Meybe- Meybe- komentáře u knih

Kosmos Kosmos Carl Sagan

Tato kniha patří bezesporu k tomu nejlepšímu, co kdy bylo o vesmíru napsáno. Je to příběh nás všech a všeho, co je, co bylo a co bude. Kniha je propojena se stejnojmenným seriálem a obě media se dobře doplňují. Avšak kniha jde v tématech více do hloubky. Najdeme zde výklad problémů, které nebyly v seriálu použity. Autor svým osobitým stylem vyprávění dokáže přemýšlivého čtenáře doslova připoutat k textu, od kterého se nebude chtít odtrhnout. Popularizaci vědy věnoval Carl Sagan téměř celý svůj život a jeho díla zůstávají dosud nepřekonána a Kosmos rozhodně patří mezi takováto díla. Svědčí o tom dodnes používané citace jeho děl a to téměř v každé encyklopedii vesmíru. Dále také různých seriálech, či publikacích všeho druhu. Otevřel dveře tisícům jiným pokračovatelům a jeho styl přibližování vědy veřejnosti, je dnes jakousi učebnicí moderní popularizace. Doslov Jiřího Grygary je pak důstojnou tečkou, kterou by ocenil jistě i sám autor.

05.11.2015 5 z 5

Kritické momenty kosmonautiky Kritické momenty kosmonautiky Ondřej Šamárek

V českém internetovém prostředí existují lidé, jejichž jména zná jen hrstka nadšenců a fanoušků astronautiky. Přitom za poměrně krátký čas vytvořili uživatelsky příjemný, informacemi nabitý portál a diskusní fórum, na kterém se pravidelně schází k debatě jak laická, tak odborná veřejnost. Jejich práci lze po právu považovat za záslužnou. Zejména, protože v našem malém státu není mnoho lidí, kteří by takovýmto způsobem, seriozně informovali na poli kosmonautiky a ještě hůře bychom hledali někoho s takovým „zápalem“ a smyslem napsat srozumitelný a přitom poutavý text, tak jak to v tomto oboru umí právě tato redakce. Řeč je o internetovém portálu Kosmonautix.cz. V pravidelných intervalech se zde objevují zprávy a články ze světa kosmonautiky. Některé náměty jsou natolik zajímavé, že vycházejí také v podobě kratších, či delších seriálů. A právě jeden takový, velmi zajímavý seriál, vyšel í v knižní podobě pod názvem Kritické momenty kosmonautiky. Autorem je Ondřej Šamárek.
A komu je vlastně kniha určena? Pevně věřím, že dokáže oslovit nejen fanouška astronautiky, ale i každého kdo se, byť třeba jen okrajově, zajímá o obor lidské činnosti, či jakýkoli jiný technický, nebo přírodovědný obor.
Osobně si nepamatuji, kdy naposledy jsem četl tak zábavnou knihu o kosmonautice, která nebyla pouze encyklopedická, ale také čtivá. Přitom nabitá informacemi a ke všemu si zachovala lidskost,
když se pozastavuje nad osudy hrdinů, kteří nám otevřeli bránu do vesmíru. Kniha má samozřejmě i své nedostatky a každý najde asi jiné. Zde záleží na vkusu a názoru každého čtenáře. Osobně, nepříliš šťastné rozhodnutí vidím, ve vazbě a v rozměru knihy. Neduhem podobného vázání bývá po opakovaném čase užívání tzv. „salát“. U takto lepených děl, brzy povolí stránky a časem vypadávají. Atypický tvar má pak spíše „komiksový“ ráz a k tomuto tématu se tak úplně nehodí. Nutno však podotknout, že nic z toho v žádném případě nemá vliv na kvalitu textu, který je na poměry české popularizační literatury nadprůměrný. Na podobné téma vzniká u nás takto kvalitních textu opravdu málo a přál bych si, aby jich bylo více. Navíc pokud je to autorova prvotina myslím, že se mu povedla na výbornou. Pokud bych měl hodnotit jen obsah, nemám doslova co vytknout. Jednotlivé příběhy se dobře prolínají a na knize není znát, že je souborem článků, které vycházely postupně. Čte se vyloženě „ jedním dechem“ a co je hlavní náměty nenudí. Kniha je bohatě ilustrovaná. Jednotlivé obrázky dobře doplňují textovou část a knížka je díky nim lépe srozumitelná. Dále bych vyzdvihl kvalitu zdrojů, ze kterých autor čerpal.
Celé dílo bylo pro mne příjemným překvapením a mohu ho všem vřele doporučit. Nezbývá než dodat, že pokud se i vy chcete například dozvědět, jak to bylo s prvním člověkem ve vesmíru, nebo jak nakonec dopadla havárie raketoplánu Challenger? A poučili jsme se vůbec z těchto kritických momentů kosmonautiky? Máte jedinečnou příležitost to zjistit. Pokud si knihu přečtete.

05.11.2015 5 z 5

Příběhy pilota Pirxe Příběhy pilota Pirxe Stanisław Lem

Příběhy pilota Pirxe jsou krásnou ukázkou toho, že sci-fi příběhy se dají napsat i bez potoků krve, krvelačných mimozemšťanů, famozních přestřelek, nadpřirozených schopností nebo obřích výbuchů. Něco málo je i zde, ale kniha na tom nestojí a to je dobře. Každá kapitola má něco do sebe a jako celek to působí velmi dobře. Žijeme v době, kdy jsme naučili naše rakety konečně přistávat a Lem to správně tušil již tehdy. Některé věci jsou sice úsměvné, ale příběh to plně vynahrazuje. Dokonce bych řekl, že některé věty jako: „Komu se chce kňučet, ten nemá myslet na hvězdy“ nebo „Nechápu, proč věřili, že sám vstup na oběžnou dráhu promění člověka v anděla" Jsou doslova památné... Celé je to neskutečná a poučná jízda.
Kniha sice obsahuje některé nereálné prvky, není například tak reáliemi vyšperkovaná jako Marťan, ale podle mého názoru je mnohem lepší. Dokonce i Pirx je, tak nějak lidštější než Watney. Je to prostě dobrák od kosti :-D. (Pirx nesnáší, když mu tak někdo říká).
Pokud mne Solaris dostal, tak s pilota Pirxe jsem přímo nadšen a vřele ho všem doporučuji. Uvidíte, že nesklame.

31.07.2018 5 z 5

Solaris Solaris Stanisław Lem

Velice podmanivé a to hlavně tou zvláštní atmosférou. Planeta Solaris je tak zvláštní a přitom tak přitažlivá, že na ní ani vaše krásná sousedka (či soused) nemá. Jedno je však velice zvláštní. Čtení bylo fajn, ale neměl jsem ten super pocit, takový ten wow efekt. Přesto nad knihou často přemýšlím. Zůstala v myšlenkách, idejích a z hlavy ne a ne pryč a to se zas tak často nestává...

27.03.2018 4 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Kniha pro všechny a o všem. Víc netřeba dodávat. :)

25.04.2018 5 z 5

Stroj času Stroj času Herbert George Wells

Tato kniha mě jako kluka naprosto pohltila a v té době jsem ji přečetl jedním dechem. Světy stvořené H. G. Wellsem byly uvěřitelné a trochu depresivní. Kniha nestárne a i dnes se čte naprosto skvěle. Autor byl prostě nadčasoví a jeho styl vyprávění mám prostě raději než ten Vernův. Toto je prostě naprostá klasika světové Sci-fi.

13.12.2017 5 z 5

Temný prorok Temný prorok Jiří Kulhánek

Kult Kulhánek s velkým K... Divocí a zlí je série světového formátu. Napsat tohle někdo za oceánem tak je to už dávno zfilmované. Žádná stránka není zbytečná a celek je prostě strašná zábava. Jirka probral české Sci-fi z letargie a stal se králem pražského podsvětí a autorem jedné generace, která hledá v zákoutích antikvariátů jeho dílo, protože se stalo nedostatkovým zbožím a to prosím v době konzumu. Kult Kulhánek s velkým K...

Čas mrtvých Čas mrtvých Jiří Kulhánek

Ready Player One - Hra začíná Ready Player One - Hra začíná Ernest Cline

Kniha jakou si přeje napsat každý autor, ale málo kterému se to skutečně podaří. Bavil jsem se skvěle. Nemam co dodat. Plný počet :)

29.04.2016 5 z 5

Testament: Miliony milionů Testament: Miliony milionů Carl Sagan

Tato kniha je přesně tím čím se zdá být. Ano je to závěť a zároveň poslední dílo C.Sagana. Shrnuje život a myšlenky, které autor lidstvu zanechal. Jeho slova zde mají místy až hořkou příchuť. Zejména, protože cítíte, že je psal člověk na sklonku života. Kniha na mne měla obrovský vliv. Z řádků je cítit láska, obdiv, smrtelnost, naděje, přátelství, intelekt, svoboda, lidskost, obavy... Vlastnosti, které jak autor věří jednou zvítězí a člověk jako druh konečně dospěje.
Nesoulad mezi naší moudrostí a technologii by mohl mít pro nás všechny, jednou, fatální následky. Jsme dočasnými králi na bleděmodré tečce a je jen na nás, jestli se vydáme k vznešenějším cílům, nebo se zničíme dřív, než budeme schopni pochopit vlastní nadutost. Myšlenky se doslova "zarývají" pod kůži. V této těžké a nejisté době je Carlův názor na tyto otázky potřebnější než kdy dříve.

18.11.2015 5 z 5

Honba za démonem: Příběh o překonání zvukové bariéry Honba za démonem: Příběh o překonání zvukové bariéry Dan Hampton

Další kniha, která je ve skutečnosti o úplně něčem jiném než deklaruje. Jak nadpisem, tak přebalem odkazuje na mytické letadlo Bell X-1, které mělo význam hned v několika směrech letectví. Pokud tedy hledáte příběh tohoto stroje, tak budete, stejně jako já, zklamání. Autor během psaní jakoby zapomněl co chce vlastně vyprávět a tak se po úvodu dostáváme do popisu světových válek, který má k objektivitě velmi daleko. Vše neamerické je haněno a považováno za méně cenné. Stejně jako například spojenci v očích autora Evropu osvobozují, tak Sověti drancují. Celou válku rozhodli američtí hrdinové, zatímco Sověti prahli pouze po pomstě a dobytí Berlína atd. Nesmyslů a nesrovnalostí je plná kniha. Nechť si udělá každý čtenář vlastní úsudek. Pokud je v Americe takové pokrucovaní historie normální, pak se nedivím, že Rusko většinově nesnaší. Až poslední stránky se skutečně věnují prolomení rychlosti zvuku a proto dávám alespoň dvě hvězdy.

28.12.2019 2 z 5

Planeta Eden Planeta Eden Stanisław Lem

Kniha se rozjíždí velmi pomalu, aby Vás ohromila na svém konci. Právě stupňování a gradace příběhu je velkým plus Planety Eden. V románu je znát obava z atomové energie a naopak ukazuje co vše lidstvu může tato energie nabídnout. Příběh také nepřímo poukazuje na zrůdnosti diktatur a varuje před anonymní vládou, kterou může být těžké z něčeho vinit či ji dokonce svrhnout. I po tolika letech je příběh ztroskotanců na planetě Eden stále aktuální a pokud umíte číst mezi řádky, může to být dobrodružství opravdu velmi poučné.

07.09.2018 4 z 5

Válka světů Válka světů Herbert George Wells

Válka světů je asi nejznámější příběh H. G. Wellse, ale osobně si myslím, že tak trochu neprávem. Příběh je to velký a originální, ale je to celé spíše psané jako dokument a osobně mám raději jiné příběhy a světy z pera Wellse.

13.12.2017 4 z 5

Kříže Kříže Jiří Kulhánek

Hardcore Hardcore Jiří Kulhánek

Marťan Marťan Andy Weir

No, noooo nic moc. Tedy spíš nic, než moc...

20.11.2016 3 z 5

Cabal - noční rasa Cabal - noční rasa Clive Barker

Kniha inspirovala Britskou skupinu Cradle of Filth v roce 2000 složit album Midien, které je stejně podivné jako kniha. Právě ta podivnost však láká v obou případech. Tleskám atmosféře a dávám čtyři.

19.12.2015 4 z 5

Ztracený Měsíc Ztracený Měsíc Petr Tomek

V českých luzích a hájích ojedinělá kniha o kosmonautice. Ukazuje neotřelý pohled na to, proč jsme se vzdali dobývání Měsíce. Kniha je velmi čtivá a přístupná doslova každému. Chválím autorův styl a nadčasové myšlenky, které předběhly svou dobu. Tuto knihu považuji za vůbec jednu z nejlepších knih českého autora o kosmonautice u nás vůbec. Pokud bych měl něco vytknout , tak pár nepřesností, ale nad tím se dá přivřít oko, protože laik to myslím ani nepozná. Dále bych měl výhrady k obrázkům, které občas nesouvisí s textem. To jim však nic neubírá na originalitě.
Moc se mi líbí formát knihy i použitý papír. Díky autorovi za tento výjimečný počin. Četlo se to opravdu dobře.

04.03.2020 5 z 5

Poslední muž na Měsíci Poslední muž na Měsíci Eugene Cernan

Podrobný životopis může, který měl tu čest na dlouhou, moc dlouho dobu být posledním mužem na Měsíci. Kniha je opravdu podrobná a zachází mnohdy až do úplných detailů. Ovšem jako celek je to působivé a ohromující zároveň, i když dopředu víte jak to skončí. Program Apollo byl úžasným záchvěvem v lidských dějinách a ani dnes ještě plně nedokážeme docenit jeho význam. Je obrovská, obrovská škoda, že se na ty úspěchy nenavázalo a nepokračovalo dál. Technika byla připravena, ale my ještě ne...

28.01.2020 5 z 5

Nepřemožitelný Nepřemožitelný Stanisław Lem

Kniha se nečte snadno, za to čtenáře odmění parádním příběhem, který je podle mě velmi nadčasový. K dokonalosti mi však něco chybělo. Jen bohužel nevim co...

15.01.2019 4 z 5