MilanCFC MilanCFC komentáře u knih

Dům na úskalí Dům na úskalí Agatha Christie

Tak tohle mě bavilo, mnohem lepší než předcházející dva díly (po pár knihách série nyní jedu popořadě). Jen tedy musím přiznat, že je to poprvé, kdy jsem se už trochu ztrácel v postavách. Nevím, jestli jich tam bylo o něco více než v jiných dílech, nebo jsem nedával úplně tak dobrý pozor, ale v jednu chvilku jsem se už jaksi zlobil :D Naopak mě potěšila opětovná přítomnost někoho, kdo v těchto knihách dělá hrozně moc - což je samozřejmě kapitán Hastings. A závěrečné finále s odhaleními, a vlastně hotové divadelní představení v režii Poirota, to bylo jedno z nejlepších, ke kterým jsem zatím s Agathou Christie přičuchl.

19.08.2020 4 z 5

Smrt v zádech Smrt v zádech Harlan Coben

Konečně opět pětihvězdičkový Harlan Coben! Po poněkud slabších a až skoro průměrnějších knihách Šest let a Chybíš mi hlásíme návrat ke špičce a snad i bezchybnému dílu, od kterého jsem se nedokázal odlepit. Téma a hlavní zápletka zcela jasné, dobře navázané na Cizince, žádné překombinování děje, navíc také trochu toho vojenství, takže jedině dobře. No a pak ten závěr. Ten neuvěřitelný, bravurní, nečekaný a konečně také další nekýčovitý závěr! Coben to měl vše doladěné, vše správně navazovalo a všechno mělo svůj smysl, jestli mi rozumíte. Tomu snad nejde nic vytknout.
Jediný problém bych měl snad jen s překladem (za což autor očividně nemůže). Takové zvláštnosti se v něm objevují, a je mi úplně jasné, jak to bylo v originále a jak se nechal překladatel unést. Nemluvě pak o češtině samotné. Tak či tak každopádně, parádní knížka!

02.08.2020 5 z 5

Jak je důležité míti Filipa / The Importance of Being Earnest Jak je důležité míti Filipa / The Importance of Being Earnest Oscar Wilde

Naprosto geniální anglický humor hned od první stránky, repliky perfektní, celou spoustu výroků či konverzací si budu nějakou dobu pamatovat. Číst to v originále dodává některým věcem a situacím nový rozměr, což se dá očekávat, ale tím ani náhodou nechci shazovat český překlad. Ba naopak, česká verze je rovněž mimořádně povedená. Skutečně skvělé drama.

28.07.2020 5 z 5

Tragédie o třech jednáních Tragédie o třech jednáních Agatha Christie

Hrozně moc tu chyběla větší účast hlavního hrdiny, jeho jedinečné proslovy a zcela nápadné pochvaly sebe sama a svých malých šedých buněk, ale také přítomnost kapitána Hastingse. Na jeho "tupost" a zakoukání se do každé dívky, co se na něj usměje, si člověk rychle zvykne. Stejně tak slovní přestřelky s Poirotem. Absenci obou však vykompenzovala nesmírně zajímavá a záhadná vražda faráře, nad kterou jsem sám dost uvažoval, proč tomu tak bylo, a u které jsem vymýšlel podle mě i docela logické teorie :-)) Autorka to ale zahrála výborně. Nejlepší ovšem byla závěrečná věta, ta byla vzhledem k řečníkovi naprosto typická.

25.05.2020 4 z 5

Vlastní spravedlnost Vlastní spravedlnost Camilla Läckberg

No, tak s paní Camillou Läckberg bohužel končím (nebo snad bohudík?). Ze začátku to bylo takové těžce oddychové čtení, u kterého není třeba nijak hluboce přemýšlet a které vám toho moc nedá, ale s postupem času to už vlastně bylo takové nic. A tím myslím tuto knížku a zároveň celou dosavadní sérii. Vůbec nic originálního, vůbec nic překvapujícího. K dočtení jsem se vyloženě přemáhal a to jen proto, že nemám rád rozdělanou práci, a proto, abych si potvrdil to, co bylo jasné už asi na straně 20... Absolutně nezáživné a až takové hloupé dialogy, prapodivné policejní vyšetřování, popisy míst nebo postav, které sérii vůbec nikam neposunují, Patrickova náhlá osvícení, o kterých se zatím nehodlá s nikým dělit, a to umělé natahování stránek... Hlavní detektiv má stopu, ale ke kolegovi "Řeknu ti to, jestli materiál najdu..." A čtenář čeká a čeká.

19.04.2020 2 z 5

Král komiků Vlasta Burian Král komiků Vlasta Burian Emil Artur Longen

Tak toto se opravdu povedlo. Bylo dost zajímavé stopovat Burianovy ani zdaleka lehké a mnou čekané začátky a zcela se podepisuji pod část zdejší anotace - "originální člověk s mnoha rozporuplnými vlastnostmi", protože v textu byly nějaké okamžiky, kdy král komiků nepůsobil vůbec sympaticky, spíše naopak. A následovala vlna jeho geniality. Určitě doporučuji z hned několika důvodů. Autor to pojal moc dobře a výborně zasadil.

20.03.2020 5 z 5

Němý svědek Němý svědek Agatha Christie

Strašně mě baví vztah mezi Poirotem a Hastingsem, jejich diskuze a také "nepatrné" urážky, především na kapitánovu adresu. A také to množství detailů, ale především - že je to celé originálně podáno, vše docela jasně vysvětleno a nezůstává nad ničím viset otazník. To by šibalka Agatha a "Monsieur Poirot" nikdy nedopustili. I když této knize nedávám plné hodnocení jako některým předešlým, již se těším na další příběhy a vyšetřování. A další diskuze dvou hlavních postav.

12.03.2020 4 z 5

Čtrnáct dní na vojně Čtrnáct dní na vojně Karel Poláček

Hodně povedená knížka a opravdu škoda, že nemá těch stránek více. Ačkoliv se může zdát, že Poláček řekl vše, co říct chtěl. Několik zajímavých poznatků z vojenského prostředí za první republiky a hodně zajímavé večerní filozofování nad pojmem statečnost.

20.02.2020 4 z 5

R. U. R. / Bílá nemoc / Matka R. U. R. / Bílá nemoc / Matka Karel Čapek

Co dílo, to skvost. Co dílo, to horská dráha emocí. Čtěte během studií v rámci povinné četby, čtěte i po nich.

17.02.2020 5 z 5

Knihomol Knihomol Stefan Zweig

V průběhu čtení jsem se obával, že asi tuším, jak to celé s Jakobem dopadne. A nakonec to bylo ještě silnější. Skutečně velký příběh, ale strašně smutný. Pro mě to byl můj první Zweig, ale tuto povídku napsal tak dobře, že se určitě kouknu na jeho dalších dílech.

11.02.2020 5 z 5

Morfium Morfium Michail Bulgakov

Úžasně napsaná povídka v celkově úžasném souboru od Bulgakova, obzvlášť vezmu-li v potaz, že tu jde o autorovy osobní zkušenosti. Strašně smutné sledovat postupný pád vzdělaného člověka až na úplné dno. A kolik přesně takových bohužel bylo...

10.02.2020 5 z 5

Dítě číslo 44 Dítě číslo 44 Tom Rob Smith

Sovětský svaz a společnost za Stalina, už to samo o sobě vydá na dobrou knížku. Připočtu si k tomu kriminální příběh, který se přece v ráji nemůže stát, a mám z toho dílo zcela vynikající. Úžasně napsaný thriller, který jsem nedokázal dát z ruky. Prostě nedokázal.
A prosím vás, na film vůbec nekoukejte. Byť s Hardym nebo Oldmanem, to byl tragický omyl.

07.02.2020

Pygmalión Pygmalión George Bernard Shaw

Vynikající hra se skvělým jazykem a úžasným a místy vtipnějším příběhem. Byl jsem na divadelním představení a známí herci se na tom opravdu vyřádili. Určitě doporučuji.

07.02.2020 4 z 5

Harry Potter a Tajemná komnata Harry Potter a Tajemná komnata J. K. Rowling (p)

Hádám, že nebudu jediný, kdo si pamatuje všechny dialogy :-) Jinými slovy skvostné a asi opravdu bezchybné.

06.02.2020 5 z 5

Problém se spaním se vždy vyřeší nejpozději následující ráno. Obdivuhodně pozitivní přístup, který je základ takových cest. A onen šerpa do této knihy skutečně zapadl. Nicméně pro mě trošičku slabší než první kniha. Stále však dobré počtení, které ve více pasážích opravdu pobaví.

06.02.2020 4 z 5

Farma Farma Tom Rob Smith

Nebudu to srovnávat s tím dalším, nesrovnávatelným dílem. Farma mě především zaujala z důvodu, jakým způsobem byla napsána. Moc se mi líbilo pojetí vyprávění z obou stran, takže jste do poslední chvíle vlastně nevěděli, komu věřit. Když už jste si udělali jeden obrázek, za pár stránek byl okamžitě vynulován, takže super.

05.02.2020 4 z 5

Psí život Psí život Ludvík Aškenazy

Sakra, takové těžké a smutné povídky. Sice úžasně napsané, ale minimálně milovníci zvířat si tedy projdou menším očistcem. Přesto doporučuji, protože jak jsem psal, je to skvěle zpracováno.

05.02.2020 4 z 5

Pán ohně Pán ohně Peter May

Do této čínské série jsem se upřímně zamiloval. Rozhodně mi sedí víc než ostrov Lewis. Autor vypráví skvěle, má skvělé nápady, čínského hlavního detektiva zvolil skvěle, jen u té Američanky se teda sekl, protivnější ženskou aby pohledal :D K tomu čínské reálie, kultura a historie, které mohou leckoho obohatit. Výborné.

04.02.2020 4 z 5

Marco Marco Jussi Adler-Olsen

Tak tady pro mě už docela o dost slabší. Natolik, že jsem od série upustil. Toho kluka jsem měl plné zuby :D Ale vzhledem k letošní výzvě se ke Carlovi opět vrátím.

04.02.2020 3 z 5

Málo o mnohém Málo o mnohém Josef Čapek

"V zájmu lidstva jest lépe, když slepice snese denně jedno vejce, než kdyby jednou za rok snesla kraslici." :-)

27.01.2020 4 z 5