Mrs.Depp Mrs.Depp komentáře u knih

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Přečíst tuhle knihu mi trvalo dlouho, přesto patří určitě mezi to nejlepší, co jsem kdy četla a to nejen proto, že píše o kraji, kde trávím celý můj život a který mí přirostl k srdci i přesto, že celý život dýcháme splodiny ze železáren, i přesto že pokaždé když můj manžel jde do práce, mám strach, aby se v pořádku vrátil, i přesto, že domov naší rodiny byl původně postaven na krásné vesnici, která se postupem času proměnila ve město, jehož obrovský kus přírody spolkly železárny, které zde stojí a které většinu obyvatel živí. Máme tady ale taky nádherné hory a spoustu krásných míst. Tady jsem studovala, prožívala své první velké lásky a prožívám i tu osudovou, tady jsme měli pohádkovou svatbu, řešila své osobní problémy a plnila si své sny a až díky téhle knize jsem si uvědomila, že mě nikdy nenapadlo přemýšlet nad tím, co tady prožívali lidé před námi. Nevěděla jsem o solných poutích, neuměla si představit těžké práce, které tady lidé museli vykonat, jak se náš region měnil, nevěděla o důlních neštěstích a až se to stydím přiznat ani jsem nevěděla, že máme v okolí tolik dolů, co práce v nich obnáší a jak je nebezpečná. Nikdy mě nenapadlo přemýšlet, proč existuje Polský a Český Těšín a přitom mám na ně tolik krásných vzpomínek. Velice zajímavá je také historie Lázní Darkov a samotný šikmý kostel, o jehož existenci jsem netušila a určitě se tam chci zajet podívat. Tato kniha mi otevřela oči a naučila mě dívat se na všechny tyto místa jinak. Je úžasné pozorovat, co všechno se tady lidem podařilo vybudovat a že každá tato práce a každý jeden život měl a stále má svůj smysl pro budoucí generace a jejich odkaz bychom si měli udržovat a ne na něj zapomínat. Mrzí mě, že dějepis ve školách v našem kraji vůbec tuto látku neobsahuje, měla by tady být pro všechny děti povinná. Postavy Šikmého kostela by nám vše měly připomínat, že se nemáme litovat, jak je náš život těžký, ale naopak si ho užívat a vážit si ho. Tato kniha je určitě velmi přínosná pro každého, kdo si ji přečte. Pokud máte stejně jako já rádi knihy, které vám dají "něco navíc", tohle je ONA.

14.02.2021 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Nádherně napsaný i když tragický a smutný příběh tří generací jedné židovské rodiny o tom jak se umí život zamotat, že vše se děje z nějakého důvodu a všechno se vším souvisí a co s člověkem dokázala udělat 2. světová válka.

23.11.2019 5 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

(SPOILER) Jojo je u mě paní spisovatelka. Kniha Než jsem tě poznala je určitě jedna z nejlepších, které jsem četla. Příběh Willa a Lou, to co spolu prožili a jak jeden druhého v životě ovlivnili je opravdu nádherný. Ještě teď i když jsem už dávno viděla film a četla i knihu nemůžu uvěřit, jak mohla mít autorka to srdce to takto ukončit, i když chápu, že kdyby to neudělala, příběh by zřejmě zapadnul do škatulky milý román k odreagování, zatímco takto nás přiměla uvědomit si, co je v životě opravdu důležité, a to čas strávený s těmi nejmilovanějšími a ta možnost být tady jeden pro druhého a navzájem si pomáhat. Smutný příběh o tom, jak umí být život krutý zasáhl tolik čtenářů zřejmě pro to, že, tyto věci se běžně dějí spoustě lidem a nám nezbývá než si uvědomit hodnotu zdraví a vážit si každého dne.

Jedna z malá knih, ke které se budu vracet, díky které budu tuto autorku doporučovat úplně všem, příběh u kterého jsem nejednou plakala a vždy budu hledat knihy, které se mu alespoň trochu podobají, abych mohla znova a znova číst o tom, jak je důležité vážit si v životě toho, co máme.

Tato kniha mi ležela v knihovně několik let a protože jsem věděla, že je moc smutná zdárně jsem se jí vyhýbala, ale když jsem ji otevřela, po pár stranách jsem si zamilovala úžasnou Louisu a její obětavost i nešťastného, ale i přes svůj handicap stále sexy Willa. Myslím, že jsem si tuto knihu tak zamilovala i proto, že jsem nejprve viděla film, do kterého byli vybrání opravdu úžasní herci a který je nádherně zpracovaný. Pokud se vám zdá, že život není fér a stejně jako já procházíte těžkým obdobím, tahle kniha je přesně to pravé pro vás, ukáže vám, že života je třeba si vážit, ať je jakkoliv těžký a vždy je potřeba bojovat a zachovat si optimismus a pozitivní přístup. Už teď se nemůžu dočkat na oba pokračování a taky další knihy autorky, jejichž obálky jsou navíc nádherně sladěny a v mojí knihovničce se budou skvěle vyjímat. Nestává se mi často, že bych se k nějaké knize vracela, ale k téhle určitě budu.

28.09.2020 5 z 5

Tisíce planoucích sluncí Tisíce planoucích sluncí Khaled Hosseini

Nádherná kniha, příběh dvou afghánských žen, které musely během svého života prožít neuvěřitelně těžké věci. Příčinou těchto těžkostí bývá v mnoha případech chování mužů k ženám. V knížce se dočteme o spoustě věcí, o kterých od dětství slýcháváme a přitom nám přijdou opravdu nepředstavitelné, jako např. domluvené sňatky v mladém věku. Dívky jsou nuceny se provdat za o mnoho let starší muže, kteří je často po celý život týrají. Přijde mi neuvěřitelné a nesmírně nespravedlivé, že v době kdy já jsem vyrůstala, prožívala spoustu nádherných chvil se svými rodiči a měla možnost si vybrat, co chci studovat, za koho se chci provdat, cestovat, co si oblékat, mít svůj vlastní názor a tak, byly jinde jiné dívky a ženy, které musely svůj život spojit s muži, které nejenže nemilovaly, ale kteří je pak často celý život týrali, musely poslouchat na slovo, nemohly samy ani vyjít na ulici a neměly ani možnost od nich odejít.
Kniha je ale také o velkém přátelství, o naději a o tom že člověk nemusí porodit, aby se mohl stát matkou.
Pro mě kniha, kterou jsem si zkrátila dva týdny čekání na to, jestli se nám doma opět zhroutí svět nebo půjdeme dál s novou nadějí, že se dočkáme toho našeho vymodleného zázraku. I díky této knize bylo to čekání snesitelnější. Život není fér, a tak nás nejspíš čeká pokus č. 4, ještě že jsou ty knihy, díky kterým může člověk na svoje trápení aspoň na chvíli zapomenout.

06.07.2021 5 z 5

Gump – pes, který naučil lidi žít Gump – pes, který naučil lidi žít Filip Rožek

Možná běžíš jako Gump, závod plnej pastí,
plnej překážek a křivd, plnej zklamání i strastí.
Stačí před zlem zavřít oči a jsi na jeho straně,
potom dobro je bez moci, protože netasí zbraně.
Nejde strkat hlavu do písku, pokud v tobě srdce bije
šance nikdy neumírá, dokud naděje v ní žije.

Nádherný příběh, který je zároveň taky smutný. Příběh o tom, jak jsou lidé schopni se chovat ke zvířatům a zároveň o tom, že naštěstí je ještě více těch, kteří pro psy dělají mnoho dobrého. Gump vypráví o tom, že i přes všechno špatné, co je člověk schopný psovi provést, pokud si pes někoho zamiluje, zachovává si svou oddanost po celý život a jeho láska je nekonečná, příběh který mě definitivně přesvědčil, že svoji příští psí lásku chci jít hledat do útulku a pomoct tak nějakému smutnému pejskovi udělat krásný život.
Kniha, která se ke mně dostala v pravý čas, v době kdy mě život zas jednou poslal až na úplné dno a díky Gumpovi (a mým dvěma psím slečnám) byly ty náročné dny aspoň o trochu snesitelnější a taky kniha, která mi připomněla, že možná je můj život těžký a moje srdce zlomené, ale vždy mě doma čekají dvě věrné, milované a oddané psí duše (a taky ta jedna lidská), za které nikdy nepřestanu děkovat, že ten boj zvládají se mnou a neopustily mě ani mě nikdy nezradí a vždy mě budou milovat z celého svého srdce a i to těžké mi udělají snesitelnější. JSME RODINA.
Kniha je plná úžasných myšlenek. Popisuje psí myšlení lépe, než kterákoli jiná kniha, kterou jsem kdy četla. Jen mě mrzí, že nebyla delší. Ale o to víc mi připomíná, že ten čas, který bych čtením strávila, můžu, musím a chci věnovat svým pejskům. Knížku budu všem a při každé příležitosti doporučovat všemi deseti a na film s mou oblíbenou Patricií Pagáčovou, moc milou a skvělou Olgou Lounovou, která mimochodem napsala pro Gumpa úžasnou písničku, a hlavně všemi těmi úžasnými a inspirujícími lidmi, kteří se o dobro pejsků starají a úžasným a statečným Gumpem a pejsky, o kterých ve svém příběhu vypráví, se nemůžu dočkat. Věřím, že zase potěší nejen zlomené a zklamané duše, ale úplně všechny, kterým se psi dostali do srdce :)
Myslím, že čtení této knihy je důležité, protože nám připomíná, abychom nemysleli jen sami na sebe, ale i na ostatní kolem nás, kteří to potřebují a abychom i my udělali aspoň něco málo pro pejsky v útulku, pokud to udělají aspoň někteří z nás, kteří si knížku přečtou, určitě splnila svůj účel.

Když mi osud dává za uši
a smutek drtí kosti na duši,
je naděje to jediný,
co mám.
Pak začnu zase bojovat,
přestanu svý rány litovat,
pro svůj život musí každý běžet sám.
NIKDY TO NEVZDÁM a tak to je!!!

26.10.2020 5 z 5

My děti ze stanice ZOO My děti ze stanice ZOO Christiane Vera Felscherinow

Po letech jsem podruhé sáhla po této knize, což běžně nedělám, ale už teď vím, že si ji ráda třeba za 10 let přečtu znova a taky její pokračování a jiné knihy s touto tématikou.
Christiany mi je na jednu stranu líto, ale na druhou ona se opravdu vždy při první příležitosti k drogám vrátila, je to neuvěřitelné, kam až to nechala zajít a je opravdu smutné, že to není jen její příběh, ale spousty jiných lidí.
Napsáni této knihy rozhodně mělo smysl, stejně jako její čtení, proto doporučuji:)

10.02.2020 5 z 5

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

Opravdu napínavá knížka, od které se nejde odtrhnout. Má první kniha od Shari a už teď se nemůžu se dočkat, až si přečtu další. Kniha má asi tu nejhezčí obálku, jakou jsem kdy viděla. Rozuzlení mě opravdu překvapilo, do půlky vyprávění jsem si myslela, že vím, kdo je únosce a nakonec vše bylo úplně jinak, i když byl i závěr knihy zřejmě do detailu promyšlený a vše do příběhu zapadlo, osobně bych uvítala trochu větší happy end, zatímco ze závěru autorky mě mrazí, což je asi úkol správného thrilleru. Díky Shari prožíváme únos malé Cory jak prostřednictvím její matky, která sama trpí psychickými problémy, tak zároveň můžeme nahlédnout do uvažování únosce a zároveň i detektiva Rasbacha. Super taky bylo, že se absolutně nedalo odhadnout, jak celá kniha dopadne a čtenář je napjatý s každou stránkou, jak se příběh dále vyvine.

17.08.2020 4 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Nádherná kniha o tom, že nic v životě není černobílé a že nikdo není jen hodný nebo zlý. Nemohla jsem se od ní odtrhnout, jen co malá usnula utíkala jsem číst a četla dlouho do noci. Tak moc mě ten příběh bavil a tak moc jsem se chtěla dozvědět, kdo je vrah, až jsem ji nedokázala odložit.
Nádherné popisy krajiny, skromně žijící Kya a její velká láska a velká osamělost. Tak moc jsem jí přála, ať vše dobře dopadne. Nádherný romantický příběh a zároveň vyšetřování vraždy. Konečně jsem se dokázala odpoutat od starostí, které mě už několik měsíců trápí. Konec příběhu by si za mě zasloužil větší happy end, ale takhle je to aspoň více ze života.
Dlouhé roky se mi nestalo, abych po dočtení knihy měla husí kůži a šel mi mráz po celém těle. Závěr knihy mě pořádně vyděsil a děsit nepřestává.
Všem moc doporučuji.

09.05.2024 5 z 5

(SPOILER) Už i na mě došlo a zamilovala jsem si pohádkové prostředí Školy čar a kouzel v Bradavicích. Filmům o Harry Potterovi jsem se pokoušela dát šanci už snad 10x a přestože jsou opravdu nádherné, vždy jsem to po jednom, maximálně po dvou dílech vzdala, takže i když to zní neuvěřitelně, pořád i v dnešní době existuje někdo jako já, kdo neví, jak se celý příběh bude vyvíjet ani jak to všechno dopadne. O to více mě to začalo bavit. Po přečtení knížky jsem ale rozhodnutá podívat se na všechny díly a pak i na Fantastická zvířata. A jednou snad přečtu celou sérii :) Za mě je to ideální čtení na poklidné předvánoční podvečery :).
Zatímco u filmu, který je dost dlouhý mi dělalo potíže udržet po celou dobu pozornost a brzy jsem měla potíže se v příběhu orientovat, u knížky to bylo naopak.
Zpříjemnila jsem si s ní několik dní a večerů.
S Harrym, Ronem a Hermionou, ale i se všemi dalšími postavami jsem prožívala jejich příběh od začátku až do konce. Bylo mi líto Harryho, když ho trápili Dursleyovi, prožívala jsem s ním jeho cestu do Bradavic a seznámení s novými přáteli, spolužáky a učiteli. Konečně jsem pochopila pravidla Famfrpálu a radovala se s nimi když všechno nakonec dobře dopadlo. A hlavně jsem si užívala všechny ty drobnosti, které vytvářely atmosféru kouzelnické školy.
Tento příběh je jedním slovem KOUZELNÝ. Věřím a moc se těším, že pokud se mi někdy poštěstí stát se mámou, knížky o Harrym Potterovi budu číst svému dítěti klidně stále dokola a pořád mě to bude bavit.

30.03.2021 5 z 5

Miluj svůj život Miluj svůj život Louise L. Hay

Jestli mi ilustrace v P.S. přišly nádherné, tak tahle kniha je překrásná, plná pozitivních barev a myšlenek. Určitě se k ní budu často vracet. Louise L. Hay jsem vždy obdivovala a vždy pro mě byla inspirací. Na to až se ke mě dostane tato kniha jsem si musela roky počkat, ale přišla v té nejsprávnější chvíli a věřím, že mi pomůže ujasnit si ve své hlavě vše, co potřebuji.

11.07.2020 5 z 5

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Už dlouho mě žádná kniha nebavila od začátku a do konce jako tahle. Neuvěřitelně čtivý a zajímavý příběh s překvapivým rozuzlením by si měli přečíst všichni, které téma 2. světové války zajímá.

04.09.2019 5 z 5

Někdo cizí v domě Někdo cizí v domě Shari Lapena

Napínavá kniha, která mě ale trochu zklamala svým závěrem. Do poslední chvíle jsem fandila vrahovi. Autorka pak na závěr vysvětlila, že všechno je opět jinak, než jak to vypadá. U autorky už jsem zvyklá, že celou zápletku vysvětlí na konci na několika řádcích, ale tady mi to opravdu přišlo na závěr jako by ji už psaní nebavilo a tak to chtěla mít rychle za sebou. Za mě lepší než Manželé od vedle a slabší než Nevítaný host. Ráda si jednou přečtu další knihy této autorky.

16.03.2021 3 z 5

Nevítaný host Nevítaný host Shari Lapena

Tato kniha mě bavila mnohem více než Manželé odvedle. I když to možná zní zvláštně, nadchla mě atmosféra knihy a po celou dobu čtení jsem si představovala nádherné prostředí hotelu včetně počasí a samotný příběh byl tak napínavý, že jsem se díky němu přenesla pryč z reality, zůstala vzhůru dlouho do noci a snažila se hádat, kdo je vrah. Mám moc ráda film Vražda v Orient expressu a tohle mi ho připomínalo. Doufám, že Shari ještě něco podobného napíše a to nejednou, a taky že někoho napadne tuhle knížku zfilmovat.

24.11.2020 5 z 5

Memento Memento Radek John

(SPOILER) Kniha, kterou by si měl přečíst aspoň jednou za život každý, ať už má s drogama zkušenosti nebo ne. V knize je popsáno, jak vzniká závislost i jak je těžké se z tohoto začarovaného kruhu dostat. Je smutné kolik lidí to nechá dojít tak daleko, že je nezastaví ani vězení, krádeže a vážné zdravotní problémy. Proto pro mě bylo těžké se do Michala vcítit ale na druhou stranu vím, že zvládnout závislost je opravdu těžké a myslím, že každý máme tu svou, někdo má to "štěstí", že je závislý na kofeinu, někdo třeba na internetu a někdo má zase tu smůlu, že propadne tvrdým drogám. Člověku by těchto lidí bylo až líto, ale je pravda, že spoustu věcí si dělají sami a spousta z nich se ani o léčbu nesnaží a byli by schopni i ublížit ostatním, jako třeba Michal, který kvůli halucinacím plánoval vraždy. Tyto případy se bohužel stávají i v reálném světě a je moc smutné, že to lidé nechají dojít tak daleko. Přesto myslím, že jakoukoliv závislost je těžké zvládnout a chce to opravdu pevnou vůli a mělo by se těmto lidem pomoct.

10.08.2020 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

(SPOILER) Po Hotýlku jsem si v průběhu čtení říkala, že bych si chtěla přečíst ještě Les v domě a tím s autorkou končím. Dnes jsem si ale sedla ke knize s tím, že mi zbývá dočíst ještě asi 50 stránek a přečtu si aspoň kousek a nemohla jsem se odtrhnout, dokud jsem ji nedočetla. Zase jsem se stala fanynkou paní Mornštajnové.
Číst tuto knihu pro mě bylo v mnoha ohledech náročné a otevřelo to moje bolavé místa, o kterých jsem ani nevěděla, že je mám a na kterých potřebuju pracovat. Jako maminka, která svůj vymodlený poklad může mít doma díky tomu, že se ho jiná žena vzdala jsem prožívala osudy malé Magdalénky a její pocity o to víc a i já moc dobře znám ten strach a tu šílenou bezmoc, že jednoho dne u nás doma někdo zazvoní a moji holčičku mi odvede. Teď vše snad konečně směřuje k tomu, že vše bude za námi a dobře to dopadne, ale bolest Maje o to více dokážu pochopit a taky to, co jednou bude zřejmě prožívat a cítit má dcera. Až zase narazím na další knihu autorky, určitě si ji ráda přečtu.

23.07.2024 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Když jsem poprvé četla tuto knihu, psala jsem tady ne příliš nadšený komentář a myslím, že autorovi dlužím obrovskou omluvu. Absolutně jsem tehdy knihu nepochopila. Nechápala jsem, co zrovna na této knížce tolik lidí uchvátilo. Právě proto, že ji miluje tolik lidí, rozhodla jsem se jí dát šanci po čase znovu a tehdy jsem se do ní i já zamilovala. Teď jsem ji četla potřetí, tentokrát v dětském, ilustrovaném vydání a už vím, že si ji chci přečíst ještě spoustukrát, protože je v ní tolik moudrosti a tolik krásy. Asi u této knihy více než kde jinde platí, že správně vidíme jen srdcem. Co je důležité, je očím neviditelné. A je důležité ji číst nejen s otevřenýma očima, ale i srdcem.

A můj oblíbený You become responsible forever for what you have tamed.

A mohla bych tady vypsat ještě desítky neméně nádherných citátů, které by si měl čas od času připomenout každý, ale to už nechám na Vás, jestli si přečtete příběh o Malém princi, Lišce a dalších, které na své cestě potkal.

04.02.2024

Bezdětná Bezdětná Monika Baudišová

Kdo nezažil..tak neví..a potom třeba napíše, že je tahle knížka přeceňovaná..určitě bych ji doporučila všem, kdo se trápí a nechápou proč.. mě by určitě strašně moc pomohla v dobách, kdy jsme zjistili, že otěhotnět nebude jen tak, kdy jsem byla na dně a trápila se, proč zrovna my..tyhle doby jsou naštěstí snad definitivně pryč..dnes už je mi jen líto, kolik krásných let jsem strávila tím, že jsem se trápila a měla v hlavě jen dítě...máme to za sebou všechno..IUI, IVF a hlavně neustále otázky proč a obrovské nepochopení ostatních, kteří to ani chápat nemůžou, protože neví jak šílená bezmoc to je....když mi například kamarádka po asi 2 letech, co jsme se snažili o miminko a pořád nic v dobré víře řekla, já to chápu, taky jsme se snažili asi půl roku, myslela jsem, že ji na místě uškrtím..vždycky když mi bylo nejhůř, utíkala jsem ke knížkám, ty pro mě představovaly jediný únik z té šílené reality..do IVF jsme už dali více než by nás stála nádherná dovolená na mých vysněných Maledivách a nedočkali se ani té vymodlené druhé čárky na těhotenském testu natož zdravého miminka a naše cesta ještě neskončila..ale přesto všechno v tom všem vidím obrovský smysl..možnost pomoct nějakému dítěti, které by bez nás šťastný domov nikdy nezažilo, posílilo to neuvěřitelně náš vztah a třeba se ještě stane zázrak a dočkáme se i my, ..však nás brzy čeká pokus č. 5..

25.07.2022 5 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Napínavé čtení, pro mě určitě TOP mezi současnými knihami, četlo se mi to moc dobře, chtěla jsem si ji koupit už dlouho a dostala jsem se k tomu až nedávno, když jsem šla do nemocnice a chtěla jsem si spravit náladu a myslet na něco jiného než na zákrok, který nás s manželem čekal, takže jsem u knihy strávila skoro celý týden a ukrátila mi čekání na výsledky. Chystám se určitě si přečíst i další knihy série.

05.11.2019 5 z 5

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

Moje nejoblíbenější kniha od Stephena Kinga, aspoň v době, kdy jsem ji četla určitě, dnes už jsem o několik let dál a hlavní téma knihy by pro mě asi bylo až moc drsné. Speciálně tato kniha je jen pro silné povahy, ale příběh člověka upoutá, vyděsí, ale nepřestane holákat ji dočíst až do poslední strany.

05.11.2019 5 z 5

Eleanor se má vážně skvěle Eleanor se má vážně skvěle Gail Honeyman

"Zlato se pozná v ohni a stateční lidé v neštěstí."
Moc krásný příběh o tom, jak je v životě důležité přátelství.

17.09.2020 3 z 5