los los komentáře u knih

Jednorožci Jednorožci Barbora Hrínová

povídky o 20-30letých Slovácích, generaci mileniálů: všichni sexuálně či genderově nevyrovnaní se plácají ve svých nevyhraněných životech a rezignovaně, téměř bez emocí přijímají další a další porážky; trápí se svými tělesnými (méně často i duševními) nedostatky; nedokážou se vcítit do druhých, milovat blízké, většinou ani sebe; často a daleko cestují, ale před sebou samými neutečou; sex provozují bez vášně; děti nemají, a proto je nahrazují zvířátky (štěňaty či kobylou), ale brzy zjišťují, že se o ně nedokážou postarat

závěrečná povídka se vymyká tématu, jelikož její hlavní protagonistkou je devadesátiletá osamělá vesničanka

pobavila mne povídka o tajném vztahu dvou homosexuálů Těsně vedle

myslím, že ohniskem všech vyprávění je neschopnost mít rád, být spolu, komunikovat

17.01.2023 3 z 5

Kapitola o předválečné generaci Kapitola o předválečné generaci Jiří Mahen

Mahenovo zamyšlení nad programem a cíli předválečné generace umělců, zejména působících na Moravě (Šrámek, Gellner, Těsnohlídek)

zaujala mne poznámka, že Mahenova generace se zaujetím četla Březinovy básně a že jim bez obtíží rozuměla

"často jsou pro generační skupiny důležitější než vydané knihy ty texty, které nevyšly"

06.01.2023 3 z 5

Naratologie: Strukturální analýza vyprávění Naratologie: Strukturální analýza vyprávění Tomáš Kubíček

perfektní a hlavně srozumitelný výklad literární teorie, přehledně rozdělený do tří autorských částí:

Příběh: událost - postava - prostor (Kubíček)
Narativní diskurz: čas - vypravěč - fokalizace (Hrabal)
Čtenář ve vyprávění: empirický čtenář - literární kompetence - modelový čtenář (Bílek)

každá kapitola je doplněna seznamem doporučené rozšiřující odborné literatury

praktická pomůcka každého studenta literatury, tleskám a doporučuju (a závidím dnešním studentům, že to mají zas o trochu lehčí)

05.01.2023 5 z 5

Poslední srdce Poslední srdce Ondřej Koupil

dva krátké pohádkové příběhy Poslední pašerák hnoje a Kamenné srdce, které spojuje téma osudovosti, pochopí spíše dospělí čtenáři; tradiční pohádkové motivy a postupy (repetitivnost) vyprávěné originálně s důrazem na aktuální interpretaci (psychologizaci), snad téma nesmyslnosti války a téma odchodu staré generace, převzetí moci jinou kulturou (?); k melancholické atmosféře přispívají doprovodné ilustrace

05.01.2023 3 z 5

Vodnické pohádky Vodnické pohádky Milan Nykles

pěkné vyprávění, ideální čtení pro předškoláky před spaním

04.01.2023 4 z 5

Myslet v diktatuře korektnosti 2 - Od ideologie zpět k realitě Myslet v diktatuře korektnosti 2 - Od ideologie zpět k realitě Roman Cardal

druhý díl Cardalovy Diktatury korektnosti mne velmi zklamal, protože z třiceti dialogů tématu odpovídá jen pět prvních, ve zbývajících pětadvaceti se Cardal věnuje výkladu antických filozofů a obhajobě boží existence, respektive svého katolictví; kniha působí jako dodatek k dřívějším Cardalovým pracím o antice a křesťanství

líbí se mi, že Cardal vyjadřuje své názory bez obalu, přestože se s ním ve většině případů neshoduji, ale mrzí mne, že se sám dopouští několika argumentačních faulů, ač tytéž u jiných kritizuje

03.01.2023 2 z 5

Model a analogie ve vědě, umění a filozofii Model a analogie ve vědě, umění a filozofii Jiřina Stachová

přes stáří sborníku a z toho vycházející zastaralost informací, zejména v oblasti přírodních věd, doporučuju k prostudování - je vidět, že v devadesátých letech se ještě sestavovaly sborníky poctivě, ve snaze seskupit studie pojednávající vytyčené téma z nejrůznějších perspektiv se zřetelem k aktuálnímu stavu poznání, nikoli za účelem vykázat činnost institucí a nahnat body

01.01.2023 3 z 5

Samožerbuch - Autofestšrift Samožerbuch - Autofestšrift Josef Škvorecký

doporučuju každému, kdo má rád tvorbu manželů Škvoreckých a kdo se zajímá o exilovou literaturu: Autofestšrift prozradí mnohé detaily ze zákulisí 68'Publishers (především o reakcích čtenářů a abonentů) a z osobní minulosti J. Š. i Z. S., ale hlavně inspirace a reálné předlohy románů Zbabělci, Mirákl či Honzlová

knížku by měl číst čtenář aspoň trochu poučený reáliemi a dobovým kontextem, a taky znalý výše zmíněných literárních děl, jinak mu unikne většina souvislostí

27.12.2022 3 z 5

Jak Irové zachránili civilizaci Jak Irové zachránili civilizaci Thomas Cahill

četl jsem v době prvního vydání českého překladu, téma mne velmi zaujalo (vždyť si tu knihu pamatuju po 25 letech!) , ale populární způsob podání mi nesedl

25.12.2022 2 z 5

Hlubina bezpečnosti Hlubina bezpečnosti Jan Amos Komenský

traktát argumentačně vystavený na metafoře kola (centrum - periferie) s názornou strukturou Porfyriova stromu; myšlenkově zastaralé už v době vzniku (Komenský byl zastánce geocentrismu, humorální teorie atd.)

15.12.2022 1 z 5

Přítelkyně Přítelkyně Irena Obermannová

mé první a pravděpodobně poslední setkání s Obermannovou, po knize jsem sáhl na doporučení, že jde o autobiografické vzpomínky na publikování samizdatem v 70. letech, takže jsem čekal více o samizdatu - ale jádro příběhu odpovídá názvu: bohužel nejsem cílový čtenář tohoto typu literatury, mně vyprávění přišlo dost dětinské, idealizované a zápletky nereálné, i když tuším, že román si věrné čtenáře (respektive čtenářky) najde

08.12.2022 2 z 5

Kniha o medicíně Kniha o medicíně Clifford A. Pickover

tentokrát mne ZIP trochu zklamala: obsah je výrazně zaměřen na angloamerické prostředí a způsob zpracování hesel dost kolísá, od úplných banalit a zmatečných, náhodně poskládaných informací po přísně odborný popis; taky překlad trochu ujíždí a většina obrázků je zcela zbytečná, jeden je vložen dvakrát; je mi líto, ale wikipedie je rychlejší a obsažnější

16.11.2022 2 z 5

Radovanovy radovánky - Psí víno Radovanovy radovánky - Psí víno Zdeněk Svěrák

milé vyprávění pro předškoláky před spaním, které v sobě nese i malé poučení o světě (to je dneska v dětské literatuře vzácnost), vůbec jsem si nevšiml, že autorem je Svěrák!

04.11.2022 3 z 5

Trieste Centrale Trieste Centrale Jaroslav Rudiš

spíš sběratelské vydání, pro čtenáře románu trochu zbytečné, ilustrace mě nijak neokouzlily

02.11.2022 3 z 5

Divadelní zápisky Divadelní zápisky Olga Scheinpflugová

nemohu nevzpomenout Čapkovy fejetony a humorné črty o divadle, podobně zaznamenává i Scheinpflugová vtipné postřehy ze zákulisí, texty vznikaly v době první republiky, takže pro zasmání to často chce znát historický kontext, ale kapitolky o nevhodném přeřeknutí, o anonymních dopisech či novinové kritice premiéry jsou myslím univerzální

29.10.2022 3 z 5

Příběh Mateřídoušky Příběh Mateřídoušky Ivan Binar

skladba tohoto kultovního dětského časopisu po roce 2002 mě kulantně řečeno zaskočila

01.10.2022 3 z 5

Dva světy Dva světy Vjenceslav Novak

název románu vypovídá o kompozici: vyprávění je založeno na principu dichotomie, rozporu vzájemných opozic (město - venkov, pokora - pýcha, chudoba - bohatství), v podstatě modelový román ztracených iluzí, realistické líčení s mnoha romantickými prvky, zejména hlavní postava Amadea nese ještě dost z nepochopených rozervaných géniů; za český překlad jistě vděčíme zasazení části příběhu do Prahy; připomíná mi Mrštíkův román Santa Lucia

21.09.2022 3 z 5

Mistr Jan Hus: Věrný až do smrti Mistr Jan Hus: Věrný až do smrti Ellen Gould White

tento způsob psaní o historii, kde převládají emoce nad fakty, prostě nemám rád

03.09.2022 odpad!

Indiánský běh Indiánský běh Tereza Boučková

v době vzniku originální stylem a velmi přitažlivé obsahem, s odstupem bude autorka téma a motivy už jen variovat

07.08.2022 2 z 5

Přehled středoškolské chemie Přehled středoškolské chemie Jiří Vacík

to nejlepší kompendium k opakování chemie z raných devadesátek, dnes už (zejména v oblasti organické chemie) hodně věcí zastaralo, ale v domácí knihovničce má pořád svoje místo

05.07.2022 5 z 5