luculi komentáře u knih
Knihy této série čekaly na přečtení příliš dlouho a po prvních stranách mi bylo jasné, že příběh už není pro moji věkovou skupinu. Samozřejmě, že tenkrát pro mě bylo rozhodujícím faktorem co hlásá anotace a především krásné obálky. Ale dřív jsem se k tomu neodhodlala a je to škoda.
Ne, že by se to špatně četlo, ale chyběla tomu nějaká jiskra, která by mě více vtáhla do děje. Příběh se odehrává na konci 19. století, takže moje poměrně oblíbená doba a navíc v našem světě, kde existuje magie. Což by bylo vynikajícím lákadlem.
Vyprávění však plyne hodně pozvolna a pomalu, postavy jsou takové ploché a nudné a navíc s každou kapitolou jich přibývá. Až jsem při každém čtení musela přemýšlet, nejen o tom, v jaké části Británie jsem, ale u jaké osoby, u jaké skupiny, na straně dobra či zla...
Trošku mi v tomto případě vadilo využívání jiných děl, padla například zmínka o nějakém Holmesovi, létá tam havran Nevermore, nějací lidé si postavili ponorku Nautilus podle Verneovy knihy a tak dále. To poslední bych ještě pochopila, ale další narážky mi připadaly divné.
S knihou jsem se poměrně prala, protože mě příliš nebavila. Nudnější, pomalejší, určena mladším, které určitě nadchne. Pro mě to byl spíš průměr, protože mám dost načtených knih, se kterými musím srovnávat.
Po dlouhém odkládání, kdy kniha ležela na polici, jsem se odhodlala k jejímu přečtení. Ale možná by bývalo lepší, kdyby tam zůstala.
Anotace mě zlákala na porodní bábu, viktoriánskou Anglii, dobovou politiku a podobně. Ale ono to tak růžové nebylo. Příběh je poměrně pomalý a vleklý. Chápu, že se věnuje několika letům života Axie, ale určitě nebylo potřeba zacházet do takových detailů a věnovat se tolika nedůležitým částem. Na stranu druhou, věci, které by mě zajímaly více, se v podstatě odbyly.
Samotná Axie se mi nelíbila. Už v dětství nebyla povahově zrovna sympatická, mnoho jejího chování podle mě postrádalo logiku a její pozdější léta taky nebyla bůhví co. Její živnost jsem si představovala poněkud jinak. Tím myslím, jak se k tomu dostala a jak se učila. Jenže ono to nakonec bylo naprosto jinak.
Děj mě neoslovil, postavy mě štvaly, o některé detaily ženského těla, problematiky či jiných věcí, jsem rozhodně nestála. Neodvíjelo se to tak, abych byla spokojená. A to ani nemluvím o všech těch vyhvězdičkovaných sprostých slovech či úplně vynechaných a nahrazených podtržítky, kdy jsem musela občas chvíli přemýšlet, co by to mohlo být za slovo. Nechápu důvod takové úpravy textu.
Musím prostě konstatovat, že na knize nemůžu najít nic kladného. Snad jen počáteční soucítění s dětmi a ženami tehdejší doby, kteří trpěli nejvíc a to z různých důvodů...
Kniha opravdu hodně tlačí na emoce. Na jedné straně je tu Scott, který se rok stará o osmileté dítě a najednou ho má vrátit, na stranu druhou Mara, která zjistila, že má nevyléčitelného Huntingtona.
Na pozadí se hodně probírá rodina a rodinné hodnoty, adopce, vztahy mezi lidmi, přátelství. Celá kniha je tím hodně propletená a poukazuje na důležitost všech těchto vazeb (ať už pokrevních nebo ne). Na popředí s neuvěřitelnou otevřeností ukazuje úpadek člověka, který onemocní tak degenerativní nemocí. Přestože je odhaleno pouhých pět dní ze života Mary, nastiňuje se tu i případná budoucnost a to se moc hezky nečetlo. Bylo to nepříjemné. Mara provází čtenáře svým týdnem, svými myšlenkami, vzpomíná na minulost, svůj život a práci.
Po příběhové stránce to bylo velmi silné, a když vám to něčí recenze nevyspoileruje jako mě, tak do poslední chvíle nebudete vědět, jak to vlastně dopadne. Co se stane ten osudný pátý den, jestli se to opravdu stane nebo ne.
Bohužel musím hvězdičku ubrat za neskutečné množství chyb a překlepů, slov navíc nebo chybějících, které mi při čtení hodně vadily. Nejspíš text před vypuštěním nikdo pořádně nekontroloval...
Po hodně dlouhém odkládání jsem se pustila do této postapokalypsy. Sice je pro mě představa takové situace děsivá, ale často tyto knihy poukazují na důležité věci. A mě prostě i tak baví je číst.
Musím říct, že jsem měla trošku problém s postavami. Sice to byli většinou všechno mlaďoši pod dvacet, takže se některé přešlapy daly očekávat, ale třeba osmnáctiletá Mariana mi hodně připadala jako dítě. Na cílevědomou holku, která se chtěla stát lékařkou, byla poněkud podivně napsaná. Dost mi vadilo například všechno to zdrobňování - maminka, tatínek, sestřička, bratříček... Kdo takhle v dnešní době v takovém věku mluví?
Další věcí bylo, že padaly zmínky o omezených zásobách balené vody a jídla, že nejde elektřina, spousta takových těch děsivých věcí, které postapo prostě doprovází. Nemají si jak uvařit, sehnat jídlo, nejdou telefony. Člověk si kolikrát neuvědomuje, co všechno bere automaticky a jak jsme na elektřině závislí. Ale jaktože vůbec z počátku neřešili třeba záchod? Že nemají kam chodit, jak spláchnout? Takový drobný detail...
Chvílemi to bylo dost děsivé, ale ne v příběhu nebo popisy, ale celkově tím tématem. Jak jsou najednou opuštění a sami. Všichni okolo jsou nebezpeční. Nikdo neví, co výpadek elektřiny způsobilo, jak dlouho bude případně trvat, co dělat. Cesta za zbytkem rodiny byla nepředstavitelná. A podle vyprávění je jasné, že lidé žijící na samotách, farmách a podobně mají větší šanci na přežití. Jenže nikdo si nedělá zásoby na roky, takže i tam začne být život těžký.
Zajímavé téma s průměrným dějem, který sice popisuje těžkosti dané situace a může navodit děsivou atmosféru, ale sám o sobě není až tak moc akční. Některé momenty působily dost naivně, ne vždy postavy jednaly podle situace. Ale v celkovém pohledu se to nečetlo vůbec špatně. Jen by to chtělo něco víc.
Čtrnácté dobrodružství s Mercy, stejně jako momentálně poslední díl u Alfy a Omegy, bohužel zklamalo. Autorka série už příliš natahuje a vaří z vody, příběhy už ztrácí jiskru a mnoho nového nepřináší. Možná by bylo na čase vytvořit nějaký hezký a důstojný konec.
Co se týče vztahu Mercy a Adama, tak žádný vývoj se nekoná. Zoufale mi chybí i nějaký postup v životech členů smečky a bližší náhled do nich. Místo toho se v této knize řeší pomoc s "poničenou" Mercy, ke kterému došlo minule a další z těch her nadpřirozených, téměř božských bytostí, které se očividně nudí.
Bohužel musím říct, že jsem neměla šanci sledovat, co se vlastně děje. Tedy spíše to logické řešení problému, jak k němu přijít, spojit si střípky a dojít k řešení. Autorka to plácala jako bábovičky na pískovišti, takže by byl zázrak, kdyby k tomu nějaký čtenář dospěl sám.
Samotný příběh byl vcelku svižný a rozhodně nebyl nudný, nicméně to nebylo nic, co by mě bavilo. Žádná jiskra, energie, nic abych to extrémně hltala. Nadšení z prvních dílů je prostě v nenávratnu. Pořád je to Mercy, ale poněkud zamrzlá na místě. Sice se stále dostává do nějakých průšvihů, do kterých zaplete i ostatní, ale chtělo by to oživit něčím novým (takhle by to šlo psát do nekonečna). Aby tentokrát třeba zachraňovali nějaké členy smečky, ať to není stále to stejné.
Doufám, že se autorka umoudří a sérii už konečně uzavře. Už je čas. Ať klidně začne nový svět, stejně jako s Charlesem, ale tady v tomhle pokračování už moc nevidím smysl. Čtu dál jen proto, že to vždycky byl můj oblíbený svět a nechci ho opouštět nedokončený. Za mě to jsou hodně slabé tři hvězdičky...
Obvykle si typy těchto knih nevybírám, protože mám obavu z rozsáhlých příběhů typu Duny, která mi příliš nesedla. Nicméně při výběru tohoto čtení jsem se nechala zlákat obálkou i anotací a jsem tomu ráda. Sice jsem knihu zdolávala poměrně dlouho, ale to jen z důvodu, že je náročný prosinec. Jinak si myslím, že by mi zabrala maximálně čtyři dny...
Z počátku jsem neměla představu, co mě bude čekat. Myslela jsem, že dostanu zase tu příliš spletitou, zamotanou a obsáhlou hádanku, ve které se tyto příběhy zamotají. Opak je však pravdou. Hlavní postavou je Hadrian, mladý šlechtic. Sice by se mohlo zdát, že má všechno, po čem lze toužit, ale není tomu tak. I přes snahu jeho despotického otce má v sobě mnoho dobra a tak ho nečeká lehký osud. Ale co si budeme povídat. Má i svou pýchu a paličatou hlavu, a jeho prořízlá pusa bývá často rychlejší než mozek. A to ho dostane do nejednoho maléru.
Aby se vyhnul otcově zlobě a krutému trestu, rozhodne se utéct z planety. A tím začíná tato cesta. Celý příběh je Hadrianovým vzpomínáním, takže sem tam padnou slova jako návnady, které trochu poukazují, co se stane v hodně vzdálené budoucnosti. Ale prozatím dostaneme jen malý střípek, všechno co předcházelo velkému dobrodružství.
Četlo se to výborně, žádné zádrhely a pokud neočekáváte knihu plnou akce a bojů, tak nebudete ani vidět spoustu vaty. Tady šlo totiž o to, aby čtenář pochopil hlavního hrdinu, jeho život, jednání, všechny ty dobré věci, ale i přešlapy. Vývoj postavy, protože veškeré jednání má samozřejmě svoje důsledky. Užívala jsem si každý detail těchto všedností. Obyčejného života. Ale i těch průserů, které dělal. Nebyl to žádný hrdina, ale ani padouch. Většinu doby, vzhledem k svému věku, působí jako klaďas, idealista a romantik (svým způsobem), který chce jen dobro. Nicméně má v sobě i geny otce a rodu a občas se ztratí ve špatném jednání. Což mě často dokázalo zaskočit.
Kniha se mi velmi líbila a už teď se těším na pokračování, protože tohle bude jedna velká vesmírná jízda...
Jorg je od narození jako prvorozený předurčen stát se králem. Jenže jako devítileté dítě na vlastní oči vidí vraždu matky a mladšího bratra. A to ho těžce změní. Touží po pomstě a tak o rok později uteče z domova a přidá se na cesty k zlodějům a vrahům. Je hodně chytrý, ale vzhledem k nízkému věku, kdy utekl, nemá ty správné dvorské manýry, mluví nespisovně a vulgárně. Přesto si z výuky pamatuje spoustu užitečných věcí. A až v této knize je konečně odhaleno, jaká událost ho s konečnou platností poslala na tu cestu, kterou se vydal (nebo možná dvě). Co ho nakonec zlomilo a změnilo úplně...
Celá série má trošku sestupnou tendenci. První díl byl nejlepší. Byl takový jiný, nový, překvapivý. S druhým a třetím dílem už to bylo slabší. Příběh se více táhl, autor využíval hodně vaty, aby doplnil mezery v minulosti. Neskutečně moc filozofoval a protahoval některé detaily zbytečně. Sice spousta věcí zapadla a byla důležitá pro závěrečné jednání, protože vysvětlila určité postupy a jednání, ale asi bych popravdě více ocenila Jorgovu současnost než minulost.
V třetí knize mi vadilo, že občas docházelo k přeskakování pasáží. Určitá situace se vyhrocovala až k napnutí, pak se skočilo v čase zpět a při návratu jsme jako čtenáři přistáli o kus dál, aniž bychom dostali nějaké podrobnosti z mezičasu. Mimo jiné mi unikala logika v některých situacích, proč se co vlastně stalo a proč to Jorg řešil zrovna tou danou cestou.
Přestože mám pocit, jakoby pokračování ztratilo svou jiskru, místy to bylo zbytečně zdlouhavé, tak jsem nakonec spokojená. Ne jako u jedničky, ale tady jsem prostě dostala něco, co obvykle ve fantasy knihách nedostanu. Nakonec mi vůbec nevadily ty věkové kategorie, hrubý slovník a neustálé masakrování, mnohdy nepřekvapivé. Tady totiž nevládne hrdinství, čest a morálka. Skvěle jsem se bavila nad tím všudypřítomným sarkasmem, černým humorem, temnotou ve všem a ve všech, nad narážkami na věci z naší doby, vzhledem k tomu, že jde o dystopii a tak dále. Co jsem však vůbec nečekala, tak závěrečné jednání. To musím ještě rozdýchat...
Pokračování Trnového prince je už o trošku slabší. Jorg stále předvádí svoje nápady a úhybné manévry, které většinu doby každého překvapí. Přichází s řešením za každé situace, i když nikdy neví, jestli se mu to nakonec nestane osudným. Děj je tak plný zvratů a nečekaných momentů.
Co tentokrát ale ubíralo na spokojenosti, tak příběh běžící ve třech časových liniích, které se neustále prolínají na přeskáčku a tak člověk občas ztrácí přehled. Bylo to zbytečně zdlouhavé a komplikované. A musím říct, že nejvíc mi vadily části s čaroději a především nepolapitelným Saracénem. Dojmem působil až moc nepřemožitelně a nedosažitelně, což mi výsledný pocit dost kazilo.
Jinak mi kniha přišla jako hodně vycpaná a zbytečně dlouhá předehra pro závěrečný díl. I když se odhalilo zase mnoho věcí o postavách, také bylo více odhaleno o minulosti světa a doplnilo se dění od Jorgových čtrnáctých narozenin po současných osmnáct. Byl vidět i určitý posun v jeho smýšlení značící dospívání. To však neznamená, že by se povahově tolik změnil, nezabíjel a sprostě neklel. Největším kamenem úrazu však byly dlouhé pasáže plné filosofování, které nudily a ne vždy se do obsahu hodily v takové délce. Každopádně i tak se těším na závěr, až se všechno uzavře, přece jen tohle není zrovna běžný styl fantasy.
Musím říct, že nejslabším dílkem knihy je věk hlavního protagonisty. Sice to byl princ, takže se mu i vzhledem k nízkému věku dostalo nějakého výcviku a výuky (války, strategie, dějepisu, zeměpisu a podobně), ale i tak to neznělo tak uvěřitelně. V dětství mu před očima zavraždili matku a bratra a to ho dost změnilo a poznamenalo, a velice brzy tak vyrazil na cestu za pomstou. Jenže ve třinácti letech vést tlupu zabijáků nezní moc přesvědčivě.
Jorg je mladík beze cti a svědomí, ale s brilantním mozkem. Do nebezpečí se vrhá po hlavě, nehledě na ztráty. Přesto je silným vůdcem. Je v něm mnoho temnoty, což se během čtení objasňuje víc a víc, ale zároveň to může být způsobeno i něčím jiným. Jen na to přijít. Často jsem při čtení zapomínala na to, kolik mu vlastně je a v příběhu se prostě a jednoduše ztratila. Je to grázl a bezcitný vrahoun, ale určitým způsobem člověka prostě okouzlí. Usmrkanec jeden.
Postupně také zjistíte, že se obsah odehrává v našem světě, pravděpodobně po nějaké katastrofě, která lidstvo téměř vyhubila a vrátila do středověku. Podle textu jsem pochopila, že se nacházíme asi víc jak tisíc let od té události. Svět je rozdělen na stovku království a oblastí, které se neustále mezi sebou střetávají. Šlo však jen o takové informace na pozadí, které jen doplňovaly Jorgův příběh.
Pocity z knihy byly překvapivě kladné. Rozhodně jsem po prvních stránkách nečekala, že se to do obsahu tak ponořím, že mě bude bavit dění svým zvláštním způsobem působící jako sarkastický černý humor s přisprostlým slovníkem. V tuto chvíli mi to neskutečně sedlo a jsem ráda, že jsem knize nakonec dala šanci. Tady je právě skvěle vidět, že v jednoduchosti je krása. Žádné složitosti, propletence a stovky stránek.
První stránky mě vtáhly do nového světa, se kterým jsem se teprve musela seznámit. Bylo tu mnoho nových pojmů, hierarchie společenských vrstev i zákonů a dost těžko se to dalo zapamatovat. Během čtení jsem měla pocit, jako bych půlku hned po objasnění zase zapomněla. Navíc podle úvodního textu jsem po dějové stránce čekala asi něco jiného, než zrovna následovalo.
V momentě, kdy se na scénu dostává mladá dvojice Bastien a Isarell, se všechno začne točit okolo výcviku, cvičení, drastických metod, vybrušování dovedností a schopností. Takový ten obvyklý kolotoč na "akademii", i když to spíš vypadalo jako gladiátorské hry. A to já nemám ráda, protože mě nezajímají detaily desetiletého výcviku. Chci akci, děj, vývoj situace mezi národy a podobně. Na tolika stranách jsem ale nic takového nezískala.
Navíc jsem dostávala informace, které mi poněkud kazily dojem z daného světa. Najednou jsem měla pocit, že se všechno týká pouze zabíjení, mocenského vzestupu, bitev, násilí, krve, množení a znásilňování. Žádní kladní hrdinové, žádná radost běžného života, jen povinnosti a smrt. Všudypřítomná brutalita. Nádech sekty a fanatismu. Nenašla jsem nic zajímavého v jorreiské kultuře, ani u divokých lidí či sarrei, krvelačných tvorů. Všem šlo jen o zabíjení. Prostě krásný svět k žití. Navíc celkové pojetí postavení žen ve společnosti mě vyloženě vytáčelo.
Nechápala jsem mentalitu jorreiského společenství. Místo, aby se řady vojáků rozšiřovaly a zvětšovaly velikost armády, tak z dobrovolníků a branců velká část umírala během cvičení, obřadů a zkoušek. Takže netuším, jak chtěli postavit dostatečně velkou sílu proti přicházející válce.
Celé to bylo čtivé i nudné zároveň a zvědavost mě udržovala při čtení, ale bojovala jsem s mentalitou národů a společenství, s atmosférou světa a jeho lidu, s množstvím pojmů, obřadů, tradic a hodností. Působilo to na mě dojmem zvláštního mixu vikingů a gladiátorů.
Oceňuji, že to není žádná fantasy pohádka, ale dost drsný počin, i když to bylo někdy až příliš a trochu toho "světla" bych ocenila. Ale jinak jsem byla spíše zklamaná a to především obsahem samotným, protože všechen ten dril byl zbytečně zdlouhavý, zabíral většinu knihy, takže se vlastně ani na nic jiného pořádně nedostalo a v mých očích nebylo nutné všechno tak detailně probírat. Raději bych měla jinou akci. Kniha nebyla vyloženě špatná, ale neměla mi pořádně co nabídnout. Pokračovat se bohužel už nechystám.
Tentokrát asi začnu negativy a to jsou překlepy v knize, které mě docela rozčilovaly. Nebylo jich málo, některé byly drobné, jiné těžce do očí bijící (například místo roku 1994 tam bylo napsáno 1984 a podobně). Navíc nechápu ty rozkoly v letech, které se v knize mihnou. Minulá linka se vrací o osmnáct let pozadu, takže ještě chápu, že se postavy o tom zmiňují, že je to skoro dvacet let, což je pochopitelné, jenže někdy podle mě ty propočty let nějak utíkaly. A taky v tom případě nechápu, proč je na zadní straně uvedeno "o pětadvacet let později". To jsem něco prošvihla? Jak už jsem psala, minulost se odehrává v roce 1994 a současnost v roce 2012... Tak nevím no...
Co se týče samotné knihy a příběhu, tak opakování určitých faktů, které se v knize zmínily alespoň desetkrát za celou dobu, mi docela vadily. Nemám to moc ráda, je to otravné a rušivé a myslím, že čtenářův mozek je schopný si danou informací zapamatovat, takže víc jak třikrát opravdu není nutné něco opisovat.
Jinak jsem byla s příběhem spokojená. Byl svižný a čtivý, chvílemi napínavý a strašidelný, měla jsem pocit, že novinářka Jess odváděla lepší práci než policie, ta sice neměla téměř žádný prostor, ale dalo by se očekávat, že by měla mít větší starost s vyšetřováním. Míjely se tu dvě čajové linie doplněné myšlenkovými pochody postavy, která byla odhalena až na konci a navíc se v textu sem tam objevily i nějaké novinové články. Což bylo takové zpestření. Všechny tyto části tvořily zapeklitý případ, většina detailů spolu souvisela až tak, že to každý pochopí v úplném závěru.
Jess byla sympatická postava. Neustále byla v rozporu se svým povoláním, sebevědomím a spojením s rodinou podezřelé. Nemohla se rozhodnout, která její část by měla vyhrát, novinářka nebo kamarádka? Neustále budete vedení k určitému názoru na pachatele a celou tuhle situaci, až na úplném konci vám autorka začne plést hlavu, aby vás dokonale zmátla. A jak výborně. Nejdřív jsem si říkala, jaké se z toho klube průměrné čtení, ale ten konec byl fakt suprový.
Tak tahle kniha se četla úplně sama. Typická zápletka o dvou dlouholetých přátelích, kteří se kvůli pomoci jeden druhému budou prezentovat jako pár. A to samozřejmě nezůstane bez následků.
Postavy byly hodně fajn, sympatické a pohodové. Mihla se tu i předvánoční atmosféra a takové ty narážky na život v maloměstě, se všemi těmi dobrými stránkami (vzájemná sousedská výpomoc) i těmi špatnými (všudypřítomné drby). Nejednou jsem se v určitých chvílích nasmála.
Stella se snaží zachránit svůj skomírající podnik s vánočními stromky, kde mimo jiné jsou i další zážitky jako kavárna, nějaké ty atrakce okolo Vánoc a podobně. Tak úplně jsem nepochopila, co tam vlastně všechno probíhá a co dělá mimo zimní sezónu. V tomhle ohledu to moc rozvedené nebylo. Luka je její dlouholetý nejlepší přítel, který se jí rozhodne pomoct, protože ona se přihlásila do soutěže a uvedla v ní, že se o svůj podnik stará s přítelem. A jak to tak chodí, jejich vztah nezůstane jen tak.
Samozřejmě tu byly klasické linky, které se dají lehce odhadnout, ale tentokrát mě trošku mrzela ta dramatická část před koncem, protože si myslím, že by se vývoj knihy mohl krásně posunout dál i bez ní a mnohem přirozeněji a nepůsobilo by to tak na sílu. Podle mě vůbec nebylo potřeba té komplikace využít. Nicméně kniha se mi líbila a pokračování si nenechám ujít.
Asi začínám chápat, proč je spousta čtenářů zblázněná do tohoto typu čtení. U mě se teda o takovém poblouznění mluvit nedá, prostě tento žánr a knihy beru s rezervou (skepticizmem neromantika), ale byla jsem vážně spokojená. Já to spíš beru jako pohádku v realitě.
Samozřejmě vztahová část je vždycky jasná. Už při prvních stránkách vám bude jasné, kdo se bude párovat. Jen nikdy není jisté, jak ta cesta bude probíhat. Jednoduše nebo s problémy, bude hodně trnitá, jako na houpačce? A tak to vlastně začíná. Holliday (jaký to další zvláštní smysl pro humor dát někomu takové jméno vedle názvů jako Christmas Village, Christmas Rezort, kocoura Frostyho, psa Clause atd.) se zprvu snaží zachránit rezort, kde žije a pracuje, tím, že chce dělat naschvály jeho možnému novému majiteli. Než zjistí, že by měla dělat pravý opak, aby ho přesvědčila.
Potud je všechno jasné. Včetně některých tajemství a zlomených srdcí. Jediné, co vlastně kromě vztahu obou postav budete sledovat, je budoucnost rezortu. Tady si totiž nikdo nemůže být jistý až do samého konce, jak to vlastně dopadne. A že docela překvapivě.
Kniha je velice jednoduchá, s pár stránkami, které zvládnete přečíst za jediný den. Postavy jsou milé a sympatické. Co se vám tu budu nějak rozvláčně rozepisovat. Nikoho asi nepřekvapí jaké oddechové čtení to je. Body navíc pro mě jsou za to, že i když autorka to nevede jako sérii a její knihy na sebe vyloženě nenavazují, její postavy se potulují ve své blízkosti, žijí v jedné vesnici a jejím okolí a tak při čtení můžete narazit na některé staré známé z jiné knihy. A to mě baví...
Rozhodla jsem se vyzkoušet dlouho odkládané Kolo času. Tak nějak mě tato série velmi lákala a zároveň odpuzovala díky své délce. Jedna věc je, když člověk nějakou čte postupně a čeká na vydání nového dílu. A něco jiného je, když je nějaká série komplet a víte, kolik vás toho čeká.
Nicméně jsem se pustila do první části, Oka světa. Kniha má neskutečně pomalý spád. Text se čte dobře, nicméně ten vývoj dlouho skoro žádný není. Někdy jsem měla pocit, jako bych téměř stála na místě. Postavy byly ploché a nevýrazné a v podstatě jsem o nich neměla ani nějakou detailnější představu, kromě toho, že Rand a jeho vrstevníci jsou dost nevyzrálými "dětmi". Hodně naivní, ne moc chytří. A ti ostatní čtenáři taky mnoho nenabízejí. Proto prvotní pocity nebyly nijak nadšené a kniha mě neskutečně nudila.
Bohužel musím konstatovat, že tomu chyběla jakási jiskra. Když už někdo píše knihu/sérii takovéhle délky, mělo by to být zajímavé, akční, mělo by to nabízet nějaký tahoun, který člověka vtáhne, sympatické postavy, se kterými budete cítit správné emoce, prostě cokoli víc. Jenže já s příběhem spíš bojovala. Rozhodně mi nevadí dlouhý text s postupným vývojem a mnoha detaily a popisy, ale musí mít něco, díky čemu mě bude návrat ke čtení bavit. A tady to nebylo. Za mě slabý a rozhodně mě Oko času nepřesvědčilo k pokračování.
Tuto encyklopedii jsem si vybrala, protože jsem doufala v doplnění světa Středozemě. Chtěla jsem si pospojovat informace, jelikož Tolkien stvořil opravdu obrovský komplexní svět s mnoha postavami a místy, přičemž vše má několik názvů v různých jazycích, stvořil celé dějiny skrz stovky let až tisíciletí. A tak je docela obtížné si v tom udržet přehled.
Kniha je rozdělena na několik částí - osoby, národy, jazyky, předměty a tak dále. V každé části je uvedeno několik základních nejdůležitějších témat. Informace v těchto kapitolách pro mě byly hodně známé, ale dozvěděla jsem se i nějaké novinky. Nicméně mi hodně vadilo, že nebyly vždy seřazeny chronologicky a skákalo se v čase sem tam, což mi způsobovalo zmatky. A navíc se víc jak polovina textu neustále opakovala, takže některý děj z knihy Hobit budete za celou dobu číst třeba i dvacetkrát. Což mě časem neskutečně štvalo.
Pasáže, kde se spekuluje nad tím, kde všude autor bral inspiraci jsem opět brala s rezervou, stejně jako u jiných knih. Hledat podobnosti se dá všude a nechce se mi věřit, že by u tolika detailů, postav či dějových linek autor "bral" nápady z jiných děl. Spíš doufám, že z většiny jde o jeho nápady, u kterých ostatní mají potřebu hledat zdroje. Ale kdo ví...
Celý tento počin je doplněn i pár ilustracemi, které jsou pěkným lákadlem. Nicméně můžu říct, že kniha je spíše pro sběratele, kteří mají rádi velkou sbírku o Středozemi a budou chtít nasyslit každou vydanou publikaci. Takový tahač peněz řekla bych. Jinak mi kniha popravdě mnoho nedala. Byla by to krásná encyklopedie, kdyby bylo ilustrací více a méně opakovaného textu, který tvořil zbytečnou vatu na protahování počtu stránek.
Druhý díl přímo navazuje na Ritus a pokračuje v dění. I zde převážnou část tvoří linka s minulostí, která nejvíce vysvětluje všechno okolo daného světa. V první knize jsme sledovali počátky, jak vznikla situace s vlkodlaky a jak pokračovala. V této části už se hraje vyšší liga na mnohem vyšších místech. Přibývá víc nepřátel a i těch se srstí. Navíc se osvětlují i další podrobnosti, které se pak můžeme dozvědět v lince současné.
Ta mi přišla trošku stagnující a stojící na místě, postup tak byl opravdu jen malý. Tentokrát můj zájem o tuto dobu postupně absolutně upadal, protože se děly věci, které jsem totálně nechápala. Nechápala jsem, že hlavní postava Erik musí jít z jednoho maléru do druhého. Téměř celou knihu na něho někdo útočil a usiloval mu o život, nečekaně ho vypátral a přepadal. A přitom on se pořádně nikam v hledání nedostal. Dokonalý lovec, opravdu. I jeho myšlení se zaseklo a ke konci mi přišel jako totální tupec.
Občas se mi zdálo, že postavy nejednají úplně logicky. V podstatě šlo zvolit jinou nebo lepší cestu, než kterou autor vybral. Otázkou je, jestli je to tak schválně, nebo si autor ty jiné možnosti neuvědomil. Úroveň knihy postupně upadala a z dřívějšího nadšení z výborného tématu se stala kniha podprůměrná. Jakoby došly nápady a nic kloudného se nevyvíjelo.
Co se děje týče, tak ten šel hodně pomalu. Vývoj příliš dopředu nespěchal a mezitím se stále opakovaly boje, přepadení, neočekávaná shledání, stejná osnova a podobně. Což se neustále točilo v kruhu a po čase začalo nudit. Sanctum hodně úrovňově spadlo a zklamalo.
Už nějakou dobu pokukuji po autorově sérii Trpaslíci. Ale řekla jsem si, že nejdříve zkusím tuto kratší, abych zjistila, jestli mi bude vyhovovat styl. Zlákalo mě téma vlkodlaků a něčeho temnějšího.
Příběh se odvíjí ve dvou časových liniích. První je z druhé poloviny 18. století, kdy se seznamujeme s bestií a především jednou rodinou, která se s ní střetne, což bude mít dalekosáhlé důsledky. V této části je hezky vykreslená daná doba a jak bylo obtížné divokého vlkodlaka ulovit. Jedinou chybou tu bylo, že v druhé polovině knihy mi přišlo, jakoby začal děj trošku nesmyslně skákat, přičemž jsem měla pocit, jako by autor něco vynechával. Text potom působil lehce zmateně, protože ztrácel návaznost.
Druhá část se odehrává v 21. století, naší modernější době. Zde už to bylo zajímavější především díky technologiím, zbraním, autům a podobně. Příběh tak získal úplně jinou atmosféru lovu a veškerých problémů, které může nová doba přinést.
Na začátku jsem vůbec neměla tušení, co očekávat, do čeho jdu. Ale strašně mě to bavilo. Bylo to neskutečně čtivé, samý boj, lov a mrtvoly. Prostě temná strana vlkodlaků, žádné romantické pohádky.
Nechala jsem se zlákat známou autorkou a samostatně stojící fantasy. Jenže ani po dočtení nevím, co si vlastně o knize myslet.
Do čtení jsem se musela hodně nutit, protože kniha byla nezáživná a nudná. Hlavní postava Luzia byla na služebnou neskutečně arogantní, sebestředná a drzá, takže hned jsem ji nesnášela. A to jsem už od počátečních stran nedokázala úplně zkousnout. Vůbec se to nehodilo do doby, ve které se příběh odvíjel.
Děj je zařazen do Španělska několik staletí zpět a fantasy prvkem je tu v podstatě určitá forma magie. Luzia umí konat takové malé zázraky, díky kterým se dostane do řečí. Samozřejmě tu nechápu ten rozpor, kdy církev za takové věci skrz inkvizici lidi mučí a zabíjí a přesto se někteří z nich mají přes jakýsi turnaj dostat až ke králi.
V knize se toho sice děje docela dost, ale ta forma je jak při umíráčku. Nevíte, co si myslet, zda se vám to líbí a nic vás nevtáhne dovnitř. Jen čtete dál. Mě rozhodně zajímal konec, proč to vůbec pokračovalo tam, kam jsem to sledovala a především jaký osud hrdiny dostihne. No, závěr mě lehce překvapil vzhledem k posledním stranám, ale myslím, že jsem ho vlastně ani nepochopila. Sice to nebylo čtivé, trochu jsem se nudila a bojovala s tím, ale zase na druhou stranu to bylo něco jiného a nového. Za mě teda slabý průměr.
POZOR, MUŽE TO ZNÍT TROCHU JAKO SPOILER
Musím říct, že tento díl mi přišel mnohonásobně lepší než ten předchozí. Neustále se něco dělo, celá ta záležitost s Asteri a hledání možností, jak se jich zbavit. Nekonečné přesouvání z místa na místo, nikdy nekončící konflikty, problémy k řešení. V podstatě jedna velká akce a pátrání. Ani na chvíli jsem se nenudila.
Jako plusové body můžu tentokrát s čistým svědomím dát za to, kdy autorka propojila tento svět s další svojí sérií a to s Dvory. To se mi opravdu hodně líbilo. Tak nějak mi to k tomu pasovalo a trochu mě to zlákalo k pořízení a přečtení i posledního dílu z pohledu Nesty. A plus získává za druhé i za to, že tentokrát se krotila v množství a délce peprných scén, které omezila na minimum. Působily jako takové zpestření vztahů postav a tolik nerušily.
Příběh se četl na výbornou, postavy mě hodně bavily. Jejich vývoj, charaktery, zapojení do příběhu. Na závěr už to bylo možná moc rychlé, hlavně poslední kapitoly ve stylu epilogu. Myslím, že by si postavy zasloužily lepší rozloučení a uzavření jejich osudů. Autorka jich do knihy vecpala opravdu hodně, ale ne každý se dočkal posledních řádků. Pro těch pár stran navíc už by se svět nezbořil, že...
Sice mě trošku mrzela předvídatelnost a uspěchanost konce a možná bych snesla i trošku dramatičtější a smutnější konec, nějaké rozloučení s některým hlavním hrdinou, aby to bylo reálnější, ale i tak jsem spokojená. Autorka opět předvedla, že ve svých knihách se vždycky prolínají dvě strany, jednak byste jí nejraději děkovali za skvělý příběh a na stranu druhou jí vytkli, že to mohlo být lepší. Ale její knihy fungují i tak a to je přece hlavní...
Už od prvních stránek jsem trošku bojovala se stylem napsaného textu. Bylo to, jako dostat energetický šok, kdy mozek autorky jede na plné otáčky a zběsilým tempem se sypou informace. A tak při čtení máte pocit neskutečné rychlosti přeskakování jedné myšlenky do druhé a jedné narážky k jiné. V podstatě to byl jeden obrovský monolog bez nadechnutí, který bylo někdy těžké stíhat sledovat.
V knize je spousta zmínek různých jmen, mezi nimi i spisovatelů, jelikož hlavní postava Rachel pracuje v knihkupectví, ráda čte a později získá práci jako novinářka. Bohužel většina z nich pro mě byla veliká neznámá, takže mnoho narážek jsem prostě díky tomu nechápala. Stejně jako to, že jde především o irské prostředí v době finanční krize a některé věci té doby a toho místa mi nešly tak úplně do hlavy.
Celé je to pojmuto jako vyprávění hlavní hrdinky o její minulosti, jejím mládí. Začalo to na vysoké škole, mluvila o svém gay nejlepším příteli, o svých milencích, profesorovi ze školy a dalších lidech. Popisovala svůj divoký život, mladické názory, prostě všechno. Prokousávala se svými zběsilými myšlenkami a vzpomínkami až do současnosti. Občas to byla šílená jízda, kdy do tohoto vzpomínkového maratonu míchala přítomnost. Takže vznikal frmol informací.
Bohužel v tomhle ohledu se mi tato osoba moc nelíbila. Její způsob bytí je mi naprosto cizí, byla příliš divoká. Samé opíjení, sem tam drogy, flákání školy, nezodpovědnost, odmítání být více dospělá, některé její názory a celkový způsob života. Byla mi absolutně nesympatická. A její spolubydlící nebyl o nic lepší. James zase pro změnu sice jako postava byl povahově asi příjemnější, ale jeho přelétání mezi jeho jednorázovkami tuhle image trochu kazilo. Což se dá říct i o ní, ale nebudu zabíhat do detailů.
Kniha je hodně zvláštní, netypická, hodně výřečná. Zabývá se kniha tématy, které v celkovém pohledu na mě působily tak trošku depresivně. Popravdě nevím, co si přesně myslet, ale kdyby mi byly postavy sympatičtější, asi bych byla více nadšená.