madem madem komentáře u knih

HALÓ, HALÓ! Kompletní válečné deníky Reného Artoise HALÓ, HALÓ! Kompletní válečné deníky Reného Artoise John Haselden

Knížka je víc než přepis seriálu, je tam i jídelníček Reného kavárny, dopisy anglických letců rodinám a pár dalších perliček. Bohužel jsem zvyklá na Padlou madonu s velkými balónky. V knize se však obraz jmenuje Padlá madona s velkými plícemi a to není nějak ono.
Kniha je milým úvodem k seriálu, pro ty, kdo ho ještě neviděli.

07.09.2018 3 z 5

Havran (dvojjazyčná kniha) Havran (dvojjazyčná kniha) Edgar Allan Poe

Přiznávám, že nejsme čtenář poezie. Přesto mě kniha oslovila. Je zajímavé, jak 16 autorů, a každý jinak, přeloží slavnou báseň. Znala jsem pouze překlady Vrchlického a Nezvala. Zaujal mě překlad od Dagmar Wagnerové, Jana Blahoslava Čapka a Aloise Bejblíka.

10.08.2018 3 z 5

Spěšný vlak CH.24.12 Spěšný vlak CH.24.12 Jan Poláček

Spěšný vlak je jednou z mála českých knih věnujících se alternativní historii. Je prosinec 1953, Hitler vyhrál válku, vše se zdá být fungující podle plánů. Pak ale přijdou čistky a na východ začnou mizet staří a nemocní a také váleční veteráni, kteří se nejvíce zasloužili o konečné vítězství.
Děj v knize odsýpá, vše má logiku.
Jen mě mrzí, že je knížka útlá a rychle přečtená.

10.08.2018 4 z 5

Běguni Běguni Olga Tokarczuk

Pro mě to není román. Je to sbírka krátkých povídek, z nichž mnohé jsou velmi zajímavé, některé jsou neuchopitelné, jiné nepochopitelné.
Nejde mi to dohromady jako celek.

12.05.2018 2 z 5

Čaroděj Zeměmoří Čaroděj Zeměmoří Ursula K. Le Guin

Prošvihla jsem čas, kdy jsem měla knihu číst. Je dětská. Povedená, ale velmi přímočará.

01.05.2018 3 z 5

Sen o Somersetu Sen o Somersetu Leila Meacham

Nádhera.
Začetl jsem se a a o půl třetí v noci šla spát.
Prostě mě ta kniha pohltila.

19.04.2024 5 z 5

Robinsoni na Sibiři Robinsoni na Sibiři Tivadar Soros

Hvězdičky jsou za příběh a za to, že syn vzpomíná i po letech na otce knížkou.
Literárně to je však velmi slabé.
Knížka má 96 stran (zbytek reklama), pak hodně úvodu, poznámek, dovětek editora, přílohy, ... Takže textu knihy je pouze 50. Možná je to i štěstí. Je to slabší. Přitom šlo všem o život, jen by to šlo lépe napsat.

17.03.2024 3 z 5

Dítě jménem Kuba Dítě jménem Kuba Tereza Melišová

Některé příběhy nádherné, některé úsměvné, zbytek nechápu. Zvláště příhody se stěhováním všeho - hodně tašek + plus pes. Vždyť se dá balit jednoduše.
Chápu - nebyl by vtip. Jenom u tak chytré paní nechápu občas tak blbé jednání.

01.03.2024 3 z 5

Doctor Who: 11 doktorů, 11 příběhů Doctor Who: 11 doktorů, 11 příběhů * antologie

Znám pouze novější doktory, takže před každou povídkou doporučuji alespoň rychlé zhlédnutí fotky daného doktora, případně společníků.
Hodně mi to pomohlo. Lépe jsem zapadla do děje a knížku si užila.

13.02.2024 5 z 5

Za Modrými horami Za Modrými horami Jean Plaidy (p)

Příběh tří generací. První ani druhá nejsou vůbec sympatické a nechápu, proč bych jim měla přát štěstí a lásku.

07.12.2023 3 z 5

Zbavte se zbytečností! - odpoutejte se od věcí, ukliďte si, udělejte si prostor Zbavte se zbytečností! - odpoutejte se od věcí, ukliďte si, udělejte si prostor Rita Pohle

Možná dobré pro někoho, kdo nic nečetl. Výpis z jiných knih. Obsahuje to nejdůležitější.
Problémem je, pokud o minimalismu něco víte a rádi byste našli něco nového pro povzbuzení.

27.07.2023 4 z 5

Drahá Silvie Drahá Silvie Dawn French

(SPOILER) Strašně dlouho mi trvalo, než jsem se začetla, vzdávala jsem to. Po půl roce stálých začátků to přišlo. Najednou jsem byla v půlce. A stránky utíkaly. Docházelo mi, že se asi neprobudí, že to není veselé a pozitivní.
A tak po půl roce jsem ji během hodiny dočetla. Knížka mě dostala. Hodně zajímavá zápletka i rozuzlení.

05.05.2023 4 z 5

Líná máma - Jak rozvíjet dítě hrou Líná máma - Jak rozvíjet dítě hrou Anna Bykova

Prvním díl mě zaujal, tak jsem se vrhla na další. Druhý mi však přišel na myšlenku slabší. Samé odsuzování didaktických hraček, rozvrh aktivit, rozvíjejících cvičení. Ano, chápu, zřejmě existují ambiciózní matky, které chtějí, aby jejich dítě mluvilo v roce a ve dvou četlo a udělají pro to maximum. Postavit však knihu na tom, že mnohé aktivity odsoudím, mi přijde fér. Sama autorka pak přiznává, že s prvním byla také onou dokonalou, s druhým už ne. Mezitím ji to totiž došlo.
Také mi trochu vadily ilustrace: zoufalá a nešťastná matka a dokonale klidný otec, co si vždy ví rady. Na začátku knihy mi to přišlo vtipné, ke konci smutné.

04.12.2022 3 z 5

Poklad Poklad Alois Jirásek

(SPOILER) CHtěla jsem dát i 5 hvězdiček, ne za knihu, ale že se mi podařilo přečíst poprvé něco od Aloise. Tak dlouho jsem to odmítala, celou základku i střední. a pak přišla nuda na mateřské a já si vzpomněla na učitelku češtiny, která se chlubila, jak během mateřské přečetla sebrané spisy. Rozhodla jsem se to také zkusit. Vybrala jsem si tuto, protože miluji Potštejn a čekala jsem POKLAD.
A ono se tam jedná o nějaké exulanty a hledání biblí. Dost mě to zklamalo.
Ale: Přečetla jsem to!
Na sebrané spisy ale z vysoka ...

03.11.2022 4 z 5

Jsem máma Jsem máma Kristína Farkašová Tormová

Knížka má lepší chvíle a slabší chvíle. Horší to je, když jsou děti nemocné, lepší, když je hlídání nebo jedou popeláři. Popeláři zachrání každou situaci. Nejedou náhodou?

03.11.2022 4 z 5

Lykke - Tajemství nejšťastnějších lidí na světě Lykke - Tajemství nejšťastnějších lidí na světě Meik Wiking

Není to knížka ke čtení. Prostě se nudíte, či máte splín a chcete něco pěkného. Tak si vezmete tuto knížku a prolistujete. Má mnoho hezkých obrázků, pár příběhů s pěkným koncem. To ostatní je těžko stravitelná omáčka.
No, každý se musí nějak živit.

10.10.2022 2 z 5

Oliverův příběh Oliverův příběh Erich Segal

Nikdy se nepoučím. Stále čtu pokračování a stále se zklamávám. Oliver je jiný a mě to k němu nejde.
Snad na konci je jiskřička naděje.

26.09.2022 3 z 5

Slečna Pettigrewová začíná žít Slečna Pettigrewová začíná žít Winifred Watson

Nevím. Takový malá, plachá, šedivá myška a zvládne tak dlouhý den?
Přijde mi to moc neuvěřitelné.
I když uznávám, že místy je to hodně vtipné.

26.09.2022 4 z 5

Poprvé tátou - Průvodce pro novopečené tatínky Poprvé tátou - Průvodce pro novopečené tatínky Benoit Le Goëdec

Hodně dobrá knížka, nejen pro táty.Daly bych i pět hvězdiček - okolo porodu a šestinedělí je toho opravdu hodně a přitom vtipnou formou. Jediné co mě dostalo, byla stránka, kdy muži říkají, co dali ženám za porod: samý diamant, Cartier. Co to je? Já chci taky.

10.09.2022 4 z 5

Jak mluvit s dětmi od narození do tří let Jak mluvit s dětmi od narození do tří let Katarína Horňáková

Líbí se mi, jak názorně je vše vysvětleno. A jako bonus kapitola, jak v kterém období dítě "čte" a co mu číst.

28.08.2022 4 z 5