momo01 momo01 komentáře u knih

Síla přírody Síla přírody Jane Harper

Po dechberoucím Suchu to byl spíš takový slabý odvar. Přitom to mělo potenciál, ale dokola hádající se kačeny (ano ani jedna mi k srdci mi nepřirostla) byly nuda. Čekala jsem, že autorka bude opět stupňovat napětí, přenese na nás čtenáře úzkost a strach ztracených žen a třeba i znovu využije popisy počasí. Ale tentokrát nedokázala jednotlivé prvky příběhu do sebe spojit a dovést k uspokojujícímu vyvrcholení.

03.04.2021 3 z 5

Kolem světa za 80 stromy Kolem světa za 80 stromy Jonathan Drori

Bavilo mě to vydat se na cestu za stromy celého světa a číst si o nejen o těch, které jsem si myslela, že znám, ale i o těch neznámých. Povídání o každém stromu je spíš krátké, ale téměř vždy doplněné nějakou zajímavostí, a těmi jsem pak po ránu na procházkách zásobovala manžela. Dokonce mu pak chybělo, když jsem čtení vynechala a nebyla připravená povídat o tom, jak se třeba sbírá kešu, nebo jak je to se získáváním korku.

03.04.2021 4 z 5

Kosí hnízdo Kosí hnízdo Zdeněk Drozda

Autor s jedinečným citem pro jazyk popisuje své dětství v poválečné Praze. Vyprávění to je bez příkras, přesto s humorem a laskavostí. Musím přiznat, že mi občas bylo u čtení smutno. Vlastně spíš takové to hořkosladko.

21.03.2021 5 z 5

Dolores Claiborneová Dolores Claiborneová Stephen King

Děj se rozjíždí pomalu, a nějakou chvíli to vypadalo, že se ani nebudu schopná začíst. A to se mi u Kinga zrovna nestává. Postupně jsem se ale nechala chytit do vyprávění a jsem nakonec ráda, že jsem to s tou „starou škatulí“, jako je Dolores vydržela.

17.03.2021 4 z 5

Láska ve světě lichých ponožek Láska ve světě lichých ponožek Marie Vareille

Láska ve světě lichých ponožek je mnohem složitější a komplexnější příběh, než by se dalo tušit z názvu. Ono romány pro ženy nejsou úplně moje parketa, ale tohle je opravdu dobře napsaná romanťárna se špetkou humoru a několika zvraty, které se nedají hned vytušit. Prostě prima oddechovka.
"Fuck, Alice!" (Pro neanglofily - jedná se o méně známé vyjádření pozdravu.)

15.03.2021 4 z 5

„Po práci musela strávit několik hodin v tovární posluchárně na ideologickém školení. Jedna přednáška byla třeba o boji proti americkému imperialismu, jiná o smělých činech, které Kim-Ir-sen podnikal za druhé světové války v boji proti Japoncům.“
Rozum zůstává stát nad tím, jak to všechno mohou Severokorejci vydržet, jak je možné, že drží hubu a krok i za časů hladomoru. Jenže ono se není čemu divit, protože už v jednom roce věku jdou děti do mateřské školky a začíná indoktrinace. Učitelky jim vyprávějí příběhy velkých vůdců. Oni neví, jaká je skutečnost. Na příběhu několika uprchlíků se dozvídáme o životě v Severní Korei, a co mi přišlo hodně zajímavé, i o tom jak probíhá integrace uprchlíků v Jižní Korei.
Máme se hodně dobře.

14.03.2021 4 z 5

Svatí kacíři aneb Reportáž nejen z Velké Moravy Svatí kacíři aneb Reportáž nejen z Velké Moravy Jindra Jarošová

Vybírám úryvek, který asi potěší každého z vášnivých čtenářů. Protože není co víc dodat k předchozím komentářům.
„Duše knih zbavená
Zdá se být v člověku mrtvá…
Metoděj se usmál. Ano, v těchto dvou řádcích je celý Konstantin.“
Nahé jsou všechny národy bez knih
A nemohou zápolit beze zbraně
S protivníkem našich duší, uchystané za kořist věčných muk.
Nuže, národové, kteří nemáte rádi nepřítele
A jste odhodlání mocně s ním zápolit,
Otevřete dokořán dveře rozumu,
když jste přijali nyní zbraň tvrdou,
kterou okovají knihy Páně
Hlavu ďáblovu mocně potírající.
Snad ještě nikdo nenapsal tak nádherná slova na oslavu knih a jejich vznešené moudrosti, uvědomil si Metoděj. A když dospěl až k závěrečnému Amen, věděl už mimo jakoukoli pochybnost, že v těchto sto deseti verších se jeho bratr Konstantin dotkl věčnosti.“

14.03.2021 4 z 5

Kolaps neznamená konec Kolaps neznamená konec Miroslav Bárta

„Již Winston Churchil kdysi prohlásil, že čím dále dohlédneme do minulosti, tím lépe uvidíme do budoucna“ a tak nám Miroslav Bárta jako odborník na dějiny a archeologii starého Egypta přibližuje, co kolaps v jednotlivých kulturách znamená, jak se projevuje a jaký může mít průběh. Už dlouho jsem si do knížky nevlepila tolik lístečků k myšlenkám, které mě zaujaly a přitom je tento knižní rozhovor rozsahem k přečtení za jediný večer.
A o to víc se teď těším na připravovanou knihu Sedm zákonů: Jak civilizace vznikají, dosahují vrcholu a upadají, která vyjde tento rok.

Současná situace ukazuje ještě víc slabiny našeho systému a potvrzuje mnoho z tvrzení, které zde knižně vyšly v roce 2013.
Zde jedno z mnoha velmi aktuálních témat:
„Někdy dokonce mám tendenci si myslet, že naši politici záměrně očí vzdělávací systém, protože v takové zemi se snáze vládne a mnohem lépe se „prodávají“ ve své podstatě populistické a laciné vize.“

09.03.2021 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

To je taková krása. Měla jsem pocit, že tam jsem – ponořená v bažině v Severní Karolíně, na lodi, na písečné pláži a cítila jsem každé pírko, mušli, rostlinu. Nechtěla jsem, aby příběh skončil a po dočtení jsem plná vůní chutí, emocí. Psaná opravdu krásným popisným jazykem (obrovská poklona i paní překladatelce), byl to zážitek, mohu jen doporučit.

„Během dalších dnů se Kya učila, jak s ním žít. Učila se z chyb ostatních a snad ještě víc od mřenek. Držet se z cesty, přebíhat ze slunce do stínu.“

„Laguna čpěla životem a smrtí zároveň, organickou směsicí příslibu a rozkladu. Žáby kvákaly. Netečně zírala na světlušky kreslící do tmy klikyháky. Svítící hmyz nikdy nesbírala do lahví, protože o všem se dozvíš mnohem víc, když to není ve sklenici. …Kya sledovala ty ostatní. Samičky dostaly to, co chtěly. Nejdřív páření, potom jídlo. Jen tím, že změnily signál, který vysílaly. Kya věděla, že soudit není na místě. Nebylo v tom žádné zlo, jen pulzující život, dokonce i za cenu, že někteří aktéři budou obětování. Pro biologii je dobro a zlo stejnou barvou, jen viděnou v různém světle.“

06.03.2021 5 z 5

Sucho Sucho Jane Harper

Sucho mě už před časem zaujalo pochvalnými komentáři mých „oblíbených“, a protože jsem zrovna měla chuť na oddychovku a zároveň na něco z detektivního žánru, došla na něj řada. Byla to trefa do černého. Příběh, který mě nutil číst dál a dál, nehledě na to kolik je hodin, nebo kolik členů domácnosti se dožaduje snídaně. Název je zvolený vyjímečně dobře, protože sucho je katalyzátorem napětí uvnitř města. Země umírá před očima, lidé žijí ve stavu chudoby a beznaděje, takže není divu, že násilí vzplane.

02.03.2021 5 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

K psaní Jakuby Katalpy jsem si cestu nenašla. Zuzanin dech mi sedl o chlup víc než Němci, ale opět mi vadil strohý popisný styl a emoční plochost, (respektive emoce vyjádřené nejčastěji skrze povolené svěrače). Třetí pokus se stejnou autorkou už neplánuju.

14.02.2021 2 z 5

Z deníku dočaskářky – Ten pes je chuligán! Z deníku dočaskářky – Ten pes je chuligán! Olga Minaříková

Kdo je dočaskář: „uklízečka a analytik vyprazdňování někoho jiného, vypravěč věty všechno už bude dobrý, řidič na veterinu a ten, kdo to auto potom uklidí, nosič, krmič, sdíleč postele, domova a nervů….“
„Bolest a utrpení zvířat totiž nemají na svědomí jen zlí lidé, ale i ti dobří, kteří jen nechtějí slyšet.“ A tak Olga Minaříková šíří osvětu. Humorné zážitky (když se to všechno děje někomu jinému doma, přijde mi to vážně vtipné) střídá krátkými vsuvkami o množírnách nebo fungování dočasek.

„Až dočaska dorazí, dýchejte ústy a pokuste se nedrbat, svědí to ještě víc.“ …… „Od oběda zbyla nesolená rýže, a tak jsem se těch dvou slušně dotázala, zdali by si ji případně dali třeba s kuřecím. Spolubydla ochutnal, podíval se na mě, a než stihl ochutnat i Alfons, zvedl nohu a do misky načural. Zřejmě by si nedali, ale šlo to sdělit mnohem civilizovaněji, že.“

30.01.2021 4 z 5

Monty Pythonův Život Briana Monty Pythonův Život Briana Graham Chapman

Je to 20 let, co jsem dostala k narozeninám scénář mého oblíbeného filmu a je to powád pwostě pawádní! Plné šílených hlášek a groteskních prvků, které se nikdy neomrzí.

„Dobře, dobře, ale kromě kanalizace, lékařské péče, vzdělání, vína, veřejného pořádku, zavlažování, silnic, zásobování pitnou vodou, co kdy dobrého PRO NÁS Římané udělali?“

„Kdo tě vyléčil?“ - „Ježíš, pane. Belhám si to kolem, hledím si svého. A zničehonic je u mě a vyléčí mě. Jednu minutu máš lepru, slušnou živnost, a v mžiku máš po živobytí. Ani se nedovolil.“

A hlavně, „musíme brát život z té lepší stránky“!

27.01.2021 5 z 5

O dívce Grace O dívce Grace Anthony Doerr

„Teď už chápu, že jsem o sněhu nevěděl nic. Není bílý. Má tisíce barev, barev oblohy i toho, co je pod ním, nebo růžovou barvu lišejníku, který v něm žije, ale žádná z těch barev není ve skutečnosti bílá. Je to nádhera, když se člověk v mém věku - v našem věku - dozví, jak velice se mýlil v něčem tak zásadním.“

Není to snadné čtení, ale je rozhodně magické a plné krásy. A na sněhové vločky se teď už zase dívám jinak.

23.01.2021 4 z 5

Pacient Pacient Sebastian Fitzek

Knížka má spád a čtivost zvyšuje členění do krátkých kapitol. Skvělá pro dny, kdy se mi zrovna nechtělo přemýšlet a jen jsem se nechala unášet napínavým příběhem. Konec je překvapivý - vlastně jsem se na konci ztratila (ale pak se našla a pochopila), jen mi to přišlo až moc.

14.01.2021 3 z 5

Dlouhá trať Dlouhá trať Viktorie Hanišová

Obvykle si povídky dávkuju po jednotlivých dnech. Ale tentokrát to nešlo jinak než skoro na jeden zátah. Slupla jsem je jako malinu, a ještě teď si olizuju čtenářské prsty.

10.01.2021 5 z 5

Oslněni světlem Oslněni světlem Jakub Żulczyk

Všechna špína Varšavy, násilí, zmar, ponor do hloubky temnoty a hromada nadávek. Téma je věrné typickému scénáři gangsterek - drogový dealer, který si myslí, že má všechno pod kontrolou, udělá pár chybných kroků a pak už ho čeká jen postupný sešup dolů. Jenže tady je něco navíc. Postavy jsou vícevrstevnaté a příběh vtáhne dovnitř, že se nejde ani nadechnout. Skvělý popis temné atmosféry noční Varšavy a to vše protkané až psychedelickými sny hlavního hrdiny.

„Ty, Jacíku, ty nejseš zlej. Takovýho sis sám sebe vymyslel, že budeš bezcitnej zkurvysyn s obličejem jako cihla, hadrama jak ze žurnálu a že to takhle bude nejlepší. Že se budeš stýkat se zločinci a lidi ti pak dají pokoj. To sis vymyslel sám. Stal ses zločincem takzvaně z rozumu.“

09.01.2021 4 z 5

Co má pes na jazyku Co má pes na jazyku Stanley Coren

Srovnávací psychologie mě bavila už na škole, a tak jsem si čtení užila. Přestože se jedná o populárně naučnou knížku, tak se opravdu četla jedním dechem. Autor odlehčenou formou popisuje projevy chování psů a jejich význam, porovnává s opicemi, kočkami, lidmi. A taky se nebojí udělat si i ze sebe srandu, když popisuje drobné experimenty, které nevyšly. Jsem spokojená moc.

24.12.2020 5 z 5

Žena prchá před zprávou Žena prchá před zprávou David Grossman

Dlouhé pomalé a bolestné čtení příběhu, ve kterém se děje vzhledem k rozsahu knihy překvapivě málo. Styl psaní je lyrický, autor popisuje emoce a spletitost mezilidských vztahů a skvěle vyjadřuje nejvnitřnější myšlenky a obavy matky jejíž syn se jako dobrovolník účastní válečného konfliktu. Opravdu nemůžu říct, že jsem si čtení užila, přesto jsem ji nemohla nedočíst. Přesně tohle Grossman se mnou umí, není mi příjemné, co čtu, ale když jeho knihu odložím, musím na ni myslet a potřebuji se k ní po odmlce vrátit. Souhlasím s Broskev28: kniha je to hodně těžká, vahou i obsahem.

24.12.2020 4 z 5

Olive Kitteridgeová Olive Kitteridgeová Elizabeth Strout

“Vždycky je dobře, když člověk slyší o problémech druhých lidí, shodli se Olive a Bunny.“ A je to tak. Bez patosu, výrazných zvratů a citového vydírání nás příběh nutí přemýšlet nad tím, proč se někdy lidi chovají jak se chovají. Olive slouží jako projekční plátno -po každé kapitole to táhne k zamyšlení, jak jste se kdy zachovali špatně (nebo dobře), jak vás vidí ostatní a jestli jste se třeba někdy někde neměli zachovat jinak.
Ale není to jen sebereflexe, kterou s můžeme odnést, ale i zamyšlení nad uměním stárnout a užití, nebo smíření s tím, co máme.
Řekla bych, že ideální čtení pro ty, co už si něco odžili.

07.11.2020 5 z 5