mgeisselreiter mgeisselreiter komentáře u knih

Už ne tak nápadité a zábavné jako Stoletý stařík, někdy skoro až nudné (ale to jen výjimečně). Autor dobře zakomponovává aktuální politické události a obvykle dost přesně uhodí hřebíček na hlavičku, především Trumpa vystihuje docela přesně. Je to lehké, zábavné a oddechové čtení. Při 70% je to spíš ke 4*, protože 3* by byly opravdu málo. 13. 11. 2021.

20.11.2021 4 z 5

V černošské čtvrti V černošské čtvrti Georges Simenon

Psychologický román z rané Simenonovy tvorby. Zpočátku jsem se nemohl začíst a říkal si, že to ještě není ten skvělý spisovatel, ovšem asi od dvou třetin jsem četl jedním dechem - perfektní zakončení, až bych chtěl dát 5*, ale vzhledem ke slabšímu rozjezdu hvězda dolů. 7. 11. 2021.

07.11.2021 4 z 5

Pátrání po Schrödingerově kočce: Kvantová fyzika a skutečnost Pátrání po Schrödingerově kočce: Kvantová fyzika a skutečnost John Gribbin

Velmi zajímavá kniha, která ovšem předpokládá, že čtenář je na poměrně dost vysoké intelektuální úrovni. Přiznám se, že něco přes polovinu knihy jsem stačil sledovat a chápat a připomínal si školní učivo. Později jsem se ale téměř ztrácel. Autor totiž postupoval tak, že začínal jednoduššími věcmi a především se snažil je dost podrobně vysvětlit. Později ale přichází spoustu věcí, které zmíní, ale nijak nepřibližuje. I tak, i když čtenář nechápe podstatu, dokáže si alespoň představovat opravdu neskutečné a fantastické věci.
Gribbin podává hodně složité téma hodně přijatelným způsobem, což není vůbec snadné. Kniha je vzhledem k obsahu velmi stará, zajímalo by mě, kam vývoj a věda pokročily do současnosti. Kniha je velmi dobře přeložená, ale bohužel obsahuje velké množství tiskových chyb. 80%, 7. 11. 2021.

07.11.2021 4 z 5

Všichni lidé bratry jsou Všichni lidé bratry jsou Johannes Mario Simmel

(SPOILER) Velmi šikovně a zajímavě vystavěný román, kde se hned v úvodu dovídáme prakticky pointu, ale vůbec to nevadí. Autor jde hodně do detailů, často odbočuje a vrací se, což mi zpočátku trochu vadilo, ale nakonec se ukázalo, že to je jen správně. Kniha přináší možná až nečekaný pohled na německou společnost konce 60. let, kdy se do popředí politiky dostávají zase nacionalisté a dá se říct, že i neofašisté. Zajímavý je i pohled do podsvětí, kde hledaní váleční zločinci si žijí jako páni, každý na každého něco ví, něco má, každý je držen v šachu (ostatně tak to funguje po věky věků i v současnosti). Celá společnost včetně policie je prolezlá zrádci. I když se jedná jen o Simmelův (nejspíš dost levicový) pohled, určitě na tom něco je. Rád bych si přečetl nějaký takovýto obdobný román, ale ze současného Německa.
Samotný děj se sice dost dobře vymyšlený, přesto sem tam mě autor nepřesvědčil o věrohodnosti. Není to ovšem pravdivý dokument, ale hodně pravdivý román dle skutečných událostí. Výborné čtení. 85%, 31. 10. 2021.

31.10.2021 4 z 5

Děti Volhy Děti Volhy Guzel Jachina

Zajímavě podaný život Němců žijících na počátku 20. století v povodí Volhy. Pěkně se čte a zároveň čtenáři odkrývá některé reálie kruté doby stalinismu. To poodkrývání je ale jen takové nesmělé, čekal jsem trochu víc. 75%, 23. 10. 2021.

23.10.2021 4 z 5

Smrt nemá tvář Smrt nemá tvář * antologie

Pro mě se jedná o cenný paperback. V roce 1991, krátce po sametové revoluci, vycházely takového řekl bych dnes již raritní knížky. Až na jednu slabší povídku se jedná o velmi slušný výběr detektivek, i když poněkud roztříštěný, což mi ovšem nevadí. Hodně povídek je od českých autorů a většinou reflektují porevoluční období, je to obrázek doby. Někteří zahraniční autoři patří mezi známé hvězdy, ale i ostaní ve výběru mají co říct. Kniha je hezky a bohatě ilustrovaná. 75%, 16. 10. 2021.

16.10.2021 4 z 5

Prázdniny v Bergeracu Prázdniny v Bergeracu Georges Simenon

Jeden z raných Simenonových románů s Maigretem, kde autor už nezapře svůj styl, který mám tak rád. Strohou a stručnou formou perfektně líčí postavy a prostředí, takže jsem okamžitě ve svých představách na místě děje. Děj samotný pro mě nehraje prioritní roli, pro skalní příznivce detektivního žánru je možná slabý, mě ale zcela uspokojuje a podobně jako u skvělých francouzských filmů let sedmdesátých a osmdesátých rád přimhouřím oko při nějaké té drobné nepřesnosti. 85%, 10. 10. 2021.

10.10.2021 4 z 5

Přítelkyně z mládí Přítelkyně z mládí Alice Munro

Žena o ženách pro ženy - tak na mě jako na muže působí tato sbírka. Věřím, že pro ženy může být kniha mnohem zajímavější, než byla pro mě. Prostě mě nezasáhla. 65-70%, 6. 10. 2021.
Uživatelka madlenka3189 ve svém komentáři přesně vystihla to, co si myslím i já.

06.10.2021 3 z 5

Tam za řekou je Argentina Tam za řekou je Argentina Jiří Hanzelka

I po mnoha letech (cesta se konala v roce 1948, vydání z roku 1963 - několik doplnění) kniha neztrácí na poutavosti a zajímavosti. V době vydání to musel být bestseller, tolik informací na tu dobu muselo být pro čtenáře úchvatných. Pro současného čtenáře je to velmi zajímavá výprava do historie. Kniha obsahuje opravdu velké množství fotografií, část dokonce barevných. Prostě je jasné, proč duo Hanzelka - Zikmund jsou legendy. 75%, 28. 9. 2021.

28.09.2021 4 z 5

Na konci cesty Na konci cesty John Barth

Pozoruhodná kniha, která se i přes občasné filozofické rozmluvy čte velmi dobře. Řekl bych, že je určena trochu náročnějším čtenářům. Děj mě tak zaujal, že jsem se těšil, až budu moct ve čtení pokračovat a nechtělo se mi ani četbu přerušit. Tentokrát dám 5*, 21. 9. 2021.

21.09.2021 5 z 5

Paní Curieová Paní Curieová Ève Curie

Autorce, dceři slavné vědkyně, se podařilo napsat opravdu čtivé dílo. Svou maminku líčí maximálně nezaujatě, ale zároveň velice lidsky. Dozvídáme se o její skromnosti, genialitě, neskutečné píli a dřině, kterou podstupovala. O jejích vědeckých objevech se dozvídáme prostě, nejde o žádné složité vědecké líčení, přesto nemíjí svou podstatu.
Vydavatelství patří velký dík za tuto knihu, kterou nejen oprášilo, ale opravdu pečlivě doplnilo o chybějící dříve cenzurované části. I když jde jen o "paperback", je kniha doplněna množstvím fotografií, nechybí doslov, v celém textu jsem postřehl asi jen jednu chybu. Dávám plných 5*, 12. 9. 2021.

12.09.2021 5 z 5

Třikrát život a skutky soudce Ti Třikrát život a skutky soudce Ti Robert van Gulik

Záhada čínského zlata - moc chytře a inteligentně vymyšlené a čtivě napsané. 80%, 29. 8. 2021. Vyšlo 1959, ale dějově předchází dříve vydanému románu Záhada čínského bludiště (1957).

Záhada čínského bludiště - opět zábavné a chytré, ale tentokrát to autor trochu přehnal se zápletkou, jde totiž o mnoho zápletek dohromady, takže chvílemi už to bylo na mě až moc. Dá se to ale vše sledovat, aniž by čtenář nějak tápal. 80%, 5. 9. 2021.

Záhada čínského hřebíku - zase až moc zašmodrchané, ale příjemné počtení. 80%, 16. 9. 2021.

Doslov od Zlaty Černé přináší čtenáři mnoho dalších informací o všestranně nadaném van Gulikovi, o pozadí vzniku románů s čínskou tématikou soudce Ti atd. Dozvídáme se, že příběhy soudce Ti jsou na základě skutečných událostí, kdy opravdový Ti žil v letech 630-700, nicméně většina příběhů o něm byla napsána později a zrcadlí se v nich zvyklosti převážně 16. století. Čtenář ve van Gulikových příbězích načerpá množství informací o životě ve staré Číně. A přidám ještě jednu citaci z doslovu: "Van Gulikovi příběhy krom toho, že mají výborně vykreslené postavy, jsou i napínavé a autor umí vytvářet situace, v nichž je čtenáři přijatelný i určitý mravní závěr a naučení. Podle staročínských pramenů jeho detektiv řeší vždy více případů najednou, zpravidla tři, a ty jsou mnohdy na sobě nezávislé."

Když to vše shrnu, jedná se o velmi zajímavé netradiční detektivní historické příběhy obsahující humor, historické poučení, napětí i dobrodružství. 80% je spíš střízlivé ohodnocení této nadprůměrné knihy. Rád si přečtu i další příběhy soudce Ti. 19. 9. 2021.

29.08.2021 4 z 5

Večerní zprávy Večerní zprávy Arthur Hailey

Další autorův propracovaný pohled do zákulisí, tentokrát televize a televizního zpravodajství. Čtenář bude možná jako já překvapen, jak v době vzniku (dnes bych řekl, že už asi ne) byli moderátoři a další televizní pracovníci vysoce odměňováni a jaký luxusní život vedli, ovšem na úkor svého soukromého života a často s velkým rizikem.
Příběh má velmi jednoduchý děj, ovšem Hailey ho dokázal roztáhnout na více než 500 stran. V mnohém je to dobře, ale přece jenom tím děj hodně ztrácí na dynamice a napětí, i když o to asi primárně nešlo. Na rozdíl od „Letiště“ a „Kol“ však autor čtenáře tolik neobohacuje, prostě v předchozích knihách jsem se dozvěděl víc zajímavých informací a byl tím více obohacen.
Kniha vydaná krátce po sametové revoluci bohužel trpí množstvím chyb. Přes všechny výtky velmi dobré čtení, 75%, 29. 8. 2021.

29.08.2021 4 z 5

Prázdniny v Evropě Prázdniny v Evropě Ladislav Zibura

Ladislav ve své čtvrté knize dosáhl "dospělosti". Tím myslím, že jeho literární styl dospěl, a to v dobrém slova smyslu. Jeho prvotina byla výborná kniha začátečníka, v dalších dvou knihách se autor stále ještě trochu hledal. Prázdniny v Evropě je čtivá, velmi zajímavá kniha s neskutečným množstvím drobných zážitků a postřehů. Čtenář se tak dozvídá tolik informací, že si je nemůže ani všechny uložit v paměti a tak může knihu klidně po kratší (či delší) pauze znovu začít číst od začátku a určitě se nebude nudit. Povídání je totiž prošpikováno Ziburovým nezaměnitelným humorem.
Kniha je opět provedena na výbornou s minimem chyb, s množstvím veselých ilustrací a doplněna faktografickými zajímavostmi na samostatných stranách. Plných 5*, 15. 8. 2021.

15.08.2021 5 z 5

Spolčení ničemů Spolčení ničemů Maxime Chattam (p)

Moderní krimi, která se dobře čte, chce přitáhnout čtenáře hlavně svou neuvěřitelnou hrůznou krutostí. Autor šokuje, ale to je tak vše. Jedná se o průměrnou detektivku, jejíž děj se občas rozprostře dál z Francie, kde ale jaksi zamrzá a nijak moc do příběhu nezapadá. Vysoké hodnocení je nejspíš od fanoušků takovéhoto druhu thrillerů, já jsem ale konzervativnější čtenář a moc mě to nebere. 65%, 1. 8. 2021.

01.08.2021 3 z 5

Normální lidi Normální lidi Sally Rooney

Typ knihy, kdy se těším, až budu moct pokračovat v dalším čtení. Velmi zajímavý náhled do vztahu dvou komplikovanějších osobností. Vlastně ti dva hrdinové možná ani nebyli tak komplikovaní, jak si o sobě mysleli, ale prostě mezilidské vztahy a také vztahy dvou (mladých) lidí není nic jednoduchého a už vůbec ne přímočarého. Autorka čtenáři ukazuje, že život je složitější, než by se mohlo zdát. 25. 7. 2021.

25.07.2021 5 z 5

A co to má co dělat se mnou? A co to má co dělat se mnou? Sacha Batthyany

Jednoduchý příběh, který by se dal napsat na jednu stranu, případně rozvést na pár stran. Autorovi se ale podařilo poměrně čtivě rozvést děj do více rovin, nechybí ani postřehy ze současného Švýcarska. Pro čtenáře také může být zajímavé to, že se dozví možná ne až tak známé informace z historie našeho blízkého souseda Maďarska. 70-75%, 18. 7. 2021.

18.07.2021 4 z 5

Nebeský vězeň Nebeský vězeň Carlos Ruiz Zafón

Po románu Stín větru, který mě okouzlil, je toto druhá kniha od Zafóna, kterou jsem četl. Nebeský vězeň mě bohužel zklamal. Kouzelná a tajemná atmosféra chybí, děj není nijak zvlášť zajímavý ani nápaditý ani příliš originální, má i sem tam logické trhlinky. Není to úplně špatné čtení, ale na rozdíl od Stínu větru je to druhá liga. 65%, 14. 7. 2021.

14.07.2021 3 z 5

Sám sobě psem Sám sobě psem Jan Venca Francke

Neskutečné zážitky z opravdu extrémních závodů napsané čtivě a poutavě. Kniha dobře provedená, téměř bez chyb. Oživeno množstvím fotografií a doplněno veselými kresbičkami. Snad jen drobná výtka - těch asi 4-5 opravdu sprostých slov šlo vynechat. 5*, 28. 6.2021.

28.06.2021 5 z 5

Kokoro Kokoro Sóseki Nacume

Román se krásně čte, jde o zajímavé vyprávění. Čekal jsem možná trochu víc "zápletky", trochu víc děje, nicméně jsem spokojen. Kniha obsahuje doslov Igora Cimy, který podrobně a detailně rozebírá život autorův a román samotný v souvislosti s dobou a prostředím vzniku. Dává čtenáři nahlédnout, že děj románu není tak jednoduchý, jak se může zdát.
Kniha bohužel trpí tiskovými chybami, už na přebalu je chybně uveden rok úmrtí autora.
Já jsem v díle nehledal ani neshledal žádné hluboké myšlenky v něm ukryté a ani po jejich odhalení v doslovu si s tím hlavu nelámu. Četl jsem pro potěchu a relaxaci a v tom mě román nezklamal. 75%, 21. 6. 2021.

21.06.2021 4 z 5