lencin lencin komentáře u knih

U strážnýho anděla U strážnýho anděla Jerzy Pilch

Upřímná zpověď bohéma a pijáka. Autor bývá nazýván českým Vieweghem. Dobře naosané, ale točí se v kruhu. Příliš mě nezaujalo.

02.09.2020 2 z 5

Ženy bez mužů Ženy bez mužů Helle Helle (p)

Román dánské autorky. Příběh dvou sester-Tiny a Jany, kterým nedávno náhle zemřela matka. Žijí v ženské rodové linii-bez mužů a jsou tak více méně spokojené.
Velmi dobře se mi četlo a poskytlo mnoho námětů k přemýšlení.

02.09.2020 5 z 5

Všichni odcházejí Všichni odcházejí Wendy Guerra

Román o životě na Kubě v 70. a 80. letech.
Nieve (šp. Sníh) má extravagantní matku a otce alkoholika. Fiktivní deník dítěte a dospívající dívky, která žije v deprimujícím polutickém prostředí a navíc strádá nedostatkem mužského prvku, rodiče jsou rozvedeni a matčin přítel Fausto-pro Nieve pozitivní a důležitá osoba- se musí z politických důvodů vrátit do Švédska. Natce a dceři se nedaří odjet z Kuby ani tam spokojeně žít.

Princezna a pytlák Princezna a pytlák Roald Dahl

Dvě pohádky-úsměvné povídky. Vtipná je káď k zanořování.

Chladnější vrstvy vzduchu Chladnější vrstvy vzduchu Antje Rávic Strubel

Román mladé východoněmecké autorky. Vodácký tábor ve Švédsku pro děti z bývalé NDR. Antje utekla před maloměstským životem. Potkává zvláštní "elfí" ženu Sisi. Sisi svádí Antje. Erotická utopie s tragickým vyústěním.

Uprchlík kříží svou stopu Uprchlík kříží svou stopu Aksel Sandemose

Vypravěč a hlavní hrdina Espen Arnakke se doznává k tomu, že kdysi zabil člověka. Nebyl potrestán zákonem,ale pocit viny ho provází celý život. Příčinou vraždy bylo dětství v maloměstském pekle Jante, kde sebemenší snaha jedince odlišit se od davu byla tvrdě potlačována.

Loučení k panně Loučení k panně Ludvík Vaculík

Starý muž, spisovatel František, se rozejde s M, která je matkou jeho dvou synů. Objeví se mladá ctitelka-panna Kristýna. Vznikne milostný vztah, Kristýna se stává ženou a oddává se víře v Boha a vstupuje do kláštera.
Trochu rozvleklé a ne pro mě.

Stařec a smrt Stařec a smrt Jiří Stránský

Téma politických vězňů- důležitost kamarádství a solidarity. Oslava manželské lásky, která ani smrtí nekončí. Vilda (=stařec) si i po její smrti vypráví se svou ženou Milkou. Metafyzično. Hold manželství. Krásný příběh.

Ztracené roky Ztracené roky Márius Kopcsay

Devět povídek ze současného Slovenska. Hlavní hrdina prožívá své slasti i strasti.
Velmi smutné svojí realističností.

Rabínův kocour 1. - Bar micva Rabínův kocour 1. - Bar micva Joann Sfar

Příběh židovského kocoura a výklad Talmudu v jeho podání. Prosté, ale velmi ironické podobenství. Rabínův kovour získal možnost mluvit a začnal se o své názory dělit se svými lidmi.

01.09.2020 5 z 5

Harry Potter a relikvie smrti Harry Potter a relikvie smrti J. K. Rowling (p)

Oproti 5. a 6.dílu je tenhle velmi dobře napsán, je uvěřitelný a strhující. Na můj vkus je tam příliš mrtvých. Scéna po 19 letech mě opravdu dojala.

Andělé všedního dne Andělé všedního dne Michal Viewegh

Příběh jednoho dne. Sebevrah, vdova a muž, kterému zbývá jeden den života, se setkají. 4 andělé.
Čtivé, ale autor podle mě neví, čemu vlastně chce věřit.....
Smutné.

Čím se liší tato noc Čím se liší tato noc Irena Dousková

Soubor 9 povídek z různých období a míst. Laděné spíše vážněji a melancholicky.
Krásná povídka Chuligán o staré Židovce a mladém chlapci.

Zimní bitva Zimní bitva Jean-Claude Mourlevat

Orwelovský příběh o internátu a lidech v něm žijících. Příběh 2 dospívajících dvojic (Helena, Miloš, Mikena, Bart). Silný příběh.

01.09.2020 5 z 5

Přepínám – deset povídek o letcích a létání Přepínám – deset povídek o letcích a létání Roald Dahl

Krásné, ale velmi smutné povídky. O letcích RAF za 2. světové války....

01.09.2020 5 z 5

Velký samočinný větostroj a další povídky Velký samočinný větostroj a další povídky Roald Dahl

Sbírka povídek, ponejvíce smutných a depresívních. S vyjímkou optimistického 'Chirurga'.

Poustevník Poustevník Jørn Lier Horst

Moje první kniha od tohoto autora. Hezky se četlo.

Poutník pod hvězdami Poutník pod hvězdami Ilona Borská

Kniha o životě Josefa Čapka. Napsáno se zjevnou láskou, ale přesto problematické. Jakoby se autorka nemohla rozhodnout,zda píše faktograficky o Čapkově životě, a nebo zda chce vyprávět pohádku, kterou si přibarvuje dle potřeby.
Ale přesto je to dojemné a působivé.

30.08.2020 4 z 5

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

Dánské hygge v praxi :-).
Milé, odpočinkové čtení, trochu pobaví a trochu dojme.

28.08.2020 4 z 5

Čarodejnice Čarodejnice Roald Dahl

Horor pro děti v pohádkovém hávu. Mistrovské dílko. Velmi děsivé, ale současně plné naděje, že láska může zvítězit nade vším. Babička a její vnouček statečně bojují se všemi čarodějnicemi světa.

28.08.2020 5 z 5