mira.l mira.l komentáře u knih

Za svědky minulosti Za svědky minulosti Milan Švihálek

Ještě z vysílání socialistické Československé televize si matně pamatuju televizní verzi tohoto seriálu. Roky jsem o něm neslyšel, teď jsem natrefil na tuhle knihu.
Je to vlastně poměrně věrně přepsané knižní ztvárnění seriálu, doplněné o některé aktuální informace. Místy je to krásné čtení o zaniklých řemeslech, řemeslnících či místech, ale občas jsem z těch textů měl dojem, že jsou takové nesourodé, že se v rámci kapitoly skáče mezi dvěmi, třemi tématy, někdy poměrně nesouvisle. A některé z textů mi přišly i docela naivní.

Knížka je to pěkná, i svou grafickou úpravou, tohle Jota umí, ale do plného nadšení (a tím i do plného hodnocení) přece jenom trochu chybí.

02.06.2019 4 z 5

Plující město a Milionář na cestách Plující město a Milionář na cestách Jules Verne

Souborné vydání knih Plující město a Milionář na cestách, obohacené o nepříliš známou novelu Prorazili blokádu.

První část, Plující město, je sice označováno jako román, ale nevím, nevím, k románu v pravém smyslu slova to má docela daleko. Je to popis plavby jistého muže na zaoceánském parníku Great Eastern z Evropy do USA, inspirovaný stejnou cestou samotného autora a jeho bratra, spojený s krátkým výletem k Niagarským vodopádům. Celé je to vlastně jen popis lodi, jejích předností i nedostatků. Dějově nepatrně obohaceno postřehy z postupu plavby a o postavy jakéhosi gaunera, jeho pološílené manželky a jejího milého, který "nebyl hoden" toho, aby se s ní mohl oženit. Celý "problém" graduje soubojem mezi oběma muži, který končí velice naivně... Na Verna docela slabé, je to krátké (možná naštěstí), docela nudné, ale i mistr měl asi občas slabší chvilky.

Druhá část, novela Prorazili blokádu, se odehrává v období americké občanské války za federalistické námořní blokády některých amerických přístavů. James Playfair, kapitán lodi dovážející do Ameriky oblečení a zbraně, se snaží tuto blokádu svou lodí prorazit, vyložit náklad a naložit náklad bavlny, které se v té době evropským závodům nedostávalo, a zároveň chce osvobodit otce Jenny Halliburttové, dívky, kterou miluje, ze zajetí Konfederace. Je to docela svižně napsané, i když opět dosti naivní a (možná opět naštěstí) krátké.

Ani poslední část, Milionář na cestách, nepatří zrovna k tomu Top, co Verne vytvořil. Dějově velice jednoduché až předvídatelné, neustálá snaha těch dvou bratranců zachránit Clovise Dardentora z nějaké šlamastyky proto, aby je mohl adoptovat v prostředí, které k tomu moc příležitostí nenabízí, je až směšná.

Jako celek hodnotím opravdu velmi průměrnými třemi.

22.05.2019 3 z 5

Vynález zkázy Vynález zkázy Jules Verne

No já nevím. Za mě docela zklamání, čekal jsem od toho dle zdejšího hodnocení, t. č. 82%, asi o něco víc. Tak nějak mi to připadá asi jako Tajemný hrad v Karpatech, takové zkratkovité, s poněkud odfláklým koncem, spíš než románem bych to nazval rozsáhlejší novelou. V dnešní době v tom sice můžeme spatřovat jistou analogii a Verneovo vizionářství co se týká použití atomové bomby, ale dějově je to velmi jednoduché, s několika momenty, které jsou spíš k pousmání, prostě takové "pro děti". Nemyslím, že bych to někdy chtěl číst znovu.

08.05.2019 3 z 5

Královna Alžběta Královna Alžběta Alison Weir

Asi mi chybí ten kontext první knihy Princezna Alžběta, kterou už se mi nedaří sehnat (a zdejší bazarové ceny opravdu nehodlám akceptovat...). Tato kniha začíná nástupem Alžběty na trůn, její korunovací a pokračuje prakticky nepřetržitou "sňatkovou hrou", kterou Alžběta hrála na mnoha stranách. A vypadá to, že ji to snad i bavilo:). Docela trefně to vystihuje následující věta, která se v knize vyskytuje v souvislosti s popisem jedné ze sňatkových partií, ale řekl bych, že sedí na celou záležitost obecně: "Nezbývalo jí, než dělat to tak, že každou ze stran napřed nažhavila, poté její naděje zchladila, následně je opět přiživila a sem tam všem zamávala před očima vidinou úspěchu, aniž se kdekoliv zavázala. Byla to hra, v níž se - díkybohu - s každým uplynulým dnem zdokonalovala."
Převážná část knihy je pořád takové kočkování Alžběty s potencionálními nápadníky či spíš jejich vyslanci a nic moc jiného se tam neděje, tedy... pardon, krom jejího zajímavého vztahu k Robertu Dudleymu, ale pokud na tuto hru a tento styl knihy čtenář přistoupí a uvědomí si, že nic moc jiného nedostane, čte se to velice dobře a nedá se, než se nad tím, jak se Alžběta bavila, jen usmívat a užívat si její škodolibosti:). I když ona to zase asi až taková škodolibost nebyla, ty její sňatkové hry byly součástí mnohem vyšší hry politické, i díky nim udržela svoji zemi v míru.
To, proč se Alžběta nikdy nevdala ani neměla děti, se částečně odkrývá v samotném románu, který ukazuje i poměrně velkou komplikovanost této problematiky a nějaké další informace autorka doplňuje i v doslovu. Dá se říct, že vpodstatě poměrně nudnou a jednotvárnou látku autorka uchopila a podala velmi čtivě a humorně. Tahle kniha je asi svým zaměřením a dějem přece jen trochu jinde než autorčiny knihy o manželkách Jindřicha VIII., a asi i proto se nedají tak úplně srovnávat. Přesto anebo možná právě proto i tady hodnotím plným počtem hvězdiček.

04.05.2019 5 z 5

Jana Seymourová: Laskavá královna Jana Seymourová: Laskavá královna Alison Weir

Alison Weir opět nezklamala. Toto bylo moje třetí "zanoření" do tudorovské Anglie a opět mě zcela pohltilo.
Životní příběh třetí manželky Jindřicha VIII. byl opět strhujícím čtením o ženě, která v mládí sloužila jeho první manželce Kateřině Aragonské a přitom se již setkávala s její nástupkyní Annou Boleynovou. Byla vlastně přímým svědkem konce obou žen, jak hořkého konce Kateřiny, která se až do své smrti nesmířila s tím, že by její manželství s králem bylo neplatné nebo nezákonné, tak především Anny.
Ve víru událostí tudorovské Anglie, kde vládly dvorní známosti, intriky i nenávist spolu se ctižádostí (nejen) rodu Seymourů, se nakonec dostala až na post manželky Jindřicha VIII., kdy zdaleka ne všechno, co udělala nebo pro to musela udělat, bylo v souladu s jejím vědomím, svědomím, přesvědčením a zásadami. Když její rodiče a ctižádostiví bratři zavětřili, že by se to mohlo povést, nepovolili a Jana nakonec vlastně "jen" splnila to, co od ní především její rodina požadovala, dopomohla jí do nejvyšších sfér tehdejší společnosti. Avšak vlastně od samotného bližšího seznámení s králem a především pak po popravě Anny Boleynové si byla plně vědoma toho, že král miluje nade vše svou ctižádost, slávu a autoritu a pamětliva toho, jak dopadla Anna, žila vlastně v neustálém strachu z toho, co by se mohlo stát, kdyby mu nedala tolik očekávaného syna a následníka trůnu.
To se jí nakonec podařilo za cenu toho, že jeho narození přežila pouze o pár dnů.
Další kniha autorky, která chytne a nepustí. Skvělá esence vlastně vymyšleného příběhu a reálných historických událostí, s použitím desítek reálných postav, které celému příběhu dodávají na věrohodnosti. A co je dílem fantazie autorky, to čtenářům objasňuje v doslovu.
Za mě bez chyby. Těším se na další.

17.04.2019 5 z 5

Toulavá kamera 27 Toulavá kamera 27 Iveta Toušlová

Padesátka tipů na výlety po sedmadvacáté, jako vždy potěšily.

22.03.2019 5 z 5

Ze světa lesních samot Ze světa lesních samot Karel Klostermann

Jedno z témat čtenářské výzvy 2019 mě přivedlo ke Karlu Klostermannovi. Vybral jsem si tento román ze Šumavy v době, kdy život v této oblasti rozhodně nebyl jednoduchý a Šumava byla oblastí temných staletých nekonečných lesů, střídaných loukami a bezednými rašeliništi, kde se odehrávaly nekončící souboje mezi pytláky a lesníky, kteří hájili povětšinou knížecí majetek.
Má to spád, autor se příliš nevěnuje nějakým sentimentálním popisům toho či onoho, čtenáře to vtáhne do děje, skoro jako by tam byl, skoro vidíme ty hluboké lesy se staletými smrky, zasněžené zimní pláně nebo třeba mlhy nad rašeliništi. Nicméně mi to tak trochu připadalo, že to hlavně v první půlce dějově skáče tak trochu od jednoho střípku ke druhému a nejak to postrádá nějakou hlavní dějovou linku, která by první půlku knihy držela dějově pohromadě.

Měl jsem trochu obavu z Klostermannova jazyka, přece jenom od napsání knihy uplynulo už skoro 130 let. Měl jsem však vydání z r. 2017, které je gramaticky upraveno dle dnešních zvyklostí, proto jazyk vyprávění není nikterak archaický. Možná je to dobře, možná jsem se okradl o jistou část kouzla románu ze staré Šumavy, těžko říct.
Bylo to zajímavé, bylo to čtivé, ale nějak (sám nevím proč) to ve mně nevyvolalo momentální nutkavou potřebu pídit se po autorových dalších knihách. Ale třeba se mi ro rozleží v hlavě a po čase zkusím nějakou další. Poctivé 4 * nakonec dám, i za ten závěrečný popis oné velké vichřice, která prakticky starou Šumavu vymazala z mapy a navždy změnila její tvář.

14.03.2019 4 z 5

Moje Pacifická hřebenovka Moje Pacifická hřebenovka Monika Benešová

Taková Divočina počesku:). Kniha není ani tak popisem cesty přírodou amerického západu jako takovým, nedá se to úplně nazvat klasickým cestopisem, jsou tam místy docela velké skoky, ale zase si to všímá mnoha jiných detailů, díky kterým je to velice čtivé. Je to spíš vyznání jedné trochu trhlé a rozmazlené holky z Vysočiny, která se po absolvování vysoké školy dostala do Prahy, která jí nějak "nesedla" a kde se pracovním vytížením dostala na samé dno fyzických i psychických sil a přivodila si nemalé zdravotní problémy. Jako "léčbu" si naordinovala nejprve cestu do Santiago De Compostela a poté se v jejím hledáčku objevila legendární PCT - Pacific Crest Trail.
Cestou se postupně vypořádávala se svými problémy a strachy, které dokáže velmi svérázně popisovat:). Postupně, tak jsem knihou postupoval dál, jsem se dozvídal, jak autorka bojovala sama se sebou, jak hlavně zpočátku cesty musela docela dlouze hledat důvody k pokračování dál, aby se postupně stávala stále silnější jak fyzicky, tak psychicky. Ale zároveň v sobě měla obrovskou touhou jít dál. Po absolvování úvodní části přes poušť přeskočila zasněžený úsek přes hory Sierry Nevady, napojila se na trail o něco severněji, došla až na americko - kanadské hranice, kde opět bojovala sama se sebou, zda má odjet domů nebo se vrátit zpátky do hor a pokusit se zdolat vynechaný úsek. Nakonec se do hor vrátila, zažila tam jedny z nejnebezpečnějších, ale i nejkrásnějších (popis výstupu na Mt. Whitney jsem si dal asi 3x) chvil a dokázala trail dokončit celý.
Kamarád, který jí zpočátku velmi pomohl už doma s organizací cesty a se kterým úvodní část trailu šla, jí sice byl velkou oporou, ale myslím si, že až tím, že se od něj ne tak docela z vlastní vůle oddělila, že to vůbec překousla, nevzdala to a pokračovala dál sama, teprve tím začala ta její pravá cesta sebepoznání. Ve chvíli, kdy se musela o sebe postarat sama. Tam začíná ta pravá "Divočina".
Já si její postup a vyprávění užíval s tím, jak pokračovala dál, snad s každou stránkou čím dál víc. Jedná se o neuvěřitelně silný příběh pevné vůle něco změnit a dokázat si sama sobě, že mám na to, s tím něco udělat. Nakonec svojí silnou vůlí dokázala do značné míry stabilizovat i svůj zdravotní stav.
Jen jedna věc mi trochu vrtala hlavou. Absolvovala vysokou školu se zaměřením na žurnalistiku, a přitom, jak sama několikrát zmiňuje, její angličtina byla poměrně mizerná, to mi nějak moc dohromady nejde. Ale je to jen detail, který nezabrání plnému hodnocení. Velmi zajímavé a svižné počtení!!
Má můj hluboký obdiv za to, že to dokázala celé projít! Klidně bych si dokázal představit třeba dvojnásobný rozsah knihy, i s větším množstvím fotografií. Je to velice silný příběh. Dávám deset z pěti možných hvězdiček:).

07.03.2019 5 z 5

Ohnivou pouští na Sinaj Ohnivou pouští na Sinaj Jiří Brabenec

Nejdivnější knížka za ... hodně dlouhou dobu a asi nejnezáživnější "cestopis", co jsem kdy čet. Pominu-li poměrně časté a dnešnímu čtenáři už dosti nesrozumitelné citace z cestopisů Kryštofa Haranta z Polžic, tak je to celkově napsáno velice zvláštním způsobem, který mi prostě nesedl. Kdyby to vzniklo v dnešní době, asi bych to charakterizoval tak, že autor posbíral nějaké střípky z Internetu a poskládal je do podoby delšího textu, aniž by do toho vložil větší množství vlastních zážitků a postřehů z cesty.
U podobného cestopisu bych čekal nějaký úvod, jak celá výprava vznikala, kdo, s kým, kam, proč, na čem cestoval. Tady nic takového není. Text vhodí čtenáře rovnýma nohama někam do Rakouska stylem, který připomíná spíš turistický bedekr. Jsou to takové obecné, zvláštním, takovým neosobním stylem "nestranného pozorovatele" podané střípky z oblasti zeměpisu, dějepisu, ekonomiky, politiky, občas proložené narážkou na nedokonalosti či naopak přednosti (ty pouze tak, aby to prošlo!!) kapitalismu na západě, pospojované do zdánlivě souvislého textu, který ovšem (minimálně v první třetině až polovině knihy) postrádá prakticky jakýkoliv popis přímých vlastních zážitků z cesty. V cestopise bych čekal něco ve stylu "jeli jsme tudy a tudy, přijeli jsme tam a tam, kde bylo k vidění to a to, stalo se nám to a to, opravovali jsme to a to, setkali se s tím a tím člověkem, pokračujeme tam a tam", a tak dále. Ono to vpodstatě osobní zážitky popisuje, ale velice neosobním způsobem, celkově je ta chrakteristika pro mě dost těžko uchopitelná. Už například to, že cestovali na malých motocyklech (Pionýr, Manet), s sebou přinášelo jednak dosti pomalý postup, kdy cestou měli jistě mnoho zaznamenáníhodných zážitků, jednak třeba při přejezdu Alp nebo v pouštích museli narážet na technické limity těch motocyklů, obojí by se určitě v textu dalo celkem barvitě popsat. A jestli smyslem a zlatým hřebem cesty měl být výstup na horu Sinaj, tak pak to autor zabil úplně nejvíc tím, že vlastně celý výstup nechal opět popsat opravdu slovutným jazykem K. Haranta, tam už jsem jednotlivé věty v několik staletích starých větách i přeskakoval.

Po prvních dvaceti, třiceti stranách jsem měl hodně velkou chuť to odložit, no nakonec jsem to přečet, ale bylo to docela utrpení. Autor si asi byl vědom toho, že není zcela ideálním vypravěčem, někde v závěrečné třetině knihy se objevilo toto: "...zapaluji si cigaretu od cigarety a už po několikáté na této cestě mi napadá, jaká je to škoda, že nedokáži vylíčit, co vidím, co vnímám. Připadá mi to jako podvod na čtenáři. Chtivý líčení dalekých krajin a všelijakých dojmů koupí si tuto knížku a dostane se mu jen vyčpělého odvaru." Tak kdyby tohle bylo někde kolem té dvacáté stránky, tak jsem to moh odložit rovnou a vzít si něco zajímavějšího.
Hodnotím na moje poměry velmi nízko, za symbolickou cenu jsem poslal dál. Před touto knihou jsem četl cestopis Petra Bárty z expedice Lambaréné, který se stylem vyprávění s tímhle paskvilem nedá absolutně srovnávat.

26.02.2019 2 z 5

Dobrý den, Afriko! Expedice Lambaréné Dobrý den, Afriko! Expedice Lambaréné Petr Bárta

Expedice Lamabaréné. Nebo taky Lambarene. Když se tohle spojení vysloví, co se dnešním lidem, kteří už to nepamatují "naživo", vybaví?? No, naprosté většině mladých asi vůbec nic, některým, spíš těm o něco starším možná stříbřitá TATRA 138 s krabicovitou nástavbou, kterou viděli na nějaké fotce, v dokumentu či naživo v muzeu v Kopřivnici.
Ale o co vlastně šlo? Šlo o partu (tehdy) studentů, dnes vesměs osmdesátiletých starců, pokud jsou tedy ještě naživu, které napadla šlechetná myšlenka v počtu osmi lidí se sebrat, vzít NĚJAKÉ auto a do nitra Afriky, do Lambaréné v Gabonu odvézt zásilku léků do nemocnice, kterou tam založil uprostřed divočiny dr. Albert Schweitzer.
Kniha Petra Bárty vypráví z pohledu přímého účastníka o celé expedici, od jejích počátků. Jak složité bylo v tehdejší době posunout se od prvotního nápadu do stádia, kdy myšlenka začala získávat aspoň hrubé obrysy, jak co se týká zabezpečení materiálního, tak po stránce byrokratické, kdy nejrůznější jednání trvala dlouhé měsíce a dlouho nepřinášela žádné výsledky. Z té materiální stránky je zajímavé třeba to, že původně dostali přislíbeno jet s několika vozy TATRA 805 (dvěma až třemi), ale poté, co jim V Tatře odmítli auta upravit (Tatra neměla zájem na propagaci vozu, který se v té době už nevyráběl a navíc pro daný účel byl dosti nevhodný), se nakonec dostali ke zbrusu novému šasi Tatry 138, na které namontovali nástavbu, která kdysi vznikla jako nějaký prototyp a který po několika letech, kdy byla různě testována, zachránili na poslední chvíli před zabetonováním a další "kariérou" v podobě jakési stavební buňky. Stejně tak není úplně obecně známo, že start expedice byl původně naplánován na 25.12.1967, ale řidič Jiří Plaček při poslední cestě do Prahy před startem někde u Kostelce nad Černými lesy havaroval, auto převrátil a nástavbu dost pošramotil. V Karose se podařilo ji za pár dní opravit a start se tak uskutečnil na Nový rok 1968.

Dále už se kniha věnuje popisu trasy přes Evropu, lodí do Egypta a dále "pouštěmi i pralesy" přes Chartúm, Addis Abebu, výstup na Kilimandžáro, dosti bouřlivým Kongem, kde byli dvakrát zatčeni a jen shodou šťastných náhod je místní vojáci nepostříleli, dále k cíli. Výprava nakonec zásilku léků zdárně předala dceři A. Schweitzera, ovšem nikoli přímo v nemocnici v Lambarene, ale v přístavu Libreville poté, co nebyla (pro její účastníky zcela nepochopitelně) ani po cca měsíci snah a vyjednávání vpuštěna na území Gabonu. Napadlo je, že to není samo sebou, ale pravý důvod tehdy netušili, ten vyšel najevo až po mnoha letech, bylo bylo jím "zřejmě zhoršení československo-gabonských vztahů po incidentu, kdy se jeden z vůdců nevydařeného pokusu o státní převrat v této malé zemi ukryl na našem velvyslanectví v Nairobi a pod diplomatickou rouškou mu byla umožněna emigarace" (zdroj: kniha "Zapomenuté výpravy").
Závěrečná pasáž potom stručně popisuje návrat výpravy domů, kde mezitím došlo k událostem 21.8.1968, aniž by je autor jakkoliv zmínil.
Při čtení dnešním čtenářem je docela zajímavé sledovat několik věcí. Třeba to, že Petr Bárta se vůbec nezmiňuje o dvojici Hanzelka a Zikmund. Jako poradci pro cestu Afikou by přeci byli dokonalí, stejně jako pro průjezd pouští, výstup na Cheopsovu pyramidu či na Kilimandžáro, které H+Z zdolali 20 let předtím jako první Češi (tím spíš, že studenti se setkali třeba i s Ruth Lányovou). Stejně tak jim velmi snadno mohli rozmluvit použití Tatry 805, v té době již byli zpátky ze své druhé cesty Asií. Ovšem smůla, kniha o Lamabaréné vyšla v r. 1971, kdy H+Z byli již tabu. Jakási nejasná narážka na tuto dvojici se tam asi jednou nebo dvakrát objeví, ale jmenovat je? No máme rok 1971, takže chlapci, jestli chcete knihu vydat, tak bez těchto dvou jmen... Bohužel se mi ani v knize "Zapomenuté výpravy" nepodařilo dočíst, jestli se s H+Z skutečně radili. Stejně tak je vidět, že buď pud sebezáchovy nebo cenzura neumožnily Bártovi uvést zmínku o 21. srpnu 1968, o jehož událostech se dozvěděli ve Francii.
I z dnešního pohledu je to velice zajímavé čtení o partě mladých lidí, kteří svůj ideál dovedli až do zdárného konce.

12.02.2019 5 z 5

Zlomené duše Zlomené duše Simone St. James

Teda já jako nevím, proč je to zařazeno v kategorii "Pro ženy":). Jsem asi dost možná první chlap, který hodnotí a píše komentář. Ale co už, já přečtu ledacos:).
Téma starších internátních dívčích škol mám docela rád, dost často jsou z toho takové ponuré příběhy, třeba i ve filmech. Po troše váhání jsem tedy sáhl po téhle knize a rozhodně nelituju. Zajímavý příběh letitého přátelství čtyř dívek z internátní školy v 50. letech minulého století, které bylo mnohem hlubší, než by se na první pohled zdálo, a z nichž záhy zbydou tři, se svým způsobem prolíná s 20 let starou vraždou sestry hlavní hrdinky - novinářky (která chodí s policajtem - synem a vnukem bývalých policajtů; minimálně ten milostný vztah je trochu klišé, už jsem na to asi někde narazil, no ale budiž), i když spolu kromě místa vlastně nijak nesouvisí a obě linie by si klidně mohly žít vlastním životem. Aby to nebylo tak jednotvárné, tak z 50. let vede dějová linie až do doby 2. světové války, do nacistické Evropy. A jistá odbočka vede vlastně ještě dál do minulosti. Hlavní hrdinka - novinářka Fiona postupně rozplétá zapeklité klubko událostí, které ji nakonec dovedou k pravdě v obou časových liniích.
Kniha je napsaná velice čtivě, celý děj je velice promyšlený, střídání časových linií v jednotlivých kapitolách je dneska doela móda, ale nevadí mi to, zkrátka je to ten typ "Ještě kapitolu a ... sakra, vždyť ráno vstávám"!! Já osobně bych se asi obešel bez těch duchařských vložek, ale je asi pravda, že bez nich by ten příběh postrádal jistou dávku tajemna. A kdoví, já ducha nikdy neviděl, ale třeba...
Není důvod nejít do plného hodnocení, mně se to líbilo.

05.02.2019 5 z 5

Born to Run Born to Run Bruce Springsteen

Znáte ten stav? Máte doma knížku, která nějakou tu dobu čeká "ve frontě" na přečtení. Má to nějakých 500+ stran, vypadá to zajímavě, řeknete si "to mi nějakou dobu vydrží". A pak, když se k ní dostanete a začnete číst, vám už během prvních několika desítek stran dojde, že když budete číst běžným tempem, tak budete na konci ani nebudete vědět jak. Takže zařadíte nižší převodový stupeň a pěkně si to vychutnáte, stránku po stránce. Tak přesně to je u mě případ téhle knihy.

Bruce Springsteen tuhle knihu osobně piplal a mazlil se s ní docela dlouhých sedm let a je to na ní znát. Skvělá autobiografie rockové legendy, kde "Boss" odkrývá asi úplně všechno. Začíná svým ne úplně idylickým dětstvím, poněkud nestandardními rodinnými poměry, které u Springsteenů panovaly a do značné míry formovaly jeho poněkud zvláštní náturu. Poté se plynule dostává přes své hudební začátky (období od jeho prvních úderů do strun až po první desku bylo opravdu dlouhé, klikaté a pestré) a postupný hudební vzestup několika "mládežnickými" kapelami až k poskládání E street Bandu. Samozřejmě že se dostane i na zaškobrtnutí v podobě soudní pře s Mikem Appelem, na dočasné rozpuštění kapely a její opětovné poskládání až po současnost.

I když jsem přibližně věděl, co mě čeká, loni touto dobou jsem četl jeho životopis od P. A. Carlina (https://www.databazeknih.cz/knihy/bruce-zivotopis-bruce-springsteena-271048) a základní postřehy jsem shrnul ve svém komentáři k této knize, tak tohle bylo ještě o fous lepší, protože ... no asi proto, protože to bylo podáno přímo Brucem samotným, bez příkras, po zralé úvaze.

Bruce dává čtenáři v průběhu celé knihy nahlédnout do těch nejzašších zákoutí svojí povahy a duše. Jistí démoni v podobě jeho poněkud nestandardního mládí a rodinných poměrů možná způsobili to, že se vlastně celý život pohybuje v jakési spirále, která spočívá v tom, že mu velice dlouho trvalo, než se dostal na vrchol a když tam byl, tak najednou nevěděl, co dál, často se potácel na hraně psychického zhroucení, pak nějak opět vyplodil desku, vyrazil na turné, okamžitě po jeho skončení byl opět opět na dně, protože zase nevěděl, jak a kam dál, takhle se to opakovalo dlouhé roky. Dalo by se říct, že měl zvláštní nadání vytvořit si problém tam, kde nebyl, v době, kdy se mu vlastně dařilo a měl by být šťastný. Do toho všeho měl dlouhé roky problém navázat nějaký trvalý milostný vztah, po kterém toužil a zároveň se ho děsil. Na druhou stranu mu budiž ke cti, že nikdy nesklouzl k tomu, aby svoje problémy řešil alkoholem nebo drogami, o to složitější pro něj asi bylo se z nich vymanit nějak jinak. Jeho povaha a jeho "démoni" jsou zkrátka příliš komplikovaní na to, aby se daly nějak výstižně popsat pár slovy. V samém závěru knihy pak přiznává, že i po šedesátce se utápěl v hlubokých depresích, kdy nevěděl, co a jak dál, nad vodou ho držela jen manželka Patti a léky, v této fázi mu kupodivu nepomohlo ani nahrávání, ani koncertování. O to zajímavější je, že ať si člověk pustí jakýkoliv jeho koncert, po takových stavech v jeho výkonu nenajde ani stopu, na svůj výkon na pódiu se vždycky perfektně zkoncentroval.

Jak už jsem zmínil, kniha A. P. Carlina je taky zajímavá a je v ní (ce týká věcných faktů) vpodstatě totéž jako v této, ale "Born to Run" má prostě něco navíc, to navíc je asi detailní rozbor Bruceovy duše a jeho pocitů, které asi jen stěží může pochopit někdo, kdo to, co on popisuje, nikdy nezažil. Mně osobně se to dařilo jen částečně. Skvělá kniha, pro fanoušky jistě povinná četba a i pro ty, kterým jeho hudba "jen nevadí" to asi bude velice zajímavé čtení, které lze jedině doporučit.

30.01.2019 5 z 5

I Walked the Line: Můj život s Johnnym I Walked the Line: Můj život s Johnnym Vivian Cash

Kniha, kterou jsem dlouho sháněl, dost se na ni těšil a ... o to smíšenější pocity z ní mám, asi jsem čekal něco jiného. Úvod tvoří asi 30 stran o tom, jak vlatně kniha vznikla. Pak následuje 300 stran dopisů, které psal Johnny Vivian z vojny v Německu. Přesně jsem jich napočítal 328. Tahle část byla docela úmorná. Hlavně díky této pasáži, která bohužel zabírá většinu knihy, to bylo po hodně dlouhé době něco, u čeho jsem regulérně usínal. Z těch dopisů si sice čtenář nějaký obrázek o Johnnym udělá, ale na mě to primárně působilo strašně únavně a otravně, číst na 300 stranách to, jak Johnny Vivian miluje, pořád to samé x-krát jinak. 300 stran povětšinou prázdných řečí zaláskovaného 20tiletého kluka, který mele jak kolovrátek furt to samé, dost často si protiřečí, v jednom dopise ji ujišťuje, jaký je abstinent, v dalším jí "až za hrob" vyčítá dvě skleničky whisky a to, že si s někým někam vyšla a v dalším jí popíše, jak se zpil do němoty, a tak dále. Na podobnou korespondenci já nějak nejsem geneticky nastavenej. Navíc v kontextu toho, že dopisy psal člověk, který později stvořil stovky textů písní, z nichž jistě několik desítek se stalo legendami, mi ty dopisy (nebo aspoň jejich české překlady) připadaly dost toporné, neohrabané. Postupně jsem z toho tak nějak nabýval dojmu, že Vivian svým způsobem asi nebyla úplně normální, protože si vzala žárlivého magora, který z ní chtěl mít jeptišku - abstinentku, a na dálku jí v dopisech stále přikazoval, co má dělat, jak se má chovat. V kontextu toho, co Johnny prováděl v následujících letech, to působí docela komicky. A krom toho je to pohled docela jednostranný, nemáme jediný dopis od Vivian pro Johnnyho, pak by to možná dostalo zase jiný smysl.

Závěrečných asi 70 stran popisuje z pohledu Vivian to, co se dělo po návratu Johnnyho z armády. Tohle je o mnoho čtivější než ty dopisy. I když i tuhle pasáž beru s rezervou a tak docela se neztotožňuji s komentářem uživatelky "sandra5627". Bylo to skutečně tak, jak to Vivian popsala? Ani jeden z trojice už nám to neřekne. Je třeba si uvědomit, že kniha je napsaná z pohledu "té, která neuspěla", takže nelze očekávat, že Vivian tu svoji sokyni v lásce bude vyzdvihovat do nebes, dělat z ní světici a bezvýhradně schvalovat její jednání. Tohle jsem čekal víceméně ještě předtím, než jsem to začal číst. Pravda bude asi někde uprostřed. Je třeba si uvědomit, že se tehdy setkaly dvě zcela rozličné ženy: tichá, samotářská Vivian, která nestála o popularitu a temperamnetní, živá June, která byla svým způsobem "komediant" od útlého dětství. Jak to asi mohlo dopadnout, když ta charismatická a průbojná June trávila s Johnnym spoustu času? A jak to bylo s Johnnyho závislostí? Něco pravdy asi bude na obecně známém tvrzení, že nebýt June, Johnny by se asi ufetoval už někdy v těch 60. letech. Protože... ano, June měla problémy s prášky taky, ale Vivianina věta "Když jsem se znovu provdala, J. pocítil úlevu, že mi snad tolik neublížil a s drogami přestal. Už nepotřeboval drogy, aby utišil svou vinu" mi připadá jako největší blábol celé knihy. To jen tak na okraj.

Nějak se nemůžu zbavit dojmu, že by snad stačilo knihu poskládat z prvních cca 30 a posledních cca 70 stran, tam Vivian popisuje něco zajímavého, a k tomu přidat pár dopisů na ukázku. Anebo měla Vivian sepsat nějaké svoje "paměti" o celém soužití s Johnnym. Já tohle beru trochu jako podvod na čtenáře i proto, že kniha moc nevystihuje její podtitul "Můj život s Johnnym". Johnnyho dopisy (podstatná část knihy) neřeknou vůbec nic o životě Vivian s ním, stejně tak neřeknou nic o June Carter, v době, kdy je psal, nejspíš neměl o její existenci vůbec tušení.

S hodnocením jsem trochu na rozpacích, ale na víc jak průměrné tři * to nedosáhne.

27.12.2018 3 z 5

Šumava panoramatická Šumava panoramatická Vladislav Hošek

Asi dvacetiminutová jednohubka s krásnými fotkami Šumavy. Co k ní víc dodat? To není ke čtení, ale ke kochání.

16.12.2018 5 z 5

Tatra 813: historie, takticko-technická data, modifikace Tatra 813: historie, takticko-technická data, modifikace Jiří Frýba

Kniha mapuje historii vzniku Tatry 813. V úvodní kapitole seznámí autor čtenáře s poválečnou situací v armádě, která měla velmi nejednotnou, válkou povětšinou poznamenanou techniku, a tudíž naléhavou potřebu (mimo jiné) tahače těžkých přívěsů a podvalníků pro potřeby dělostřelectva, ale nejen jeho. Ze zadání, která příslušné kruhy provedly, vyšlo to, že vývoje a výroby se - celkem logicky - ujala Tatra Kopřivnice, která vytvořila ve své době jeden z nejlepších těžkých terénních nákladních vozů světa. Z textu ovšem tak trochu včujuje i jakýsi chaos, daný tehdejší dobou a centrálním plánováním. Něco se zadalo do vývoje, vzápětí zrušilo, atd...
Vývoj vozu je náplň další kapitoly, mapující vývoj a zkoušky nejprve funkčního vzorku a poté postupně 4 prototypů osmikolového tahače. Nutno uvést, že průběh zkoušek je v knize popsán celkem podrobně a zkoušky byly opravdu pečlivé.
Následuje kapitola popisující všechny agregáty základní verze vozu (4-nápravový tahač s velkou kabinou a valníkovou nástavbou), a také z něj odvozené varianty - raketomet, pontonový vůz, několik verzí pro přepravu mobilních mostních konstrukcí, vozovkový automobil...)
Jelikož o Tatru 813 měla zájem nejen armáda, ale v jisté míře i civilní sektor, následuje kapitola, věnující se popisu civilních verzí vozu. Jednalo se o dvou a třínápravový tahač, samostatný podvozek, autojeřáb, sklápěčkový automobil a tahač návěsů.
Poslední částí jsou přílohy, popisující motor, buldozerovou radlici a hydraulický zemní vrták.
Jako obvykle u těchto knih závěr tvoří barevné fotopřílohy.
Zajímavá kniha, která si ty čtyři * zaslouží.

13.12.2018 4 z 5

Výletní trasy: Šumava Výletní trasy: Šumava Ivo Paulík

No, číst tuhle knihu jako román asi nebyl ten úplně nejlepší nápad, co si budeme povídat, jako souvislé čtení to moc záživné není:). Nicméně já přečtu cokoliv a když už jsem se do toho zakous, tak jsem to teda přelouskal, aspoň jsem si udělal představu o tom, kolik se dá na Šumavě podniknout výletů.
Kniha nabízí stovku tipů na výlety po celé Šumavě, u každého je uvedená délka, náročnost, převýšení, výškový profil, možnosti občerstvení. Nečekejme tady nějaké zevrubné popisy zapadlých šumavských zákoutí, od toho jsou jiné publikace, v textu je vždy pouze stručně popsané celé vedení trasy s uvedením toho, jakých cyklotras či turistických značek se držet. Nicméně na každé dvoustraně, u každého výletu, je vždy jeden či dva informační boxy, které upozorňují na některou ze zajímavostí na trase. Samozřejmostí jsou i mapy u každého výletu. Jelikož je u každé trasy v mapě tučně vyznačeno její vedení a mapy jsou mnohdy zhuštěné tak, aby se do výřezu na stránce vešly, tak zvláště u delších výletů, které zabírají větší území, někdy ve změti čar mizí jednotlivé turistické značky, vodní toky a podobně, je tedy dobré při plánování výletu konzultovat trasu se skutečnou turistickou mapou, ať už tištěnou nebo na Internetu.
Kniha je rozhodně velmi přínosným zdrojem inspirace pro výlety po Šumavě, mně osobně se třeba velmi zamlouvá to, že jedním pohledem na graf výškového profilu se dá zhruba odvodit náročnost toho kterého výletu. V případě dovolené na Šumavě po knize jistě sáhnu znovu a nějakým výletem se nechám inspirovat.
Doufám však, že mě tipy na výlet nezavedou někam, kam se třeba na kole nemůže. Jako docela velký nedostatek vidím třeba to, že v několika cyklovýletech je trasa vedená z Antýglu podél Vydry k Čenkově pile, což je úsek, kam rozhodně v r. 2010, kdy jsem tam byl, byl poměrně jednoznačně vyznačen zákaz vjezdu cyklistů. Takovéto chyby by se asi v takovém průvodci vyskytovat neměly.Ostatně tady https://d34-a.sdn.szn.cz/d_34/c_img_G_V/PdfBIno.mpo?fl=res,667,500,1 je to celkem zřetelně vidět.
Za tento nedostatek jednu hvězdičku z plného hodnocení strhávám, i tak je to ale velmi zajímavý a jistě přínosný průvodce.

08.12.2018 4 z 5

Toulky Šumavou - Putování za památnými stromy Toulky Šumavou - Putování za památnými stromy Jitka Maršálková

Památné stromy jsou moje velká slabost, Šumavu mám taky rád, takže spojení, které se nabízí tak nějak samozřejmě. Docela jsem se na tuhle knížku těšil.
S prvními stránkami se ovšem dostavilo drobné ... nedá se říct přímo zklamání, ale takové rozčarování. Kniha provází čtenáře na cestě za památnými stromy na území Národního parku Šumava, z nichž mnohé, a možná by se dalo říct většina, se nachází na místech bývalých, již dávno zaniklých osad či samot, v poměrně odlehlých lokalitách. A v tom je právě asi jádro pudla. Povídání o samotných stromech je v knize věnováno - poměrně optimistickým odhadem - tak maximálně 20% textu. Zbytek tvoří popis toho, jak se do jednotlivých lokalit dostat, jejich historie, dojde i na nějaké báje, legendy či pověsti. Ano, i informace o tom, jak se ke kterému stromu dostat, jsou beze sporu užitečné, ale přece jenom jsem si myslel, že tomu samotnému povídání o stromech bude věnováno víc prostoru. Což mě zpočátku dost mrzelo, protože leccos z toho, co se netýkalo přímo stromů, jsem možná už i někde četl. V textu jsou i bloky věnované představení jednotlivých druhů stromů obecně. Tady jsem ocenil třeba výčet léčivých účinků jednotlivých stromů. Co jsem ocenil už méně, byly u jednotlivých druhů výčty toho, jaký mají vliv na psychiku člověka, jakou mají "duševní léčebnou" moc. Namátkou třeba u jilmu: "Energie jilmu podporuje komunikaci, pomáhá uvádět věci do pohybu. Díky němu můžeme snáze nacházet cestu z obtížné situace, učí nás, jak být nezaujatý, v lidech rozvíjí velkorysost, pilnost, tvůrčí sílu." Atakdále. Tak na tyhle řeči já moc nejsem.
No ale nakonec jsem vzal styl, jakým je kniha napsána, na milost a celkem rád jsem si leckdy zapomenuté kouty Šumavy prošel znovu a našel i nejednu inspiraci k výletu. Trochu mi chyběla nějaká mapka s vyznačením jednotlivých stromů, třeba prázdné předsádky knihy k tomuto účelu docela vybízejí. Ale i kdyby tam mapka byla, stejně bych zase vzal turistickou mapu a šmejdil bych po ní:).
Jak jsem uvedl, kniha má svoje jisté slabiny, za které bych šel o hvězdičku níž, na poctivé čtyři * , ale protože Šumava a protože památné stromy, tak do toho plného hodnocení půjdu.

27.11.2018 5 z 5

Jules Verne Jules Verne Herbert R. Lottman

Oproti knize https://www.databazeknih.cz/knihy/jules-verne-a-jeho-svet-28167, která byla stručně řečeno rozdělena na oddíly život/dílo/"kabinet kuriozit", je toto poněkud jinak zpracovaný životopis J. Verna. Autor tady věnuje velkou pozornost citacím dostupné korespondence J. Verna jak mezi ním a rodiči, tak později mezi ním a vydavatelem J. Hetzelem. Verna autor vykresluje už celkem od časného věku jako škrta a zároveň docela slušného hypochondra, a i když jeho zdraví asi nebylo úplně v pořádku, mnohé si asi trochu přikrášloval.
Průběžně sledujeme Verneovu životní dráhu od dětství, studií práv, přes jeho začátky coby dramatika až po jeho slavnou dráhu spisovatele vědecko-fantastických románů, na které byl neobyčejně plodný až do konce života.
Kniha podává trochu jiný Vernův obraz než výše uvedený titul, ale je to zajímavé čtení, kde se v textu mimo jiné čtenáři stručně představí alespoň základní kostra většiny jeho děl.

21.11.2018 5 z 5

Nevinná zrádkyně Nevinná zrádkyně Alison Weir

Podobně jako životní příběh Anny Boleynové je i tento román o životě "devítidenní královny" Jany Greyové strhujícím, ale přesto srozumitelným vyprávěním, ve kterém se čtenář neztrácí, čehož jsem se zpočátku trochu obával. Kniha je napsána velice čtivě, zajímavý je i způsob vyprávění z pohledu několika osob.
Jak už tady v komentářích taky padlo, o Janině životní cestě bylo v hrubých rysech jasno vpodstatě ještě před jejím narozením, a po počátečním zklamání rodičů, že to není následník rodu, začali usilovně pracovat na tom, aby se z toho, že je to "jen holka", vytěžilo co nejvíc. Mimochodem, s takovými rodiči, se tak trochu dalo čekat, že to Jana nebude mít jednoduché. Ovšem Janini rodiče rozehráli za spolupráce ctižádostivého Johna Dudleyho velmi nebezpečnou sňatkovou hru, která ve víru ostatních událostí asi nemohla dopadnout jinak než špatně.
I když Jana nebyla zrovna vzorem ctižádostivé a na druhou stranu v názorech poddajné a poslušné mladé dámy a snažila se prosazovat si vlastní názory, v politických a mocenských hrátkách se stala pouze ubohou loutkou s neblahým koncem. Čest její památce!
A taky: Skvělá kniha!

07.11.2018 5 z 5

Motocyklové vozíky PAv - historie, vývoj, technika Motocyklové vozíky PAv - historie, vývoj, technika Jiří Bartuš

Tak tohle byla jednohubka asi na dvě hodiny:-). Útlá knížka o přívěsných motocyklových vozíkách PAv. PAv 40 byl jednoduchý, účelný a přitom designově velmi zdařilý výrobek, který byl zhmotněním snah o využití motocyklu jako plnohodnotného dopravního prostředku. Tato potřeba vycházela ze specifického vývoje československého poválečného motorismu se zoufalým nedostatkem osobních vozů, zato však s masivní výrobou motocyklů.
Vzhledem k relativní jednoduchosti konstrukce, tomu, že vyráběn byl jeden typ postupně ve dvou závodech a dvou modifikacích, se asi z tématu autorovi podařilo dostat maximum.
Dobových obrázků se asi moc nedochovalo, tak je to nahrazeno současnými detailními snímky dochovaných kusů.

19.10.2018 4 z 5