Měňavka Měňavka komentáře u knih

Kafe @ cigárko Kafe @ cigárko Marie Doležalová

Upřímně, nejsem vůbec fanouškem blogových autorů. Mám pocit, že to zabíjí klasickou a kvalitní četbu na papíře. Ale musím říct, že tato kniha se mi do rukou dostala náhodou, aniž bych cokoliv tušila o jejím původu a obsahu, takže jsem se do ní začetla a pak jsem byla velice mile překvapená. Moc jsem se pobavila a dočetla se o tom, že herečka je taky jenom člověk, co má běžné starosti nebo trému. Navíc je autorka velice nápaditá a píše čtivě. Když to srovnám např. s P.S od Geislerové, toto je jednoznačně úplně jinde a o dost lepší. Magnesii Literu si to určitě zaslouží. Též chválím originální a trefné ilustrace. Milá oddychovka. Doporučuji!

17.10.2018 5 z 5

Někdy prostě prší Někdy prostě prší Michel Faber

Opět musím hodnotit pěti hvězdičkami a mrzí mne, že nemohu dát víc. Opravdu povedená kniha povídek! Faberův styl mě dostal už při přečtení první knihy, nyní pokračuji a chrochtám si blahem nad něčím tak excelentním a originálním. Každá povídka má kus vlastního poselství, myšlenky k úvahám nad světem, životem a hlavně jedinečnost. Moje zkušenost s povídkami je taková, že autor má tendenci příběhy nějak spojovat nebo jak to říct, jsou si prostě tak nějak podobné. Faber napsal každou povídku úplně o něčem jiném, z jiného prostředí a dokonce i z jiných světů. Není mezi tím žádná souvislost a to se mi právě moc líbilo. Velice mne například oslovila povídka o Bohu, který našel na smetišti planetu Zemi, vzal si ji k sobě do dětského pokojíku a tam si s ní hrál. Pak moc povedený příběh o lidské ruce a jejím vztahu k tělu a k člověku vůbec. Divné a velice zajímavé dohromady. Ale nemá cenu vypisovat jednotlivé dojmy = přečtěte si to!

16.10.2018 5 z 5

Zvlčení Zvlčení Antonín Bajaja

Z knihy mám rozporuplné pocity. Kapitoly se zajímavě střídali - Vlci nebo Lidé. Vyprávění o vlcích mi přišlo bohužel dost zmatené, nesouvislé, věty bez čárek, text bez odstavců, přirovnání pro mne absolutně nedávající smysl, nedokončené myšlenky atd. Ke konci jsem už vlky prostě přeskočila.Nemohla jsem jinak. Naopak příběh o lidech mne zaujal,ale všechno zničil konec, kdy se střetli příběhy vlků a lidí. Smrt na obou stranách, bolestná, krutá, téměř nelidská.... Nedoporučuji - snad jen pro čtenáře, který by to pojal jako výzvu poprat se s podivným textem.

12.10.2018 odpad!

Úsměvy smutných mužů Úsměvy smutných mužů Josef Formánek

Smutné, reálné a bolavé téma, jehož výrazným plusem je podání v humoristickém duchu. Doporučuji všem, kteří si myslí, že jejich starosti jsou nesnesitelné a neřešitelné. Závislost je peklo a mnohdy až do konce života. Pocta těm, kteří nad tím zvítězili.

12.10.2018 5 z 5

Nebožtík Nebožtík Ondřej Horák

Každá kapitola popisuje den hlavního hrdiny - jak vstával, co jedl a co prožil. A protože dělal a prožíval pořád to stejné, musím napsat, že je to totální brak a NUDA!!!!

12.10.2018 odpad!

Kvásek Kvásek Robin Sloan

Přečetla jsem cca 80 stran a odkládám. Nuda!Naivní!Příběh programátorky, která začala péct chleba a všichni ho zbožňují tak, že ho začne prodávat. Autor zřejmě neví nic o pečení chleba a o tom, jaký je to proces,aby se povedl. Hlavní hrdince se to hned povedlo,vtip :(

10.10.2018 odpad!

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Tak nevím, zda mám knihu nejprve kritizovat nebo pochválit. Fascinuje mne námět, který je podložený skutečným příběhem a autorovo excelentní zpracování. Kniha je strhující, zajímavá, člověk čte jedním dechem, aby se dočkal rozuzlení na konci (to si ale v tomto případě musí tak nějak domyslet). Psychologie postav je dokonalá, popis prostředí a zážitků hlavních hrdinů je výrazným plus. Opravdu doporučuji nejen k přečtení, ale i k poslechu jako audioknihu (hudební pobarvení četby a zvuky způsobují, že je příběh ještě hrůzostrašnější než mezi řádky v knize). Co bych ale knize vyčetla je bohužel velká podobnost se současnými filmovým hororem Záhada Blair Witch. Autor použil hned několik scén z tohoto snímku a mě to potom ubralo na zážitku ze čtení (obrázky svatých visících na stromech v lese, chůze hlavních hrdinů stále dokola kolem stejných věcí, nevysvětlitelné jevy, otevřený konec...) Kdybych ten film neviděla, sedla bych si z té knížky na zadek. Škoda!! Ale to je pouze jen jediná "chyba", která je tak malá, že rozhodně nemůžu knihu hodnotit jinak než 5 hvězdičkami. A taky vím, že nikdy nepojedu do Tribeče :)

06.10.2018 5 z 5

Jezero Jezero Bianca Bellová

Kniha se mi dostala do rukou zcela náhodu a za obdaření touto náhodou jsem velice vděčná. Ačkoliv se příběh zdá zcela obyčejný a běžný, autorka mu vdechla dokonalý život ve formě výborného čtenářského zákusku na sobotní odpoledne u kávy. Přečetla jsem to jedním dechem a spisovatelka ve mne od prvních stránek vzbudila touhu přečíst si i její další díla. Jezero je jedinečné a svoje získané ocenění si najisto zasluhuje. Doporučuji knižním gurmánům a těm , kteří mají rádi literaturu, která osloví lidi originálností s kapkou podivnosti.

06.10.2018 5 z 5

Moje další cesta do historie mého oblíbeného období a opět obrovská spokojenost. Hned se pouštím do pokračování. Tato autorka mne nikdy nezklame.

05.10.2018 5 z 5

Tak to bylo, tak to je Tak to bylo, tak to je Lou Fanánek Hagen (p)

Výborně jsem se pobavila a zároveň se dozvěděla spoustu věcí :)

04.10.2018 5 z 5

Panenka z kostí Panenka z kostí Holly Black

Milý fantasy příběh na nedělní odpoledne. Doporučuji pro velké čtenáře s dětskou dobrodružnou duší.

02.10.2018 5 z 5

Pod kůží Pod kůží Michel Faber

Dokonalý, i když trochu morbidní námět. Pěkně se to četlo. Pořád jsem byla zvědavá, co bude dál. Psychologický popis a rozbor hlavní postavy byl excelující. Člověk se nemusí v knize bát nějakých krvavých scén či poletování mimozemských civilizací (je to trochu sci-fi, to souhlasí), spíš je děsivé to, jak je hlavní postava zdeformovaná (nejen na těle), ale i na duši. Kdo se nebojí netradiční četby, hurá do toho!

Vita nostra Vita nostra Sergej Djačenko

Výborné fantasy čtení, které nutí čtenáře k vlastním představám a domýšlení. Trošku bych to přirovanala k Harry Potterovi v kombinaci s Matrixem. Saša studovala na podivné škole a ačkoliv jsem přečetla téměř 500 stran textu, nedozvěděla jsem se, k čemu nebo proč to studium absolvuje. Pro nějaký neznámý svět, který obyčejným lidem skrytý? Proti něčemu, co může lidi ohrožovat?To mě na knize trochu zklamalo = že jsem se nedočkala na konci alespoň nějakého vysvětlení či upřesnění. Přesto to lze brát jako přednost a pobídnutí k přečtení dalšího dílu. Text je strhující, zajímavý a těžko se končí, když už jsou oči unavené. Na obalu je napsáno,že je to četba pro čtenáře od 14let. Mě je skoro 40 a moc mě to bavilo. Mám ráda cizí a neznámé světy :)

29.09.2018 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Výborná četba. Autor to měl v hlavě pěkně srovnané a skoro s jasnovideckou přesností nám předložil budoucnost jako na talíři. Doporučuji!

Vzpomínka na Zemi Vzpomínka na Zemi Liou Cch'-sin

Opět výborné čtivo!Úžasné zakončení trilogie s možnou nadějí na další pokračování.

10.09.2018 5 z 5

O zvířatech se běžně říká, že nemají rozum, cit, inteligenci ani neprožívají žádné emoce. Jak je tedy možné, že vlk oplývá nezměrnou péčí o svou rodinu, pečuje dokonale o své mladé i staré členy své smečky?Čerpá ze zkušeností svých druhů, nechá se jimi vést a je schopný s nimi společně rozhodnout o řešení situace?Jak je možné, že vlk co ztratí svého partnera truchlí a někdy kvůli němu spáchá i sebevraždu? Jakto, že člen vlčí rodiny je schopen se pro ostatní obětovat životem?Jak si může vlk pamatovat odkud pochází a přesně trefí "domů", i když jsou to stovky kilometrů? Spousta lidí se vlků bojí, ale kdyby o nich věděli vše, co paní Radingerová, nemusel by se bát nikdo. V této knize jsou úžasné informace o životě těchto dokonalých zvířat. Je toho hodně, co bychom se od nich měli naučit a z čeho čerpat, aby byl život na zemi lepší.

10.09.2018 5 z 5

Samuraj Samuraj Šúsaku Endó

Velice povedená historická kniha, která obsahuje nejen fakta, ale hlavně poutavý příběh inspirovaný skutečností. Velice se mi líbí způsob, jakým je kniha zpracována a napsána. Je to přesně ten styl, který se mi čte dobře, s nadšením a přáním, aby nebylo konce.

01.09.2018 5 z 5

Opravdu krásná kniha plná inspirativních , neuvěřitelných a hlavně skutečných příběhů. K tomu originální kresby různých umělců. Co víc si přát pro mladou slečnu nebo dospělou dámu s duší slečny?

01.09.2018 5 z 5

Kdyby tak na mě někdo někde čekal Kdyby tak na mě někdo někde čekal Anna Gavalda

Opravdu luxusní povídková kniha. Nápadité příběhy a překvapivé konce, to já můžu :)

Čtenář z vlaku v 6.27 Čtenář z vlaku v 6.27 Jean-Paul Didierlaurent

Příjemné čtení na nedělní odpoledne. Byla jsem mile překvapena a doporučuji pro oddych.