mgeisselreiter mgeisselreiter komentáře u knih

Co nesmíte vědět! Co nesmíte vědět! Michael Morris

Vidím, že kniha je zde hodně dobře hodnocená, nejspíš proto, že ji čtou fanoušci konspiračních teorií. Já knihu dostal, proto ji i přečetl. Autor se snaží být seriózní, což se mu z počátku celkem daří, ale ke konci už je to opravdu silné kafe. Kniha je celkem bohatě ozdrojována, bohužel zdroje jsou hlavně k celkem běžným tématům. Jak ale dochází na konspirace, najednou zdroje chybí nebo jsou jaksi neseriózní. A závěr knihy je už totální úlet - choďte do přírody a hlavně si nikdy nepůjčujte od bank. Rady nad zlato. I když se říká, že na každém šprochu pravdy trochu, zde bych i toto bral hodně s rezervou. Morris splácal dort pejska a kočičky. Absolutně neseriózní kniha, manipulující, navíc se spoustou tiskových chyb. 40%, 11. 10. 2022. Výborné komentáře, se kterými se ztotožňuji: marvan00, gladya.

11.10.2022 2 z 5

Afterdark Afterdark Haruki Murakami

U tohoto krátkého románu opět smekám, jak autor ve svém věku dokáže tak krásně zobrazit mladé lidi. Kniha vyniká živě podanou atmosférou nočního Tokia. Jen ta „hororová“ část není vůbec hororová, jak je prezentováno, a kniha by se dle mého názoru bez ní obešla, ale jak jsem již pochopil, Murakami prostě nadpřirozenou linkou své knihy pravidelně doplňuje. Někdy je to příjemné a zajímavé osvěžení (někdy je to dokonce nosná část románu), ne však v tomto případě. 75%, 9. 10. 2022.

Detektiv Detektiv Arthur Hailey

Hailey se jako vždy snažil přiblížit čtenáři dané prostředí a problematiku, což v tomto případě nebylo až tak složité, neboť práce kriminální policie je již dost dobře zmapována v mnoha detektivkách a filmech. Autor přesto přináší o něco detailnější vhled, jehož výsledkem je zajímavá detektivka, která se dobře čte a čtenáři přináší i některé méně známé prvky ze zákulisí. Jedná se ale hlavně o specifické záležitosti USA, takže české čtenáře některé části nemusí zaujmout a zajímat, ale na škodu to není. 75%, 9. 10. 2022.

Předivo času Předivo času Clifford D. Simak

Čtivý a zajímavý román, který nestárne. Prostě klasika. Za zmínku stojí podrobný doslov a kompletní přehled autorovy tvorby. 75%, 7. 10. 2022.

Arthur & George Arthur & George Julian Barnes

Velmi zajímavý pohled na podivuhodný soudní případ podaný nevšedním stylem. Chápu, proč je román u odborné veřejnosti vysoce ceněn, což rozebírá i hodně podrobný doslov. Vysvětluje, jaké literární (ne)techniky autor používá apod. Pro mě osobně je ale důležité, že se mi kniha líbila, bez ohledu na literární teorie. A mně se opravdu velmi líbila, i když byly občas i pasáže trochu nudnější a nezáživnější. Celkově tedy 75-80%, 6. 10. 2022.

Appalačská stezka Appalačská stezka Bill Bryson

Bill Bryson je zábavný, poučný, zajímavý, čtivý, poutavý, ani chvíli nenudí, a to může psát o čemkoliv. Jinak než 5* ani nelze. 2. 10. 2022.

02.10.2022 5 z 5

Jak voní tymián Jak voní tymián Marcel Pagnol

Tatínkova sláva - krásně napsané, až je ta příroda cítit. I filmové zpracování z roku 1990 je stejně povedené. 5*, 20. 9. 2022.
Maminčin zámek - skoro jako Tatínkova sláva (a platí i pro film z roku 1990), snad jen o něco méně poutavé, příběh o něco málo méně zajímavý. 5*, 26. 9. 2022.
Čas tajemství - část příběhu se objevila také v jednom z výše uvedených filmů. Vyprávění je stále moc pěkné. 4-5*.
Čas lásek - i tyto příběhy jsou poutavé, zajímavé a jsou svědectvím své doby. Tato část vyšla až posmrtně, autor ji nestačil zpracovat do finální podoby, je tedy malinko neuspořádaná, ale příběhy jsou opět velmi poutavé. 5*.
Celkově je celá kniha krásné milé počteníčko, i po technické stránce je výborně připravená a za zmínku stojí i doslov, objasňující především vznik této knihy. 5*, 1. 10. 2022.

20.09.2022 5 z 5

Tanec s gestapem Tanec s gestapem Paul Dukes

Toto je jedna z nejlepších "detektivek", co jsem kdy četl. Detektivka v uvozovkách, protože to je skutečný příběh, ale perfektně vylíčen. Příběh je to vlastně dost banální, ale autor se v pátrání ničím nenechá zaskočit, ničím nenechá odradit, nenechá si věšet bulíky na nos a prověří každičkou drobnost. Jeho líčení je poutavé, neobyčejně čtivé a občas i zábavné, přináší výtečné dobové svědectví a postřehy, no téměř to nemá chybu. Kdybych snad měl výborně připravené knize něco maličko vytknout, tak snad jen to, že současné fotky (hlavně str. 212 a 213) jsou silně amatérské ve srovnání s dobovými a že doslovy jsou hodně zaměřené na vilu Tugendhat a méně již na samotný příběh a autora (tomu je sice též věnován prostor, ale přijde mi, že po dočtení všech doslovů to snižuje zážitek / odvádí pozornost od samotného neskutečného pátrání). Plných 5*, 18. 9. 2022.

18.09.2022 5 z 5

Ostrov ztracených vzpomínek Ostrov ztracených vzpomínek Jóko Ogawa

Kniha nepatří mezi strhující, ale poutavé, záhadné, zajímavé. Má něco maličko z Kafky, trochu víc z Murakamiho, ale jsou zde i další vlivy a paralely, které rozebírá výborný doslov překladatele Petra Holého. Přiznám se, že mé zaujetí ke konci začínalo slábnout, vše se již hodně opakovalo a chyběl mi další zajímavý vývoj. Z původně zamýšlených 85% tak dávám 80%. Kniha z nakladatelství LEDA je výborně připravená a moc se mi líbilo rozvolněnější řádkování - kniha se tak velmi dobře čte. 17. 9. 2022.

17.09.2022 4 z 5

Enderova hra Enderova hra Orson Scott Card

Moje první setkání s tímto autorem dopadlo velmi dobře. Téměř celou knihu jsem přečetl na jeden zátah, což vypovídá o tom, že se četla dobře, že nenudila, že byla zajímavá, a to i přesto, že nejsem vůbec fanda do válčení a vojenské taktiky. Z tohoto důvodu mě nezajímaly pasáže věnující se bojové strategii, kterých ale naštěstí nebylo tolik. Když to shrnu, námět je taková klasická stará škola sci-fi, o které není třeba moc polemizovat - je to či není uvěřitelné, to je na každém, ale je třeba to brát tak, jak to je a není účelem to řešit. Trochu víc možná někdo řeší to, jakým jazykem mluví a jak se chovají opravdu malé děti - to je méně realistické, ale opět není nutné to nijak řešit. Prostě se nechce unášet příběhem a vychutnávejte si ho. Za pozornost stojí doslov, detailně pitvající celé autorovo dílo. 75-80%, 12. 9. 2022.
Dodám, že ač jsem s románem spokojen, mám jaksi dojem, že už nic od autora číst nemusím, že vše ostatní bude jen slabší pokračování.

12.09.2022 4 z 5

Gorily v mlze Gorily v mlze Dian Fossey

Je dobře, že tato kniha existuje, ovšem po literární stránce je to průměr. Dozvídáme se mnoho zajímavého o gorilách, občas poutavým příběhem, častěji téměř nudným líčením kdo ze které opičí skupiny kam přeběhl, kdo se komu narodil apod. I když je kniha už historický dokument, ničemu to nevadí. Bylo by zajímavé se na problematiku podívat aktuálně... 75%, 10. 9. 2022.

10.09.2022 4 z 5

Chiméra 38 Chiméra 38 Kjell Westö

Kniha se dobře četla, ale očekával jsem, že se dovím něco zajímavého z historie, což se stalo vlastně jen díky velmi dobrému doslovu. V ději se autor až moc snaží zobrazovat reálie té doby - film a jeho hrdiny především ale nejen to. Pro běžného českého čtenáře je to nic neříkající, asi jako kdyby někdo vyzdvihoval Buriana, Marvana, Gollovou apod. Historické pozadí - především bílí vs rudí, není prakticky vůbec osvětleno. A hlavní dějová zápletka je vyloženě chabá. Z mého pohledu je román hodně přeceňovaný anebo je to tak, že sice není nic moc, ale většina dnes vycházejících knih je ještě mnohem slabších? 60-70%, 29. 8. 2022.

29.08.2022 3 z 5

Běhání Běhání Libor Soumar

Kniha mi přijde až moc odborná a teoretická, ale i z tohoto pohledu je zajímavá a užitečná. Nevím, jak ji hodnotí pokročilí běžci, já mezi ně nepatřím. Dělám spíš rekreačně cyklistiku a veslování a tak jsem zde hledal nějaké univerzální informace, které jsem i našel. Při 70% dám 3*, 23. 8. 2022.

23.08.2022 3 z 5

Jak to vlastně bylo? Jak to vlastně bylo? Julian Barnes

Kniha má perfektní rozjezd, výborně se čte a je nejen zajímavá, ale i zajímavě vystavěná. Bohužel toto okouzlení u mě postupně vyprchává, takže asi tak po polovině, snad až ve dvou třetinách, se začínám nudit, navíc autor začíná až moc experimentovat - často téměř není poznat, kdo právě hovoří, čtenář i přes vynucené soustředění jaksi ztrácí pozornost. Takže závěr přečten spíš z nutnosti, než z potěšení. Od 80% ke slabým 60%, celkově 75%, 21. 8. 2022.

21.08.2022 4 z 5

Fatu-Hiva Fatu-Hiva Thor Heyerdahl

Kniha byla v této podobě napsána v roce 1974, ale děj se odehrává v roce 1938. To v sobě má to kouzlo, že autor sice líčí fantastické zážitky z mládí, kdy mu bylo 24 let, ale tak trochu už svět poznal a přidává i své zkušenosti a poznatky jako šedesátník.
Samotný příběh je opravdu téměř neskutečný. Jaký byl svět ani ne před 100 lety jiný, a přesto už i v té době Heyerdahl hledal útěk před civilizací. Přitom jen dostat se na Fatu-Hiva bylo nesmírně komplikované. I když autor velmi dlouho hledal místo na světě, které bylo co nejméně zasaženo moderní civilizací, ani zde její stopy nechyběly. Na druhou stranu také ztratil nemálo ideálů o neposkvrněné přírodě a primitivní civilizaci. Ale to už bych moc prozrazoval, raději si knihu přečtěte, opravdu je to neuvěřitelný pohled na nás samé celkem nedávno, navíc v mnohém aktuální a současný! Plných 5 * nedám jen proto, že některé části byly až trochu nudné, jak autor filozofoval a rozjímal. Při 90% na hraně 4*, 19.8. 2022.

19.08.2022 4 z 5

Tep prachu Tep prachu Tim Winton

Pro mě slabší než Ovčácká chajda a s ještě víc výhradami. Knihu jakoby psali 2 autoři, nebo jakoby autor napsal první část, pak si dal oddych a začal druhou část úplně jiným stylem. Ten byl rozhodně zajímavější a poutavější, než první část, která mě téměř nezaujala. Winton navíc s oblibou používá poměrně často dost sprosté výrazy, bez kterých by to taky šlo. Celé dílo mi přijde zvláštním způsobem "vyumělkované", ovšem hlavní postavy autor nedokázal dle mého soudu dost dobře vykreslit. A v neposlední řadě Volvox Globator opět nasekal v textu nemálo chyb. Sečteno a podtrženo: první část stěží za 60%, druhá snad i nad 70%, celkově 3*. 10. 8. 2022.

10.08.2022 3 z 5

Vábení hor Vábení hor Jon Krakauer

Kniha přináší 11 reportáží (či příběhů nebo jak to nazvat), které již dříve vyšly časopisecky, a poslední příběh je napsán pro tuto knihu, i když je vlastně svým dějem nejstarší. Pro milovníky dobrodružství a extrémních výkonů především při zdolávání hor je to jistě velmi dobré čtení, a to především díky výbornému stylu Jona Krakauera. I když jsou reportáže z konce 80. let, pro mě neztrácejí na zajímavosti a čtivosti. 75-80%, 2. 8. 2022.

03.08.2022 4 z 5

Paní Bovaryová Paní Bovaryová Gustave Flaubert

Chápu, že kniha v době uvedení mohla vzbudit velký zájem a rozruch. Mně styl psaní přišel hodně ukecaný, asi tak, jako když vám někdo chce něco povědět, ale mele o všem možném kolem, až ho přestanete vnímat a myslíte na něco jiného. Takže děj se trochu ztrácí, ale jsou části, které nenudí a čtou se dobře. Na druhou stranu ta omáčka kolem hodně dokresluje dobu. Před osmi lety jsem viděl filmové zpracování z roku 1991 od Claude Chabrola, které vystihuje i tuto knihu: "Sledujeme nesympatickou hlavní hrdinku nudným, plytkým a přehnaně dlouhým filmem." 60%, 31. 7. 2022.

31.07.2022 3 z 5

Mé srdce pohřběte u Wounded Knee Mé srdce pohřběte u Wounded Knee Dee Alexander Brown

Moc pěkně napsané, čtenář si dokáže udělat dost dobrou představu, jak to bylo s útlakem, diskriminací a likvidací indiánů v období 1860-1890. Mnoho skutečných citátů, autor se snaží držet nestranný pohled, i když všechny příběhy jsou postaveny především z pohledu indiánů a na běloších zde není téměř nic pozitivního. Kniha na mě dost zapůsobila, nebude sice patřit mezi mé úplně top knihy, ale kdybych dal jen 4*, nebylo by to dostatečné. 29. 7. 2022.
Doporučuji ovšem přečíst výborný komentář uživatele jave - opravdu to chce se na knihu podívat s odstupem a více kriticky.

29.07.2022 5 z 5

Sucho Sucho Jane Harper

Z mého pohledu trochu přeceňovaná kniha. Čte se velmi dobře, zdá se, jak to odsýpá, ale když se pak zamyslíte, zjistíte, že se to vlastně vleče, je to zbytečně natahované. Závěr začíná být více napínavý, ale bohužel vyplouvá na povrch několik chyb v příběhu (ve vyšetřování...), takže ze zdánlivě realistického románu se stává tak trochu thriller amerického stylu - zkonzumuj, užij si to a moc o tom nepřemýšlej a zapomeň. Prostě není to špatné, ale u mě při 70% za 3*, 21. 7. 2022.

21.07.2022 3 z 5