kniznistranky kniznistranky komentáře u knih

Ta, co jde první Ta, co jde první Livia Llewellyn

Přemýšlím, jak popsat pocity, které ve mě tato novela vyvolala. Je to těžké popsat. Prvních asi padesát stran jsem byla doslova ztracená (za to si ale můžu sama). Moc jsem se neorientovala v ději, v tom, jak ten prapodivný svět a město Obsidie funguje, co jsou zač lidé, kteří v něm žijí a jaký úkol má hlavní hrdinka Alex v tom všem, co se v knize odehrává.

Mýtus Cthulhu a Lovecraft jsou pro mě zatím pořád velkou neznámou. Možná i proto mi trvalo tak dlouho, než jsem se v příběhu zorientovala (musím dohnat mezery a toho Lovecrafta si konečně přečíst!). Když opomenu děj, který bych nejspíš nezvládla smysluplně popsat ani kdybych se sebevíc snažila, autorka ve mě svými popisy vyvolala několik nepříjemných pocitů: ze začátku to byla deprese, neznámo a zoufalství. Taková svým způsobem i bezmoc a prázdnota světa a města, o kterém Livia Llewellyn píše. Fascinuje mě, jak dokázala něco takového vymyslet a popsat. V doslovu jsem se dozvěděla, že autorka tuto novelu napsala, když její život nebyl růžový, nebyla spokojená se svou prací a potácela se sama na pomezí bezmoci. Hodně ze svých tehdejších pocitů promítla do hlavní hrdinky Alex a je to znát. Některé části jsou syrové a chvílemi i zamotané, jako bychom nahlíželi do samovolného nesmyslného plynutí myšlenek člověka, který ztratil sám sebe a zase se hledá.

Rozhodně zajímavý kousek. Doporučuju jen číst v klidu, když plně vnímáte text a nejste unavení - minimálně ze začátku se to hodí, než si zvyknete na styl psaní a lehkou depresi mezi řádky. Já jsem knihu rozečítala během pracovního týdne, když jsem byla unavená a často jsem se musela vracet a číst některé části znovu. V knize je navíc playlist sestavený samotnou autorkou, který na mě působil podobně depresivně jako kniha, ale dokonale k ní sedí!

05.03.2023 4 z 5

Zhubni Zhubni Richard Bachman (p)

Billy Halleck je tlustý advokát, který měl smůlu. Při nepozorné jízdě autem srazí starou cikánku a následně musí čelit kletbě, kterou vyřkne ženin otec: "Zhubni". Zdánlivě nevinné slovo se rázem stane Billyho noční můrou, která ho může stát život...

Přemýšlím, jak tuto knihu shrnout a co se mi na ní líbilo a co ne. Vlastně mám tak nějak pocit, že mě čtení vlastně nijak hlouběji nezasáhlo. Jako by mnou příběh tak nějak prošel s tím, že dobrý a všechno si zase plynulo dál. Něco malinko mi tam chybělo. Možná nějaký ten "wow efekt", nebo lepší konec, který byl tentokrát opravdu hodně předvídatelný.

Na druhou stranu, opět se potvrdil Kingův vypravěčský um. Děj, a hlavně celý námět, mě držel v napětí, co přijde dál. Zakomponovat do celého příběhu kočovnou romskou tlupu a kletby, to považuju za skvělý tah a za mě to dodalo celému příběhu na atraktivitě. Bylo to zase něco trochu jiného.

Je pravda, že první polovina byla poklidnější, jak bývá u Kinga zvykem, ale ta druhá byla ve stylu: z nuly na sto za pár vteřin a najednou všechno jde skoro samo. V tomhle se nějak nemůžu rozhodnou jak mi to sedlo nebo nesedlo. Líbilo se mi, jak chytře to autor nakonec vymyslel, i když post hlavního hrdiny ke konci tak trochu možná přebírá někdo jiný... Závěr byl ale až moc očividný a akorát se potvrdily mé domněnky, jak to celé skončí.

Příjemné, čtivé, skvělý námět, ale nic, z čeho si čtenář sedne na zadek.

21.12.2022 4 z 5

Nebe po bouři Nebe po bouři Sabaa Tahir

Bezkonkurečně nejlepší díl z celé série a hned za ním ten první! Nedovedu si představit lepší zakončení série!

Tento díl mě v mnohém překvapil. Předem se omlouvám za sentiment, ale asi se bez něj při hodnocení této knihy neobejdu. Je to silné, drsné, pravdivé. Když čte pozorný čtenář mezi řádky, najde tu tolik úžasných a pravdivých myšlenek. Věcí, nad kterými se může skoro na každé straně hlouběji zamyslet. Nad kterými by se dalo diskutovat hodiny. Stačí jedna věta! A zjistíte, že místo, abyste pokračovali ve čtení zíráte z okna autobusu na ubíhající krajinu a místo polí si představujete duny písku a celým svým duchem jste v příběhu, ne v realitě, aniž byste si to uvědomovali. Až tak na mě tato kniha zapůsobila!

Pojďme si tuto sérii nějak shrnout. První díl byl úžasný už když jsem ho před těma několika lety, když vyšel, četla prvně. Bylo to něčím jiné. Drsný svět. Škola, která cvičí a vychovává zabijáky... Celé to mělo své kouzlo. Ten svět byl prostě úžasně vystavěný, až reálně... Druhý díl, ten byl maličko jiný. Asi by se dalo říct, že by mohl někoho zklamat, protože je jiný než ten první. Je tu víc fantastiky, víc magie a dalo by se říct i víry. Ve druhém díle se to začíná ubírat trochu jinou cestou, než se u prvního dílu zdálo. Třetí v pořadí, ten mi sedl asi ze všech čtyř nejméně. Nějak mi to nepřišlo tolik dobré jako ty předchozí a byla jsem zvědavá, jestli tento čtvrtý celou sérii v mých očích pohřbí a nebo ji vynese do nebes. Jsem ráda, že se stalo to druhé!

Nebe po bouřila mě šokovalo a chytlo hned od samého začátku! Každá stránka, každý kousek skládačky, který se odkrýval a zapadal do celého příběhu jedné učenky, strážce duší a krkavce. Bylo to kouzelné a zároveň drsné. Bylo to chvílemi zdrcující a v další nadějeplné. Bylo to... prostě geniální! Těžko se popisují pocity po dočtení takhle úžasné knihy, která se mě dotkla skoro každým svým písmenkem. Ty myšlenky byly neskutečné. Poselství, kterým autorka na konci završí celou tu dlouhou cestu... Uff. Pořád nemůžu najít ta správná slova a to jsem měla během čtení tolik myšlenek, o které jsem měla potřebu se se všemi kolem neustále dělit a rozebírat je hlouběji.

Kromě úžasných myšlenek jsou tu i charakterní a propracované postavy. Každá je jiná, každá bojuje se svými vlastními démony a zkouškami, se kterými se musí vypořádat. Nikdo není dokonalý. Jsou to všechno silné postavy, za které budete skoro až dýchat. Budete bojovat za svobodu s Učenci a Domorodci. Budete potit krev na cvičištích a v bojích o města s Válečníky. Budete velet vojskům a chránit lid Impéria... Je tu toho moc, nedá se to všechno popsat pár slovy!

Rozhodně doporučuju celou sérii. Je to silné kvalitní čtení, i když chvílemi to možná budete chtít odložit. Pořád je to ale v porovnání s tím co vychází dnes, hodně dobré čtivo! Ten svět vás vtáhne, zakousne se do vás a nepustí vás! Znovu začnete vnímat svět až po dočtení a vůbec se vám nebude chtít do reality vracet. Minimálně mě ne!

13.08.2022 5 z 5

Ozvěny záhrobí Ozvěny záhrobí Veronika Fiedlerová

Krádež vzácného tisku. Únos malého chlapce. Sebevražda mladé dívky.

První tři věty anotace, které mě okamžitě nalákaly ke čtení dalšího příběhu nekromanta Benedikta. Děj začíná tam, kde Pozdravy záhrobí končí a hezky navázal na další díl.

Těžko se mi hledají slova, protože tohle bylo skvělé! První díl byl fajn rozjezd, ale tohle bylo lepší, chytlavější, zajímavější děj. Také už jsem věděla alespoň přibližně co čekat, i když ten konec?! Ale nepředbíhejme...

Čtivost se ani jedné z autorčiných knih nedá upřít. Hned se čtenář dostane do děje, který hezky plyne. Dialogy jsou reálné a nejednou i vtipné, což se mi moc líbilo. Stejně jak tomu bylo i u prvního dílu, není to úplně horor, u kterého byste si okusovali nehty a v noci nemohli usnout. Řekla bych, že tohle je zkrátka a dobře pro každého. Klidně jako příjemná oddechovka pro čtenáře hororů, ale i pro ty, co se nebojí rádi, ale chtějí zkusit nějakou tu duchařinku. Sympatický hlavní hrdina, čtivý text, poutavý děj... V tomhle díle je toho tolik skvělého a nového!

Líbilo se mi to moc! Nemám co vytknout. Jednička byla v porovnání s Ozvěnami malinko slabší, ale oba díly jsou skvělé! Moc se těším na další pokračování, protože bez něho si to nedovedu představit. Benedikta jsem si moc oblíbila. V tomto díle ještě o něco víc a jsem moc zvědavá co bude dál.

Konec ten byl... wow! Nevím jak jinak to popsat. Tohle jsem nečekala a posledních asi 50 stran, to byla jízda! Nemám slov. Maximální spokojenost a natěšenost na pokračování!

08.08.2022 5 z 5

Na obtíž Na obtíž Colleen Hoover

Nejdřív jsem byla trochu zklamaná. Od Colleen jsem už zvyklá na jistou kvalitu a tohle bylo slabší. I když jsem věděla, že tomu tak bude, překvapilo mě, jak moc. Četlo se to ale moc hezky, to prostě Colleen umí a tato kniha jen potvrzuje, že i ten pověstný nákupní seznam bych od ní s nadšením přečetla.
Jak to u autorky bývá, ani v téhle knize tomu neni jinak a řeší se tu další vážnější téma, dokonce hned několik témat. Upřímně, to hlavní, kolem čeho se příběh točí, mě zas až tolik nezasáhlo. Zvláštní rodina, kde vztahy mezi jednotlivými členy domácnosti nejsou zrovna ukázkové. Všichni bydlí v bývalém kostele a celé to v sobě nese zvláštní atmosféru. Divnější knihu o divnější rodině jsem snad ještě nečetla. První polovina byla dost průměrná. Konec to hodne vylepšil a ta další vážná věc, která se tu mihne, mě zasáhla jako čtenáře víc. Celkově o něco lepší průměr. V porovnání s autorčinýma dalšíma knihama trochu kvalitativní propadák.
Ale na odlehčení, jako odpočinkové čtivo, super.

08.02.2022 4 z 5

Ztracená naděje Ztracená naděje Colleen Hoover

Právě jsem dočetla. Ke druhému dílu jsem se dostala nějaké čtyři měsíce po přečtení prvního - a to bylo dobře! Kdybych druhý díl četla hned po prvním, bylo by to opravdu to samé akorát jinýma očima. Takhle, s odstupem času, můžu říct, že lepší dobu jsem si vybrat nemohla. Hlavní linku jsem si sice pořád pamatovala, ale takové ty detaily kolem už moc ne. Ty mi Holderům pohled znova připomněl a celé to mělo své kouzlo. Návrat za starými známými nebo něco takového. Vzpomínám si, že u 'Bez naděje' mi zezačátku moc nesedlo to prostředí střední školy. To se v tomto pokračování už nekonalo. Celé to bylo vyprávěno z pohledu Holdera a zároveň se příběhem prolínaly jeho deníkové zápisky... Budu se opakovat, ale mělo to kouzlo! Zhltla jsem to jako vždy v podstatě hned. I když šlo o převyprávění příběhu očima jiného hrdiny, bavilo mě to moc. Doporučuju nečíst díly hned po sobě, ale proložit si to i jiným čtivem a po čase, až se trochu rozmlží detaily, se k příběhu Sky a Holdera zase vrátit a připomenout si jejich příběh.

10.09.2021 5 z 5

Vévoda a já Vévoda a já Julia Quinn

Většinou odolám knihám, které jsou všemi vychvalované a doporučované, ale tohle mě lákalo stále víc a víc...
Příběh je to jednoduchý, prostý, nenáročný, odpočinkový... a nevím, kolik synonym pro to samé bych ještě našla. Vyvíjí se podle očekávání a podle očekávání i dopadne, ale moc jsem si u čtení odpočinula. Ideální letní dovolenkové čtení. První polovinu knihy jsem se smála skoro pořád. Dialogy mezi postavami byly skvělé, chytlavé, zajímavé. Líbilo se mi to moc. Druhá polovina už byla vážnější, řekla bych místy až dramatická a taky romantická. Milostné scény tu samozřejmě byly dle očekávání, ale jejich popisy byly i přesto decentní. Ač tato kniha poprvé vyšla už před více jak deseti lety, myslím, že s popisy milostných scén může konkurovat kde jaké současné vyzdvihované romantické knize, kde je to všechno tak nějak bez elegance a pořád dokolečka. Já jsem s knihou spokojená. Nic, co by člověka úplně uchvátilo, chybky to má, ale dokonale si u toho člověk odpočine a vypne mozek.

14.08.2021 4 z 5

Možná jednou Možná jednou Colleen Hoover

Má vůbec cenu neustále opakovat, že Colleen je prostě skvělá? Protože to slovo není ani zdaleka dostatečně výstižné. Pokaždé, když dočtu další z jejích knih mám chuť si tu knihu přečíst zase od začátku a prožít ten příběh znovu. V každé její knize! A toto je už čtvrtá, kterou jsem od ní přečetla. Jakožto člověk, co romantiku úplně nevyhledává a klišé v těchto romantických knihách bere prostě jen jako další klišé, se upřímně přiznávám k tomu, že Colleen Hoover mě naučila mít ráda romantiku a knížky o ní. Tahle kniha je opět velmi silná. Není tak vážná jako ty předešlé, co jsem od ní doposud četla, ale je to zase něco trochu jiného. Milého, plného silných citů, které s hlavními hrdiny prožíváte naplno. Culíte se od ucha k uchu, smějete se s nimi po čas čtení a padá na vás jejich úzkost a tíseň, kterou zažívají. S každým slovem se noříte víc a víc do příběhu a zapomínáte na nějakou realitu, protože vaší realitou se stává příběh v knize!!! A ty písničky, co se v knize objevují, a které si i po čas čtení můžete přímo pustit do sluchátek, tomu jen dodávají na jedinečnosti a nezapomenutelném čtenářském zážitku!

''Tak pojď už, pojď nebe rozsvítit
jen trochu světla, a hned mi bude líp...''

05.05.2021 5 z 5

S láskou Rosie S láskou Rosie Cecelia Ahern

Krásný příběh. Četla jsem ho vždy v autobusu cestou z práce. Vždy jsem se těšila až si sednu do tepla a celou hodinu jízdy budu číst o Rosie a Alexovi. Kniha je psaná v mailech, dopisech, chatech a její čtení tak utíká samo. Je to oddechový příběh, který v sobě skrývá důležité myšlenky. S hrdiny prožijeme několik desetiletí, projdeme s nimi všelijakými životními událostmi - šťastnými i smutnými. Prožíváme s nimi bolesti, zklamání ale i radosti a štěstí. Přijde mi, že právě díky tomu, že je kniha psaná v dopisech a mailech je tak nějak osobnější. Myšlenky, které si v nich hrdinové vzájemně vyměňují, troufám si říct, na mě působili víc, než kdybych četla klasicky psaný román o dvou kamarádech z dětství, kteří postupně stárnou a neustále se míjí...

08.03.2021 5 z 5

Balíček Balíček Sebastian Fitzek

Úžasné! Opět spokojenost. Myslela jsem si, že psychothrillery nebudou nic pro mě. Mám radši, když je kniha plná akce a to psychologické pohrávání se čtenářem mě moc nebaví. ALE! Sebastian Fitzek tohle změnil! Tohle je druhý psychothriller, který jsem od něho přečetla a neskutečně mi to sedí. Hraní se čtenářem je tu bravurní. Nikdy nevíte co je pravda a co ne, čemu můžete věřit... a ať typujete cokoli, stejně to neodhalíte. Zvrat je tu jeden za druhým a i přes ty zmíněné psychologické hry se čtenářem musím říct, že jsem se u knihy nenudila, krátké kapitoly mě nutily číst dál a udržovaly mě ve střehu i ve chvílích, kdy se mi únavou zavíraly oči... ale když ono to nešlo jen tak odložit! Vzhledem k tomu, že tahle jeho kniha je hodnocená nejhůře a já jsem z ní přímo nadšená, jsem velice zvědavá na to, co přijde v těch dalších.

PS: Nezapomeňte si přečíst autorův dodatek na konci s názvem ,,Deset let se Sebastianem Fitzekem''!!!

05.03.2021 5 z 5

Lady Fuckingham Lady Fuckingham Oscar Wilde

Primárně čteno ze zvědavosti a do čtenářské výzvy. Dostala jsem tak nějak to, co jsem od knihy očekávala. Čistě erotické knihy mě moc nebaví a i u této jsem se musela tak nějak trochu nutit k tomu ji dočítat - ale těch pár stran, které kniha má, zase není tak moc, abych to nezvládla dočíst. Napsáno to bylo čtivě, děj tu není vlastně skoro žádný, jde tu opravdu o jeden popis sexu za druhým. Kontroverzní dílo.

28.02.2021 3 z 5

Mlčící pacientka Mlčící pacientka Alex Michaelides

Tuto knihu mi doporučovala kamarádka, která z ní byla nadšená. Já sem k ní přistupovala trochu skepticky a moc se mi do ní nechtělo, ale zvědavost zvítězila.
Začetla jsem se v podstatě okamžitě. Autor píše velmi čtivě a krátké kapitolu té čtivosti ještě napomáhají. Je to napínavé a vy prostě chcete vědět víc. Příběh je navíc doplněn deníkovými zápisky naší mlčící pacientky. Musím říct, že mě to chytlo a jo, líbilo se mi to. nečekala jsem žádný zázrak takže ve výsledku jsem byla nakonec i docela příjemně překvapená. Ten ''velký zvrat'', který má na konci přijít a na který nás autor celou dobu připravuje a příběh graduje, sem odhalila asi deset stran před tím ''bum''. A vlastně to víc než bum bylo spíše takové pokrčení ramen ve smyslu: ok, proč ne, dobrý.
Za mě nic převratného, ale jako oddechová nenáročná a čtivá záležitost účel splní.

09.02.2021 3 z 5

Prokletý rok Prokletý rok Kim Liggett

Skvělé čtení! Na prokletý rok jsem se těšila uz od té doby, co vyšel. Když se mi konečně dostal do rukou a začala jsem číst, pohltilo mě to. Ten svět, který ani není nijak blíže popsaný, tudíž pracuje vaše fantazie a vy na druhou stranu nemusíte ztrácet čas s popisama dalšího světa a jeho historií. I když to, jak to v tomto světě funguje tu popsáno je dostatečně. Libila se mi ta atmosféra. Drsná, surová pravidla pro ženy, které muži vnímají v podstatě jako nebezpečný dobytek, který musejí zkrotit pomocí prokletého roku. Celá ta myšlena je famózní! Ze začátku to byla taková drsná pohádka, střed neměl daleko k vyvražďovačce a konec spojil oboje do úžasného čtenářského zážitku! Doporučuju!

27.12.2020 5 z 5

Dobrodruhům Dobrodruhům Tereza Ramba

Druhý cestopis, co sem v životě četla a musím říct, že jim přicházím na chuť čím dál víc. Tento je navíc psaný spíše v pocitech než o faktech a zážitcích. Navíc, této knize nelze odepřít ta vizuální stranka. Grafika božská! Fotky, vazba knihy, texty. Je to prostě zážitek, číst takovou knihu. Jsem rada, že - ač to nebyla nejlevnější záležitost - jsem si knihu koupila. Pustila jsem se do ní hned, jak jsem jí držela v ruce. Opravdu! Doporučuju! Nečekejte cestopis typu Zibura, ale spíš poetičtější texty, nad kterými se budete zamýšlet (i když smát se občas budete taky, to zase neříkám, že ne) . Věřím, že budete spokojeni.

25.12.2020 5 z 5

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

První kniha od pana Kinga, kterou jsem četla. Byla jsem zvědavá a natěšená jaké to bude. Nějak jsem počítala s tím, že by mi styl autorova psaní nemusel úplně sednout, ale naopak. Četlo se mi to moc dobře, ALE ten děj mě trochu zklamal. Začátek pomalejší, střed o něco lepší a napínavější. Konec to trochu zachraňoval. Řekla bych, že cca od poloviny knihy se mi po začalo víc líbit a poslední část byla skvělá a akční. Možná trochu nereálná ale líbila se mi. Celkově bohužel musím knihu hodnotit jako průměr. Čekala jsem asi víc :/ Kingův styl psaní mě ale příjemně překvapil a potěšil (čekala jsem, že to bude složitější a ne tolik čtivé) a plánuju si od něho přečíst i další knihy. Dlouho přemýšlím nad Pod kopulí a také nad TO. V obou případech jde ale o pořádné bichle, takže jsem chtěla začíst s něčím kratším, abych věděla, jak mi King sedne.
Za mě doporučení, ale nemějte příliš velká očekávání.

16.05.2020 3 z 5

Turnus Turnus Hugh Howey

DRUHÉ ČTENÍ PO 5 LETECH
Musím říct, že jsem si knihu teď užila daleko víc. Možná je to i věkem. Jak už jsem jednou někde zmiňovala, nemusí se to zdát, ale tahle sérii je dost technická, objevují se zde výrazy a popisy fungování serverů a hodně tady těchhle IT věcí atd. Sama se v tom úplně nevyznám ( :D ). Každopádně, mě tohle neodradilo a musím říct, že to na mě právě díky těm popisům jak co funguje přišlo o to reálnější a smekám před tím, co všechno si autor musel nastudovat ať už již zmíněné IT věci, nebo politiku, dokonce architekturu a stavebnictví (tady možná nejsem zas tak objektivní, protože architektura je prostě můj obor :D )... No každopádně, je to úžasné čtení, místy těžší, ale stále úžasné!
Pouštím se do 3. dílu a jsem velice zvědavá. Ten totiž budu číst POPRVÉ!

03.02.2020 5 z 5

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

GENIÁLNÍ! DOKONALÉ! BOMBA!
Já a ni nevím, co bych měla o téhle knize říct. Nebo spíš chci toho říct strašně moc, ale kde začít? No prostě po dlouhé době zase příběh, který si mě naprosto získal. Pohltil mě svou originalitou, napětím, akcí... prostě VŠÍM!!! Tohle snad ani slovy nejde popsat, to si prostě musí každý přečíst a pak pochopí. Naprostá spokojenost!
Jen by mě teď zajímalo, jak to vydržím do vydání dalšího dílu. Kdyby měl někdo nějaký nápad, sem s ním :D

19.06.2018 5 z 5

Les sebevrahů Les sebevrahů Jeremy Bates

Za mě hodně dobré a zajímavé čtení plné napětí.

19.06.2017 4 z 5

Silo Silo Hugh Howey

Bylo to něco úžasnýho! Po prvních pár stránkách jsem si nejdřív nebyla moc jistá, jestli mě to bude bavit ale jak stránky pomalu ubíhaly, bylo to čím dál tím lepší a lepší. Fůra napětí, akce, tajemství... bezvadně promyšlené, originální a čtivé! Už teď mám jasno, že další díl si určitě koupím a nemůžu se dočkat, až se pustím do čtení. Ještě teď jsem z toho unesená. :) Moc moc moc DOPORUČUJU!!!

26.11.2015 5 z 5

Osm hor Osm hor Paolo Cognetti

Kniha, která nesedne všem, ale nabízí mnoho.

Pietro je malý kluk, jehož rodiče milovali hory, vzali se na horách a v každodenním koloběhu mezi prací a rodinou přemýšlejí, jak se do hor zase vrátit. Léta tráví Pietro s matkou v malé horské vesnici, kde se seznámí se svým nejlepším přítelem Brunem a společně bloudí po horách a užívají si nespoutaný dětský život. Pietrův otec přijíždí vždy v srpnu, aby bral svého syna s jeho kamarádem na výšlapy do hor a zdolávají vrcholy.

Román tohoto typu nesedne všem. Je to pozvolné čtení. Žádná velká akce, napětí, dechberoucí scény, jak je tomu zvykem v dnešní literatuře. Nic takového! Osm hor je kniha pro pomalé čtení a vychutnávání si vět. Přemýšlení nad skrytými věcmi, dumání nad životem, přátelstvím, životními rozhodnutími.

V první řadě je to příběh o přátelství dvou chlapců. Každý pochází z úplně jiné sociální vrstvy, stylu života i rodinného zázemí, ale tam někde v horách, v malé vesničce v italských Alpách, si k sobě najdou cestu. Jako malí chlapci provádějí lumpárny u potoka, jako dospívající k sobě ztrácejí cestu, aby ji pak v dospělosti opět našli. Jejich životy se střetávají, prolínají, oddalují a opět střetávají. Jeden cestuje, druhý buduje... Co je ale nakonec to správné?

Psychologický román Osm hor nabízí spoustu otázek a zároveň klidné čtivé vyprávění jak už na dlouhé zimní večery, tak i na všední dny v kterékoli fázi roku. Italský autor Paolo Cognetti v tomto krátkém románu popisuje několik desetiletí budovaného přátelství, sílu a krásu hor a přírody, rozdílnost dvou pohledů na život a svět a mnoho dalšího. Tak jako si někteří lidé vyberou výstup na horu Sumeru, jiní musejí obejít okruh osmi hor.

14.04.2024 5 z 5