micha-ella micha-ella komentáře u knih

Poslední člověk Poslední člověk Mary Wollstonecraft Shelley

Obsáhlý román s pěti sty stránkami, který jsem si půjčila kvůli lákavému názvu a taky proto, že předchozí knížka autorky se mi líbila. Začátek příběhu se mi četl, jako když másla ukrajuje, blahodárný minulý čas! (Kam se hrabou současní autoři se svým stylem přítomného a budoucího času!) Příběh se vleče a houstne, pořád jsem čekala, kdy už v tahanicích lásky, rodinných vztahů, válek, bojů a světového moru začne prosvítat technický rozvoj předchozího století -nic. Názvu plně odpovídaly až poslední dvě kapitoly, není to tedy žádný Malevil.

26.07.2024 3 z 5

Nejvyšší karta Nejvyšší karta Petra Hůlová

Znovu jsem vzala tuhle knížku na milost a tentokrát jí přečetla celou. Rozhodně to není žádné eso, spíš hodně nečtivý text. Autorka píše o autorce, v podstatě o sobě, například - cituji - "V mé nové knize si myslím to, co považuji za správné, protože klíčem ke změně světa je popis, který novou podobu světa napomáhá uskutečnit tím, že jí zahrnuje do způsobu, jakým zaznamenává jeho fungování, a v osobní rovině platí něco podobného." Za takové krkolomné souvětí by paní autorku nepochválil ani učitel slohu na základce. Nejhezčí knížka byla Paměť mojí babičce, pak už to bohužel jde z kopce.

16.04.2024 1 z 5

Dlouhý okvětní plátek moře Dlouhý okvětní plátek moře Isabel Allende

Tahle knížka nebyla pro mne. Historii Španělska a Chile znám matně ze školního dějepisu a ani dneska mě valně nezajímá. Mějte mě za ignoranta, ale už několikrát jsem použila rčení: "historie je mi lhostejná, zajímá mě budoucnost, protože v ní chci strávit zbytek svého života." Z historie se nikdy nikdo nepoučil, protože se stále opakuje a bude opakovat nerovnováha zla a dobra. Hrůzy války, propletené osudy množství lidí a jejich vztahů jsou v této knížce popsány výborně, každopádně je to kvalitní román, u kterého si milovníci takových obsáhlých ság přijdou na své.

10.04.2024 3 z 5

Jediný okamžik Jediný okamžik Linda Green

Seznam, v čem je Finn divný, by z poloviny vystihoval i mne. Proto jsem si myslela, že se mi knížka bude líbit, ale byla smutná, zdlouhavá a vadil mi roztrhaný děj.

30.03.2024 3 z 5

Třetí světlo Třetí světlo Claire Keegan

Stejně jako Takové maličkosti - hezké, plné citů, krátké, s výstižnými větami. U dlouhých tlustých románů někdy ztratíte chuť číst dál, tady to nestihnete.

28.02.2024 3 z 5

Jeptiška / Rameauův synovec / Jakub fatalista a jeho pán Jeptiška / Rameauův synovec / Jakub fatalista a jeho pán Denis Diderot

Přečteno kdysi dávno a teď znovu, krátce a rychle z nedostatku jiného čtiva. Už klasiky neobdivuju jako v mládí, tady mi vadila bigotnost všech lidí i hlavní hrdinky. Jiná doba jiné mravy, ale zlo a dobro pořád stejné.

22.02.2024 3 z 5

Jdu Jdu Jean Echenoz

Mně tedy nebavil ani styl ani obsah, do čtení jsem se vyloženě nutila a to u beletrie považuju za ztrátu času. Naštěstí ta knížečka byla malinká. Cenu bych za ní nedala.

07.02.2024 2 z 5

V zahradě zášti V zahradě zášti Camilla Bruce

Téměř nekonečný román podložený skutečností. Četla jsem ho s přestávkami, protože pro mne se ten příběh dal jen těžko strávit. Literárně výborné, ale ke konci už se mi to nechtělo číst, nezajímalo, nebavilo, nelíbilo.

25.01.2024 3 z 5

Rodina z podkroví Rodina z podkroví Lisa Jewell

Střídání tří příběhů s množstvím postav se začne spojovat až po sté stránce, takže do té doby mi to hodně vadilo, nemám tento styl ráda, i přeskakování v časových linkách mi přijde zbytečné. Propletený děj mě pak už bavil, sic nebyl příliš přesvědčivý.

13.12.2023 3 z 5

Nejvyšší karta Nejvyšší karta Petra Hůlová

Nebavilo mě to, nedočetla jsem.

02.12.2023 1 z 5

Kde zrovna jsem Kde zrovna jsem Jhumpa Lahiri

Hezké, lehké, milé.

03.11.2023 4 z 5

Neboj se Neboj se Lisa Gardner

Nic pro mne. V podstatě jsem tuhle detektivku prolítla a zdálo se, že sem tam vynechaná stránka vůbec nevadí. Divná dvojice sester mi přišla neuvěřitelná, praktiky vraha ještě neuvěřitelnější. Ne.

28.10.2023 2 z 5

Jen moje štěstí Jen moje štěstí Adele Parks

Docela se mi to líbilo, mohlo to být kratší. Přišlo mi divné, že taková solidní žena má za manžela úplného troubu. Po večírku a zmizení dcery už jsem tušila, jak to asi dopadne, konec byl výborný, nemýlila jsem se.

21.10.2023 3 z 5

Annin útěk Annin útěk Mattia Corrente

Tolik chvály! Mně to přišlo jako obyčejný, dost rozvláčný příběh, který mě chvílemi i nudil.

02.09.2023 3 z 5

Služebná Služebná Alicja Sinicka

Nemůžu hodnotit, opustila jsem tuhle knížku na straně 100. Prostě mě to nebavilo, přišlo mi, že tajemné narážky jsou průhledné, hrdinka nedovtipná a celé je to takové prvoplánové. Ale třeba se mýlím, když nevím, jak to dopadlo.

30.05.2023

Není jako ty Není jako ty Ellery Lloyd

Hvězdičky skoro čtyři, ale dávám tři, protože první polovina knížky mě nutila k přeskakování opravdu nudných odstavců. Děj z pohledu několika osob začal být napínavý až ke konci, chytře do něho byla přidaná i chůva, proto jsem si nebyla jistá, kdo vlastně vyhrožuje a jestli nejde jen o změnu jmen. I já jsem to srovnávala s knížkou Děti nade vše.

27.04.2023 3 z 5

Dvojí život Dvojí život Flynn Berry

Promíchání minulosti a současnosti a navíc života matky a dcery je zpočátku matoucí, k tomu množství postav a názvů míst, málem jsem knížku odložila. Nakonec jsem se začetla, líbily se mi vsuvky ve výborných popisech a nakonec i styl psaní. Dcera má v tom příběhu silný motiv pro to, co dělá, ale její lhaní a slídění v cizích domech je přehnané, pro mne se stala zápornou postavou a to možná autorka neměla v úmyslu. Je to psychologický román s thrillerovým koncem.

12.03.2023 4 z 5

Mlok 2021 Mlok 2021 * antologie

Docela se mi líbila povídka Město kalných sluncí. Některé další jsem ani nedočetla, nebavily mě. Proti předchozím antologiím mi tato připadala slabší.

06.03.2023 3 z 5

Kdo zabil mého otce Kdo zabil mého otce Édouard Louis (p)

Rychle přečteno. Ze židle mě to ale nezvedlo.

06.03.2023 3 z 5

Končiny Končiny A. S. Hatch

Zvláštní, tajemné, zajímavé! Konec byl málo uvěřitelný, ale ty postavy byly všechny trochu pošahané, tak to odpovídalo vyvrcholení děje.

12.02.2023 4 z 5