Lenka4 Lenka4 komentáře u knih

Vlk Vlk Garry Marvin

Velmi poučný pohled na vlka v čase, napříč kontinenty a v konfrontaci s lidmi. Každý tvor má přirozené právo na život. Jistá úskalí přináší moderní přeměna vlkodlaka v eko-vlka. Člověk by si měl zachovat respekt před divokým zvířetem, v jeho prostředí se chovat obezřetně a naučit se bděle hlídat svá stáda. Pak je soužití jistě možné.

15.11.2021 5 z 5

Pozorovat, popsat, stvořit: Osvícenská policie a moderní stát 1770-1820 Pozorovat, popsat, stvořit: Osvícenská policie a moderní stát 1770-1820 Pavel Himl

Autorovi se příliš dobře nezdařilo do textu vkomponovat případy z praxe. Většina je zakončena sdělením, že o osudu protagonisty nic dalšího nevíme. Spíše to však působí dojmem, že nic dalšího neobsahuje právě vytěžovaný pramen a na zkoumání jiných nebyl čas. Některé příklady (maškary či nevěstinec) jsou líčeny obšírně, leč přesný sled událostí se v nich ztrácí. Kniha s lákavým titulem není příliš čtivá, ale kdo se jí prokouše, dozví se leccos zajímavého.

12.11.2021 3 z 5

La Aviadora - můj sen La Aviadora - můj sen Hanuš Salz

Vydat se na cestu k počátkům letectvím s touto pilotkou opravdu stojí za to. O její vášni pro létání nejlépe svědčí svatební foto. Takto připomenout by si zasloužily i průkopnice v jiných oborech, jejichž jména a osudy časem upadly v zapomnění.

08.11.2021 4 z 5

V jiném světle V jiném světle Břetislav Ditrych

Autorovi nechybí nadšení pro vyhledávání informací ukrytých v archivech. Zapracovat by měl na způsobu jejich prezentace. Výsledné texty jsou místy dost roztěkané a zasloužily by si pečlivější korekturu.

05.11.2021 3 z 5

Smrtonoš Smrtonoš Agatha Christie

Potěšení pro milovníky ryzí duchařiny i pro čtenáře, kteří dávají přednost racionálnímu vysvětlení nadpřirozených jevů. Zde si každý přijde na své.

01.11.2021 4 z 5

Do konce se nedohlédne / Začalo to v Podskalí Do konce se nedohlédne / Začalo to v Podskalí Ivan Dvořák

Od těchto vzpomínek se dá odejít až s přečtením poslední stránky. Ne kvůli napětí „jak to dopadne“, ale pro jistou obyčejnost, která umožňuje sdílet s vypravěči jejich přání, příhody, prostředí, vztahy s příbuzenstvem. Prolínání malých osobních událostí s velkými dějinnými má nenahraditelný přínos k lepšímu poznání a pochopení naší historie.

29.10.2021 5 z 5

Dokud světlo nepohasne Dokud světlo nepohasne Agatha Christie

Psychologicky laděné povídky přinášejí podnětnější četbu, než klasické detektivky s vraždou na začátku. Mají originální náměty a důvtipné pointy. Skvělé čtení.

25.10.2021 5 z 5

Triky proti úzkosti a panice Triky proti úzkosti a panice Jordan Reid

Při čtení knihy se jistojistě každý zbaví veškerých úzkostí a paniky, neboť celá jeho mysl bude zaujata přemýšlením nad tím, jak někdo něco tak plytkého může napsat, vydat, nechat přeložit a vydat v češtině...

22.10.2021 1 z 5

Paní z námoří Paní z námoří Henrik Ibsen

Velmi silná je dějová linie Ellidy, která nese zásadní poselství. Pěkně je vykreslena naivita, se kterou se její nevlastní dcera vrhá do manželství s představou, že jí přinese lepší život, než dosavadní domov.

22.10.2021 4 z 5

Ballady a romance Ballady a romance Jan Neruda

Pro hodnocení jednotlivých balad by bylo možné využít celou bodovou stupnici. Pěkná je například Romance helgolandská či Ballada zimní. Žel, s Karlem Jaromírem Erbenem v tomto oboru lze jen těžko soupeřit.

20.10.2021 3 z 5

S odkrytým hledím S odkrytým hledím Vladimír Bozděch

Tematicky pestrá sbírka, které však chybí vnitřní náboj. Spíše, než vzletné úvahy o životě a smrti či dojmy z Paříže, tak utkví v mysli dílka pod souhrnným názvem Pranepatrný Ezop:
Neznalost klasiků neomlouvá

Na blízké větvi
krákorala sova
Taky mě to
řádně udivilo
Když jsem se potom
blíž informoval
zjistil jsem že nikdy (ale nikdy!)
nečetla Brehmův Život zvířat

19.10.2021 3 z 5

Bez milosti a slitování Bez milosti a slitování František Hanzlík

Práce vycházející z archivních pramenů a zasazená do obecněji známých dějin postrádá čtivost. Bedřich Reicin v textu ani nevyniká jako hlavní protagonista. Velice mizivé jsou informace o rodině a soukromém životě, pomocí nichž by bylo možné vykreslit plastičtější obraz jeho osoby.

18.10.2021 3 z 5

Růžový budoár Růžový budoár Anatole France

Nijak brilantní satira, ospalá jako francouzské provinční město, trochu zajiskří až se vstupem růžového nábytku na scénu v polovině příběhu. Předvídatelný závěr nikoho nepřekvapí. Vpravdě odpočinková četba.

13.10.2021 3 z 5

V polévce miso V polévce miso Rjú Murakami

Mimořádně nechutná polévka.

09.10.2021 1 z 5

Heinovské noci Heinovské noci Karel Šiktanc

Připomínka lidické tragédie v nápadité kompozici.

Sklep plný mužů
sotva dýchá
A drolí bláto z nohavic
A ve škole se s rancem hrůzy
nevejdou ženy do lavic

A děti
klečí na stupínku
A neví proč
A neví zač
A prvně vidí hořet knihy
A prvně slyší kachní pláč

08.10.2021 5 z 5

Čapci Čapci Marie Šulcová

Chvályhodný záměr, problematická realizace románové biografie. Nejlépe dopadlo líčení událostí v dospělé části příbuzenstva Čapkových. Příhody tří sourozenců svým stylem odpovídají spíše dětské literatuře. Dobové pozadí je jak vystřižené z učebnic dějepisu. Ostré žánrové přechody přispívají ke zviditelnění důrazu na poučný charakter díla.

07.10.2021 3 z 5

Dvacet šest krásných let Dvacet šest krásných let Ludmila Vančurová

Milé vzpomínání na žití s Vladislavem Vančurou odkrývá i zdroje inspirace ke spisovatelovým dílům. Pouť časem, který přinášel radosti, těžkosti i podnětná seznámení, žel končí jeho smrtí.

04.10.2021 4 z 5

Příběh české rekordwoman: Zákulisí největšího sportovního skandálu první republiky Příběh české rekordwoman: Zákulisí největšího sportovního skandálu první republiky Pavel Kovář

Zdenka Koubková mohla svým příkladem ukázat cestu nejen dívkám ke sportu, ale i dalším lidem trápícím se jinakostí k nalezení vlastní identity. Snad řešení, které zvolila, přispělo k jejímu dalšímu spokojenému životu. Při pohledu do zákulisí sportu se zdá, že se jedná o živé téma i po desítkách let, které od popisovaných událostí uplynuly. Po přečtení ukázek z díla Lídy Merlínové Zdenin světový rekord zjišťuji, že mé výhrady k autorovu literárnímu slohu jsou zcela marginální.

29.09.2021 5 z 5

Lovecká zařízení v Čechách, na Moravě a ve Slezsku Lovecká zařízení v Čechách, na Moravě a ve Slezsku David Tuma

Hodně obsažná a podrobná publikace o historii lovectví a chovu zvěře. Vše bohatě ilustrováno. Žel, účelem budování všech těch krásných obor a zvěřinců bylo něco, čím by se člověk pyšnit neměl.

27.09.2021 4 z 5

Příliš hlučná samota Příliš hlučná samota Bohumil Hrabal

V proudu sběrového papíru v podobě slov opakujících již řečené a tím evokujících nevzrušivou každodennost, se občas vynoří vzácná kniha v podobě příběhu. Není jich mnoho, ale mají osobitou atmosféru i pointu.

23.09.2021 4 z 5