Lenka.Vílka Lenka.Vílka komentáře u knih

Coffeyho ruce Coffeyho ruce Stephen King

Po událostech předchozího dílu, které byly na jeho konci dost drsné, dostáváme se k něčemu, co někdo prostě nedokáže vysvětlit. Co to Coffey udělal? Jak to že je ta Pauova šílená bolest najednou pryč? A vážně existuje něco jako myší řeč?

Za mě díl, který jenom dál naznačuje věci ohledně Johna, ale ten ostatní děj za to vážně stál...

Myš na míli Myš na míli Stephen King

V knize jsem našla dřív běžný knižní lístek. Kniha svojí pouť začala v roce 1998 v Mostě, aby se po chvíli dostala do Braňan. V roce 2001 se přesunula do Polerad. Rok na to byla v Bečově. Nevím, kdy skončila v Mostě, ale vím, že tak dva roky zpátky neměly všechny díly. V roce 2020, pár dní před zavřením knihoven, skončila u mě doma. Holka toho ale viděla hodně, co?!

Co všechno může způsobit jedna malá myška, že? Může nejen ovlivnit věci budoucí, ale taky pořádně odhalí, jací jsme uvnitř doopravdy.

Asi se úplně neshodnu s názorem, že je tohle oddychový díl. Vlastně to bylo dějově docela náročné. Stejně jako pokaždé, když se někdo projde po Zelené míli...ale druhá polovina je strašně dojemná svojí krásou (kromě úplného konce).

PS: bylo to poprvé, co jsem v knize viděla napsáno "Ůzký zadek" ;)

Dvě mrtvé holčičky Dvě mrtvé holčičky Stephen King

Chtěla jsem si znovu přečíst Zelenou míli.
Ale...chtěla jsem si knihu přečíst, jak u nás poprvé vyšlo. Hezky jednu knihu ze seriálu za měsíc.

Joo...to mi nějak nevyšlo... :D nevyšlo to nakonec ani jednu knihu za den...

Jakmile jsem totiž dočetla první sešítek, musela jsem vzít ten druhý a už nebylo k původnímu plánu cesty zpátky...

Úvod je tedy pouze v první knize, a zde něco z něj, co mě zaujalo (z dopisů čtenářů):

"V jednom z nich byla vložena polairodová fotografie plyšového medvídka, spoutaného řetězy, a zpráva povystřihovaná z novinových nadpisů: VYDEJ OKAMŽITĚ DALŠÍ DÍL TEMNÉ VĚŽE, NEBO TEN PLYŠÁK CHCÍPNE, stálo na ní. Vyvěsil jsem si ten dopis ve své kanceláři, aby mi stále přípomínal jednak mou zodpovědnost vůči mým příznivcům, jednak to, jak je nádherné, když se lidé starají o osud postav, zplozených čísi představivostí."

"Confessions - We Are The Ocean"

Dvě mrtvé holčičky jsou hezkým úvodem do příběhu. Seznámení s věznicí a hlavně s příchodem Johna Coffeyho. A tím, co udělal. Nebo neudělal.
(Počítejme s tím, že jsou i čtenáři, kteří to ještě neví.)

"V jeho řeči, stejně jako v mnohem, co dělal, bylo mnoho tajemného. Hlavně mě znepokojovaly jeho oči - zračila se v nich jakási mírumilovná nepřítomnost, jakoby se jeho duch vznášel někde daleko, předaleko."

Je mi navíc sympatický způsob vyprávění formou zapisovaných vzpomínek Paula Edgecomba jako už starého muže, který zároveň nevypráví lineárně, protože jako starý pán, prostě mu myšlenky a vzpomínky létají tam a zpátky (a díky tomu je to pro čtenáře potom zajímavější ještě o trochu víc). Čili ta četba na pokračování je hodně náročná cesta. Závidím všem, kteří to vydrželi. Ne, že by měli tehdy na výběr, že...

"Zatím se mějte a buďte na sebe hodní."

05.01.2021 5 z 5

PS: Je to výzva PS: Je to výzva Winter Renshaw

Předem upozorňuji, že tuhle knihu jsem si ke čtení nevybrala dobrovolně. Vyhrála jsem jí. Proto čtu až třetí díl. Jestli na sebe navazují stylem "prudí tam páry z předchozích dílů a už jenom cukrují, protože jsou "ducking happy", jak je podobných sérii zvykem, je mi úplně jedno. Když už je řeč o dílech, ráda bych zmínila obálku. Ty dvě předchozí jsou ucházející. Ale u této knihy se nemohu zbavit dojmu, že se chlapec snažil tvářit sexy, svůdně a neodolatelně, ale na mě to spíš působilo, že se tváří nasr%$@ě. Jako kdyby si řekl, že tady nechce být. Byla jsem zvědavá, zda na konci nebudou mít stejný pocit i já...

Protože ta anotace? To mě rozesmálo. Já celkově nemám ráda anotace tohoto typu. Ale chápu. Jak by to chtěli napsat tak, aby dávala smysl, zároveň byla originální a nevykecala všechno? Ale prostě je to divný trend poslední doby :(

První, co mě po otevření překvapilo, byly krátké kapitoly a velké, jako obrovsky obří písmo. To by byla nějaká ostuda, kdyby kniha vyšla jenom na 200 stran? Podle mě ne...

V podstatě jde o to, že ona má dělat chůvu...teda asistentku...jemu, což mu bude lézt na nervy. A on si to bude brát osobně, přestože je to jenom práce, protože ona, tak šíleně a dokonale profesionální profesionálka ve svém oboru, jak nám je řečeno hned na druhé stránce, se v jeho přítomnosti třese jako šestnáctka. A ta scéna v baru na začátku? A ta druhá další den? Já nevím, mě to přišlo, že až tak velká profesionálnálka není. No, ale asi tam všichni berou vážně hodně peněz, když se každej den po práci můžou zhulákat v baru (jo, povinná opilecká scéna, odšrtnuto), kde chtějí za gin s tonikem patnáct babek :D

A že je on neskutečně sexy netřeba zmiňovat, že? :D

A vy se musíte nechat překvapit tím:
Kdo se zabouchne první. (To jsem nečekala.)
Kdo uteče jako první. (To jsem nečekala.)
Kdo bude trpět jako první.
Komu se rozsvítí jako prvnímu. (To jsem čekala, ale během reakce jsem si říkala: Co?!?!?!)

Ano, na tak málo stránkách prostě nemůžete čekat složité rozbory duší a myšlenek. (Tak proč to jiní autoři zvládnou i na polovině stránek v povídce?) Ale je pravda, že všechna ta klišé tam jsou. Vážně je to úplně stejné jako ostatní žánrovky, ale na druhou stranu to není sprosté a hlavní hrdina nebyl až takovej do sebe zahleděnej bohatej debil, jenom tak napůl, jak je to vždycky.

Možná proto podobné knihy čtu pouze od několika autorů. Přijde mi, že současné americké autorky jedou na kvantitu a tu kvalitu dávají trochu stranou. Píšou na efekt a většina z těch knih, ve mě nevyvolá žádné emoce. Možná tak dávivý reflex :(

Ale tady jsem se párkrát upřímně zasmála. To byla příjemná změna. Naštěstí na konci nebyl žádný zvrat na efekt. Prostě příběh klidně začal a klidně skončil. Leč to nebyla žádná škála emocí. Protože na tom malém prostoru nemůžu mluvit o vývoji postav. Tady se postavy vždy posunou do nějaké scény, něco se řekne a hup do další scény. Děj jako by neposouval děj, ale právě tyhle konverzační scénky.

Čili to ve výsledku působilo zvlášťně. A potom mi přišlo, že ta omáčka je kolem jenom proto, aby se postavy posunuly do další scény, kde po sobě budou opět házet kýbly klišé, protože to kolem je nepodstatné.

Navíc si po dočtení knihy nejsem jistá, zda má anotace něco společného s obsahem knihy. Kromě té "neprůstřelné smlouvy" a heslem "Je to výzva", které je i v anotaci použité ve špatném kontextu. Skoro mi přišlo, jako kdyby aurorka podepsala smlouvu na sérii a potom nevěděla, jak dál, protože obsah knihy se moc neshoduje s obsahem předchozích knih (jupí, žádné postavy z minula!). A bohužel jsem si párkrát po dočtení jedné kapitoly (pohledy na přeskáčku) při přechodu do druhé připadala, že mi někdo ukradl pár stránek kontextu.

Přesto...Jako vždycky! Na co epilog? :( Poslední kapitola by byl dobrý konec.

26.12.2020 2 z 5

Město světla Město světla Andrés Barba

Upřímně? Po dočtení téhle hubené knížky (podle anotace román, podle světa novela) jsem vážně rozhozená. A vážně je těžké napsat zde komentář. Protože ta anotace je skvělá. A odtažitý způsob a zkratkovité vyprávění dokonalý. Jak postupně přidává na tajemnu kombinovanému tou druhou vrstvou příběhu. A jak vás přinutí věřit, že ten příběh není fikce. Problém Je v tom, že jsem se bohužel právě z tohohle důvodu pořádně nezačetla. Možná bych jinak hodnotila líp :(

20.12.2020 2 z 5

Duch domu Ashburnů Duch domu Ashburnů Darcy Coates

Nemám ráda, když si půjčím knihu a její záložka není na konci nebo na začátku. Takhle jsem si půjčila knihu, kde byla záložka na 57 stránce. To nebyl dobrý první signál! Lidi, nedělejte to! :D

O to víc mě ale začala kniha zajímat. Přeci jen, co chcete nového vymyslet v tématu, které je už lety vybrané? Natož, v případě autorky, knih hned několika. Byla jsem hodně zvědavá.

Začnu tím, že autorka umí psát. Vážně mě to bavilo. Mělo to hlavu a patu. (Co jde za vydavatelem, je zvlášť.) Ale je na tom znát, že buď musíte hru s autorkou hrát fakt oddaně nebo vám musí být věkově míň. Vážně nenastala husina, ale četla jsem příjemný lehce děsivý příběh. Ale špatné to nebylo. Proč? Chtěla jsem vědět, co se stalo v minulosti. To je u mě vždycky dobrý znamení. (Ať už se jedná o jakýkoliv žánr. Tohle kopání v minulosti je pro mě.) Takže to sice tak podle mého hodnocení nemusí být poznat, ale kniha byla v pohodě. Ale na mě to bylo takový...nevím, asi málo bubu a na depku nebo mrazení, jak v žánru očekávám. Nejsem rozmazlená ani rozmlsaná. Jenom mi tam něco chyběla. Ale až budu mít chuť na něco lehčího, na další knihu autorky sáhnu ráda. (Co jsem četla, další díly téhle "volné série", vedené jenom u nás jako série, jsou lepší.)

18.12.2020 2 z 5

Tankerka Jedna Tankerka Jedna Alan Martin

"Cherry Bomb - The Runaways"

Kniha, která mě bavila hned od začátku. Ano, je to kniha, jejíž úvod musíte přečíst, přestože u jiných komiksů to třeba neděláte. Moje angličtina je ok, ale všech čtenářů nemusí, škoda nepřeložených věcí :(

Tankerka není kniha na posezení u odpoledního kafíčka. To vám dojde už při pohledu na obsah. A když ne tam, tak na první stránce příběhu. Tedy, příběhů. Zde mám problém něco napsat o obsahu. Což je dobře. Alespoň nic nevykecám. Protože je to šílená ujetá jízda v tanku se sexy kočkou, která se s tím nemaže. A pro bouchačku a sprosté slovo nejde daleko.

A teď se přiznejte, kdo si na konci neoblílnul Tankerku? :D to bylo vtipný. Vzhledem k vyvedení cenzury hrudníku předtím. Chápu, mělo to být vtipný, ale ten konec knihy ještě víc.

Celkově kresba byla...hustá. Něco tak brutálního a úplně všude ještě neviděla. Skoro jako i kdyby tam nebyl žádný text, stejně se dozvíte všechno, co potřebujete. No možná i to, co nepotřebujete, že? :D

Těšila jsem se tedy na tank, Tankerku, násilí, sprostotu. Všechno z toho jsem dostala na 100%. A jsem moc ráda, že jsem si knihu mohla přečíst. Takže moc děkuji ♡♡♡ ty víš ♡♡♡

17.12.2020 5 z 5

V mysli vraha V mysli vraha Mike Omer

Knihy do mě poslední dobou lezou nějak pomalu. Jako vůbec, spíš. Tak jsem sáhla na tu nejhubenější a na první první pohled nejlehčí knihu, kterou se chystám číst. Takže ... V mysli vraha.

Bohužel je V mysli vraha průměrná kniha. Což je škoda, protože námět mě zaujal, až jsem ani nekoukala na komentáře a hodnocení.

Nebavilo mě číst. Tedy, začíst se bylo náročný. Jak to bylo nezáživně napsaný, bylo to vážně náročný na pobrání. Naštěstí se to trochu vyrovnalo tím, co jsem se dozvěděla během čtení o obsahu. Ale tohle prostě nešlo. Pokud mám každých pár kapitol (a že byly vážně krátké) chuť knihu odložit a nevrátit se k ní, něco je prostě špatně. Což bych asi i udělala. Ale nějak mě obměkčilo to, že jsem dneska musela zůstat celý den v posteli a tohle byla nejvhodnější kniha do té situace.

Dočetla jsem jenom proto, abych se dozvěděla věci ohledně Zoe, ale nedostalo mě to natolik, abych toužila po druhém dílu. Vlastně mi to připomnělo jiného autora, kterého taky vydává Cosmopolis. Kdy ve výsledku je to obyčejný čtení pro ženský, který brutalitou schová věci, které jsou nedomyšlené, a trochu si to hraje na detektivku.

(Po dočtení si přesto uvědomuju, proč to čtenáře chytlo. Ale taky naprosto chápu ta nízká hodnocení.)

Ani Buffy to nezachránila :(

12.12.2020 2 z 5

Střední je peklo Střední je peklo Jordie Bellaire

Hmm, jak začít tenhle komentář...

Co třeba muzikou z Buffy?...Seeing Red...já sama jsem jim to dlouho neodpustila, ale pochopila...

"Stranded - Alien Ant Farm"

Já vím, že je tady dost uživatelů, kteří nemají rádi komentáře, kde se jiní uživatelé vykecávají ohledně emocí a příběhu. Naštěstí je tohle kniha, kterou nebudou číst masy, takže na tom zase tolik nezáleží. Protože Buffy je součást mého mladí. Takže teď zažívám staří?!?! Hell...mouth...no!

Jsou totiž věci, který musím říct hned na začátku:
- když dávali Buffy, těšila jsem se ze školy domů (a teprve po své dávce šla ven)...
- když dávali Buffy, od třetí série výš, v té době pouze bratři slováci, byla jsem ráda za videorekordér, protože to dávali někdy ve tři ráno (což není důvod, proč jsem sabotovala během prvního roku vysokou školu, prostě to nebylo pro mě)...
- mladší ročníky musí pochopit, že to byla doba tzv music videos a já je zbožňovala a díky tomu zjistila, že je nějaký seriál Angel (krutá doba kamenná)...a jak skončí Buffy dřív než to u nás vůbec dávali (Burn, Burn, Burn)...
- jsem Spuffy, ne Bangel. A že tohle napíšu v roce 2020 je pro mě obrovský šok a nečekala jsem to...

Takže velké díky a ♡♡♡ směrem ke Comics Centru. Vážně jsem na tenhle reboot byla zvědavá, protože ukázka, kterou vydavatel zveřejnil už poměrně dávno, byla zajímavá. Sakra! Cordy se umí prát! :D Mazec! :D A Anya je tam hned od začátku příběhu! :)

A teď už přestanu blejt svoje pocity a napíšu něco o knize :O

Kvůli době, kdy kniha vyšla, jí trvalo poměrně dlouho, než se ke mně od objednání dostala, takže jsem si na ní teda brutálně dlouho počkala, takže jsem věděla jedno. Tohle přečtu hned, jak bude doma.

A začalo to obálkou. Nemyslím tím obrázek na ní, ten znal každý. Ale její provedení. Jsem na tyhle blbůstky :)

Příběh je sám o sobě dobrý. Bohužel skončí mnohem dřív, než začne. Střední je peklo totiž obsahuje jenom čtyři sešity. A z toho důvodu mám vážně problém napsat, o čem to bylo. Ano, mám za sebou první knihu, ale obsahově to je vlastně jako klasický pilot seriálu s tím, že konec knihy končí napínavě. Ať už tím, co se na jeho konci stane (bu bu bu), tak tím, kdo se na jeho konci zjeví. Autorka pouze lehce naznačí o co jde, představí postavy a každý ví, kde jsme. I ten, kdo neviděl seriál. Takže tady to je v pořádku. Jenom mě naštvalo, že to tak rychle skočilo :(

Ale je jedna věc, ze které jsem byla během čtení trochu nervózní. Ne kvůli textu. Ale kvůli kresbě.

Nejdřív napíšu, že se mi líbila. Jasně, je to takovej průměr, ale moc to vyrovnávaly barvy. Takže ve výsledku jsem v ruce měla vážně povedený komiks. Jak po stránce scénáře, tak po stránce kresby. Přesto...

...stále jsem se nemohla srovnat s faktem, že jsou postavy až moc podobné seriálové verzi Buffy. Což bylo vidět nejvíc na obálkách jednotných sešitů. Chvíli mě to dost rušilo dohromady s faktem, že to je reboot a postavy jsou "jiné".

Komiks tedy beru jako (pokud to není jenom líbivá reklama a Joss vážně dohlížel nebo mu to alespoň dali přečíst jako prvnímu) příjemné rozšíření Whedonverse. A doufám, že nezůstane jenom u prvního dílu. No, a nemuselo by jenom u téhle série.

A jak to uzavřít? Good Night Sweet Girl. A teď všichni šup šup na Buffy :)

PS: moc se mi líbily alternativní obálky odkazující na konkrétní díly Buffy. Tak pokud se dočkáme nějak upravené verze Hush, tak ještě líp (v komiksu by to mohlo být brutální). Mojí oblíbení hnusáci :)

07.12.2020 5 z 5

Jezero Jezero Arnaldur Indriðason

"Coming Undone - Tantric"

"Naposledy se podívala na kosti a díru v lebce. Třeba by z toho byla dobrá detektivka."

No...ona z toho nakonec byla vážně dobrá detektivka. Přímo excelentní! Jmenovala se jezero, napsal Arnaldur Indriðason.

Autor je už pro mě vlastně sázka na jistotu. Měli jsme spolu dostatek dostaveníček, abych to už prostě věděla. Baví mě jeho vyprávění, jeho příběhy. Bavilo mě i Jezero. Hlavně! Teď jsem dočetla poměrně náročný kousek a chtěla jsem něco lehčího. Což autor splňuje sice tak na půl, ne tématy, ale tím jak lehce se čtou jeho knihy. Takže za knihu jsem moc ráda.

Protože už jenom ta anotace! Čili je jasná jedna věc. Že tohle bude opět emoční jízda zasazená do drsného příběhu s (opět) poutavou historockou vložkou...

...která byla dobře zakomponovaná do knihy. Navíc to rozdělení příběhu na dvě části vyprávění, přesně takhle to mám ráda a neskutečně mě to baví číst :)

PS: co by to bylo za pořádnou Indriðasonštinu, kdyby tam nebyla nechutná vsuvka ohledně místní kuchyně :D

27.11.2020 5 z 5

Labyrint: Nezdolné srdce Labyrint: Nezdolné srdce Ryan Ferrier

Před čtením knihy jsem měla hodně otázek. A tipnu si, že většina čtenářů musí mít zákonitě ty stejné. Samozřejmě vám neprozradím, zda se všechno dozvíte, ať vás nepřipravím o překvapení. Řeknu pouze to, co mohu. A to je to je: kniha mě příjemně překvapila...

Příběh je vyprávěn ve dvou liniích. Jedna se odehrává v roce 1797, kdy Marie musí projít Labyrintem, aby zachránila svého syna i sebe před krutým osudem, pokud se jí nepodaří dojít do cíle své cesty. Druhá linie doplňuje střípky a detaily filmu Labyrint.

I v tomhle příběhu je spousta krásných a magických momentů. Které vás vezmou za srdce, přestože je Marie podstatně větší drsňačka než Sára, Labyrint je stále stejný, leč podstatně míň pohádkový. A tím nemyslím jenom příběh, který je sice plný paraler s filmem, ale jde to znát i na kresbě. Vážně to není barevný naivitou, ale hezky temné a plné detailů. Vím, že to není fyzicky možné, ale moje oči slintaly. Vážně jo!

A ta nejpodstatnější otázka je podle mě jasná. Musím znát původní Labyrint?
No...není to třeba. Knihu lze číst i bez jeho znalosti, ale myslím si, že si ji koupí hlavně ti, kteří film viděli a mají ho rádi. (Popřípadě to hodně rychle napravte. A teprve potom si přečtěte knihu.) Protože v knize je dost odkazů. Pokud je nepostřehnete, nic se relativně nestane. Ale pokud ano, prostě si příběh užijete víc :)

A závěrem? Knihu naprosto doporučuji. Už jenom proto, že se možná...pst...dozvíte to největší tajemství. Možná jo, možná ne. Neřeknu! Prostě si to přečtěte a zjistěte sami.

27.11.2020 5 z 5

Svědectví Svědectví Stephen King

Bohužel jsem komentář musela rozdělit na dvě části, protože se nevešel do jednoho příspěvku :( část druhá

"Hunting Grounds - In This Moment / Joe Cotela"

"Je to jenom chřipička." Muha haha ha!

♤♤♤ VAROVÁNÍ!!! ♤♤♤
KOMENTÁŘ OBSAHUJE MOJE POCITY A POSTŘEHY Z KNIHY, PROTOŽE NAPSAT STRUČNÝ DĚJ KNIHY TADY FAKT NEJDE. NO, ALE ... MÁTE ANOTACI, ŽE? ČILI NEKLIKEJTE NA PŘESUN DO DISKISE. PODLE TOHO BYCH POTOM POZNALA, ŽE JSTE KOMENTÁŘ NEDOČETLI AŽ DO KONCE :(
♤♤♤ VAROVÁNÍ!!! ♤♤♤

Tuhle větu mohu napsat, protože pochopí jenom ten, kdo četl. Takže...
Jak to mohli Tomovi udělat a poslat ho tam samotného? :( v ten moment čtení jsem je všechny začala silně nenávidět. Lepší svět? Leda tak...! Když přijdete o prosťáčka, je to míň? Počítá se za půl člověka? I vzhledem k okolnostem. Hamba vám!!!

Já nevím, ale asi si mě už mistr dostatečně zaháčkoval. Protože on vážně v dost částech knihy plácá a plácá a plácá. A naprosto zbytečně, řekl by někdo. Ale já to žeru!!! Protože prostě umí psát. Možná někomu vyhovují knihy (bacha na to, mě občas taky) od všech těch autorů, které teď letí psané tak stroze, že na konci ani nevíte, jakou barvu vlasů měla hlavní hrdinka. Ale já mám ráda velké příběhy :)

Vážně se těším na adaptaci. Letošní Vánoce budou o rodině, ne o penězích. Tak si spolu pusťte tuhle hezkou rodinou podívanou ;)

PS: všichni víme, jak King píše. A že má neuvěřitelný dar na opisy věcí a událostí. Řeknu to takhle. Bylo tam fakt dost scén, kdy jsem si říkala, že ten opis je snad i mnohem nechutnější než kdyby to tam napsal na férovku...

PS2: a jako vždy, konec knihy. Mě to bavilo přesně tak, jak bylo. Leč by někdo mohl argumentovat, že je to perfektní příklad toho, že "King konce neumí", jak jsem už hodněkrát četla. Prostě je to konec v jeho stylu. Přesně víte, co tím myslím, a proč bych to jinak nechtěla :) protože ta část "Kruh se uzavírá" je jasná návnada na depresi, protože PS3...

PS3: "Myslíš...myslíš, že se lidi někdy poučí?" Muha haha ha!

PS4: tahle kniha mě přiměla přemýšlet, zda není chyba v českém vzdělávacím systému, protože my autora neprobírali v současné literatuře... :(

23.11.2020 5 z 5

Svědectví Svědectví Stephen King

Bohužel jsem komentář musela rozdělit na dvě části, protože se nevešel do jednoho příspěvku :( část první

"Hunting Grounds - In This Moment / Joe Cotela"

"Je to jenom chřipička." Muha haha ha!

♤♤♤ VAROVÁNÍ!!! ♤♤♤

Knihu jsem si z knihovny přinesla na začátku února. Už po období "víc než 300 stran nepřečtu", o své krizovce jsem už psala, takže popojedeme. A ještě před tím, než to začalo bejt kolem nás šílený. Když jsme u těch šílených věci, viděli jste už to pozitivní meme Mad Max a rok 2021? Hmm...A teď je už říjen. Kdo mohl tušit, jak se to bude tak děsivě ješte víc odrážet v naší současnosti. A mě by bylo trapný nést opět knihu do knihovny. Ještě že jsou zavřený, co?

Ale úplně stačilo se začíst (ne nejsem v karanténě, jenom už to uzrálo) a bylo to ;) ale nebudu lhát, druhou polovinu jsem přečetla podstatně rychleji než tu první.

("A média?" ... "Bez problémů. Věří, že je to anthrax.")

Opravdu geniální kniha.

Co mě na tom všem bavilo je všechno to typické pro Kinga. Hezky pomalu a nikam nepospíchat. Takže se k tomu "nachlazení" dostáváme hezky pomalu a poznáme všechny z toho velkého množství postav. (Docela mě pobavila ta pasáž, kdy King tak suše a jako kdyby to nic neznamenalo popisuje, jak si to mezi sebou lidí posílají dál. Jako přednes nákupního seznamu.)

To je na tom právě tolik super. Tolik rozebírané to předtím, leč vás anotace natěší především na to, co je potom (ono ozdělení na čtyři části a jejich posun a posun postav v ději a jejich obsah je tedy poměrně logické.)

Protože někdo by tomu řekl keci a pindy, ale tohle je úvod do příběhu. Jenže tahle krásná vata se dobře četla. Nenudila mě jediná stránka. Sice se ještě nedělo nic z toho, co vám slíbili v anotaci, ale je to krásnej úvod. Až je mi líto čtenářů, kteří odloží knihu, která je do prvních 50 stran nechytne nebo se tam nic nestane :D :D :D

Protože ono se vlastně ani po 400 (píšu, když jsem na straně 400) stranách skoro nic nestane. Na 400 stranách spousta autorů už píše další titul a King vlastně za tu celou dobu stihl představit postavy a dál pouze jemný nástřel toho, co bude dál po chřipičce. Prostě šílený!!!

A není to jenom počet stran. Podle mě by dost autorů (současných) začalo až "Kingovo druhou knihou" a těch předchozích skoro 400 stran dala do několika flashbacků, aby to mělo větší šmrnc.

Už na začátku je tedy ve Svědectví poměrně dost postav. Seznámíte se s nimi a poznáte jejich životní příběh. Ale znamená to automaticky, že zrovna tihle všichni přežijí jenom proto, že je autor tak dobře vykreslil? Jak víte, že si s vámi jenom nehraje a zrovna on(a) neskončí se sexy roztavenou maskou smrti? A jak víte, že ty sympaťáci nakonec nepřejdou kvůli okolnostem na temnou stranu? (Nebo obráceně?)

Nebudu lhát, jde se do toho dost z vostra, takže jsem doufala, že bude mít Nick dost aspirinu, kdyby bylo nejhůř :D hluchoněmej kluk, kterej dopadne jako pirát Guvernér, a kterej se dorozumívá pomocí bloku a propisky. Jaká je šance, že potká někoho, kdo neumí číst? :D Kdo by si ho neoblíbil?! Ten prostě umřít nesmí!!!

(Komentáře píšu průběžně během čtení a teprve potom upravuju. To jenom pro vysvětlení, proč to je občas jako obraz od sjetýho malíře...)

A protože nejsem zlá, nebudu sem psát, zda Nick umřel nebo ne. Ani zda mu došel papír a z toho zoufalství spáchal sebevraždu onou propiskou, co mu už byla k ničemu :D to už za mě udělal ve svém komentáři někdo jiný...ale byl skvěle napsanej. Stejně jako Tom, který je v knize opakovaně označovaný jako "retard", to by asi teď už neprošlo. Vzhledem k době a tomu, jak je svému označení přišel.

("Bez ohledu na soucit ve Flaggově hlase se Lloyd nepřiměl zvednout oči nad kolena jeho džínů. Kdyby se do toho obličeje znovu podíval. Zabilo by ho to. Byla to tvář ďábla." ... no neke :D :D :D ...)

Protože teď mají lidi dvě volby. Dobro nebo Zlo. A jsou lidi vážně tak podstatný? Nebo jde o to, že jsou jenom pěšáky ve hře Dobra se Zlem?

Ale než k tomu přijde, musí žít. Musí se pokusit žít s tím, co mají, aby ta mizérie nebyla tak strašná, (tohle už píšu tak někde za polovinou knihy) než přijde velké finále, které ukáže, co a kdo na tomhle zlomeném světě zůstane...

A teď to nejlepší na knize. Proč je tak dobrá a proč se mi líbí. Protože nejde primárně o tu chřipičku, to je pouze rozbuška, jejichž následky roztočí ručičku kompasu budoucích rozhodnutí, ale jde o to, jak se lidi začnou chovat, když se dostanou do nové situace, a jak se mění jejich charakter. A o tom, jak je snadné aby následovali někoho, kdo jim řekne, že zítra to bude dobrý. Což umí jak Dobro, tak i Zlo. V tom je King dobrej. Ne dobrej, spíš nejlepší. Rozebrat postavy co to jenom jde...

A nebudu lhát, konec druhé knihy byl vážně emocně naročnej. Dobrý, špatný, no, všichni jsou stejný zvířata... :(

Protože leč se může zdát, že je kniha nějaká akční jízda v podmínkách apokalypsy a toho odvěkého souboje, je to především kniha plná osudů a plná hlubokých myšlenek. Nebudu lhát, obálka mého vydání se mi fakt nelíbila. Ale je to hlavně o tom vevnitř, že? Jenže ta lebka na novém vydání je prostě sexy!

Vadila (?) mi asi jenom jedna věc. Jsem zvyklá a mám raději kratší kapitoly. A jak má kniha tolik stran, vždycky jsme někde byly strašně dlouho, než jsme přeskočili onam. Což není na škodu knize jako celku, jenom je to utrpení pro čtenáře. Někde ho autor nechá trpět, než ho za tak dlouho propustí s odpovědí, jak to pokračovalo, a stále dokola. Tedy až krom posledních 300 stran, kde v podstatě začíná "finále knihy", což je pro jiného autora vlastně celá kniha :D

23.11.2020 5 z 5

Vzdor osudu, část druhá Vzdor osudu, část druhá Jeff Lemire

Posledním dílem nám dal vydavatel dost zabrat, co? Chápu problémy kolem světa Černé palice a kolem vydání, které nemohl ovlivnit. Ale teď už konečně mám knihu a můžu se s ní poňuchat ♡♡♡

Začnu začátkem. Přesně jak píše DennisMoore, rozebrání prvních dvou sešitů v samostatném příběhu by mě neurazilo. Protože on je to nápad vážně zajimavý a já se během čtení bavila.

Umíte si to představit? Kdyby se někdo pustil do něčeho podobného jako je v knize (trochu jiné Mezi řádky)? Za našim světem existuje ještě jeden svět, do kterého jsou promítané všechny postavy z knih, a příběhů spisovatelů, kteří jejich životy ukončí tím, že zmuchlají papír? Jenže to je nezabije. To je právě oživí a přenese do toho jiného světa. Ale je čas se vrátit...a vrátit to spisovateli. Muha ha ha! :D
(To bych si jednou ráda přečetla.)

A potom přijde to hlavní, co vás dostane ještě víc. Nebo...mě dostalo. A já si říkala, co by se mi líbilo víc. Zachránit situaci a vrátit všechno jak bylo dřív, leč je to nebezpečné nebo zůstat žít v nevědomí kde je to bezpečné? Nebo to bezpečné není? Je to všude mizérie a my se musíme snažit to nějak vylepšit?

Líbil se mi moc nákres alternativních životů hrdinů. Bylo to drsný, krutý a dojemné. Hlavní dějová linka hrdinů ze Spiral City skončila přesně tak, jak měla. A nestydím se přiznat, že jsem neobjektivní čtenář. Protože...

...Jeff Lemire ♡♡♡
(Asi se ze mě stává ještě větší infantilní troska než jsem bývala dřív...)

Lemire se totiž i dál drží svého standardu. Vezme obyčejný příběh, možná i částečně předvídatelný. Ale je skvělým vypravěčem a to jeho příběhy (respektive čtenáře jeho příběhů) přináší do jiné reality (no, někdy doslova, že...).

Protože já poslední stránky četla se zatajeným dechem. A konec mě dojal.

08.11.2020 5 z 5

Vodní had Vodní had Tony Sandoval

Vodní had je sexy! Víc nepotřebujete vědět!

Obávám se, že kdybych četla anotaci od jiného vydavatele, asi neobjednávám. Třeba taková Krásná temnota mě nechala úplně chladnou. Poslední dobou CC důvěřuji. Neprověřuji, prostě klikám na "koupit" a potom doma v tmavém rohu slintám. A nebyla jsem zklamaná. Navíc jsem od knihy čekala něco ve stylu Posledního jednorožce. Tak uvidíme, zda zda to vyšlo ;)

Vodní had je sexy! Víc nepotřebujete vědět!

Líbí se mi ta jemná, lehce semišová obálka. Jsem zvyklá knihu očmuchat a osahat. A tady si člověk užije obojího. Navíc je v knize na samostatném papíru stejná kresba tužkou, která je na vnitřních deskách knihy. Milé ♡♡♡. Navíc jsem až po objednání zjistila, že kniha není ve větším formátu, ale v kolosálním formátu, takže radost nadvakrát :)

Vodní had je sexy! Víc nepotřebujete vědět!

Vodní had ale není kniha na první přečtení. Je to kniha na postupné prozkoumávání a proplouvání jako vlnami oceánu. Je to snové vyprávění, které vás právě tímto buď strhne nebo bude nudit. Kniha na mě totiž působila jako kdyby autor počítal s velkým zapojením fantazie čtenáře. Rozhodně mu nedá nic zadarmo. Protože děj samotný...nevím, co bych o něm přesně řekla, abych nic nevykecala. To by mě mrzelo. Jenom napíšu, že jsem se na konci spokojeně usmívala. Krásný poetický příběh, během kterého jsem si vzpomněla na Sojčáka a navíc...

A nebo ještě něco jo...
To něco se týká kresby. Ta mě prostě dostala. Celou dobu čtení jsem zírala na tu nádheru před sebou a občas ztratila dech. To pochopí vážně jenom ten, kdo četl. Protože...

...Vodní had je... ♡♡♡

07.11.2020 5 z 5

Solomon Kane: Ďáblův hrad Solomon Kane: Ďáblův hrad Scott Allie

Hmm, tak tohle se mi velice moc líbilo....

Ten příběh je vlastně jednoduchý a konec vás nepřekvapí, ale zpracování mě bavilo. Příběh je temný a fragment něčeho většího (jednička na hřbetu knihy při čtení pálila do dlaně). Ale v druhé polovině to začalo být strašně napínavé. A já otáčela stránky, když jsem jenom konečně dostala možnost, protože jsem valila bulvy na kresbu před sebou...

Už dlouho jsem totiž neviděla tak krásně nakreslený střeva vypadávající z lidského těla. Jo, jo, to je úvod k názoru na kresbu...

Je fakt dobrá a bavila mě. Hlavně ty nechutnosti :D . Vážně krásně zpracované. Tmavé, pochmurné, krvavé. A příšery dokonale vyvedené.

Jenom se trochu hůř četlo. Měkká vazba byla trochu nepraktická kvůli deskám. Ty byly divný :( jenom silnější čtvrtka. Ne pevnější, které se používají u běžných paperbacků ani ta měkčí. Prostě tvrdá čtvrtka.

V roce 2020 jsem si dala za cíl zkusit Lovecrafta. To dopadlo dobře.
V roce 2021 mám naplánováno zkusit Howarda. Myslím, že tahle adaptace je dobrý start než to začne naostro.

06.11.2020 5 z 5

Soud dvou měst Soud dvou měst Benjamin Percy

"Everything Belongs - Thrice"

Znovuzrozený Green Arrow je pro mě sázka na jistotu, protože už dopředu přesně vím, co dostanu:
Dokonalý příběh
Krásnou kresbu

A ani tentokrát mě Benjamin nezklamal. Je skvělý vypravěč. Takže jsem na konci byla dojatá bez toho, aby to zklouzlo z patetičnosti.
A Ferreyra? Kdyby vynechal jediný díl, asi mě to bude hodně mrzet, protože ten chlápek ví, jak používat žlutou barvu a fakt si to užívá!

Soud dvou měst možná na první pohled obsahuje až moc jednotlivých věcí. Tolik, až si říkáte, že něco se musí ošidit, aby se to do knihy vešlo. Ne, nemusí. Všechno je tak hezky propletené a dává smysl. Až tak, že jsem spokojeně chrochtala :D

Sice je toho na Olivera poměrně dost naloženo, ale on to jako vždy zvládne. Vždyť má lidi, na kterých mu záleží. Ti, kteří znají pravdu. A trochu se nám ten okruh ještě trochu rozroste!

Už si skoro připadám trapně, že tady stále pěju ódy, ale Green Arrow si to zaslouží. Za svou akční i civilní stránku. Za to, že scénář bere v potaz, že když si do tvého srdce najde cestu ten správný člověk, je jedno, že je superhrdina. (Ty scénáře, ohledně "se mnou jsi v nebezpečí", mě sice baví, ale zde je víc lidský přístup...asi proto mě onehdy tolik bavit Flash, kde to nebylo jenom o Flashovi, ale podstatou měrou o Barry Allenovi, a na tom staví GA vlastně celou dobu, a jeho oblíbenost dává smysl.)

Kdyby to šlo, hvězd dám mnohem víc než pět ♡♡♡

05.11.2020 5 z 5

Operace Thümmel Operace Thümmel František Kotleta (p)

Nebudu lhát. Tahle kniha mi udělala radost. Proč? Protože jsou z ní vystřižené všechny ty pikačoviny, které mě poslední dobou na autorovi začaly štvát. Protože...je rozdíl mezi brakem a absolutní kravinou. A tuhle knihu jsem si užila.

Střízlivé hodnocení? 3☆
Nadšené hodnocení? 5☆
(Leč během první poloviny mě to táhlo spíš k 4☆ a v druhé polovině jsem se několikrát vážně srdečně zasmála, to rozhodlo.)

A protože jsem snadno prodejný čtenář, je asi jasný, co vyhrálo.

A teď ke knize. Emzáci vyhráli. Teda...ehm...dá se jako výhra brát, kdy lidstvo nemělo šanci a v podstatě jsme se jim dali jen tak? Takže...emzáci vyhráli. A vy jste buď lidi na práci nebo do konzervy, kde stejně skončí i ty první. Jenom o trochu později. Zní to moc negativně? Všichni to vzdali? Ne, někteří pracují na "Operaci Thümmel". No, a je to tady. Svítá na lepší časy? No, jelikož hned v úvodu padne věta: "S operací Thümmel to šlo fakt do prdele.", strčila jsem si optimismus do kapsy hned na první stránce. A užila si jízdu.

("Aga se po mě ohlédla. Zuřila. Poznal jsem to podle toho, že do mě zase praštila. Úder na solar mě odhodil na zem kousek od Vodičky." ... fakt jo? Mlácení není jako vzdání respektu ani u emzáků?! :D ...)

A jak se to povedlo? Hele, nikdo asi nečekal "buzines klases ol enkluzives" s nahřívanejma ručníkama na tvářičku. Dostala jsem jízdu na káře, na jejímž konci mám vyklepaný i ty časti těla, o kterých jsem nevěděla, že mám a když mě vykopli na konci, spadla jsem ksychtem do bláta. A ta kára byla brutálně úžasná ;)

(„Neměli bychom zvednout štíty?“ zeptal se Gerasim. „Tohle, kurva, není Star Trek. Nemáme štíty!“ zařval jsem zoufale, ale pak se pro jistotu podíval na rutaše. „Ne, nemáme,“ potvrdil...)

PS: zaujal mě fakt, že prej to má být něco jako Hvězdná brána a Firefly, co spolu měli dítě (plus další nejmenovaní, aby to nebyly moc zvrhlé orgie, ale jde poznat, co v inspiraci vede a jde to na knize poznat, v dobrém). No, stále jsem teda čekala na koně a za ženskou se taky nikdo nepřevlíknul. A Ronon taky nikde! Asi se někde stala chyba :D

Kapitán Bouchač a lord Mrdák se hlásí do služby! (To mi zase připomnělo SPN :D to mi snad dělají všichni ďáblové schválně!)

Prásk!

04.11.2020 5 z 5

Děti bohů Děti bohů James Robinson

"Here I Go Again - Whitesnake"

Ten úvod je prostě úžasnej. Rubanice hezky, jak to mám ráda. Sice to skončí (logicky) drsně a na já si na konci prvního sešitu řekla: "A sakra! To bude pr%@#r! Ale mohla by to bejt o to větší pr%#l!"

Drail zabíjí polobohy, aby získala sílu po znovuzrození svého otce. Tomu hlavně pomáhá nelineární vyprávění. Takže jo, Diana musí všechno zachránit, najít svého bratra a porazit Darkseida (hmm? Povede se? V knize...). Tak proč jsem si užívala i části s Drail? Proto, jak to bylo napsaný...

On je i zbytek příběhu vyprávěn nelineárně. Čili je plný akce, má náboj a šťávu a hlavně je plný emocí už ne tak naivní Diany, jako byla dřív. Což vede k další skvělé lince příběhu.

Tou je samozřejmě setkání Diany a jejího bratra. Co se všechno stane a nebude lhát, ten jeden zvrat jsem na konci nečekala. (Kde je papá.)

Konec napínavý a samozřejmě si u něj řekněte: "Kde je další díl?!?" Protože závěrečná bitva? Mňami ňami ♡♡♡ a mám vážně strach, co bude dál. Ale jedno vím jistě. Že to bude stejná pecka jako Děti bohů ♡♡♡

Jedinou vadou na kráse je kresba. Tedy, většinu času je krásná. Barevná, útočí na oči přesně tak, jak má. Jenom je vtipné koukat na znázornění Diany jako malé holčičky a o pár stránek dál jako na nebušenýho travestitu. To mě na WW asi nikdy nepřestane štvát. Hlavně když se na jedné knize vystřídají čtyři kreslíři. Každý s trochu jiným přístupem úplně ke každé postavě.

03.11.2020 5 z 5

Kulma drát Kulma drát Skottie Young

"Raise Hell - Dorothy"

Jak začít? S úsměvem? Jo...!!!

Začnu tím, že kniha strašně krásně voní. Jenom jsem si chvíli listovala u nosu, než jsem si odvážila číst. Někdo má rád nahý kočky (nebo kocoury), já mám ráda krásně vonící knihy (leč nic proti kocourum, to se dá nějak nakombinovat)...

Konečně se mi kniha dostala do rukou a já měla dilema. Mám zavřít svět kolem a přečíst Kulma drát (hned první večer, co si knihu přinesu domů) nebo se podívat na film, na který jsem se jako fakt brutálně těšila? Mě to přišlo ve výsledku docela vtipný, protože kdo viděl Love and Monsters, asi pochopí. Jestli budu do konce týdne přehnaně milá, mohou za to tyhle dvě věci tak brzo po sobě...

Naše nová královna v tom neumí (nebo nechce?!) chodit. Takže je její králování jedna velká zábava...teda katastrofa. Zábavná katastrofa, zůstaňme u kompromisu :D

Úvodní sen Gertrudy je sladkej. Ale je to jenom sen, takže si ty kůzlátka lezoucí z korzeru (to má bejt šťouchnutí do superhrdinek, kde občas nevíte, zda vážně umí létat nebo jí jenom ty dva balóny nednášejí?!) moc dlouho neužijete.

("Ha ha ha ha! Jsem zpátky! Je to jako jezdit na kole!" ... "Zajisté. Na velice morbidním a děsivém kole.")

Takže Gertruda je zpátky. A odhodlaná najít cestu domů, během kterého si najde nového kamaráda. Který přišel hajzlem. (Já si málem stříkla do textilu a šla si vyměnit roušku. Jsem si do ní naprskala..). Hele, jsem asi vážně divná. A je to fajn ;)

("Moc ráda bych ti urazila ten balón, kterýmu říkáš hlava, ale to by pro tebe byly předčasný Vánoce." ... "Už dlouho prosím Santu, aby mě zbavil mojí bídy. Pitomej pacifistickej dobroděj.")

Kresbu už asi ani není třeba rozebírat. Držíme se standardu. Čti toho, co od Scottieho očekáváte. Opět vám mozek vypálí dokonalý barvy a scény, který jen tak nezmizí z paměti. Ano, uvědomuji si, že je to nesmysl. Jak vám něco může zůstat v paměti, když máte výpalenej mozek, že jo? Protože přesně takhle funguje série Nesnáším Pohádkov. Na jednu stranu máte chuť si nehty vyškrábat oči, aby jste to už nemuseli vidět a provést domácí lobotomii, aby jste si to nemuseli pamatovat, protože to je absolutní kravina. Jenže to dítě ve vás křičí: "Já chci víc! Dejte mi vláček! Chci ho rozšlapat! (Nebo raději vyhodit do vzduchu!)".

PS: když jsem na konci tunelu uviděla světlo...teda první bílou stránku na konci knihy, úplně mě orosilo! I když to potom... :D to mi autor asi dělá schválně!?!?!?

30.10.2020 5 z 5