Lenka.Vílka Lenka.Vílka komentáře u knih

Punisher: Na začátku Punisher: Na začátku Garth Ennis

Tohle by mě nikdy nenapadlo (je přece řeč o Punisherovi), ale v tomhle díle mě víc bavily "kecací" pasáže než ty s bouchačkama. Protože to podstatný bude teprve následovat. Jsme přece na začátku, pičo. A nebudu lhát kabátek 18+ mi k Punisherovi sedí víc. Kresba nádherná a bavila mě. Příběh...styl zabij všechno co se hejbe, dokud se to hejbe mi naprosto vyhovuje.

23.05.2017 5 z 5

Proměny Proměny Gregg Hurwitz

Nejdřív jsem plánovala pouze hodnotit, protože bych v podstatě okopírovala komentář z předchozího dílu. Protože to je prostě pravda. Tady Batman hraje druhý housle. Je to o zaporákách, kteří mají schopnosti, které jsou super, přestože nejsou superhrdinové. Takže z mojí strany spokojenost.

23.05.2017 5 z 5

Jmenuji se Lucy Bartonová Jmenuji se Lucy Bartonová Elizabeth Strout

Na knihu jsem se těšila, protože mi bylo slíbeno, že patří mezi top 2016, přestože zdejší komentáře jsou trochu jiné. Text mi vůbec nepřišel strohý (pouze těch prvních pár stran, než jsem si zvykla), ale vlastně nádherně rozepsaný (přestože vlastně není nijak zvlášť košatý). Olive jsem ještě nečetla, ale chápu proč to ocenění. Jsou knihy, kde je super, že jsou tři vteřiny pohledu na nebe popisovány na šedesát stran. Tady šlo o to, ať si těch šedesát stran představím. I bez toho jsem cítila všechny emoce. A není to snad o tom? Můžete být sebelepší spisovatel, ale když ve svých čtenářích nevyvoláváte emoce, tak k čemu to všechno?

22.05.2017 5 z 5

Pár vražd navíc Pár vražd navíc Garth Ennis

(Obsahuje slova běžná, leč pro někoho sprostá (ale je to citace knihy). Jestli Pandořinu skříňku otevřete a vykradete, je už jenom na vás.)

Co bavilo jenom za čtyři: Bloodlines, Rakev plná dolarů
A teď to nejzajímavější.

K čertu s budoucností: tohle se povedlo. Smála jsem se jako blázen. Budoucnost byla jednoznačně super. Protože i tady to Tommy rozčísne. A co má Ennis furt proti zviřátkum?! Chudák číča. Ale Gunfire ji pomstí! Neb když se dva perou, postavte mezi ně Hitmana s granátem. Nebo jenom s bouchačkou. Nebo jenom tak.
(Nejsem žádný hrdina. Jsem prostě maník, co se živí zabíjením zmetků, a vydělaný prachy prochlastá a prosází! Ze mě žádný ikonický schopnosti nevysosáte, protože já nejsem žádná ikona...Ale co všechny ty legendy?...Jděte se oběsit s těma svejma pitomejma legendama!)
(My...my se nemůžeme mýlit...Kwalte, už za mejch časů říkali, že Mariah Marey je diva! Pravda nikdy nepřetrvá! poznámka autora komentáře: vtip pouze pro určité ročníky. Mladším odpustíme, že neví, kdo to je. Protože pravda nikdy nepřetrvá.)

Ten vyklobanej parchant: dobrá překladatelská slovní hříčka. Loba jsem si chtěla přečíst už delší dobu, takže jsem si jenom potvrdila, jakej to je sympaťák.
(To jsem teda ještě nežral, vy kriplové a vochomrdky! Výstřelej mi voči, pak pro změnu mozek, napumpujou do mě volova jak sraček, daj mi do kokosu, flusnou na mě, defenestrujou mě a rozplacnou o mě něčí třítunový koule! Pak se proberu a mám pocit, že jsem celou noc šňupal biolit! A kterej hajzl mi, kurva, přivařil k prdeli zdechlýho čokla?! poznámka autora komentáře: mám stále větší touhu na Ennise zavolat Petu.)
(Koukej zastavit, živle! Jménem zákona!...mířeno na Hitmana)

Jak být superhladinou: Sixpack a Superman zachraňují situaci. Jenom mají oba trochu jiný názor. Teda, Superman je měkota, Sixpack to vidí reálně.
(Žádný slitování, prabábo! Potřebujeme prachy na metamfetaminy a komiksy, jasný?!)

JLA: hodně odkazů do minulosti, to mě bavilo. A hlavní otázka: kdo je hrdina a zachrání svět? JLA nebo Hitman? No, někdo kecá jako pacifista a někdo střílí. V tomhle případě jsem na straně kvéru, ten je občas účelnější.
(Kde jste se naučil řemeslu?...Pár let u mariny...A takhle jste se to rozhodl to používat?...Učí, jak zacházet se zbraněmi, bombami a jak podřezávat krky. Co jsem měl dělat? Taxikáře?...Studený, tmavý a ponurý, takový mi připadá život zabijáka...Má to i světlé okamžiky. poznámka autora komentáře: trochu návod, jak se dostat do absolutně těsný blízkosti prdelky Wonder Woman. Vstupte do JLA nebo se staňte nájemným zabijákem se schopnostma.)

21.05.2017 5 z 5

Zavíračka Zavíračka Garth Ennis

Tak tohle bylo jako z romantickýho filmu. Myslim konec. Epické zakončení, to jednoznačně. Vrátíme se do dětských i starších let, zachraníne pár životů, propleteme to pár hustejma hláškama. Ať si to lidi pořádně užijou. A že jsem si užila!
(Dal ses k mariňákům?...Prospěje ti to. Trochu si vytříbíš charakter, naučíš se ovládat...Seane, já jsem viděl ten film Olověná vesta! To...musí bejt noční můra....Ale jdi, Tommy. To byl jen film.---A následuje pár stran, kde je víc cenzury než slov a vůbec to nevypadá jako v tom filmu! Přísahám! Tam lhali a v armádě jsou jenom milý hoši!)

19.05.2017 5 z 5

Tommyho hrdinové Tommyho hrdinové Garth Ennis

Jedna kniha, jeden ucelený příběh. Důkaz, že na hrdinství nemusíte být hrdina (teda hrdina bráno dost relativně). Jenže na druhou stranu bylo strašně předvídatelné, jak to s klukama skončí. Jako že zlo bude po zásluze potrestáno a závěr s happy endem.
(Takže Natte, tohle je pro tebe asi něco jako návrat domů...co?...no, víš co myslim. Jseš teď zpátky tam, kde to všechno začalo ne? Na svý rodný hroudě..v Detroitu?...ne, jako, já myslel...jako...éch...no jako celá ta..víš co...myslim jako celý to s tim afroameričanstvim. Jako ty kořeny. Jako to s tim černošstvim. Že jo?)
Strčte si politickou korektnost do @%$&.
Málem bych zapomněla (což se stalo, ale...) a nezmínila to se Supermanem. Na konci jsem už měla dost. To je pro dcerku! :D

18.05.2017 5 z 5

Lepší zítřky Lepší zítřky Garth Ennis

Moje první setkání s Hitmanem dopadlo víc než dobře. Sice začínám tímhle dílem (proto oficiálně děkuju tomu orgánu, co si z naší knihovny půjčil první díl a už ho nevrátil), ale asi na pořadí tak moc nezáleží. Mám Ennise hluboko ve svém srdci, přestože on mě nezná a má mě proto asi hluboko ve své %©%*. Ale já mu to odpustím.
Celé to srhnu: dostala jsem, co jsem čekala. Smála jsem se, bavila a užila jsem si to.

Katie: ukecané, krvavé, brutální. Takže standard, na autora. O tomhle se asi víc rozepíše ten, kdo zná Hitmana lépe než já. Co se stalo v jeho minulosti a tak. Já jsem tabula rasa, takže hodnotím pouze to, co mám před sebou. Každopádně jako start dobré. Jenom ta rodinná idyla skončí moc brzo a krvavě.
(Víte, co jsem právě udělal? Právě jsem vlastnímu tátovi prostřelil hlavu. To ale předbíham).

Země mrtvých: z terapeutického sezení rychle do hospody. Tam se vždycky najde někdo, kdo potřebuje pomoc. Třeba najít svý děcko. Třeba mezi upírama. A potom se z toho stanou čistá jatka, která nejsou jenom nechutná, ale i strašně vtipná.
(Všimli jste si, že něco takovýho se přihodí každej rok? Prostě nějaká bláznivá momořádka, kterou musí vyřešit supermantáci, páč jinak by nastal konec světa? A potom je zase klid po pěšině.)

Pro zítřek: zase ty bláznivý ženský! Co maj proti tomu, že jejich chlap zabíjí lidi za prachy? Od devíti do pěti je jako lepší?! A pokud ráda nakupuje nové věci do bytu, ideálnsí stav (pokud ti komando všechno doma rozšířílí). Ale závěrečná scénka se lvem mě dostala.
(To snad není možný! Co jsem komu provedla, že jsem si zasloužila takovýhle dva amanty? Eh, podivej se na to z tý lepší stránky...vsadím se, že ti ostatní byli samí nudní panáci...)

18.05.2017 5 z 5

Americký zabiják Americký zabiják Vince Flynn

Autora jsem v nadšených komentářích zaznamenala už dřív, ale nějak mě to nechalo chladnou (s žánrem mám trochu delší pauzu). Ale po shlédnutí traileru k adaptaci, jsem věděla, že tohle číst chci. Jo, a nejlépe hned teď. Začala jsem tedy právě touhle knihou. Nějak naivně jsem doufala, část týkající výcviku bude trochu delší. Ale co už. Dějově dobré, super napsané a je jisté, že si přečtu další díl. Jenom mi něco chybělo. Snad v dalších dílech zjistím, co to "něco" bylo.

17.05.2017 4 z 5

Příliš krátký provaz Příliš krátký provaz Matthew FitzSimmons

Dnes v bodech:
1. Ignorujte zavádějící anotaci knihy, která zní jako kniha, kterou by napsala třeba Paula Hawkins (nebo spisovatelky, které píšou podobne knihy jako ona). Sama anotace zní moc dobře a na něco mě navnadila. Dostala jsem sice něco jiného, ale i tak se spokojenost dostavila. Což je vtipný. V poslední době je víc anotací, které vlastně vyspoilerují celou knihu (než těch ostatních), takže za tohle bod k dobru.
2. Nevyluštila jsem, jaký žánr má kniha zastupovat. Není to čistý thriller. Není to čistá detektivka. Už vůbec to není čistý politický thriller. A co to není už absolutněvůbec? Hlavní hrdina je hacker. Jo? Když už přijde na věc a on má dělat svojí práci, je to popsaný strašně kolem dokola.  Až to ve mě vzbuzovalo otázku: proč tam teda je?! Ale to jsem prostě já. A moje věčně vznikající konspirační teorie během čtení. Takže bych to shrnula. Tahle kniha je vlastně mix všech možných žánrů, aby to udělalo radost všem. Protože ono to evidentně funguje (koukejme na prodejnost). Ale u mě tak 80%. Já mám raději když vím, co od knihy očekávat (v rámci žánru).
3. Tempo knihy byl pro mě zabiják. Ale je to napsané moc dobře, takže ani nevadí, že kniha nabere grády, až když se "zhmotní" DuCH" (do té doby dobře a bravurně napsané nic) a potom bych děj popsala jako velice uspokojivou jízdu (a vznikaly během ní různé, ale vždy zajímavé teorie, takže jsem se fakt těšila na konec).
4. Obálka luxusní. Ta mě zaujala. Ale...Knižní klub...já ten jejich prapodivný rozměrový formát asi nikdy nerozdýchám. Normální rozměry, normální písmo (ne to obrovský pro KK typický), kniha má míň stran (třeba by mi tak přišlo, že se něco začalo dít o trochu dřív :o...).
5. Ale nakonec to dopadlo dobře. Tohle já dělám pokaždé, když si něco potvrdím. Na konci druhé části knihy jsem mlátila ukázovákem do knihy. Já to věděla! Jakože tohle mi bylo jasný, takže jsem si nepřipadala jako čtenář úplně mimo! Což mi potvrdilo, že (*****) je (****) (hele, přece to nevykecám, ne?!).
6. Nevím, jak hodnotit. První půlku jsem louskala dva dny, protože nebyl čas a ještě k tomu pomalé a zdlouhavé. Ale ta druhá byla za mnou za dvě hoďky, protože to bylo fakt napínavý a čas byl. Volím tedy neutralitu.
7. Padouši, které uspokojivý trest nemine (z obálky)...no, naděje umírá poslední, takže odpověď, jestli to je kec nebo pravda, v knize...což vede k bodu 8
8. Moc se těším na další díl o borci jménem Gibson Vaugn, protože odpadnou počáteční keci typické pro první díly a já tomu dám ráda pět hvězd, ale prvnímu dílu s čistým svědomím nemohu...

16.05.2017 4 z 5

Superman: Pro zítřek: Kniha druhá Superman: Pro zítřek: Kniha druhá Brian Azzarello

Tak tohle jsem fakt nečekala! Ještě lepší než prvni kniha. Hluboké dumaní je stále přítomno v únosné míře, na konci plno akce a celá pointa toho všeho naprosto luxusní. Tohle téma mě prostě baví. Až si po dočtetení říkám: to tě to nenapadlo? Ne, nenapadlo!

10.05.2017 5 z 5

Batman: Hřbitovní směna Batman: Hřbitovní směna Scott Snyder

Nééé. Tohle fakt nééé!
Update 24.6.2018: konečně jsem dočetla díly v sérii předcházející. Ale to nemění nic na tom, že začátek série se mi líbil víc, než tyto poslední tři díly. Ty mě nijak zvlášť neodvařily.

Batman: Rok nula - Temné město Batman: Rok nula - Temné město Scott Snyder

To samé jako díl předchozí (logicky). Tahle série mě prostě nechytla u srdce.
Update 24.6.2018: tento díl jsem četla dlouho před prvními třemi. Proto bych možná komentář formulovala jinak, ale myšlenka zůstává stejná.

Batman: Rok nula - Tajné město Batman: Rok nula - Tajné město Scott Snyder

Jak moc jsem byla ráda, že konečně čtu, tak jsem byla zklamaná. Bylo mi slíbeno, že je série pecka, ale u mě se nic zásadního neodehrálo. Za příběh dávám milion procent, protože to bylo super. Jenom ta kresba. Začetla jsem se, ale nezakoukala.
(Čteno před prvními třemi díly.)

Valkyrie Valkyrie Cullen Bunn

Nesnáším ten příšerný asgardský font! Takže bylo jasný, že si čtení vyloženě užiju. Naštěstí ostatní nebylo peklo. Dějově najprosto super. Hrdinky, taky ne úplný hrdinky, je to jedno, hlavně, že chtěj zachránit svět a fakt se nesníží k tomu, aby zavolaly na pomoc chlapa. Párkrát jsem se zasmála a několikrát opravdu hlasitě. Moc se mi líbily ty (opakované) "medailonky", když se postava poprvé ukáže v rámci nového sešitu (hned jsem si vzpomněla na můj milovaný film Feast). Snad u nás vyjde i druhá polovina příběhu, protože mě holky fakt bavily. Hlavně, když se seskupila kompletní Girl Power. Takže pokud příběh vyjde dál, jsem zvědavá, jestli dostanu odpovědi na svoje důležité otázky.
Proč se trénovalo pouze na mužských figurínách? (Tipa bych samozřejmě měla, ale chci, aby mi byla nabídnuta nějaká super namakaná odpověď)
A to nejdůležitější: uvidíme Valkyrii někdy nahou? Teda, nebylo to všude, ale občas jsem si říkala, že to s tou podprdou přehánějí, tak by mě zajímalo, jak to vypadá pod brněním (z čistě vědeckého hlediska. Deformace ano/ne).

05.05.2017 5 z 5

Stránky světa Stránky světa Kai Meyer

Zaujala mě anotace, a protože knihu měli v knihovně v oddělení pro dospělé, tak jsem si jí půjčila. Ach jo, zase další kniha, která má lepší anotaci než děj. Tohle mě fakt nabavilo. Ale obal fakt luxusní, ten mě ostatně zaujal jako první. Dočteno, ale žádný dojem nezanechán.

03.05.2017 2 z 5

Muka Muka Lauren Kate

Muka. Ne, to neopakuji název knihy, abych věděla, co komentuji. Pouze hodnotím své pocity z knihy. Prostě muka. V prvním dílu jsem na tu hru přistoupila a byla jsem průměrně spokojená (dala jsem 3), ale hodnotit stejně Muka se mi nezdá fér. Kniha se mi četla dobře. Žádné přemýšlení, žádné hluboké myšlenky. A taky jsem po ruce neměla nic jiného. Jinak se musím přiznat, ani bych nedočetla. Zkusila jsem něco, co většinou nečtu, dala dva díly série a dál pokračovat nebudu. Ale berte mě s rezervou, nejsem cílovka.

01.05.2017 2 z 5

Vosí továrna Vosí továrna Iain Banks

Tak zhruba v polovině mi došlo, že jsem knihu už četla. Ale už to je to víc než deset let, takže fajn, že se mi Vosí tovarna dostala znovu do ruky, protože na první se mi kniha nelíbila. Dnes jsem byla nadšená. Chápete, tím způsobem, aby jste ještě nevypadali divně, když to přiznáte nahlas.

29.04.2017 5 z 5

Noční lov Noční lov Robert Bryndza

Jako kdybych přečtením Dívky v ledu uspokojila svou zvědavost ohledně toho, co na té knize (potažmo autorovi) všichni mají, teď to prasklo a výsledek nulový. Mě celková kostra příběhu příjde úplně stejná jako u prvního dílu. Jenom je tady jiná mrtvola. Co zůstalo, je absolutní čtivost. Krátké kapitoly, větší písmena. K žádné z postav jsem si nevybudovala vztah, nesoucitila jsem s vyšetřovately, vrah mi byl víceméně volný. Ano, stránky mizely, ale nebyla jsem vtažená do děje. Plusem je soukromí vyšetřovatelů. To mi často chybí, protože to připomíná, že oni jsou taky jenom lidi. Ale tady toho bylo moc a div ne jako z Bravíčka. Četla jsem díly s odstupem pár týdnů, takže si knihy ještě pamatuju správně. Nepřišlo mi, že se postavy někam posunuly. Škoda. Ale jako u prvního dílu napíšu, že až bude v knihovně pokračování, půjčím si ho. Špatná kniha to není, ale furt tomu něco chybí.

27.04.2017 3 z 5

Superman: Pro zítřek: Kniha první Superman: Pro zítřek: Kniha první Brian Azzarello

Tuhle knihu zařazuji mezi to nejlepší, co mé oči zhlédly. A právem si to místo zaslouží. Děj? Jo, tohle mi vyhovuje. Správně vybalancováno uvědomění si, že přestože jsem emzák (tohle někdo fakt řekl Supermanovi?! Já bych si to nedovolila, bych byť byla ten nejzlejší padouch ze všech nejzlejších padouchů!), tak vlastně nemám kontrolu nad vším a to ze mě tak trochu vlastně dělá člověka, ale zároveň to nezašlo do extrému, kdy bych měla chuť říct: "Chudáčku malej, aby ses neposral." A konec? Teď si rejpnu, protože konec mě fakt dostal. Já najednou čuměla na šedou stránku a jako konec??? Ty malý písmenka jsem úplně přehlídla, protože jsem konec nečekala. Takže rada těm, kdo by chtěli psát knihy na pokračování, protože si myslí, že umí napsat cliffhanger jako prase (většina to neumí, sorry za pravdu). Přečtěte si Superman: Pro zítřek, naučíte se psát cliffhanger. Navrhuji doplnit do příručky "Jak se stát úspěšným pisálkem." a dotisknout druhé vydání.

26.04.2017 5 z 5

Pomsta & rozbřesk Pomsta & rozbřesk Renée Ahdieh

Lepší průměr. Čtivý a celkově hezký příběh postavený na hezkém původním základu. Skutečně bavit jsem se začala až skoro na konci, což je pro mě málo. Takže mi svitla naděj, že pokračování by mohlo být lepší.

25.04.2017 3 z 5