Lenka.Vílka Lenka.Vílka komentáře u knih

Růženka Růženka Bill Willingham

Proč je tahle kniha tak skvělá? Protože jsem dostala přesně to, co jsem podle názvu čekala. Příběh Růženky a kompletní uzavření minulosti, aby se Sněhu mohly jít dál. A bylo to super

Druhá část se věnuje Temnému. A musím říct, že ta vsuvka (hlavně její pojmenování, no spoileros) mě vážně dostala. No, stejně jako zbytek knihy.

Chápu, ono se tam toho zase tolik nestane. Jenže to jak je to napsaný, se čte strašně dobře. A stále je to krutopřísná zábava.

Vychytávky, blbibky a bonusovky na konci? Jenom důkaz, že tahle série má co říct i po tolika dílech

27.04.2021 5 z 5

Gordon ve válce Gordon ve válce Peter J. Tomasi

Co?!

Čekala jsem, že to bude opět hrozný a přišlo překvapení. Nebylo. Právě naopak, úvodní příběh mě bavil. Hodně moc.
Byla to klasická detektivní práce. A způsob aranžování mrtvol a celá ta stylizace byla dokonalá. Navíc krásně nakresleno, včetně vraha. To bylo vážně ujetý, ale zároveň fakt dobrý.

Druhý příběh byl dobrý hlavně kvůli zakomponování minulosti, protože hned na začátku někdo zabije starého kamaráda Jima. Bylo to dobré. Ale potom zase superoblek a šlo to do háje :D

Tenhle díl bych mohla nazvat průměrně dobrej. Zaujala mě hlavně jeho civilnost. A konečně mě Jim jako Batman bavil. Proč? Protože když odhodil oblek robota, vypadal...no, občas mi přišlo, že odkoukal pohyby od Daredevila. Ten feeling mě chytil několikrát :) a kdyby nebylo toho, aby bych se tolik nebavila. Leč klenotem to nazvat vážně nehodlám a ani nemůžu...

A těch posledních pár stran "obálek s dějem" bylo strašně fajn :)

Ano, mohu napsat, že jsem ráda, že mám sérii uzavřenou společně s tvůrci. Ale pokud bych si knihy kupovala, asi mlátim hlavou do zdi, co jsem to zase udělala za kravinu...protože obsahuje některé vážně dobré díly, ale...některé jsou prostě knižní odpad s nulovým přínosem, kde jde jenom o lacinou popkornovou zábavu a ještě špatně napsanou, kde jsem si chvíli připadala jako kdyby na poradě, jak půjde děj dál někdo řekl: "Pár dílů klidně pusťte, oni si to koupí kvůli sérii." :(

27.04.2021 4 z 5

Krev hrdinů Krev hrdinů Francis Manapul

Na tohle jsem byla zvědavá. Naposledy mě Jim jako Batman vážně nebavil. A když jsem poprvé viděla nový robokostým, začala jsem se smát. A hned jsem dostala strach. Zda to opět nebude průšvih. Batman bez Batmana. Ale tentokrát to nebylo zase až tak hrozný! :)

Začnu s tím pozitivním. Tím, že je teď Batman Jim, děj se dost věnuje policii a její práci. Protože Harvey vede tým, který má dohlížet na "Batmana". Jenom mi přišlo, že banda záporáků je taková nudnější šeď. Navíc je začátek lehce komplikovaný kvůli skákání v čase, ale potom se to naštěstí srovná. Jenže potom přijde něco mnohem horšího, než je Batrobot. Přijde Jokerrobot. A to už jsem šla do kolen. A že bizár dávám, ale tohle bylo moc.

Druhý příběh příběh s ligou je opět na "meh". Ten to zabil ještě víc. A mě to mrzelo, protože potenciál byl! A konečná vsuvka, která českému čtenáři nebude dávat smysl je "meh²".

Až mám skoro strach otevřít poslední díl :( :/

26.04.2021 3 z 5

Opičí tlapka Opičí tlapka Tomáš Korbař

Podtitul téhle sbírky zní: "Hororové povídky, které se nevešly do Tiché hrůzy."
A to je dobrá lákačka, že?
Navíc, tři povídky ze sbírky jsou v další hitovce, tj sbírka Rej upírů. A to je dobrá lákačka, že?
Možná bych to tak brala, kdyby vyšla poprvé, co vyšla Tichá hrůza. Protože si to akorát představuju takhle:
Rok 2009: "Hele, ta Tichá hrůza se dobře prodávala, že jo? A neměl tam ten Korbař ještě nějaké přeložené povídky?" A evidentně to vážně vzali tak, jak to dostali. Jak si jinak vysvětlim, že povídka Poslední seance je v knize vedena jako od neznámého autora? Mám to chápat, že Korbař neznal autora? To bych pochopila, kdyby vyšlo šedesátkách, ale tohle bylo v roce 2009 (povídka vyšla pod dvěmi názvy, ale třeba tehdy neuvedli autora a z toho překladatel čerpal, fakt nevím). To už vydavatel musel vědět, kdo to napsal. Proč tam nedal nějakou poznámku? Nějakou vsuvku? Tohle akorát podpoří myšlenku, že vydali, jak dostali. Našli u dědiců práv (?). Asi to není chyba textu, protože v některých zdrojích se uvádí to stejné, autor neznámý. Na svých stranách vydavatel ale uvádí jako autora Christie. Kdyby to byla chyba textu, asi by se to někde vedlo. Ale je to tak v obsahu i když přijde povídka na řadu v knize. Tak teď nevím, zda jsem jenom já letadlo :D

V seznamu je opět jenom výpis autorů a název povídky. Že nebudou medailonky, v to jsem už ani nečekala. Není tam ale ani originální rok vydání a název jednotlivých povídek. Zní to ošizeně? Jo, zní.

Ale nemohu říct, že to je horší sbírka. Tři povídky z ní jsem četla ve sbírce Rej upírů (Drákulův host, Neboť krev jest život, Noční návštěvník) a všechny ode mě dostali maximum z hodnocení. Jenom to beru jako dobrý způsob jak vydělat na něčem, co fungovalo minule. Protože mě prostě irituje ten podtitul "Hororové povídky, které se nevešly do Tiché hrůzy" :/

Pokud vás neotrály moje dosavadní pindy ke knize samotné, něco jsem napsala i k jednotlivým povídkám ;)

25.04.2021 4 z 5

Bůh strachu Bůh strachu Jan Hlávka

Tak tohle bylo naprosto dokonalý! Připadala jsem si jako v jiné dimenzi. Hlavně kvůli tomu, jak je kniha napsaná. A jo, musím napsat, že takhle se mi to líbilo strašně moc.

Nejsem si jistá, zda bych i já tvrdila, že ubylo humoru. Jenom je tam jiný. A do tý pochmurný a temný atmosféry se to hodilo. Ale zároveň velice myšlenkově hluboký příběh. Ze mě zase lezou kraviny, co? :D

Příběh se mi moc líbil. Možná asi zatím nejvíc z celé série. Jedna akce střídá druhou a autor se s tím rozhodně nemaže. Tak moc, až se těším na jeho vlastní samostatný kousek. Strašně moc.

25.04.2021 5 z 5

Hodiny posledního soudu 1 Hodiny posledního soudu 1 Geoff Johns

Na tenhle komiks jsem se vážně těšila. A potom jsem se bála. A potom zase těšila. A bála. Těšila. A potom zase bála...(hele, tohle bude na dlouho)...

Ale potom jsem se začetla a jenom jsem bála. A taky z toho těšila. A bála...(sakra, tohle bude na ještě trochu víc dlouho)...

Nechme kočku vyplivnout chumáč chlupů a já snad mezitím najdu správná slova.

Jako takhle. Geoff Johns je možná megalomaniak a egomaniak, ale proč ne, když víte, jak napsat dobrej příběh. A tady se to podařilo. I s tím propojením, se spoustou odkazů, s podobným řešením vizuálu jako Strážci. Má to jenom jeden drobný problém. U nás vyšla verze na dva díly. A jde o to, kde první díl končí.

Celá první polovina má jeden hlavní znak. Je to pekelně pomalý. Ale příjemně pekelně pomalý. A mě ten rytmus sednul. Poznat postavy a užít si to s nima. Ale potom přijde Joker a je to bum bum bum. Soutěž v přehlídce Gothamských vikuků začne a chytne to úplně jiný drive a v tem moment, co jsem byla připravená, že holka svlíkne triko, stáhla se opona.

Takže? Pokud na to máte nervy a důvěru ve vydavatele, že druhá část vyjde dřív než za pět let, možná si to přečtěte najendou. Ale kdo by měl právě ty nervy, co? :D

Co je ale výhodou jsou tři dokonalý originy. Jo, Pan a paní Smithovi byly skvělý. Na konci jsem cejtila flašku ve svý ruce a kolena zarytý do betonu. Nádherné setříhaný v přítomnosti. Padouši (?) rozebraný do posledního šroubu, až vám půjde mráz po zádech. Nemám ráda jednoduché "protože proto" a tohle bylo perfektní. Třetí origin z blázince byl taky skvělý, ale tyhle dva "mejkapový konkurenti Jokera" byly naprosto úchvatný :O

Abych nezapomněla. Ještě kresba.
Nádhera. Já se ocitla v nebi. A to jako vážně a doopravdy. Všechno bylo tam, kde toho bylo třeba. Nikde nic nekoukalo, co bylo navíc. Krásný :)

Byla jsem prostě spokojená se vším. Asi je to i způsobeno tím, že kde jiní mají na svém oltáříčku Strážce, kam nosí dary a modlí se s kuřecí pařátem v ruce, já tam mám jinou knihu. (Nebo přivázaného autora samotného. Kdo ví? Kuřecí pařát je silnej matroš!) Takže tak, no...

22.04.2021 5 z 5

Tokijský ghúl:re 1 Tokijský ghúl:re 1 Sui Išida (p)

Ještě jsem nikdy nečetla knihu, během který bych si tolikrát řekla "uf" a tolikrát jí odložila. Hodně dlouho jsem totiž nevěděla, zda do knihy jít nebo ne. Tokijský ghúl se mi líbil a tenhle pohled z druhé strany? Oprávněně jsem se toho bála, protože jsem měla hlavního hrdinu, co byl ghúl v pohodě a ÚPG byla parta zlejch lidí. Číst to obráceně, asi mluvím obráceně, ale dalo by se snadněji přistoupit na hru, že ráda objevím hodného ghúla. Protože mě ty pasáže s ÚPG předtím bavily podstatně méně. Tedy, když dostavali na budku, bylo to ok.

Čekala jsem tedy zaporáky záporné do morku kostí, abych začala fandit té zlé organizaci. A v prvním díle jsem ho skutečně dostala. Ale než se tam autor prokecal, první třetinu jsem solidně "proufala". A jo, ghúl, který se vyžívá v mrzačení, je dostatečně záporný. Ale to je ten problém. Je mu věnována celá kniha, přesto se o něm nic nedozvíme. Jako víc. Nejdřív si tam jenom povídaj, hierarchie ÚPG, bla bla, zase hierarchie ÚPG, bla bla bla, potom je polovina, dlouhá, předlouhá akce, která mě už v polovině nudila. A potom konec.

Jsem ráda, že mám po ruce hned druhý díl. Protože ten asi rozhodne, zda se pustím do série, teď jsem trochu...zmatená... :(
Ale jednotka čistě z ghúlů je nápad dobrý. Tak uvidíme, co bude dál. V rámci všech linek :/

Alespoň že jedna věc se nezměnila. Kresba. Krásná jako vždy. Tady už vlastně není o čem debatovat. Tak alespoň něco ;)

Update: sorry, mě to prostě nebaví. Druhý díl nedočten :(

18.04.2021 3 z 5

Anarky Anarky Francis Manapul

("Co tu kruci děláte vy?...To si nikdy neberete dovolenou? V Gothamu na vaše slova dají, ale tady na letušti platí jen moje slovo. Tady rozhoduje letištní policie!" ... "A za dvacet minut tu budou rozhodovat federálové. Moc času nemáme.")

Takže další Batman z téhle série. A začne to hned zvostra. A tím nemyslím příběh daný anotací. Ale o kresbě až později.

Ta otázka bezpečáka byla vtipná právě proto, že se Bruce Wayne na dovolenou chystal. Ale by na letišti nesmělo přistát/ztroskotat letadlo plné mrtvých lidí. Takže Batman jde na to.

A co že to? V letadle byl virus, takže nasedit roušky nebo už to je v nás, protože jsme v něm byli nebo byli jenom na letišti? To mi něco připomíná. Ale, sakra, co? Hmmm...

Za mě možná až moc rychlé, ale jako úvodní epizodka to funguje. A potom přijde hlavní příběh.

A musím říct, že byl dobrý. Anarky to myslí vážně. Smaže lidem digitální stopu a vznikne teprve ta pravá anarchie. Celá ta štreka za pointou toho, proč to dělá, byla dobrá. A dávkovaná fakt skvěle ;)

Závěr byl na mě až moc rychlý. Pointou skvělé, ale moc rychlé. Velká škoda :(

Mě osobně zaujala už obálka. Ta je totiž zatím z celé série nejkrásnější. Myslela jsem, že to bude Ikarus, ale jak jsem uviděla Anarky, tak bum! Prostě nádhera. A potom jsem začala číst a přišla práce týpka jménem John Paul Leon. Jak jsem jeho tvorbu viděla poprvé, trochu mi to vypalilo mozek, než jsem si zvykla, ale už jsem věděla, do čeho jdu. Takže dneska jsem si jeho sešity už jenom vyloženě užívala. Ostatní kreslíři to trochu učesali, ale hodilo se. Už to byl jiný příběh.

18.04.2021 5 z 5

Náš dům je v plamenech Náš dům je v plamenech Greta Thunberg

Hmm, asi hodně záleží na tom, co od knihy očekáváte. Protože knihu tvoří vlastně dvě knihy. Scény ze srdce a Projevy.

Scény ze srdce je přesně to, co vám slíbila anotace. Je to životní příběh jedné rodiny. Čtení to je zajímavé, ale místy jsem se přistihla, že se trochu nudím kvůli stylu vedení vyprávění. Což způsobuje, že některé dialogy potom působí moc strojeně. Za což podle mě může i použitý přítomný čas. A že ty vzpomínky nenapsal spisovatel. Škoda. Sice to potom působí jako "z lidu" a nevím, zda i "user friendly". Za mě tedy zajímavé, ale místy špatně čtivé... :(

A potom přijdou ony projevy. Zde lze hodnotit ne jejich hodnota, ale jejich provedení (páč, kdo si knihu přečte, je jasné, že...) a informace a jak je to sestavené. Mají svůj samostatný obsah, název a datum s místem. Takže za mě splněno na jedničku.

Greta Thunberg je podle mě taková lidská oliva. Buď jí přijdete na chuť a zbožňujete, nebo jí nepřijdete na chuť a nenávidíte. A nic mezitím. Prostě buď s ní souhlasíte nebo ne...

Dávám čtyři hvězdy kvůli tomu, jak je kniha napsaná. Pořád je to kniha a to by se v hodnocení mělo brát do úvahy...

17.04.2021 4 z 5

Potápěč Potápěč Jeff Lemire

Můj vztah k autorovi je stále stejný. Zbožňuju ho. Vážně jo. Vždycky když mu má vyjít nová kniha, strašně se na ní těším. Rozbalim z krabice a koukám na ní. A přesně v tenhle moment se stane pokaždé to samé. Knihu odložim. Nejde o to, že jsem mešuge a tohle mi stačí k uspokojení ducha ani nemám syndrom neklidné platební karty na internetu. (A mešuge jsem úplně z jiného důvodu.) Ale Jeff Lemire se pro mě stal autorem, jehož další knihu se bojím otevřít, protože mám strach, že mě to zklame a příběh bude třeba jenom na 367%, protože u něj vždy čekám 636373%. Což je zároveň nesmysl. Aby mě zklamal? To se ještě nikdy nestalo :)

Ať už jde o úplně normální lidský osudy nebo vážně ujetou partu děcek. Nebo jde o superhrdiny, kteří v jeho podání fakt nejsou klasický...a přečíst si o něm, že je klasický pláštěnkář, mě minule málem shodilo ze židle, protože v jeho podání je i tohle dost jiný. Nesuď autora podle jeho knižního životopisu. Proč? Protože Lemire umí dobře zpracovat dvě základní věci. Emoce a motivace. Možná i to je důvod, proč těch pár jeho sešitů (mluvím o tom, co u nás zatím vyšlo) Ligy spravedlnosti řadím jako topku v rámci té série. Ale jak sám autor řekl...dobrá zkušenost, ale raději svoje věci...

V jeho knihách je vždycky něco, co mě vtáhne. Něco, co mě dostane. Něco, co akorát způsobí, že mám z další knihy strach. Něco, co ho staví o jeden level víš nad ostatní autory.

Jeff Lemire má totiž dar z vlastně obyčejného základu udělat něco speciálního. A jelikož je vydávaný současně více vydavateli, možná to u jeho jména v poličce nebudete mít designově nejpřívětivější, ale budete tam toho mít stále víc a víc.
(Já stále lobuju za Sweet Tooth. Dřív než dorazí adaptace. A pokud bude adaptace Černé palice, bude to na ach.)

A teď už konec obecné onanie, jdeme raději k té konkrétní. A to ke knize Potápěč. Snad se tam taky něco nestane, až mi ujedou emoce.

(Tohle všechno jsem napsala před čtením knihy. Další text vznikl během čtení a po dočtení.)

Je pravdou, že nevím, co sem napsat, protože to všechno z děje je v anotaci. A o co tam doopravdy běží, si čtenář musí projet ve své hlavě. Všechny vrstvy příběhu. Protože je to pravda. Pokud chcete mít budoucnost, musíte mít vyřešenou minulost, protože to ovlivňuje vaši přítomnost, na které závisí vaše budoucnost.

Další kniha, kam dál autor kus sám sebe a je to z toho cítit. Je to něco, na čem mu tehdy záleželo. Viz doba, kdy knihu napsal. Možná proto z těch málo slov (porovnání s beletrií) a vobrázků pro děti (divných typů je bohužel hodně) cítím víc emocí než ze všech těch bezcelerů. A je jedno, že tam dáte navíc kostku, bude to furt guláš bez chuti. Tohle je poctivý žrádlo!

Kresba je hodně zajímavá. A střídá se tam hodně autorových stylů a to mě baví. On je dobrej ve všem. Ať už jde o normální věci, nebo rozpíjení vodovek jako v EC, tady ale bez barev. V Potápěči je jenom černá a bílá. Taky mě bavily ty slova jako když vezmete do ruky myš a v malování se samy snažíte něco napsat. A dávalo to tam smysl! Jeff je hračička a o svá dítka se poctivě stará. Dává tedy smysl, že (proč) tohle dělá nejraději. Všechno sám sobě ;)

Co mě ale vyloženě nakrklo je absence látkové záložky :(

15.04.2021 5 z 5

Říkají mi Lars Říkají mi Lars Daniel Gris

Knihu jsem začala číst tak před dvěma rokama. Jako ebook. A bylo to dobrý. Ale ebook. Tak jsem si řekla, že počkám. Mezitím přišla spousta dalších knih. No, znáte to, no...takže napravuju svoje hříchy mladí a konečně do rukou beru tvrdého Larse, ne žádnou elektronickou napodobeninu.

Hned v úvodu je jasný, že ten případ, který byl na začátku tak snadný, nakonec tak snadný nebyl. Najít něco na vdanou paničku, i kdyby to znamenalo trochu tomu pomoct, aby se jí manžel zbavil, a mohl nahradit novou.

Zde pro mě většinou nastane problém. Protože ona je náhradnice tak ultra sexy a v kempovaní numero uno, protože postaví stan, ani nevíte jak, a hned by šla nejraději grilovat. Mmch, škoda, že je kniha jak z rychlíku, takže náš nebožák ní promluví sotva dvě věty. Myslím před odrytím karet. Tohle tam chybělo :(

Protože co by to bylo za správnou knihu, kdyby tam nebyla právě taková ona. Ta která mě nechá naprosto chladnou, aby zbylo dost na hrdinu příběhu. A vždycky ale zároveň doufám, že to bude právě ona, která právě se všema vydrbe. Vydrbala? V knize.

A jak se začnou nabalovat další a další věci, text vás tlačí stále dopředu. A to je dobře. Čtivost 8738%.

Dobře, vtipně a hlavně úderně napsané. Autor se vážně nezdržuje věcma kolem. Nemá to ani moc stránek. Navíc písmo patří do málo velikostně skromné kategorie, okraje jsou taky slušné a kniha působí relativně tlustě kvůli dost hrubým stránkám. Takže tuhle jednohubku přečtete poměrně rychle ;)

Konec naprosto geniální. Takový, že budete proklínat autora, že to tak ukončil. Ale zároveň budete proklínat samy sebe, že jste vlastně rádi, že to neukončil jinak. Ale do třetice zároveň, absolutně věrný žánru ;)

14.04.2021 5 z 5

Ocelové jeskyně Ocelové jeskyně Isaac Asimov

Ocelové jeskyně mám doma už delšího dobu a teď se to vážně hodilo na rozředění knih. A hned v úvodu napíšu: skvělé!

Zápletka je skvělá. Mám ráda sci-fi a detektivky. Takže tohle spojení je pro mě dokonalé. Navíc svět, ve kterém se to odehrává je děsivě chladný.

Co se mi moc líbilo, bylo jak autor zapracoval minulost. Na začátku kapitoly a potom děj samotný. Ať už svého hrdiny nebo Země a jejího současného stavu. Prostě, věděli to dřív a ví to všichni i teď. Lidstvo vždycky dopadne stejně, pokud se snaží něco, někoho, přechcat. Skončí samo mokrý. A ještě ho všichni předběhnou, protože po tom uklouzne...

Protože leč budoucnost, nelíbilo se mi tam. Lije žije v hnusnym světě, kde se lidi vrátili do na hlavu postavených šablon a pravidel, které jsou nutné k přežití, protože "lidská nenažranost". Líbil se mi tedy ten svět. Což vůbec nevylučuje předchozí tvrzení "nelíbilo se mi tam". To se za mě shodovat nemusí.

Samozřejmě, jsou důležité obě složky. Ta jak, se lidi dostali tam, kde jsou, a taky ta detektivní. Zde je mi jasné, že pokud jste detektivkáři, zde budete brblat asi nejvíc :D

Ale taky je pravda, že jsem se tak do třetiny nemohla začíst. No, má to málo stran, takže to nebylo takový peklo :D Skvělý svět, ale těch keců kolem! A to nejhorší na tom? Já se vyžívám v kecech kolem, ale tady mi prostě chvíli trvalo, než jsem se začetla :( možná proto, že jsem knihu do rukou brala s velkým očekáváním. Bylo prostě obrovské. Asi jako úplně každého, kdo od autora čte první knihu...

PS: díky za info během čtení, že jsem knihu ještě neměla číst, je to moje první od autora, tak jsem nevěděla, že i tohle má propojení :D

14.04.2021 4 z 5

Kladivo na démony Kladivo na démony Jiří Pavlovský

Tak tohle bylo hodně jiný kafe od minula! Nebo mi říkejte nenáročný čtenář, ale tohle byla prda už od první stránky ;)

Protože ono je po zpátky. To, proč jsem po prvním díle četla sérii dál. Jako ok, sice se na nás řítí smrt, apokalypsa, benga atd, ale my si vždycky vyšetříme čas na hlášku. Ideálně doplněno sebevědomým úsměvem, byť...řítí se na nás smrt, apokalypsa, benga...chápeme...

A ještě se do toho motá ta červená krabice, v které je (kdo ví, ale Felix si myslí, že je důležitá, takže má buď recht nebo ne, ale o tom se potom veřejně mluvit nebude) pro naše hrdiny něco důležitějšího, než co je pro ženu po deseti letech ve vztahu červená krabička v nóbl restauraci.

Takže spousta explozí, střílení, pruzení (ano, chemie mezi Vincencem a Walterem je opět jedinečná...takže jo, scénka ohledně úchyla v hotelu byla bombička) a hlavně humoru.

PS: ta obálka je prostě mňam :)

11.04.2021 5 z 5

Žrádlo pro psy Žrádlo pro psy Darek Šmíd

Žrádlo pro psy je něco jako klasický díl seriálu, kde se tvůrci snaží dát něco, aby nafoukli počet na 22 dílů (ano, pro mladší ročníky, dřív bylo tohle číslo normální!), takže se sice celou sérií tahle červená nit, ale občas se napíše něco jako tohle. A buď to dobrý je nebo není. Žrádlo pro psy je ta epizoda, kterou si nebudete v rámci maratonu pouštět znovu. Tohle je epizoda, kterou přeskočíte.

Ale proč? Vždyť její děj v základu není špatný! Ano, vskutku není. Tak tedy proč? Nesedl mi styl, jakým to je napsané. A celý to bylo "ne pro mě".

Tak příště. Kladivo na démony na mě mává z poličky ;)

09.04.2021 2 z 5

Hodná holčička Hodná holčička Skottie Young

Ano, leč se to zdá neuvěřitelné, i Gertruda má své idoly. A že to byla zábava. Krůta. Krutá. Gwag je krutá krůta. Zasloužila si, co dostala. A Gertruda? Našla něco mnohem lepšího. Svojí vlastní fanynku! Zábava může začít! :D

No, zábava...Gertruda zjistí něco co obrátí její dosavadní život. Bude se chtít stát hodnou holčičkou.

Jupí!!!

Jupí?!?!

Jestli to nebude takhle ještě horší...protože zachraňování jí moc nejde.

Ale někdo by jí mohl pomoct. Když Gertruda projde labyrintem. Nikdo nenapíše tak rozsáhlý a táhlý vtip o koulých jako Scottie :D a s koncem, jaký tomu celému labyrintění napsal. No, a vlastně celému komiksu.

Opět jsem se skvěle bavila a na konci otevřela pusu.

PS: ta snová pasáž? Já myslela, že odpadnu :D

PS2: komiks vyvrací kliše, že je lízátko bonbón na tyčce pro retardy, protože tady je lízátko na úrovni zbraně hromadného ničení :D

08.04.2021 5 z 5

Pekelná šleha Pekelná šleha Martin D. Antonín (p)

Hmm, tak po přečtení anotace mi nezbývalo nic jiného, než být nadšená. Věděla jsem, že mě to bude bavit. No, a bavilo :)

Ze začátku je to totiž dobrá akční naháněčka. Protože když se bojíte, tak utíkáte. Ale když v sobě máte magický vir, tak je šance že strhnete běžeckou apku nejenom sobě, ale i svým pronásledovatelům. Což jsou vlastně hodní a milý lidé. Teda, když se jich na moc věcí neptáte. Ti, co jenom pronásledují, ještě je zde partička, která k běhu přidá kulky. Ale to není naše hodná parta, to jsou ty zlý...

A zkomplikuje se to ještě víc... :/ jelikož to ale byl kopec pořádný porce akční zábavy, bylo to skvělý :)

Zde mi totálně sedl humor. Je to takové nevtíravé, většinu času na jemné pousmátí, ale o to víc to uhodí. Žádný trapnohumor. To bylo fajn :)

06.04.2021 5 z 5

Síť přízraků Síť přízraků Ondřej S. Nečas (p)

Se sérií jsem měla chvilku pauzu, takže jsem se rozhodla po tom skočit vážně bezhlavě. A ve velkém stylu. Tj mám doma zbývající díly ;)

Dějově jsem spokojená. Případ čarodějky, který se pořádně rozjede sice až někde v polovině, ale do té doby autor solidně dobře dává stejnou měrou informace, ujetosti a humor. Jenom úplně stejné pocity jako u knihy Kruté stroje ohledně celkového dojmu z knihy. Příspěvky pana Nečase v sérii zatím vážně nejsou můj top... :(

05.04.2021 4 z 5

Válka říší Válka říší Jason Aaron

Myslím, že ohledně cesty k Válce říši jinými komiksy jsem se vyjádřila už dostatečně. U jednotlivých kousků. Tady jenom napíšu, že naprosto souhlasím s Fvalkem. Nevím totiž, jak moc mohou vydavatelé zasahovat do materiálu. Od jiných vydavatelů víme, že pokud najdou vážně velkou logickou díru třeba v kresbě, udělat to mohou. Ale zajímalo by mě, jak je to s vetšíma úpravama. Třeba, zda nemohl komiks Na pokraji Války říší vyjít částí v třetím díle a částí v díle pátém Avengers. A jeden díl série prostě přeskočit. Nebo si s tím nějak pohrát a druhou část Na pokraji Války říší vydat s tímhle v pevné vazbě. Já bych si za to taky klidně připlatila. Bohužel u nás forma sešitů nefrčí, takže vážně velkej nekomfort pro českého čtenáře. Škoda, no.

Přesto! Kniha je poměrně tlustá, takže za tu částku tak jako tak "dostanete svoje". Ale nenechte se zblbnout úplně, poslední čtvrtina je jenom koukací.

A teď hezky od začátku. Obálka knihy. Stále si nejsem jistá, zda se mi líbí. Zda k tak velkému a budovanému eventu tohle není prostě málo. Prostě jenom postavy v heroických pózách. A navíc s jinou kresbou než je to vevnitř. To jak je uhlazená mi potom nesedělo ke zbytku.
(Já furt remcám, co? A stejně těch pět hvězd dám.) Nevím, šlo by to lépe. Ale co by se pohledově prodávalo líp, posoudit přeci jen nemohu :/

A teď už k tomu, co mě bavilo. Což bude zbytek komentáře.

Mapka světů na začátku, zahřála a shrnutí, jak jsme se dostali tak, kde jsme taky. Ale vážně. Kdo by to četl samostatně, leč je Válka říši napsaná tak, že to teoreticky lze? Jenom blázen. (Nebo alespoň tu Thorovu část, která je velmi povedená.)

Bavilo mě rozložení oken. Tady vážně není sterilní nuda 3×4 na stránku. Je to stejně šílený jako to, co se vám odehrává před očima. Dost často se v různých variantách obměňuje kresba přes celou stránku a na tom položené třeba čtyři menší. Různě naklopené nebo vyříznuté. V tom, co je právě na řadě jsem se během knihy ztratila jenom tak 2x. Takže i v rámci mého nulového orientačního smyslu, musím pochválit přehlednost.

("Zabijte všechno, co není bůh nebo smrtelník! Ať nebesa roní krev a rozezvoní se ocelí!)

Vypravěč. Kapitola sama o sobě. Díky způsobu jeho přednesu je to ještě víc epičtější. Úplně jsem před očima měla troubení na roh apokalypsy. A byla jsem tam.

Daredevil. Ach! Hláškoval, jako kdyby to mělo být naposled, ale potom to byl zase správnej Muž bez strachu, jak ho známe. (Něco od tebe potřebuju a nevšímej si, jak křičim.) Ten vtípek s Heimdallem byl přesně podle mého gusta. (I ten druhý na jeho očička od nepřítele.) Tím chci říct, že se mi líbil, moc líbil, prostor, který tady dostal a jeho role. Mňam!

Přestože je tady málo prostoru ohledně rozebírání děje, když víte, jak se kniha jmenuje a jak to skončí. Přesto nechci nic vykecat. Protože je zde spousta momentů, kdy jsem překvapeně koukala, spokojeně se usmívala i culila jako debílek. A vlastně, ať bych sem napsala cokoliv, značně bych spoilerovala....

Na jednu věc ale prostor je. Na to, zda je všechno to válčení přehledné. Je. Každá z postav, i z těch vedlejších, dostane svůj prostor, dostane svoji typickou klasiku a hlaškama se nešetří stejně jako ranama. Celý je to zábavný, leč jde o tak vážnou věc.

Protože poslední sešit je epický ještě víc. Tam už jsem vyloženě chrochtala blahem. A nechtěla jsem, aby to nikdy skončilo.

Kresba byla na "ach" i "wow", co je znamení nejlepší. Hodně v tom samozřejmě hrály svou roli barvičky. Tady je na co se koukat. A přestože jsem se nejdřív bála, že dnes koukání bude lepší než čtení, jsem s oběma složkama spokojená. Hezky si to spolu sedlo. A hlavně ku spokojenosti čtenáře ;) tedy mě. Jestli to nesedlo jiným, není můj problém. Nehodlám lhát, že ve čtení jsem sobec a mám to tak ráda :)

01.04.2021 5 z 5

Rej upírů Rej upírů Tomáš Korbař

Další moje čtená sbírka, kterou částečně přeložil, ale hlavně uspořádal Tomáš Korbař. A musím opět povzdechnout: "A medailonky autorů si mám vyškrábát kde?" Asi tam co minule.

Co ale vážně zamrzí, je laciná obálka. Jsou to fakt staré povídky. Jedna z nich je dokonce úplně první, kde se vyskytuje předpodoba upíra. Tohle mi k tomu fakt nesedí. Kdyby šlo o něco současného. Ale tady je upír většinou přízrak, něco temného a tajemného. Něco v dáli, skoro nehmatatelného. Nebo žena-pokušitel v v jakékoliv podobě. Ne plešoun s vytahanejma ušima po ročním nošení roušky. To je hodně špatně :( tohle klišé pozdějších filmů se sem nehodí. A v kombinaci s názvem knihy, je to ještě větší průšvih. Evokuje to knihu současnějších autorů. Takže pokud si to dopředu neprostudujete nebo autory neznáte (prolistování nestačí, viz chybějící medailonky, tak mi netvrďte, že to je blbost nebo přežitek), tak čekáte kůl, česnek a svěcenou vodu, což tady nedostanete. A škoda, že ani v obsahu není v závorce napsaný rok, kdy daná povídka vyšla ;)

Ale hodnotím jako dobrou sbírku s (asi) dost zásadními kousky. Hlavně si jsou v základě povídky stylově podobné, takže správně vybrané.

No, takže jako vždycky. Mojich pár keců vždy u konkrétní povídky. A tam je i moje hodnocení.

Nejvíc mě ale překvapila situace kolem autora J. Sheridan Le Fanu, který zde má povídku Carmilla. Podle všech informací nejzásadnější povídka žánru, která inspirovala neskutečné množství autorů.

V téhle sbírce, jako jedna z mála, původní verze povídky, která u nás vyšla! Kromě rodokapsu, kde je povídka sama. Ostatní verze jsou "převyprávěny, aby to víc sedělo lidem". A zjistila jsem smutný fakt, že podstatná část autorovi tvorby u nás vyšlé (a zde i tak vedené), je převyprávění. Asi by to dřív jinak nešlo nebo co já vím. Ale je škoda, že si pujčíte knihu v domnění, že čtěte klasiku nebo nedej koupíte, a potom zjistíte, že to je od nějakýho týpka převyprávěný a co jako teď...a i prodejci chybně Carmillu jako samostatnou knihu vedou špatně. Na obálce něco, vevnitř něco jiného. Něco je hodně špatného ve světě prodeje knih :(

Vypsala jsem hodně věcí, které sbírce škodí, i když je tak kultovní, ale já četla vydání, které je tak trochu venkem nefér k tomu uvnitř. Ale většina povídek se mi libila na pět hvězd, takže jsem se sbírkou spokojená.

PS: mám si teď dát do přečtených i tenhle rodokaps?
Podle přečtených povídek jo :D všechny čtyři z něj jsou tam taky :O
To byl vtip ;)

31.03.2021 4 z 5

Odkaz rodu Blacků Odkaz rodu Blacků Cullen Bunn

Totálně boží!!!

Vždycky když vyjde nový díl Pochmurného kraje, tak si řeknu, že toho je už strašně moc, abych začala od začátku. A potom vyjde další díl...
No, prostě, když utrácíte postupně, nepůsobí to jako až tak velký utrácení.

Tahle kniha a tihle autoři jsou tedy jasná facka do mého čtenářského obličeje. Anotace super, kresba naprosto skvělá. Už po ukázce jsem se totálně natěšila.

No, prostě, hned jak jsem tu knihu otevřela, měla jsem jasno. Tohle mě bude bavit. A bavilo. Takže čaroděj musí zvolit svého nástupce. Takže když se na jejich prahu zjeví někdo, kdo potřebuje pomoc, nevyvolá to všeobecné nadšení. Hlavně když se někdo z možných nástupců bojí, že mu to někdo vyfoukne. Ale neměli by se víc bát toho, co s sebou přinesla Ari?

Napětí je dávkováno ve správném poměru hned od začátku a vážně mě celou dobu lehce mrazilo. Z příběhu, z kresby. Jak to všechno fungovalo dohromady. A samozřejmě jak to skončilo. Jenom škoda, že na druhý díl si člověk počká vážně, vážně, dlouho. A to bude vážně, vážně, dlouhý...protože!

Ten cliffhanger na konci je hnusnej jako sviňa!

28.03.2021 5 z 5