n.ezn.amy Online n.ezn.amy komentáře u knih

Julietta čili Slasti neřesti Julietta čili Slasti neřesti Donatien Alphonse François de Sade

Po odchodu z kláštera a odloučení od své sestry Justiny se Julietta dostane na francouzský dvůr, kde ve sklepeních provozuje sadomasochistické potěšení pro ty, kteří po tom touží. Julietta je pravým opakem své sestry a přímo si libuje v násilí. Markýz De Sade musel být těžce zvrácený člověk, pokud vymýšlel v románu praktiky, které provozovala Julietta a kdo ví, zda tomu tak opravdu v 18. století třeba nebylo.

23.06.2022 4 z 5

Rusové přicházejí a odcházejí Rusové přicházejí a odcházejí Vladimír Škutina

Historie se opakuje, v r.1968 přišli rusové "osvobodit" Československo od nacistů a v r.2022 opět "osvobozují" takto Ukrajinu. Vladimír Škutina popisuje tuto okupaci od prvního dne 21. srpna hlavně z pohledu fungování svobodného vysílání Československé televize.

17.04.2022 5 z 5

Druhá kniha Lucky Kutrové, tentokrát po jejím chození po evropských horách, hlavně Ukrajina, Alpy a Slovensko. Stejně jako její předchozí kniha je tento cestopis napsán tak, že jsou zde sice popisy tras, ale k tomu více osobních zážitků a názorů Lucky na to které putování. Kniha se četla velmi dobře, toho kdo čeká doslovný popis toho kterého trailu, to bude možná lehké zklamání. Celá kniha je zdokumentovaná i fotograficky, vskutku nádhernými fotkami. Jeden trail co zde popisuje a to stezku SNP přechod Nízkých Tater, jsem kdysi také šel a bylo příjemné porovnat její zážitky se svými. V neposlední řadě chci poděkovat za skvělý tip na přejití Šumavy, na který příští rok hodlám vyrazit a díky Lucce vím jak a kudy. Takže přeju další šťastné kilometry, případně další zajímavou knihu a velký pozdrav Marvelovi.

27.03.2022 4 z 5

Viděl jsem peklo Viděl jsem peklo Tvrtko Vujity

Kniha maďarského novináře, který v devadesátých letech navštívil místa, o některýchž člověk neměl ani tušení, že existují. Např. kolonie malomocných v Rumunsku, kteří žili naprosto odděleni od světa v poměrně nelidských podmínkách či leprosárium v Africe, kde jsou hlavně dětí nakažené leprou. Úplně mi při čtení běhal mráz po zádech. Někdy největší horory píše život sám

03.01.2022 5 z 5

Ovčí pramen Ovčí pramen Lope De Vega

Veršovaná divadelní hra o vzbouření sedláků z vesnice Fuente Ovejuna proti komturu Gomézovi, který neuznává jejich práva. Král do vesnice pošle dona Rodriga, ale vesničané vymyslí plán, jak zhatit potrestání pachatelů. Ač je tato hra stará přes 400 let, přesto se dobře čte a je i na dnešní dobu uchopitelná.

20.12.2021 5 z 5

Žáci Kopyto a Mňouk na stopě Žáci Kopyto a Mňouk na stopě Miloslav Švandrlík

Další ze série příhod žáků Kopyta a Mňouka, kteří opět řeší záhady a pomáhají kapitánu Ošmerovi ve svém městě řešit problémy, na které je jeho inteligence krátká. Pro čtenáře, který hledá knihu, u které se pobaví a zároveň si odpočine, naprosto ideální.

19.09.2021 5 z 5

Zlatý skarabeus Zlatý skarabeus Edgar Allan Poe

Skvělá povídka o setkání dvou mužů, kdy jeden z nich najde brouka zlatého skarabea a je přesvědčen o tom, že ten jej dovede k pokladu kapitána Kidda. Skvělá povídka, kterou bych neřadil ke klasickým hororům Poa, ale spíše jako dobrodružnou. Povídka je kratší, ale nic jí to neubírá na kvalitě.

01.09.2021 5 z 5

Havran (14 básní) Havran (14 básní) Edgar Allan Poe

Nádherná sbírka básní, kdy já osobně Poea beru spíše jako prozaika. Přesto tyto básně jsou skvělé, mají úžasně ponurou atmosféru, je z nich cítit autorova fascinace smrtí a úpadku. Nejznámější báseň z toho díla je pochopitelně Havran, která vyjadřuje zoufalství, ale přesto naději ve smrti a dalším shledání se svou milovanou. Ale i ostatní básně jsou výborné, mě se nejvíce líbily Zvony a Annabel-Lee.

06.08.2021 5 z 5

Dívenka s tmavýma očima Dívenka s tmavýma očima Marcel Pagnol

Krátká povídka, která se odehrává v Marseille, kdy tři přátelé potkávají tajemnou dívku a jeden z nich k ní zahoří platonickou láskou, ovšem jednoho dne dívka zmizí a on netuší kdo byla ona dívka, po které tak toužil. Celkem hezký příběh, kdy se mi líbilo jeho rozuzlení, ovšem Jak voní tymián je nepřekonatelný

04.07.2021 4 z 5

Nenávist Nenávist Ed McBain

Po této knize jsem sáhl hlavně z důvodu, že je zde povídka od mého oblíbeného spisovatele Stephena Kinga, jehož povídka Věci, které po nich zůstali, která byla napsaná přímo pro tuto knihu. Je to taková vzpomínka na pozůstalé z WTC. Žádný horor, ale přesto z ní hodně mrazí. Co se týče ostatních povídek vůbec nebyly špatné, hlavně spisovatelé jako Jeffrey Deaver či Lawrence Block jsou velkou zárukou kvality.

25.06.2021 4 z 5

Bella a Sebastián: Tajný dokument Bella a Sebastián: Tajný dokument Cécile Aubry (p)

Druhý díl dvou nerozlučným přátel chlapce Sebastiana a psa Belly, kdy k nim do hor přijde cizinec Legrand, aby vycvičil Bellu, ale jeho úmysly nejsou čisté, ale přátelství mezi psem a chlapcem je pořád stejně pevné. Pokračování příběhu dvou přátel, jejich toulek v ve francouzských horách a jejich malá i velká dobrodružství. První díl byl možná o něco lepší, přesto mě moc bavila

14.05.2021 5 z 5

Bella a Sebastián: Útulek na Velkém Baou Bella a Sebastián: Útulek na Velkém Baou Cécile Aubry (p)

Sirotek Sebastian, který je vychovávaný na samotě v horách svým dědou potká jednoho dne obrovského psa a zrodí se velké přátelství, kdy oba spolu zažívají nádherné časy a velká dobrodružství. Překrásná kniha o tom, jak může být silné pouto a přátelství mezi člověkem a psem. Domnívám se, že se bude líbit jak dětem tak dospělým

12.05.2021 5 z 5

Milenec lady Chatterleyové Milenec lady Chatterleyové David Herbert Lawrence

Connie Chaterlleyová žije na zámku Wragby se svým ochrnutým manželem. Z fádního a nudného života jí vytrhne láska k hajnému Mellorsovi, ovšem doba a společenské postavení naprosto předurčuje jejich vztah jako absolutně nepřijatelný, přesto se oba touží vzepřít osudu a společenským konvencím tehdejší doby. Líbilo se mi poznání tehdejšího způsobu života šlechty a obyčejných dělníků, jejich obrovských rozdílů. Dokážu pochopit, že ve své době vzbudila rozruch, ovšem dnešní pohled na erotiku v tomto díle, je pochopitelně jiný než byl v době vydání.

08.05.2021 4 z 5

Tak to bylo, tak to je Tak to bylo, tak to je Lou Fanánek Hagen (p)

Vzpomínky legendy punku Fanánka Hagena alias Františka Moravce na svoje mládí, poznávání alkoholu a hudby. Kniha je psána s velkým nadhledem a humorem, kdy jeho bouřlivým dobám a excesům se člověk hodně zasměje. Pro mě je v tom i kus nostalgie, kdy jsem počátkem 90. let začal na x přehraných a nekvalitních kazetách poslouchat Tři sestry, Hagen Baden a hlavně Orlíky. Každý má své mládí s něčím spjaté a pro mě to byli Tři sestry, na jejichž koncerty (zrovna v dnešní době pochopitelně ne) pravidelně chodím

04.03.2021 5 z 5

Trainspotting Trainspotting Irvine Welsh

Zdánlivě nesouvisející povídky o "ztracené" generaci lidí žijících na okraji společnosti v Edinburghu, alkoholiků, feťáků, dealerů drog či zlodějíčků. Hlavní hrdinové se víceméně snaží se dostat z drogové závislosti na heroinu, což se jim nedaří a tak se musí snažit dál shánět svou dávku, aby zvládli přežít do dalšího absťáku. Styl psaní nebude vyhovovat každému, ale dodává knize autentičnosti. Z počátku trochu i těžké si zvyknout z pohledu jaké postavy je ten který příběh vyprávěný, ale po čase si člověk zvykne. Humorné až absurdní situace se střídají s vážnými, ale vše se dobře prolíná. Za mě výborná kniha, která ovšem nemusí sednout každému.

02.03.2021 4 z 5

Pohádka o Raškovi Pohádka o Raškovi Ota Pavel

Kniha o skvělém skokanovi na lyžích Jiřím Raškovi. Životopis tohoto výborného sportovce zajímavě autorem zasazený do pohádky. Nečekal bych, že jde skloubit realitu a pohádkový příběh, ale Otovi Pavlovi se to povedlo.

07.02.2021 4 z 5

Proměna Proměna Franz Kafka

Skvělý a originální nápad na povídku ve své době, hlavní hrdina se probudí jako hmyz. Pochopitelně se díky tomu jeho chování i chování okolí vůči němu naprosto změní. Povídka není náročná na čtení a ač nápad na přeměnu hlavního hrdiny v hmyz se mi líbil, přesto mě extra její zpracování nezaujalo. Asi nejsem cílová skupina pro čtení Kafky.

21.12.2020 3 z 5

Pouští a pralesem Pouští a pralesem Henryk Sienkiewicz

Kniha, kterou jsem v mládí miloval a četl několikrát. V Africe dojde k únosu polského chlapce a malé angličanky. Stašovi se podaří spolu s Nelou únoscům utéct, ale tím teprve jejich nesnáze začínají. Dostat se přes písečnou Saharu a poté pralesy do bezpečí je více než nebezpečné, protože je nejen ohrožuje horko, žízeň, ale i zvířata např. lvi. Nádherně napsaný příběh o putování k záchraně života

07.07.2020 5 z 5

Dracula Dracula Bram Stoker

Naprostá klasika mezi horory, existuje vůbec někdo, kdo nezná legendu o hraběti z Transylvánie? Nádherně vylíčená příroda Rumunska, ponurá a děsivá atmosféra hradu v Karpatech, kdy děs a zoufalství se přenášejí do Londýna. Tato kniha je velký fenomén

23.06.2019 5 z 5

To To Stephen King

Ač velký fanoušek Mistra, tak knihu To jsem začal číst na 3x, dlouho mi trvalo než jsem se prokousal prvními stranami a začetl se do ní. Pak mě tato kniha pohltila a už nepustila. Smolaři se prostě stali mými kamarády a klaun Pennywise prostě noční můrou. Tuhle knihu bych řadil mezi TOP horory, co kdy byly napsány.

16.11.2016 5 z 5