Lenka.Vílka Online Lenka.Vílka komentáře u knih

Zabij mě znovu Zabij mě znovu Rachel Abbott

Na jednu knihu toho bylo moc. Jedna linka v přítomnosti, druhá v minulosti. A tohle všechno (jako to dělá vždy ráda) autorka (opět) narvala do jedné knihy. Jo, je to hezky komplexní a propejené, sejde se to (jak jinak, dah?), ale zároveň strašně překombinované, takže na to kolik má kniha stránek (málo), tak se prostě musí něco ošidit. Je to psychothriller (možná by se vzhledem k vývoji současné literatury mohlo přemýšlet o novém žánru v seznamu, takhle tam skončí detektivka, ale to není pravda, nebo thriller, což taky není pravda), který se drží autorky standardu. Proto knihu přečtete rychle. Jenže na to, kolik se tam toho dělo, mi přišlo, že tak zhruba do poloviny se nic nestalo. A ze stejného důvodu ze mě i vždy vzpomínka na to, že jsem četla, tak hodně rychle vyprchá...

17.07.2019 3 z 5

Flash: Zkrotit bouři Flash: Zkrotit bouři Mark Waid

Tohle mě extrémně bavilo.

Opět, na začátku knihy je vysvětlený děj, aby se čtenář neztratil, ale potom už jede děj. Barta mi bylo líto. Zažil si svoje a měl jasno. Nechce mít se Zdrojem nic společného. Ale věci se vždy nedějí tak, jak by si jeden přál. Hlavně, když váš kamarád po nehodě získá schopnosti. Se kterými chce konat dobro. Říká. Co nastane je otázkou času. Ale nebude to hezký. Protože už není doba Flashe, ale Griffina!

Kresba. Na tomhle příběhu se podílelo hodně lidí. Takže hodně stylů. A kolikrát hodně rozdílných. Naštěstí se to sešlo dobře a ani jedna z nich nebyla vyloženě ošklivá (krom jednoho jsem se všemi měla premiéru). Ale...když to porovnám, číst celý komiks s úvodní kresbou by mi vůbec nevadilo!

Škoda, že nejspíš nevyjde i zbylých sedm čísel příběhu. Ta druhá neuzavřená linka zamrzela :(

Starý komiks byla taková správná blbinka. Mladej Bart, takže žádné hluboké zamyšlení nečekejte.

17.07.2019 5 z 5

Gantz 22 Gantz 22 Hiroja Oku

Tak zhruba do patnáctého dílu jsem četla hodně za sebou, teď vždy "až vyjde další díl a bude v knihovně". Ale to není důvod, proč mě poslední díly nějak moc nebaví. Není to jenom absencí mojí oblíbené postavy. Je to stále dobrá řežba, ale...na mě už moc dílů řekla bych. Kolik je do konce? Patnáct knih? Uvidíme, co bude dál...

16.07.2019 3 z 5

Gantz 21 Gantz 21 Hiroja Oku

"Vy jste emzáci...Ne, vy jste emzáci...Prr, vy emzáci...My nejsme emzáci..." Ratatata!

Je tam sice všechno, ale když tam není ON a jeho nadržený keci, tak to je o stupeň horší příběh, a to mě fakt mrzí. Ano, i přes tu úchylárnu na konci.

(Bonus s plastelínou pobavil. Jenom si nechci představovat, jak došlo k její "smrti".)

15.07.2019 3 z 5

Superman a Legie superhrdinů Superman a Legie superhrdinů Geoff Johns

Jelikož u nás všechno nevyšlo, beru příběh jako alternativní realitu. Ne jako komplikovaný příběh, mimo jiné o cestování v čase s následky předělání reality nasledkem Krize, jejíž všechny díly a fragmenty u nás nevyšly. Protože to by mi asi hráblo.

Komiks jsem si užila, protože...

Je to prostě příběh z budoucnosti, kam se dostal Superman (vše je v knize osvětleno na začátku, takže ok), kde je momentálně velký průšvih pro ty dobré. A jelikož je na Zemi červené Slunce, nebýt létacích prstenů, Superman by byl jinak v háji. Žádný schopnosti, když je ostatní mají? Sakra? Přesně! Protože když tady Clark umře, tak se nikdy nestane to, že se dostane do budoucnosti a udělá všechny ty dobrý věci, který udělal, než se všechno sesypalo. Prostě klasický paradox cestování v čase. Ale když na tohle všechno zapomenete, je to příběh, kde jsou dobrý (ale ve skutečnosti zlý) versus špatný (ale je skutečnosti dobrý), protože tak to učí i děti ve škole, který si užijete. Hlavně, ať jsou všichni cizácí za mřížema!

Starší komiks pobavil. To jako jo. I přes ty slzy :(

Kdyby to bylo od někoho jiného, možná se tolik nebavím. Vím, že je Geoff srdcař a dýchá pro svoje postavy (občas i za ně) a potom to všechno předá nám, čitatelům i sledovatelům. Protože jádro příběhu vlastně nepřináší moc nového, ale zároveň je tam všechno, co z příběhů dělá absolutní pecku, protože ve výsledku jsem se nenudila a příběh mě bavil. Úkol to splnilo.

15.07.2019 4 z 5

Jíst zvířata Jíst zvířata Jonathan Safran Foer

Věděla jsem, že s touhle knihou budu mít problém. Proto jsem její četbu stále odkládala? Nejspíš jo. Asi jsem nějak podvědomě tušila, že jako všežravec (asi jsem mezi komentátory jediná) nebudu mít problém knihu přečíst. Ale napsat sem komentář, to bude oříšek (mimochodem, skoro na všechny z nich mám alergii, takže by mi odpadla důležitá složka stravy, kdybych se rozhodla pro vegetariánství).

Protože ten, kdo nejí maso není automaticky netyran (čti lepší člověk). Přestože se to spousta jednostranně zaměřených prací snaží naznačit. Fajn, ne naznačit, prostě to tvrdí. A tečka. Jiný názor přes své klapky nevidí. No, a moje dilema, zda být krotká nebo mlžit, abych nena€&@la ani jednu ze skupin, je pryč. Protože já vám povím tajemství. Ti všichni co jí maso, ví i tak dost věcí (a těm kterejm je to u zadku, můžete napsat klidně milion knih a natočit milion snímků, budou to mít u zadku stále) a stále to dělají. Proč? Protože to je jejich volba. To je stejné s kouřením. Oni ví, že to není zdravý, ale i tak to dělají. Proč? Proč, sakra, ne?! Ale než se na mě úplně nas€@€te, tak ještě jedno přiznání. Jsem proti zabíjení zvířat pro zábavu a sport. Nejsem proti zabíjení zvířat při nadbytku (protože následky by byly katastrofální).

Čili hned po přečtení pár komentářů jsem měla obavy z jednosměrného zaměření knihy. Že to je pro vegetariány/vegany, kteří se budou usvědčovat akorát o tom, jak jsou lepší, když nejí maso. No, je to tak napůl.

No, teď už raději ke knize. Ať se znaky vejdu do jednoho komentáře.

Jde vůbec oddělit zda je kniha dobře napsaná a přináší hodnotné informace a svoje životní přesvědčení? Určitě to jde, ale v rámci hodnocení této publikace? Je to kniha (teď už na 100%) vegetariána pro vegetariány, ale nechává se tam ta šedá zóna, kdyby to náhodou dostal do ruky i někdo jiný. Proto se mi libilo, že není jenom o tom jednom (jak může někoho mylně napadnout z názvu knihy), ale dívá se na věc komplexně. Veškerá strava nás lidí na základě svých vlastních životních zkušeností. Je to víc beletrie s příklady v praxi a podstatnými body k pochopení, než klasická literatura naučná. Což je fajn, takhle se kniha dostane k víc lidem. A o to jde především.

Za mě bylo důležité celé sdělení knihy: "Sami se po přečtení rozhodněte." Protože ono ani to vegetariánství (následky získávání neživivočišneho základu pro jejich stravu jsou taky velký) není tedy úplně neškodné a pro stále dost lidí je důležitá cena, proto nejdou do alternativních zpísobů (i když, co je "alternativní" a pro koho, že?). Pokud si chcete přečíst nějakou knihu, po které přestanete jíst zvířata, tak si přečtěte něco radikálnějšího, o to téhle knize podle mě ostatně nejde. Jak jsem psala. Volba je na každém. Ale třeba za sto let bude všechno jinak. Vždyť už teď je normální venčit prase mezi paneláky a domácí mazlíčci se přece nejí. Vážně by mě zajímal standard společnosti za pár stoletích. Třeba v té době už budou lidé jíst jenom přírodní kostky s proteiny a nás budou mít za barbary.

Hlavní je všeho střídmě. Obilí se pěstuje, aby se z něj něco vyrábělo. Na tom nic špatného není. Zvířata se chovají, aby z nich bylo jídlo. Na tom nic špatného není. Ale zvolit si eticky a lidský postup k získávání svojí stravy, to je něco jiného. Kvůli tomu není třeba něco vynechat. Jenom koukat, co do té pusy strčíte.

Ale opravdu, ale opravdu vážně mi nesedla jedna myšlenka z knihy. Když já nebudu jíst zvířata, ale zároveň se budu snažit, aby se zvířata (všechna) chovala (a zpracování) v dobrých podmínkách. Ok, já toho docílím. Tím padnou důvody? Když budu vědět, že 100% masa má "zdravý základ", znamená to, že jsem dosáhl svého cíle snažení. To je dobře. Ale znamená to zároveň, že v ten moment začnu zase zvířata jíst? Za mě je tohle přemýšlení schizofrenní. Ale momentálně jiné řešení není. A pokud jo, a veškerý chov zvířat by se zrušil, je mi jasný, že světová krize by nastala v obrovském měřítku.

Dobře shrnutá fakta. Čtivě psané. No, co napsat dál přesně nevím. Sice těžko vyzradit spoilerem děj (ha ha, to jsem dnes vtipná), ale lepší představu si uděláte přečtením knihy než čtením zdejších komentářů ;)

Za mě jsou tedy podstatné tyto body, které aplikuji ve svém životě:
- jíst co nejvíc lokálních potravin...
- jíst co nejvíc sezónních potravin. Prostě květák není celý rok. A když jsou cukety, tak prostě lezou i ušima, přestože každý rok máme jenom dvě rostliny, ale vypadají vždy jako Adéla...
- starat se o to, co jím, pokud cokoliv jím. Ano, já si klidně zaplatím 40 kč za 10 vajec, vedle kterých leží plato 30 vajec za 55 kč, protože znám rozdíl...
- neplýtvat žádným jídlem, živočišného ani rostlinného původu...
- motto "Co je moc levný, má podezřelý původ" za každé situace...
- když to chceš sníst, nepojmenuj to a nehraj si s tím. Ano, jako malá jsem měla za domácí mazlíčky králíčky a slepičky, a trvalo mi docela dlouho, než jsem pochopila, že neutekli ani nebyly staří a umřeli. Což bylo trauma, které jsem zpracovávala hodně dlouho...

V kontextu těhle bodů a všeho co vím, umím si představit život bez masa? No, vzhledem k cenám věcí ho jím už tak jako tak stále méně častěji než dřív, takže vlastně umím. Všechno souvisí se vším. Ale vynechat jednu složku potravy je svobodná volba. Nikomu nic nebrat ani nenutit. Ale zatím jenom pokud by mi to bylo zakázáno ze zdravotních důvodů.

Jenom při čtení nezapomeňte, že autor je romanopisec, ne odborník, takže si může dovolit k faktům přidat svůj názor životní zkušenosti. Což z knihy dělá kousek, který přečtěte bez problémů jako román, ne literaturu naučnou. A oceňuji jeho přístup. Nad tímhle musel strávit hodně času...

13.07.2019 5 z 5

Tyranie: 20 lekcí z 20. století Tyranie: 20 lekcí z 20. století Timothy Snyder

Hodnotit tuhle knihu je těžké. Najde se někdo, kdo zvládne oddělit svůj názor a přesvědčení, aby zvládl říct, i když třeba nesouhlasí, že kniha byla dobře fakticky poskládaná a čtivě napsaná? (Čekám, vy hrdinové!) Ostatně jako vždy. Ti, kteří si knihu přečíst chtějí, budou při čtení kývat, potom dají dobré hodnocení a trefný komentář. No, a ti druzí budou psát do diskuze ke knize prapodivné komentáře, přestože knihu nečetli, protože číst to je pod jejich úroveň a komentovat je taky trapný, raději psát vypatlaný komentáře do diskuze (ale podle jejich přesvědčení, které jim samozřejmě neberu, ale u jaké příčky končí přesvědčení a začíná fanatismus?).

Přesně jak tedy (tady) psali už jiní. Tohle si přečte ten, kdo CHCE, ne ten, kdo by MĚL. Ale je to jejich boj, který musíme bojovat s nimi (proti nim) jinak půjdeme právě proti tomu, co jsme teď dočetli, protože já tady nechci bejt, až se nám to vrátí nabalený jako velká sněhová koule, když na začátku to byla taková nenápadná malá kulička...

Snyder ale udělal něco, co vás přinutí přemýšlet. Uvádí příklady z naší minulosti, ale i z přítomnosti, které se spolu prolínají. A vy si řeknete: "Počkej, ale to je moje přítomnost, ne jenom těch ostatních, přítomnost toho kolem mě...". Protože jako my se z historie snažíme poučit, aby se věci neopakovali, stejně tak oni si z minulosti berou postupy s určitým upgradem tak, aby to nikdo neprokoukl.

A i přes to, co si myslím a vidím kolem sebe, nikdo ještě nepřišel s ničím lepším, než je demokracie a kapitalismus. Tedy jinak. Ano, už lidé přišli s dost dobrými myšlenkami. Jenže potom se toho vždy chopil někdo, komu hráblo během procesu získávání moci nebo už předtím a jenom uměl lhát, a celý to všem svýma ambicema ostaním po(s)...kazil.

(Zrovna se chystám na Opuštěnou společnost, mrká na mě z poličky, a jak jsem si procházela komentáře, dobře jsem udělala ohledně pořadí četby knih.)

10.07.2019 5 z 5

Nejtemnější úsvit Nejtemnější úsvit Aly Martinez

Musím přiznat, že tohle bylo dobr(ější)é. Plus za fakt, že se autorka udržela pod tři sta stranami a něco si nechala do dalšího dílu. Takže se věci neopakovaly stále dokola a kniha neměla prostor začít nudit natahováním. Úplně stejná romantická blbina jako mnou naposledy čtený Kontrakt, ale tohle byla trochu víc uvěřitelnější pohádka. Ale teď už zase na chvíli pauza, nějak se mi ta romantika sešla najednou a cítím na sobě, že mi to nedělá dobře :D

SPOILER: Škoda, že jí nejdřív zblbnul a teprve potom šel s pravdou ven. Co potřebuje. Ale zase to nevytvořilo nejistotu, kdy to přestane být "zblbnu tě - něco potřebuju" a začne "zblbnu tě a něco potřebuju - sakra, jsem v tom až po uši". Asi to má být romantičtější pokud to není "hrábne mi, souhlasím a pomůžu a během toho se zamilujeme". A od té doby, co to prasklo to byla těžká romanťárna. A aby autorka vybruslila z patové situace svých hrdinů, vymyslela konec přímo fantasmagorický...

09.07.2019 2 z 5

Kontrakt Kontrakt Melanie Moreland

Upřímně nevím, co na tuhle knihu napsat. Po přečtení anotace jsem si řekla: "Počkej, vždyť jsi tohle stejné už viděla v tolika filmech a už to bylo taky v hodně knihách!". Byla jsem prostě zvědavá. Na knihu se zde pěje chvála, tak jsem doufala, že v ní najdu něco...jiného, navíc, nového. No, to se sice nestalo, ale pokud jsem vynechala ty nudné řeči o práci (kvůli které to všechno bylo a já ani nechopila, co Richard dělá přesně za práci, evidentně něco v reklamě, ale co?!), byla to příjemná četba, ale pérka mi to nepostavilo. Ideální četba jako "cestovní paperback" pokud by Baronet zbytečně nevydával pevné vazby. Vylezu, nechám někde v čekárně na poličce a na dalším přestupu si vezmu jinou harlequinku. Nebudeme si lhát, to je to, co v knize dostanete. Nemít kniha posledních padesát stran a celkově o sto méně, dám snad i tři hvězdy, a budu ignorovat neoriginalitu. Vy ostatní si zbytek hvězd do pěti k mému  hodnocení domyslete. Kniha totiž splnila, co měla. Zabavila. Ale jenom na chvíli. Bohužel bez nějakého přínosu a přesahu.

(Ale bonus to zabil. To už mi růžová lezla i ušima. Brrr.)

09.07.2019 2 z 5

Přiznání Přiznání Jo Spain

SICE SI NEJSEM VĚDOMA TOHO, ŽE KOMENTÁŘ OBSAHUJE SPOILER, ALE NĚKDO BY SI TO MOHL MYSLET, TO ZNAMENÁ JEDINÉ, ŽE KNIHU NEČETL, TAKŽE PRO JISTOTU - OBSAHUJE NEJSPÍŠ SPOILER. BĚHEM "KRIZOVÝCH" BODŮ VYSVĚTLÍM, PROČ TO NENÍ SPOILER, AŤ S TÍM NIKDO NEMÁ PROBLÉMY ;)

Zaujala mě anotace. Jenže kniha byla úplně jiná. Rozhodně už ne tak za(u)jímající.

Kniha začne prologem. Ten je napsaný dost drsně a bez emocí. Je to popis toho útoku z anotace. A vy si řeknete: "Hele, to by mohl bejt dobrej thriller." Jenže prolog skončí. A dost se změní styl autorky. Takže vás hned napadne: "Co se muselo stát tak závažného, že se z té milé holky z vesnice stala taková zahořklá potvora?" Protože mi jdeme do minulosti, kde se hned setkáme s dost stereotypy té doby. A o to víc mi Julie přišla jako úplná blbka. A ten její vyvolený jako idiot (sorry, ale najít si bohatého staršího chlapa je vykoupeno hodně věcma, což jí najednou vůbec nevadilo, takže ty dovětky na konci částí kapitol z minulosti vyzněly trapně).

Navíc si řeknete moje oblíbené WTF za to, co zvládne autorka narvat do jedné kapitoly. Včetně cudného popisu právě oné dívenky a potom hodí (citace je v první nebo druhé kapitole, je mimochodem obsažena i v ukázce knihy na stránkách prodejce ebooku, odkud šel zkopírovat a je volně dostupný každému, takže ne spoiler): "Stáhla jsem se, celá červená a vyděšená z toho, jak moc mé tělo reagovalo. Pořád jsem byla panna, ale v hlavě se mi honilo jen Chci, aby mě š@#l do bezvědomí. Ukázalo se, že jsem latentní děvka." Moje nadšení, že se nejedná o další slípku do sbírky tedy zmizelo hodně rychle. Po pár stránkách. Kde hned skočí na toho "finančníka" i přes ty řeči o tom, že holky z jejich vesnice zůstávají doma, nejdou do města, do toho satanova doupěte (též obsah prvních dvou kapitol, který si každý může přečíst v ukázce, takže ne spoiler). Ale prr. Zbytek knihy není tak špatný. Ne, ne. Je ještě horší.

Julie, Alice, JP, to jsou naši vypravěči, podle kterých jsou pojmenovány kapitoly v knize (to je obsah knihy, názvy kapitol knihy, ne spoiler). Julie je ta divná manželka, Alice je polda a JP je jediný normální člověk v knize, přestože to je právě on, kdo sedí za mřížemi, protože se přiznal (v anotaci, žádný spoiler). Jeho příběh mě bavil a dojal.

Kniha nemá drajv jako její konkurence v žánru. Není tak čtivá. Vlastně mi bylo jedno, jak se do toho obýváku životnímu peripetiemi postavy dostaly (v anotaci, není spoiler). Až na JPho. Protože všechno to "proč" bylo ve výsledku tak hloupý a zbytečný! Stejně jako celá tahle kniha. Kromě postavy JPho.

(A navíc mě iritoval překlad a pády se jménem JP, které tam prostě nebyly. Už jsem to psala u jiné knihy. Buď u knihy udělejte výjimku se jménem nebo ať překladatel jinak poskládá větu. Byly tam kvůli tomu momenty, které vypadaly jako kdyby překládal retard. A to je škoda. Protože zbytek knihy byl bez chyb a dobrý.)

08.07.2019 odpad!

Až mi zítra budeš chybět Až mi zítra budeš chybět Heine Bakkeid (p)

Nesnášim nové autory! Hlavně, když mi jejich hrdinové přijdou po chuti. Což se mi stalo tady. Hlavní hrdina mi sednul. Příběh byl suprovej. Atmosféra skoro jako u...ne, ne, žádné porovnávání, autor je unikát a nemám to ráda. Tohle mě bavilo.

Askeho pustili z vězení. Přišel o všechno. O práci u policie (scéna z pracáku byla dokonalá. "A co říkáte na práci v call centru?"), svůj život a minulost. Teď má závislost na práškách, takže jeho snídaně, oběd a večeře je zaplněna dlouhým seznamem. A potom je tady jeho minulost. Průběžně odkrývaná během děje. Navíc přítomnost taky stojí za houby. "Najděte tělo mého syna, protože je nám jasné, že je mrtvý, ne pohřešovaný a možná tím smažete to, co jste zkazil." od zadavatele, aby jeho stará měla klid. Ale vážně to bude tak jednoduchý? V knize.

Ok, není to jako něco od Petera Maye ani jako od Jo Nesba, jak jsem si přečetla v komentářích, tak se mi zdá divné, že to někdo porovnává. Hlavní hrdina je troska ve středním věku a má na to nárok. Zažil si svoje a má duchy minulosti, kterých je těžké se zbavit. Že by tenhle "případ" k tomu vedl? V knize.

("No, co se stalo, stalo se. Zbytek je jenom mezi vámi a tím nahoře."..."Vedoucím sociálky?")

Askeho jsem si hned oblíbila. Ty jeho poznámky a úvahy (psáno v první osobě) mě dostaly. Stejně jako jeho dostal návrat. On tam vlastně nechtěl. Chtěl jenom předstírat, že něco dělá, protože vnitřně tuší, že už na svojí starou práci nemá. Jenže věci nebudou takové, jaké si je naplánoval. A ještě se toho dost stane.

("Řeči o mé nepříčetnosti jsou příšerně nadsazené...")

Navíc mě během čtení stále víc iritovalo slovo detektivka na přední straně knihy. Byl to prostě román. Možná atmosféricky psychologický román s detektivní linkou (zápletkou), která slouží k tomu, aby hlavní hrdina poznal sám sebe a mohl se následně odpoutat od minulosti. A trochu toho nadpřirozena. Protože on "jenom nezabil při nehodě holku". Proto jsou následky větší a vina horší. A proto je minulost na tak velkém prostoru, když to všechno byla SPOILER jenom lež, ze které se (možná?) stalo víc SPOILER.

Pokud jste na detailní popis asi úplně všeho, od vnitřních pochodů, na hódně detailní popis pitvy, hodně dumání, hodně popisů z honby za práškovým opojením a následným opojením, je to kniha pro vás. Ano, je tady popis všeho.

Ale jak jsem psala už předtím. Není to detektivka, jak je psáno na obálce. Na další díl se těším.

08.07.2019 5 z 5

Batman: Dynastie Temného rytíře Batman: Dynastie Temného rytíře Mike W. Barr

Temná minulost.

Temná současnost (přítomnost?!).

Temná budoucnost.

Začnu tím, že mě bavila celá pointa tohohle komiksu. Za ten nápad, jak sestavit příběh, velké plus. Mám ráda alternativní jednohubky, mám ráda jednorázovky divného typu, mám ráda vyjetí z mantinelů klasiky. A tohle mi dal tenhle komiks. Já chápu, že někoho to nemusí bavit. Vlastně se tam řeší, že nejenom klaďasové to mají v krvi, a stále budou mít svoji věčnou nemesis, a taky to, že ta věčná nemesis se vždy připomene. A svým způsobem (logicky, že?) v každé části to stejné v jiném provedení. Takže půjde o to, zda vám to provedení a příběh sedne.

Je to prostě Dynastie Temného rytíře.

A tady je kámen úrazu. Minulost je tak nádherně nakreslená, až jsem slintala. Takže jo, když jsem se dostala k současnosti, "normálnost" kresby prostě zamrzela. Kresba odděluje části, ale i tak jsem si řekla: "Sakra!" a smutnej smajlík.

Ale jako celek se mi to líbilo. Ale celkově mi přišlo, že ke konci kvalita klesala. Nebylo to jenom kresbou, ale první příběh byl prostě top. Budoucnost byla načrtnutá dobře. O to víc mě mrzelo, kam se příběh nakonec dostal.

Starší komiks se mi moc líbil. Barry se spojí s Jayem, aby zabránili katastrofě, která se odehrává v obou jejich světech. Že by Savage? Jasně, proto tady ten příběh taky je. Ale copak chystá? Že by nějaké lumpačiny? Hmm...

Za tuhle knihu jsem moc ráda. A že oběma příběhama prostupuje Vandal Savage. Je to dobrej záporák (ano, nebudu lhát, znám ho víc z televize než z komiksů), takže jsem ráda, že jsem si s ním mohla zablbnout.

Jediná chyba na kráse komiksu je nepřesnost překladu.
Kniha je rozdělená na tři části: Dark Past, Dark Present, Dark Future.
Na knize u obsahu je: Temná minulost. Temná přítomnost. Temná budoucnost.
V knize jsou části pojmenované: Temná minulost. Temná současnost. Temná budoucnost.

Ups... :(

04.07.2019 4 z 5

Pokrevní pouta Pokrevní pouta Angela Marsons

Pamatujete na Alex? No pokud ne, autorka vám to připomene. A vy si hned řeknete: "Tahle?!" Jo, tahle. Sice sedí, ale taky si pamatuje na Kim. A jelikož je to psychicky narušená osoba, chová se podle toho i za mřížemi. Po přečtení anotace mě hned napadlo, zda si autorka jenom nechtěla ušetřit práci na knize. Což je ode mě rozumný předpoklad. Protože by mohla rozjet hru a na konci by se řeklo, že přestože to nedává smysl, vlastně to smysl dává, protože je Alex tak geniální, že v paranoie měla plán b, při nejhorším plán c (no, abecedu znáte) a tohle je ono. Tohle nemám moc ráda. Svědčí to o tom, že autor si nechává otevřená zadní vrátka a kdyby bylo nejhůř, použije tuhle kartu. Jasně, takhle průhlednou pointu by napsal každý průměrný pisálek. No, ale tohle je Angela Marsons, takže bacha na chybné předpoklady. A čím víc jsem se blížila ke konci, tím vím mi docházelo, že toho co chtěla Alex dosáhnout a proč to udělala (SPOILER #@#&@==@ SPOILER), nakonec vedlo k tomu, že Kim (SPOILER #@&@&@#@ SPOILER). A to se mi líbilo. O to víc se těším na další díl :)

Nedávno se zde rozebírala možnost označit, zda je série o jednotlivých případech nebo propojená. Čímkoliv. Tuhle knihu můžete číst klidně jako první v sérii. Ale na druhou stranu, kdo je Alex se podrobně dozvíte přečtením druhého dílu. Čili Ďábelské hry. Tady se to dozvíte "tak cestou". A prostě si nevychutnáte celou tu dokonalou vadnost Alex. Nepochopíte, proč je těžké (a zároveň tak snadné) jí nenávidět (zároveň obdivovat). Vždyť ona jenom zkoumá hranice svého oboru. Takže zároveň přijdete o to těšení, zda Alex 2.0 překoná Alex 1.0., protože Alex 1.0. nebudete znát. Takže tuhle sérii od začátku. Prosím!

Na začátku je mrtvola. Hodně divná smrt a hned dost možností, jak to mohlo být, když se začnou odkrývat informace. Stejnou měrou je na střídačku příběh Alex. A já celou dobu: "Co ta baba v tom vězení chystá?!". No, vzhledem k věcem, jak se postupně dějí, vám dojde, že chystá něco velkého. Včetně útoku na to nejzranitelnější místo v životě Kim. Takže dnes s Alex jdeme víc do psychického teroru, ale samotné vyšetřování je taky zajímavé. Je to jenom jiné než předchozí díly. A to je dobře. Protože zatím autorka vždy držela stejnou šablonu. Jak vyšetřování, tak vyzdvihování a obouchávání členů svého týmu. Takže uvidíme, co bude v dalším dílu. Jsem zvědavá, jak se s tím autorka popere. A jsem ráda, že i jemu dala víc prostoru.

Posledních sto stran čteno se zatajeným dechem a rychlým otáčením stránek. Jako vždy u autorky. Když už Kim pochopí, co a proč. Chcete to taky vědět? V knize.
A vrah mě nenapadl dřív, než byl v knize odhalen a jenom jsem si řekla: "No, jo, to dává smysl!", ale rozhodně mě to nenapadlo dřív. Takže spokojenost.

(Nejvíc mě ale na znepokojovalo to samé, jako v první knize s Alex. Že jestli jsou všechny ty metody pravdivé a aplikovatelné podle popisu v knize, tak kdo ví, proč děláme to, co děláme, a kdo si to potom přijde vybrat.)

Technická informace:
Knihu jsem měla půjčenou z knihovny. Nevím, kdo jí měl všechno půjčenou přede mnou, ale tolik oslích rohů jsem neviděla už hodně dlouho. Bů na vás! Ničte si takhle barbaři svoje knihy. Ble na vás! A fuj k tomu!

03.07.2019 5 z 5

Hádej, kdo je chytřejší než ty Hádej, kdo je chytřejší než ty Scott Adams

Bylo to vtipné, to zase jo. Jenom si nejsem jistá, zda je tenhle formát pro mě. Hodnocení je za onu vtipnost, čili zbylé dvě si tam domyslele, pokud na tohle jste. Za mě první a zároveň poslední stripy, nechytlo mě.

29.06.2019 3 z 5

Čtyři roční doby Čtyři roční doby Stephen King

Takže, další povídky Kinga.

Dnes v trochu zúženém formátu. Povídky Nadaný žák a Tělo jsem už četla v Nadaném žákovi, takže dnes budu hodnotit v téhle knize jenom povídky Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank a Dýchací metoda. Jako vždy komentář k povídkám a jejich hodnocení u jednotlivých povídek, ne tady u knihy. Hodnocení průměrem těch dvou povídek je 4,5. Nu což, prdni tam pětku, Božka, už jenom kvůli "vykoupení"!

Četla jsem vydání z roku 2014 a jsem za to ráda. Má hezčí obálku.

29.06.2019 5 z 5

Poslední jednorožec (komiks) Poslední jednorožec (komiks) Peter S. Beagle (p)

Původní knihu jsem nečetla a po dočtení je mi to moc líto. Čili nemohu hodnotit knihu od Petera S. Beaglea. Ale velmi pozitivně hodnotím převedení za pomoci Petera B. Gillise a kresby Renae De Liz.

Bejt poslední svého druhu je blbý. Ale být poslední jednorožec je ještě horší. Proto se naše jednorožka vydá hledat další svého druhu. Do světa, kde jí hrozí nebezpečí. Nejenom kvůli její neznalosti a křehkosti, ale protože pro lidi je lov zábava. Navíc jednorožec? Tomu je těžké odolat. A ještě je tady Rudý býk.

Takže vás logicky bude zajímat, zda název knihy spoileruje její konec a ona je vážně poslední. Nebo najde jiného, který je jako ona, a přinese jí to štěstí, a všechno, co chtěla.
Nebo jestli to dopadne jako v tom jednom vyprávěném příběhu.
A vážně jde až tak moc o její příběh nebo je jenom hybatelem událostí?
Jo, tenhle příběh mě dostal! A na konci jsem tlačila slzičky zpátky. Takhle dojatá jsem poslední dobou fakt jenom u komiksů.

Kresba odpovídá ději dokonale. Začátek je veselý a barevný. Cesta s motýlem už hotovej lsd trip do Země Oz, ale sedí to. A když se jednorožka dostane do nesnází, je smutná i kresba kolem ní, i přes použité veselé barvy. A akční konec je děsivý hlavně pomocí kresby. Je to přece jenom pohádka, že? A to je to, co čtenáře možná odradí. Jenže tahle kniha je prostě dobrá i pro dospělé. Když nejste páprdové a konzervy a něco ve vás si nezapomnělo hrát. Jenom si nejsem jistá, zda některé myšlenky knihy pochopí dítě v devíti letech (náš rodinný osmiletý vzorek by to nepobral a to je osm skoro devět, což je věkové doporučení). Ale bude je bavit ten "koníček", jednorožci a duhy jsou v top 10. Protože už v polovině to je takovej mix, že lépe tím dětem nemotat zatím hlavu.

Líbila se mi i kniha jako celek. Obálka je krásná. Dělal na ní někdo jiný než na tom vevnitř, takže to jde vidět, ale to nevadí. Obojí luxusní. Sice by písmenka názvu a autora mohla vystupovat z papíru víc, ale takhle to taky je fajn. Navíc je kniha krásná i bez obalu. Matný papír, který je trochu těžší ohmatat. Galerie je taky dost rozsáhlá.

Věkové doporučení v knize je dokonalé:
9+ Tato kniha obsahuje násilí s srovnatelné s běžnými pohádkami.
:D :D :D

25.06.2019 5 z 5

Batman/Flash: Odznak (limitovaná edice) Batman/Flash: Odznak (limitovaná edice) Joshua Williamson

Ok, jak jsem psala, že vlastně nemusíte číst Flashpoint, aby jste nebyly zraceni při čtení Znovuzrození, tak to tímhle komiksem padá. Buď si to kupte v originálu (kolikrát to vydání posunuli?!) nebo se alespoň koukněte na adaptaci do animáku (která je mimochodem podařená). Protože tady je tolik odkazů! Vlastně hubená knížečka, ale skrývá takových dobrot! Ale i tak mi přijde, že Odznak je zároveň příběh, který u nás musel vyjít. Jako omluva, že Flashpoint furt ne a ne. Věci bez něj pochopíte, jenom si je tolik neužijete. Asi se na to koukám jinak, protože mám ráda oba. Jak Batmana, tak Flashe.

Mám Flashe!!!!!

Nevím, zda to bylo plánované, ale změna vydávání knih mě potěšila. Žádná blbá black edice, kvůli které se sice budete cítit jako king, ale ve výsledku o ničem. Tahle možnost výběru různých obálek je sympatická. Navíc v tomhle případě bylo otevírání (mladý by to nazvali unboxing a hned by to šlo na youtube) vážně vzrušující. Batman? Flash? Co to bude? V Batman/Flash jsem ani nedoufala, aby nepřišlo zklamání.

Mám Flashe!!!!!

Celý tenhle komiks je úvodní vzrušení do bruntál masakru. Nějak jsem se k tomuhle příběhu citově přilnula. Ale, do p€#e, ten Flashpoint a jeho nevydání, to vydavatelství vážně nedomyslelo. Ale jestli to konečně přinese srovnání všech času, bude to super.

Mám Flashe!!!!!

Tenhle komiks je prostě geniální. Šuš, čtete zlatíčka. No, já mám strach, že dneska neusnu, jak jsem odnesená do času a prostoru.

24.06.2019

Hate List Hate List Jennifer Brown

(Swim - Smile Empty Soul)

Tahle kniha funguje na jiném principu než na tvrzení svědků: "Byl to takovej mlčenlivej a neškodnej typ, vůbec nechápu, jak mohl mít ve svém obýváku posazené na gauči mrtvoly všech členů své rodiny (nebo jít do hospody a tam to zapálit, nebo jít do školy, a tam všechny vystřílet)." Tohle je ten druhý případ. Případ, kdy někdo už psychicky neunese šikanu a výsměch a vyřeší to jinak. Tím méně pohodlnější způsobem pro ostatní. Že nezabije v klidu sebe, aby následně do televize blond roztleskávačky mohli brečet, že: "Já ho vídala jenom na chodbě, byl to tichej kluk, milej, ale neznala jsem ho." Sice ho hned za rohem její kluk ponížil a věděla to hned celá škola, ale my ostatní jsme happy, tak proč to řešit. Jak se to říká? Když přežiješ střední, dáš už všechno? Na tom něco bude...

Jsme v přítomnosti. A já si řekla. Počkat. Moje dítě se možná účastnilo, možná neúčastnilo na masakru ve škole, který měl na svědomí její přítel, a sice je venku (takže nevinná), ale lidi si myslí svoje, a já jako správná milující matka, jsem tak jeblá, že asi nějak patologicky věřím v druhé šance, a že pubertální mlaďoši nejsou dementi, tak svoje dítě nechat dál chodit na tu stejnou školu?! Jasně, jinak by to nemělo post děj, ale dost krutá (krůta) matka. Takže kdo neumí plavat, hoďme ho z útesu. Sink or swim?
Co se stalo a vedlo k tomu je hezky zapletené do přítomnosti a rychle to uteče. Ale za mě málo propracovaná celková psychologie. Asi je to tím, že je kniha pro mladší čtenáře. Pokud je vám pod dvacet, přečtěte si Hate list. Pokud je vám nad dvacet, přečtěte si Tekutý písek.

Co ovšem oceňuji, je, že kniha vyšla. Nebo jinak. Že vychází knihy pro mládež s tématy pro dospělý  zpracované pro ně. Je to hodně důležité. Nejsem si sice jistá, jestli to něčemu pomůže, ale třeba se tam v zemi zázraků někomu rozsvítí.

24.06.2019 3 z 5

Čepel entropie Čepel entropie Vilém Koubek

("Paní Nováková prožila dlouhý a plodný život. Za druhé světové spala s Němci, jen když měla menstruaci. Vždycky si proto tajně případala jako odbojářka. Nakonec vystudovala, láskyplně přijala rudou a začala pracovat jako učitelka.")

A s citacema konec. Musela bych opsat celou knihu. Jedno vtipnější než druhé ;)

Jsem na bizár. A tenhle mě moc bavil. Jeden by řekl, že alespoň v důchoďáku bude klid, co? To ještě tak! Stačí démon a rozpoutá se peklo. Hodně vtipné a nechutné peklo.

A taky se smiřte s tím, že démonům se u nás líbí. A je jich tady hodně. Co v pekle, že jo? Naprostý souhlas.

Jo, a potom je tady Earl, kterej našemu penzistovi zachrání pr&@l. A to doslova. Má s naším Tondou svoje plány. A tim nemyslím zabití. Hned teď. A začne mejdan jenom pro zvané, který mě vážně dostal. Protože nikdy nevíte, kdy se z obyčejné práce stane, jo, právě "ta práce", kdy to potom je buď pořádná sranda, na konci která je průser nebo velký průser od začátku do konce. Záleží na tom, jak se na problém koukáte.

A zmínila jsem, že je Satan sekáč? Fakt je! A když dorazí papež a co se dělo potom, to už jsem byla v jiný dimenzi. Kompletně.

Asi je hlavní nebrát knihu až tak vážně. Fajn, je to nechutný, čili ne pro každýho. Vtipný a ujetý. Ale vlastně hodně dobrý. A líbilo se mi, jak je to napsaný. Fakt jsem se bavila. A byla příjemně překvapená.

21.06.2019 5 z 5

Neodvratný osud Neodvratný osud Robert Kirkman

Začátek řeší problém z poslední minulé knihy. Jo, přesně jak řekl Beta. Teď je to na mrtvých. A že jich je hodně. Na můj vkus až moc takhle akčních dílů za sebou. Přehnala jsem to? Zakřikla jsem to? Naštěstí (bohužel?) se to trochu rozředí. A fakt krutě. Zpětně mi to ale přišlo geniálně napsané. Nejdřív o tom mluvíme a potom se to stane i tomu druhému. Uf, trpěla jsem.

("Kurvadrát, Ricku! No věřil bys tomu? Vždyť mi spolupracujem!")

Druhá část. Protože druhá část...

V jednom komentáři k téhle sérii jsem psala, že tenhle svět je vlastně super. Když někoho vážně nenávidíte, můžete ho zabít dvakrát. Ale když někoho milujete? Musíte čekat, než ho zabijete poprvé napodruhé. Druhá polovina mě proto rozsekala. Tak doufám, že i jemu bude dopřáno, že se potom někdo postará...

A ten vzkaz autora? Jsem ráda, že to bylo hned po, ne na konci knihy. Já to chápu, v tomhle se naše myšlenky sešly a já bych to nebrala jako nespravedlnost (ani) nebýt toho vzkazu. Možná to je jenom další důkaz, že rozdíl mezi aurory, kteří se svými postavami žijí a těmi autory, jejichž postavy žijí, aby jim platili účty, ale jsou vlastně jednorázové, je propastný. A potom to jde poznat na kvalitě materiálu.

Já fakt nevím, proč mi to autor dělá! Trestá mě, že jsem jako malá zlobila? "Rozhovor" Negana a Ricka (fajn, spíš monolog) byl nádhernej. A já to chápu. Sakra, poslední dobou mi vlhnou oči nad touhle sérii víc než nad romantickýma pi@#%©na a malejma zvířátkama, jak by ke mně mělo být více hodící se tlakem společnosti a tohohle debilního světa.

A Negan do třetice! Na konci? Vau!

Poslední stránka mě dostala. No, to jsem už šla kompletně do p©®e...

19.06.2019 5 z 5