mol378 Online mol378 komentáře u knih

Prázdné místo Prázdné místo J. K. Rowling (p)

Přečteno poprvé hned po vyjití a vracím se, baví mě to. Kniha, jak už je u autorky zvykem, je plná postav dobře charakterizovaných, v knize se odráží její zájem o sociální poměry chudších vrstev a hlavně nepříliš utěšených rodinných poměrů ve všech společenských vrstvách. Typické - nejen britské - maloměsto. Doporučuji všem, kdo nejdou jen po dějovosti a jsou ochotni ponořit se do myšlenkových pochodů postav a vztáhnout si děj (docela napínavý) a atmosféru knihy i na svůj život a své okolí. Protože lidé jsou všude a vždycky stejní - ambiciózní, podrazáčtí, bezohlední a sobečtí, plní všelijakých předsudků - a pak ti, kteří se s těmito vlastnostmi dokážou u sebe úspěšně vyrovnat a dokonce mají touhu pomoci nejen sobě a svým blízkým. Je to kniha i o tom, jak se vlastnosti a životní cíle rodičů a dospělých vůbec přenášejí na děti a mohou jim buď hodně prospět - nebo je velmi poškodit.

18.02.2020 5 z 5

Ptáčník Ptáčník Mo Hayder

Je to morbidní, drsné, velmi nechutné a opravdu kruté. Není to špatně napsané, napětí tam je, neočekávaný zvrat příběhu taky, ale nemůžu dát plný počet hvězd - autorka příliš těží z morbidních, slizských, krvavých a hnusných detailů, i když - na světě je všechno možné a psychopatů nepřeberně. Nedoporučuji k četbě tomu, komu vadí brutalita a kdo má bujnou představivost. Moje první kniha od autorky, před další si dám oddech.

23.01.2020 4 z 5

Černý merkurit Černý merkurit Vojtěch Matocha

Pokračování Prašiny nezklamalo, temné, drsné, zdá se mi probleskovat inspirace Golemem. Poutavý je především kontrast Prašiny se současnou Prahou, její poloha v centru, připomíná Foglarovy Stínadla. Napínavé nejen pro děti, psané svižně, moderně. Doporučuji.

28.12.2019 5 z 5

Srpnovští páni Srpnovští páni Vladimír Neff

Miluju pana Odolena, to byl chlap! Středověk skvěle vylíčený, postavy živé, reálie bez chyb, hodně jemného humoru, žádné sucharské popisy a mudrování. Jedna z knih, která člověka poučí o dějinách malých i velkých stokrát víc, než nejlepší učebnice a nejlepší dějepisář. Celý ten středověký život máte před očima s jeho krutostí a drsností, jakou dnes už neznáme - kruci, to by byl zvrat, kdyby z nějaké příčiny lidstvo přišlo o dnešní technické vymoženosti a bylo hozeno do situace, kdy se nají jen ten, kdo se umí o sebe prakticky postarat, kdy se ubrání jen silnější. Přitom charaktery lidí, těch čestných i těch vyčuraných a podrazáckých, jsou stále stejné, doba nedoba... Čteno poprvé asi v patnácti a čteno opakovaně dodnes. Vždy potěší, ba nadchne. Vladimír Neff byl excelentní vypravěč a mistr jazyka, špička naší literatury, na které se spolu s velmi málo autory drží desetiletí a je stále aktuální.

13.11.2019 5 z 5

O rodičích a dětech O rodičích a dětech Emil Hakl (p)

Hakl mě vždy potěší, znervózní, zneklidní, rozesměje, donutí k zamyšlení - a dlouho mi jeho slova a věty nejdou z hlavy. Je přímý, bez servítků, naostro, nešetří se. Mám ho moc ráda. V hovorech mezi otcem a synem (a synem syna) se odráží celý svět. Čtěte.

24.09.2019 5 z 5

Váš rodokmen krok za krokem Váš rodokmen krok za krokem Lenka Peremská

Kniha mi velmi pomohla v počátcích mého amatérského bádání, je velmi srozumitelná a já neumím ani latinsky, ani německy, ani švabach ani kurent (no, po letech bádání už trochu ano) a kniha byla pro mě vynikajícím odrazovým můstkem. S její pomocí jsem dala dohromady rodokmen naší rodiny až k nejstarším matrikám a navigovala mě i do gruntovnic, dokonce i za moře, kde ukázala, jak hledat vystěhovalce. Velmi užitečné. Možná to není publikace právě vědecká, ale pro mé účely dokonale dostačující. A hlavně - dodá chuť do bádání a je čtivá.

24.09.2019 5 z 5

My z ostrova Saltkråkan My z ostrova Saltkråkan Astrid Lindgren

Krásná knížka, se kterou jsem se seznámila poměrně pozdě - až jsem měla vlastní dítě. Narazili jsme na třídílnou filmovou adaptaci a pak četli. Oboje je výborné, oboje doporučuju, je to napsáno s humorem i vážně a malá Stina je ve filmu za všecky prachy. Trošku jiné než všem známé Děti z Bullerbynu a stejně dobré, možná zábavnější - mezi dětmi jsou větší věkové rozdíly a zdůrazněné jsou i rozdíly povah. Skvělé čtení a pro dospělé uklidňující návrat do dětství.

19.09.2019 5 z 5

Kniha lesní moudrosti Kniha lesní moudrosti Ernest Thompson Seton

Nezbytná příručka dítěte s dobrodružnou a poetickou duší.

18.09.2019 5 z 5

Poslední tečka za Rukopisy Poslední tečka za Rukopisy Miloš Urban

Moje hodně, hodně oblíbená urbanovina. Baví mě jeho hra s fakty, jeho schopnost mystifikace, baví mě téma Božena a Rukopisy. Podobný styl fikce, s jakým pracoval Vladimír Macura v čtyřdílném románu Ten, který bude. Jak to asi bylo doopravdy? Jen prosím, až dáte číst studující mládeži, důrazně jí vysvětlete, ať tento pohled na Boženu nevypráví učitelce češtiny. Prej za 4. Vůbec tu srandu nepochopila, ani nedokázala ocenit, že student čte moderní českou literaturu. Zavání to Zahání!

18.09.2019 5 z 5

Uteč rychle a vrať se pozdě Uteč rychle a vrať se pozdě Fred Vargas (p)

Je to typicky francouzské, dokonce tentokrát typicky pařížské. S lehce nesoustředěným komisařem Adamsbergem se projdete Latinskou čtvrtí za doprovodu nesčetných šálků kávy a croissantů k snídani, posedíte v hospůdce, kde se všichni znají, seznámíte se s postavami a postavičkami, mezi nimiž se skrývá vrah. Můžete ho odhalit a pochopit jeho motivy, přesto vás na konci čeká překvapení. Je to velmi odlišné od severských thrillerů, žádná prvoplánová brutalita, žádné detailní popisy složitých maniakálních mučivých vražd. Připomíná klasické detektivky, je to příjemné zajímavé čtení. Adamsbergu, vrať se brzy!

29.08.2019 5 z 5

Martínkova čítanka a dvě klubíčka pohádek Martínkova čítanka a dvě klubíčka pohádek Eduard Petiška

Milovaná a hodně očtená knížka mých dětí, doporučuji všem! Laskavé příběhy o Martínkovi a naprosto neotřelé pohádky v obou klubíčkách. Tohle baví kluky i holky od tří do x let.

29.07.2019 5 z 5

Podivná knihovna Podivná knihovna Haruki Murakami

Divné, fantastické, strašidelné, trochu nepochopitelné. Moje první kniha od Murakamiho a nemám odvahu dát se do dalších - i když se mi Podivná knihovna podivně líbila - nebo ne?

27.07.2019 4 z 5

Les / Je těžké být bohem Les / Je těžké být bohem Arkadij Strugackij

Pět hvězd hlavně díky Je těžké být bohem. Ta povídka mě úplně vcucla. Odjakživa se mi líbí myšlenka cestování časem! A tohle mi přišlo až znepokojivě aktuální a zároveň platné, co lidstvo lidstvem jest...
Les absurdní, některé nápady velice zábavné (jedlá hlína, nadměrná a nestřídmá konzumace kefíru, krajáče a mrtváci otáčející se uvnitř vlastní kůže), něco s trpkou příchutí, neb sovětské reálie z toho čouhají jak čertovo kopyto, a byrokracie typu Kafkova Zámku i v našich životech stále přítomná, systém, co svírá a dovoluje toho čímdál míň. Ale v Lese je znát ukecanost Strugackých, takže se občas trochu rozplizne. Les by byl na pěkné tři hvězdičky. Tak.

13.11.2023 5 z 5

Případ Azazel Případ Azazel Boris Akunin (p)

Erast Petrovič Fandorin mi připadá jako Nick Carter z Adély, co ještě nevečeřela. Převleky, spiknutí padouchů, rozkošná růžovoučká Lízinka, fantastické úniky atd. Konec trošku vylepšil skóre a pobavil. Možná mě příští díl, až na něj někde narazím, zaujme víc.

30.07.2023 3 z 5

Doručovatelky Doručovatelky Alex Smith (p)

Ctive, lec neprekvapive. Policajti sympaticti, lehka cetba na dovolenou, kterou klidne kdykoli prerusite. Dalsi dil zkusim.

08.07.2023 3 z 5

Mrchopěvci / GraveLarks Mrchopěvci / GraveLarks Jan Křesadlo (p)

To mi dalo! Útlá rozsahem, každá stránka naplněna myšlenkami, a to myšlenkami vážnými až osudovými, většinou předkládanými s humorem tak hořkým, až se stahuje i žaludek. Kruté, bolestivé a pravdivé, velmi promyšlené a na závěr dokonce i mírně nadějné. Ač dějové, děj zde není to hlavní. Strašně složité, a slovo strašně je tady zcela na místě. Co všechno může mít vliv na život jednotlivce! A jaká je obrana? Co je a co není v našich silách dělat proti hrubé kruté síle a nepříznivým až člověka dusícím okolnostem? Opravdu jsme zcela pány svého osudu?

01.07.2023 5 z 5

Universalchymie Universalchymie Petr Heteša

Spokojenost. Uz od Domu na pobřeží od Daphne du Maurier, čteného kdysi na pomezí dětství a adolescence, mě příběhy cestování v časoprostoru přitahují, baví, podněcují moji fantazii. Vlastně již od pana Broučka a jeho výletu do husitských dob, a to byla hodně raná četba. No a Petr Heteša to napsal pro dospělé, tak trochu cynicky, hodně s nadsázkou. Napínavě. Bavilo.

21.05.2023 4 z 5

Lidová strava na Valašsku Lidová strava na Valašsku Jaroslav Štika

Jedna z mých milovaných knih spojená s rodným krajem, historií, tradicemi. Úhelný kámen národopisného oddělení mé knihovny. Všeci my Valaši ty jídla známe a v nejednéj chalupě sa dodnes vařijú stěrky v mléce! A vůbec - nech žije Valašsko.

26.08.2022 5 z 5

Ruská ruleta Ruská ruleta Petr Heteša

Z dosud přečtených knih od autora tato se mi jeví zatím nejslabší. Nápad dobrý, trošku po ruském způsobu šmrncnutý do mystična, postavičky charakterizované zábavně nadsazeně, prostředí krematoria originální, ale provedení mi na autora přijde trošku příliš rutinní a řemeslné a ačkoliv mi vůbec v jeho knihách nevadí ta trocha erotiky a mužského šovinismu, spíš naopak, tady mi už přišla několikrát jako vycpávka. Ale tak už to bývá, že se něco povede hodně a něco trochu míň. Autor mi poskytl očekávanou lehkou nenáročnou zábavu, takže pěkné třiapůl hvězdičky.

24.01.2022 3 z 5

Hadohlavec Hadohlavec Peter May

Neoblíbená série - ale občas v té knihovně fakt není co si půjčit a číst se chce a na objednané knihy musím čekat, tak když už jsem tady, dám tomu zase šanci.... Toto je pustý konzum, obsah ihned zapomínám.

30.03.2021 1 z 5