Lenka.Vílka Online Lenka.Vílka komentáře u knih

Bezhlavý úprk Bezhlavý úprk Joshua Williamson

Dnes jsem se bavila. Jasně, Eobard jako záporák je klasika, ale možná proto ho mám tak ráda. Navíc se mi moc líbilo zpracování začátku (jedna fronta Flash a Green Lantern a druhá Reverse Flash a Kid Flash s Iris). To bylo hezky nakreslený, jak to bylo na střídačku. A potom přijde to 25. století z anotace a minulost Eobarda, a jak vznikla jeho nenávist k Flashovi. Což byla pecka. Všechno skákání v čase bylo přehledné a příběh měl hlavu a patu. Bohužel to opět skončí tak, že chcete další díl. Aby se vám smazal výraz po dočtení. Což byl: :(

Co mě trochu zklamalo je kresba. Tedy její obyčejnost většinu času. Od komiksů s Flashem čekám určité věci ohledně kresby. Zde však na malém počtu stránek. Ale jinak krása pohledět.

02.08.2019 5 z 5

Mjöllni Mjöllni Olivier Peru

Dnes začnu kresbou a celkově knihou. Ať si negativní věci nechám na konec (to jako děj).

Ta kniha je krásná. Velký formát, pevné desky, hezká i jejich vnitřní část (to mám ráda ráda, moc, moc, moc). Nevadil mi ani použitý papír. Jak se ty velké stránky neustále jemně nadzvedávaly směrem k vazbě, musela jsem neustále na stránky sahat. Takhle se alespoň neupatalaly. Nevím, jak by knihu prodražil tisk, který používá konkurence (lesklé, ale zároveň hrubé), protože už takhle je cena pořádná pálka. Kresba mě bavila. Ale...na můj vkus a formu velkého formátu zoufale málo celostránkových kreseb. Když jsem na ně narazila, tetelila jsem se. Ale během toho čtení jsem zjistila, že se víc těším právě na tyhle stránky. Protože v celku mě víc zajímaly právě kresby. Protože...

...ten zbytek stál za starou belu. Takhle ukecanej není snad ani "nezávislý americký indie film, kde si dvě hodiny povídaj o tom, že si málo povídaj". Občas jsem si připadala jako na kroužku pletení. Což je šílený. Já pletu totiž jinak ráda (beze srandy, chce někdo šálu?)! Ale tohle prostě nešlo. A celý tenhle dokonalý potenciál nejdřív šel, potom se změnil ve starou herku a potom došel do cíle naprosto nezajímavě, tak akorát na porážku. Když máte totiž obsah oken na jedné stránce víc zaplněný textem než kresbou, je něco špatně. Dočetla jsem kvůli kresbě. No, dočetla, spíš dokoukala. Číst až do konce by mě oddělalo.

01.08.2019 2 z 5

Opuštěná společnost Opuštěná společnost Erik Tabery

Napsat komentář k téhle knize je těžké ale i zároveň snadné.

Můžu napsat, že s tím co Tabery píše, souhlasím. Jinak bych se do knihy nepouštěla. Prostě bych napsala nějaký urážející komentář do diskuze.

Mohu napsat, že je to dobře strukturovaná kniha. Všechno je dobře prokládané, aby v tom měl čtenář pořádek. A jo, většinu věcí znáte, ale tady je to dobře a přehledně dané, že i když by jste neměli přehled, tak vám kniha pomůže ho získat. A moc dobře chápu, proč má takový záběr. Hlavně do minulosti, kde ideál nebyl sprosté slovo a lidé se nestyděli za to, že chtějí pomoct své zemi. Aby z knihy nesálala taková deprese, kdyby se rozebírala jenom současnost, kdy jde jenom o "nebát se a nakrást".

A zároveň je vidět, kam se posunula společnost. A jelikož se často říká, že politika akorát odráží normální lidi, asi bych měla zalézt někam do lesů. Ať se tím necítím dotčena.

Já ty dva, co jsou momentálně nejvýš, nevolila. Přesto to neberu jako prohru svou, ale celého státu s tím, že dost lidí si myslí, že když zavřou oči, tak realita zmizí jenom proto, že jí nevidí. Ale takhle to nefunguje :(

(Ovšem, co mě štve jako u všech podobných knih. Mám raději poznámky a zdroj s čísly hned na té zmíněné stránce, ne všechno v seznamu na konci knihy.)

31.07.2019 5 z 5

Mlhy Serengeti Mlhy Serengeti Leylah Attar

Jelikož jsem od autorky četla už jednu knihu, tak jsem na tu anotaci neskončila. Už jsem poučená čtenářka. Sice se to dobře četlo (relativní "dobře", protože občas to číst byla fakt pruda, hlavně ta romantika), ale není to drama s romantikou na pozadí. Je to romantika s romatikou na pozadí. Míň trapné než Papírová labuť. Ale víc jak přes jednu hvězdu nejdu.

30.07.2019 1 z 5

Boží hlídka Boží hlídka Greg Rucka

Jedinou vadou tohohle komiksu je, že nedává smysl sám o sobě. Jenom jako celek všeho. Protože se tam toho stane moc, ale vlastně vůbec nic. A já se nemám tušení, jak napsat tenhle komentář. Dnes ze mě víc nevypadne. Možná to napravím až za sebou přečtu všechny díly série znovu...

30.07.2019 5 z 5

Venom (Flash Thompson) Venom (Flash Thompson) Rick Remender

V tomhle komiksu jsou tři části. Čili tři části "příběhu". Na půl dobře, na půl špatně. Jasně, ať o Flashovi něco víte. Ale byla bych raději za ucelenější příběh. I za cenu toho, že nebudu svědkem toho, jak si Flash zatancuje s Brockem.

Jenže první část, tedy Minulost, je kousek ze Spider-mana. Je to o tom, jak Flash přišel o nohy. A do háje zelenýho, každej snad ví, že o ně přišel ve válce! Nebo snad ne?! Takže je to rychlé a přestože dobré, celé naprosto zbytečné v rámci komiksu, který má přinést nejikoničtější momenty. Ale pokud je ovšem šance, že nevíte o co s ním jde, přečtěte si nejdřív historii postavy vzadu v knize. Patří to k Základní znalosti 101.

Takže, pokračujeme příběhem Projekt Znovuzrození 2.0 a hned vás tedy hodí do vody. Jsme ve východní Evropě. Opět oceňuji vynalézavost scenáristů. Nrosvekistán. Už se vidíte, jak tohle popisujete kámošovi na netu? No, tam ho ani nemáte, ale představte si, kdyby jo! Ale máte tam padoucha, co má místo hlavy vydlabanou hořící halloweenovou dýni a lítající koště. A protože OSN je v hajzlu, přichází Venom. Ale ve výsledku je to o ničem. Asi je to v knize jenom proto, aby jste se o Flashovi "zase něco dalšího dozvěděli". Je to první sešit jeho vlastní serie.

A potom letem světem "Dosud se stalo..." a konečně nějakej normální ucelenej příběh! Toxická pomsta. Flash chce začít znovu. Nové město, nová práce, jeho "kamarád" symbiont si dává dvacet. Bylo by to krásný. Ale je tady ta pomsta. A Eddie se nevzdá bez boje. A že Venom vs. Toxin za to stálo! Já nevěděla, kam koukat dřív. Krása střídala nádheru! A že to byla pomsta! (Hlavně dlouhá!!!) A taky bylo super, že SPOILER se umí spojit, když přijde někdo mnohem horší. "Vzájemně se vraždit můžem pozdějc".

Nejvíc mě tedy bavila kresba ve třetím příběhu. Všechno to mlácení, natahování se, sexy jazyk dovnitř a ven. Flashbacky hezky vizuálně oddělené. Tady se mohl kreslíř utrhnout ze řetězu a využil toho.

Kolem kolem to není špatný komiks. Jenom je špatně koncepovaný. A to je škoda. Ale já vím, takhle to v tomhle kompletu chodí...

30.07.2019 5 z 5

Osa Osa Brian Edmund Posehn

Ok, začátek je na otázku: "Můžete mi vysvětlit, proč s tím ztrácím čas?", ale trochu trpělivosti. Když vám dojde, co jak, budete se bavit. Já vím, je to Deadpool, a to s  výměnou s X-Menama má bejt vtipný. Ale...co, sakra, trénovali, že potřebovali výcvikovou místnost jako na divokém západu? Asi jenom proto, aby to mělo zajímavé kulisy. Jediné štěstí, že i vyzenovanej Wade je vtipnej. A jeho "skutečné já", teď "zlé já" mu úspěšně sekunduje.

Nejvíc jsem se bavila od výcvikové místnosti dál. Celý ten útěk vynahradil to, jak to ze začátku drhlo.

A ještě k tomu problémy doma. Nejenom že je vyzenovaný Deadpood špatný manžel, trpí i efektem superhrdiny. Myslím tohle: "To už je zase konec světa, někdo potřebuje pomoct, volá ti kamarád, a ty se kvůli tomu nepomiluješ se svojí ženou!". Jako u normální holky by vám to prošlo, ale Deadpool má doma starou...jo, doslova starodávnou...trochu jiné kategorie. Tohle by žehlil mnohem déle než svůj ksycht. Tak bacha na poslední kapku Wade...

Kresba? V sérii vyrovnaný standard. Až na zmínku v PS.

Bonus? Nikdy by mě nenapadlo, že budu nesnášet omalovánky. Přetahované omalovánky jsou peklo největší! No, kdo je na tom stejně jako já...jo, jo, tešte se na bonus, tešte se. Pst, už ani slovo. A ještě pár rébusů a trochu toho vzdělávacího okénka (doslova). A přes všechny ty narážky na postavu Wolverina, je potom těžké neusmát se nad hostovačkou v bonusu :)

PS: děkuji Crew, tu teoreticky nejzajímavější kresbu přes dvě stránky jsi zkazil vazbou. Děkuju, děkuji moc!

29.07.2019 5 z 5

Písečníci (3 povídky) Písečníci (3 povídky) George R. R. Martin

Tak tohle byla rychlá četba. Písečníky jsem už četla a Píseň pro Lyu jsem si taky už vychutnávala v jiném vydání. Čili dnes jenom Skleněná květina. Komentář a její hodnocení pochopitelně u povídky. Ale při vzpomínce na zbylé povídky si myslím, že výběr k sobě dobrý.

28.07.2019 5 z 5

Nečekané variace Nečekané variace George R. R. Martin

Tahle sbírka má jenom šest povídek. Takže přečtete rychle. Tři z nich jsem už četla jinde. A to: Mlha padá k ránu, Ledový drak a V pustinách. S těmi jsem si dala opáčko. Jelikož jsem četla poměrně nedávno ve Snových písních, můj názor se na ně nezměnil.

Hodnocení knihy je pouze orientační. Nehodnotím knihu, ale povídky. Přestože obálka je velice povedená.

Hodnocení jednotlivých povídek tedy u jednotlivých povídek. Na témže místě vždy trochu toho naivního povídáníčka, jak je u mě zvykem.

A jak na to koukám, můj seznam přečtených povídek od Martina se zase zvětšil. Hezké, hezké, jsem spokojená :)

28.07.2019 5 z 5

Temné vize Temné vize Stephen King

Od Kinga jsem četla už pár knih, ale prostě až teď jsem ho začala mít ráda tak nějak doopravdicky (to asi není slovo, co?) a pokračuji v předsevzetí přečíst všechny jeho povídky.

Díky téhle sbírce jsem konečně něco přečetla od Simmonse. Vážně mi jeho styl sedl! Tak fakt dík, blbé Temné vize! Další autor s hafo knihama na přečtení, sakra práce!

A povídkám Martina jsem propadla už dávno. Ale tady má jenom jednu. Neměl se rozkecat na tolik stran. Možná by se mu tam jinak vešlo taky víc povídek. Jako jeho dvěma knižním kemošum (ne překlep).

Takže skvělé čtení celkově. Až na nějaké výjimky. Ty tady pochopitelně vypisovat nebudu. Protože...

...tohle je komentář ke knize. Ne k povídkám.

Komentář k jednotlivým povídkám najdete...tamtadadá, překvapivě, překvapivě...u jednotlivých povídek. Tam též hodnocení povídek. Hodnocení knihy je průměr povídek. Dnes všech z knihy, protože žádnou z nich jsem v jiné sbírce ještě nečetla, plus celkovej pocit a dojem z knihy.

28.07.2019 4 z 5

Město pod hvězdou Město pod hvězdou Benjamin Percy

Jak začít dnes? Hmm...

Roy je napruzelej a nevíme proč. Vrací se domů a nevíme proč. Nemluví s Oliverem a nevíme proč. A taky je tady banda indiánů, který brání svoje území. To jako víme proč. Ale nevím proč v tomhle konkrétním případu. Protože celý tenhle úvod je na střídačku po pár stránkách minulost a přítomnost. Proč se Roy stal tím, čím je teď a jeho celá dlouhá cesta. Proč nakonec "opustil" svýho zelenýho parťáka. A to hezky zakomponováno do přítomnosti, která pro indiánskou rezervaci nevypadá moc růžově.

(Ale to je jenom takový úvod, než začne hlavní příběh. Ať se něco dozvíme o Arsenalovi a jeho historii s Green Arrowem. Proto taky oceníte, že má kniha tentokrát tolik stran. Protože tohle je taky na dost stran.)

V Seattlu se dějí špatný věci. Jedna katastrofa za druhou. Protože zničit Olivera Queena i Green Arrowa bylo málo. Nestačilo to. Teď je na řadě celé město. A bude to velký. Ale nejenom padouši se umí sešikovat. Umí to i dobráci. A ti se svého města bez boje nevzdají!

Tentokrát bohužel žádné dvojstránky, kde bych si kvůli kresbě ukousla jazyk. Dobře se na to koukalo v mantinelech průměru série. Možná kromě ohně v lese (víc ne, no spoileros), to bylo fešný.

(Jo, jenom nedoporučuji číst jenom tenhle díl, dost se tahá a spojuje z předchozích dílů. A mám tušení, že příště to bude velký. Hodně velký.)

25.07.2019 5 z 5

Profíci v akci Profíci v akci Skottie Young

Během čtení jsem pochopila, proč je anotace psaná tak zvláštně. Pravdou je, že obdivuju toho, kdo jí napsal. Já bych to nedala.

Groot pátrá po svém mrtvém kamarádovi podle značek vyrytých na svém těle. Jo, je to tedy hodně vo stromu, kterej umí jenom "Já jsem Groot." a nebýt překladatele ve vězení, kde je Groot zavřený, moc se toho nedozvíme. (I když. On ten jeden příběh složený jenom z obrázků a "Já jsem Groot", tehdy taky nebyl špatnej.) Jenže RakZoon je pořádný parchant. A taky něco ví a když to Grootovi poví...jsem si málem cvrkla smíchy. Fajn, ještě víc přijde potom.

("Dám milion kreditů tomu, kdo zabije ty stromy a přinese mi ocasy těch dvou bez těch dvou.")

Tenhle komiks má velkou nevýhodu. Ze začátku budete trochu časově rozskákaný a lehce ztracený. A nebude to tak vtipný. Během čtení pochopíte, proč nemůžu napsat, kdy a proč to začne být vtipný. A myslím, že si to umíte snadno domyslet ;) A potom budete hned chtít druhý díl. Ať z příběhu něco máte. A jelikož má série jenom dva díly, tak to nebude takový mučení počkat na pokračování. Takže potom si znovu přečtu jedničku a hned na to dvojku. A teď dávám hvězdu navíc. Není moje vina, že hned nemám po ruce druhý díl.

Vedlejší příběhy byly...epic? Žůžo? Vyberte si. Už jste někdy hráli s Avengers na hrdiny a po hádce, že "Tony, pravidla jsou pravidla", skončili na hřišti a hráli galaktické ragby? Potom se staví vesmírní vikingové. Takže někdo bouchne, taky se zjeví nový bůh a někoho oholí okolnosti. A potom si kluci poměří svoje pindí...tedy schopnosti a dovednosti v hospodě. A Rocket nerad prohrává.

(Jo, hlavní příběh je tak na půl knihy. To jsou ty první tři sešity od jednoho kreslíře, takže jejich změna ničemu nevadí.)

Kresba.
Andrade: jo, to bylo dobré. Hezky temné a barvy se hodily. První tři sešity byly luxusní.
Conley: než jsem si zvykla (proti tomu předtím změna jako kráva!) tak byl sešit pryč. Protože já se ocitla mezi svýma. Jo, v lese s vílama a šmoulama. Už jenom ten jednorožec chyběl. Takže nevím, kdo tam tu duhu vyblil, když to nebyl jednorožec. Ale k tomu bizáru se to překvapivě hodilo.
Zbylý dva kreslíři taky uměli.

Pocket nemá tak vtipné hlášky jako Rocket. A Shrub není v "My jsme Shrub." tak vostrej jako Groot. Ale když to spolu rozjedou, já se válela smíchy. Proto: děkuji Skottie, děkuji moc. Posílám srdíčko. Povedlo se ti to.

25.07.2019 5 z 5

Tokijský ghúl 12 Tokijský ghúl 12 Sui Išida (p)

Nezakřikla jsem to! Jupí!

Akční začátek byl nádherný, přehledný a zajímavý. Potom ale přijdou ty věci, které mohou někoho naštvat nebo odradit. Jenže už se blíží konec. Je na čase to mezi nima konečně rozčísnout. "Já mu měla naslouchat a místo toho ho zmlátim!" Ano, dnes jsem se i docela dost nasmála. A věci zde vyřčené mě děsí. Ale o to víc se těším na další díl. Dejte mi pořádný žrádlo!

(Veškeré vzpomínky, vsuvky a bonus moc potěšily.)

24.07.2019 5 z 5

Muži hněvu Muži hněvu Jason Aaron

Dostal mě už úvod. Já měla podezření, že Jason Aaron nemůže být úplně normální. Kdo četl Skalpy, potvrdí. Ale tenhle úvod vysvětlí všechno. Takže hned klikám autora do oblíbených (proč už nemám?!) a jdu na Muže hněvu. Protože už jenom ta obálka...

Muži hněvu jsou jednorázovka. A možná proto na mě o to zapůsobil příběh víc. Ona zápletka není zase taková hitparáda, ale jednotlivé kousky příběhu jsou jedinečné. Možná by se starej Rath zachoval jinak, kdyby mu rakovina neukusovala plíce. Možná by se zachoval úplně stejně, ale to se nedozvíme. V téhle rodině jsou muži křtěni hněvem a krví. Spoustou krve, spoustou šílenství, spoustou hněvu a spoustou mrtvých ovcí. Podaří se někomu zlomit řetěz?

Možná je dobře, že to je rychlé a na žádný hluboký rozbor postav není čas. Potom by vám zbytečně došlo, že to jsou vlastně všechno magoři a ani Ruben možná nemá dost síly cokoliv zvrátit. Rodinné prokletí? Osudovost? Blbý místo k životu, které si Rathovi vybrali (bylo jim vybráno)? Nebo jenom prostě špatná krev? A existuje něco jako "špatná krev"?

Možná knihu přečtete rychle, ale zůstane v hlavě dlouho. Zkuste jenom trochu popřemýšlet o té druhé vrstvě, kterou nedostanete na zlatém podnose, a musíte o ní trochu přemýšlet. Jinak to bude jenom další tupé "sejmi je všechny" a jenom tohle tím autor (jako vždycky) nechtěl říct.

Kresba byla nádherná. A k tomu všemu se moc hodila. Prostě drsná špína...

24.07.2019 5 z 5

Balzamovač 3 Balzamovač 3 Mitsukazu Mihara

Tohle byla jasná jízda do deprese. Vysvětlí se úplně všechno a vlastně se dostaneme na začátek příběhu. Na začátek všeho. Proč člověk začne dělat to, co ve svém životě nenávidí nejvíc? Což je pro českého čtenáře vlastně konec. Protože zbylé čtyři díly nevyšly. Nu což, je čas zapojit fantazichii...

23.07.2019 5 z 5

Balzamovač 2 Balzamovač 2 Mitsukazu Mihara

Mocinky moc mě bavila minulost našeho Balzamovače. Vím, proč byl vždycky odstrkovanej a necítil se dobře s ostatními. Proč je takovej jekej je. A až budu vědět proč dělá přesně to, co nesnášel, budu šťastná. I za něj? Uvidíme...

Děj ovšem dál pokračuje jednotlivými příhodami jako v prvním díle, ale ta červená nit je už trochu silnější. Ano, i mě dojal příběh s malým dítětem. Ale na druhou stránku jsem práci Panenkářky nenáviděla. Vážně by jste tohle chtěli? Nebo stačí práce Balzamovače? Buď je to hezké nebo podle psychiky kruté. Ale láska je věčná, tak kdo by nechtěl panenku?

Konečně jsem se víc dostala do příběhu za příběhem samotným a dostala se víc do emocí Balzamovače a vážně mu to přála. Ale občas je třeba udělat víc než jenom udělat bordel, aby mu přišla uklidit...

23.07.2019 5 z 5

Balzamovač Balzamovač Mitsukazu Mihara

Hodně zvláštní kniha u které jsem ráda, že mám po ruce druhý díl. Protože po prvním díle jsem zmatená. Dozvíme se, že náš Balzamovač to nemá snadné. A taky proč. Jenom stále nevíme, proč tohle dělá, když jeho kultura tohle moc nebere.

K příběhu. Tedy, pardon. Asi tam nějaký byl, ale jeho červená niť byla tak slabá, že jsem ji přes svit sluníčka neviděla. Celé je to tvořené několika příběhy. Osudy lidí a práce Balzamovače. Ty byly sami o sobě dobré. A hlavně jiné. Každý z nich.

Kresba se mi moc líbila. Rozvláté a rozverné. A hlavně jasný a zřetelný rozdíl mezi babou a chlapem. Nesnáším, když to někde nepoznanám.

Jinak kniha byla nejspíš překládaná z polštiny narozdíl od druhého a třetího dílu. A kromě klasiky "tohle je konec, čtěte z druhé strany" ještě okénko s přepisem a výslovnosti. Dobrej bonus.

Jsem zvědavá na druhý díl. Snad náš Balzamovač najde někoho s teplou kůží na víc než jedno použití.

A jelikož v knize není nic explicitního, nechápu, proč je na knize "komiks pro dospělé". Kvůli tématu smrti?

A může mi někdo vysvětlit, proč jsem po přečtení anotace čekala, že mrtvoly po nabalzámování obživnou? Tak trochu jinej Tru Calling. Ale to v knize, ale pst, vážně není. Zatím silně civilní příběh...

23.07.2019 4 z 5

Conan z Cimmerie. Svazek I Conan z Cimmerie. Svazek I Jean-David Morvan

Nejsem na Conana.

Ajajaj, tak proč si to ta baba půjčuje? Proč? Aby dala špatný hodnocení? Ne. Proč? Protože když jsem přišla do knihovny, koukala kniha přímo na mě. V tomhle krásném velkém sexy formátu. Blikala na mě jako děvucha za sklem a na mě bylo jestli hodím minci a bude se mi líbit jak zatancuje. Hodila jsem minci a...nóó, už jsem viděla víc sexy taneček.

Začne to obálkou. Která by se mi líbila. Kdybych nevěděla, že je to jediná varianta obálky. Ta s kopcem mrtvol je dobrá, ale v porovnání se zbylýma je prostě na třetím místě. Pokračuje to kresbou samotnou a příběhem, který mě vlastně nudil. Takže ty tři hvězdy jsou v podstatě za kresbu, luxusní provedení Arga, možnost výběru obálky a velkého formátu knihy. Pokud jste "Conan člověk", tak si představte zbylé dvě hvězdy :)

Hodnocení a drobný komentář u jednotlivých povídek. Ano, tentokrát trochu dost suše, ale jinak to nešlo. Víc by ze mě nikdo nevypáčil.

22.07.2019 3 z 5

Čtyři po půlnoci II - Policajt z knihovny / Sluneční pes Čtyři po půlnoci II - Policajt z knihovny / Sluneční pes Stephen King

Přestože základ těhle dvou povídek je stejný (no, asi bude i u první části Čtyři po půlnoci), Sluneční pes mě bavil mnohem víc.

No, jako vždy. Komentáře k povídkám logicky u povídek. Jo, tam taky hodnocení povídek. Hodnocení knihy je tedy čistě orientační ;)

Update 15.12.2020: jelikož se nejedná o povídky, ale novely, raději hodnocení a komentář kopíruji sem. Pro jistotu ;)

Policajt z knihovny 2/5
Nešlo mi to. Povídku jsem četla až moc dlouho. Je to rozsahem skoro jako kniha a já se s textem prala celou dobu. Nápad dobrý, ale mě to celé nesedlo. Policajta si určitě repete nedám :(

Sluneční pes 5/5
Děsivé, napínavé a na konci silně uspokojující. Líbilo se mi, jak děs postupně vystřídala úleva, aby se při uvědomění děs vrátil. A poslední stránka byla vyloženě...no...bu bu bu.
A členové rodinky Kevina pobavili. Hlavně jeho táta. Nejdřív takovej odtažitej a potom jak se do toho zabral!

22.07.2019 3 z 5

Synové člověka Synové člověka Arnaldur Indriðason

Na tuhle sérii jsem se moc těšila. Trpělivě jsem si počkala, až konečně vyjde její první díl. To čekání ale za to stálo.

Je to taková klidná detektivka. Žádný krvák. Pořád jenom je to kniha dvacet let stará, takže to berte v potaz. Věci z minulosti starého člověka, byly logicky haló v té době, dnes už ne. Takže jdeme i hodně do minulosti. A kdo o Islandu nevěděl nic, tady se tím pádem jemně nastíní co a jak.

Takže...dva příběhy. Jedna vražda, starý učitel, jedna sebevražda, muž z ústavu. Každému, kdo už někdy četl byť jedinou detektivky, je jasné, že to má něco společného (navíc když je obojí v anotaci, nevyplave to během knihy). Jenom jde o zjištění co a kdy se to v knize rozsekne. Brr...

Jenom jsem si musela zvyknout na ta jména. Z těch čárek ve jménech jsem byla nejdřív trochu nesvá, ale je dobře, že to tak nechali (viz moje oblíbená Sarah, která je převážně Sára). Stejně jako to nevykání.

Trochu mě mrzelo, že se autor víc věnoval Pálmimu a jeho soukromému pátrání než pátrání Erlendura (ale ono to smysl dává, protože si čtenář skládá informace z jedné linky dohromady, k té druhé). No, ale co, mám před sebou dost knih, bude na to ještě čas. Ale udělala jsem si ohledně něj trochu obrázek za základě toho s dcerou. K téhle sérii se neobrátím zády. A k raznému Erlendurovi už vůbec ne.

Konec sice spíš jako ze scifi než z detektivky, ale co už...v ten moment mi začal dávat smysl ten název alespoň.

Autor mi sednul i po stylistické stránce. Píše moc dobře. Text je jemný a nenásilný. Dokázala jsem se vcítit do těch špatných vzpomínek na komplikovanou minulosti bratrů. Taky popis všeho, ten mě dokonale přenesl na místo.

Co mě zklamalo, byla ale kniha jako věc samotná. Jsem třetí maximálně čtvrtý člověk, který jí četl. Vlastně nemá tolik stran, ale je strašně tlustá a těžká, protože stránky (použitý papír) jsou strašně tlusté. To jsem u knihy ještě neviděla. Takže se blbě držela a nešla pořádně rozevřít. Chudák ten, kdo jí četl jako úplně první :(

19.07.2019 5 z 5