Lenka.Vílka Lenka.Vílka komentáře u knih

Bratr Bratr Joakim Zander

Tak úplně přesně nevím, co si o knize myslet. Ve smyslu, co si měl čtenář z textu odnést. Bratr je kniha napsaná strašně krásně (přesně tak, jak jsem si zamilovala u Plavce) a dvě dějové linie jsou taky úplně stejné jako u Plavce (teď už záleží asi jenom na tom, jak moc se do knihy začtěte, že vám to uteče rychle, nebo budete zbytečně otrávení a ani se k tomu propojení třeba nedočtete). Dlouho nedává smysl o co jako go, ale potom se to střetne a vy si říkáte: jo, jasně, to dává smysl. Jenom to trvá na můj vkus docela dlouho a nelze přeskakovat pasáže, aby to všechno potom dohromady dávalo smysl. Co mi vadilo jsou nepřeložená slova a věty. V kontextu to sice dává smysl (arabština), ale bylo by to pohodlnější a ne každý si zvládne přeložit (teď myslím angličtinu). Protože takhle oni fakt mluví? V jedné větě daj švédštinu (nebo jazyk země, kde jsou), angličtinu (protože jsou yo gansta bro) a do toho ještě to jejich? To je ale fucking komplikovaný, bre.

Nejvíc mě zarazila ta neskutečná naivita a důvod toho, proč Fádí odjel do Sýrie. Chtěl dát svému životu smysl. Ok, pracujme chvíli s tím. Doma měl plný zuby toho, jak jeho život nemá smysl, jenom ničí a zapaluje auta. Tak odjede pryč, protože mu to řekne pán, co taky četl korán a jelikož to je v podstatě to jediný, co o něm ví (ale čte přece ten korán a aláh je jeho amigo, tak musí bejt přece hodnej člověk!) a najednou je ochotný udělat všechno, co mu řekne. Jako třeba ničit, zapalovat auta a zabíjet lidi. Doma to nemá smysl, ale když to samý říká aláh, tak to najednou jako smysl má. Se nechytám. Protože jestli takhle přemýšlí všichni budoucí teroristi, tak jsme v pěkný řiti.

13.06.2017 4 z 5

Smečka Smečka James Patterson

Už je to doba, co jsem četla, že seriál Zoo je fakt pecka. Ano, je to pravda, konečně jsem měla možnost zjistit, že to nejsou keci. Takže jsem zjistila, že se jedná o adaptaci. Od Pattersona jsem ještě nic nečetla, takže dvě mouchy jednou ranou. Jak to dopadlo i mimo obrazovku? (Pokusím se bez srovnání předlohy a adaptace, s čímž mám vždy problém.)
Skvělý námět, který je zpracovaný velice dobře a podle klasického scénáře. Když se něco děje, ty nahoře neposlouchají, protože se jim to nehodí do krámu. Když se z toho ale potom stane už moc velkej průser, tak si vzpomenou na toho blázna, co jim dřív něco říkal. ("Žádný problém neexistuje, dokud se to nestane v D.C.") Děj je přímý a příjemně plyne, krátké kapitoly, odskoky do "podledu zvířat". Není zbytečně natahováný kvůli počtu epizod (ha, jsem u adaptace), ale udělalo mi radost, že scenáristi asi knihu fakt četli (nevzali si jenom kostru, ale hodně věcí tam prostě je, jenom trochu upravených). Párkrát jsme se i pobavila (ne to ha ha ha, ale na úsměv) a střední palebný proud popkulturních odkazů udělal radost. A tomu, co se dělo po zjištění, jak je možné všemu zabránit, jsem se vůbec nedivila. Lidi jsou...no, jsou to lidi. Takže mě konec moc nepřekvapil. Doporučuji obojí (jak čtení, tak pokoukání). Podle komentářů pode mnou jsem nepochopila kolik je z toho Patterson a kolik Ledwidge, ale zkusím něco dalšího od Pattersona, to určitě jo.

Protože je čas si připustit, že kdyby se to stalo doopravdy, tak jsme všichni v loji. A nemusí ani jeden člověk zabíjet druhého, jak se to vždy dělo. V tomhle na zvířata vůbec nemyslíme. Za mě dost k zamyšlení. Víte, když se dva perou, třetí se sice směje, ale zároveň připravuje tajně na útok...

13.06.2017 5 z 5

Superman: Poslední syn Kryptonu Superman: Poslední syn Kryptonu Kurt Busiek

Po dějové stránce luxus. Příběh mě bavil a neměl hluchá místa. Na kresbu jsem si po pár stranách zvykla, přestože se mi na začátku úplně nezamlouvala. Ale...ještě nikdy jsem neviděla tak debilní zpracování toho ostatního. Občas jsem prostě nevěděla, jaký panel je zrovna na řadě. Někdy zleva do prava jenom na jedné straně, někdy dvoustránka, ale kolikrát z toho nešlo poznat, kdy je jaký případ. A peklem byly panely, které přesahují z jedné stránky na druhou a jsou malé, kterých tam bylo dost. Kvůli vazbě. Buď si to rozlom nebo domysli. Zajímalo by mě, jak vypadá originál (asi to zkazila vazba) A snad poprvé se mi stalo, že se mi Superman nelíbil. Furt se tak divně šklebil, jako kdyby ho něco kouslo do zadku. Myslím, že to měly být emoce, ale ve výsledku to vypadalo, jako když se o emoce pokouší Kryťák.
Pohled do studnice stáří opět potěšil.

07.06.2017 4 z 5

Elektra: Atentát Elektra: Atentát Frank Miller

Tohle byl jednoznačně jeden z nejlepších komiksů, co jsem kdy četla (skoro to dosáhlo na Arkham a to už je co říct). Ze začátku trochu vizuálně matoucí, takže nedoporučuji někomu, kdo neví nic o tom, kdo je Elektra. Hned by ho napadlo, že holka bere to samý co Miller a Sienkiewicz. Co moc oceňuji je kresba. Ta mě rozsekala. Na jediné stránce tolik různých stylů, přesto výsledek dává smysl a je koukatelný. Je mi jasný, že tohle není komiks pro každého, ale ten kdo přečte, pochopí jeho výjimečnost. Kdo má rád kreslený polonahý holky, který jsou ladně vykreslený, od tohohle ruce pryč.

06.06.2017 5 z 5

Maják v bouři Maják v bouři Tara Sivec

Jsem docela zklamaná. Myslela jsem, že budu číst drama, námět vzhledem k tématu na to byl. Jenže tohle je červená knihovna jako vyšitá. Neříkám, že to je mínus knihy, ale protože jsem čekala něco jiného, fakt je mi to líto. Nechci se vymlouvat, že je dnes neděle a romantiku čtu poslední dobou jenom v pátek, ale mrzí mě, že se kniha vydala právě tímhle směrem. Vážné téma, které není žádná prdel, autorka zpracovala pro mě dost trapně. Snad v jiné knize a s jiným autorem.

04.06.2017 2 z 5

Ohrožená Ohrožená Rachel Abbott

Docela by mě zajímalo, jaký je první díl, který u nás nevyšel. K autorce jsem se dostala přes oblíbenou uživatelku, která ostatní díly (kromě Ohrožené) četla, tak jsem to vzala postupně, protože jsem před sebou měla další sérii, která u nás vycházela na přeskáčku (což mě vždy naštve a nechápu pointu). Nepochopila jsem, jaký žánr kniha zastupuje (to na obalce mi nesedí). Jestli to je detektivka nebo jakýkoliv vyšetřování, tak mi tam dost chyběl ten pán, po kterém je série pojmenována. Jestli to je psychologický román, tak na mě to působilo jako tlachání o ničem. A rozhodně jsem se u toho nebála, nebyla napnutá, nic plíživého nepřišlo. A já pořád nechápala anotaci vzhledem k obsahu knihy. Ta totiž volně zní takto: někdo sejme autem v lese holku a náš dobrák detektiv na odpočinku se k tomu přimotá, protože je prostě polda, a to oni dělají. I když o to nikdo třeba nestojí. Ale v praxi to je tlachání o životě se spoustou postav, kde vždy někdo něco trochu naždibne a jede se dál o tom kdo s kým, co a za kolik. Ano, potom se to všechno střetne, ale čekat na to tolik stran? Na to kolik knih vychází, zbytečné zdržování. Dočetla jsem, protože mám v plánu si přečíst autorky další knihy, které mají být lepší. A taky to nebylo napsané špatně. Jenom to plácání kolem bylo děsivý, že jsem občas i přeskočila pár stran a o nic nepřišla.

04.06.2017 3 z 5

Punisher: Vdovy Punisher: Vdovy Garth Ennis

Čekala jsem podle hodnocení a komentářů, že Vdovy nebudou moc dobré, ale opak je pravdou. Málo Franka, to jo, ale bavila mě pointa, a holky naprosto chápu. Rozhodly se umřít, jenom o tom nevěděly. A když se ukáže vdova, která si umí vybrat stranu, na který se (dobrovolně) neumírá, hned se to hustě roztočí. Protože konec jsem četla se zatajeným dechem a staženýma půlkama.

Punisher: Muž z kamene Punisher: Muž z kamene Garth Ennis

Takže jsme zpátky, kde jsme byli před dvěma rokama, a tahle to já s Frankem raději. Vedro, miny, střílení, krev, pár bastardů, co čekaj na kulku. Jenom mě tentokrát Ennis nehorázně naštval. Za mě naprostý souhlas s poslední větou o O'Brienové. U mě stejně, kámo, u mě stejně.

Punisher: Barracuda Punisher: Barracuda Garth Ennis

Aha, takže hned na první stránce info, že teda tohle končí masakrem a vysmatým Frankem. Jako kdybych čekala něco jinýho. Tenhle díl mě bavil, protože byl jinej. Jo, působilo to na mě jako potřeba zaplnit pár čísel (vzhledem k tomu, kam se vrátí další díl), ale Barracuda je inteligentně napsaná a dobře nakreslená, takže za to u mě sbírá plusové body. Styl: pojdme to odlehčit a udělejme si ze všeho srandu je super, ale já raději Ennise vážného, krvavého a jestli se směju jako bonus všemu.

Stará páka Stará páka Garth Ennis

Čerstvé maso: jestěže nebydlim v Gothamu, to bych měla strach chodit na hajzl! Tohle číst dětem před spaním ať ví, že na záchod jenom doma nebo kde to znaj. Jizvoun byl jednoduše borec. A taky jsem si do mysli zapsala číslo tři v top 3 vyskočení z nečího těla.
(Co je to za kravinu? Dyť tomu chlapovi ty superschopnosti fungovaly, jen když čuměl na porno...)

Stará páka: tohle bylo hóódně dobrý. Trochu smutný, ale drsný, ve zbytku vtipný, klasika. Ale nejlepší epilog. Na Hackena!
(To, co bylo mezi námi, byla bezcenná lež, když jsi mi klidně za mými zády zahýbal!...Bylo to jen jednou!...I jen jednou je až moc, Monaghane!...Ne, když to nic neznamenalo! Achjo, jak to, že jsou holky z tohohle vždycky celý divý?)

Úžasňák!: jak tohle hodnotit, fakt nevím. Taková nádherná kravina! Paragraf osm v akci! Skoro nevím, kdo z nich je větší borec! Bacha, ženský se o ně perou! Kdyby to neskončilo debaklem, JLA má nástupce. Sice ne tak šikovný, ale oni se fakt snaží. Jako když obrátíte želvu na záda. Je to krutý, to jo, ale zároveň děsná prdel. Já se takhle pořádně už dlouho nesmála. Takže vybrat něco a zároveň neopsat všechno, bylo náročný...
(Chci s tím skoncovat. To je všechno. A teď vážně: pokud se mýlím a nežijeme v úplném bludu, pokud jsme superhrdinové...tak jak to, že nás osm dospělých chlapů v pestrobarevných oblecích sedí v kanále u stolu, který se nachází na ostrově uprostřed řeky hoven?)
(Kde je, ksakru, Bueno? Obvykle útočí zezadu!)

Probuzení ďábla Probuzení ďábla Mike Mignola

Vau! Teď by totiž mohl následovat konec komentáře, protože nejen že jsem si na konci ukousla jazyk, taky jsem oněmněla. Hellboy je superhrdina a ani nemusí mít pláštěnku a vytvarované věčně stojící bradavky. Proč? Je borec i bez toho, na to každej nemá...a tak ho mám ráda. Jenom škoda, že nemám hned po ruce další díl.

Sémě zkázy Sémě zkázy Mike Mignola

Můj první mejdan s komiksovým Hellboyem předčil veškerá očekávání. Když to vezmu všechno: kresba je luxusní, příběh mě chytil a už se těším na pokračování, vazba a celé provedení knihy je špica, takže v tomhle směru bez stěžování. Chápu, že to bylo pouze zahřívací kolo, takže jsem zvědavá dál.

Punisher: Otrokáři Punisher: Otrokáři Garth Ennis

Téma, které se dá vyřešit jediným možným způsobem. Vystřílel všechny ty mamrdy a věřit v lepší konce, protože místo nich vždy nastoupí další. Ušlechtilá myšlenka, ale za mě zatím ze slabších. Tak 4,5. Ale je to Punisher, takže jasno, ne?

01.06.2017 5 z 5

Punisher: Dole je nahoře, černá je bílá Punisher: Dole je nahoře, černá je bílá Garth Ennis

Je pár věcí, na který se nesahá. Takže po prvních stranách bylo jasný, že tohle skončí masakrem. Ale velmi ladným, vkusným a sofistikovaným masakrem. Hodně prostoru si zabere Nicky, ale i to mě bavilo. A dekorace vánočního stromečku byla lahodná.

01.06.2017 5 z 5

La Loba La Loba Alan Russell

Podle anotace jsem čekala něco jiného, přesto byla kniha vlastně dobrá. Sice jsem se tak úplně nezačetla, ale šlo to. A posledních padesát stran to zabilo kvůli stylu psaní. Jako kdyby autorovi došel dech, ale musel se vejít do určeneho počtu stran.

30.05.2017 3 z 5

Lovec králíků Lovec králíků Lars Kepler

Nebudu lhát, na další díl jsem se těšila jako dvanáctka na nové číslo Bravíčka (nebo dvanáctník na nové číslo Ábíčka). Joona mi chyběl a zajímalo mě, jak ho vrátí do reality, pryč ze čtyř stěn. A tam nastal zásadní problém. Jednou polda, navždy polda. Asi. Já bych ty nevděčný parchanty poslala někam. Jinak příběh super. Knihu jsem ale jednou odložila (hned na začátku po výslechu šlapky od ministra, bála jsem se, aby to nešlo směrem, který neschvaluju, ale nechci házet spoilery, ale jde o odstavec ze strany 45, nemám ráda zametání pod kobereček jenom proto, že se to těm nahoře nemá stávat na veřejnosti), ale zbytek jsem prostě hltala.
Nebudu lhát podruhé. Na otázku: "komedie nebo akční?", vždy odpovím akční. Ale v téhle knize mě víc bavil "komik Rex", i když to chvíli vypadalo, že *****, než "Terminátor Joona". Tedy kromě vyšetřovacích pasáží, tam svého ztraceného a znovu nalezeného chlapa snů (jako Joonu a asi nejsem jediná) plně podporuju a žeru nadále. Líbí se mi opakovaně používané linie, které na začátku nedávají samostatně smysl, proč tam jsou, ale když se střetnou, všechno dává smysl (co máte proti tomu na hajzlu? Vysvětleno to tam je!). Některé linie se střetnou, některé se nestřetnou (možná jo, možná ne, žádný spoiler). Zahrajte si taky na vyšetřovatele! A když dojde k prozrazení toho, kdo je Lovec králíků. Já koukala. Moc komentářů pode mnou jsem nečetla, ale jestli v nich někdo psal, že mu to bylo jasné už od začátku (jak mají lidé v oblibě uvádět), Sherlock Holmes oproti němu hadr!
A konec....jako vždy. Napsáno tak, že jestli nebude další díl, kupuju letenku a jdu si zahrát na Misery....

27.05.2017 5 z 5

Válečné bubny zní Válečné bubny zní Robert Kirkman

Začínám Kirkmana podezírat, že prodal duši ďáblu (nebo že pro něj pracují skřítci jako pro Santu a vymýšlejí mu prďácký nápady. Což má háček. Jestli na něco nevěřím, tak to jsou náhody a skřítci, takže asi fakt ten ďábel), protože to furt baví, až přecházím do obsese. Už mě nebaví u každého dílu psát, že tenhle byl nejlepší, když už dopředu vím, že ten další bude zase o stupínek lepší. Takový zvrhlý schody do nebe, který jsou povinností projít každýmu, kdo má tu odvahu. Ale slibuju, stojí to za to...

24.05.2017 5 z 5

Lobo: Bullíkův případ a další příběhy Lobo: Bullíkův případ a další příběhy Alan Grant

Zapomeňme na to, že Bullík nemá děj. Je to vyvražďovačka bez hlubší myšlenky (teda, zabít všechno, co se hejbe neberu jako hlubší myšlenku). Ale což, je to alespoň hezky nakresleno a bavila jsem se. Jsem zvědavá na další díly.

24.05.2017 5 z 5

Punisher: Matička Rus Punisher: Matička Rus Garth Ennis

(Varování pro ty, co ještě nikdy nečetli nic o Punisherovi, může obsahovat spoiler.)
Sebevražedná mise! Píšou na zadní straně. To rozhodně je. Pro ty, který si myslej, že sejmou Franka Castla. Dementi blbý hloupý! A nebudu lhát, že mě konec dojal. Já bych taky chtěla vostrýho taťku jako je Frank!

23.05.2017 5 z 5

Punisher: Irská kuchyně Punisher: Irská kuchyně Garth Ennis

Čuměla jsem! Masakr hned od začátku. Máme tady pár hajzlů, co si myslí, že dostanou co chtějí, přestože je Punisher ve městě. Už jenom kvůli tomu si zaslouží zavřít. Do cvokhausu, protože to jsou fakt blázni nejhorší kategorie. Nebo prostě jednom vystřílet. To Frank umí dobře a ještě je u toho sranda. Jenom tady mi to nepřijde takové ha ha, smějme se a přitom za břicho popadajme. Tohle je mnohem lepší a drsnější humor a víc se sem hodí.

23.05.2017 5 z 5