mgeisselreiter mgeisselreiter komentáře u knih

Cizinci: Dvě povídky Cizinci: Dvě povídky Stanislav Struhar

Sice jen dvě povídky, každá na cca 40 stran, ale po přečtení mě jaksi naplňují, jako bych přečetl celé 2 romány. Jsou psány hutnou, ale přesto lehce stravitelnou formou. Obsah je čtenáři velmi blízký, jelikož hrdiny jsou lidé z Česka nebo z Česka pocházející. Jsou to prosté příběhy obyčejných lidí, reálné příběhy ze života. 80% (Daniel) a 75% (Tillmann), 26. 3. 2022.

26.03.2022 4 z 5

Agent na cizím hřišti Agent na cizím hřišti John le Carré (p)

Pro mě příjemné překvapení, autor ve svém věku dokázal napsat smysluplný reálný špiónský román. Děj (zápletka) není sice nijak moc zajímavý, ale samotné líčení všeho kolem naopak je velmi zajímavé. Jen se zcela neztotožňuji s levicově a proevropsky zaměřeným směrem, le Carré prostě na stará kolena vnímá svět trochu jinak. 75%, 24. 3. 2022.

24.03.2022 4 z 5

Cesty peklem a sněhem Cesty peklem a sněhem Jan Kopka

Kdo má rád extrémní výkony a extrémy vůbec, kdo má rád dobrodružství, reálné příběhy ze života, nemůže tuto knihu vynechat. Jan Kopka je šílenec, ale z knihy poznáváme, že jsou ještě větší blázni než on. Slova šílenec a blázen berte v uvozovkách, je to pochvala. Co člověk v sobě dokáže najít za sílu a vůli, to je přímo učebnicové. Dost už chvály, sežeňte si knihu (která vyšla v roce 2009 a 2015 a také jako první vydání pod názvem Cyklistickým peklem v roce 2006) a přečtěte si ji. Plných 5*, 21. 3. 2022.

22.03.2022 5 z 5

Stohlavá saň Stohlavá saň Michail Jevgrafovič Saltykov

Výbor z díla obsahuje 21 povídek, z nichž asi tak tři byly pro mě nestravitelné, většina slušných a pár nadprůměrných. V doslovu jsem se mimo jiné dozvěděl, že autor byl velký satirik, naštěstí tento výbor prezentuje autora hlavně jako romanopisce. Ty nestravitelné, pro mě nečitelné povídky byly právě ty satiry, které jsem vůbec nepochopil.
Povídky moc pěkně čtenáři přibližují ruský venkov a ruský lid, ať už panstvo nebo i poddané, z období před zrušením nevolnictví. Miluji tuto atmosféru a v tomto ohledu mě kniha uspokojila. Bohužel výbor zbytečně přidává některé povídky, které do něj nezapadají.
Poznámka na okraj: Dobový doslov dokázal z autora, který byl v podstatě šlechtic, udělat socialistu a revolucionáře.

19.03.2022 3 z 5

Sladká pomsta Sladká pomsta Jonas Jonasson

Jakože se v románu vyskytuje dost krav, je to kravina. Celé od začátku do konce prošpikováno humorem, u kterého jsem se ale snad vůbec nezasmál. Je to klábosení jenom pro klábosení. Byla by to možná pěkná zajímavá povídka na 10-20 stran a úplně by to stačilo. Spoustu zbytečného, ale na druhou stranu autor vůbec nedokáže lépe přiblížit, vystihnout hlouběji postavy. Vše je jen povrchní. Závěr jde úplně do kytek - žádné vyvrcholení, ale naopak to člověk dočítá jen proto, aby už byl na konci. Bohužel nejhorší autorova kniha (pardon, po Zabijákovi Andersovi), chybí jí lepší nápad, lepší životní postřehy. 60%, 13. 3. 2022.

13.03.2022 3 z 5

Dámský gambit Dámský gambit Walter Tevis

Geniální kniha geniálně napsaná geniálním Walterem Tevisem. To byl prostě koncert. Emocionální, poutavé, čtivé. Plný počet hvězd, 6. 3. 2022.

06.03.2022 5 z 5

Lenin: Osobnost, ideologie, teror Lenin: Osobnost, ideologie, teror Victor Sebestyen

Opravdu detailně propracovaná kniha, kde autor odvedl jistě hodně komplikovanou a náročnou přípravu. Poznáváme Lenina od jeho mládí až do smrti, poznáváme jeho povahu, vlastnosti, ale hlavně je vše zasazené do souvislostí, takže lépe chápeme, jak a proč došlo k revolucím v Rusku a proč se vývoj dále odvíjel a dokonce i v současnosti nyní odvíjí nejen v Rusku, ale v podstatě na celém světě. Velmi poučné čtení, navíc podané tak, že se dobře čte. Čtenář se neztrácí v množství informací a detailech, jak se někdy stává, a to také díky organizovanému členění knihy do kratších tematických kapitol. Rozsah knihy je enormní, uvedených 448 stran je trochu zavádějících, protože formát knihy je trochu větší, písmo je drobné a využití stran je s minimálními okraji. Při tradiční velikosti a sazbě by kniha dosahovala možná k 900 stranám. Dávám plných 5*, 5. 3. 2022.

05.03.2022 5 z 5

Penězoměnci Penězoměnci Arthur Hailey

Pohled do zákulisí jedné velké americké banky se Haileymu nepovedl tak dobře jako do zákulisí výroby aut či do zákulisí letiště. Čekal jsem hlubší, detailnější informace. Přesto jde o velmi dobré, zajímavé a občas i poutavé čtení. Navíc je to zajímavá exkurze do historie roku 1975, jak v té době (bez internetu) bankovnictví v USA fungovalo. 75%, 19. 2. 2022.

19.02.2022 4 z 5

Květinářka z Deauville / Zločin v boudě Květinářka z Deauville / Zločin v boudě Georges Simenon

Dva zajímavé případy detektivní kanceláře "O", jejímž šéfem je bývalý spolupracovník Maigreta velký Torrence a mozkem zrzavý mladík Emil. Simenon své fanoušky prostě nedokáže zklamat, tradičně výborně na malém prostoru dokáže vystihnout charaktery postav i atmosféru prostředí, takže jste rázem součástí příběhů. 80%, 13. 2. 2022.

13.02.2022 4 z 5

Tancuj, tancuj, tancuj Tancuj, tancuj, tancuj Haruki Murakami

Po přečtení této knihy Murakamiho definitivně přidávám ke svým oblíbeným spisovatelům. Nevím, jak to autor dělá, ale prostě se mi vždycky trefí do mého vkusu. S hlavním hrdinou si perfektně rozumím, nadpřirozena a tajemna je navíc v tomto románu jen tak akorát. Trochu jsem se obával závěru, ale zbytečně. Čtivé (místy výborně, místy trochu méně), napínavé, zajímavé, prostě bezva čtení (i když asi nesedne každému čtenáři). 85%, 12. 2. 2022.

12.02.2022 4 z 5

Prázdniny v Česku Prázdniny v Česku Ladislav Zibura

Zibura se vypracoval na profesionálního spisovatele, a to v dobrém smyslu. Jeho spisovatelský růst je znát knihu od knihy, a přesto zůstává sám sebou. Jeho humor (ač nemusí sedět každému) nevyprchává, ale nesnaží se za každou cenu být vtipný. Takže vyloženě humorné kapitoly (nejen ta s oslem, která mě fakt rozchechtala) se střídají s poznávacími (a Ladislav vyhledává ne tak známá místa a nebo o nich aspoň nepíše jak encyklopedie či cestovní průvodce) a s historicky vzdělávacími. Opět platí, že kniha je kvalitně a naprosto bezchybně provedená se spoustou ilustrací, které knihu velmi příjemně oživují. 75%, 6. 2. 2022.

06.02.2022 4 z 5

Muž, který spadl na Zemi Muž, který spadl na Zemi Walter Tevis

Film je můj oblíbený už hodně let a tak jsem uvítal, že u nás vyšla i tato knižní předloha. Ač působí jinak, než film, působí velmi, velmi přesvědčivě. Až mi bylo líto, že je román tak krátký. Nevím, jak to autor dokázal, ale kniha mě přitáhla jak magnet a nechtěla mě pustit. Výborné čtení za 5*. 1. 2. 2022.

01.02.2022 5 z 5

Láska je jen slovo Láska je jen slovo Johannes Mario Simmel

Kniha, od které se těžko odchází. Čte se to jedním dechem, zajímavý děj a ze života. Výborně a trochu netradičně vystavěný příběh. Autor navíc zakomponovává mnoho v té době aktuálních politických a společenských otázek, které už dnes nejsou tak žhavé, ale za historické připomenutí rozhodně stojí. Prakticky není co vytknout. 5*, 30. 1. 2022.

30.01.2022 5 z 5

Rakoncaj - Měl jsem kliku Rakoncaj - Měl jsem kliku Josef Rakoncaj

Exkluzivní kniha, a to po stránce obsahové i po stránce provedení. Vyprávění mě nenechá ani vydechnout, čtu se zatajeným dechem, vidím živě, co Joska prožívá, prostě paráda. Miluji knihy o výjimečných lidech, kteří zdolávají extrémní, neskutečné cíle za neuvěřitelných podmínek. A toto je přesně ten případ. Miloň s Josefem vyprávějí navíc takovým krásným stylem, nic nepřehánějí, nejdou do zbytečných detailů, je to krásný průřez celoživotní kariérou Pana (s velkým P) Rakoncaje.
Vydavatel Jota si tradičně na knize dal záležet, moc dobře udělaná, v textu jsem našel jedinou chybku. Snad drobná výtka může být k fotografiím. Naprosto chápu, že v určitých situacích a za určitých podmínek je jakákoliv fotka dobrá, na kvalitu se nedá v mnoha případech hledět. Bohužel ale některé fotky jaksi nevyšly tiskárně. Takže i když kniha může působit jako obrazová, doplněná textem, neberte to tak. Fotky výborně doplňují text, ale nejsou tím hlavním. (Téměř) plných 5*, 21. 1. 2022.

21.01.2022 5 z 5

Třikrát Kramer a Zondi Třikrát Kramer a Zondi James McClure

Až se ucho utrhne - přečetl jsem prakticky na jeden zátah, tak nějak mě to po chvíli upoutalo a velmi dobře se četlo. Mimochodem se dozvídáme zajímavé věci o JAR v době kolem roku 1974 - pro mnohé možná neznámé a překvapující. Samotná detektivní zápletka není nijak zvlášť se vymykající, ale to je možná dobře - nic přehnaného, prostě klasika, snad jen mírně překombinované, ale to je vlastně ta klasika. Dávám poctivých 75%.

Had - zpočátku dost chaotické, pak se trochu stabilizovalo a zdálo se, že to někam povede. Ta zápletka byla strašně slabá, no a nakonec z toho vzešlo něco totálně pomateného, že jsem to ani nepobral. 55%.

Čichám, čichám člověčinu - na rozdíl od předchozího Hada je román od začátku učesanější a dává víc smysl. Přesto mi přijde, že policejní postupy a vyšetřování jsou trochu podivné, autor se často ani nesoustředí na hlavní dějovou linii, která má různé odbočky a slepé cesty. Nakonec ale vše do sebe zapadne. 70%.

McClure má zajímavý styl psaní, který sice neoslňuje, ale celkem slušně se čte a nakonec si přece tak nějak nevědomky čtenáře získá. Přestože píše detektivky, jejich děj není nijak originální, vyšetřování také ne, ale je v tom ještě něco víc - zobrazení jižní Afriky, různé sociální vazby apod. Celkově dám tak 65-70%, ale v budoucnu bych se autorovým knihám nevyhýbal. 16. 1. 2022.

09.01.2022 3 z 5

Duše objevitelů pólu - Jak nás přežití učí porozumět životu Duše objevitelů pólu - Jak nás přežití učí porozumět životu Erling Kagge

Kratičká kniha, která obsahuje několik různorodých úvah o životě, jako např. o štěstí, o cílech, o rutinních zvycích apod. Autor občas cituje známé filozofy či jiné osobnosti a rozvíjí své vlastní myšlenky v návaznosti na svůj prožitý život a zkušenosti. S některými jeho závěry úplně nesouhlasím, s některými se ztotožňuji více či méně. Nejedná se o žádné hlubokomyslné nebo náročné čtení, ale knížka rozhodně stojí za přečtení - jaksi získáte možná ztracenou rovnováhu, klid v duši, motivaci... Nečekejte zajímavosti z autorových výprav na oba zemské póly a na Mount Everest. Tyto události Kagge jen zmiňuje v souvislosti se svými úvahami. Titul knihy je také hodně zavádějící, ale to je asi poslední, co mě trápí. 70-75%, 8. 1. 2021.

08.01.2022 4 z 5

Ovčácká chajda Ovčácká chajda Tim Winton

Dobře napsáno, napínavé, ale mám pár výhrad. Trochu hůř se četlo, protože bylo psáno nespisovně, hovorově, navíc přímá řeč nebyla uvozována. Volvox Globator opět "nezklamal" a v textu zanechal poměrně dost chyb. Kdy už se konečně tento vydavatel polepší? Dále tak asi ve dvou třetinách jsem najednou získal pocit, že to je román pro náctileté, i když to před tím tak nevypadalo. No a závěr hodně nedokončený, sice se dá říct, že to skončilo, ale Winton si evidentně nechal prostor pro pokračování. Z 80% tak kvůli zmíněným nedostatkům dávám 70%, i když ve výsledku 4* a nic to nemění. 7. 1. 2022.

07.01.2022 4 z 5

Vzpomínky a sny na obratníku Raka Vzpomínky a sny na obratníku Raka * antologie

Výbor obsahuje 11 povídek, které sestavil a odbornými komentáři opatřil mezinárodní tým editorů, což jsou čeští, slovenští a jeden dle jména tchajwanský (?) odborníci opatření tituly prof, Ph.D. apod. Výsledek tomu odpovídá - výbor není tak úplně určen široké čtenářské obci, soustředí se hodně na historické problémy Tchaj-wanu. Najdeme zde tak povídky slabší, těžko uchopitelné, přes průměrné až k několika zdařilým. Z výboru si čtenář bohužel neudělá jasnější přehled ani o tchajwanské literatuře, ani o jednotlivých autorech (to ale asi nebylo ani cílem a vlastně jakýkoliv výbor by na to nestačil). Odborný komentář je opravdu často dost odborný, ale aspoň jsem si odnesl nějaké informace o Tchaj-wanu, resp. jeho pohnuté nedávné historii (mluvíme v podstatě o období od konce 19. století, převážně ale o období po 2. světové válce).
Vzhledem k objemu knihy by jí lépe slušelo vázané vydání, brožované se růže drží. Jinak je kniha téměř bez chyb, přesto se nějaké najdou - na str. 89 se uvádí u spisovatele Lü Che-žuo (1914-1950), na str. 92 se uvádí, že zemřel v roce 1952.
Pro mě průměrný čtenářský zážitek obohacující historií Tchaj-wanu. 65%, 31. 12. 2021.

31.12.2021 3 z 5

Miroslav Pospíšil Miroslav Pospíšil Milan Krejčí

Jako bítešský rodák pana Pospíšila tak trochu znám, konec konců na fotkách z volejbalu i s "Božky" je s mým strýcem, jeho 2 obrazy máme v rodině. Snad proto mě kniha tak nadchla, protože se prostřednictvím ní dozvídám mnoho nového a zajímavého o "obyčejném" chlápkovi z malého města, ale též něco o Velké Bíteši, na obrazech poznávám známé Bítešáky a hlavně: vůbec jsem netušil, jak krásně Mirek maluje, jak se tento samouk umělecky vyvinul a vyzrál od sedmdesátých let, kdy jeho obrazy visely u mého dědy v obýváku. Kniha výborně provedená, ani po technické stránce jí není co vytknout. 100%, 27. 12. 2021.

27.12.2021 5 z 5

Taikó Taikó Eidži Jošikawa

Těžko je mi hodnotiti tuto bichli, vůbec mě nedostala. Neskutečné množství postav, hradů a měst jsem dokázal sledovat jen tak "přibližně, orientačně", což kupodivu většinou k chápání děje stačilo. Rozhodně to ale nebyl čtenářský zážitek, spíš to byl čtenářský t(r)est. V podstatě samý boj, neustálé ronění slz při jasné (zatažené, deštivé,...) obloze a pořád dokola. Autorův styl a podání rozhodně není čtivý, poutavý ani zajímavý. Posledních asi 200 stran už jsem se těšil, až knihu konečně dočtu a odložím. V závěru mě naštěstí čekal výborný doslov, který asi na 5 stranách shrnul nejen celý román, ale dokonce podal ještě více informací, díky za něj! Je třeba dodat, že kniha byla velmi precizně připravena, nejenže jsem si všiml pouze 2 chyb, ale překlad byl kompletně zrevidován, upraven a doplněn.
Nutno dodat, že román vycházel časopisecky na pokračování v letech 1939-1949, což vypovídá o jeho obsáhlosti a obsahu. Z mé zatím jedné zkušenosti (s Čapkovým románem) nutno říct, že romány na pokračování jsou kapitola sama pro sebe, nedá se to příliš srovnávat s románem psaným "v celku". 60%, 27. 12. 21.

27.12.2021 3 z 5