina Jašim Togulu vyšetřuje vraždu harémové dívky a současně záhadné zmizení 4 důstojníků. Autor vystudoval historii Byzance, a to se odráží v realistických a podrobných popisech té doby.

Příští Příští Michael Crichton

Román o etických i jiných problémech genetických manipulací. Jako obvykle mistrně napsaný příběh. Zvlášť transgenní papoušek Gerard a transgenní šimpanz Dave nutí k zamyšlení.

02.09.2020 4 z 5

Zbytky Zbytky Helle Helle (p)

Povídky psané úsporným jazykem i formou. Téma-samota a partnerské vztahy-osudovost člivěka naší doby. Velmu působivé svým stylem.

02.09.2020 4 z 5

Krvavé jahody Krvavé jahody Jiří S. Kupka (p)

Když jsem knihu četla (r. 2008),tak se mi líbila, protože jsem věřila, že je pravdivá. Bohužel až nedávno jsem zjistila,že je příběh vylhaný. Více viz Daly.
Paní Sosnarová určitě měla těžký život, ale tím, že si vymyslela jiný příběh (a vydává ho za svůj) se snížila někam, kam skutečně neměla.

02.09.2020 odpad!

Služ lidu! Služ lidu! Yan Lianke (p)

Černá parodie na politická a sexuální tabu Maova režimu. Satira popisující pokrytectví a šílenství kulturní revolzce, temné doby moderních čínských dějin.
VojákWo-Ta-Wang a velitelova manželka Liou Lien prožijí dvou měsíční románek, který má za následek nejen těhotenství,ale i rozprášení celé jedné divize. Po 15 letech se opět sejdou a (asi) začnou žít spolu. Vtipné,ale drsné.

Není jiné cesty Není jiné cesty Trygve Gulbranssen

Třetí,poslední díl.
První díl.
Sága Daga Björndala a jeho rodu. Drsný příběh norského venkova a samot konce 18. a začátku 19.století. Víra v Boha jako jediná cesta k žití a přežití. Velmi drsné a sugestivní.

Vane vítr z hor Vane vítr z hor Trygve Gulbranssen

Druhý díl.