Mishi Mishi komentáře u knih

Paměti přírodního léčitele Paměti přírodního léčitele Jan Mikolášek

Po téhle knížce jsem sáhla, abych po shlédnutí filmu Šarlatán získala ještě jiný pohled na tuto zajímavou osobnost. Mikolášek prožil zajímavý život a určitě pomohl velkému množství lidí. Především z doslovu je patrné, že byl velmi složitá osobnost, i když v Pamětech se to tak ani nejeví. Celkově mám z toho dojem, že je to psané s růžovými brýlemi, a realita byla ještě trochu jiná.

22.04.2022 3 z 5

Bez šance Bez šance Neal Shusterman

Na začátku jsem byla rozpačitá. Hrozně se to táhlo a nemohla jsem se začíst. Pak se to ale začalo lámat a konec jsem dočítala se zatajeným dechem. Jak se postupně zjevuje hrůznost celého systému a vysvětlují na první pohled nevinné pojmy jako "čápnutí". Líbí se mi, jak autor "píchá do vosího hnízda" tématy, které nutí k zamyšlení. Bylo by toho lidstvo opravdu schopné?
" Aspoň, že umřít je lepší než se nechat rozpojit. A nebo není? Pojďme hlasovat - byli byste raději mrtví, nebo rozpojení?"

27.01.2022 4 z 5

Vražedná léčba Vražedná léčba James Dashner

Po slabším druhém dílu jsem se třetího trochu bála, ale nakonec nebylo proč. Není v něm tolik akce, ale je opět zamotané, komu věřit a komu ne. Místy možná až moc, což mi vadilo už v předchozím díle.
Většinou u zfilmovaných knih předlohu hodnotím lépe, ale u Labyrintu jsem na vážkách. Možná proto, že se druhý a třetí díl ve filmu od knihy hodně liší. Ale díky tomu mě i knihy bavily a jsem ráda, že jsem se k nim konečně dostala.

29.12.2021 4 z 5

Labyrint: Útěk Labyrint: Útěk James Dashner

Nejdřív jsem viděla film, několikrát. Hlavně první díl je podle mě super, takže jsem na knihu byla hodně zvědavá.
Jsou věci, které se ve filmu a knize liší, takže i když děj znám, byla jsem napnutá, jak to v knize vyřeší. Jediné, co mě hodně štvalo, bylo nářečí Placerů - čóni a frasnej, to jsou slova, které mě úplně bolelo číst.
Přečtu si i další díly, jsem zvědavá na rozdíly oproti filmům.

19.12.2021 4 z 5

Dům ozvěn Dům ozvěn Barbara Erskine

Knížku jsem četla už před několika lety a když jsem na ni nedávno narazila v knihovně, neodolala jsem a přečetla ji znovu. Tehdy se mi moc líbila a nezklamala ani teď, i když musím uznat, že střední pasáž se celkem táhne a opakuje.
Od autorky jsem četla několik knih, ale ty mi splývají, tahle mě zaujala nejvíc a asi to tak zůstane. Možná je to tím, že mám slabost pro staré opuštěné domy :-)

29.10.2021 4 z 5

Krmíme ptáky - ale správně Krmíme ptáky - ale správně Peter Berthold

Kniha se zabývá komplexní situací kolem stavu a množství volně žijících ptáků a důvody, proč je třeba je přikrmovat. Je to určitě poučné, ale bohužel je tomu v knize věnována na můj vkus až příliš velká pozornost a v podstatě se řečené mnohokrát opakuje. A samotnému krmení nebo tomu, jak vytvořit zahradu přátelskou ptákům je věnováno jen několik málo kapitol. Ale i tak některé tipy určitě využiju.
Většinu knihy jsem v podstatě jen prolistovala. Škoda, čekala jsem více.

21.10.2021 3 z 5

Elementálové Elementálové Michael McDowell

Téma strašidelných domů mám ráda, takže jsem se na knihu těšila. Motiv opuštěného domu pohřbeného v písku skrývajícího hrůzné tajemství je originální, postavy propracované a uvěřitelné. Ale... Rozjezd byl velmi zdlouhavý, tajuplná atmosféra se začala objevovat snad až v půlce knihy. Začalo to vypadat slibně, ale pak to nějak ustrnulo. Události sice gradovaly, ale nějak mě to nezasáhlo, nebála jsem se.

13.09.2021 3 z 5

Fantom Opery Fantom Opery Gaston Leroux

Viděla jsem film i muzikál, miluju ten hlavní hudební motiv, i když operu jinak nemusím. A teď jsem se dostala i ke knize. Rozjezd byl pomalejší, musela jsem si zvyknout na styl vyprávění, ale ke konci to nabralo spád.
Známý příběh nešťastné lásky mě ani v knižní podobě nezklamal, ale víc hvězdiček dát nemůžu.

01.08.2021 3 z 5

Šedí bastardi Šedí bastardi Jonathan French

Fantasy zase tolik nečtu, ale tohle byla pecka. Žádné zamilované tanečky, dlouhé pohledy do očí, hledání smyslu života. Tady se jde hned přímočaře k věci. Ať už se jedná o sex, bitvu s orky nebo záchranu nejlepšího přítele.
Plusem určitě pro mě je, že hlavní dějová linka je uzavřená, takže se kniha dá číst i samostatně, když další díly jsou v nedohlednu. Ale jestli vyjdou, tak mi určitě neuniknou!

13.06.2021 5 z 5

Kirke Kirke Madeline Miller

Krásná kniha, i když celkové tempo je pomalejší. Hlavně ze začátku, než se Kirke dostane na ostrov. Popis přírody, bujných rostlin a bylinkářství byl pro mě pohlazení na duši. Do toho bohové, bájní hrdinové a nestvůry. Co víc si přát?

14.05.2021 4 z 5

Zrcadlový muž Zrcadlový muž Lars Kepler

Opět výborné, čtivé, napínavé a překvapivé. Měla jsem na pachatele úplně jiný tip. V brutálnostech se nevyžívám, takže těch tam za mě mohlo být méně.

12.04.2021 4 z 5

Podbrdské ženy Podbrdské ženy Jana Poncarová

Na knížku jsem se těšila a nezklamala. Nelehké osudy žen na vesnici na pozadí historických událostí. Je pravda, že postavy nebyly nijak zvlášť sympatické, především Mirek mě hodně zklamal. Ale byly uvěřitelné a kniha se mi velmi dobře četla.

05.02.2021 5 z 5

Dovolená očima delegátky Dovolená očima delegátky Jitka Herzánová

Knížky tohoto typu moc často nečtu, protože mi většinou přijdou spíš trapné, než vtipné. Ale u této jsem se bavila, super oddechovka.
Práce delegáta může z venku vypadat jako práce snů (moře, sluníčko, koupačka), ale práce s lidmi je vždy psychicky náročná a ani dovolenkové prostředí na tom nic nemění.

12.12.2020 4 z 5

Poslední příliv Poslední příliv Sandrine Collette

Zajímavá kniha. Dlouhý prolog byl trochu nemastný neslaný, ale pak se to rozjelo. Dobře jsou vykresleny city a emoce jak opuštěných dětí, tak i rodičů, kteří to rozhodnutí museli udělat. Z některých scén mi bylo hodně úzko, protože jsem taky matka.
Konec se mi zdál trochu nedotažený, takže 4*.

26.08.2020 4 z 5

Láska po řecku Láska po řecku Kat French

Ideální letní odpočinková kniha. Měla jsem chuť sbalit kufry a odletět k moři.

21.08.2020 3 z 5

Tichá holka Tichá holka Torey L. Hayden (p)

Je hrozné, že existují děti s osudem jako Venus. Ale naštěstí existují i lidé jako Torey. Její práce s dětmi je obdivuhodná. Příběh, který vypráví je velmi silný, čtiv a plný emocí. Hlavně z něj čiší autorčina láska k dětem, se kterými pracuje.
Moje druhá knížka autorky a rozhodně ne poslední.

22.05.2020 5 z 5

Jsem blbá, trapná a nesportovní! Prostě jenom ženská! Jsem blbá, trapná a nesportovní! Prostě jenom ženská! Renata Francová (p)

Já na tenhle typ knížek moc nejsem, ale tohle bylo celkem fajn. Žádné záchvaty smíchu se nekonaly, ale pár ironických postřehů mě zaujalo.

26.03.2020 3 z 5

Jasmína Jasmína Anna Szafrańska

Už u Malvíny jsem hodnotila, že je to prvoplánově psaný "doják". Z tohoto dílu je to snad ještě patrnější. Ano, autorka Jasmíně nenadělila lehký život, ale to, jak se v tom pořád nimrala, začalo být brzy únavné.
Urputná snaha autorky vyždímat ze čtenáře slzy dojetí se u mě minula účinkem.

20.08.2024 3 z 5

Hřbitov nevěst Hřbitov nevěst Tomáš Boukal

Začátek byl velmi slibný. Poutavý popis krajiny sibiřské tajgy, atmosféry téměř zapomenutých osad a spíše přežívání než žití místních obyvatel.
Bohužel jakmile došlo na pátrání, nastal pokles. Ano, hrdina není detektiv ani novinář, o to víc mi jeho jednání přišlo nesmyslné.
S koncem jsem spokojená, sedl mi k celkovému vyznění knihy.
Bohužel však musím říct, že autor je prostě spíše etnolog než spisovatel...

31.07.2024 3 z 5

Tři Sekery Tři Sekery Kateřina Surmanová

Začátek vypadal slibně, rozjížděla se docela zajímavá atmosféra. Dějová linka z Michalova dětství mě bavila.
Bohužel pak se to zvrtlo. Bob a Václavova křížová výprava to hodily úplně jiným směrem a z mého pohledu to velmi uškodilo. Konec jsem četla spíš jen ze setrvačnosti. Bylo to spíš nechutné, než mrazivé.
Šepot z lesa mě nadchnul. Zvedá se vítr ani Tři sekery mu bohužel za mě nesahají ani po kotníky. Škoda. Doufám, že autorka chytne druhý dech a další kniha bude zase pecka.

20.07.2024 2 z 5