los Online los komentáře u knih

Sametový rozvod Sametový rozvod Jana Karšaiová

varování všem, co čtou doslov dřív než knihu: Piptová shrne obsah a interpretuje ho způsobem natolik vyčerpávajícím, že na Karšaiovou už nic nového nezbude

takže exofonní literatura... a její problém cílového čtenáře: z italštiny do češtiny přeložený text slovenské spisovatelky, pro níž italština není druhým přirozeným, nýbrž samostudiem osvojeným jazykem, působí jaksi šroubovaně, s holými, nerozvitými větami vystavěnými jakoby podle učebnice (hned na první stránce mě třeba udivilo nadužívání zájmen, a to i na pozicích, kde je čeština běžně vypouští), nezdá se, že je to umělecký záměr, spíš hlušina prvotiny

ani s obsahem jsem se nesešel: cizinci nutno podrobně vysvětlovat česko-slovenské reálie, a tak na nějaké metafory, aluze a podobenství není prostor; čekal jsem víc o roce 1993, o rozdělení Československa, nějaké politické, hospodářské, společenské reflexe či názorová střetnutí, ale v příběhu se vyskytují pouze latentní narážky a pár stereotypů (moje zkušenost se soužitím Čechů a Slováků před i po třiadevadesátém je diametrálně odlišná) - vcelku nezáživný popis rodinných a partnerských neshod je k rozpadu ČS jen přirovnáván, takže výsledkem je další z mnoha osobních zpovědí ublíženého já

07.11.2023 2 z 5

Fantastická putování Barona Brambeuse Fantastická putování Barona Brambeuse Józef Julian Sękowski

dávám plný počet hvězdiček, abych napravil Senkovskému hodnocení, ve své době to byl nejen vynikající satirik, ale rovněž cestovatel a lingvista, který mj. ovládal desítky jazyků a ve 22 letech se stal profesorem orientalistiky

Fantastická putování barona Brambeuse jsou dovednou persifláží vědeckých pojednání i cestopisů, v nichž autor paroduje především soudobou srovnávací anatomii a paleografii, tj. Cuvierovu teorii vzniku Země a člověka, s jejich zálibou ve fosiliích, fragmentech a prehistorických artefaktech = v polovině třicátých letech 19. století to byly převratné (byť mylné) teorie, kterým v českém prostředí podlehl třeba i Karel Hynek Mácha

pokud čtenář zná historický kontext (Darwin, Champolion, Cuvier...), vyrovná se Senkovského neuvěřitelně moderní satira světovým jménům jako Sterne, Gogol či Janin

04.10.2023 5 z 5

Karel, co už nemá aťas, paní, co nemůže na nohy, je v depresi a chlastá, a já Karel, co už nemá aťas, paní, co nemůže na nohy, je v depresi a chlastá, a já Ivan Jemelka

formálně Jemelka tentokrát navazuje na svou prvotinu V Šikmý ulici

krátké reflexe současného světa (odkazy na reálie z období pandemie) z pohledu zapomenutých, sociálně vyloučených existencí - bez obžaloby, jen s jakýmsi tiše smířeným podivením; ve vyprázdněnosti a bezvýchodnosti obou světů, konzumním i bezprizorním, Jemelka nachází překvapivé záblesky soucitu, sounáležitosti a krásy

chápu, že nakladatelství Petr Štengl vzhledem ke svému nekomerčnímu zaměření zjevně nedisponuje finančními prostředky, ale pár stovek na korektora by mohlo vyhradit; všechny knihy z jejich produkce, které jsem měl v ruce, se hemží chybami a překlepy jak pytle plné blech

08.08.2023 3 z 5

Narativní transformace Narativní transformace Wolf Schmid

Schmidův tzv. generativní model se netýká geneze ani recepce literárního díla, nýbrž ukazuje, že vypravěč vykoná řadu narativních transformací, aby stvořil příběh, a čtenář pak postupuje opačně čtyřmi narativními rovinami, tj. od empiricky zkoumatelné fenoroviny přes tři abstraktní genoroviny, aby ho rozklíčoval, pouští se přitom na pole inferencí, aby dosadil chybějící neaktualizované elementy fikčního světa

asi takhle:
dění - (transformace) - příběh - (transformace) - vyprávění - (transformace) - prezentace vyprávění

pak je tu ještě tzv. sémiotický model, který zobrazuje korelace mezi označujícím a označovaným v procesu recepce

08.08.2023 5 z 5

Srpny Srpny Jakub Stanjura

vítám nové, zatím málo v literatuře zpracované téma = připomíná mi Levinův román Rosemary má děťátko: podobně jako Levin i Stanjura ponechává závěr s otazníkem: dostane se Daniele pomoci zvenčí? dokáže se sama vzepřít Štěpánově teroru? nebo bude dál pasivnět a rezignuje úplně? ALE na opačnou stranu, nikdo tu zatím nezmínil i možnost, že okolí má pravdu a chyba je v Daniele...

Stanjura velmi výstižně zachytil jednu z defektních podob výchovy, která dítěti nastaví pokřivený model mezilidských vztahů a chybné vzorce sociálního chování, jež pak dítě nechtěně opakuje i v dospělosti - to platí jak pro Danielu, tak pro Štěpána - psychické problémy a vady jejich rodičů se na obou nehezky podepsaly, Daniela se je zpočátku pokouší pojmenovat a napravit, zatímco Štěpán svou dětskou frustraci kompenzuje: sám v dětství ponížen, začne ponižovat a manipulovat Danielou

vskutku chmurné čtení k zamyšlení, kolik takových Daniel a Štěpánů je všude kolem nás (hodně)

20.07.2023 3 z 5

Jako člověk: 40 000 let dobrodružství Jako člověk: 40 000 let dobrodružství Charles Foster

amatér okouzlený instantní přírodou a adrenalinovými zážitky na klíč splácal dohromady poznatky z populárněvědeckých pojednání s eko-ezo-terickými a self-help-terapeutickými bláboly a tohle je výsledek - ani za těch 25 Kč (rezervace v městské knihovně) to nestojí, brr!

12.06.2023 odpad!

Dům uprostřed města Dům uprostřed města Karel Ptáčník

podepsal bych se pod komentář čtenářky BabaJaga11

s dodatkem, že je to klasické, rozuměj pomalejší a popisnější vyprávění, které ponechává na čtenářově fantazii dost bílých míst bez dovysvětlování; vzhledem k době vzniku textu o to více dnes vystupují tehdejší podnikové a politické reálie, podobně jako "předepsané" charaktery (např. veskrze kladný a příkladně čistý Joska, který odmítne studium a stane se dělníkem, proti vlastnímu bratrovi, vysokoškolákovi chromé morálky, který neváhá mimo sexuálních poklesků bližní i vydírat atd.)

předem varuju mladší ročníky, že v textu se objevuje spoustu sexistických a genderově nekorektních scén

druhá část románu už pro mne byla trochu nudnější, ale i tak doporučuju všem, zejména takovým čtenářům, kteří vyhledávají vyprávění zasazené hluboko do konkrétních pracovních prostředí s náležitou kazuistikou (zde třeba i formálně - viz vložená hesla propagující pojištění nebo "hlášky" z pojišťovácké praxe)

02.06.2023 3 z 5

Varování Varování Marek Technik

přestože jsem tento objemný román přečetl za dva dny a snažil se stále udržet kontinuitu vyprávění, nedobral jsem se nějakého ohniska a poslání; postava tvrdě racionální Karolíny vystavená přímému střetu s paranormalitou, konspirací a slepou vírou není v české literatuře běžná (což je škoda, třeba Pavla Horáková ji ve své Teorii podivnosti myslím vůbec nezvládla), chvílemi jsem se ztrácel v jejích motivacích, čeho vlastně chce dosáhnout, proč to či ono činí (chce proniknout do organizace sekty, aby odhalila její nekalé praktiky? aby přesvědčila matku o své pravdě? nebo jí prostě jen baví trollování?), nemám odpověď, ale Varování je román čtivý a originální

pobavil jsem se vtipně cynickou analýzou Karolíniny osobní knihovny, viz strany 200-202

30.05.2023 3 z 5

Léto Léto Fráňa Šrámek

podobně jako další Šrámkovy texty je i Léto plné imprese, gest a synestetiky, žel pro dnešního čtenáře, případně diváka je tehdejší stylizace a způsob psychologizace přežitkem - v době vzniku pobuřovaly a prostřednictvím zobrazeného generační střetu upozorňovaly na strojenost, zkostnatělost a pózérství (malo)měšťáků, současný diskurs je ovšem svou otevřeností (často i vulgaritou) činí naivními až nepochopitelnými

nicméně postava Hory mi je sympatická... a exemplářů jako Chvojka je mezi námi taky stále dost

28.05.2023 2 z 5

Žalm pro divostrojné Žalm pro divostrojné Becky Chambers (p)

aha, chybný výběr, koukám: žánr sci-fi, klíčová slova: robot, továrna, vědomí... jaké bylo mé překvapení: z prvních stránek se mi docela zalíbil ten pratchettovský tón, začal jsem se orientovat v pravidlech jakéhosi postapo-ekobioenviro-genderově diverzního světa, ale tak po padesáti stránkách se z toho začal klubat coelhovský žvást téměř k nedočtení (jakože meditace, přátelství, vegetariánství, čajové obřady a uctívání vnitřní bohyně a tak), nic pro mne

22.05.2023 2 z 5

Jak jsem obcoval s ďáblem Jak jsem obcoval s ďáblem Charles Nodier

no jo no, kdo čeká podle názvu temnou frenetiku, bude zklamán, Nodierův osvícenský základ se nedá vymazat, třeba právě v křesťansky výchovném poučení Legendy o sestře Beatrix a vyhroceně sentimentální Tereze Aubertové; naopak jemně ironická romantika Nového Fausta a nové Markétky se všemi žánru náležitými vypravěčskými proprietami je docela čtivá

20.05.2023 3 z 5

Neboj se, Oskare Neboj se, Oskare Stian Hole

hodnotit by měly především děti, nicméně jako "čtenářův doprovod" vítám originalitu obsahovou i vizuální, byť první prolistování mě přinejmenším - řekněme - zaskočilo (ty hyperrealistické celostránkové obrázky se záměrně nelíbivými náměty);

není to knížka před spaním, měla by se číst/prohlížet společně v rodině a povídat si nad ní, protože nezobrazuje strach (žádní upíři, čarodějnice a pavouci á la halloween), nýbrž ukazuje věci, děje a jevy, které v nás vyvolávají ÚZKOST, a vyjádřit "divné pocity" bývá (zejména pro malé dítě) velmi obtížné - proto knihu doporučuju

05.05.2023 5 z 5

Přednášky o metodě akademického studia Přednášky o metodě akademického studia Friedrich Wilhelm Joseph Schelling

začetl jsem se do čtrnácti Schellingových přednášek a dostal jsem přesně to, o co jsem si koledoval: absolutní vs. zvláštní; ideje vs. empirie, takže špatná zpráva: "pokud jde však o fakultu filosofickou, pak moje tvrzení zní, že nic takového vůbec neexistuje a existovat nemůže" (7. přednáška), a pokud chceme vidět v akademiích vědecké ústavy, pak "stát by byl nesporně oprávněn k tomu, aby akademie zcela zrušil" (2. přednáška)

03.05.2023 3 z 5

T nula T nula Italo Calvino

Calvinovy experimentální povídky "T con zero", zejména druhý cyklus Priscilla s povídkami Mióza, Mitóza a Smrt, ve mně vyvolávají intelektuálský orgasmus s neregulovatelnou neurohumorální aktivitou a prudkými myokardickými záškuby = je v nich ÚPLNĚ VŠECHNO: Calvino na pouhých pár stránkách stihne převyprávět celou vědeckou mytologii vzniku života, jeho podstaty a smyslu + v první části navazuje na Kosmické grotesky a rozvádí kosmologické motivy, zatímco ve třetí deduktivně spekuluje o alternativách

všechno je hra, groteska, náhoda; musíme se dívat z nadhledu a s pokorou za svou maličkost, nedokonalost a bezvýznamnost

doporučuju nevynechat krátký, ale poučný doslov Jiřího Pelána!

20.04.2023 5 z 5

29. 7. 1856 - Smrt Karla Havlíčka Borovského: Legenda o brixenském mučedníkovi v proměnách času 29. 7. 1856 - Smrt Karla Havlíčka Borovského: Legenda o brixenském mučedníkovi v proměnách času Michael Borovička

poutavě a odborně velmi dobře zpracovaný historický výklad, i pro naprostého laika = jak je možné, že tu kniha nemá žádné ohlasy? zkusím si odpovědět sám: průměrný recipient chce opak, tj. senzaci, bulvár a legendu (narážím na současný multimediální poprask kolem Boženy Němcové), zatímco Borovička mýty kolem Havlíčka vyvrací logickou argumentací a dochovanými dokumenty (ne, Němcová nepoložila na Havlíčkovu rakev trnovou korunu; ne, Havlíček nebyl otráven rakouskou policií)

čtěte a dozvíte se více o Havlíčku-novináři, o české a rakouské společnosti a politické situaci v 50. letech 19. století, o podmínkách politického exilu, o posledních dnech, úmrtí a pohřbu Havlíčka (bez ždímání kapesníků a adorace velikána-oběti), o Zdeňce - "dceři národa" a mnohém dalším

doporučuju závěrečnou část o recepci Havlíčka a jeho díla po jeho smrti až dodnes

05.04.2023 4 z 5

Mantisa Mantisa John Fowles

Fowlesova mantisa je zjevně vyjádřena iracionální konstantou, tradičně nazývanou Erató, a jako taková je čistě iluzorním epifenoménem vznikajícím prostřednictvím elektrobiochemických reakcí, které probíhají v hypertrofovaném mozkovém laloku tohoto postmoderního autora, jenž neumírá, nýbrž je projikován ve fiktivní postavě Milese Greena

30.03.2023 3 z 5

Stín kapradiny Stín kapradiny Josef Čapek

mistrovsky vystižená tíha v nitru, když člověka hryže svědomí

23.03.2023 3 z 5

Tři poloviny Ino Moxa a další amazonští čarodějové Tři poloviny Ino Moxa a další amazonští čarodějové César Calvo

pro milovníky šamanských mouder, přírodní magie a jihoamerické mytologie, doplněná krásnými tematickými ilustracemi, obrazný jazyk snových vizí a fantastické obrazy, v nichž se prolíná svět živých bytostí, živlů, elementů i duchů; potěší i rozsáhlý slovníček charakteristických reálií

09.03.2023 3 z 5

Hitlerova mládež: Ztracená generace Hitlerova mládež: Ztracená generace Guido Knopp

pozoruhodné čtení - každý společenské zřízení dřív nebo později zjistí, jak jednoduché a účinné je indoktrinovat mládež
z dobových fotografií s hajlujícími tříletými dětmi jde mráz po zádech, protože narodit se do už zaběhnutého ideologického systému, bez možnosti vytvořit si vlastní názor srovnáním s jiným řádem, výrazně predestinuje život jedince

02.03.2023 3 z 5

Intimní lyrika Intimní lyrika Jaroslav Vrchlický (p)

! vynikající komentář Miroslava Červenky a Jiřího Kudrnáče k třem sbírkám lyrické poezie Jaroslava Vrchlického

13.02.2023 3 z 5