Limonadovyjoe Limonadovyjoe komentáře u knih

V bílém plášti V bílém plášti * antologie

Soubor šesti povídek českých autorů ze zdravotnického prostředí. Trochu jsem se bála patosu témat smrti a umírání, naštěstí to zde bylo jen lehce, české autorky ovládají totiž umění, jak vše stočit do vztahových melodramat, a mě to vůbec nevadí. Takže v bílém plášti nic moc medicínského krom hlavních postav. Možná mě trochu jako zdravotníka mrzí, jak byli lékaři a sestry v jednotlivých povídkách vykresleni, samé klišé, nejvíc mě vyděsila sestra v podání p. Hejkalové. Zdravotnická tématika je hluboká studna, a historek a příběhu by každý zdravotník za léta praxe vysypal na stovky stran. Chybí mi zde nějaká ryze veselá povídka. Epsteinova povídka o zákoutích kolonoskopie mě bavila moc, stejně tak Dvořáková, Hejdová, Hejkalová.
Myslím si, že napsat povídku je mnohdy těžší, chybí zde ten prostor na rozvinutí postav a dějové linky, tady je třeba uvést čtenáře hned do děje, navábit a po pár stranách udělat závěr. Tenhle soubor se oproti "Město mezi zelenými kopci" moc povedl a čtenář se díky němu může seznámit s tvorbou jednotlivých autorů.

13.06.2020 4 z 5

Lanovka nad Landekem Lanovka nad Landekem Petr Čichoň

Na tohle jsem se těšila několik měsíců, stejně jako na všechny knížky o Ostravsku.
Na jedne straně mame slevača Johanna a haviřku Trudu, dva susedy, dvě duše co si zbyly a jejich největši starosťu je esli má pivo spravnu teplotu a esli se zlate rybky hoňa v rybničku. Zajímalo by mě kolik piv lopli, než došlo do konce :)
Na druhé straně, která mě bavila o něco méně je politicky motivovaná vražda a snaha osamostatnit regiony v evropské federaci.
Knížka mohla být cela jen o těch dvuch z Landeka, Johann mi celu dobu připomínal Ostravaka Ostravskiho v duchodu. Diky za ten dialekt. Na vrch krásná obálka a nápad propojit lanovkou dolní Vítkovice a Landek není vůbec zlý.

12.06.2020 4 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Život tady u nás na Karvinsku, Těšínsku, Ostravsku je a byl vždycky těžší. To nám říká už pětidenní pouť s rozedranými zády se solí na hřbetě. Hornický kraj, na jednu stranu velmi bohatý, pro obyčejné lidi velmi velmi chudý. Kronika popisuje život Barbory až po dospělost jejich dětí a vnoučat a ukazuje, že je třeba radovat se z každého dne, kdy se chlapi vrátí domů, protože neštěstí nechodí po horách ale po dolech..
Závěr knihy je pak věnován česko polskému konfliktu, o kterém jsem věděla jen pramálo, a nikdy mi nepřišlo nijak zajímavé, že na jedné straně Olzy je český a na druhé polský Cieszyn. Osamělý šikmý kostel u Karviné, byl vždy jen atrakcí pro cestě do Karviné, nikdy jsem nepřemýšlela nad tím, že tam byly desítky domovů. A právě proto kniha je, aby oprášila staré zapomenuté pravdy. Výlet ke kostelu si zase udělám, tentokrát s pokorou.
Díky za tu písničku "sedí mucha na stěně", vzpomněla jsem si na svou babičku. Vzhledem k tomu, že půlka postav v knize mluvila polsky, přidala bych více nářečí, ale vím, že zbytku republiky by se kniha četla hůře. I tak se těším na další knihu autorky.

07.06.2020 5 z 5

Foukneš do pěny Foukneš do pěny Radka Třeštíková

Napoprvé jsem knihu po třiceti stranách zaklapla a naštvaně odhodila..a hned dala inzerát na knižní bazar.
Ale protože knihu nikdo nechtěl koupit, a začaly se množit kladné recenze, dostala jsem druhou šanci. A jsem ráda!
NEBUDE TO LEHKÉ, ALE BUDE TO JÍZDA.
Třeštíková to píše hned na obálce, a je to pravda.
Napodruhé jsem se do knihy pustila po hlavě, stejně jako hlavní hrdinka Vladěna. Můj návod jak si knihu užít, je zkusit ji slupnout na jeden zátah, prostě číst stejným tempem jak rychle ubíhají myšlenky Vladěny. Jako byste za dvě hodiny měli vystupovat z vlaku a do té doby to chcete přečíst ... V ten moment se dostávám do kolotoče činů a emocí a je to opravdu jízda.
Dát tak nesympatické postavě, tak nesympatické jméno je nápad za milion. Moc se mi líbily i linky vedlejších postav..Pierre, Chantal, Miriam..naopak bych ubrala popisů stydkých pysků a nezdravého sexuálního chování.
Úplně tady cítím touhu autorky vymanit se ze složky nenáročných ženských románů, které jsou sice fajn ale plytké. Myslím, že tahle kniha je pěkným sítem pro čtenáře, jestli to byl krok dobrý, se uvidí časem.
Ač skoro nerada, musím uznat, že kniha cca od půlky nebyla tak špatná, jak se na začátku zdálo.

07.06.2020 1 z 5

Vlaštovka v bublině Vlaštovka v bublině Markéta Lukášková

Ta kniha je dokonalá, lidská. Báře se povedlo dospět ( tak jako se to povede nám všem, i když v to někdy nevěříme), má lásku svého života i děti. Bohužel je taky dost nemocná a bude chvíli trvat než rozplete o co přišla a proč. Děj střídá minulost a ukazuje život Báry v budoucnosti. I když se děj odehrává v letech 2018 až 2046 není to žádná fantasmagorie, i v daleké budoucnosti se očividně budeme zabývat neplánovaným těhotenstvím, ztrátou blízké osoby, žárlivostí a láskou.
Chválím také vizi budoucnosti, i když mě trochu děsí a opět krásnou obálku, hlavně odraz mladé a starší Báry, která má na ciferníku hodinek za pět 12. Což odráží celý děj knihy.

25.05.2020 5 z 5

Foukneš do pěny Foukneš do pěny Radka Třeštíková

Když si kupuji knihu od Třeštíkové, očekávám od ní pohodové nenáročné čtení a toho by se měla držet. Tenhle nekontrolovatelný tok myšlenek a předlouhých souvětí je nad mé síly. Nejsem schopna se začíst a je to jedna z mála knih, kterou odkládám.
Gratuluji všem těm, kteří v knize dokázali vyčíst příběh.

19.05.2020 1 z 5

Vila na Sadové Vila na Sadové Richard Sklář

Kniha o jedné vile a pár obrazech, které nedají spát.
Pořád jsem myslela že dám čtyři hvězdy ale za ten závěr si kniha zaslouží pět.
Výborná béčková detektivka popisující střet s mafiány během pěti dní v Ostravě. Velké plus autorovi za přesný místopis, bydlím vedle Keltičkovy ulice a díky tomu jsem měla pocit, že se tohle opravdu děje za domem. Zmínka o bezdomovkyni Zuzaně už byla jen třešinkou pro nás místní.
Mafiánská část se střídá s úryvky z deníku ze čtyřicátých let, z počátku knihy hezké zpestření,ke konci knihy možná spíše rušivý element odpoutávající od sakra napínavého děje s Bo. Naturalita mi v knize vůbec nevadila, spíš naopak, v jedné části mě oční nervy řezaly neuvěřitelně :) a pokud děj knížky pociťujete na vlastní kůži, je to pro autora velká pochvala. Takže i když se hlavní hrdinka zdá jako mix Walkera a Mcgyvera vůbec nevadí. Jsem nadšená a i mě mrzí, že jsem se ke knížce dokopala tak pozdě, dostala jsem úplně něco jiného, než co slibuje obálka.

17.05.2020 5 z 5

Všichni sou trapný Všichni sou trapný Simona Bohatá

Kniha by se mohla jmenovat Všichni jsou udavači, Všichni jsou zmr.., Všichni jsou skvělí.. rozhodně žádná z postav není trapná, kromě sympatizantů s režimem. Super parta děcek a dospělých s nezkaženým charakterem, s ideály, v kontrastu období normalizace s ničením domovů, rodin, dětství, Žižkova..

22.04.2020 4 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Výborná kniha, až je mi líto, že jsem se jí takové roky vyhýbala, protože jsem měla představu o knize o babkách kořenářkách. Naopak jsem dostala skvělý historický román o silných ženách, které toho věděly mnoho o přírodě i věštění. Ale zároveň byly také popisovány jako podvodnice. Také proto musely bojovat mezi sebou i s nacistickým režimem, bohužel ti kdo je zahubili patřili režimu minulému. Kniha patří mezi ty, které buď milujete nebo nenávidíte jako lidé žijící v okolí Hrozenkova. Kniha je skvělá a jde vidět, že si s ní autorka dala hodně práce.

16.04.2020 4 z 5

Náš Coney Island Náš Coney Island Billy O’Callaghan

Kniha není tak ani o těch scházejících se na Coney Islandu, je o všech těch ranách, které si sebou nesou z minulosti, a které se nikdy nezahojily. Melancholicky vyprávěný příběh o té pravé lásce, která je zde tak intimní, až jsem měla pocit, že bych ji vůbec hodnotit neměla. Jako bych po celou knihu poslouchala tajně za dveřmi.. tak opravdové mi to přišlo.
Jako na té horské coneyislandské dráze Cyclone..jednou jsi dole, jednou nahoře.

27.03.2020 4 z 5

Výborná sonda do temnějšího koutu historie a kultury USA. Některým myšlenkám člověk i rozumí, pak ale přijde beztrestné zabíjení pouze na základě barvy pleti. Přes to všechno je stále existující KKK krásným zrcadlem novodobých dějin USA.
Dostat se přímo do středu dění kolem KKK muselo být pro autorku výborným zážitkem!

18.03.2020 4 z 5

Cabin Porn - Chaty na konci světa Cabin Porn - Chaty na konci světa Zach Klein

Hygge orgasmus pro všechny milovníky hlubokých lesů, dřeva a klidu.

13.03.2020 5 z 5

Historie Čechů v USA Historie Čechů v USA Renáta Fučíková

Výborná kniha, která ukazuje spojitost mezi Čechy a Amerikou už od dob jejího objevení. Ukazuje nám celou historii od prvních českých osadníků zakládající vesnice, města, přes světové osobnosti jako Dvořák nebo Masaryk až po pana Havla. Škoda, že se o těchto lidech nepíše více v učebnicích dějepisu, protože tam kdysi dokázali velké věci.
Kniha je nádherně ilustrovaná a i když zahrnuje mnoho zajímavých informací, netopí se v moři textu.
Jediné velké mínus je opakující se chyba spojena s datem jedenáctého září..ne však 2011.

01.03.2020 5 z 5

Hornické vdovy Hornické vdovy Kamila Hladká

Velice silná kniha se sladkou růžovou obálkou schovanou pod přebalem. O silných ženách a láskách, které skončily příliš brzy - tragicky. Z dob neštěstí na Dukle, z dob, kdy Havířov byl nejmodernějším městem v Česku. Obojí je už dávno pryč. Pro nás v kraji snad povinná četba, pro zbytek republiky snad ukázkou toho, proč je náš kraj rázovitý, a že Ostrava nebyla jen černá. V celé knize platí, "jsem horník, kdo je víc" a zároveň ukazuje sílu manželek horníků, které držely domácnost pevnou rukou. Jsem Havířovák, bratr i tchán pracují na šachtě a jsem na ně velmi hrdá, zároveň však cítím strach při každé tragické události. Protože ženy, manželky,maminky, sestry, kterým se něco podobného přihodilo jsou tady všude kolem nás a je jich mnohem více, než těchto osm.

29.02.2020 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Takový hořký bonbónek. Pokud se vám z nějaké postavy otevírá kudla v kapse a zanechává ve vás hodně negativní pocity, znamená to, že se kniha opravdu povedla. Přesně taková byla "matka" Báry. Aneb kolik dětí pokazily vlastní rodiče.
Bohužel v dnešní době, kdy na nás těžké životní osudy útočí denně z novin i tv, je tohle příliš slabý odvar. Čekala jsem nějakou gradaci domácího násilí, možná i sexuální obtěžování, poté by konec nebyl tak bijící do očí. I když na druhou stranu nám může ukázat, že někdy stačí málo aby se člověk rozhodl pro tak dramatický konec.. Za mě by kniha klidně mohla mít o 50 stran navíc s vysvětlením proč se rodiče k druhé dceři takhle chovali. Kniha je hezká ale všeho je v ní málo. Není tak silná aby se vryla do paměti.

26.02.2020 3 z 5

Beznaděj Beznaděj Stephen King

Beznadějně těžce se do knížky zakousávalo a beznadějně těžce se knížka dočítala. Bohužel, King to umí mnohem lépe. Velice těžká kniha, skrz všechny ken tehy, ini, teky a další slovíčka byl až nadlidský úkol udržet pozornost. Padouchem je zde jakási esence Edgara z Mužů v černém a IT. Tématika víry a náboženství mi až tak nevadila, ostatně většina z nás v nejtěžších životních chvílích prosí Boha o pomoc. Bůh je ale krutý..

25.02.2020 3 z 5

Encyklopedie akčního filmu Encyklopedie akčního filmu Petr Cífka

I když podle obálky se mi na to moc koukat nechtělo, uvnitř je to velice povedená knížka, natož od českých autorů. Odlehčené představení nejlepších filmů, herců i režisérů. Líbí se mi zpestření s hláškami z filmů ( ty by ale mohly být vždy u odpovídajícího filmu, ale to je jen maličkost)

15.02.2020 4 z 5

Americký deník Americký deník Jana Ciglerová

Amen!
Každý kdo byl ve státech alespoň na delší dovolené, musí tohle odsouhlasit. Skvělá země, ve které se žije jednoduše a bez stresu z obyčejných chyb. Tak jak život autorka popisuje na Floridě, tak funguje i na opačné straně USA. Nikdy nezapomenu na usměvavé prodavačky, ochotné zaměstnance parků a muzeí, nikdo vás neprobodává pohledem, když se spletete. Miluju, že se autem dostanu na všechny důležité body v národním parku. Že se tam řídí jedna radost protože jedete pořád rovně. Že ráno se opravuje cesta a Odpoledne už je položen asfalt i s pruhy a je hotovo.
Postřehy autorky jsou přesné a kniha se hodí jak pro ty, co se do USA chystají, tak pro ty, kteří na tohle rádi vzpomínají. A naopak si někteří z nás uvědomí, že přece jen to tady není tak špatné. Sice každý naše sebevědomí podkopává ale máme mnohem lepší zdravotnictví nebo podporu v mateřství nebo ..nic víc mě nenapadá.

27.01.2020 5 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Kniha o arogantním lékaři s krizí středního věku a s problémy s alkoholem, který si zažije pár fyzických i morálních kocovin. Kniha se čte velice dobře s rychle. Dále musím pochválit úroveň medicínské odbornosti v knize. Autorka si dala záležet. Naopak ryze subjektivními negativy jsou pro mě časté narážky na hloupé až tupé sestry s tituly, zvlášť od autorky, která má sama zdrávku ( jako bychom tohle neposlouchaly i v reálu, natož to ještě číst), dále mi chybí nějaké finále a řešení manželské krize, která byla dokonalým odstrašujícím příkladem..a pak taky slovíčko kompl..to bylo čiré zlo. Čtyři s odřenýma ušima.

25.01.2020 4 z 5

InTyMně InTyMně Markéta Lukášková

Velice osobní zpověď autorky, díky které teď vím, že ji znám vlastně mnohem dýl, ať už ze stránek jenpromuze.cz nebo g.cz. Do toho krásné a vtipné vzpomínky pro nás devadesátkové děti se všema těma úchylnostma co k tomu patří. No co dělali jsme to všichni.

20.01.2020 4 z 5