martineden martineden komentáře u knih

Vyměnit vodu květinám Vyměnit vodu květinám Valérie Perrin

Mnohovrstevnatý román o jedné nešťastné dušičce. Kniha mě nadchla. Škoda těch pravopisných a stylistických chyb! Dítě není podobné na otce, ale prostě je podobné otci. Měla krátké vlasy, konečně jí porostly. Uf! Snad dorostly. narostly, povyrostly... A mnoho dalších jazykových perliček.Holt ta čeština dává některým překladatelům a redaktorům zabrat. Škoda

23.05.2022 4 z 5

Ztracena v bílém šumu Ztracena v bílém šumu Javier Castillo

Napínavý příběh o hledání jedné ztracené holčičky. Je fakt, že přeskakování v časech bylo občas nepohodlné, ale jinak knihu doporučuju.

13.05.2022 4 z 5

Staré odrůdy Staré odrůdy Ewald Arenz

Příběh o vztahu k půdě, lidem, i k sobě sama. Moc se mi to líbilo, krásná je i obálka knihy i jazyk. Trošku jsem měla problém s postavou dívky Sally, přišla mi prostě vzteklá, rozmazlená.

08.05.2022 4 z 5

Kdo se postará o Annu Kdo se postará o Annu Kateřina Pantovič

To bylo tedy skvělé čtení! Takhle si představuju současnou českou kvalitní prózu, fakt ne Hartla a spol. Obálka je tedy příšerná, ale obsah to plně vynahradí.

02.05.2022 5 z 5

Odbočka v lesích Odbočka v lesích Kateřina Karolová

Napínavé to bylo! A takové drsně syrové. Je zajímavé, jak se autorce podařilo vytvořit partičku tak nesympatických lidí. Konec mě trochu zklamal, takový useknutý, filmový...

30.04.2022 4 z 5

Smrt přichází na prohlídku Smrt přichází na prohlídku Anders de la Motte

To se čte samo, však tu máme namícháno to, co máme rádi. Tradiční vesnička, místní svérázní starousedlíci, bručoun vyšetřovatel z města, ale v nejlepších letech a s nejlepším oblekem na míru. Do toho trošku rodinných vztahů a máme hru na Agátu jako vyšitou. Ale jazyková redakce by si mohla dát víc práce - koně před parkurovým závodem se připravují na opracovišti a závody se jezdí na kolbišti, ne na závodní dráze - nejsou to dostihy. A opakování slova ukázkový dům mi také lezlo na nervy. Lze přece použít i slovo vzorový dům. Přesto ale knihu doporučuji.

28.04.2022 4 z 5

Z popela Z popela Alex Schulman

Stejně mě ta postava matky děsně iritovala...

20.04.2022 4 z 5

Nora Nora Henrik Ibsen

Psychologické drama - to opravdu můžu. Člověk si uvědomí, jaké měly ženy nerovné postavení. Ibsen tedy fakt umí vykreslit hrdinku, která projde vývojem a pak už není cesty zpět.

15.04.2022 5 z 5

(SPOILER) Obálka a anotace knihy vypadaly tak slibně... Bohužel mě ale příběh Lindy vůbec neoslovil, připadá mi, že její život nenarušili ani tak sovětští vojáci, jako spíš její špatný výběr chlapa a jeho kamarádů. A s tou střelnou zbraní se tedy zacházelo lehkovážně. I když se tak to vysvětlení nabízí, přijde mi, že se Linda prostě snaží dělat lepším člověkem - do univermagu chodila, i když nechtěla, nakupovala tam s krajním odporem. Přitom v poslední části knihy nebyl problém do městečka chodit každý den. S tchyní si nerozuměla už na začátku, nezašla ta ní, protože tchyně by se potvora ptala jen na to, kde má Vojtěcha.
No, to se fakt nedá pochopit! A Hanka dle slov hlavní hrdinky byla ošklivější, ale uměla to s lidmi. Hm. Opravdu mi Linda k srdci nepřirostla. A další kapitolou sama o sobě byla gramatická část knihy. Tolik vykřičníků jsem v obyčejných oznamovacích větách neviděla.

14.04.2022 2 z 5

Šílené výčitky Šílené výčitky Liane Moriarty

Nevím, proč jsem knihu četla tak hrozně dlouho, asi jsem se podvědomě bála konce. A bylo proč. Nechápu, proč je něco tak rozvleklé, pak se to mávnutím proutku srovná- vztahy, viny... A jediná normální postava Hary... Fakt škoda těch pár stránek na konci, protože psát autorka opravdu umí.

12.04.2022 3 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Vůbec jsem nevěděla, co od knihy čekat, bála jsem se (ani nevím proč) přeslazené limonády. Klobouk dolů! Vylíčení běžných denních úkonů, které hrdinka zvládala levou zadní, na mě udělalo dojem a zaneslo zpátky do dětství k pradědovi do domu, kde nebyla tekoucí voda, chodilo se ke studni, suchý záchod, praní prádla byla práce na celý den... člověk to asi v mládí a dětství zvládá líp, stejně jako všechno zvládala Anna. Linka ze současnosti a vzpomínání mi přišla trošku zbytečná, hltala jsem hlavně tu historii v životě běžného člověka.

31.03.2022 4 z 5

Manželovo tajemství Manželovo tajemství Liane Moriarty

Poctivý román nejen o vztazích a tajemství. Je zajímavé koukat na události více očima a přemýšlet, jestli ty postavy jsou kladné, nebo záporné. Ale jako jediný záporák mi z toho nakonec vylézá pouze jedna postava. Jo a škoda, že není víc prostoru věnováno paní ředitelce. Ta její postava mě snad bavila nejvíc.

28.03.2022 3 z 5

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

Petr a Lucie se rýmuje podle vzoru Romeo a Julie. A jako Shakespearovo dílo se i toto stalo legendou a pro člověka, který si říká čtenář, je znalost knihy na místě.

27.03.2022 5 z 5

Terapie Terapie B. A. Paris (p)

Čtivé velmi. Pokud máte čtecí krizi, idealní četba! Napínavé, napínavé. I když jsem to napůl uhodla, vůbec nevadí.

23.03.2022 4 z 5

Tady byla Britt-Marie Tady byla Britt-Marie Fredrik Backman

Chvílemi jsem byla z knihy tak nadšená, že bylo jisté - plný počet ji nemine. Jenže kniha nekončila a mně to lavírování mezi ano, ne u této hry na fotbalového Malého prince začínalo lézt nějak nervy. Přesto jsem se určitému dojetí neubránila. A hlavně mě bavily ty hlášky a přirovnání. Jdu si víte jak. Vyndat citroníkovou plantáž, víte odkud?

17.03.2022 4 z 5

Propast smrti Propast smrti Robert Bryndza

Mám pro detektivky Roberta Bryndzy slabost. Baví mě všechny. A dokonce jsem odhadla vraha. Pravda, nebylo to zas tak těžké...

11.03.2022 5 z 5

Důvěrnosti Důvěrnosti Domenico Starnone

Bála jsem se toho, že vedle detektivek a románů pro ženy nejsem schopna číst nic jiného, nic závažného. A ejhle! Náhle se tu vzal tento autor, který mě nadchnul už svými Tkaničkami. A já byla opět okouzlena i Důvěrnostmi. Neumím popsat, čím si mě obě knihy získaly, byla to zkrátka okamžitá literární hostina, kterou si rozhodně nenechte ujít.

08.03.2022 5 z 5

Tkaničky Tkaničky Domenico Starnone

Nádherná kniha! Vůbec jsem nevěděla, co od knihy čekat a překvapení veliké! Citlivý příběh soužití jedné (ne) obyčejné italské rodiny, tolik intimních dramat... Tak nějak Petra Soukupová a její Věci, na který nezbyl čas po italsku...

04.03.2022 5 z 5

Mizení Mizení Jiří Březina

Opět vynikající Březina! Vedle Klevisové můj další oblíbený autor detektivek. Mnohovrstevnatý příběh, doporučuji.

28.02.2022 5 z 5

Šeptuchy Šeptuchy Alena Sabuchová

To bylo tak krásné čtení! Autentická část Polska, život dvou kamarádek a jejich vidění světa. Nádherný jazyk a myšlenky. Dlouho jsem nic tak silného nečetla. Bravo

23.02.2022 5 z 5