Lenka.Vílka Lenka.Vílka komentáře u knih

Pozemšťané v plamenech Pozemšťané v plamenech Rob Williams

"The Lost Souls - Afi"

Zvládnete si představit hodně věcí? No, já si to taky dřív myslela. Ale, pst, není to pravda! Třeba, že se Zod přidá k oddílu. Ale vážně se přidá? Že by se pan: "Zod se pere za sebe!" jen tak spokojil se svojí novou rolí? Nastane peklo na zemi.

("Sebevražedný oddíle...už jen nacházet se ve vaší blízkosti Zoda ponižuje.")

Jinak ostatní ve standardu předchozích dílů. Bavila jsem se tak všeobecně, ale to s Harley mě rozesmutnělo (jsem citlivka, přestože se to nezdá...nebo na mě už jde předvánoční rozněžnělost...sakra!), zbytek tý vší krvavý nádhery byl prostě mňamózní. Zod byl na držku, ale když před tím zrcadlem udělal, co udělal, to bylo nechutný. Jako fakt hodně. Ble! (Přesto porota výkon hodnotí maximálním počtem bodů, plus za estetiku.)

A teď trochu SPOILER To si dělají srandu? Jestli mi ho nevrátí, tak se hodně naštvu. Závěrečný konkurz na novou pozici v týmu byl o to víc drsnější... :( :( :(

03.11.2019 5 z 5

Srdce Amazonky Srdce Amazonky Shea Fontana

"Girl On Fire - Alicia Keys"

Jednodušší díl, než jsme zvyklí, že?
Obsah je v pohodě, o tom žádná, ale vzhledem k předchozím dílům prostě čekáte víc. Ale dostanete tohle...

...Wonder Woman chtějí všichni dostat. Ty zlý mrtvou nebo živou. Ty hodný, aby spolupracovala, takže asi zase tak hodný nejsou. Aby její DNA vylepšila jejich vlastní. To je hlavní zápletka knihy. Dál?...

...nic. Ano, dál tam nic není. Žádný přesah, zamyšlení jako v předchozím ději. Čtenář dostane chvíli oddechu a ce výsledku, proč ne?

Kresba je kapitola sama pro sebe. Né, že by byla špatná. Ale nelíbila se mi do příběhu. Diana většinu času měla výraz zabejčený puberťačky a kdybych nevěděla, kdy se to odehrává tipnu si nějaký vzpomínkový díl soudě podle kresby. Taky se mi nelíbilo, že Etta většinu času (kromě prvního sešitu) vypadala jako chlap. Nemít holka nakrelsený prsa, tak si fakt myslím, že kreslíř nepochopil zadání.

Čili...oproti předchozím přemýšlecím dílům, se tady zvolnilo. Mrzí mě to? Jo. Dám kvůli tomu horší hodnocení? Ne.

PS: mini příběh soustředěný Steva mi udělal na celé knize asi radost největší. Protože on není jenom lesklý přívěsek Wonder Woman! Navíc...děsně válel, když mu dali prostor ;)

PS2: ostatní mini příběhy taky šly. Hlavně Kletba a čest s nádhernou přenádhernou kresbou.

03.11.2019 4 z 5

Barva půlnoci Barva půlnoci L. J. Shen

S touhle knihou jsem měla velký problém. A taky jsem nevěděla, co si o ní myslet. Potažmo o autorce. Nechápala jsem, proč to napsala. Proč takhle. Ale hezky popořadě.

Indigo dostane novou práci. Starat se problematikou rockovou hvězdu. Má být jeho stín. Což jeho hodně prudí. A nakonec si umane, že jí dostane. Hlavně, když se kolem Indigo motá "ten debil" (navíc kvůli minulosti je to osobní. Nechci spoilerovat, ale na konci to byla hotová konspirace jako prase). To jí chce dostat ještě víc. A rozmáznout mu to před ksichtem.

Zní vám to povědomě? Jako každá druhá kniha v žánru. Což by mi tolik nevadilo. Nečekala jsem žádný zázrak, abych nebyla moc zklamaná, ale tím pádem mě dost věcí naštvalo mnohem víc.

Autorka si vybrala pro ní asi přitažlivé prostředí a zasadila do něj příběh, který by se mohl odehrávat kdekoli jinde a ve výsledku ono prostředí příběh tolik nezměnilo. Nebyl o nic jiný. Čili je to jenom o tom příběhu těch dvou. Jestli se to autorce povedlo nebo ne.

Tak do poloviny knihy to bylo vážně dobré (to mě překvapilo). Jenže potom se to zlomilo (čti srnka se nechala ulovit) a šlo to z kopce. Hned je vám totiž jasný, jak to skončí. Ale cesta k tomu byla trnitá (jak pro hrdiny, tak pro mě během čtení).

Navíc ten "zvrat" na konci na pískovišti byl hloupej. Nevím, proč to spisovatelky dělají. Vím jenom, že mi to vadí. A ten epilog? Proč každej tak zoufale potřebuje uzavření na 427% přímo od spisovatele? Mě by stačil konec po poslední kapitole. Asi proto, že to je vlastně pohádka. Jenže tam se taky dozvíme pouze to, že závěrečným polibkem začíná ono "žili spolu šťastně až do smrti", ale nevíme, jak to probíhalo. Tak proč tady ta potřeba?

PS: obálka hrozná a nehodící se ke knize :(

(Hodnocení je v rámci všech knih a porovnáním s ostatními. Hodnocení v rámci žánru by ode mě dostalo hvězdy tři.)

01.11.2019 1 z 5

Kult svatého ohně Kult svatého ohně Vicente Segrelles

"Holding Out For A Hero - Bonnie Tyler"

Žoldnéř mě dostal hlavně vzhledem. Ne tím svým (no, i když...), ale tím, jak je to nakreslené. A jo, příběh tohohle MacGyvera je jednodušší (ale beru, že to je úvod a skoro třetina(?) knihy jsou vysvětlivky kresby a děje), ale tak dobře se na to kouká! Spoře odděné (nebo vůbec) ženy nás asi v sérii budou provázet často (viz autorův komentář na toto téma). Proč ne, nakresleno to je krásně. Což je asi můj jediný mini problém s knihou. Víc mě zajímalo provedení než děj samotný. Ale vem to čert. Na jedno přečtení to bylo...výživné a zážitek.

31.10.2019 5 z 5

Batman: Kameňák a další příběhy Batman: Kameňák a další příběhy Alan Moore

"Smile (Pictures Or It Didn't Happen) - Amanda Palmer"

Opravdu hodně dobrá kniha s hodně dobrými příběhy. V zásadě nemám co vytknout. Ani příběhům, ani kresbě. I vsuvky autorů potěšily. Jenom dodám, že příběh "Muž, který se směje" jsem četla poprvé (to byl můj restík).

Komentář a hodnocení u jednotlivých příběhů. Průměr hodnocení byla snadná matematika.

31.10.2019 5 z 5

Temnota Temnota Ragnar Jónasson

"The Darkness Of My Mind - Trivium"

Celý ten úvod je prostě dobrý. Huldu má jít do důchodu. Ovšem ani před tím důchodem to neměla snadné. Teď si navíc za ni našli náhradu a ty babo, huš, dřív s tebou pryč. Má se tedy do té doby zabavit. Třeba nějakým odloženým případem. Kdyby její šéf věděl jak se to zvrtne, asi by mlčel. Huldu se pustí do vyšetřování vraždy mladé dívky, jejíž tělo našli v jeskyni u moře. A v ten moment jsem se začala hodně zajímat o to, co bude dál. Protože anotace je zde psaná, jako kdyby to byl její starý nevyřešený případ a ona to před důchodem chtěla uzavřít. Místo toho, že jí vlastně vyštípou dřív a ten odložený případ dostane jako pes kost, aby neštěkala, než za pár týdnů bude nucena odejít dřív z práce.
(To jenom k obsahu a že je začátek trochu jinak, ale možná takhle mě děj bavil ještě víc, než po přečtení té anotace.)

Jenom dotaz: Já moc islandských detektivek ještě nečetla, ale pobavila mě úvodní pasáž výslechu a jak bylo to zabití v první kapitole a jak to s tím vyřešila v práci. To je rys místních?

Hodně mě zaujal nápis na předním obálce. Viděla jsem tam různé pindy a různá doporučení. Ale že detektivka "Jedna z nejlepších knih roku 2016 dle Financial Times" je trochu vtipné. Vypovídající hodnota nula. Fakt, lepší to tam nedat!

A neví někdo, proč současně vyšel první díl jedné autorovi série v jednom vydavatelství a zároveň též první díl jiné série v dalším vydavatelství? Už se prodávají na práva na kousky, ne na autora?

PS: Dobře napsané. Jenom mi něco maličko chybělo. Ale nevím přesně co, tak za čtyři.

31.10.2019 4 z 5

Překvápko Překvápko James Palmiotti

"Crazy - Meredith Brooks"

Tenhle díl byl vážně překvápko. Že to nebylo horší. Vlastně mě i čtení docela bavilo, ale bylo to takové prostinké. Nepodařená (ale střílelo se, takže kdo ví) oslava a závěrečné velké usnesení Harley ohledně budoucnosti své i celého města. Mini příběhy prostě šly. Je to slabší série, ale taky mi je jasný, že něco víc od toho ani čekat nejde.

31.10.2019 3 z 5

Dobytí Salemu Dobytí Salemu Jukito Kiširo

"You Can't Stop Me - Guano Apes"

("Pamatujte si to! Už brzy přijde den, kdy se pomstíme tomu, kdo nám ukradl nebe!")

Ok, kdybych si nepřečetla v anotaci, že jsme o deset let později, asi by mi to nedávalo smysl hned (dál vodítka jsou), ale to na začátek nebyl zase takový problém. Úvodní (a tedy hodně dlouhý) bojový taneček byl brutální. A jako vždy nádherný a přehledný. To jsem si užila. A potom dál na zničení Salemu?

("Jestliže v Salemu užijou místo bohů obyčejný lidi, tak tenhle svět musíme změnit"...."Ty chceš změnit svět?! Kde bereš tu drzost něco takovýho říkat, ty spratku! Co ty víš o světě?!")

Bylo vtipné číst si to s dělem, když každý čtenář ví, že to nemůže vyjít, ale oni to neví. Ale zase bylo hezké čtení části, kdy se to stalo. Je libo fotečku? Nabarvenou střevama?

Jasně, je to poslední díl. Takže když se použije nová zbraň, je to shrnuto jedním oknem a jejím popisem nebo poznámkou pod čarou. Není tam flashback tréninku nebo několik stránek o jejím vývoji. Což je možná dobře, aby nebyla kniha pátá (to by už na mě bylo moc), ale trochu to potom připomíná koncepty špatně psaných detektivek. Za celou knihu není o postavě ani slovo a na posledních deseti stránkách vyskočí ze křoví a hup je vrah (tento princip mám na mysli). Ale furt lepší než kdyby tam nebylo o tom ani slovo.

Ale moc se mi líbilo velký uzavření té nejdůležitější linky. Smutné, ale...díky za to. Fakt jo, posílám polibky smícháne se slzami...

U prvního dílu jsem si tehdy nechala jednu hvězdu rezervu (z důvodu tam napsaného). Teď jí tam dodám. Pět na začátku a na konci. To se nám to hezky uzavře.

Jinak ke konci a tomu "druhému konci". Nějak jsem nepochopila, proč to tam bylo (v téhle knize). Potože se chystají nevydat Last Order (a já chápu, že by se někomu konec nemusel líbit nebo se mu to mohlo zdát nedodělané)? Logika by mi velela dát to až do Last Order. Takže si tím vydáním nejsem jistá...

30.10.2019 5 z 5

Císař Quill Císař Quill Brian Michael Bendis

"A New Beginning - Devil You Know"

Na tenhle komiks bych mohla být zlá. A hodně. Kdybych chtěla. Ale já nechci. Asi se i pár šťouralů najde. Jenže pro mě to byla jízda. S tím dobrý, co jízda přináší, ale i s tím špatným...

Děj je na první pohled "o ničem". Tohle je totiž akční řežba standardních kousků. Jeden nepřítel, pryč s ním, dejte tam dalšího. Takže se tam vlastně furt něco děje, ale...je to k něčemu nebo jenom na oko (čti: aby to mělo nějaký děj)? Ale na druhou stranu dobře vymyšlený způsob, jak vyřešit Peterovu situaci s funkcí a vrátit se do standardu, tedy že SPOILER už po Strážcích jde zase úplně každej.

(Takže pokud si přečtěte prvních pár stránek a potom posledních, budete i tak vědět, vo co go. Tohle je prostě úvod. Ale přijdete o tu šťávu uprostřed.)

Upřímně, nevím, co si myslet o kresbě. Je povedená, příjemně koukatelná. Ale většina oken je prostě zbytečně velká. A to nemluvím o těch užívacích pro oční orgie. Jsou to obyčejné situace, třebas rozhovory dvou postav. Prostě jsem až moc rychlé otáčela stránky :(
Je tady ale dost krásných kreseb přes dvě stránky. Ale zdrbaných vazbou jich je tentokrát jenom pár, ne všechny jako obvykle ;)

První díl se musí brát jako nový start. Takže je třeba představit nové nepřátele, situaci a nový kámoše v týmu. Ale kolem dokola to je dobrý díl. Jenom nečekejte hlubokou sondu do čehokoliv, o to tady nešlo.

29.10.2019 5 z 5

Dějiny násilí Dějiny násilí Édouard Louis (p)

"Made Up Smile - Dream State"

Ona už ta první kniha byla dost náročná. Ale Dějiny násilí jsou další stupeň. Jde o to (podle mě ne úplně primárně), co se stalo, ale spíše o následky (ty jsou vždy horší). Ale jde i o to, jak je kniha napsaná. Protože to bylo stejně náročné na emoce jako její obsah (pokud někoho napadne, že je to prvoplánová žďímárna emocí, je pro mě hlupák). A hlavně ty různé pohledy na a po. Protože autor prostě umí. Jeho výběr slov a veškeré obraty jsou perfektní. Ale nebudu lhát, naprosto chápu, proč tady ještě není žádný komentář, i mě dělalo problém napsat tohle "cosi". Buď to procítíte nebo vám to bude jedno. Jenom dodám, že jsem knihu musela proložit něčím veselejší a s pauzama. Každej, kdo četl, ví, proč to nešlo...

Ale stejně lidi nikdy nepřestanu obdivovat. Když zvládnou o podobných věcech napsat. A bylo by hezké, kdyby lidé neměli materiál na psaní podobných knih. Ale...lidi jsou lidi...a tak...

25.10.2019 5 z 5

Démoni Démoni Kurtis Wiebe

"Demons - Our Last Night"

Pokračujeme tam, kde jsme skončili minule. Tedy, pokud jste nečetli dvojku, tak si říkáte: "Jak se ty roztomilé slečny dostali do vězení?" Potom pokud jste jí četli, víte, že nejsou roztomilé, ale pořádné potvory a bojovnice, a už vůbec nejsou slečny, ale spíš k%@%y, a jak se vůbec dostali do vězení, zjistíte hned. A proč se vydali na cestu. Královny a kámošky na život!

("Tak už fofrem do města, ať můžeme vyplavit city chlastem.")

Konec končí velkým cliffhangerem. Tak uvidíme, zda vyjde pokračování (viz problémy s originálem). Byla by ale škoda, kdyby ne :(

Kresba byla skvělá. Spousta detailů, krve, drak byl pecka. Vážně jsem se brutálně nasmála. A to bylo strašně fajn. A i kdyby bylo nejhůř a to pokračování nevyšlo, máme tyhle tři knihy. A to už je dost hustej matroš, holky!

24.10.2019 5 z 5

Hustej nářez - komiks Hustej nářez - komiks František Kotleta (p)

"Earth Invasion - Skillet"

Ok, jak k tomu napsat komentář?!

Asi bych ho napsala jinak, pokud bych nečetla předlohu a nevěděla vo co go a prostě si knihu vybrala jenom kvůli obálce.

Takhle to vidím jenom jako převedení knihy do komiksu. Což je vlastně jenom žďímačka na prachy nebo je v tom kousek srdíčka? Nóóó....

Nebudeme si lhát při porovnání počtu stránek vám je jasný, že bude děj jako z rychlíku. Ty nejdůležitější věci tam jsou a když zapomenete na původní děj knihy, tak se vám to asi bude líbit. Ale...no, jo, ale...neni to prostě tak dobrý. A nebudeme si lhát, ona ani ta kresba není nijak zvlášť oslňující. Je "pěkná", ale tím to končí. Slovo pěkná používá, když nechci urazit spojením "průměr, ale už mi to znovu nedávejte do ruky". Takže vážně nechápu, proč se vydání pořád posouvalo. Určitě ne kvůli ladění kabátku... :(

(Jak čtu, vyvolení předplatitelé ví, proč to tak dlouho trvalo. Asi to bude i někde na stránkách vydavate. Ale mě to už nezajímá. Stejně jako tenhle komiks. Přečteno a jdeme dál.)

A jo, na hlášku "na české poměry" kašlu. Nějak mi tahle výmluva už poslední dobou nestačí...

22.10.2019 3 z 5

Metal: Temné noci Metal: Temné noci Scott Snyder

"Human - Civil Twilight"

Tahle kniha asi dost čtenářům zamotá hlavu. A já to moc chápu. Tedy, důvod(y) proč.

Je tohle Znovuzrození? Tak proč je to až moc New 52? Ok, odkazy do jsou fajn. Nebyl to ve všech ohledech špatný projekt. Ale asi měly pádné důvody, proč tu mrtvolu rychle zakopaly. Nejde o to, že nějaké věci nedávají smysl ve větším měřítku. Na tenhle příběh se musíte koukat raději jako na samostatnou jednotku a nekafrat u toho. A nepřemejšlet. Taky je to po dlouhé době kniha, kde na zadní straně nejsou napsané knihy z jejichž fragmentů je příběh složen. Raději bych si ty sešity ze Suicide Squad a Green Arrow přečetla znovu než abych byla nucena tenhle kousek číst bez toho, abych věděla, kde jsem. Není to tak, že je lepší mít načtené obě sérii, ale ty dva sešity jsou od nás ještě do budoucna. Jako ať se víc těšíme? V tom případě totálně ignoruj čtenáři Nightwinga a Teen Titans? To u nás nevychází vůbec. Chápu, že je asi těžké trefit se do toho, kdy vydat, ale klidně to mohlo být až příští rok. Ale takhle to bude každý měsíc (do Vánoc) jeden díl a to událost podzimu (do Vánoc), protože on to vlastně hezký dárek je (k Vánocům). Tohle trochu připomíná situaci v rámci Noci nestvůr. Když budete přemýšlet o tom, co se děje, moc si toho neužijete. Prostě jeďte dopředu, dopředu, dopředu...
A taky ten další přelomový event, který u nás taky nevyšel. Jak jsem psala, přemýšlet je při čtení nežádoucí.

Nepochopila jsem vazbu knihy. Vyšlo pouze v pevné, ne v pevné/brožované, čtenáři vyber si. Když se podívám na historii pevné vazby v rámci rebirthu, nechápu toto vydání. Tedy, proč. Já v pevné vazbě četla jenom jednu knihu. V komfortu čtení tam nebyl žádný rozdíl. A ani v rámci velkých kreseb na dvojstranu. Pevné vazby byly u nás v knihkupectví nedostupné a (pst) dražší. Nejsem hraboš ani krkna, brožované vydání prostě stačí. Takže mě Metal bude akorát kazit řadu na poličce svojí velikostí.

Raději k ději.

Ten pracuje se stálicí myšlení Batmana. Problém vznikne, protože neví, zda se může svěřit. Tenhle pokroucený princip přátelství je u něj běžný. A řekneme si to upřímně. Je to často zápletka příběhů. Tak teď se z toho ne^#&*t, teda ne%×^@t tenhle komiks. Navíc je tohle jenom takové intro, protože samotné Temné noci si pro sebe ukradnou jenom dva sešity. Zbytek je o tom, "jak se tam dostali ostatní" a je tam tedy materiál z jejich sérií. Prostě velká událost jako v případě Války velké trojky. Sice jste celý nadržený, ale co z toho, že dost věcí vám unikne, protože u nás daná série prostě nevyšla. V ten moment mě taky zamrzelo, že je to sice hezký pojmenované, ale že tam prostě nejsou vypsané ty jednotlivé sešity a kam si to mám na linii dát. Jasně, sice chtějí, abychom u toho raději nepřemýšleli, a potom nehledali mouchy, ale je to těžké, no... :(

Tím pádem je těžké mluvit o kresbě. Řeknu jenom, že mi nic vyloženě nevadilo. Každá z nich se hodila a byla dobrá. Ale nejlepší byl poslední sešit. Trvám si na tom, co jsem už psala u Green Arrowa, jakmile si na Ferreyru zvyknete, budete ho milovat.

A věta nakonec: Já chci, k@#$a, Nightwinga!

21.10.2019 5 z 5

Tajemství včerejška Tajemství včerejška Jaroslav Beneš

Pamatuji si, jak jsem onehdy nevěděla, jak reagovat na úvod komentáře jedné slečny k české knize. "Vzhledem k tomu, že se jedná o českou autorku a je tedy větší šance, že si toto přečtě, nebudu tak zlá." Tohle mi dlouho zůstalo v hlavě. Hlavně proto, že tenhle přístup nechápu. Proč bych měla být milejší na tuzemské autory? A potom se dostanu do situace, kdy čtu prvotinu svého oblíbeného z téhle databáze...

Jako, Leni, uvědom si, že toho chlápka vůbec neznáš! Co když se ti to nebude líbit? Plánovala jsi umřít jako Bridget. Sama doma, najdou tě okousanou od vlčáků. A ne že mě přijde zabít autor knihy, kterou pomluvíš.

Sorry, ale trvám si na těch vlčácích. Protože žádná vražda nebude. Tahle kniha je vážně dobrá. Asi nebude sedět každému a po přečtení můžu říct, že vím konkrétní důvody. Což by byl asi spoiler, tak nebudu konkrétní.

Příběh mě chytil. Takový trochu joudánek jako soukromý očko v detektivní agentuře, kterej zase takovej joudánek nebude, jak se časem ukáže, protože autor informace dává fakt pomalu. Jako hodně pomalu a s hodně odbočka na cestě. Což někomu může vadit. A taky fakt, že onen úvod vůbec nevypovídá o zbytku knihy. Protože tady se postupně mluví o tolika věcech a detailech pro děj nepodstatných. Háček je v tom, že to zda byly podstatné, se dozvíte až na konci. Já mám ráda tohle vyprávění. Kniha bohužel vyšla jenom jako ebook. A na to kolik má staránek, mě to po čase otravoval číst. Ne kvůli ději, ale formě knihy. V ebooku je to na mě moc. Ale zase mám trochu obavy, že kdyby tohle vyšlo na papíru, škrtalo by se. A hodně. Taky by někomu mohli připadat naprosto zbytečné všechny ty informace o sestře. Do děje to většinově k ničemu nebylo. Taky si nejsem jistá, zda o tuhle "bravíčko vatu" stojí někdo, kdo začne číst podobnou knihu. Ale nevadilo mi. Takže mi to částečně přijde zbytečné, ale částečně taky ne. Proto ta obava že škrtání na tomhle příkladu, kdyby to bylo na papíře. Každej tohle nemusí. Taky kvůli tomu knize neuberu na hodnocení. Někdo by ale mohl. Uf, snad jsem se vyjádřila zřetelně...

21.10.2019 4 z 5

Cesta ke svobodě Cesta ke svobodě Jukito Kiširo

"Evolve - Fire From The Gods"

Úvod dílu mě dostal. Souboj s Bersekem byl vskutku epických rozměrů. Vlastně celý tohle vyřízení účtů z minulosti bylo nádherné. Ale mělo následky. A vzhledem k obálce, jak se Alita dostane do tohohle stavu, to jsem koukala. Takže následky jsou kruté. Práce pro Salem výměnou za nové tělo? A ještě ta jedna maličkost...

Což bohužel SPOILER, MOŽNÁ vede jenom k další akci bez nějaké hlubší myšlenky. Protože tam se vážně jenom perou. Jasně, alespoň se "pořád něco děje", ale tím se propast mezi dokonalou jedničkou stále prohlubuje. Nevím, jak to autor měl dějově rozvržené. Ale dřív mu na rozebírání myšlenky div nestačilo dvacet stran, teď to dá do dvou. Jako kdyby mu až teď došlo, že mu nakázali počet knih (zda to je pravda, pochopitelně nevím, píšu, jak to na mě působí). Neříkám, že jsem si to proto neužila. Právě naopak. Jenom to trochu mrzelo.

Kresbu už nerozebírám. To jsem poměrně hluboce udělala po přečtení prvního dílu. A tam se nic nezměnilo. Alita je nádherná. Ostatně jako vždycky. Veškeré detaily jsou domyšlené a akční scény přehledné.

18.10.2019 4 z 5

Dech smrti Dech smrti Arnaldur Indriðason

"Schism - Tool"

Tak to byl zase kopec hutný islandský deprese. Erlendur má doma s Evou trable a do toho ještě případ nalezené kosti. A potom zbytku. Vyprávění z minulosti bylo kruté, ale až moc reálné. Opět se potvrdilo, že je autor sice dobrej vypravěč, ale zvládá i tu psychologickou část svého vyprávění. Až vás to stáhne do tý islandský deprese, kterou zažívají postavy, užijete si jí taky až až.

Linie minulosti se mi tentokrát líbila mnohem víc než vyšetřování samotné. Kvůli všem těm popisum nitra a myšlenek. Ale kdo četl, chápe, proč to píšu, jedno je závislé na druhém.

Jenom nechápu pár reakcí na pomalý postup kutání oběti. Jsme na Islandu. Kde jsou vraždy skoro výjimečně. Jasně fetujou tady jako (o)život, ale většina mrtvých lidí se ztratí a umřou nebo je někdo omylem zastřelí a hned se přizná nebo se zabijou omylem samy. Navíc doba, kdy se odehrává příběh. Nejsme v seriálu Bones a v Americe. Kapiš?

(Navíc SPOILER protože jsou v knize hlavičky, stejně toho dost zjistí už před samotným vykopáním a prozkoumáním těla, až na tu hlavní překvapivou věc, kterou jsem ani já nečekala, což je možné provést jenom právě v rámci těhle reálií...)

Protože já se stále nedokážu zbavit dojmu (myšlenky?), že autor píše hlavně o své zemi. Chce ukázat to pravé, nepřibarvené. Takže to vyšetřování je prostě druhá linka silně ovlivňující přítomnost, protože "tohle jsme my". Jestli vám tohle nevyhovuje, je to snadný. Vyberte si jiného autora...

16.10.2019 5 z 5

Krasojezdkyně Krasojezdkyně Uršula Kovalyk

"Wild Horses - The Rolling Stones"

Sice málo stránek, ale celkové poselství a vyznění knihy bylo strašně silné.

Kniha zabírá to nejdůležitější období života na největším prostoru, čili od prvního vstupu do jízdárny, dovršením všeho, útěku od toho doma. A je neskutečné, že na tak malém prostoru dokázala autorka popsat nejenom ty změny ohledně malá holka, větší holka a velká holka (vysvětlení proč jenom tu část, mě dostalo, a myslím si proto, že předělání do románu by příběh zabilo), ale i ty okamžiky v babičkou, která byla vlastně jako máma a všechny ty ostatní střípky. Bylo to náročné na čtení vzhledem tomu, v čem vyrůstala. Klasický vzorec "jsem na tebe teď sama, jestli to máme zvládnout, nepruď hledám nám tatínka" a potom to všechno, co měla chudák holka zjistit doma, ale zjistila, "až když bylo", a situace, kdy mají matky pomoct, kazí myšlenka, zda matkou někdy chtěla být, z toho mi bylo zle. Ostatně jako vždy.

Krásně napsané a hezké ilustrace. Mohlo jich být víc. Víc těch představ.

14.10.2019 5 z 5

Bez těla Bez těla Martin Goffa

"Welcome To The Jungle - Guns N' Roses"

Miko se nám vrátil k policii. Ale ne na vraždy. To, pro rohatýho, fakt ne. A dostal nového parťáka. Nějaký šperky prej. Premiéra s ním. (V ten moment je trochu ku škodě anotace. Protože každý ví, že v té koupelně byla mrtvola, jenom zloděj nám to zatají a prchá z místa činu.). Takže skutečně to začne nalezením onoho zloděje (jak je v anotaci). A prej žádný vraždy a mrtvoly! Ha, ha, to tak. Ale vlastně. Je vražda, když není tělo? Proto se mi líbilo ono zpětné vyprávění poznatelné z vsuvek. Stejně tak se mi libila celá kniha. Jako první díl. Doporučuji.

Občas si ráda odpočinu u detektivek, které nejsou komplikované až na půdu. A jsem v šoku, že to lze najít u českého autora. Příjemné zjištění.

Navíc je tady ono službičkování a různé věcí (i z minula) popsané v praxi, ne pohledem zvenčí jako v předchozím díle. Navíc díky novému parťákovi to nezní tak násilně, všechno to vypravování a popisy. Což nemusí každého bavit. Ale mě jo, tak se sobecky zeptám: "A co mě do toho?!"

Dodám, že jsem četla první vydání, kde se mi obálka opět líbí víc než druhého vydání, tak dobře za to ;)

14.10.2019 5 z 5

Světové turné Světové turné Jason Aaron

Úvodní zrození úplně prvního Ghost Ridera bylo skvělý. A jak se dostal do původní "rodiny". A zmínila jsem mamuta? Ne? Jasně, v té době nebyla auta, takže jízda na mamutovi. Úvodní sešit byl prostě epic!
(Kdyby byl někdo zmatený přítomností Ghost Ridera v prvním díle, dvojka mu to vysvětlí a všechno kolem. Dál v knize ;) ...)

A děj dál?

"Live to Rise - Soundgarden"

("Co se stalo s tím doktorem přes kouzla? Líbil se mi. Byl tady jediný, ještě divnější než já."...Robbie)

Nebudu lhát, nemám Namora moc ráda. Ale...díky za jeho "modernizaci", když odhodil ty svoje plavečky, hned je mi líp! Jenže Namor se nechce kamarádit, nejdřív chce prudit. "Tatínek vám vyhlásí válku!" Takže bude voda proti souši akce. A bylo to pecka!

Co musím vyzvihnout, je kresba. Na dvojku asi fakt měli čas a je to vidět. Hlavně postavy, fakt radost. Jinak blbinky voda vs souš potěšily. A taky pár otáčecích dvojstran :O

Mám silné obavy, že příští díl bouchne!

DÁL NEČÍST, SPOILER, CO JE TO "PŘEKVAPENÍ" VLÁDY Z ANOTACE
Žijeme ve světě, kde je těžký vymyslet něco nového. A tohle až moc připomínalo Nejnebezpečnější hrdiny světa. A když se zjevil usmívající se Coulson, tak vypadal jako amigo Negan. I s tím postojem! Navíc mrzí, že Coulson odkazuje na událost, se kterou český čtenář nemohl mít čest, která částečně vedla k tomu, že se z něj stal Steve 2.0. s trochou víc mrtvol po cestě za cílem. Ale při troše hledání na internetu, našla jsem to celé, kdy Deadpool zabil nejdřív Lolu a potom i jeho. Ale hvězdička na stránce s poznámkou mi dává naději, že i tenhle Deadpool vyjde. Takže za mě příslib do budoucna. Tak mě nezklamte! :D

11.10.2019 5 z 5

Hail Hydra Hail Hydra Nick Spencer

"Betrayer - Trivium"

Řeknu to takhle. Tenhle komiks jsem si chtěla přečíst, hned co vyšel. Chtěla jsem vědět, jestli budu tolik vyšokovaná jako americký čtenář. Tož, říkat Hail Hydra Capa moc často neuslyšíte, že? Z toho těšení jsem byla úplně nervózní, i když už jsem měla knihu konečně doma. Hodnotím tedy knihu a ne fakt, že možná nevyjde "všechno potřebné k pochopení a komplexního užití". Třeba nás vydavatel překvapí. Což se stalo poměrně nedávno u jiné série, takže já nepřestávám věřit. A nebo si obsah najdeme na netu. Jsme u nás už zvyklý...

Mama mia gloria, to byl materiál!

Vlastně to na orientaci v čase a prostoru nebylo tak špatný. Skáče se, aby to bylo napínavý a zajímavý. Přehledné a hluboká minulost v jiných barvách. Přesto byla kresba prostě...obyčejná. Ne špatná, ale přesně taková, jak se hodí k tomuhke typu mainstreamového komiksu. Jenom škoda té roztahanosti do všech směrů. Takhle jsem si na konci řekla: "To byl ale, sakra, dlouhý úvod. Bude se příště pořádně něco dít?" Což je zvláštní. Protože ono se toho stalo tolik a zárověň nic. Což bych vnímala jinak, kdybych měla po ruce další díl...

09.10.2019 5 z 5