maryzka maryzka komentáře u knih

Václav Vorlíček - Pane, vy jste režisér! Václav Vorlíček - Pane, vy jste režisér! Petr Macek

Co na tuto knihu říct, jenom to že tento režisér ve dvojici s Macourkem bylo nejlepší co jsme děti mohli vidět. Vždyt ty jejich filmy vycházeli z dětské fantazie a šikovných lidí, kteří dovedli triky dovést k dokonalosti tak, že dnes by museli být na všechno počítače. Taky se mi líbilo, že sice dnešní tvorbu nějak neodsuzuje, ale nějak se mu nelíbí, především honba za penězi.

31.05.2021 5 z 5

Bláznivá dobrodružství Fanfána Tulipána Bláznivá dobrodružství Fanfána Tulipána Benjamin Rochefort

Nějak mě kniha nezaujala, sice pár stránek se dalo snést, místy byla dokonce i čtivá , ale jinak asi ne. Mezi fanynky filmu bych se taky nezařadila, snad bych jen na milost vzala písničku od Heleny Vondráčkové ,, Fanfán Tulipan

09.05.2021 2 z 5

Eva Romanová – Vzpomínky Eva Romanová – Vzpomínky Gillian Oliver

Přiznám se, že tuto knihu jsem koupila jako dárek, neboť jsem tuto dvojici už nezažila, znám ji pouze z vyprávění mých rodičů nebo z novin, které se dají sehnat někde po půdách. Vlastně si pamatuji z jedné knihy od Josefa Dědiče, ale tuto knihu nemám měla jsem půjčenou takže si říkám jestli to není sen. Tato sportovní dvojíce pochází ještě z generace, která měla sport pro prestiž republiky ne pro peníze. I když měli sourozenci dobré rodinné podmínky než třeba Hana Mašková. Co mě překvapilo tak jsem si snad musela říkat ze rok 1972 byl takový tragický pro náš národ. Zemřela spousta slavných osobností jak z kulturního tak ze sportovního světa .

09.05.2021 3 z 5

Můj život mezi slzami a smíchem Můj život mezi slzami a smíchem Jiřina Bohdalová

Sice tuto herečku nemusím i když jsem vždycky říkala nebo spíš jsme ji vídávali v televizi v ,,Televarieté" nebo ve dvojici s Vladimírem Menšíkem tak bylo o zábavu postaráno. Tak tato kniha byla perfektní především kvůli fotografiim, které veřejnost nezná. Taky tam byli uvedeny ,, drby", které kolovali jako ,, drby domovnic" neboť jak říkávala Eva Pilarová- kdyby bulvár byl před rokem 89 tak by lidi nevycházeli z údivu. To stačili obstarat jiný.

26.04.2021 5 z 5

Diana: Její nový život Diana: Její nový život Andrew Morton

Kdybych nevěděla, že tento autor je spisovatel, tak by mě napadl, že je nedostudovaný právník. Dost se tam zabýval jak Dianou- jako psycholog, tak i právnickými aspekty kolem rozvodu.

26.04.2021 odpad!

Velká sestra, malá sestra, rudá sestra Velká sestra, malá sestra, rudá sestra Jung Chang

Sice je pravda, že tato kniha by měla mít ještě určité vysvětlivky- především kvůli mému orientování jmen, ale tuto knihu doporučuji především pro určité politické , společenské změny v Asii- především se mi zdála podobnost knihy ,, Za velikou zdí". Zaujala mě i kvůli paní Čenkaškové, neboť se o něm právě nejvíc hovoří jako o hybateli velikých politických změn. Součásti této knihy jsou tam i velmi bohatý fotografické dokument

23.04.2021 5 z 5

Štěstí Rougonů Štěstí Rougonů Émile Zola

Nesnáším tohoto spisovatele, nevím, nějak mi nesedl kvůli temnému prostředí a temným stránkám lidské povahy. Ale tento román mě velmi překvapil tím, že se podobal společenským změnám , vykreslení chování lidí z druhého císařství se všemi aspekty a důsledky.

23.04.2021 3 z 5

Nový začátek Nový začátek Marie Lacrosse

Hups to je tedy zvrat. Majitel vinice hledá Irenu, počátky dělnického hnutí,zlo je potrestáno, konec knihy se blíží ke štastnému happyendu. Tak jsem jinak zvědavá jak autorka bude pokračovat.

28.03.2021 3 z 5

Dítě na nástupišti Dítě na nástupišti Gill Thompson

Kniha, která se vrací k hroznému období mě nezklamala i když si myslím, že se snažila ukázat záchranu dětí sira Winstona. I když nevím proč se to jmenuje tak jak se to jmenuje, neboť nástupiště je pouze když odjíždí dítě do Anglie. Jestli ještě počítali s tím, jak se lidé dostávali do Terezína, tak nevím.

´t

28.03.2021 3 z 5

Nikdo nás nečekal Nikdo nás nečekal Helga Hošková-Weissová

Asi si budu muset znova přečíst její deník, ale tato kniha taky byla zajímavá, co mě překvapilo její příbuzenství s jistým hercem. Už asi vím proč tento herec sehrál v jistém filmu mladého kluka za války, který má být nasazen v reichu.

28.03.2021 4 z 5

Ivanhoe Ivanhoe Walter Scott

Poprvé jsem o ní slyšela na škole, článek z této knihy mě nějak nezaujal, ale tuto knihu jsem dostala k něčemu no teprve teď jsem v rámci karantény do ní nahlédla, ale nějak mě nezaujala. I když vlastně pár témat k zamyšlení tam je: rozdělovat lidi podle toho jací jsou a odkud pochází.

28.03.2021 1 z 5

V lesku koruny V lesku koruny Kamil Rodan

Další pokračování několika princezen, jejichž země se změnila především po 2. světové válce. Ale jinak jsem si říkala, že to jsou panovnice, které se narodili ještě v 19. století, ale postupně se museli přizpůsobovat do 20. století.

06.03.2021 5 z 5

Měli jsme štěstí Měli jsme štěstí Georgia Hunter

Tak tohle se mi líbilo, zajímavá kniha o jedné rodině, která opravdu měla štěstí, že přežila, užitečný je tam opravdu ten rodokmen. Ale taky jsem si říkala, že tam se poprvé zaznamenalo i když nevím jestli to bylo doopravdy, jak Sověti jednali s Poláky v období války i když jsem našla někde zajímavost o Katyni- jinak to bylo rozdělení hranic u řeky Visli

06.03.2021 5 z 5

Poslední rok 1938 Poslední rok 1938 Ilse Tielsch

Nad touto knihou jsem přemýšlela hodně dlouho. Odchovanec četby Elišky Horelové-
nějak jsem se s tím nesrovnala. Copak to děti smíšené národnosti( česko- německé), nebo děti německého původu nic neviděli. Dobře chápu o židovských občanech, ve vnitrozemí se to taky dlouho nevidělo, kladli se otázky, ale pochod bílých punčošek mohli vidět, mohli také zažít útěky atd.

06.03.2021 1 z 5

Sága rodu Hardacrů Sága rodu Hardacrů C.L. Skelton

Zajímavá rodinná sága, jak se člověk vypracuje z nuzných poměrů k lepším poměrům. Rodina prožívá všechna období do 50.let 20. století. Jenom škoda, že není alespoň náznak potomků ženského pokolení. Bohužel po mužské stránce se toto jméno jaksi vytratilo,

01.02.2021 2 z 5

Skleněný pokoj Skleněný pokoj Simon Mawer

Je pravda, že jsem se o ,, Tugendhat vile dozvěděla nyní a kniha je inspirovaná osudem této vily- zajímavý osud. Ale jedno na této knize je vidět i když by mě to možná nemělo překvapovat jak mi vypravovali pamětníci a co jsem četla a docela mě to uniklo že ,, V Brně byla největší koncentrace a vliv německého obyvatelstva a české obyvatelstvo tady mělo nepatrný vliv.

01.02.2021 3 z 5

Můj život ve Francii Můj život ve Francii Julia Child

Zajímavý příběh o ženě, která přiznává, že moc neuměla vařit, ale pak se dostala v gastronomii na přední špičku.

01.02.2021 3 z 5

Děti nacistů Děti nacistů Tania Crasnianski

Tyto dvě čtenářky mají pravdu v tom, že je to drahá kniha, ale příšerné překlepy. Ale stejně hodnotím tuto knihu docela dobře, neboť tam bylo pár potomků, kteří nikde zatím nebyli uvedeny v knihách, tak to pro mě bylo překvapením. Jenom lituji jedné věci- měla jsem v ruce knihu ,,Franka" jenom škoda že jsem si ji nekoupila, ale to bylo z důvodu toho. že toto jméno se moc v Čechách neobjevovalo

01.01.2021 2 z 5

Děti s hvězdou Děti s hvězdou Mario Escobar

O této knize jsem nevěděla co s ní. Nějak se s ní nemohu ztotožnit, neboť jsem přečetla jiných knih z této doby, ale byli nějak silně emotivní. Tyhle bratři byli jeden nějak dospěl, druhý byl nějak dětštější, pak ten starší měl nějaké zásady a přitom málem ohrozil lidi, kteří jim pomáhali. Ale jinak tam byla ukázka charakteru lidí jak zbabělých tak i lidí pomáhající bez ohledu na rasu, náboženství.

01.01.2021 2 z 5

Tajemství osudu Tajemství osudu Miriam Thun-Hohenstein

Nevěděla jsem co si o této knize mám myslet. Bylo to chaotický napsaný, že až později jsem pochopila, že to píše ,, levoboček aristokratického rodu. Sice paní hledá kořeny, nevím, zda může používat toto příjmení, ale je to zajímavý osud rodu, který pochází ze Slezka. I když by mě zajímalo,zda její babička Larisch- Monisch je příbuzná s císařovnou Alžbětou zvanou Sissy

30.12.2020 2 z 5