madem madem komentáře u knih

Těžké melodično Těžké melodično Terry Pratchett

Moje první setkání s Pratchettem.
A nějak jsem se nezvládla orientovat.
Myšlenky jsou dobré, ale občas jsem se ztrácela v textu.
Snad příště.

27.01.2019 3 z 5

Vládni, Británie Vládni, Británie Daphne du Maurier

Miluji alternativní historii - Anglie prohraje druhou světovou válku a podobně. V této knize sice Anglie válku vyhrála, ale pak to s ní šlo od desíti k pěti.
A tak se lidé jednoho dne probudí a zjistí, že jejich země obsadili Američané a vznikl nový stát: USUK.
Nechají si to líbit?
Kniha má i plus, že není tak sladká a útočící na city jako ostatní knihy autorky.

24.01.2019 5 z 5

"Pojď s námi budovat pohraničí!" : Osídlování a proměna obyvatelstva bývalých Sudet 1945–1952 "Pojď s námi budovat pohraničí!" : Osídlování a proměna obyvatelstva bývalých Sudet 1945–1952 Andreas Wiedemann

Jedná se o naučnou literaturu. Nikdy jsem se nesetkala s tak podrobným zpracováním osídlené pohraničí po odsunutých Němcích. Autor rozdělil přistěhovalce do několika skupin a každé se věnoval.
Zajímavé pro mě byly i kapitoly o státem řízené kultuře pro ovládnutí nálad v pohraničí, o zabavování majetku po Němcích.
Většina faktů je podložena velmi podrobnými tabulkami, soudobými vyhláškami a nařízeními.

26.11.2018 3 z 5

Podmořský tunel Podmořský tunel Luigi Motta

Stojí za to překonat starší češtinu přečíst tento dobrodružný příběh plný nástraha zvratů. Dva podnikaví bratři Devemportové chtějí postavit podmořský tunel. Jeden z Ameriky a jeden z Evropy. Vše se chystá zhatit bývalý strojní důstojník Mac Roller. I jeho kdysi napadlo, že by šlo spojit kontinenty podmořským tunelem. Pak však po roztržce s Jackem Devemportem byl vyhozen a jeho místo zaujal Adrien Géant, jeho sok v lásce.

17.08.2018 3 z 5

Smečka Smečka Katarína Holetzová

Nemám ráda překombinované detektivky. Takové, ve kterých jsou dětští špioni, ospalá vesnice, dva zloději, bohatí podnikatelé a mafie, vysloužilý komunistický vychovatel a dávno mrtvá dívka.
Kdyby toho byla jen polovina, bylo by to lepší.
Také chemie mezi dvěma vyšetřovateli nějak není to pravé.

10.08.2018 3 z 5

Slečna M. Slečna M. Caroline Woods

Knížka má zajímavý námět: dvě sestry v Berlíně třicátých let. I začátek knihy je nadějné. Dvě dívky vyrůstají v sirotčinci, jedna dostane nabídku vzdělání. Pak se to zvrtne. Ona nechce jít bez sestry a tak raději odchází žít sama na okraj společnosti. Ta druhá začíná jako služebná, pak dostane vzdělání a je z ní sestra. Pak kniha chvílemi ztrácí nit i logiku.
Nevíme, jak zdravotní sestra opouští snoubence v Německu? Také mě zaráží, že si nikdo nevšiml její pomoci při útěku těhotné židovky? Takových otázek mě napadlo hodně a srazilo to hodnocení knihy.

10.08.2018 2 z 5

Samožerbuch - Autofestšrift Samožerbuch - Autofestšrift Josef Škvorecký

Seznámení se zákulisím manželů Salivarová - Škvorecký. O vzniku některých knih, dopisy čtenářů.
Kniha se čte sama.

28.07.2018 4 z 5

Kořeny Kořeny Alex Haley

Kniha začínám dlouhým popisem malé africké vesničky, do které se narodil Kunta Kinte, Seznamuje se s jeho rodem, dětstvím, docela dlouhá část je věnovaná jeho výcviku v muže. Pak dostane svůj dům a začíná svůj dospělý život. Ten bohužel netrvá dlouho. Jednoho dne je unesen a naložen do lodi do Ameriky. Je prodán do otroctví.
Setkává se s velkým množstvím nových věcí. Zažije i střet s otroky, kteří se již v Americe narodily a nechápou jeho pokusy o útěk.
Kunta má docel slušné majitele, přesto to není život, na který byl připravován. Má manželku, dceru. Sledujeme její příběh. Když je však dcera prodána pryč, už se nic nedovíme o KK. Dcera se provdá, má syna. Ten má také děti, rod pokračuje a každý nový člen se seznamuje s příběhem o prvním Kintem, který připlul do Ameriky. Až pra pra … vnuk se rozhodne prozkoumat co je z příběhu pravda.
Mrzí mě, že vždy, když se kniha přesune k další generaci, nic se nedozvíme o dalším životě té předchozí.

28.07.2018 4 z 5

Cestující do Frankfurtu Cestující do Frankfurtu Agatha Christie

Mám ráda detektivky od ACH, ale ke konci života napsala i pokus o špionážní román a to se jí moc nepovedlo.
Smíchala do jedné knihy strach z drog, ozbrojování, revolty mladých, menšího vlivu jednotlivých států. Za vším viděla jednu velkou organizaci mající nastolit nový řád. V jednu chvíli je dokonce v knize seznámíme s „Hitlerovým synem“, který tento nový řád povede.
Kniha je překombinovaná a chvílemi nemá hlavu a patu.

28.07.2018 2 z 5

S písní kolem světa S písní kolem světa Maria Augusta Trapp

Nejdříve jsem viděla film Za zvuků hudby a chtěla jsem se dozvědět více o rodině Trappových.
Kniha nás seznamuje s kandidátkou v klášteře Marií, u které si představená v kaldeře není jistá jejím posláním. Tak ji na rok pošlou ke kapitánovi Trappovi a jeho šesti dětem jako vychovatelku.
Kapitán je vdovec a jeho život se zdá smutným, i děti neznají hry a radost. Marie je seznamuje s radostí, hrami a zpěvem.
Po roce se měla Marie vrátit zpět do kláštera a složit sliby. Místo těch řeholních složí slib manželský.
Film končí jejich útěkem přes Alpy z okupovaného Rakouska. Kniha pokračuje jejich životem v Americe.
Celá kniha je velmi milá a pozitivní, přináší radost do všedních dní.

28.07.2018 5 z 5

Manekýni Manekýni Pavel Hénik

Kniha je o agronomovi po škole, který shodou náhod zakotví v módní firmě.
Autor má mnoho šancí, které nevyužil. Člověk, který doteď o módu ani nezavadil, to mohlo být vtipných situací. Ty nepřichází, hlavní hrdina totiž hned všemu rozumí, vše umí a celkem se hodně změnil.
Vše spěje ke konci, který jsem mu docela i přála.
Vadí mi i použitý jazyk. Surový styl vyprávění nemusí znamenat sprostá slova.

08.07.2018 2 z 5

Loupež bez cavyků Loupež bez cavyků Catharina Ingelman-Sundberg

Potřetí se setkáváme s Ligou seniorů, které však dochází dech. Plánují spasit snad všechny, mají hodně plánů. Nic jim však nevychází. Stále plánují nové a nové krádeže. Pak plánují, co z nich všechno postaví. Nic však nejde podle plánu.
Kniha je místy vtipná, jako celek se ale hodně táhne.

08.07.2018 3 z 5

Půjčiti stříbro, loupiti zlato Půjčiti stříbro, loupiti zlato Catharina Ingelman-Sundberg

Druhý díl je stejně dobrý, jako první. Jen Liga seniorů, která chce pomoci ostatním seniorům, kteří potřebují péči. Protože peněz je potřeba hodně, vyjedou do Las Vegas, aby vyloupily kasino.
Velmi čtivá a humorná kniha.

08.07.2018 4 z 5

Spojené státy japonské Spojené státy japonské Peter Tieryas

Autor přiznává inspiraci knihou od P. K. Dicka Muž z vysokého zámku: Američané prohráli válku a na jejich území vládnou Japonci. Pak se však objeví hra, která simuluje opačný konec války.
Tato kniha mi přišla čtivější než Muž z vysokého zámku. Má spád a nemá otevřený konec.

Sama bych se v nebi bála Sama bych se v nebi bála Ludmila Janáková

Tato kniha se však mnohem více snaží všem vysvětlit, proč si vzít dítě z dětského domova do pěstounské péče. Neříká, že vše bude hezké a jednoduché a skvělé. Připustí i špatné dny, kterých může být zpočátku asi i více.
Stále ještě nechápu: Proč? Ale na rozdíl od prvního dílu si říkám, že někdy to prostě může někomu naplnit život.

Ukradli mi kabelku Ukradli mi kabelku Denisa Prošková

Chtěla jsem si knížku šetřit, každý den jeden krátký fejeton. Ale nějak jsem to celé přečetla za jeden víkend. Četlo se to samo. Za mě je nejlepší: Miluji podzim, Svatbou všechno začíná, Jen mluvte, Pryč s panikou, Volný pád,…

Dary se přece nevracejí Dary se přece nevracejí Ludmila Janáková

Velmi užitečná knížka pro ty, kdo zvažují pěstounskou péči. Nic neskrývá, na nic si nehraje.
Dala bych i pět hvězdiček, ale bohužel jsem nepochopila PROČ?
Proč šikovná, mladá a chytrá slečna si vezme dvě zcela cizí děti? Kde bere sílu, když to nefunguje? Když vlastní rodiče jí nepodpoří?
Vím, že se autorka snaží hledat pozitiva, ale já to stejně nepobrala.
Klobouk dolů, že to s holkami nikdy nevzdala.

26.06.2018 4 z 5

Žádné stopy Žádné stopy Frederick Forsyth

Všechny povídky mají velmi nečekaný konec. Skoro nikdy bych ho neuhádla.
Někdy však byly zdlouhavé začátky.

18.06.2018 3 z 5

Babičky: Den zkázy Babičky: Den zkázy Minna Lindgren

Znovu a naposled. Není to detektivka a babičky nejsou na stopě. Pouze se vrátily do nově zrekonstruovaného bytu, kde není nic, jak bylo. Snaží se zvyknout na elektronicky řízenou péči. Pak to začíná být lehce přitažené za vlasy. Zvlášť dobrovolníci zvěstující boha.
Chvílemi je vše vtipné, chvílemi až mrazí, jak je společnost na elektronice závislá - při drobném výpadku proudu je hned několik úmrtí.
Podaří se babičkám vyzrát na elektroniku?

18.06.2018 3 z 5

Babičky: Na útěku Babičky: Na útěku Minna Lindgren

Opakuji, co k prvnímu dílu: není to brilantní finská variace na slečnu Marplovou. Není to totiž detektivka. Je to kniha plná černého humoru o životě několika seniorů, kterým opravují jejich domov a oni si raději najdou náhradní byt. Učí se znovu žít sami bez stálého dohledu, vařit za pomoci afrických imigrantů. Pak se však ukáže, že byt, ve kterém bydlí, sloužil k "pornoúčelům". Jak se s tím vyrovnají naše Babičky?

18.06.2018 4 z 5