Lenka.Vílka Lenka.Vílka komentáře u knih

Druhá strana Druhá strana Jody Houser

Příběh začíná v momentu běhu Willa do kůlny, po kterém zmizel. A končí dojemným rodinným setkáním v nemocnici. Což není spoiler. Prostě musíte počítat s tím, že tohle je komiks pro toho, kdo sleduje seriál. Není to žádná dějová odbočka. Je to druhá strana a co se s Willem dělo. Takže ze seriálu víte, co se dělo na jedné straně. Teď se dozvíte, co se dělo na té druhé. Bez domýšlení během sledování, tady to máte jasně.

Už sám seriál pracuje s tím, že pokud jste ochotní pustit svoje vnitřní dítě ven, budete spokojení. No, tak tenhle komiks jde ještě hlouběji. Je to jenom pro toho, kdo se kouká a líbí se mu to. Pokud nejste v téhle skupině, pravděpodobně se vám nebude kniha líbit, určitě nepochopíte, co se tam děje a možná se vám i bude zdát, že se tam nic neděje a tolik si to neužijete.

Když jsem četla, tam vzadu v hlavě mi jeli scény z naší strany, a hezky se to všechno pospojilo. Druhá strana nám nebyla pořádně ukazována, aby to bylo napínavé. Teď už víme, jak to tam vypadá. Kompletně. A já nemohu být jinak než nadšená.

("Will Byers se vždy uměl velice dobře schovávat. Pro zábavu, před těmi, kdo ho šíkanovali. Když prostě jen chtěl být sám. Teď se schovává, aby přežil.")

Kresba mě bavila. Ani moc temná, ať vás to nepohltí, protože před sebou nemáte šťastný ani vtipný materiál. Přesto ne moc depresivní. Ale! Sakra, obálka a obálky jednotlivých sešitů? To. Byla. Pecka. Peckoidní!

Takže pokud jste neviděli seriál Stranger Things, ruce pryč. Ať je zaručeno, že pokud knize dáte špatné hodnocení, bude to proto, že se vám nelíbilo zpracování, a ne protože jste nepochopili "vo co go". Myslím, že je to ke komiksu fér :)

19.06.2019 5 z 5

Válka šeptem Válka šeptem Robert Kirkman

Jak mám napsat tenhle komentář v jakém si respektu k ostaním čtenářům? Tohle je díl 27, takže tady můžu napsat, co se stalo v dílu 26, ne? To by přece neměl bejt spoiler, ne? Já taky dopředu nečtu komentáře k dílům, které jsem ještě nečetla. Takže první odstavec bude hodně o dílu předchozím. Tak bacha, kdyby jste ještě nečetli (ek, ale stejně tyhle kydy moc lidí nečte).

Pokračujeme tam, kde Neganova cesta skočila minule. Nebudu lhát. Když se Alfa rozbrečela během rozhovor s Neganem, tak jsem myslela, že jí oš@#á a teprve potom zabije. Ne, že jí uřízne hlavu a s pískotem se vrátí za Rickem.

A teď jsme tady. Válka šeptem. S luxusní obálkou, kde je Beta s Neganem. A Lucille. Jasně, bitva je na více frontách, ale já se stejně soustředila jenom na jednu osobu. Když nepočítám, co kluci vymyslely ohledně infiltrace. Ale když mu umřela podruhý, byla jsem fakt na měkko. Co vám zbyde, když ztratíte už úplně všechno? Shit. Možná mu to úplně došlo až na tom poli, kde o ní přišel znovu...

Proto je pro mě Negan hlavní hvězda. Padouch z Top 5 padouchů historie knih. Měla jsem ho ráda už předtím. A můj oblíbený herec v adaptaci mě dodělal. Robík si ho vypiplal. Pomalu budoval a dával mu čas stejně jako všem svojim ostaním dítkům. Protože tak nějak čekáte, že má autor postranní úmysly. Jinak by už byl dávno mrtvej (takže jestli to nebude epický, končím se sérií). Jeho postupná změna a ukazování všech barev je nenásilné a uvěřitelné. On není zlej, protože ho to baví. Ale protože se dobrácí bojí dělat nepopulární věci. Jeho činy jsou proto uvěřitelné. Ne jako když je v prvním díle vykreslena na 100% zlá postava (zlá protože prostě proto, protože tam musí být, aby bylo dobro ještě dobřejší), aby se v třetím díle stala na 250 tisíc % kladnou, a vlastně ani nevíte proč, jak, kdy, jaký impuls, jakou cestou (protože prostě proto, nejspíš zachráněn láskou oné dobré děvy), a vy to akceptujete, protože to tak většinou prostě bývá, ale chybí tomu šťáva.

18.06.2019 5 z 5

Volání do zbraně Volání do zbraně Robert Kirkman

Ještě že mám další díl! Já myslela, že se na konci vážně po@&ru!

Tenhle díl je dějově jasný. Stejně jako je všem jasný, co je míněno tím "a k tomu všemu ještě unikne jeden velmi nevypočitatelný vězeň" z anotace. Už mi chyběl. Na svobodě mluví jinak než zavřenej. Já se smála pokaždé, když jenom otevřel pusu. Zlepšil se mi den a všechno bylo zase na správném místě. A co a proč na konci udělal? To se jako vrátí se svatým grálem? Jestli jo, doufám ve vtip směrem k těsnému poklopci.

Ale nejvíc jsem se řehnila u: "Byl jsem sám vážně kurevsky dlouho a jsem připravenej žít na hromádce. Teda jako s váma, ne na nějaký hromadě hoven...a s váma jako mezi váma, ne nějak jako sexuálně - i když co já vím, možná jste pod těma maskama všichni píchatelný. Chci říct...ať už s pícháním nebo bez, je mi to jedno. Chci akorát bezpečný místo k noclehu."

Ano, je to dost akční díl. Taky emotivní a napínavý. A možná to zase někdo nepřežije. Ale stejně se budete soustředit jenom na něj. Na jeho cestu za (...no spoileros amigos, přestože, kdo umí dát jedna a jedna dohromady jako dvě, ne jako tři, tomu to je jasný..), celou cestu na konci první cesty a divnej boot camp, až potom k...prvnímu odstavci tohohle komentáře.

18.06.2019 5 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

(Haunted - Diamante)

Když jsem měla tu čest s adaptací Sněhuláka v kině, byla jsem teprve na začátku série s Harrym. Takže jsem si užila film samostatně a těšila se na knihu. Bylo lepší si zapamatovat jenom kostru. Až potom k tomuhle dílu dojdu, ať si nekazím chuť.

A už chápu, proč hodně čtenářů četlo právě tuhle knihu nebo Levharta jako svojí první. Je to o textu. Už jsem to psala u minulého dílu. Nesbø je najednou stravitelnější a text odlehčenější. Proto jsem doufala, že mi to vynahradí příběh. Stalo se a jsem za to ráda. Přesto se přiznám. Už jsem od Nesba četla lepší. Žádný příběh v příběhu? No, bude se chlapec muset hodně snažit, aby dostal pět hvězd. To píšu, protože jsem hodně dlouho chtěla dát čtyři, ale kvůli posledním sto stránkám jsem tam dala ještě tu poslední. A potvrzuji si svoje podezření už z minula. Nesbø na sněhu se mi čte lépe ve vedru.

Ok, takže mizí ženy. Spojující faktor je sněhulák postavený před domem a to další během vyšetřování. No, asi takhle, při důkladném popisu toho s uřízlou hlavou ohledně teorie, jak k tomu došlo, jsem si uvědomila, proč mám autora ráda. I tohle umí podat tak, že bych si chtěla stranou blinknout, ale nelze se odtrhnout od textu, takže někdy příště.

Jsem moc ráda, že má kniha tolik stran a narozdíl od filmu je tam pořádný prostor na tu neustálou změnu teorií vyšetřovatelů (i v mojí hlavě), kdo za tím vším stojí. A spousta Harryho mouder a frků.

ZAČÁTEK SPOILERU
Jediným minusem knihy je to, že během vyšetřování vyplave tolik "Sněhuláků" s tak dobře vystavěnou pravděpodobností, že tomu poslednímu prostě neuvěříte, když je tolik stránek do konce, až mě to skoro otravovalo, takže jsem byla ráda, že se Sněhulák našel a případ ukončil. Už se to moc táhlo. A on(a) si kvůli minulosti zasloužil(a) trochu víc respektu. Hele, sice píšu spoiler, ale nemyslím si, že to spoiler je. Je to častá autorova šablona.
KONEC SPOILERU

Prostě nádhera jako vždy! Že je Harry dokonalej (až na ty své neřesti, pochopitelně), už víme. Ale teď už vím, že má rád Ryana Adamse. Teď je ještě těžší se jenom neusmát a všechno mu neodpustit (jsem holt povrchní a snadno prodejná)...
A nelze si nerýpnout. Že jsou Slipknot lepší než Slayer? Olegu, že já tě tam pojedu srovnat?! :D

17.06.2019 5 z 5

Tarantino: Retrospektiva Tarantino: Retrospektiva Tom Shone

Pro knižní honiče trik a milovníky velkých obrázků totální must have. Pro ostatní průměr. Já bych si to nekoupila a nečetla, kdyby kniha nebyla v naší knihovně. Dost vět jsem si musela číst znovu, aby dávaly smysl. A ty, které smysl dávaly byly většinou výroky mistra. Kdo má Tarantina rád, knihu si užije ve slepé oddanosti. Ale i tak bude vědět, že na téhle knize není přidaná hodnota. Navíc mít vysvětlivky k obrázku na druhé straně (ne na druhé straně, když je kniha otevřená, už jenom to je divný, ale na té další stránce po otočení!) je sprostý. Přečtěte si raději normální životopis nebo chvíli zagooglite...

Navíc. Kam v normální knihovně ten formát chcete narvat?!

15.06.2019 2 z 5

V lese visí anděl V lese visí anděl Samuel Bjørk (p)

Celkem zajímavá kniha s celkem zajímavými postavami řešící celkem zajímavou zápletku. Hodně se opakuju? Jo, o tom je i tahle kniha. Často jsem si chtěla trhat vlasy z výměn mezi postavami. Než se někam dostaneme, protože jeden nechápe, co ten druhý říká, je peklo. Já chápu, že to působí potom reálně. Ale jelikož jsme v knize, nepotřebuju realitu. Na to mám svůj vlastní život. Chci zachmuřelý detektivy s intelektem géniů. Tak mi obě hlavní postavy byly popsány a slíbeny a čekala jsem, že budou perlit. Chytrej Munch a vzpamatovávající se Krügerová, která i tak vidí až za roh (když Munch trval na tom, aby se vrátila k policii, tak jsem čekala, že je mega hvězda, přesto semletá špatným rozhodnutím, které jsem já chápala) na papíru působili jinak.

Komu bych knihu doporučila?
- těm, co nejsou na krváky. Tady je to vážně klidný. Vyšetřuje se, ale je to jako film R13. Když je tam mrtvola, je střih. Tady je to podobné. Vlastně tady ani není podrobný popis práce techniků na místě činu.
- matkám, které sice čtou detektivky, kde se něco stane dětem (což ví z anotace), přesto si knihu přečtou a potom píšou do komentáře "Pro mě jako pro matku to bylo těžký číst"...Popřípadě: "Jsem matka, tohle bych ani číst nezačala." Tady ten pocit nedostanete, takže cajk :)

Co mě na knize zamrzelo?
- právě tohle, to prvního bodu doporučení knihy. Já za každou cenu nepotřebuju kravák. Ale potřebuju vyšetřování na místě činu, aby to bylo komplexní, když jsme v detektivce, tady to bylo v nechutně malém počtu odstavců (jedna kapitola a jeden odstavec). Ne za každou cenu pitvu. V tomhle případě si asi autor byl vědom toho, že by mu odpadlo dost čtenářek se srdcem na pravém místě bránících svá dítka. Má to totiž jednu výhodu pro autora. Pokud by na konci už nevěděl jak, tak napíše něco v tomhle stylu: "Že se na konci někdo z týmu podíval na fotky z místa činu a tam si toho všiml. Že je tam ještě nějaké další znamení, které na první dobrou vede k pachateli a všechno je najednou jasný." Za mě něco jako zadní vrátka.
- mě baví, když se dozvím něco o hlavních hrdinech. Sebastian Bergman mi to potvrdí. Jenže tahle kniha je psaná stroze. A ty časté výměny třeba kdy je pod sebou deset řádek přímé řeči v dialogu (kort víc postav!) bylo nepřehledné. Nebo jinak. Já věděla, kdo to říká, ale vadilo mi (mrzelo?; chybělo?), že tam není u toho víc. Jako třeba, že se někdo na někoho podíval, nadechl se, řekl. Skákalo se z myšlenky do myšlenky.
- nejsem si jistá, zda padesátiletý chlap s tolika lety praxe a vlastně tak trochu génius mluví tak, jak to bylo psáno. Miu jsem chápala. A klidně to přiznám. Chtěla jsem se o její minulosti dozvědět víc. Hlavně kvůli důvodu, proč na ostrově chtěla udělat, co chtěla udělat a potom se zjeví bývalí kolega, ona pokrčí rameny a řekne si: "Tak teda za týden." Místo toho, aby ho poslala do háje. To to zase asi tak nechtěla, ne? Nějak se mi nezdálo, že by to mělo jenom souvislost s tím, co se stalo její sestře, a následkům toho, co udělala a proč odešla od policie.
- sérii se sice jmenuje Holger Munch a Mia Krügerová, ale ani jeden z nich se teda moc nevytáhnul. Ale ten ajťák bažant byl sympatickej.

No, snad je druhý díl lepší. Nepovažuji knihu za ztrátu času už jenom z toho důvodu, že byla značně čtivá, celý zločin nebyl špatný, ale konec a pachatele jsem nesežrala. Za mě průměr s tím, že jsem četla už lepší knihy. A přestože dívky v lese visely jako anděl, slovenský název knihy mi přijde lepší.

ZAČÁTEK SPOILERU
- jsem zvyklá z jiných knih, že v situaci, kdy máme dvě mrtvé, dvě se pohřešují a očekává se deset obětí, tak tým vyšetřovatelů šílí, šéf týmu řve na své kolegy, ať přidají, tady se kafíčkuje, burgruje a každej večer chlastá.
- byla bych raději, kdyby msta byla na základě děje prvního dílu a tohle byl děj třeba pátého dílu. Lépe bych si děj vychutnala a můj vztah k postavám by byl prohloubený. Takhle jsem s nima prostě nesoucítila. A neuvěřila jsem tomu.

13.06.2019 3 z 5

Esmera Esmera ZEP (p)

Začnu tím, že jsem nepochopila, co tím chtěl autor říct. Přiznám se. Protože já pod tím "zjistí o svém těle jednu fascinující věc – síla orgasmu jí doslova a do písmene dokáže měnit život!" z anotace čekala něco jiného, než co se potom v knize dělo. Čili, jestli to mělo nějakého skryté řecké poselství, jak jsem našla v jednom zdejším komentáři, já ho nenašla.

Za mě (a můj asi nízký intelekt a malý rozhled) jsem dostala hezky zpracovanou fantazii (kdo by tohle nechtěl?!). Ale jo, něco ťuklo. Asi "Když dostaneš to, co chceš, dostaneš se na hranici, kdy už nejde víc, budeš potom stále šťastný?" Asi o tom to bylo.

A kresba byla dokonalá. Závidím těm, kdo chodí k zubaři tam, kde mu přes rameno nekoukají babičky (dejte mi na něj číslo, klidně budu dojíždět), a mohli číst v čekárně. Hodně detailní a nádherná. Takže pokud se nechytíte na tom jakémsi poselství, s tímhle si vystačíte. Příjemné lechty lechty :P

Jenom to strašně rychle uteklo!

11.06.2019 5 z 5

Jména mrtvých dívek Jména mrtvých dívek Eric Rickstad

Jména mrtvých dívek začnou hned tam, kde skončila kniha Tiché dívky. Nervní Frank, vysmátý Preacher a potom se přidá vyděšená Rachel. Kniha, která se dá číst samostatně. Prvních padesát stran je do děje dobře zakomponované opáčko. A když je u kormidla Sonja, tak se rozebírá i její vzpomínka na Číhání. Jo, jde to číst samostatně. A pokud chcete přijít o krásu předchozích dílů, klidně čtěte jenom tenhle! (A já budu dělat cha cha cha.) A jelikož všechno souvisí se vším, vaše chyba vesmírná nesmírná by to byla.

Takže...kromě dramatu z minula, a teď už to napsat můžu, zda je nebo není Rachel dcera satana, zmizí žena. Žena, která už jednou utekla ze spárů násilníka. Byl to Reacher nebo někdo jiný? Byl to Reacher předtím a teď znovu nebo někdo jiný? Nové tělo, další pochybnosti, které vedou do případu v minulosti. Nebudu tak krutá, abych všechno vykecala, ale to propojení vás překvapí stejně jako nové pracovní partnerství Franka a Sonji. Teď už to chápu i já. I přes mé výhrady, že Sonja v druhém dílu tedy být vůbec neměla. Protože...v knize, v knize, jo?...

Technická poznámka ke knize:
Při čtení jsem si hned vybavila své pousmátí nad tím "my doma nezamykáme". Tedy, dokud nám někdo nezabije v domě holku. Z první knihy. A heleme se, stačí pár vražd, a hned má Frank problém v obchodě, aby byl se svým vzezřením prodavačkou obsloužen, do kterého na první pohled nepatří.

ZAČÁTEK POILERU
Jsem ráda, že mi autor vysvětlil, proč byla zabita Mandy v předchozí knize a že to vlastně nakonec souvislost s ostaním mělo, protože v Tichých dívkách to souvislost nemělo řečenou (tedy takhle, mě se vysvětlení zdálo ubohý). Takže díky, pane spisovateli, dostal jste mě.
KONEC SPOILERU

Sečteno a podtrženo, dobrá série. Snad autorovi vydrží touha a motivace psát. Knihy od něj mi padly do noty a já jsem ráda, že jsem si je mohla přečíst. No, a obálky, ty jsou taky luxusní. Věčná mlha dodává společně s popisem snad úplně všeho další element a vrstvu vyprávění. Ale to že to že jsou v tý díře v podstatě všichni magoři, psychopati a strašně kuku, i tak mi to přirovnání z obálky přijde mimo. Jo, bylo to všechno super, ale husinu typu jako od Kinga jsem fakt neměla...
A přestože si přeju, aby autor dál psal z jeho doslovu mám trochu obavy. Hlavně, ať to dá příště do jiné lokace nebo jiné vyšetřovatele. Ať nevznikne stejný problém a následný důvod, proč nemám ráda Vraždy v Midsomeru ;)

(Kolem tři sté strany jsem měla trochu krizi a kniha se mi trochu táhla. Nula napětí. Podle mě se autor trochu zamotal do toho, jak chce mít všechno propojené, promyšlené a všechno se vším související. Jo, konec je takovej jakej čekáte, ale kvůli tomu vše nakonec působí jako přestřelený začátek, protože tempo autor neudrží celou dobu.)

A jo, opět jsem poslední dvě kapitoly komentovala slovy: "To si děláš p&#@l?!" Chtěla jsem dát čtyři hvězdy, za tohle jsem musela výš. Kdo četl, pochopí mě...

11.06.2019 5 z 5

Otevřený hrob Otevřený hrob Angela Marsons

Takže, děti, teď si řekneme, proč je lepší, když neposloucháte rady svých rodičů. V práci se moc nesnažte. Hlavně, když děláte u policie. Potom se může stát, že vás jako odměnu za odvedenou práci, aby jste si odpočinuli, pošlou někam, kde najdete mrtvolu. I když v případě Kim to může být i proto, aby chvíli neprudila, což se povedlo, když další vražda. (Chi chi chi.) Ze které se vyklube práce sériového vraha. Prostě další den v práci.

ZAČÁTEK MOŽNÉHO SPOILERU
Ze začátku mě fakt pobavilo, jak nám stále autorka různýma slovíčkama a větama podsouvá Boba. Jestli se čtenář chytí. Třeba to bude mít něco společného s případem. Možná to nic společného mít nebude. Možná to bude jenom paralelní vyšetřování. A možná...
S napětím jsem čekala, co z toho vzejde. To mě baví :)
KONEC MOŽNÉHO SPOILERU

Takže jsem ráda, že se mohu vrátit k obvyklému hodnocení téhle série (příběh minulého dílu mi prostě nesedl) pěti hvězd. Otevřený hrob si to zaslouží. Už jenom kvůli tomu "proč to všechno". Drsné, kruté, zatraceně dobře napsané.

08.06.2019 5 z 5

Řetězová reakce Řetězová reakce František Kotleta (p)

("High Hopes - Pink Floyd)

Nebudu lhát. Všechny díly se mi četly dobře. Proto jsem neskončila po prvním. Logika, ne? Na začátku je banální problém, který vyústí v pár dost nepříjemných situací. Ale Alice je drsná baba. Takže, říkal jsi něco, debile? Fakt jsi něco říkal? Dostaneš do tlamy!

Pokud mi bude dovoleno rýpnutí, tak to udělám. Jako spin-off to funguje geniálně. Klidně bych si dala trilogii (pokud autorovi odpustím značnou neoriginálnost a postupem času vykrádání sám sebe, na což jsme zvyklí, tak to je celé ok). Alice je fajn baba, sedla mi už předtím. Ale proč si nezaslouží svou vlastní sérii? Vedlejší linky dostatečně natažené a konec je jako z každého amerického filmu ("jako, může to bejt konec, ale když přijde dost lidí, tak nemusí"), protože...každá druhá kravina pokračování má, takže proč by ne i dobré věci :O

07.06.2019 4 z 5

Sherlock Frankenstein a Legie zla Sherlock Frankenstein a Legie zla Jeff Lemire

Měla jsem trochu obavy, že to bude jenom nastavovaná kaše bez přidané hodnoty. Kostička vydavatelství, ať čtenář sklapne, protože další palice vyjde až v roce 2020. No, má to ale jeden háček. Legie zla je vážně dobrý komiks. Už aby tady byl druhý díl!
(Víte, jak to myslím...)

Lucy je tvrdohlavá holka, to už víme. Ale teď se dozvíme její cestu, jak se dostala za zbytkem bandy. A jo, tady se krade ve velkém. Ještě víc než v palici, ale koho to zajímá? Mě tedy ne. Je to inspirace a vzdání pocty. A ta kresba? Oh, shit. Shit, Alisik mě nakazila :D

I tak mi přijde, že na Rubína si musíte prostě zvyknout. Mě to chvíli trvalo. Takže teď už jsme spolu byli ok. Ale potom jsem bylo odměněna. Jo, jo, "ach" i "wow" dneska. Moje topka.

Nejvíc mě ovšem bavil fakt, že všechny hrdiny, které na své cestě Lucy potká, mají samy o sobě tak silný a zajímavý příběh, že by to bylo na na samostatnou knihu. Hold your horses, já chci trojku palice!!!!!

Azyl Azyl Marjorie Liu

Vždycky když dočtu novou Netvoru, chvíli potom vždycky jenom sedím, beze slova koukám před sebe. Ať beru příběh nebo zpracování.

V trojce to nejdřív působí jako že se toho zase tolik nestane, ale opak je pravdou. Válka je na spadnutí a z azylu možná nakonec nebude zase tak bezpečné místo.

Právě proto poslední dva sešity působí ještě brutálněji a fantastičtěji. Těžký na to nekoukat s otevřenou pusu.

Tekutý písek Tekutý písek Malin Persson Giolito

("Runaway Train - Oleander")

Knihu jsem si chtěla přečíst hlavně kvůli seriálu a své snaze vždy nejdřív číst předlohu. Podle komentářů se jedná průměrnou knihu. Tak uvidíme. Já moc nemusím příběhy přímo ze soudní síně. Tak jsem doufala, že to bude v  menším, tedy pro mě strávitelnějším poměru nebo stravitelnějším popisu. A těch horních deset tisíc junior taky není téma pro mě. Hele, jdu do knihy skoro se samými negativy, co?

Přečteno.

("Státní zástupkyně by se měla naučit vyjadřovat úsporněji. Neřekla jedinou větu dost krátkou na to, aby se dala napsat ma twitter.")

Hmm. Úvod je vážně dlouhý a táhlý. Když ta holka se neskutečně vykecává! Furt a dlouho (psáno v první osobě). Všechno rozebírá podledem hysterky, která nic nechápe, je zmatená a jak skáče z jedné vzpomínky do druhé, mátlo to i mě. Ale zároveň jako od vážně moc chytrý holky ("chytrý bohatý holky"), která se jenom omylem ocitla na špatném místě. Prostě je to psané tak, že se chcete dozvědět pravdu. Ale nečekejte na první stránce: "Udělala jsem to a takhle to bylo.", ani "Neudělala jsem to, nechápu, proč se mi to všechno děje.". Na pravdu si musíte počkat. Jo, ze začátku jsem se tím trochu kousala, ale potom jsem se začetla. Mám z toho bohužel i to, že tahle děcka vážně nikdy nepochopím. Že ani nechci. Vážně může pocit toho, že si můžete dovolit všechno ke všem, a potom když vám to někdo vezme, vyústit až v tohle všechno?

S Mayou jsem měla problém. Kniha je psaná tak, že textu toho bohatýho fracka prostě věříte. Tak moc, až jí to přejete. Jako kdyby z toho byla jenom další sranda, která se budu moct rozebírat na sociální síti. Jen si trp, ty mrcho. Ale stejně vám hlavě bude blikat, jestli to není jenom obranný mechanismus. Jestli to nebylo jinak. Dostala jsem tolik proměnných, že jsem pravdu asi přehlédla. Proto mě konec tolik šokoval? Pro mě je to prostě jiný svět...navíc je Maya trochu v jiné cenové kategorii (mimochodem výrazu v uvozovkách si vážně užijete hodně!), takže má právníky, kteří by zvládli z černé udělat bílou, takže tak.

Navíc je všechno v Mayi režii jako vypravěče. Dobře provedená manipulace se čtenářem. Chápu tedy, že to dostalo jakousi cenu uvedenou na obalu knihy. Jenom nechápu kategorii. Tohle byl spíš psychologický román. Nebo takhlenc. Mělo to k němu blíž než krimi. (Protože se to odehrává v soudní síni a jsou tam mrtví?) Pokud jste tedy zároveň schopní ustát trochu toho dívčího dramatu, bude se vám kniha líbit. Přesto na otázku: "Co to čteš?", jsem automaticky odpověděla: "Detektivku." Buď jsem to nechtěla komplikovat nebo moje podvědomá odpověď ohledně žánru. Je to prostě "kniha". Žánr si domyslete samy. Pravděpodobně to zvládnete jenom po dočtení. Dřív určitě ne. Nebo ani potom (jako třeba já).

Autorka si vybrala jednoznačně zajímavé téma. Protože jako normální člověk vidíte ve zprávách jenom náhledky podobných činů. Nikdy nevidíte, co bylo předtím. Natož, co následovalo potom. Možná proto, že to lidi moc nezajímá. Hlavně aby do večerních zpráv dobře natočit ty, kteří přežili. Navíc mě bavilo, jak bylo zakomponované to téma Švédi/cizáci, protože oni na první pohled působí jako, jak jsou s tím ok. To možná jo, ale jenom ty chudý. A málo informovaný.

ZAČÁTEK TEORETICKÉHO SPOILERU "Já tě budu milovat, když to nikdo jiný nedokáže. Slibuju. Už tě nikdy nenechám samotného."...Tohle je výsledek psychického vydírání né lásky. Jak bys ho mohla opustit, když tě tolik potřebuje, poté co si to sám posral, protože se choval jako nezodpovědnej zbohatlickej feťáckej fracek? A v tomhle překrouceném paradoxu jsou všichni proti němu? Kdo je viník? O mrtvých jenom dobře, říká se. Tak to by se v knize lhalo ještě víc než tomu tak je. Katalizátor je pryč a ostatní musí čelit následkům?
Nebudu komentovat skoro konec knihy, kde se Maya (několikrát) obrátí vyprávěním na čtenáře. To mě změnilo z pozice účastníka na pozorovatele. Jako pojistka (asi), kdybych doteď pozorovatelem nebyla, ale účastník všeho. Protože v té třídě všichni neumřeli. Protože nám bude poskytnuta i ta druhá verze toho, co se stalo. Kromě té, kterou nás celou dobu krmila Maya. Tak si vyberte. Zelená nebo červená? A je to těžká volba? Nebo snadná? Nebo záleží na tom, kdo vám to nabídne?
KONEC TEORETICKÉHO SPOILERU

Jo, a ve vězení je to vlastně fajn. Alespoň neprudí máti s tatíkem (trapní exoti, nechci bejt jako voni!). No, byla jsem zvědavá na její pocity, pokud se dostane do "skutečného vězení".

Za mě: kouknu na seriál a taky "Bang, bang, seš mrtvej!", nějak mě chytla z toho všeho depka.

Jaro Jaro Hubertus Rufledt

Začíná přituhovat. Láska dělá divy a pomáhá najít odvahu. A že Alisik udělá něco hodně odvážného. Konečně jsem se i trochu bála. A nějaké to "cool", "oh shit" nebo nahrazení anglických slov do věty, mi vážně nevadí. Co občas slyším cestou do práce, panenko, jsem raději za to oh shit...

Za všechny knihy: ty kresby přes celé stranky nebo dvojstranu jsou na "ach" a "wow" a taky na slintnutí. Tohle prostě musíte vidět a přečíst

02.06.2019 5 z 5

Zima Zima Hubertus Rufledt

Takže takhle. Mám tuhle sérii moc ráda. A další díl mě v tom jenom utvrdil. Baví mě, že se zároveň dozvím i něco o minulosti ostatních usedlíků hřbitova. Jenže, bude ještě hřbitov? Bude Alisik a Ruben? A co až si Alisik vzpomene na svou smrt? A dostane se dál? V druhém díle se toho moc nestalo, to uznávám. Jenže já jsem úplně ztracena. Proč to má tak málo stránek?!?!?

Kresba stále nádherná jako v prvním dílu. Jsou to detaily, barvy, růžovej méďa, kluci z hřbitova. Prostě nevím, kam koukat dřív, tak čumím, dokud vidím. Nádhera.

02.06.2019 5 z 5

Lom bohů Lom bohů Jeff Lemire

("Takže vy jste se tajně spolčili s mým synem, abyste na mě spáchali atentát, a teď jste se prostě rozhodli změnit strany, rozumím tomu dobře?"..."V podstatě."... "Jo.")

Takže kam teď po prvním dílu? Thane je hodně nebezpečný, protože si neuvědomuje, že sílu, kterou teď má neovládá on, ale ona ovládá jeho. Takže v rámci citátku s tím musí zbytek rodiny něco udělat. Tuším drsný vyústění. Ale nejdřív Lom bohů. Aby Thanos získal zpátky svou moc a mohl porazit mladýho. Ale nebude to jen tak. Ale vážně to bylo dobrý! Trochu vtipný. Vzhledem k tomu, jak svou sílu dostane zpátky....

Nějakej Peralta. Od toho jsem se ještě na nic nekoukala. No, ze začátku jsem si musela zvyknout. A možná i on sám. Takhle ošklivého Thanose jsem ještě neviděla. Ale potom se to nějak zlepšilo. Nevím, co se stalo, kde se to stalo, ale byla jsem ráda. A celkově všechno bylo takový hezký, barevný, hlavně galaxie a všechny ty detaily, Lom bohů. Takže jsem ve výsledku byla potěšena.

Konec?! Konec?! Cože?!

Ano, i takhle lze pojmout rodinná terapie. Thanos style. Takže poslední dva sešity jsem koukala s otevřenou pusou. Famózní. Z dalšího dílu mám trochu obavy. Jak dějově, tak změnou autora. Uvidíme. Já se těším.

31.05.2019 5 z 5

Bezčasí Bezčasí Bryan Hitch

Úvod je doják jako vod Rozamundy! V jiném světě to dali Batmanovi pořádně sežrat, ale tady jsou vlastně v pohodě, ohledně jeho složek na členy ligy. Kvůli Supermanovi. Kterého už přijmou mezi sebe. Dojemné, ale zase prr. Šmejdí útočí. Tak co ten čaj o páté s pokecen přesunout na zítra, holky?

Ale potom se to zhorší. Někdo přepisuje minulost, aby lidé jako liga nikdy nevznikli. Jenže záchrana možná je. Což ovšem znamená rozdělení členů ligy. A tady jsem se trochu nudila. Mám raději, když někam vlítnou spolu, jako liga, jako tým, nebo když alespoň někdo s někým. Za mě nemastné, neslané, děj celkově takový...no, z trenek mě to vyskočilo. Až na poslední sešit, kde to konečně chytne grády a epický masakr. Až na Supermana, ten byl super (je to přece Superman, tak jaký jiný má být?!). Protože on není od nás, takže je všechno s jeho minulostí jinak. Jo, zachránil celý komiks. Čekám, že se série příště vytáhne. Dnes jsem úchvácena nebyla. Ale soudě podle konce, jsou sázky vysoko.

A nejkrásnější kresba přes dvě stranky vypadá jako kdyby útočili zmutovaní krabi!

31.05.2019 4 z 5

Tiché dívky Tiché dívky Eric Rickstad

Změna hlavní postavy v druhém dílu mi nevadila. Přesto jsem nepochopila proč. Nic proti Sonje, ale když jsem se začetla do minulosti Franka a jeho myšlenek, je to pro mě lepší základ vyšetřovatele. Tam je všechno, úplně všechno. Možná právě trojka bude nejlepší právě kvůli tomu zředění oběma postava. Uvidíme.

K příběhu. U silnice se najde opuštěné auto, takže se hned začne pátrat. Dívce bylo šestnáct, ale problémem je její zplnoletnění, kvůli kterému je jiný postup než při zmizení nezletilé. Proto se do toho může připlést i Frank. Byla jsem tedy dost zvědavá, proč byla ta holka zplnoletnělá, když to bylo vlastně takový zlatíčko, jak vyprávěla její máma. Žádné dítě, zneužívání, starej. Prostě pohoda a žádný problémy, říkala. Tady někdo pekelně lže. Teď už jde jenom o to, kdo komu, proč a jak moc hodně. A vážně mě zajímala spojitost s první kapitolou z minulosti.

Co se od prvního dílu nezměnilo, je čtivost (víte, jak to myslím, protože autor nejdřív napsal dvojku, blbě se to píše...no...). Autor si mě získal. Jeho knížky se mi čtou dobře. Umí vtáhnout a konce krátkých kapitol vás ženou stále dopředu. Trochu ostřejší a sprostější (ne tak všeobecně, ale vzhledem k Číhání), ale sedělo mi to. Frank totiž není žádná slečinka, tak se mohl ze řetězu utrhnout i autor.

Vážné nevím, co autora vedlo k napsání série takhle. Teda, pochopila bych kdyby vyšly Tiché dívky jako první díl a potom Číhání, ať čtenář trpí do třetího dílu (podobně jako série o F. Riskovi, kde druhý díl dějem předchází tomu prvnímu). Ale nechápu, proč nejdřív vyšel druhý díl, potom první a potom třetí. Takhle dobré věci získá jenom čtenář jako já, který čte až po vydání všech dílů od Číhání. Nebo kdo čte opakovaně podle číslování v sérii. A jelikož tady u knihy každý píše o "tom velkém šoku na konci Tichých dívek", ke kterému se tady taky přídávám (ale zase tak brutus to nebylo, to mě nepřekecá nikdo, mě se tím potvrdilo něco, co vyplulo v mojí hlavě na povrch až moc brzo), jsem moc ráda, že jsem sérii četla až teď, a proto začala Číháním, ne touhle knihou. A z poličky na mě mrkají Jména mrtvých dívek. Čekám masakr. A jsem ráda, že se do knihy můžu pustit hned.

(Jenom dodám, že Frank a Sonja a potom Frank/Sonja mi skutečně nevadilo, ale autor si to u mě rozhodil tím, že i tady byla Sonja. Jako vedlejší postava. Za mě by bylo lepší, když už chtěl takhle, aby tam nebyla vůbec. Její přítomnost zde jsem nepochopila. Aby si čtenář připomněl, že to je stejná série? Mám totiž obavy, že jinak bude hodnotit ten, kdo začal touhle knihou a ten kdo začal s Číháním.)

Ještě k Frankovi. Takovej milej a roztomilej taťka Šmoula, kterej má problémy se zádama a ženama (takže chápete, proč je super postava?!). A je dlouho sám. Takže číst si o jeho namlouvacích praktikách oživilo příběh. Jak je nadrbanej a ty ženský jsou vážně potvory, ze kterých je nervózní. Paní prodavačka byla dokonalá.

ZAČÁTEK SPOILERU JAKO KRÁVA
Jsem jediná, komu tyhle konce moc nesedí? Když se ukáže, že vražda z anotace je vlastně naprosto banální, aby se ukázalo, že vlastně s těmi ostatními nemá vůbec nic společného?
KONEC SPOILERU JAKO KRÁVA

Oceňuji ale výběr témat aurora. Hodně odvážné vzhledem k tomu, že je z Ameriky. Tak nějak si automaticky odepíše čtenáře s určitou mentalitou. Ale na mě to bylo moc, protože jsem četla hned za sebou dvě knihy, kde to samé bylo zmíněno. Ono "Modli se a budeš čistá." je prostě směšné. Sorry, ale je...

30.05.2019 5 z 5

Poslední návštěva Poslední návštěva Jason Aaron

Zase chce něco zničit svět! Zase? Jo! Aha. A něco novýho tam nemáte? Ne, proč? Tohle funguje vždycky! Ok, tak jo...

(Protože všichni milujou začátky: "Dirt and Roses - Rise Against")

Takhle asi nějak vznikal scénář komiksu. Avengers mají pauzu, ale najednou nezbezpečí a jsou zpátky. Avengers, do boje! Nebezpečí je proklatě velké a celá akce kolem je obrovská.

Já nevím, kolik na to měli kluci času, ale četla jsem za sebou dvě dítka Eda McGuinnesse a přišlo mi to jako od dvou jiných kreslířu. Teda takhle. V případě komiksu Poslední návštěva za ním někdo asi stál a pohlavkoval ho se slovy: "Kresli, opičko, kresli. Žádný zdržování. Nebude banán!" Kresba je totiž krásná. Taková mainstreamová. Místy ale až moc. Plochá, nic neříkají. Jako kdyby nebyl čas na detaily. Jenom na velký věc, bum bum. A že když je konečně pořádná kresba, tak uprostřed, aby z toho kvůli vazbě nic nebylo, je evergreen, a je to bohužel i tady. A občas byl přechod oken (hlavně těch neuzavřených) dost na pobrání, co teď číst.

Proč ale tenhle komiks nemůžu potopit? Kvůli ději. Ten je prostě typicky hrdinskej a mě bavilo číst. Doufám, že pokračování bude ve stejném duchu. A ještě lepší.

Ale...je tam jeden detail, kde jsem se znechuceně rozhlédla, jestli mi někdo nekouká přes rameno. Když si Steve roztrhl tričko úplně ve stylu Petera Parkera. To jsem byla lehce zmatená. Fakt uncool.

Ale za Ghost Rider/She-Hulk vážně všechno zlý zapomínám. Na konci byl Robbie vážně k nakousnutí. A že by si Thor našel babu? Takovou náladovou, na mě až moc. Chi chi chi.

("Hulk. No teda. To není nikdy dobrá věc. Rychle řekni něco prďáckýho, ať není poznat, jak vyděšený seš."..."Ty..ne Hulk! Tak ty nepřítel!")

Konec super. Teď už jenom doufám, že se příště zastaví i všichni ti ostatní zmiňovaný. Čím víc, tím líp ;)

28.05.2019 5 z 5

Pavučinka Pavučinka Joe Kelly

Tohle bylo vážně neskutečně, ale opravdu vážně #&@%$ vtipný a divný. A potom vtipný a vlastně i smutný...

Jmenuje se Wade, jmenuje se Peter, jmenují se Pavučinka! Příběh je poněkud crazy, ale nic jiného přece ani nečekám. Jenže tentokrát je všechno jinak. Proč je Spider-Man ten jeblejší než Deadpool? Co se to tady děje? A ještě k tomu trocha války v Čarosvětě. No, držte se, bude to jízda.

Kresba je dnes na na "ach" i "wow". Hlavně Pavučinka. Sexy, až se budou sbíhat sliny! Ale má to v hlavě trochu pomotaný. Kdo by neměl? Tatínkovské DNA se na ní podepsalo.

Morální ponaučení, oběti, hodně obětí, skoro jako dokonalá rodinná komedie. Všema deseti!

27.05.2019 5 z 5