Lenka.Vílka Lenka.Vílka komentáře u knih

Harley Quinn: Preludia a nokurňa Harley Quinn: Preludia a nokurňa Kelly Puckett

Jako na houpačce. Koblížek byl opruznej, takže štěstí, že ho jeho holka táhla nahoru. A že bych se zasmála to taky nejde říct (překvapilo mě, že jsem se nesmála jako u jiných příběhů HQ). S nástupem Two-Face se to trochu zlepšilo a Pyžamová párty, která může skončit buď v pelíšku, kde bude buď narváno nebo hodně bolístek, konečně pobavila. "Budu sama sobě vlastním šéfem a ani ten zelenek blb si na mě nepřijde", beru vcelku pozitivně, ale jinak průměr. To lepší čekám v pokračování, jestli vyjde.
Starý komiks neměl žádnou chybu. Pecka!

14.08.2017 4 z 5

Kosmičtí Avengers Kosmičtí Avengers Brian Michael Bendis

Velice dobrý komiks, který má jeden velký problém. Když se začtete, už je po něm. Naštěstí na úplně poslední stránce zjistíte, že do konce roku dostanete další dávku v podobě pokračování, ale i tak. Kresba mě bavila. Přímá, barevná. Já si vážně připadala jako ve vesmíru (ta fialová mlhovina-nebo co to kolem nich ve vesmíru plave-mě tam úplně živě přenesla). Do děje se vlítne hodně rychle, ale druhá část to vynahradí. Jinak za mě v tomhle dílku mnohem víc než "Já jsem Groot", "Prásk jseš mrtvej." Těžko najít většího bombarďáka, bavila jsem se se všemi. Překvapivě se mi líbilo, že ubylo humoru. Možná proto to asi každému nesedne na 100%, ale za mě super.

12.08.2017 5 z 5

Zázračný lék Zázračný lék Harlan Coben

Nečtu knihy z lékařského prostředí, protože mě to nebaví (nemám ráda nemocnice, tak proč si o nich číst). Ale všude čtu, jak je ten Coben dobrej, tak jsem chtěla být poctivá a začít s autorem od začátku, ať by kniha byla o čemkoliv. Naštěstí kniha zas tak moc "o nemocnici" nebyla. Vlastně byl děj opravdu dobrý a napsané příjemným stylem. V některých místech jsem byla napnutá jako kšandy a děj hltala stejně rychle, jako když bouchám své oblíbené lasagne. Párkrát se sice stalo, že jsem si kvůli chybě musela větu domyslet, (nebo kurzíva kvůli vzpomínce, která byla až do konce kapitoly, i když jsme už byli zpátky v přítomnosti nebo přehršel výkřičníků, který nemohl být in ani před tím čtvrt stoletím, kdy kniha vyšla), ale ok, všechno bylo jinak dobré. Škoda, že překladatel opomenul převod jednotek (zůstalo v originálu) a jedna věc, kterou nenávidím ještě víc než přechylovaní příjmení, přeložení křestního jména (evergreen českých překladů Sarah versus Sára, ale fakt, že je to tak často mě nepřekecá, abych z toho byla celá juchů). A chyb v rámci slovosledu bylo ke konci tolik, že čtení bylo dost náročné (jako kdyby to už překladatele přestalo bavit a chtěl to mít rychle za sebou). Kdyby kniha vyšla znovu s novým překladem, asi by to bylo jiný kafe.
Rozhodně si ale přečtu další knihy od autora.

08.08.2017 3 z 5

Do vody Do vody Paula Hawkins

Přiznám se, nečekala jsem, že Do vody bude tak dobrá kniha. Strašně moc postav a ze začátku je těžké přijít na vztahy mezi nimi (kdo je příbuzný koho, kdo koho nesnáší, kdo je vlastně kdo pro koho atd., což je způsobeno stylem psaní), takže doporučuji číst prvních zhruba sto stran na zátah a bez vyrušování (snad budete mít větší štěstí než já, proto jsem začátek tak dlouho louskala a zpětně mě to mrzí). Začátek knihy je hodně věnován úvahám typu "co by kdyby" a rozebírání úplně všeho, i tý blbý mouchy na stěně. Jediné, co jsem nepochopila bylo rozdělení ich a er, proč má někdo jedno a druhý zase ono, ale dojem z vyprávění to nezkazilo a vlastně mi to časem bylo jedno. Vadila kurzíva, kterou fakt nebylo šetřeno. Kniha měla možná vyjít o měsíc později, protože v tomhle směru bylo v knize chyb nespočet. Jinak obdivuji autorky představivosti v rámci popisu událostí, emocí a všeho ostatního, s použitím toho všeho přirovnání vody. Jenom jsem myslela, že budu číst psycho detektivku, ale nakonec to byla jenom psycho sonda, která mi místy připomínala Prázdné místo. Takže za mě spokojenost.
Jestli očekáváte Dívku ve vlaku 2.0., tak budete brutálně zklamaný.

Ale ruku na srdce: jak by se mohl někdo bezchybně orientovat ve zdejších mrtvolách? Vždyť je to tady pomalu jako ve Vraždách v Midsoneru-místní se sice navzájem nezalévají do řídkého betonu ani se nemlátí po hlavách tupými předměty, ale je to tu pro změnu samá nehoda a sebevražda a groteskní utopení, zinscenovaná misogyny z dávných dob.

06.08.2017 5 z 5

Procitnutí Procitnutí Russell Blake

Mám ráda béčkové akční filmy, proto se mi kniha líbila. Dějově nic moc originální, ala četlo se to dobře. Nevymlouvám se létem, ale na místo a čas se vyloženě hodila. Jinak obálka je jednoznačně luxusní a jsem ráda, že ta věta z choré mysli nějaké blázna je na zadní straně. Její trapnost je do nebes volající. Takže jsem zvědavá na další díl.

03.08.2017 4 z 5

Superman: Rudá hvězda Superman: Rudá hvězda Mark Millar

Je to pták! Je to letadlo! Je to Lojza ze zemědělského družstva! Na tenhle komiks jsem se moc těšila. Takhle rozklepaná jsem ještě nikdy z pošty nedorazila. Špatně jsem pochopila obsah, tak jsem myslela, že Batman bude amík, ne rusák, ale i tak to bylo zajímavý rozdělení sil (a cenu za čepici roku dostává...Batman!). Nejlepší na tomhle komiksu je fakt, že Superman je prostě takovej jakej je, ať by spadnul kamkoliv. On to vždy myslí tak dobře, ale občas jsou věci ve výsledku akorát horší. Proto se mi líbil konec, když mu dojde, že... (přečtěte si to sami), to bylo epic. Rozhodně děkuji za odkazové spojovací body. Bez jejich znalosti to taky dává smyl, ale se znalostí se čtení stává ještě návykovější. A ta hlubší myšlenka příběhu je taky dobrou pointou.

O celá staletí později, po tisíci různých výkladech tohoto setkání, sepíše jeden slavný básník příběh z alternativního světa, v němž se s Lois Luthorovou staneme milenci. To vyprávění vyhraje Pulitzerovu cenu a stane se nejprodávanější fikcí všech dob.

30.07.2017 5 z 5

Persepolis 2 Persepolis 2 Marjane Satrapi

Asi to je hloupý, ale druhá část mi odpověděla přesně na to, na co se bojím slyšet odpověď, přestože ji znám. Je to o rozdílech. Když tohle píšu, znamená to, že mám přístup internetu a ke všem dobrým věcem, které si mohu dopřát vzhledem k tomu, v jaké jsem se narodila zemi, a které beru jako standard. Ale je tu ta druhá strana mince. Kolik lidí ve stejnou vteřinu, jako já tohle píšu, nebo utrácím svou výplatu za zbytečnosti, které chci, ale ne nutně potřebuji k přežití, o pár set kilometrů dál trpí (nebudeme si lhát, ta vzdálenost se stále zkracuje), protože se blbě narodili? (Nebo se narodili dobře, ale nějakej blb je poslal dolu.) Tahle kniha je o překonávání těchto rozdílů a pocitů s tím spojených, kterým se nelze vyhnout. Z pohledu člověka, který aby mohl žít v novém, měl by zapomenout na staré, přestože to úplně nelze a má být tedy formován obojím. Ale jaký díl je lepší, neprozradím. Řadím mezi knihy, které bych raději četla z důvodu, že se jedná o fikci, ne o realitu.

30.07.2017 5 z 5

Zombie Zombie Joyce Carol Oates

Každýho naplňuje něco jinýho. A pokaždý to nejsou mráčky, duha a jednorožci. Nádherná kniha, která popisuje, že cesty ke štěstí jsou různé (že tohle pro většinovou společnost není v pořádku, to je jasné, ale tady to není to hlavní). Co musím vyzdvihnout, je styl psaní spisovatelky, který mě navnadil na další její knihy.

29.07.2017 5 z 5

Vrah ve mně Vrah ve mně Jim Thompson

Přiznám se, při sledování filmu jsem nevěděla, že jde o adaptaci. Ale...ve výsledku to nevadilo, protože tahle kniha mi to svou dokonalostí vynahradila. Další důkaz, že i na tak malém prostoru lze rozehrát dobrá hra. Pokud jako autor víte jak na to.

29.07.2017 5 z 5

Persepolis 1 Persepolis 1 Marjane Satrapi

Příběhem nijak zvlášť překvapivé (kdo už něco četl nebo se celkově o tuhle část zeměkoule zajímá). Co mě ale dostalo, byly emoce, které příběh odkrývá. Což zapříčinila vypravěčka. Pohled dětskýma očima na změny, které dítě chápat nemůže, protože nedávají smysl ani dospělým. Změny, které chápat nemůže, protože život byl předtím lepší. Nejhorší byla pochopitelně poslední stránka. Všem možná může být jasné, co se na letišti stane, ale stejně jsem byla naměkko, protože sama stále nechápu, proč jsou některé věci tak, jiné onak a fakt, že život není fér (hlavně k těm, kteří si to nezaslouží).

28.07.2017 5 z 5

Ctitel Ctitel Charlotte Link

Tentokrát jsem trochu zklamaná. Ne, že by mě nebavil příběh, ale Ctitel mě nedostal. Četla jsem, protože jsem knihu měla v ruce, ne kvůli radosti ze čtení. A na straně 41 jsem našla záložku. Ten přede mnou skončil tam?

25.07.2017 3 z 5

Kodex Apokalypsy Kodex Apokalypsy Luis Royo

Kniha mě zaujala kočenkou na obalu (nebýt komentáře Tervy, tak jsem si jí nechala ujít). Tak jsem si knihu rezervovavala a čekala. Po prolistování mě zaujaly kresby. Ty jsou luxusní. Takže je jasný, že minimálně jedna hvězda bude za provedení. A děj?
No, už na 49 straně mi ujelo: "Ty vole, to je taková nuda." S tímhle začátkem, co budu dělat do konce? (Ale docela mě při vyzvednutí v knihovně překvapilo, co to je na tý hromádce za bichly. A ona to byla tahle kniha, přestože má jenom 300 stran.) Celkově děj nebyl (po čase se něco fakt začalo dít) špatný, ale jenom to provedení mi nesedlo. Vzhledem k postavám mohlo jít o supernatural-apokalyptickou řežbu, ale kolem mě bylo bahno, do kterého jsem se potápěla stále hlouběji s tím, že šlapat nešlo. Je tam tolik věcí najednou! Kdyby byly více rozepsané s tím, že to holt bude na více dílů, tak bych to asi brala víc. Popravdě, nebýt kreseb, tak si nezvládnu ten svět představit, protože to v knize nebylo popsané. A vadilo mi to věčné "Japonka" a "Japonská bojovnice" místo použití jména, když víme, jak se jmenuje.

24.07.2017 3 z 5

Večerní modlitba Večerní modlitba Mike Carey

Hořko-sladké zakončení série. Ale na druhou stranu jsem ráda, že autoři včas skončili (to píšu z toho důvodu, že některé díly mě neodnesly do oněch výšin, jak jsem očekávala). Takže za mě nádhera a jsem moc ráda, že jsem měla čest s touhle jedinečnou sérii.

21.07.2017 5 z 5

JLA: Rok jedna: Kniha druhá JLA: Rok jedna: Kniha druhá Mark Waid

Mohla to být dobrá kniha, kdyby neopakovala chyby svého prvního dílu. O akci není nouze. Jenže ty skoky z jedné do druhé jsou tak krátce rozebrané, že jsem se občas musela vracet. Z pocitu, že jsem něco přehledla, ale nepřehlédla. Chtělo by to trochu ukecanosti. Ale radost mi udělal způsobe, jakým si dokázali vzájemnou důvěru (protože to byla jejich jediná slabina jako týmu, důvěra). Takhle vznikl komiks, který si určitě znovu přečtu, ale až se mi nebude chtít hloubat.

19.07.2017 5 z 5

Jitřní hvězda Jitřní hvězda Mike Carey

Jsem ráda, že jsem měla od série chvíli pauzu, ale není to jenom tím. Jitřní hvězda je prostě pecka. Hltala jsem příběh jako žíznivej na poušti. Což se mi teda u dvou předchozích dílů nestalo.

19.07.2017 5 z 5

Výprava za ptákem času Výprava za ptákem času Serge Le Tendre

Tuhle blbost nezachránila ani "dobře tvarovaná společnice". Kresba byla dobrá, ale lettering fakt děs běs. Líbily se mi svitky používané vypravěčem, ale rámování písmen zatímco je vevnitř bílo mě otravovalo. Ve většině případů pro mě blbě čtelné (což je individuální, ale je blbost to nezmínit). Za mě krok vedle a nuda. Ale chápu, třeba někdo stále doufal, že na další straně zafouká větřík...
Čteno kvůli sérii a Výprava mě neodradí...

19.07.2017 2 z 5

Při výkonu služby Při výkonu služby Greg Rucka

Tahle kniha se stane mojí srdcovkou (je to náhoda, že na knihovnu s komiksy zbylo místo jenom v ložnici?!). Ale teď vážně. Mám ráda superhrdiny. Protože jsou super a protože jsou hrdinové. Ale je člověk hrdinou jenom proto, že na něj něco zaútočilo, moc vědátoroval nebo má prostě prachy? Jsou tady i jiný hrdinové. Ti, co musí do noci vypisovat papíry a nemají svojí vlastní úklidovou četu. Protože tohle komiksy o superhrdinech moc neukazují. Jak jsou policajti zpruzený, když vypadají jako blbové, že za ně někdo dělá práci (pokud teda nejsou blbové furt nebo nejsou podplácený a je jim to šumák). Proto bylo jasný, že si Gotham Central přečtu. A líbilo se moc. Bravurně rozehráno a do konce nepřišlo hluché místo. Ale přiznejme si to, když bydlíte v Gothamu, tak normální zločinci vás berou obloukem (nebo nestojí moc za zmínku, takže jako kdyby nebyli). Udělalo mi radost, že když tam netopejr byl, tak fakt jenom chvilku. Tohle není jeho příběh. A je to dobrý příběh!

15.07.2017 5 z 5

Defenders Defenders J.M. DeMatteis

Příchod Defenders bylo moje první setkání s touhle sebrankou. Starší komiks, který táhl Strange, takže jsem byla trochu nedůvěřivá. Ale podle toho, co jsem si našla, jsem se začala na tohle těšit. O skvělý úvod se postarají Hulk a Namor, kteří jsou v hláškách a vzájemném urážení vtipná dvojka. A potom štafetu převezmou Dormammu (který je se svým komplexem adorace starší sestry k sežrání a má rád proslovy jako každý své věci věrný diktátor) a Umara (která je v té své nadrženosti tak nevybíravá, že jsem měla strach, aby na konci knihy nebyl jejím nastávajícím každým chlap, co se tam mihne a zároveň není její bratr). Protože, kdo by téhle dvojce nepřál výhru? Už jenom proto, abych ty jejich řeči mohla poslouchat o trochu déle. Ale tady nakonec vyhrajou ambice, takže druhou polovinu jsem vyloženě prochrochtala. Pomsta se vším všudy. Ale Bruce byl stejně nejlepší (jeho postelový problémy bych nechtěla mít...). Takže příběhově tak 150%, co se týká Trnky-Brnky obsahu 190% a kresba mi do oka padla až po pár stranách, takže jenom 120%. Doporučuje deset vílek z deseti.
(Ve jménu našeho strašlivého pána musí ten vetřelec v necudných koupacích plavkách zemřít!)

14.07.2017 5 z 5

Krize na nekonečnu Zemí Krize na nekonečnu Zemí Marv Wolfman

Mám ráda seriál Flash, ale jakmile začnou debaty o multivesmíru, na chvíli vypnu. Protože v gangu je vždy jeden, kterej zvedne ruku, aby mu to řekli tak, aby to pochopil i on. V ten moment začínám zase poslouchat. Takže tenhle příběh pro mě byl pošušňáňíčko (přestože to slovo nejspíš vůbec neexistuje). Ale základ jsem pochopila. Už zbylo jenom pět Zemí, a i přes své značné rozdíly, nikdo z nich nechce umřít. Natož nezabránit zániku úplně všeho. Místy trochu komplikovanější a na logický přemýšlení náročnější, ale tenhle příběh stojí za přečtení. Mám ale jednu výtku. Kniha možná měla vyjít na dva díly. Nebo na tři. Takhle toho bylo moc najednou. Částečně porazíme padoucha a on mezitím nabírá další síly, mezitím nás pár umře a zase úder záporáka. A ještě jednoho i s celou bandou zaporáků. Stále dokola bez nějakého hlubší přesahu. Možná proto to takhle v jednom celku působilo přeplácaně a stále to samé dokola (narozdíl od originálu, který dávkoval -mataticky odvozeno - číslo za měsíc). Pokud bych měla napsat, že ohledně postav se to tady vezme hodně ze široka, byla by to lež. Ve skutečnosti je to ještě širší. Sice k hlavní záchraně všeho, jsou vybráni ta největší esa zbylých Zemí, ale ostatní se alespoň na chvíli ukážou. Vybavte si kohokoliv z DC universe (všech odnoží) a s tím si na chvilku pokecáte.

10.07.2017 5 z 5

Punisher Punisher Mike Zeck

Punisher útočí dvakrát!
Ále jo. Dočteno kvůli Punisherovi, protože nějak toho papírovýho Spider-Mana nemusím. Takže když jsem vynechala ty Petříkovi keci, šlo to (i ten závěrečný vtip ohledně Punishera mi nepřišel vtipný). Tady jde o Punishera především (proč ale mají moje oblíbené postavy úvodník vždy ve Spider-Manovi, to jsem ještě nevyluštila), protože vytržený příběh mi bez kontextu stejně nic neříkal.
Krvavý kruh
Mám ráda Punishera od Ennise. Krvavý kruh mi ho v hodně bodech připomíná. Nejsou tady sice hektolitry krve, ale o čisté násilí nouze není. Jenom mi přijde, že se Punisher nedokáže rozhodnout nad tou nejzákladnější věcí na světě. Jestli je sexy ženská přítel nebo nepřítel. V tomhle má i po letech zabíjení stále zmatek. Jinak příběhově dobré (i bez těch hektolitrů krve) a měla jsem přečteno na jedno posezení.

09.07.2017 5 z 5