los los komentáře u knih

Starořecké báje Starořecké báje Nikolaj Albertovič Kun

tato kniha mě přivedla ke studiu antické mytologie, po dobu mých gymnaziálních let se stala doslova mou osobní biblí

04.02.2022 5 z 5

Čekání na spoušť Čekání na spoušť Lidmila Kábrtová

formálně mi povídkový román Kábrtové připomněl Leierové knihu Tohle město, tahle řeka: několik starších a vzájemně nesouvisejících povídek ze šuplíku pospojujeme připsáním dalších "pojivových" povídek, abychom vytvořili textovou suspenzi, v nichž návratnost motivů způsobuje čtenářův aha-efekt, který dodává smysl a logiku vyprávění dřívějšímu, v závěru se pak zdá, že všechno to bylo zamýšleno od počátku a jeví se úžasně propracovaným; ne, je to slepenec, který brnká na citečky a bolístky pomocí prověřených témat, jako jsou opuštěné děti, rodinné a partnerské krize, životní ztráty a osobní prohry...
po první povídce jsem knihu málem odložil, protože ta je zoufale blbá
celé je to kýčovité = osudová a nevěrohodná setkávání, poznávání a změny charakterů pomocí symbolů a náhlých osvícení, nereálné náhody, proboha, takhle se psalo před dvě stě lety

02.02.2022 2 z 5

Triumf smrti Triumf smrti Vladimír Holan

neuvěřitelné, co Holan dokázal s významem a melodií slova už v 25 letech, tyhle rané básně jsou jak zaklínadla

Melancholie má klube se ze skořápky
jak černé kuřátko, ne málo smuteční.
To kuřátko má dneska pouhé drápky.
Drápy to budou za pár dní…

29.01.2022 5 z 5

Básně Básně Fráňa Šrámek

mám rád raného Šrámka-anarchistu (např. sbírka Modrý a rudý, zejména báseň Raport), tento výbor se zaměřuje hlavně na pozdější lyriku a impresi (láska s přírodě, životu, svobodě, člověku, domovu a rodnému kraji)

báseň Při jednom pohřbu: Nebude řeč tvá: Doprovoď. / Nebude řeč tvá: Podepři. / Vyhlížel jsi již dávno loď. / Vdechovals bouřné povětří. / I bude řeč tvá: Krásná loď / a pravé k cestě povětří. // Chumelí na loď racků sníh, / než nadál ses, už bílá je. / Kde, kapitána, kde je jih? / Máš strach, že sníh tam roztaje? / My plujem do vod podsvětních, / tam věčně sněžit zůstane. // Já nezaprosil: Doprovoď. / Já neosláb jsem: Podepři. / Teď, meluzino, svou mi noť, / a s racky o závod se při. / A pluje loď a pluje loď, / teď… o stožár mě podepři. / A kotvu hoď.

29.01.2022 3 z 5

Nikdo o tom nemluví Nikdo o tom nemluví Patricia Lockwood

no to je zase zvratek, tentokrát s citovým vydíráním a hlubokým filozofováním o životě v závěru

23.01.2022 odpad!

Věda kontra iracionalita 6 Věda kontra iracionalita 6 Leoš Kyša

sborník vyšel v roce 2018 a obsahuje dvě studie o očkování (mýty, konspirační teorie o škodlivosti, antivakcinační hnutí atd.), 2019 přišel covid a svět se rozdělil na zastánce očkování a neočkování = autoři by se měli zamyslet, jestli na tom iracionálnu (sami skeptici předpověděli budoucnost) opravdu něco není... (žertuji)

přečetl jsem všech šest sysifovských sborníků v jednom tahu (1995-2018) a krásně se ukázalo, jak se měnilo za ty roky poznání v jednotlivých vědách; přijde mi ale, že klub se tak trochu zahleděl do sebe, zpychl - rozdává "ceny" Bludný balvan, články jsou populárnější, autoři do nich promítají své politické, náboženské a osobní názory...

16.01.2022 3 z 5

Básně na pohlednice Básně na pohlednice Vítězslav Nezval

tohle o sobě dokáže napsat málokterý básník:

Báseň z třešňového kompotu
narodil jsem se zrána v sobotu
nebe bylo vymeteno novým koštětem
čáp řekl: budiž v srdci děvčetem

07.01.2022 3 z 5

Antifragilita – Jak těžit z nahodilosti, neurčitosti a chaosu Antifragilita – Jak těžit z nahodilosti, neurčitosti a chaosu Nassim Nicholas Taleb

instantní moudra obalená arogantní suverenitou a masivní reklamou

04.01.2022 odpad!

Věda kontra iracionalita Věda kontra iracionalita kolektiv autorů

už starší publikace, která se vedle své informační hodnoty už stala i cenným historickým dokumentem, v 90. letech byl Sisyfos snad jediný spolek pro nápravu bludů na pravou míru

ad čtenář Terva níže: neoznačoval bych za citát to, co je (nevhodně) zkrácený výpisek, nebo citát vytržený z kontextu = každý máme právo mít vlastní názor, ale nemáme právo zkreslovat slova/názory jiných, pokud neodpovídají tomu našemu

01.01.2022 4 z 5

Staň se soukromým detektivem - najdi ukradený bludný kámen Staň se soukromým detektivem - najdi ukradený bludný kámen Hiro Kamigaki

jak pro děcka? tohle je nejlepší záchodová "četba"

jen mě mrzí, že bez brýlí už to nedávám...

30.12.2021 4 z 5

Krása je stigma Krása je stigma Eka Kurniawan

snad mi chybí kulturní kontext, snad jsem příliš namlsaný Garcíou Márquezem, ale tohle mi přijde spíš absurdní než magické; mýtus má svou vnitřní logiku a symboliku děje, kauzalitu (byť magickou) i motivaci (byť osudově nezvratnou), ale to všechno zde absentuje

myslím, že Kurniawanovo dílo obsahem i rozsahem potvrzuje freudovské tvrzení, že "psaní je sublimace ejakulace"

22.12.2021 2 z 5

Luciferův efekt: Jak se z dobrých lidí stávají lidé zlí Luciferův efekt: Jak se z dobrých lidí stávají lidé zlí Philip Zimbardo

diskutovaný i diskutabilní, často citovaný a bohužel až příliš často do praxe uváděný experiment, povinnost znát

21.12.2021 3 z 5

Nerozlučné Nerozlučné Simone de Beauvoir

neoslovilo, nezaujalo, asi nejsem cílový čtenář

16.12.2021 1 z 5

Divoké povídky Divoké povídky Jiří Haussmann

se znalostí dobového kontextu se čtenář docela pobaví, škoda zapomenutého autora

12.12.2021 3 z 5

Boží muka Boží muka Karel Čapek

Povídky z Čapkova souboru Boží muka jsou variacemi leitmotivu zázraku, zjevujícího se v nejrůznějších podobách a okamžicích prostému člověku. Zázrak má u raného (!) Čapka povahu otisku nebo záblesku jediné nejskutečnější skutečnosti, kterou musíme na chvíli prožít a procítit, abychom ji hned zapomínali a ztráceli. Jakmile se o ní začne přemýšlet, uniká, protože i při určité míře schopnosti poznání podléháme nejistotě způsobu uchopení jak poznávaného objektu, tak sebe sama; objekt poznání je stejně relativní jako subjekt.

12.12.2021 3 z 5

Vyprávění o lingvistických experimentech s textem Vyprávění o lingvistických experimentech s textem Luděk Hřebíček

sice starší práce, ale mimořádně (vzhledem k tématu) dobře napsaná, takže i naprostý lingvistický laik nebo nepřítel matematiky porozumí (náročnější pasáže se vzorečky jsou ve výkladu graficky odděleny a lze je přeskočit, aniž by čtenář ztratil kontext); autor předkládá své hypotézy a hned vysvětluje postup, jak k nim došel, klade otázky pro budoucí výzkum

19.11.2021 4 z 5

Šestá kniha básní: Torso Šestá kniha básní: Torso Otokar Březina (p)

uf, celého Březinu-básníka mám za sebou, líbila se mi báseň Tisíce srdcí pělo v srdci tvém, ale možná proto, že byla poslední...

03.11.2021 2 z 5

Tajemné dálky Tajemné dálky Otokar Březina (p)

Motiv z Beethovena mám rád: to takhle jednou lyrickej subjekt votevře vokno, dejchne na něj Beethoven a chce se s nim koupat..., jinak je dekadentní i slovosled: v němčině má člověk aspoň jistotu, že sloveso je na konci, u Březiny než si jeden v hlavě přeskládá, co k čemu patří... zlatý aktuální členění větný!

30.10.2021 2 z 5

Naši v cizině Naši v cizině Nikolaj Alexandrovič Lejkin

nečekaně aktuální (např. neznalost cizích jazyků) a stále humorné vyprávění (hloupý maloměšťák v cizině všechno kritizuje a zajímá se jen o jídlo), bavil jsem se i dobovým diskursem, který dnes přímo křičí politickou nekorektností (národní a rasové stereotypy, společenská role ženy, sociální dělení společnosti v opozici sluha - pán atd.)

Lejkinův román námětem i stylem připomíná Matěje Broučka na výstavě od Svatopluka Čecha, ale je mnohem vtipnější, doporučuju jako odpočinkové, ale kvalitní čtivo

29.10.2021 4 z 5

Pokušení A-ZZ Pokušení A-ZZ Vladimír Páral

před 40 lety sci-fi, dneska realita: "chytré" hodinky jsou dokonce ještě "výkonnější" než hnědé náramky

08.10.2021 3 z 5