Lenka.Vílka Lenka.Vílka komentáře u knih

Zápisník smrti 3 Zápisník smrti 3 Tsugumi Ohba

V třetím díle se toho buď stalo hodně nebo vůbec nic, záleží na úhlu pohledu. Hodně myšlenek jako z telenovely (když udělám tohle, bude si myslet tamto, když tam půjdu, bude se myslet támhleto atd.), až mě to místy otravovalo. Stále dobře logicky řešený souboj dvou geniálních myslí, ale na mě moc dlouhej tenisovej mač a naprosto zbytečný sešit, aby si pro sebe taková kravina zabrala tolik prostoru. Jenže je tady zase konec, který vynahradil všechnu (pro mě) vatu a já opět našla důvod, proč přečíst další díl (teda, mám ho na hromádce knih z knihovny, ale pustím se do něj s chutí).

28.09.2017 4 z 5

Zápisník smrti 2 Zápisník smrti 2 Tsugumi Ohba

Stále napínavé, ale za mě už dosti na hraně. Tady umírají i chlápci z FBI a nejenom zločinci, aby bylo dosaženo plánu. Ale když je kulhavka, taky se musí vybít celý stádo, tak jaký pak co pak. V druhém díle je hodně "testovacích situací smrti", které Rjúk komentuje: "To jsem nevěděl." Jo, je vysvětleno, že ani Smrtonoš neví všechno, což na druhou stranu dává velký záběr možností a nápadů jakým směrem dál (vzhledem k počtu dílu usuzuju), teď už toho jenom využít. Ale co mělo být to v metru? Jako mohlo to být napínavé, ale...co z toho, když víte, že Raye stejně umře, protože je vám to vykecané pár stran předtím (vlastně už v anotaci) a ani to v tom metru to nebylo zase tak plánově geniální? Většinu času se rozebírá, co jsme se dozvěděli z prvního dílu, ale teď z jiného pohledu. A konec? Čtenáři, nenapadl nás pořádný clifhanger, tak je prostě konec, páčko. Tak snad bude třetí díl lepší...

27.09.2017 4 z 5

Zápisník smrti 1 Zápisník smrti 1 Tsugumi Ohba

Po stránce příběhu jsem byla absolutně nadšená. Začetla jsem se a už i zvládám bez přemýšlení najet do okna, které je právě na řadě (moje teprve druhá manga), takže už mě nevyrušuje zbytečné přemýšlení, nad praktickou stránkou knihy. Kresbě jsem podlehla během vteřiny. Jenom jsem nevěděla, jestli mám držet palce záhadnému L, protože nebyl takový sociopat jako Light. Teda, sociopat...nepřišla jsem na to, jestli ho odsoudit, protože je fakt magor sociopat nebo obdivovat, protože je ve svém počínání tak dokonale sterilní a promyšlený, protože myšlenka samotná nebyla špatná (zabít spolužáka, protože ti řekne něco ble, by bylo o něčem jiném).

"Stvořím tak svět, ve kterém zůstanou na živu jen ti dobří," (jo, to je ušlechtilé, ale myšlenka pokračuje dál...) "u kterých uznán, že jsou toho hodni" (to už není tak cajk, ne?). "Stanu se bohem nového světa" (hele, kámo, není to úvodka proslovu každého diktátora, hm?!)

Líbilo se mi postupné přidávání informací ohledně zápisníku a zvolná gradace napětí a cílové stanice na poslední straně. Takže ke konci jsem byla tak napnutá, až to nebylo hezký. Jo, další díl rozhodně jo...

27.09.2017 5 z 5

Lex Luthor: Muž z oceli Lex Luthor: Muž z oceli Brian Azzarello

Jak koukám, první vydání jsem pouze hodnotila a nenapsala komentář, tak to v tom druhém napravím. Poprvé čteno pár let zpátky. Takže doplňuji komentář a hodnotím po druhém přečtení stejně jako po prvním. (Knihu jsem měla půjčenou z knihovny, takže jsem ráda, že jí mám konečně doma a mohu se k ní vrátit, kdykoliv se mi zachce.)
Příběhově nádhera. Chvíli mi trvalo, než jsem se "zakoukala" do děje (i napodruhé), ale nakonec se to srovnalo a já si tu vizuální nádheru uživala, protože to opravdu stojí za ten strávený čas s knihou. Doporučuji? Jo.

Totální válka 1. část Totální válka 1. část Robert Kirkman

Že to bude hustý, bylo jasný už na konci předchozího dílu (a taky ze zkušenosti s autorem). Čekala jsem drama a to jsem taky dostala, ale takhle jsem se už dlouho nenasmála (Negan, ale to je jasný, ne?!). On je totiž zasraný sluníčko v tom jejich bláznivém světě (i přes svoje evidentní charakterový nedostatky...ale takovou Lucille dvě bych asi v praxi vidět nechtěla). A tolik oken přes dvoustranu, až jsem si z toho málem stříkla. Opravdu luxus. A mě zbývá jediné. Těšit se na další díl. A už aby to bylo.

Iron Fist Iron Fist Roy Thomas

Tenhle komiks (tedy začátek série) se povedl velice moc (jestli u nás nevyjde pokračování, nějak si to budu muset zařídit). Protože tohle je pouhým začátkem příběhu, který bez pochyb půjde už jenom kvalitou nahoru. Příběh byl absolutně senzační. Jenom než se skutečně rozjel, byla jsem na konci. A kresba? To bylo ještě lepší. Hlavně ty okamžiky v dešti a celkově bojové scény, to se fakt povedlo. Taky zapracování do děje předchozích Fistů, aby všechno bylo ještě komplexnější, protože takhle se může hlouběji. Super a ještě jupí navíc.
Starý komiks byl dobrý. Dostatečně vysvětlující pro toho, kdo se s postavou ještě nesetkal, aby se mohl pustit do hlavního komiksu a neztratit se.

Ostrov bouří Ostrov bouří Leonora Christina Skov

Tohle u nás vyšlo a spousta lepších knih ne, protože by se to "asi nejspíš neprodávalo"? Kdyby to alespoň nebylo tak nezáživně napsaný, tak zkousnu i děj, který nebyl top. Takhle se v jedné knize sešly oba faktory, které strhávají dva body, každý pro sebe. A ten jeden za obálku si kniha zaslouží. Knihu jsem si půjčila, protože mi nedávalo smysl zdejší hodnocení, protože anotace se zdála zajímavá. Po dočtení (překvapivě jsem to i dočetla) jsem pochopila. Knihu jsem měla půjčenou, tak mi to je jedno. Ale kdybych si jí koupila, hned se zajímám, jak funguje místní bazar.

08.09.2017 1 z 5

Síť Síť Håkan Nesser

Tohle moc nevyšlo. Samotná anotace slibila super jízdu (překvapilo mě, jak je košatá, když má kniha tak málo stran). Záhadná vražda a komisař, který má tolik nabručený projev, že je vlastně tím až sympatický. Tohle se tady nakonec neodehrává. Vraždička zajímavá, o tom žádná. Ale ten styl vyprávění? Suché a nerozepsané. Při prvním soudním kole jsem čekala nějaké emoce, když jsem je nedostala při výslechu. Ty mi autor ale nepředložil. Čekala jsem je dál v knize, ale to se taky nestalo. Žánrový průměr. Když to chcete vyzkoušet, tak proč ne. Ale znalci a milovníkovi detektivek a krimi (natož někomu koho znám) bych knihu s čistým svědomím nedoporučila.
(Jenom upozornění. Nesrovnávejte toto prosím se současnými autory. Rok vydání je u knihy uveden jasně a zřetelně. Na to nic nesvádim. S Nesbem nabo Mankellem jsem problém neměla.)

08.09.2017 2 z 5

Punisher: Dlouhá chladná tma Punisher: Dlouhá chladná tma Garth Ennis

Tohle bylo prostě...ách. Přidávám se k názoru, že první sešit byl po vizuální stránce děs, to mi fakt nesedlo. Ale zbytek byl jízda v klasickém stylu, druhá polovina přesto lepší. I když víte, jak to skončí, stejně to dojme. Ale vlastně, kdo ví. Třeba je Baraccuda jako upír. Oddělit hlavu od těla a zakopat kilometry od sebe. Jediná jistota, že je po něm.
(Byl větší, mladší, silnější. Dobrý překvapení zjistit, že já jsem rychlejší.)

05.09.2017 5 z 5

Učedník Učedník Hans Rosenfeldt (p)

První díl mi byl Sebastian strašně nesympatický, ale nakonec mi padnul do oka. Což se nedá říct o začátku druhého dílu. On měl myšlenky a chování psychopata! Ale jako předtím, čím více stran jsem přečetla, tím víc jsem ho chápala (snad se tohle neopakuje v každém díle...), ale i tak. Na to jak je chytrej, tak se choval jako dobrej hlupák. Nebo jsem jediná, kdo si myslel, že nenastane: "Vanjo jsem tady, padni mi kolem krku a zblázni se ze mě!" scénář?
V druhém díle se mi stalo úplně to stejné jako v prvním. Knihu nezvládnu číst, když kolem mě létají "rušivé elementy". Prostě se musím soustředit, protože mi zabere pár stran, než se začtu, a potom je všechno super (a já dostanu možnost ocenit kvalitu ve svých rukách), a klidně bych dala zbytek na jeden zátah. Ano, až tak je Účedník čtivý, jenom bez vyrušování. A když se přijde na to, co spojuje oběti, jenom jsem se pousmála a o to s větší radostí četla dál. Bylo jasný, že tohle bude pecka.
Přestože je v knize docela shrnuto, jak se postavy dostali tam, kde jsou, doporučuji díly nepřeskakovat, ať víte do čeho jdete. Autoři mají totiž skvělou vlastnost. Umí vatu rozepsat tak dokonale, že to skoro jako vata nepůsobí (zkušenosti z televize? :)...a je to fakt vata? Nebude to proti čtenáři použito později?) a kniha se rozjede až před dvou stou stránkou.
Jsem zvědavá, jak to bude dál s Billym, protože jsem si ho strašně moc oblíbila. Logicky mě napadlo, že se výraznější linky dočká až tak v čtvrtém nebo pátém díle. Proto mi udělal radost konec. Že by už v dalším? :o No, uvidíme, já ho jdu rezervovat do knihovny...
A všem doporučuji. Opravdu dobrá a pohlcující série.

03.09.2017 5 z 5

Možná jednou Možná jednou Colleen Hoover

Nevěděla jsem, co sem napsat. Nevěděla jsem, jak hodnotit. Jedna moje část si říká: "Dej tomu jednu hvězdu a jdi dál. Vždyť to bylo vlastně o ničem. A ani jsi nebrečela, jak to tady slibovali!" A co na to ta druhá část: "Dej tomu nekonečno. Dobře se ti to četlo a děj tam taky byl. Po dlouhý době kniha, kde se sice furt bulí, ale ty keci tam dávají smysl a nejsou to jenom nadrbaný pindy."
Anotace mi slíbila, že mezi hlavními hrdiny bude tenhle obrovskej problém. Jenže on to vlastně problém nebyl. Teď mám na mysli hluchotu. Já tam žádný náznak nepostřehla. Ale naše hrdinka byla tak svatá, že by z toho problém ani udělat nezvládla. Jediným problémem bylo tedy to, že on má holku a nechová se tak. Takže začne příběh o tom, jak se spolu postupně sbližujou dva lidi, přestože by neměli. Že je v tom něco víc než jenom fakt, že jeden z nich je ve vztahu, se dozvíme docela brzo (a pokud Možná jednou není první knihou, kterou ve svém životě čtěte, docvakne vám, co to je poměrně rychle). Doufala jsem, že kniha skončí jinak (v jiné části trojúhelníku). A vzhledem k tomu, jak je celá napsaná, mi vadilo posledních skoro sto stran, kvůli kterým dávám o hvězdu míň (chápu, že to tam být muselo, ale ne na takovém prostoru).
(SPOILER Knihu by vylepšilo to, kdyby čekal stejně dlouho jako na Maggie. To by byla romantika. Ne to, co se stalo nakonci, když všem je jasný, že za ní hned poběží, co ho ta druhá nechá jít.)

01.09.2017 4 z 5

Temná hmota Temná hmota Blake Crouch

MŮŽE OBSAHOVAT SPOILER
Začátek naprosto super. Prvních sto stran jsem četla se zatajeným dechem, potom se to ale trochu zhoršilo (poslední třetina byla ale pecka). Od toho: tohle není můj svět. Čekala jsem, že se od té doby rozjede buď brutální scifárna nebo rozebírací psychárna. Ale nakonec to zase byl mix snad úplně všeho (ale nebyla to taková katastrofa, jako když pejsek s kočičkou pekli dort poprvé v Pines). A já si musela položit tu hlavní otázku. Je jasný, že některý z Jasonů ostrouhá a že v každém světě nebude duha a jednorožci. Čistě matematicky každý z nich nemůže být s Daniele. Proč zrovna on by měl mít to privilegium? Moje hodnocení se proto i částečně odvíjí od toho, jaký autor zvolil konec.
Ještě dodám, že jsem byla překvapená, protože Městečko Pines u mě pohořelo.

28.08.2017 4 z 5

Krvavé ostří Krvavé ostří Sarah J. Maas

Nejsem čtenářka, která ke komentářům dělá srdíčka (nevím, jak se sem dávají), nejsem rozdělená #Team (kdokoliv, protože v každém díle se vždy objeví ještě větší boreček než v tom předchozím a totálně se zblázní do naší hrdinky) a série Skleněný trůn mě nebavila od prvního dílu. Ale povídky jsem si přečetla. Proč ne? Dobrý způsob jak zabít čas do dalšího dílu. A tady nastane problém. Jsou to útržky, které sice v celé mozaice dávají smysl, to ano, ale jednotlivě nic moc. Autorka totiž umí psát tak dobře, že na posezení schramstnu dvě stě stran knihy a přestože se tam vlastně skoro nic nestalo, bylo napsaný na wow a všechno je super. Takže, jak si mám vychutnat povídky (především ty první dvě)? Něco se skoro začne dít a střih, jdeme do dalšího obrazu. Jako přiložený bonus ke koupi eknihy, proč ne. Jinak mi vydání přišlo naprosto zbytečné (kdyby se autorka trochu rozepsala a věci trochu víc pospojovala do uceleného příběhu, byl by z toho dobrej prequel, v téhle formě mi to vyznělo zbytečně). Ale pro toho, kdo knihy četl víc než jednou, a za dlouhých večerů si v nich opakovaně předčíta své oblíbené pasáže, povinnost. Pokud patříte do téhle kategorie, k mému hodnocení si přičtete dvě hvězdičky.
(Hodnocení je čistě matematické podle součtu hodnocení jednotlivých povídek+dojmy z dvou posledních.)

27.08.2017 3 z 5

Alois Nebel Alois Nebel Jaroslav Rudiš

Líbilo se mi vizuální zpracování, jenž místa, která mě až tak moc nebrala, táhlo nahoru (neměla jsem možnost číst jednotlivé díly, tak jsem se pustila do souboru). A musím říct, že to bylo dobré. Přesto se mi asi líbila nejvíc druhá část. Neřadím mezi komiksy, které bych si přečetla znovu, protože to nebylo "úplně pro mě", ale nehodnotit vysoko nemohou (hlavně kvůli vizuálu, kterej byl špičkovej).
(Film jsem neviděla.)

26.08.2017 4 z 5

Nikomu ani slovo Nikomu ani slovo Harlan Coben

Takže další v pořadí od H.C, kterému začínám propadat, jeho styl se mi líbí a všechno mu sežeru i s navijákem. Příběh Davida a jeho mrtvé ženy. Tedy, mrtvé nebo ne? Je ve vězení její vrah, nebo je to někdo jiný? Třeba manžel? Nebo je za tím vším tajemstvím hodně šílená teorie? Autor se mnou rozehrál dobrou hru a to oceňuji. Ani jednu kapitolu jsem se nenudila. Jednou jsem myslela, že je to tak a potom zase jinak, abych mohla stavět od začátku. Přečteno nečekaně rychle a kniha mi přivodila příjemné odpoledne.
(Čteno první vydání s původním překladem na starém žlutém papíře.)

23.08.2017 5 z 5

Pohřbený život Pohřbený život Allen Eskens

Tahle kniha se čte sama. Joa jsem si hned oblíbila. Jeho osobní život byl stejně dramatický, jako hledání pravdy o životě vraha, které vzniklo nejdřív jako seminárka do školy, aby se z toho stalo něco mnohem víc, něco na čem neskutečně záleží.
Jako bonus beru to, že knihu jenom nečtete. Autor vás donutí o tom všem přemýšlet. Protože se pracuje s dvěmi teoriemi. Buď je Carl vinný a naprostý psychopat, čímž by se vysvětlovalo jeho chování u soudu a potom. Nebo je nevinný a za vším tím je mnohem víc, proč šel ochotně do vězení. V jedné kapitole jsem byla za jednu variantu, v další za druhou a neustále se to střídalo. Takhle já posuzuji kvalitu knihy. Stále nové teorie, které mi víří v hlavě, že mám strach knihu odložit. A tak čtu a čtu. Stejné pocity jsem měla při čtení knihy Hrob mé sestry. Jestli to v tomhle případě dopadlo jako v Hrobu, musíte si Pohřbený život přečíst, ať to zjistíte. Za sebe nadšeně doporučuji.

21.08.2017 5 z 5

Superman: Muž z oceli Superman: Muž z oceli John Byrne

Takže se mi do rukou dostal další Superman. Trochu jinak (víme, co k tomu vedlo), ale bravurně. Opravdu jsem se bavila (první setkání s Batmanem) a celkové vyznění komiksu bylo na 100%. Dějově s hlavou a patou. Lahodilo jak mysli, tak oku.

20.08.2017 5 z 5

Metoda 15/33 Metoda 15/33 Shannon Kirk

Natěšení z anotace: 100%
Realita po dočtetení: 60%
Příběh mě zaujal, ale ve výsledku to nebyla taková pecka. Mrzí mě, že my sice víme, že hrdinka je psycho, ale kdyby to odkrývala postupně (ne hned od začátku), tak by to možná bylo o hvězdu víc. Takhle se k tomu přidal ještě styl psaní, který mě nepohltil a knihu to stáhlo do průměru. Škoda.

20.08.2017 3 z 5

Klub rváčů 2 Klub rváčů 2 Chuck Palahniuk

MŮŽE OBSAHOVAT SPOILER
Jsem člověk, jehož opatlané, zmuchlané a zlámané vydání Klubu rváčů vypovídá dost o tom, kolikrát jsem knihu četla. Takže je jasné, že po prvním přečtení bude dvojka zaostávat. Četla jsem o tom, jak je kniha špatná a hodnocení tady mě taky mrzí. Taky jsem četla o tom, jak je drahá, tak jsem si počkala, až bude v knihovně. A řeknu jenom tohle, až bude čas a peníze, knihu si dokoupim.

Takže, kresba dokonalá. Opravdu mě bavila. Jenom mě mrzelo, že ty doplňky nad kresbou (pilule a růže), bránily ve čtení textu (jestli mi něco uniklo a mělo to hlubší význam, který jsem nepochopila, je důvod k znovu přečtení). Jako v tom muzeu jsem to pochopila, to dávalo smysl, ale v ostatních případech ne.
Příběh mě chytil a když jsem pochopila co a jak a došla mi pointa, byla jsem ještě nadšenější. Přiznám se, z konce jsem byla trochu zmatená (to linčování Chucka a co se mu stalo a hlavně koho rukou...jeden důvod mě napadl, ale to je i na mě moc odvážná teorie s nulovou pravděpodobností skutečnosti), ale od toho je druhé čtení. Jinak jsem byla spokojená. Moc, moc, moc.

18.08.2017 5 z 5

Doctor Strange Doctor Strange Stan Lee

Za mě nadšení, které jsem nečekala. Strange v tom byl sám a i bez pomocníků se mu daří, abych se nezačala nudit. Pauzu jsem si ale musela dát. Na mě moc kouzlení najednou. Zase tady máme mou milovanou Umar (která mi místama připadala jako Namor s dlouhýma vlasama). No, ale dopadlo to dobře, bavila jsem se. Hvězdičky s vysvětlivkama už beru jako evergreen, ale dost mě rozesmála hvězdička u Namora. I nárazový čtenář by mohl vědět, kdo to je...

15.08.2017 4 z 5